Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області



Скачати 94,12 Kb.
Дата конвертації09.07.2017
Розмір94,12 Kb.
ТипКонкурс

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ,

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФТЕХОСВІТИ

У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ,

СВЕРДЛОВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ГІРНИЧИЙ ЛІЦЕЙ

КОНКУРС

НА КРАЩУ АВТОРСЬКУ РОЗРОБКУ МІСЯЦЯ

ПОРТАЛА «УЧИТЕЛЬСЬКИЙ ЖУРНАЛ ОН-ЛАЙН»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ

СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

за темою:

«ПСИХОЛОГІЧНЕ ЕСЕ ДЖЕЙМСА ДЖОЙСА

«ДЖАКОМО ДЖОЙС», ЙОГО АВТОБІОГРАФІЧНИЙ ХАРАКТЕР»


Розробила:

Зайцева Т. С.,

викладач світової літератури

(спеціаліст)

м. Свердловськ

2014 р.

Тема уроку: «ПСИХОЛОГІЧНЕ ЕСЕ ДЖЕЙМСА ДЖОЙСА

«ДЖАКОМО ДЖОЙС», ЙОГО АВТОБІОГРАФІЧНИЙ ХАРАКТЕР»

Мета уроку:

навчальна: допомогти учням усвідомити естетично-художні особливості твору, розкрити автобіографічний характер есе;

розвивальна: розвивати навички критичного мислення, сприйняття модерністської літератури, уміння аналізувати твори та висловлювати свої думки і враження;

виховна: виховувати естетичні смаки та любов до мистецтва.

Очікувані результати:

учні знатимуть:

  • історію створення есе;

  • тематику та проблематику;

  • композицію твору;

  • поняття потік свідомості, алюзія, інтертекстуальність…

учні вмітимуть:

  • аналізувати художні образи, засоби вираження їх;

  • порівнювати емоції та почуття ліричного героя із власним сприйняттям і баченням проблеми;

  • писати власні твори.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методична мета: використання технології критичного мислення.

Обладнання: портрет Дж. Джойса, виставка його творів, тексти есе , аудіозапис, мультимедійна система (презентація), словник літературознавчих термінів, роздатковий матеріал

Теорія літератури: модернізм, потік свідомості, есе, інтертекстуальність, алюзія, ремінісценція.

Методи, прийоми і форми роботи: асоціювання, «Знаємо – Хочемо дізнатися − Дізналися», семантична карта, бліцопитування, спрямоване слухання і міркування, коло думок, брейнстормінг, написання есе.

Епіграф:



Чи ти мій сон, чи ти моя уява,

Чи просто чорна магія чола…

Яка між нами райдуга стояла!

Яка між нами прірва пролягла!

Ліна Костенко.

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

Для емоційного налаштування на тему уроку учні слухають музику Д. Шостаковича (див. додаток).

Асоціювання. Послухайте епіграф уроку, спробуйте уявити почуте, усно опишіть картинку, що виникла в уяві.

2. Ознайомлення з темою та метою уроку

3. Актуалізація субꞌєктивного досвіду

Метод «Знаємо –Хочемо дізнатися - Дізналися »

Викладач на дошці креслить таблицю (або використовує ватман):

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Наприклад, життєвий і творчий шлях Джеймса Джойса;

суспільно-історичні умови розвитку світу в першій половині ХХ століття;

особливості модернізму як літературного напряму ;

визначення термінів «ремінісценція», «потік свідомості» і т.д .

Історію кохання автора та його учениці;

можливість використання прийомів потоку свідомості та монтажу на практиці …

(Цю колонку учні заповнять наприкінці уроку)



3. Заповнення теоретико-літературного простору

Слово вчителя.

Перед тим, як перейти до вивчення нової теми, давайте перевіримо, чи памꞌятаєте ви матеріал минулого уроку.

Метод «Семантична карта»

(Клас обꞌєднується у декілька груп, кожній з яких видається картка, за якою діти повинні відгадати термін )

  1. Потік – ріка – думки – спогади – хаос − … (потік свідомості)

  2. Жарт – натяк – факт – …(алюзія)

  3. Відгомін – спогад – мотиви – інший твір – … (ремінісценція)

  4. Тексти – цитати – оригінали – інші народи – … (інтертекстуальність)

  5. Нове – футуризм – сюрреалізм – символізм – …(модернізм)

Бліцопитування (див. додаток)

  1. Де і коли народився Джеймс Джойс? (2 лютого 1882 р. м. Дублін)

  2. Яку отримав освіту? (пансіон Клонгоуз-Вуд, школа Християнських братів, Бельведер-коледж, Дублінський католицький університет)

  3. Як заробляв на життя? (приватні уроки англійської мови тощо)

  4. Як ставився до боротьби Ірландії за незалежність? (був патріотом Ірландії і болісно реагував на її підневільний стан у Великій Британії)

  5. Чому письменник залишив Ірландію? (не міг дійти згоди з прихильниками ідей національного відродження)

  6. Де побував автор? (Цюрих, Трієст, Париж)

  7. Як звали дружину митця? (Нора Барнакль)

  8. Назвіть першу збірку віршів Джеймса Джойса («Камерна музика»)

  9. Як називалася збірка новел? («Дублінці»)

  10. Назвіть літературно-критичну статтю письменника («Нова драма Ібсена»)

  11. Який твір Джеймса Джойса називають «романом одного дня»? («Улісс»)

  12. На яку хворобу страждав? (хвороба очей)

(учні виконують взаємоперевірку зошитів за відповідями, представленими у презентації)

ІІ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу (аналіз твору)

  1. Історія створення (усне повідомлення члена творчої лабораторії)

( Діти на попередньому уроці отримали випереджувальне завдання )

Відомо, що твір написано в межах 1911-1914 рр., коли письменник проживав у Трієсті. За життя рукопис так і не був оприлюднений, оскільки Джойс вважав цю прозу надто особистою. Її видрукував біограф і дослідник автора Р. Еллане 1968 року



  1. Автобіографічність твору

Слово вчителя

Есе багато в чому автобіографічне, про що свідчила назва "Джакомо" (так звучало італійською мовою Джеймс). Отже, автор став літературним героєм твору, але не злився з ним. Прототипом героїні стала Амалія Попер, яка була ученицею метра протягом 1907-1908 рр. У тексті згадано й ім'я дружини письменника - Нори. . У психологічному есе відчувалися факти біографії митця: його перебування в Італії, Франції, Ірландії, робота вчителем англійської мови, читання лекцій про В. Шекспіра, написання "Улісса" та інших творів, одруження з Норою Барнакль, захоплення Амалією Поппер тощо. Однак автобіографічне настільки переосмислилося, узагальнилося, що твір набув широкого філософського значення.



Запис у зошитах
Автор Ліричний герой

Спільне

імꞌя

подорожі

Нора Барнакль

Амалія Поппер

робота


  1. Робота з текстом (сюжет і композиція)

Метод «Спрямоване слухання і міркування»

Учитель читає текст, зупиняючись у потрібному місці, а діти відповідають на запитання та висувають свої припущення щодо можливого розвитку сюжету.



Варіанти проблемних запитань

  • Як розвиваються стосунки персонажів?

  • Що відбувається в душі ліричного героя?

  • Чому автор використовує різні кольори у творі? Як відтінки передають почуття героя?

  • Яке місце посідає особистість у суспільстві?

  • Як автор зображає сучасний йому світ?

  • Які приклади використання прийомів «потоку свідомості», «інтертекстуальності», «монтажу» ви можете навести?

  • Чи можете ви визначити сюжетну лінію твору?

Висновок: сюжет твору незвичний, але ми можемо виділити декілька взаємоповꞌязаних між собою психологічних ліній:

  • Він і вона – розвиток їхніх стосунків.

  • Процес внутрішнього становлення героя.

  • Осмислення духовної атмосфери і місця в ній митця й особистості в широкому історико-культурному й філософському контексті.

  • Яку композицію має прочитаний твір?

Висновок: твір має фрагментарну композицію, бо побудований, як потік свідомості головного героя, де поєдналися спостереження, думки, спогади, а також уривки почутих розмов, культурні ремінісценції. Незвична й архітектоніка твору: текст розбито на абзаци, різні за розмірами і прогалинами, які на думку літературознавців, мали означати репліки у відповіді або думки автора, котрі він не висловив читачам, а спонукав їх самих дотворити ненаписане (запис у зошитах)

  1. Тема, проблематика твору

Метод «Коло думок»

Після прочитання тексту давайте спробуємо визначити тему та проблеми твору.



Треба попередити дітей, що однозначної інтерпретації цього твору не існує. Можна лише припускати, що саме до нас хотів донести автор.

«Якщо я розкрию все негайно, я втрачу моє безсмертя. Я вклав настільки багато загадок і головоломок, що професори будуть століттями сперечатися, що я мав на увазі…»

Д. Джойс

(Можливі варіанти відповідей:

тема: кохання, внутрішнє життя особистості, пошук істини, сенсу буття;

проблематика: кохання чи зрада, самопізнання, людина і суспільство… )



  1. Визначення жанру

Метод «Мозкова атака» (брейнстормінг)

Існує декілька версій жанрової приналежності твору Джеймса Джойса. Так, науковці називають «Джакомо Джойс» ліричною мініатюрою, психологічним есе, щоденником, «коротеньким романом»… Давайте спробуємо самостійно визначити, до якого жанру ми могли б віднести цей твір? (учні висувають свої ідеї, можуть використовувати словник термінів, як підсумок записують у зошит визначення жанру)



  1. Образи

Метод «Гронування»

Учні складають психологічний портрет автора та його коханої за твором, а потім обꞌєднуються у групи і добирають цитати до кожної із зазначених характеристик. Наприклад:


(Варіанти відповідей: високоосвічений, любить мистецтво, володіє музичним інструментом, чутливий, вразливий, пристрасний, спостережливий, іронічний, одружений, є донька, має почуття власної гідності, багато палить)
(Варіанти відповідей: молода, напівдоросла – напівдитина, знатна, дозріла, корислива, спосіб мовлення: стисло висловлювати осяжне, у неї бліде обличчя, бліді щоки, вологий лоб, зіщулені очі, руки сором'язливі і нервозні. Одягнена в пухке хутро, капелюх зі спущеними крисами, високі підбори.) (Запис у зошитах)

ІІІ. Підсумок

Заповнення таблиці «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися» (останньої колонки)

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап

  • Написання есе (5 хв) – «Чим вразив мене твір Дж. Джойса «Джакомо Джойс»?»

  • Оцінювання учнів (на початку уроку діти отримують таблички, в яких фіксують усі свої досягнення впродовж уроку. Наприкінці уроку вчитель збирає есе і таблички. Див. додаток)

V. Домашнє завдання

Аналізувати есе «Джакомо Джойс», прочитати роман М. Булгакова «Майстер і Маргарита»; індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість М. Булгакова.

Використана література

Давиденко Г.Й., Стрельчук Г.М., Гринчак Н.І. Історія зарубіжної літератури XX століття: Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007 - 504 с.





Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconПрофтехосвіти у луганській області
Тема. Види І напрями сучасної популярної музики: джаз, блюз, хіп-хоп, рок- І поп-музика. Видатні музиканти І співаки
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconНавчально-методичний центр
Тернопільській області містить план роботи методичних секцій, методичні рекомендації, методичні розробки уроків педагогів, матеріали...
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconНи навчально–методичний центр професійно–технічної освіти у донецькій області
Л. В. Федорова – викладач зарубіжної літератури Олександрівського професійного аграрного ліцею, «спеціаліст вищої категорії»,«Інтерактивні...
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconНауково-методичний центр
С. М. Кравченко, Л. Й. Мельник. Майбутнє починається сьогодні. Виховання духовно-моральної особистості на засадах гуманної педагогіки....
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconНавчально-методичний комплекс з курсу
Навчально-методичний комплекс забезпечення викладання навчальної дисципліни «Історія економіки та економічної думки» для студентів...
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconЧеркаський обласний навчально-методичний центр професійно-технічної освіти
Збірник упорядковано з метою створення ефективної системи національно-патріотичного виховання, морально-духовного, культурного розвитку...
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconНавчально-методичний посібник (друге видання) Укладач В. В. Білецький Донецьк 2007 рік ббк 60. 54 Укря73 с 14
Посібник включає навчально-методичний комплекс: лекційні матеріали, навчальну програму курсу та методичні рекомендації для самостійної...
Луганської облдержадміністрації, навчально-методичний центр профтехосвіти у луганській області iconВиконання плану роботи окз «Харківський організаційно-методичний центр туризму»
В межах функціональних обов’язків окз «Харківський організаційно-методичний центр туризму» (далі – Заклад) визначено перелік напрямків,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка