Леся Українка



Скачати 136.81 Kb.
Дата конвертації15.07.2017
Розмір136.81 Kb.

Новопокровська загальноосвітня школа Ι – ΙΙІ ступенів

Інтегрований урок

з української літератури

у п’ятому класі на тему:

Леся Українка«Колискова»

Вчитель української мови

та літератури

Вакарчук О.М.

Тема: Леся Українка «Колискова»

Мета: ввести учнів у чарівний світ колискової пісні, її виникнення, історію; поглибити знання учнів про життєвий шлях Лесі Українки , здатність дітей відчувати настрій ліричного вірша; розвивати навички виразного читання та аналізу літературного твору; сприяти розвитку творчої уяви дітей; спонукати учнів до цілісного сприймання твору; формувати ключові компетентності: комунікативну, уміння вчитися

Розвивати зв’язне мовлення, логічне, асоціативне мислення, пам'ять, творчу уяву, спостережливість, самостійність, творчі здібності

Виховувати в учнів почуття прекрасного, повагу до матері, любов до українського поетичного слова

Тип уроку. Формування нових знань

Обладнання: портрет Лесі Українки, виставка збірок поетеси, підручник, зошит,асоціативне гроно, пам'ятка складання сенкана, роздавальний матеріал, музичні інструменти(сопілка, флейта),колиска, лялька, ікона, виставка картин на тему «Мати і дитина», грамзаписи «Колискової» Л.Українки,фонограма «Колискової» Віктора Павлика , картки

Епіграф до уроку:

У нашім краї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

з своїм дитяточком малим

Т.Шевченко

Метод: словесної бесіди, робота з підручником, критичного мислення, частково – пошуковий.

Хід уроку

Ι Організаційний момент

1.Вітання Любі гості, діти, запрошую Вас до господи, на хліб та сіль, на слово щире, на бесіду мудру – на наш родинний урок. У народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.

Гостя ми завжди стрічаєм,

Пишним, круглим караваєм.

З рушником берем таріль,

Каравай кладем і сіль

Любий гостю наш приймай

символ дружби- каравай.

Дорогі діти. Подивіться мені в очі.Погляньте один на одного, усміхніться. І з цих промінчиків добра , що заіскрилися на ваших обличчях, ми розпочнемо роботу на уроці.

2.Хвилинка виразного читання ( Включити музику «Аве Марія»).

Молитва про маму

Є в мене найрідніша матуся на світі,

За неї до тебе, Пречиста, молюся,

Молюся устами, молюся серденьком,

До тебе, небесна Ісусова ненько,

Благаю у тебе щирими словами

Опіки та ласки для любої мами.

Пошли не скарби їй, а щастя і долю,

Щоб дні всі минали без смутку, без болю.

Рятуй від нудьги, матусеньку милу,

Даруй їй здоров'я, рукам надай силу,

Щоб вели діток у світ та у люди,

Щоб нами раділа, пишалась усюди.

ΙΙ Мотивація навчальної діяльності

Робота над епіграфом

У нашім краї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

з своїм дитяточком малим

Як ви розумієте слова Великого Кобзаря – Т.Г. Шевченка?

Це, дійсно так. Немає нічого сильнішого над материнську любов. А діти – це найдорожче, що є у батьків, це майбутнє кожної нації й людства взагалі.

ΙΙΙ Повідомлення теми, мети, завдань уроку; очікування навчальних результатів

1.Слово вчителя



Сьогодні у нас незвичайний урок:

у пісню сьогодні ми зробимо крок.

Із піснею ми вже стрічались не раз,

і знову вона завітає до нас.

Діти, сьогодні на уроці ми маємо можливість поринути у чарівний світ колискової пісні, доторкнутися своїм серцем, часточкою своєї душі до чарівного світу поезії великої української поетеси Лариси Петрівни Косач.

2.Робота в зошитах

Запишіть, будь – ласка, дату, тему уроку.

Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

Сьогодні на уроці я хочу: (очікування від уроку)



ΙV Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.Поетична хвилинка (Слад 1)

Коли м'який, ласкавий, тихий вечір

Лягає спати у траву шовкову,

Сон ніжний обійма за плечі,

Тоді я чую неньки колискову.

Вона лунала в тиші урочистій,

І ніжне слово брала у полон.

І пестила, і ніжила в колисці

Дитячий ніжний сон.

Крилатим птахом линула в діброви,

І сяйво зір тримала на крилі

І трепетним, ласкавим , ніжним словом

Бриніли чари рідної землі



(Звучить колискова пісня)

2.Слово вчителя

Отакий лагідний мамин наспів засівав дитячу душу любов'ю до людей, до природи, до всього живого. Під спів маминої колисанки виростали поети й композитори, хлібороби й захисники рідної землі, філософи й художники.

Кожен з нас із краю дитинства, з краю мальв і рути - м'яти, з краю червоної, як жар, калини під вікном рідної домівки й маминої колискової.

Отже, ключовими словами на уроці будуть слова «мама», «колискова», «дитина».

3.Асоціативне мислення

Діти, цікаво, що ви уявляєте, коли звучать слова «мама», «колискова», «дитина».

Робота в групах (завдання на картках)

Картка 1

Які асоціації викликає у вас слово «мама»? Обговоріть з одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «мама».

Картка 2

Які асоціації викликає у вас слово «колискова»? Обговоріть із одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «колискова».

Картка 3

Які асоціації викликає у вас слово «дитина»? Обговоріть із одногрупниками, запишіть асоціації в ґроно, складіть сенкан до слова «дитина».



VАктуалізація опорних знань

1.Слово вчителя

Готуючись до сьогоднішнього уроку, кожна група мала своє завдання.

Отже, зараз ми і дізнаємося, як ви підготували його.

2. Повідомлення групи «Пошуковців – фольклористів»

Ми підготували прислів’я про маму, але поки їх несли на урок, вони розсипалися. Допоможіть нам поєднати частини цих прислів’їв і пояснити значення одного з них.

У кого є ненька, то буде скрізь гладенько

Нема того краму, таке й дитятко

Шануй батька й неньку, у того й головонька гладенька

Тільки в світі правди, де мати народила

Які мама й татко, що рідна мати

Там земля мила, щоб купити маму



3. Повідомлення «Мистецтвознавця»

Образ люблячої матері привертав увагу не тільки письменників, а й художників. На всіх полотнах ми бачимо образи жінок-матерів. Вони з любовю піклуються про найдорожче, що є в них у житті, про своїх дітей. Усміхнені обличчя, привітні очі, лагідні руки. Кожна мати ніби випромінює світло і тепло. Біля неї затишно. Вона ніби «духмяна квітка» серед чудового квітника, серед своїх дітей. У всі віки художники захоплювались ніжною красою і гармонією внутрішнього світу жінки-матері. Зверніть увагу на ці полотна. Мати ніжно пригортає сина до грудей., насолоджуючись хвилинами щастя, хвилинами спокійного життя.

Син поклав голівку мамі на груди і пильно, по-дорослому, вдивляється. Доки вони разом, вони щасливі, спокійні і незбагненні у своєму щасті. (Додаток 1)

Дякую. Слово надається групі пошуковців-народознавців.



4. Повідомлення групи «Пошуковців – народознавців»

Члени нашої групи досліджували народні звичаї при народженні дитини

- У давнину, коли народжувалася дитина,три дні і три ночі мати спала разом із дитям. Умивала його грудним молоком, годувала і наспівувала колисанок.

-Для слабенької дитини виготовляли колиску з клену, для бадьорої – з ясена чи з верби, маленьких неспокійних дітей клали у колиску із тополі, а діток спокійної, здорової вдачі – з дуба чи явора.

-У колиску ліворуч для доньки клали ляльку,зроблену з різнобарвної тканини, для хлопчика – праворуч сопілку. За давнім повір'ям, лялька і сопілка повинні були оберігати дитину від нечистої сили, хвороби (показує ляльку і сопілку).

-Коли дівчинка хворіла, то ляльку закопували у землю, щоб вона забрала хворобу до себе. А коли дитина одужувала, то ляльку викопували, чепурили і знову клали до колиски.

-Сопілочку для хлопчика зрізали з гілок калини чи верби, що росте коло хати із сонячного боку. Із першими ударами дзвонів у церкві батько повинен зрізати перші отвори в сопілці на знак гарного росту і здоров'я дитини. Коли все ж хлопчик хворів, то батько або дідусь грали на сопілці, щоб прогнати хворобу з хати.

5.«Карусель» запитань

- Діти, чому сопілку, колиску робили з калини чи верби? ( щоб росли гарними і здоровими)

Учитель

Майже в усіх народів є улюблені рослини – символи. Є вони і в нас в України. Правду каже народне прислів’я: «Без верби і калини нема України». І тому часто матері колихали своїх дітей, сидячи під розложистим кущем красуні калини.

Діти, а як дійшли до нас колискові пісні, адже раніше люди не вміли ні писати, ні читати?

Як ви вважаєте, чи багато людей знають колискову пісню?

Діти, а чи співали вам колискові пісні мами? Які?

Учень йде до своєї матусі, бере за руку, пригортається до неї , і мати починає співати «Колискову» Віктора Павлика.

Колисанки… Що за диво?

Як звучить воно чудово.

В дитинство повернуся

6. Музична пауза. (Включити фонограму .Слайд 2)



(Українська народна пісня ).Пропоную вам прослухати колискову у виконанні матусі вашого однокласника.

7. «Мозковий штурм»

- Діти, давайте спробуємо визначити з вами, яка ж пісня називається колисковою?

- Які, на вашу думку, бувають колискові пісні?(народні, літературні)

-Що з спільного і відмінному між народними і літературними колисанками?

За допомогою Кіл Вена учень розповідає про спільне і відмінне між літературною і народною колисанками.(Додаток 2)

8.Робота в зошитах (Слайд 3)

Пісні, які матері співають над колискою дітям, щоб приспати їх, називаються колисковими.

9.Поетична хвилинка



(Слайд 4) Багато колискових пісень складено не тільки народом, а й нашими славними українськими письменниками. Послухайте колисаночку Андрія Самійловича Малишка(читає учениця)

Спи, засни, моя дитино, спи, моє маля,

Ніч іде в гаї, в долини, трави нахиля.

Хай тобі ця ніч насниться, що в очах сія

Будеш завтра в світ дивиться, зіронька моя!( Слайд 5)

Також для своєї донечки Оксаночки Володимир Івасюк написав колискову.

10. Слово вчителя (Слайд 6)

Та з особливою любов'ю до колискової, казок, дитячих ігор ставилася українська поетеса Леся Українка, портрет якої ви бачите на дошці. Вона любила своїх молодших братика і сестричок, охоче забавляла їх, можливо, тому і писала колискову для них.

11. Повідомлення групи «Пошуковців – біографів»

Слово надається групі пошуковців- біографів. Зверніть увагу на зовнішній вигляд дівчаток. Як ви вважаєте, чому вони в українському вбранні?

(Користуючись додатковою літературою ми підготували цікаві відомості про Лесю Українку.)

Досліджуючи біографію Лесі Українки, ми перевірили за магічною таблицею значення справжнього імені і прізвища Лесі Українки.

Лариса означає мудра, чуйна, допитлива. Косач – сильна.

(Слайд 7) Леся Українка народилась 25 лютого 1871 року в м. Новограді – Волинському в сім'ї службовця – юриста Петра Антоновича Косача та відомої української письменниці Олени Пчілки.

( Слайд 8) Зо всіх шістьох дітей Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею… вони обоє однаково були лагідні та добрі безмежно… Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди… Була в батька і Лесі ще одна спільна надзвичайна риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини…

Зовсім маленькою, у чотири роки вона навчилася читати, у п’ять – писати, а у шість років дівчинка навчилася шити й вишивати, а коли їй подарували набір ниток і голок, то вона шанувала і пильнувала їх більше, ніж іграшки. Уже тоді вона задумала вишити батькові сорочку.

Леся була всього на півтора року молодша за свого брата Михайла. Усе життя вони були найщирішими приятелями, найвірнішими друзями. У сім'ї їх називали «наше мишолосіє». Разом бавилися, вчилися, читали.

( Слайд 9) Та раптово у сім'ю Косачів увірвалося горе – Леся захворіла на туберкульоз кісток. Їй було 9 років. З цього часу розпочалася багаторічна війна з хворобою. Лесі було всього 13 років, коли мати дала їй яскравий псевдонім і опублікувала під ним перші дитячі вірші.

( Слайд 10) Леся Українка мала великий інтерес до різних наук: літератури, мистецтва, історії, географії, іноземних мов. Вона оволоділа німецькою, французькою, грецькою, латинською мовами; пізніше вивчила англійську, італійську, польську, болгарську, іспанську. ( Слайд 11) Скільки треба було сили волі, наполегливості, жаги!

Життя Лесі Українки не було довгим. Хоча вона була дуже скромна й сором'язлива, але її твори вчать мужності, стійкості, любові до життя, до свого народу.

Леся Українка часто мислила музичними образами, музику прекрасно розуміла – і, коли б не хворість рук, з неї б вийшла першорядна піаністка. Почуття музики було в неї таке могутнє, що часто, за спогадами багатьох, вона сідала за рояль і імпровізувала музику до своїх віршів.

Оцінювання

12. Ознайомлення учнів з циклом «Сім струн» Л. Українки



Музична обдарованість дала можливість Лесі Українці створити сім віршів, які ввійшли до циклу «Сім струн». Леся Українка використовує музичні образи для того, щоб виразніше передати свої думки про Україну, про велике бажання піснею служити народові.

До – До тебе Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься

Ре – Реве – гуде негодонька

Негодоньки не боюся.

Мі – Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Фа – Фантазіє! Ти – сило чарівна,

Щоб збудувала світ в порожньому просторі…

Соль – Соловейковий спів навесні

Ллється в гаю, зеленім розмаю…

Ля – Лагідніші веснянії ночі зористі!

Куди ви од нас полинули?

Сі – Сім струн я торкаю, струна по струні,

Нехай мої струни лунають…

Сьогодні ми познайомимося з одним із віршів цього циклу «Колискова» ( Слайд 12)

Відкрийте підручники на сторінці 102. Коли будете слухати «Колискову» у виконанні відомої української співачки Ніни Матвієнко, слідкуйте за текстом поезії та за зміною настрою, характеру виконання.

(Чується плач маленької дитини, записаний на магнітофон)

13. Слово вчителя

- Плаче маленьке нетерпляче дитя, мабуть, чекає на колисаночку.

(грамзапис «Колискової» Л.Українки у виконанні української співачки Ніни Матвієнко).

14. Робота над текстом твору

- Яка картина поставала перед вашими очима, коли звучала «Колискова»?

- Як читається ця пісня? ( спочатку повільно, у спокійному тоні , далі інтонація підвищується, адже мати хвилюється, яка доля чекає її дитину у час, коли панує несправедливість, коли є бідні та багаті)

- А в якому темпі: швидкому, середньому чи повільному?

- До кого звертається мама, схиляючись над колискою?

- Чи згодні ви із твердженням поетеси «Жить-сльози лить»?

- Чи можна «З долею битися»?

- Який висновок можна зробити? (Колискова Лесі Українки – це лірична поезія, в якій віддзеркалена щира відданість материнського серця, турбота за майбутнє сина та віра у його щасливу далю. Століттями звучать колискові, передаючи з покоління у покоління любов, ніжність, ласку й доброту – одвічні загальнолюдські цінності.

15. Вправи у виразному читанні вірша. Читання ланцюжком

16.Проблемно – пошукове завдання. Гра «Знайди слово».

- Діти, давайте підберемо слова, якими мама звертається до своєї дитини, коли хоче її приголубити, поцілувати? Як називаються такі слова?

- Звернімося до тексту «Колискової» - чи є там пестливі слова?

Учитель Для чого Л. Українка використала у своєму вірші пестливі слова? ( Пестливі слова допомагають висловити ніжність, душевне зворушення, замилування, любов).

VΙΙ Рефлексія

Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?

Як ви вважаєте , чому наш урок називається родинним?

Чарівна шкатулка. (Діти по черзі витягують питання і дають відповіді)

1)Як називають колискову пісню?(колисанка)

2) Дитина, якій співають колискові?(немовля)

3)Жінка, відносно до дитини, яку вона народила?(мати)

4) Як називають маленьке дитя?(ляля)

5) З якого дерева робили колиску для хлопчика?(явір)

6) Яким ласкавим словом називає матір своє життя?(дитинко)

7)Найкраща пора життя людини?(дитинство)

8) Як називають ліжечко для колисання дитини?(колиска)

9)Промовляти слова під супровід музики?(співати)



ОЦІНЮВАННЯ

VΙДиференційоване домашнє завдання: вивчити напам'ять «Колискову» Л.Українки; За бажанням складіть гірлянду із маминих пестливих слів; передайте свою щиру любов до матусі малюнковим листом.

3. Заключне слово

Сьогодні на уроці ми зазирнули у чарівний світ колискової пісні, познайомились із її історією, почули багато народних колискових, літературних колисаночок. Ми вміємо тепер виразно читати «Колискову» Лесі Українки.

Читайте колискові пісні, вивчайте їх! Нехай вони допоможуть вам глибше пізнати своїх матерів, відчути їхню ніжність і доброту. Хай з любові до рідної матері проростає любов до славної України

Шановні гості! Дозвольте мені у переддень 8 Березня привітати Вас із жіночим святом.

Ви – жінки – найкращий витвір світу!

Що був би світ без цих очей ясних?

Для сам Бог створив духмяні квіти,

А ви –цариці серед них.

Тож квітніть на радість своїм дітям,

Даруйте їм тепло сердець своїх.

Хай Бог дарує тільки щастя,

Здоровя Вам на довгий-довгий вік!

Сьогодні Ви стали членами нашої великої родини. Отож на згадку про нашу зустріч прийміть ці невеличкі подарунки, зроблені руками дітей.

Додаток 1







Додаток 2



І куплет Час настав відпочивати,

Тож лягай, дитинко, спати.

Ангел хай оберігає сон твій уночі,

І наспівує тихенько

Люлі-люлі спи, серденько,

Очі закривай, маленький, засинай.

Приспів Люлі-люлі, баю

Я тебе кохаю.

Обійму легесенько,

Пригорну ніжнесенько,

Пісню заспіваю

Люлі-люлі, баю.

І куплет Сплять вночі не тільки діти,

Звірі - в лісі, в полі – квіти.

Засинають всі комашки , а також птахи,

Сонце спати теж лягає,

Промінь за моря ховає,

Щоб могли поспати мирно дітлахи.

Сонце спати теж лягає,

Промінь за моря ховає,

Щоб могли поспати мирно дітлахи.

Приспів Люлі-люлі, баю

Я тебе кохаю.

Обійму легесенько,

Пригорну ніжнесенько,

Пісню заспіваю

Люлі-люлі, баю.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Леся Українка icon"Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Тема: "Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Леся Українка iconХвиля Леся Українка
Леся Українка використовує такі художні засоби, як: епітети (хвиля смутна), порівняння (може, буде там покірно,мов рабиня, тихо,...
Леся Українка iconЛеся Українка.”Бояриня”.Історична основа драматичної поеми. План Історія написання твору
Драму "Бояриня" Леся Українка написала в 1910 р., перебуваючи на лікуванні в Єгипті. Це єдиний твір поетеси, побудований на матеріалі...
Леся Українка iconУроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…»
Тема уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» зразок ліричної мініатюри, романтичний спосіб вираження мрій та сподівань ліричної...
Леся Українка iconКонспект уроку української літератури у 6 класі Тема. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні.
Тема. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії», «Як дитиною, бувало…». Неповторний світ дитинства в цих...
Леся Українка iconТема. Леся Українка як особистість

Леся Українка iconКонтрольна робота №4 ( тестові завдання ). Світ української поезії: Леся Українка, В. Сосюра, В. Підпалий, І. Малкович
Тема: Контрольна робота №4 (тестові завдання). Світ української поезії: Леся Українка, В. Сосюра, В. Підпалий, І. Малкович
Леся Українка iconСценарій вечора «Леся Українка потужний духовний світоч: До 145-річчя від дня народження\ »
Сценарій вечора «Леся Українка – потужний духовний світоч: До 145-річчя від дня народження» –19
Леся Українка iconРозділ Європейський контекст філософії Лесі Українки
Християнство в контексті ніцшеанства (Леся Українка І леонід Андреєв)
Леся Українка iconІ урок розпочинаймо
Тема. Стан рідної природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Леся Українка


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка