М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повістіСкачати 106,54 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір106,54 Kb.


Тема М.В.Гоголь. М.Гоголь і Україна. Ніціональні традиції і звичаї в повісті

«Ніч перед Різдвом»

Мета Ознайомити учнів з окремими фактами біографії письменника; висвітлити зв»язки М.Гоголя з Україною; виявити національні традиції та звичаї, що відображені в повісті «Ніч перед Різдвом»; розвивати вміння пошукової роботи, творчого читання; виховувати любов до батьківщини та культурних надбань.

Обладнання: портрет М.В.Гоголя, мультимедійна дошка, фрагменти документально – художнього фільму «Дороги Гоголя» (режисери Н.Іванченко, Д.Старіков, Україна, 2009), текст повісті «Ніч перед Різдвом»у перекладі М.Добоні.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- вітання з учнями;

- слово про урок;

- вітання колег;

ІІ.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НОВОЇ ТЕМИ


 • Перегляд кадру про очі (СЛАЙД №1)

 • Звертання уваги дітей до виставки

 • Чий портрет перед вами?

 • Чи знайомі ви з творчістю цього письменника?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

(СЛАЙД №2) 1. ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ

До якої культури належить письменник Микола Гоголь - російської чи української? Більшу частину свого життя він жив в Росії і за її межами, писав російської мовою. Разом із тим відобразив у своїх творах звичаї і особливості життя та історії України, а в героях утілив національний колориті мрію українців про вільне та щасливе життя

(ЗАВДАННЯ НА УРОК : ДО ЯКОЇ КУЛЬТУРИ НАЛЕЖИТЬ М.ГОГОЛЬ?)


 1. Віртуальна екскурсія «Гоголівські місця України»

(СЛАЙД 3) Полтавське село Великі Сорочинці подарувало світові великого Гоголя. У скромному будиночку місцевого лікаря Д.П.Трохимовського 1 квітня (20 березня за старим стилем) 1809 року народився і провів перші тижні свого життя майбутній письменник.

(СЛАЙД 4)1929 року тут було відкрито літературно-меморіальний музей. Під час Великої Вітчизняної війни, відступаючи під натиском Червоної Армії, фашистські нелюди пограбували та знищили цю святиню. Після війни на тому ж місці було споруджено новий будинок музею.

(СЛАЙД 5) Великі Сорочинці оспівані письменником у "Сорочинському ярмарку". І понині земляки Гоголя щорічно наприкінці серпня влаштовують Сорочинський ярмарок, що приваблює тисячі відвідувачів. У розпалі торгів тут з’являються герої його і, звичайно ж, сам Микола Васильович, і довго триває ця театралізована вистава, і линуть звуки музики, і не змовкають голоси.

(СЛАЙД 6) Рід Гоголя

(СЛАЙД 7) Батько його був праправнуком полковника козацького війська часів Богдана Хмельницького Остапа Гоголя. Пізніше знаменитий нащадок звеличить його до легендарної постаті й оспіває в образі Тараса Бульби.(СЛАЙД 8,9,10) ..У небагатий маєток батька – село Василівку-Яновщину (нині Гоголеве), де минуло дитинство майбутнього письменника, привезли маленького Миколу з Великих Сорочинців через кілька тижнів після народження. Потім він приїздив сюди на канікули, відвідував рідні місця, коли був уже визначним письменником. З Василівкою пов’язані перші світосприймання Гоголя, – тут він вперше почув казки, перекази, чудові українські пісні, усе те, що хвилювало і назавжди припало йому до серця.

Тут, у Василівці, ріс, набирався перших вражень великий письменник. Може, береги тихої Говтви, навколишні поля досі пам’ятають молодого, замріяного Гоголя.

Тут поховано його батьків...

У колі сім’ї, де батько і мати М.В.Гоголя виховували дітей у дусі любові до Батьківщини, народу, навчали шанувати набутки вітчизняної культури, розвивався письменник.У рідному селі він спілкувався з своїми майбутніми героями, і в цьому спілкуванні, у єднанні з природою, у читанні книжок формувалися основи його світогляду. Звідси, з Василівки, батьки возили його до своїх родичів і друзів, де він дивився постановки батькових п’єс і потім довго переживав чарівність цих спектаклів. • (СЛАЙД №11) Шанобливо ступаємо ми на землю, по якій ходив славетний син українського народу, великий російський письменник Микола Васильович Гоголь.

Багато місць в Україні пов’язано з його перебуванням.

Вони – наша національна святиня, кожен дотик до них допомагає розумінню особи Гоголя, наближає нас до його творчості. • Навчання в Полтавському повітовому училищі 1818-1819рр (СЛАЙД 11,12)

 • Навчання в Ніжинській гімназії 1821-1828 рр (СЛАЙД 13)

1821 року дванадцятирічний Гоголь вступає до Ніжинської гімназії вищих наук, а у 1828 році закінчує її. Освіту тут давали добру, і багато випускників стали згодом відомими письменниками, вченими, художниками, композиторами. Навчання захоплювало і юного Гоголя. Він охоче брав участь у шкільних спектаклях, виявляв великий інтерес до історії, збирав народні українські пісні.

У передмісті Ніжина, Магерках, Гоголь часто відвідував знайомих селян, розмовляв з ними, слухав їх розповіді. Цього часу стосуються і його перші літературні спроби. У ліцеї Гоголь пише ідилію "Ганц Кюхельгартен", видану в Петербурзі 1829 року.

Нині у старовинному корпусі ліцею розмістився Ніжинський педагогічний інститут імені М.В.Гоголя. Над входом – меморіальна дошка, напис на якій повідомляє, що у цих стінах вчився Гоголь. Тут шанобливо бережуть пам’ять про великого письменника. Кілька залів відведено під літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя. Поруч з музеєм – картинна галерея інституту. У її залах зібрані картини давніх майстрів і сучасних художників.


 • М.В.Гоголь палко любив і Київ, (СЛАЙД 15,16) часто приїжджав сюди, мріяв оселитися назавжди, працювати тут. Одним з найулюбленіших занять Гоголя у Києві були прогулянки по садах, парках, вулицях, околицях, спілкування з людьми із народу, слухання оповідань, вуличних діалогів, пісень лірників та кобзарів.

 • Життя в Петербурзі (СЛАЙД 18) (ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОСЮЖЕТУ)

 • СЕЛЯНИ. Це їхню тонку, образну, іскрометну народну мову він підслухав і вклав у вуста своїх героїв. Не випадково свою першу книгу видатний письменник назвав "Вечори на хуторі біля Диканьки". (СЛАЙД 19,20,21)

Гоголь у найплідніші свої творчі роки зберігав духовний контакт з тим життєвим середовищем, яке оточувало його в дитинстві й ранньому юнацтві. Багато про що наприклад, говорять нам гоголівські зошити українських пісень, вони засвідчують, зокрема, те, що письменник прекрасно знав живу мову народу, не раз він власною рукою переписував десятки народних пісень.

Т.Шевченко був палким шанувальником "Вечорів на хуторі поблизу Диканьки". Саме він відзначав, що фантастичні, майже казкові повісті розкривають глибокий, самобутній розум автора і його ніжну любов до людей. Шевченко, глибоко вивчивши і проаналізувавши творчість Гоголя, його силу побачив у сатирі. • ОДЕСА. Перше недовгочасне відвідання міста відбулося по весні 1848 року, коли письменник повертався морським шляхом з подорожі. Через епідемію холери він затримався в одеському карантині і майже був позбавлений можливості зустрічатися зі знайомими, потім недовго жив у місті і бачився з друзями.

 • Усе життя Гоголя можна назвати дорогою. Як свідчать спогади сучасників лише в дорозі він захоплювався, відчував натхнення і приплив нових сил. Дороги вели Гоголя до Москви і Петербурга, Рима і Парижа, Гамбурга та Єрусалима. Однак усі шляхи починалися з його рідного дому, з України, сюди завжди повертався думкою і душею.

 • РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ (ПЕРЕГЛЯД СТАТТІ ПІДРУЧНИКА ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ М.ГОГОЛЯ)

 • ТЕСТ ( перевірка первинного сприйняття)

1.М.Гоголь народився у

А. У 1809 РОЦІ ; Б. 1908 РОЦІ ; В. 1819 РОЦІ ;

2. Дитинство М.Гоголя минуло у

А.Іванівці; Б.Василівці; Диканьці;

3. М.Гоголь мріяв поїхати до

А. Крилевський ; Б. Данилевський ; В. Трохимовський;

4.У якому журналі було надруковано твір «Басаврюк, або ніч напередодні Івана Купала»

А. «Отечественные записки» ; Б. «Отечественные хроники» ; В. «Современник».

5. М.Гоголь свій перший твір видав під псевдонімом

А. Рудий Панько; Б. В.Алов В. Гоголевич.

6.В якому навчальному закладі навчався?

А. В Чернігівській гімназії; Б. В Київській гімназії; В. Ніжинській гімназії;( КЛЮЧ : А, Б, Б, А, Б, В.)

 • Повідомлення учня про знайомство М.Гоголя та О. Пушкіна

М. Гоголь познайомився з О. Пушкіним 20 травня 1831 р.

Олександр Пушкін уже був визнаним генієм літератури. Микола Васильович схилявся перед його талантом все життя. Російський письменник підтримував М. Гоголя на подальшому шляху, адже розумів, що любов до України живить його талант.У чому ж секрет «Вечорів на хуторі біля Диканьки»? Чому витончений і освічений Петербург зачитувався цими українськими повістями? Це дуже добре пояснив О. Пушкін: «Вот настоящая веселость, искренняя, непринужденная, без жеманства, без чопорности. А местами какая поэзия, какая чувствительность!» Народні образи, принесені М. Гоголем у літературу з його батьківщини, вирізнялися з-поміж столичного середовища, де панував культ чину, багатства, походження. Це був блискучий розквіт молодого таланту письменника, проте тільки перший крок на великому шляху

 • Робота з підручником ". (СЛАЙД 25) (історія створення повісті «Ніч перед Різдвом»

 • М.В.Гоголь;

 • 1831р;

 • Утвердження культурної самобутності України

 • Спогади письменника;

 • Присутність нечистої сили;

 • Утвердження перемоги людини, що має в душі Бога

 • Словникова робота

 • Місяць-традиційний слов’янський символ, як і сонце. В українських легендах місяць, що сяє вночі, пробуджує зерна життя, дає їм плодючість. Тому з ним були пов’язані колядки й інші фольклорні твори (посівні пісні, замовляння).

 • Колядувати — співати під вікнами напередодні Різдва пісні, які називаються колядками. Їх Назва пов’язана з Колядою - богом, який у давнину починав нове коло сонця (Сварога). З прийняттям християнства Коляда асоціювався в слов’ян зі святом Різдва.

 • Коваль — у давніх уявленнях українців коваль наділявся магічною силою, бо був володарем вогню. З прийняттям християнства ремесло коваля набуло ще більшого значення, бо ковалі працювали на будівництві храмів.

 • Малювання — здатність гарно малювати, пов’язана з віруваннями слов’ян у те, що за допомогою певних символів, кольорів, знаків можна подолати злі сили. У добу християнства малювання ще більше стало поширеним як оберіг від диявола (ікони, розписи церковних стін тощо). В українській народній традиції розмальовували церкви, хати, писанки, одяг (вишивкою), посуд, печі тощо.

 • Виразне коментоване читання тексту повісті від слів «Останній день перед Різдвом минув…» до «… відтоді чорт заприсягся мститися ковалю»

 • Робота з текстом

 • Коли відбуваються події в повісті?

 • Якими художніми засобами відтворено святкову атмосферу?

 • Куди збираються дівчата й парубки?

 • Чому чорт шкодив ковалеві?

 • Виступ учня про Святвечір

Повідомлення учня -«культуролога».

 • Події в повісті відбуваються у Святвечір (Багатий вечір, Свята вечеря). Цього вечора християни готують 12 пісних страв, збираються всією сім’єю, читають молитви. Усі чекають першу зірку, щоб розговітися. Центральною стравою на передріздвяному столі була кутя (голодна кутя, тобто пісна), з дарівприроди — символ подальшого благополуччя й оберіг від злих сил. Здавна вважається, що саме у Святвечір відбуваються чарівні події, незвичайні перетворення й навіть зустріч із нечистою силою, котра вилазить на світ, але має відступити перед святом Різдва. У повісті «Ніч перед Різдвом» таких подій багато: відьма перетворюється на Солоху, чорт — на коня, а коваль Вакула зумів осідлати самого чорта, злітати за одну ніч до Петербурга й дістати в цариці черевички для прекрасної Оксани.
 • Перегляд фрагменту з фільму «Ніч перед Різдвом» (СЛАЙД 26)

( обговорення побаченого)

 • Коментар учителя про сюжет повісті

Коментар учителя.

 • У сюжеті повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» виявилися традиції українського вертепу — народного театру, де дія розігрувалася у двох ярусах: верхньому (небесному) і нижньому (земному). У верхньому ярусі показували релігійні сюжети, а в нижньому — смішні сценки з народного побуту. Традиційними персонажами українського вертепу були Богородиця, Христос, чорт (у верхньому ярусі), баба, дяк, голова, козак (у нижньому ярусі). Найбільш позитивним і динамічним персонажем у вертепі був козак (запорожець), він виходив переможцем в усіх сценках і втілював волелюбні ідеали Запорозької Січі.

У повісті М. Гоголя діють традиційні персонажі українського вертепу — баба (Солоха, ткачиха, Переперчиха), дяк, голова, козак, коваль, красуня (Оксана), цариця, кум. За ними закріплені традиційні риси: баба хитра й сварлива, козак сміливий і цілеспрямований, красуня горда й вередлива, цариця справедлива та великодушна, голова дурнуватий, кум п’яний, дяк похітливий тощо.

Верхній і нижній яруси повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» не відокремлені, а тісно пов’язані між собою. Велична історія про Різдво Христове спроектована на земний світ, де людина бореться з чортом (дияволом) за світло, добро та щастя у своєму житті.V. Застосування знань, умінь і навичок

 • ПРОБЛЕМНЕ ЗАПИТАННЯ

До якої культури належить М.Гоголь?

 • Підсумкова бесіда

 • Коли вийшла друком повість «Ніч перед Різдвом»? (1831)

 • До якої збірки вона вввійшла?

 • Розкажіть про історію публікації цієї збірки?

 • Які ще твори ввійшли до неї?

 • Які традиції та звичаї українського народу відобразились у повісті «Ніч перед Різдвом»

VІ. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання

 • Опрацювати ст..92-93;

 • Читати повість;

Творче на вибір:

 • Підготувати повідомлення «Святкування Різдва в моїй родині»

 • Скласти 6 запитань до прочитаного уривку повісті.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті icon6 клас Тема уроку: М. Гоголь „Ніч перед Різдвом. Народні традиції і звичаї у творі. Тема кохання. Образи Оксани і Вакули
Тема уроку: М. Гоголь „Ніч перед Різдвом”. Народні традиції І звичаї у творі. Тема кохання. Образи Оксани І вакули
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconМіні-підручник для 6 класу Календарно-тематичний план вивчення теми
Микола Васильович Гоголь (1809–1852). «Ніч перед Різдвом». Народні традиції та звичаї у творі
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconТема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І україна. Тарас
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconНаш М. В. Гоголь (до 207-річчя з дня народження )
Гоголь один з найвеличніших І найдосконаліших російських митців. Він найбільший романтик із російських письменників, близький до...
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconГоголь М. В. український письменник?
Актуальність проекту полягає у тому, що Гоголь довгий час вивчався лише як російський письменник, хоча зв’язок із Україною митця...
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconТема. М. Гоголь «Тарас Бульба». Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й ратної звитяги в боротьбі за рідну землю Мета
...
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconМ. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба»
«Тарас Бульба»; використовуючи міжпредметні звязки з історією, українською літературою, вчити шанувати славу та велич духу предків,...
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconУрок для учня це спроба дізнатися про щось нове, відкрити для себе незвідане, невідоме, глибше зазирнути у власну душу. На яких уроках цього можна найбільше досягти?
«Гуси – лебеді летять», особливості опису прекрасного у творі, що символізують лебеді в фольклорі та літературі, звичаї та традиції...
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconКому належить геній Гоголя ? (Короткий огляд науково-дослідницької роботи, опублікований у збірці «Мій Гоголь»,ман)
Короткий огляд науково-дослідницької роботи, опублікований у збірці «Мій Гоголь»,ман
М. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті iconРеферат за темою: "Український романтизм. Микола Васильович Гоголь"База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка