Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк



Скачати 94.04 Kb.
Дата конвертації03.06.2017
Розмір94.04 Kb.



7 КЛАС.

Тема: Людина, безмежна закохана у красу подільського краю – Володимир Арсенійович Сауляк

Мета: поглибити знання учнів з літератури рідного краю, ознайомити учнів із творчістю відомого земляка В.Сауляка, за допомогою його творів познайомити учнів з багатою історією рідного краю, розвивати вміння аналізувати прозові твори, розвивати естетичні смаки, виховувати любов до рідного краю, його мови, культури, повагу до талановитого земляка.

Обладнання: портрет В.Сауляка, книги письменника, виставка книг письменників Поділля, ілюстрації з книг В.Сауляка

Нехай з Вил моїх забуття тікає Малим Вивозом,

Добро стікається Великим.

І щоб так було завжди.

В.Сауляк
Хід уроку

І. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

ІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Літературні традиції подільського краю своїм корінням сягають у сиву давнину. Очевидно, чарівна природа нашого краю і події, які тут відбувалися у різні часи, надихали письменників на створення знаменитих літературних шедеврів.

Наші земляки М.Коцюбинський, М.Стельмах, В.Рабенчук, О.Височанський, В.Стус, М.Трублаїні, Є.Гуцало, В.Сауляк залишили для прийдешніх поколінь велику літературну спадщину, яку ми маємо вивчати, якою ми маємо пишатися.

Багата подільська земля, чудова природа, добрі і працьовиті люди, та найбільше багатство рідного краю – це її талановиті люди. Гордість нашого Томашпілля – це В.А.Сауляк.

«Стриманий, навіть трохи зніяковілий, наче винуватий, що стільки літ не знайомив людей із своїм творінням, відвертий і якийсь надійно-добрий чоловік – оце такий він, Володимир Сауляк…», - так згадує першу зустріч з нашим земляком Василь Кобець, голова Вінницької організації Національної Спілки письменників України.

2. Повідомлення учнів про В.А.Сауляка

На берегах невеличкої річки Русавки розкинулося красиве подільське село Вила, в якому 24 листопада 1953 року в багатодітній сім’ї колгоспників народився Володимир Сауляк. Батьки – колгоспники. Мати Софія все життя проробила в буряківничій ланці, а батько Арсеній – в будівельній бригаді. Володимир ріс замріяним допитливим хлопчиком, любив слухати історії матері.

Навчався у Вилянській восьмирічній школі, яку закінчив у 1969 році, через чотири роки Балтське педучилищу, а в 1978 році – українське відділення філологічного факультету Одеського державного університету ім. І.І.Мечникова.

Значну частину свого трудового життя віддав освітянській ниві. Працював учителем у Ренійській школі №1, зав фільмотекою, методистом, інспектором, завідувачем відділу освіти в Томашполі, заступником директора Комаргородського СПТУ №34, директором Височанської восьмирічної школи, директором Томашпільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.. Крім того, працював інструктором Томашпільського райкому Компартії України, оператором АЗС, заступником директора ТОВ «Зелена долина».

Зараз працює завідувачем районного методичного кабінету відділу освіти Томашпільської райдержадміністрації. Одружений, разом з дружиною виховали трьох синів, вже й онуків дочекались.

3. Коментар вчителя про книги В.Сауляка

Володимир Сауляк – людина безмежно закохана у красу подільського краю, у його багату історію, у мешканців цієї благодатної землі – сіячів-хліборобів, людей різних професій і доль. Чесно і просто пише Володимир Сауляк. Письмо його захоплює правдивими епізодами, взятими з життя села Вил і сусідніх сіл. Мова творів автора життєва, правдива, вихоплена з гарячої народної стихії. Жива і динамічна.

Починаючи з 2004 року Володимир Сауляк дарує читачам свої книги.

4. Повідомлення учнів про книги В.Сауляка

У 2004 році виходить друком перша книга В.Сауляка під назвою «Полинові сни», в якій автор акцентує свою увагу на темі родини і роду – могутньому, великому і вільнолюбивому. До цієї книги ввійшли повісті «Золота обручечка», «Полинові сни» і кілька новел під назвою «Образки». Книга «Полинові сни» - це розповідь про долі рідних та близьких людей, про малу Батьківщину – мальовниче село Вила.

Друга книга «Головиха» вийшла у цьому ж році, це роздуми про рідні Вила, про дії і вчинки земляків.

Третя книга, яка вийшла у 2008 році, з прекрасною назвою «Розлите в небі молоко» розповідає про життєві дороги людини. До цієї книги ввійшли роман «Перевесла», повісті «Нічні діалоги з самим собою» і «Сороковка».

Четверта книга «Там, де витає дух графині Бенет» 2010 року видання пов’язана з долею лісу. Сум і журба об’єднують оповідання цієї книги.

П’ята книга «Небесна райдуга згасає» 2011 року видання. В однойменній повісті автор розповідає про найкращу пору в житті людини – це пора дитинства. В другій частині повісті – герой, людина похилого віку. До цієї книги ввійшли оповідання «Лебедина пісня», «Таке моє життя» та інші.



5. Робота в зошитах

Тематика творів В.А.Сауляка

  • Філософські роздуми над сенсом життя, його швидкоплинністю («Небесна райдуга згасає»);

  • Місце видатного українського композитора К.Т.Стеценка в історії музичного мистецтва («На небі слідів немає»);

  • Життя і переселення гуцулів з рідних Карпат (оповідання «Оверла»);

  • Розповідь про життєві дороги людини («Розлите в небі молоко»);

  • Тема долі людини, що пройшла випробування в’язницею (повість «Сороковка»);

  • Про долю лісу – основу земної гармонії, шанобливе ставлення до нього людей та споживацький підхід (повість «Там, де витає дух графині Бенет» та цикл оповідань «Сумні історії»);

  • Сум і журба об’єднують оповідання «Місця, народжені длдя забуття», «Чи можна виміряти біль» та інші;

6. Слово вчителя

Проблематика творів В.Сауляка теж різноманітна і багатогранна



7. Робота в зошитах

Проблематика творів

  • Батьки і діти;

  • Народження дітей;

  • Перше кохання;

  • Щасливе й нещасливе одруження;

  • Війни та революції;

  • Буденні клопоти;

  • Зрада, підлість, невірність, братовбивство;

  • Добро і зло.

ІІІ. Ідейно-художній аналіз оповідання «На небі слідів немає»

1. Враження учнів від твору, розповідь епізодів, що найбільше запам’яталися.

2. Повідомлення учня про Стеценка

Народився у селі Квітки на Київщині в багатодітній родині маляра-самоука. Від батька майбутньому композитору передалися здібності художника, а від матері й сестер — любов до музики. Так народна пісня та малювання з дитинства увійшли в його життя, і до останніх днів він залишився вірним цьому вибору. З 1892 учився в малювальній школі М. Мурашка і Софійській духовній бурсі у Києві. З 1899 співав у хорі Миколи Лисенка, у якому пізніше був помічником диригента. 1903 закінчив Київську духовну семінарію і до 1907 навчався в Музично-драматичній школі Миколи Лисенка. 1907 заарештований за участь у громадській діяльності і висланий на Донеччину. З 1908 повернувся із заслання та навчав співу у Білій Церкві і Тиврові1911 висвятився на священика і одержав парафію на Поділлі. З 1917 працював у Києві в музичному відділі Міністерства Освіти; в червні 1919 урядом УНР призначений головноуповноваженим по організації народних хорів і капел. Організував Перший київський народний хор, дві мандрівні капели, на основі яких згодом виникла капела «Думка», з якою подорожував по Україні. У жовтні 1921 брав участь у Першому Всеукраїнському Церковному Соборі, який підтвердив автокефалію Української автокефальної православної церкви. 1921 знову на парафії в с. Веприку на Київщині, де й помер.



3. Визначення теми оповідання ( тема: місце видатного українського композитора К.Г.Стеценка в історії музичного мистецтва і пісні, взагалі в культурній спадщині нашого народу)

4. Ідея твору ( возвеличення краси рідного краю, музики, яка «просвітлює і підносить людські душі», прагнення людини творити на своїй землі, заклик зберегти народну пісню).

5. Основна думка ( у пошані народній завжди залишаються ті люди, які «доповнили цей край рукотворними справами», «без народного характеру, без національного обличчя і будь-яка держава не живий організм, а механічний предмет…»)

6. Визначте жанру твору, доведіть свою думку ( жанр твору – оповідання).

7. Якою є композиція твору

Експозиція: Спогади про дитинство

Зав’язка: відомий композитор переїжджає на нове місце роботи зі своєю сім’єю

Розвиток дії: екскурсія парком, новим обійстям родини Стеценка, творча діяльність священика і вчителя

Кульмінація: відречення священика від сану, стає вчителем-просвітителем

Розв’язка твору: епізод про внука

8. Коментар вчителя

Оповідання «На небі слідів немає» має своєрідне обрамлення - це початок оповідання словами «Краю мій! Зелений куточку! Благодатні місця приховав ти від далеких цивілізацій…» (с.144) - тут автор висловлює захоплення рідним краєм і закінчення «Краю мій! Занедбаний, забутий! Розтерзаний і змінений до невпізнання…» - автор висловлює тривогу за рідний край, сум і переживання звучать у цих словах.



9. Характеристика образу К.Стеценка

- В якій сім’ї і коли народився К.Стеценко? (Народився у великій бідній сім’ї 12 травня 1882 року. Батько був малярем. Сім’я проживала у материній садибі.)

- Яким було дитинство композитора? (Заробляти на хліб почав з семи років).

- Що вплинуло на формування світогляду майбутнього композитора? ( Батько й мати, які привили любов до краси і музики; рідне село Квітка з чудовими краєвидами і незайманими ландшафтами. Мати відчула в синові тихе коливання струн, якими дихає пісня. Щоб розвинути талант музиканта, вона відвела десятирічного сина до київського родича, а той до бурси при Софійському соборі, а потім до духовної семінарії).



- Як пов’язані доля Стеценка і музика ( Музика тісно переплелася з релігією. Все життя Стеценко викладав музику і співи у школах, гімназіях, учительських інститутах).

10. Робота в парах – заповнити другу колонку таблиці, виписавши цитати з твору для характеристики Стеценка

Характеристика Стеценка

Суворий і вимогливий до робітників

«Не давав спуску наймитам», « він прискіпливо перевіряв, як наймити годують поросят, як пораються у парку біля дерев. Догодити йому було важко». (с.147) «Суворий, вимогливий – це ще нічого. Проте інколи він буває просто-таки жорстоким…»(с.153)

Стеценко був дуже старанним і працьовитим

« Робота, робота, робота, якої ніколи не цурався священик», «Свій робочий день розпочинав з оглядин» (с.147)

Чемний та інтелігентний

«Господар дивувався, що йому подобається керувати людьми і повчати їх. Однак він відразу ж перероджувався, коли потрапляв в інше середовище. Тоді він був чемний, інтелігентний, але непідступний» (с.147)

Що про нього говорили люди

«І вчитель він добрий, і священик нічого собі…, він – ввічливий і лагідний…Пан він. Гордий пан…», «Задавака. Водиться тільки з багатими селянами» . «Дуже любить співати, до того ж наші пісні». (с.150) «Не нашого він поля ягода. Не з нашої ниви колосок» (с.152) «Скритний дуже», «Він чемний і славний чоловік», «Якраз він і некрасивий, як сморчок. Правда, міцний, не хворобливий. Любить гарно одягатися і палицю заради моди носить» «с.152)

Освічена людина

«Відвідував священик селян заможних, в яких лад і в хаті, і на обійсті, котрі пристойно одягалися. До таких у нього лежала душа. Вони ж поважали в ньому не священика, а освічену людину.»

Дбає про освіту на селі

«Підручники і зошити безкоштовно роздали сьогодні школярам», «Вчитель вірить, що діти незабаром потягнуться до науки і знань», «Обіцяє зошити і підручники нашим школярам привезти» (с.148)

Дбає про громаду

«Хоче відкрити громадську крамницю», щоб припинити здирництво (с.151)

Ставлення до наймитів

«Харчує абияк, зате руки мити щоразу заставляє», «Дуже не любить, коли наймити без діла сидять «Лінивих Бог не любить» (с.152)

Стеценко-композитор

«Композитор перечитував тексти кожної пісні. Він забув про їжу, сон, сім’ю. працював натхненно і невтомно. Він клав у цей твір весь свій талант і сили» (с.162)

Ставлення до села і людей

«Розумів, що в селі йому вже немає що робити… а я сприймаю народ таким, яким би я хотів його бачити. А це я можу зробити, лише перебуваючи там, у місті» (с.168)

Заслуги Стеценка

  • Організував два церковні хори

  • Написав дитячу оперу «Лисичка, Котик і Півник»

  • Створив капелу музикантів

11. Робота в групах – виписати з оповідання художні засоби:

1 група Епітети: благодатні місця, принишклі села, рукотворні справи, безпросвітня темрява, живий погляд, п’янкі роси, мерехтливі намистинки, заворожена тиша, живий голос.

2 група Порівняння: музика тісно переплелась з релігією, як тінь з предметом чи людиною; некрасивий, як сморчок…

3 група Метафори: спогади вирували; напоєне п’янкими росами довкілля; коливання струн, якими дихає пісня; хата потопає в зелені дерев, пісні ввібрали в себе з молоком матерів; музика прос втілює і підносить людські душі; вікна втерлися від сліз; закурили самокрутки димарі; морозець протоптав стежину в небі; пісня стукала в хатні віконця, торкалася людських сердець; вода сердиться0 прокладає кладку до серця.

12. Робота в зошиті – Цікаві вислови на пам’ять

«Полова суха, а зерна ж немає», «Запаліть людські душі», «До рук ще й голови треба», «Вхопить за душу думка», «Товар з неба не впаде», «Ніхто не любить перепон на своєму шляху», «Душа душею, а тіло їсти хоче», «І голодна людина заспіває, коли її душа не тлітиме, а горітиме».



IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання до учнів

1) Розкажіть про життєвий і творчій шлях письменника В.Сауляка.

2) Назвіть найбільш відомі збірки його творів

3) Які теми розробляв В.Сауляк в своїх творах

4)Яке значення, на вашу думку, мають твори Сауляка?

5) Чому В.Сауляк звернувся в своєму оповіданні до постаті К.Г.Стеценка?



V. Завдання додому

Читати інші твори Сауляка

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк icon«Пісня про Коропець», «Ти навчав Україну любити», «Навіки,Тарасе ти з нами» Мета
Хіба можеш бути байдужим, дивлячись на цю красу? Вона так І проситься в поетичні рядки, на живописне полотно, у ніжні чарівні мелодії....
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconЧарівний світ поезії Марійки Підгірянки
Мета: розширити уявлення про творчість Марійки Підгірянки, про колорит, красу Прикарпаття, вчити розуміти красу поетичних творів,...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconМодель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
То земля Читалія! Із того ми краю! «Людина, яка уміє І любить читати — щаслива людина»
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconВизначення нахилу до певного типу професії
«людина – людина» (групи, спілки, колективи людей), «людина – техніка» (технічні системи, механізми, матеріали), «людина – природа»...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconМатематичні мозаїки
Симетрія – в широкому чи вузькому розумінні залежно від того, як ви визначаєте зміст цього поняття, є тією ідеєю, за допомогою якої...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк icon«Людина творець свого щастя»
Доброго ранку, шановні гості! Доброго ранку, діти! Сьогодні в нас з вами незвичайний урок – Урок літератури рідного краю, Урок-зустріч...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconЦентралізована бібліотечна система подільського району м. Києва центральна районна бібліотека імені івана франка київ*2011 Від укладача
Пропонований біобібліографічний довідник присвячено постатям видатних архітекторів, які своєю творчою працею відобразили епоху, час...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconСценарій свята для учнів класів Мета
України, розширити уявлення про красу І багатство рослинного світу; розвивати пізнавальні інтереси, кругозір; виховувати любов та...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconТема.: Краса чистих людських взаємин. О'Генрі (1862-1910), "Останній листок"
У скрутну хвилину виявляється глибинна людська суть, справжня культура. Саме тоді у взаєминах із собою, зі світом, з іншими людьми...
Людина, безмежна закохана у красу подільського краю Володимир Арсенійович Сауляк iconУзагальнення вивченого матеріалу з розділу «Мистецтво в просторі культури»
Мистецтво, культура, творчість – вони не можуть існувати одне без одного. Тільки творча людина може сприймати навколо себе красу....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка