Урок «Я і Україна Громадянська освіта» у 4 класі
І. В. Сосніна
вчитель початкових класів
Грушовецького НВК
Кельменецького району
Тема: Культурна спадщина. Світ казковий і правдивий.
Мета: ознайомити учнів із поняттям «культурна спадщина», культурно-історичними пам’ятками України та свого села, творчістю відомої української художниці
М.Приймаченко; розвивати пізнавальні інтереси, вміння аналізувати та узагальнювати почуте, естетичний смак; виховувати у дітей інтерес, повагу до культурної спадщини рідного краю, любов до своєї землі, бажання берегти пам’ятки історії та культури для майбутніх поколінь.
Обладнання: презентація «Культурна спадщина», вислови народної мудрості, картки з правилами, плакат з темою уроку, картина «Лелеки» юної художниці М. Дереторської.
Тип уроку: засвоєння нових знань .
Хід уроку
І. Організація класу
Діти, погляньте , який радісний, прекрасний, чарівний день. Як лагідно до нас посміхається сонечко. Тому і …
Вч: Ми посміхаємось сонечку,
Д: Здраствуй золоте!
Вч: Ми посміхаємось дереву,
Д: Хай воно росте!
Вч: Ми посміхаємось друзям,
Д: Дружба в нас міцна!
Вч: Ми посміхаємось до вас гості,
Д: Бажаємо доброго дня і зичим вам добра!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Так, зичимо вам добра! Тому що, з давніх-давен український народ славився своєю гостинністю, ввічливістю і культурою. І не тільки культурою зустрічі гостей та спілкування. Ми українці славимося і гордимося своїми багатовічними надбаннями, цінностями та святинями. І як ви діти уже зрозуміли, на сьогоднішньому уроці ми вирушимо у подорож до чарівного і казкового світу культури. Поринемо у багатогранний вир «культурної спадщини» нашого народу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
Та для цього зупинимось на хвилинку і дізнаємося, що ж означають слова, з яких складається вислів «культурна спадщина» : культура і спадщина.
Культура – це духовні і матеріальні цінності створені людиною протягом усієї історії.
Спадщина – майно і цінності , які після смерті людини переходять у власність когось іншого.
Об’єднаємо значення цих слів і одержимо поняття «культурна спадщина».
На вашу думку, що таке «культурна спадщина»?
(Культурна спадщина – це все, що ми одержали у спадок від наших предків.
Культурна спадщина – це пам’ятки нашої історії, це наша гордість, які ми маємо цінувати і берегти для того, щоб їх побачили наші нащадки.)
Звіримо свої відповіді із словником.
Культурна спадщина – це цінності історії і культури, збережені від попередніх епох, або від діяльності окремих осіб.
2. Робота у зошитах
Запишемо поняття «культурна спадщина» у свої зошити.
-
Щоб дізнатися , що ми можемо віднести до «культурної спадщини» нашого народу звернемося за допомогою до нашого друга «Інтернет – помічника»
ІНТЕРНЕТ-ПОМІЧНИК
Музеї
галереї
Скульптура
архітектура

Культурна
спадщина
Парки
сади
Пам’ятки
історії
Монумент
Монумент – це споруда на честь видатної події, або особи. (пам’ятник)
3. Заочна подорож «Стежками рідного краю»
На початку уроку , діти, я вам обіцяла , що ми будемо подорожувати. Тому зараз ми вирушаємо у мандрівку «стежками рідного краю». А допоможе нам у цьому екскурсовод …….(підготовлений учень біля комп’ютера розповідає)
-Нині на державному обліку в Україні перебуває 152 тис. пам'яток культури.
-З яких 7 тис. - пам'ятки монументального мистецтва.
( пам’ятники Т.Шевченку, О.Кобилянській, Л. Липковській)
-Близько 15 тис - пам'ятки містобудування та архітектури.
(міста Львів, Чернівці, Київ )
-56 тис – пам’ятки історії.
( Кам’янець-Подільська фортеця , парк «Софіївка»)
4. Робота в зошиті
(Вказати міста де можна побачити зображені пам’ятники)
-
Грушівці –частина культурної спадщини України.
Вивчаючи культуру і історію рідного краю не можна залишити поза увагою наше рідне село Грушівці.
Село!-І серце одпочине
Село на нашій рідній Україні…
Воно теж є маленькою частинкою, безцінної культурної спадщини України. Тому не будемо надовго зупинятися, здійснимо екскурс в минуле, полинемо у далекі і незвідані часи та дізнаємося звідки ж походить назва нашого села «Грушівці»
5.1. Легенда про «Грушівці» (розповідає учень).
Колись у нашім краї турки дуже лютували. На місці нашого села тоді теж був ліс. Першим поселився тут, якийсь бідний чоловік. Добрий був і скоро до нього пристало ще кілька родин.
Та ось, одного разу турки, наче чорна хмара, налетіли на них. Люди були змушені сховатися у хащі лісу. Загарбники побоялися туди іти, тому оточили ліс. Вирішили вони зморити людей голодом.
Минав тиждень, другий… знесилених людей мучив нестерпний голод. І так продовжувалося б далі, якби вони не натрапили раптом на дику грушу у лісі. Саме її плоди і врятували людям життя.
Після відступу турків, люди повернулися до спалених домівок і заснували тут ціле село. Назвали Грушівцями, як пам’ять про груші, які допомогли їм вижити.
- Діти, що нам тільки-що розповіла Настя?(легенду)
5.2. Шкільний музей – хранитель людської пам’яті.
Скажіть, будь-ласка, а крім легенд, звідки ще ми можемо дізнатися про наше село та його культуру?(У нас у школі існує кімната історії села, де зібрані цікаві матеріали про Грушівці.)
Молодці зараз я вас запрошую здійснити заочну екскурсію до нашого шкільного
Музею, де кожен відвідувач уявно перегорне сторінки історії,
духовно збагачуючись почутим.
У нашому музеї зібрано багато матеріалів про історію села. Та сьогодні ми з
вами зупинимось тільки біля найбільш відомих пам’яток нашої культурної
спадщини.
-
Гра «Куди ми потрапили?»
(вчитель показує фото відомої пам’ятки села , учні називають її)
«Турецький вал»
Пам’ятка історії, яка залишилась ще із тих далеких часів, коли на нашу землю нападали турки.
«Дід і баба»
Кам’яна брила, розміщена на скелястому березі Дністра, як пам’ять , яка застерігає людей від жадібності таа батьківської байдужості.
Церква
Наша церква - найдавніша дерев’яна церква в районі.
Пам’ятник
Пам’ятник воїнам – односельчанам, які загинули у ІІ світовій війні.
«Панський сад»
Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, природоохоронний об’єкт.
6. Складання пам’ятки «Збереження культурної спадщини»
Прекрасне наше село. Чудові краєвиди. Безмежна небесна блакить. І вільний вітер, що проносить над верховіттям дерев прадавні легенди: з минулого у майбутнє. Роблячи невеличкий перепочинок у нашім сьогоденні. То що ж ми маємо робити для того, щоб наші нащадки змогли теж побачити і пізнати культуру рідного краю?(Ми маємо цінувати і берегти пам’ятки культури)
Куди не глянеш – чисті краплі срібла,
А в кожній краплі діамант блищить,
І , щоб не сталось, люди, з нами лиха,
Нащадкам це багатство збережіть!
Любов до рідного краю неможлива без знання історії. Та ще вона неможлива , без збереження пам’яток цієї історії. Тому зараз ми з вами разом, складемо пам’ятку, правила з якої будемо пам’ятати і виконувати, щоб зберегти все те ,що дісталося нам у спадок.
(Пам'ятка (учні вивішують на дошці)
1.Вивчати історію та культуру рідного краю.
2.Відвідувати історичні та культурні місця краю.
3.Влаштовувати зустрічі із старожилами нашого краю.
4.Впорядковувати місця, пов’язані з історією та культурою нашої місцевості.
5.Охороняти пам’ятки історії та культури.
7. Народна мудрість вчить…
Існує ще одне правило, яке неможливо просто записати, його потрібно викарбувати у своїй пам’яті: «хочеш знати майбутнє – вивчай минуле», тому що «Народ, який не вивчає свого минулого приречений на забуття»
ІV. Фізкультхвилинка
Дітки, я бачу ви втомилися. Давайте трішки відпочинемо. А під час відпочинку повторимо правила поведінки у музеї.
Зайдем до зали тихо-тихо,
Шуміть не будем хоч там , що
Ручки триматимем в кишенях,
Чіпать не будемо ні що,
Уважно слухати екскурсовода,
Звичайно будем залюбки,
Тут так цікаво й таємничо,
Що аж додому не хочеться іти!
V. Життєвий і творчий шлях М. Приймаченко.
1. Біографія М. Приймаченко.
Крім парків, пам’яток історії, музеїв до культурної спадщини ми відносимо й картинні галереї.
А , що можна побачити у картинній галереї? (картини)
Як називають людину, яка малює картини? (художник)
Талановитою і відомою на ввесь світ є українська художниця М. Приймаченко.
Народилася Марія Овксентіївна Приймаченко в селі Болотня, що на Київщині, у 1909 році. Її батько був теслею-віртуозом, майстрував огорожі. Мати дуже любила і гарно вишивала. Син Федір – теж народний художник, був її учнем і другом. Творчості Приймаченко присвячуються статті, фільми, теле- і радіо-передачі.
Щоб ближче познайомитись із М. Приймаченко, я запрошую вас до її творчої майстерні.
2. Ознайомлення з картинами М.Приймаченко.
М.Приймаченко любить не тільки малювати, а ще й вишивати. З малих літ її учителем стала рідна поліська природа
картина «Їде осінь на коні»
Картини художниці немов живі, та разом з тим казкові. А зображені звірі ніби ворушаться, дихають, ростуть у нас на очах.
картина «Чорний звір»
М.Приймаченко сприймала життя, як вічну казку. Дуже любила і малювала ілюстрації до казок.
картина «Бичок - третьячок»
Часто у своїх картинах художниця зображувала незвичайних, неіснуючих, фантастичних звірів .
картина «Фантастичний звір»
Не оминула у своїй творчості Приймаченко і тему квітів.
картина «Васильки в синій вазі»
Птахи – ще одна домінуюча нотка у творчості художниці.
картина «Птиця»
М.Приймаченко стовідсотково можна віднести до художників-символістів. Тому що, кожен найменший штрих на її картині – це символічний знак, який має своє пояснення.
Картин у художниці дуже багато та одним з найкращих вважається полотно «Буслики прилетіли», зображене у підручнику на с. 65
-
Робота з підручником
Ми з вами багато чули про бусликів, їх у народі ще називають лелеками, веселиками, та що символізують ці прекрасні птахи на картині дізнаємось прочитавши статтю у підручнику(кращий учень)
-
Робота над картиною М.Приймаченко «Буслики прилетіли».
Опишіть картину використовуючи прочитане і власні спостереження.
(відповіді учнів)
5. Домашнє завдання
Намалюйте свої картини під враженням від картини «Буслики прилетіли», для створення мистецької галереї класу.
6.Зустріч із юною художницею М. Дереторською.
Знаєте діти у нас у школі навчається дівчинка, яку ми теж колись можливо будемо називати геніальною художницею. Це учениця 8 класу Мар’яна Дереторська. Окрім нашої школи , Мар’яна ще навчається і у художній школі. Знайомство із творчістю М. Приймаченко надихнуло і її на створення своєї картини «Лелеки», яку вона нам сьогодні і представить.
(Презентація картини)
Мар’яна скажи нам будь-ласка, що ти хотіла донести до кожного серця, малюючи свою картину?
Я дякую , тобі , Мар’яно,а ви діти погляньте ще раз на картину і скажіть, яка
пора року там зображена?(Весна)
Чому?(Тому, що прилетіли лелеки)
А де зимують лелеки, де вони живуть, ви знаєте?
7. Народознавчий проект «Звідки прилітають буслики»
(презентація проекту окремим учнем)
Лелеки – перелітні птахи.Зимують у Африці та Індії. Прилітають до нас у березні. Звичайно вони гніздяться у лісах, десь поблизу озера, річки, болота. Але селяться часто і по сусідству із людиною і є напів-свійськими птахами.І у нас в Україні боцюн в'є своє гніздо на хаті, клуні та великих деревах. Гніздо лелеки в’ють не на один рік, а на багато. Кожної весни, коли пара чорногузів повертається з далекої подорожі, вони лише підправляють старе гніздо і там виводять 2 пташенят. За народним повір'ям, господарство, в якому є гніздо лелеки є щасливим, захищеним від пожежі. Руйнувати гніздо цього птаха – великий гріх. Та й небезпечно, бо хто зруйнує гніздо боцюна - у того хата згорить – кажуть у народі.
VІ. Підсумок уроку
- Скільки існує народних повір'їв пов’язаних із лелеками. Згадайте, а яке ж оповідання пов’язане з повір’ям про лелек ми з вами читали минулого року? (Є.Гуцало «Перебите крило»)
-І яке ж повір'я згадується у ньому?
(У господарстві де гніздяться лелеки живуть добрі і хороші люди)
У нашому селі Грушівці та й у сусідніх селах багато добрих, хороших, щасливих людей. Тому що, майже на кожній хаті, майже у кожному подвір’ї можна побачити лелече гніздо. А птахи ніколи не помиляються в людях.
(перегляд зазделегідь підготовлених фотографій)
Кожен з присутніх в цьому класі десь там глибоко в душі мріє про мир, благополуччя, добробут. Одним словом, мріє про щастя. Мріє про те, щоб одного прекрасного дня і до його оселі прилетів лелека. Тому ми сьогодні, від усієї душі, даруємо вам маленьку частинку грушовецького щастя. І ,як кажуть у народі , даруємо на щастя!
Поділіться з Вашими друзьями: |