М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба»



Скачати 51.26 Kb.
Дата конвертації15.04.2018
Розмір51.26 Kb.
ТипПовідомлення

7 клас

Тема: М.Гоголь і Україна. Зображення історичних

подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба»


Мета: через осмислення творчого світу М.Гоголя дати відповідь на питання:чи маємо право вважати його українським письменником; зясувати історичну основу повісті «Тарас Бульба»; використовуючи міжпредметні звязки з історією, українською літературою, вчити шанувати славу та велич духу предків, пізнавати категорії добра і зла в історичному контексті.

Хід уроку

  1. Оргмомент

  2. Повідомлення теми та мети уроку

  3. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми відкриватимемо для себе Миколу Гоголя, геніального українця, чиє ім’я стоїть поряд з іменами Пушкіна, Чехова, Достоєвського. Це ім’я навіки в російській літературі.Але воно має сяяти і в історії української літератури поруч з іменем Шевченка. Життя Миколи Гоголя, як і Тараса Шевченка, трагічно обірвалося, не досягнувши піввіку. Іноді життєва хвиля піднімала його до самого неба, але частіше вдаряла грудьми в берег, залишаючи безпомічним і нерухомим. Познайомившись із біографією письменника та повістями Олексія Полторацького про Гоголя, ви переконаєтеся, що човен його життя ніколи мирно не гойдався в тихих водах. Тож давайте пригадаємо основні віхи його життя.



  1. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант


    1. Де і коли народився Гоголь?

    2. Що вам відомо про батька, Василя Афанасійовича Гоголя?

    3. Яку гімназію закінчив майбутній письменник?

    4. Якими талантами, крім поетичного, був наділений хлопець?

    5. Куди переїхав Гоголь після закінчення гімназії?

    6. Зустріч з яким письменником мала доленосне значення?

    7. Який твір приніс Гоголю славу оригінального письменника?

    8. Яка повість була створена на матеріалах з історії рідного народу?




  1. Робота за темою уроку

    1. Слово вчителя

Закінчивши Ніжинську гімназію ( один з кращих навчальних закладів того часу) у 1828 р., Гоголь від’їжджає до Петербурга. Рідна земля, ховаючись за обрієм, залишалася далеко позаду. Мине небагато часу, і він оспіває її в своїх творах, основою для написання яких стане краса українських пейзажів, народна творчість, яку письменник щиро любив і дбайливо записував. А наш народ віддав свою любов і шану письменникові, організувавши свято національної культури – Сорочинський ярмарок.




    1. Робота в групах

Дискусія «Чи маємо ми право вважати М.Гоголя українським

письменником, який писав російською мовою?»

Учні умовно поділені на дві групи – «Читачі з Росії» та «Читачі з України»



Думка «Читачів з Росії»

Позбавлений можливості дати вихід своєму талантові у світ рідним словом, Гоголь виїхав до Росії і писав російською мовою, але не мовою імперського самодержавства, а мовою Пушкіна, адже саме він побачив у ньому талант, підтримав і цим осяяв його життя. Пушкін був першим читачем усього, що писав Гоголь, - це ще одна причина писати російською мовою. Тому Гоголь, на нашу думку, належить Росії.


Думка «Читачів з України»

Але Микола Васильович Гоголь ніде і ніколи в житті не принизив і не зневажив рідну мову, а збагачував нею свої твори. Тому російський царизм ненавидів Гоголя не лише за викриття самодержавного ладу в імперії, але й за українські образи, картини, за возвеличення героїчного українського народу в образах Тараса та Остапа, за його думи, пісні ,легенди. А Шевченко все життя бачив у ньому друга і брата. В Україні проминуло дитинство і юність Гоголя, звідси він виніс свої перші враження про життя, тут уперше зародилась в ньому любов до фольклору, театру. Тому Микола Гогль – наша національна гордість, і ми мали б вважати його не тільки російським, але й українським письменником.



Висновок учителя.

Кожен письменник йде своїм шляхом. Власним правдивим шляхом йшов і Гоголь, був вірний своєму народу. Залишивши Україну, мучився і страждав, але не згубив свою душу, не скорився, а спалив себе, присвятивши життя знедоленому народу. Думаю, є досить підстав вважати Гоголя і російським, і українським письменником, світочем двох національних культур.




    1. Робота над повістю «Тарас Бульба»

  1. Слово вчителя.

Щоб найкраще уявити описане Гоголем, зрозуміти твір «Тарас Бульба», давайте звернемося до історії. Ви – семикласники, і вам вже чимало відомо про козацтво не тільки з історії, але й української літератури, адже народні думи, історичні пісні вже вивчено.

Далі свою роботу поведемо у незвичайному руслі, використавши прийом перевтілення. Кожен добере собі козацьке прізвище чи прізвисько. Усіх інших козаків тепер поділимо на два курені.




  1. Словникова робота.

З’ясовуємо значення слова «курінь».

Курінь – військова одиниця, до якої входила певна кількість козаків.

Куренем також називалося і житло, де жили козаки.

Кожен курінь нехай собі обере отамана і підбере назву.Маємо Уманський і

Незайманівський курені.

Козаччина – це давнина,відділена величезним проміжком часу, який перевіряє

нашу історичну пам’ять.

Тому зосередьтеся і пригадайте уже відоме вам.


  1. Мозкова атака

Запитання для першого куреня(Уманського)

  1. Що то за люди були козаки, чому їх так називали?

  2. Опишіть місцевість, де оселялися козаки. Де про це сказано в повісті?

  3. Перед вами картина «Козак Мамай». Що вам відомо про цього лицаря?

Запитання і завдання для другого куреня (Незайманівського)

  1. Яка річка є окрасою Запорозької Січі? Чому козаків називають запорозькими? Як про це сказано в повісті?

  2. Що писали очевидці про звичаї і побут козаків? А що про це знаходимо в Гоголя?

  3. Перед тим, як написати повість «Тарас Бульба», М.Гоголь перечитував козацькі літописи, слухав легенди і старовинні пісні. А які твори, що героїзують улюбленців народу, запропонували б письменнику ви прочитати?




  1. Слово вчителя.

Козацтво – це та сила, яка здатна боронити рідну землю від зазіхань чужинців. Отже, ви вже маєте деякі знання про козаків та Запорозьку Січ, знаєте і те, що М.Гоголь мріяв створити багатотомну історію України. Але повість «Тарас Бульба» не є відтворенням конкретних подій, і Тарас – не історична особа. Вивчивши фольклорний матеріал, письменник показав героїчний образ народу, що боровся за свою свободу, ті процеси, що відбувалися в XV – XVII століттях.

Що таке татарська навала, турецькі походи, в Україні добре знали, бо роками чорніли пусткою спалені міста і села. Але жахливішим було перебування під владою Польщі, яка була господарем більшості українських земель. Козаки прагнули волі. І варто було кинути іскру, як полум’я визвольної боротьби спалахувало.



Широкою панорамою подвигів козаків є облога Дубно – це реальний факт. Коли прибулі запорожці повідомили про руїну на Гетьманщині й утиски українського селянства, чашу терпіння козаків було переповнено.


  1. Рольова гра

Уявіть себе одним з героїв твору і побудуйте свою розповідь від його імені про першу битву під Дубно. Це завдання виконує I курінь. Про другу битву розповідь готує II курінь.

Розповідь від імені Остапа ( 1 курінь)

Розповідь від імені Тараса ( 2 курінь)


  1. Підсумок уроку

Бесіда за запитаннями:

    1. За якого періоду історії розгортається дія повісті?

    2. Чи допоміг твір вам краще усвідомити буремну козацьку добу?

    3. Які закони існували в Запорозькій Січі?

    4. Доведіть, опираючись на знання з української літератури, що твір «Тарас Бульба» є повістю.




  1. Оцінювання учнів




  1. Домашнє завдання:

Підібрати цитати для характеристики образу Тараса Бульби
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconЗображення історичних подій в Україні, Запорозької Січі, побуту І звичаїв козаків
«Зображення історичних подій в Україні, Запорозької Січі, побуту і звичаїв козаків». Взаємозв'язок музики, літератури, живопису,...
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconТема. М. Гоголь «Тарас Бульба». Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й ратної звитяги в боротьбі за рідну землю Мета
...
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconТема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І україна. Тарас
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconСторінки життя І творчості М. В. Гоголя. Письменник І Україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»
Тема. Сторінками життя І творчості М. В. Гоголя. Письменник І україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconМ. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті
Мета Ознайомити учнів з окремими фактами біографії письменника; висвітлити зв»язки М. Гоголя з Україною; виявити національні традиції...
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconУкраїна в революційну добу
У виданні робиться спроба в хронологічній послідовності відтворити розвиток історичних подій в Україні на переламному рубежі – в...
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconАндрій Чайковський. Біографічний нарис про письменника. Відтворення історичних подій у повісті «За сестрою»
Менника, з’ясувати історичну основу повісті; збагачувати словник учнів, розвивати логічне мислення, вміння грамотно висловлювати...
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconТема А. Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій. Напружений динамічний сюжет героїко – романтичної повісті

М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconКонспект уроку вчителя світової літератури Сокальського нвк «зш І ііі ст. №2 ліцей» Базарко Анни Євгенівни
М. Го­голя,з історією напи­сання повісті «Тарас Бульба», з’ясувати причини звернення письменника до історичної тематики
М. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба» iconУрок засвоєння нових знань. Зміст роботи І. Вступ. Мотиваційний етап
Мета: ознайомити учнів з життям І творчістю М. Го­голя, з історією напи­сання повісті «Тарас Бульба», розкрити зв'язок письменника...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка