Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст



Скачати 161.6 Kb.
Дата конвертації25.06.2017
Розмір161.6 Kb.

Маловисківська загальноосвітня школа №3 І – ІІІ ст




6 клас






2013р.



Мета: дати короткі відомості про життєвий і творчий шлях письменника, світ його дитячих пригод і переживань, підготувати учнів до сприйняття і розуміння змісту твору, донести до них сутність гуманістичних ідеалів письменника, розвивати асоціативне мислення школярів, навички виразного читання, аналізу тексту.
Обладнання: портрет Ч. Діккенса, виставка книг письменника, малюнки до твору, текст повісті, робоча картка.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку:
І. Організаційний момент.

Ми з вами незнайомі, однак нас об*єднує література. І ми сьогодні відправимось в подорож до Англії часів Діккенса і отримуємо відповіді на запитання:

- Хто такий Ч.Діккенс?

- Яким було його дитинство?

- Яка історія створення повісті «Різдвяна пісня у прозі».

- Знайдемо фантастичні елементи у творі та поговоримо про такі високі якості людини, як людяність, доброта, порядність.


ІІ.Сприйняття навчального матиеріалу.

Кадр І «Зустріч з письменником. Життя та творчість

Ч.Діккенса».

Розповідь учня. «На фабриці вакси 11 – річний хлопчик разом з іншими дітьми цілий день наклеював ярлики на банки з ваксою. Працювали в напівтемному та затхлому приміщенні, де хазяйнували щурі. Під час обідньої перерви діти ледве встигали з*їсти свої бутерброди.

Одного разу хлопчик відчув себе нездоровим на роботі – він взагалі був хворобливим. Товариш поклав його на солому та доглядав за ним. Ввечері пішов провести друга додому, бо боявся, що йому одному буде важко іти. Хлопчик дорогою думав про те, як позбутися супроводжуючого. Дійшовши до гарного будинку, він запевнив, що вже прийшов і попрощався. На всяк випадок довелося подзвонити у чужу квартиру. А вся справа в тому, що на той час будинком хлопчика була в*язниця, де жила вся його сім*я, бо батько збанкрутував. Тоді він і подумати не міг, що через деякий час стане знаменитим на всю Англію письменником».


Бесіда:

- Як ви думаєте, хто був цей хлопчик?

- Що ще знаєте про нього?

- Що вразило вас ще в долі письменника?



(Цікаві факти біографії)

- Які твори вам відомі?

- Чому Ч.Діккенса називають оптимістом? (живе надією в краще майбутнє)

В Англії існувала традиція: перед Різдвом у пресі публікували твори на різдвяну тематику. Він створив цілий цикл оповідань до Різдва, повчальних за змістом: «Дзвони», «Одержимий», «Битва життя» і «Різдвяна пісня у прозі».

Кадр 2. «Різдво – особливе свято».

Різдво – особливе свято. Ми чекаємо його щороку з надією на радість.

Цієї пори на вулиці горять святкові вогні, у крамницях продаються блискучі іграшки, а в наших домівках готується святкова вечеря. І коли над землею сходить різдвяна зірка, а на ялинці запалюються запашні свічки, здається, що зараз трапиться диво…

Конкурс «Всезнайок».

- Коли святкують Різдво в Україні?

- Як святкують Різдво в Україня?

- Яка традиційна справа має бути на українському столі?

- Які пісні співають на Різдво?

(Звучить різдвяна пісня «Добрий вечір»)


Ви почули відповіді однокласників, прослухали побажання у пісні

-А що ж ви чекаєте від цього свята, адже воно незабаром прийде до нас?

Напишить, будь ласка, на зірочках і ми помістимо на дошці.
А в Англії Різдво святкують 24 грудня.

Давайте звернємось до робочої картки (завдання 1) і прочитаємо про святкування Різдва в Англії.

Дивлячись на ваші очикування, можна зробити висновок, що Різдво – це свято добра, взаєморозуміння, милосердя, любові, бо Ісус Христос є символом любові і всепрощення. Про це свято розповів нам Ч.Діккенс у творі «Різдвяна пісня у прозі»

- Про яку родину говорить автор у творі?






Кадр ІІІ «Родина Кретчитів»

- Зачитайте, будь ласка, епізод святкування Різдва у цій родині .(від слів «Може втіха виявляти тую снагу… до слів …як провели вкупі час…)

- Яка атмосфера панувала в родині Кретчитів?

- Як жила родина писаря (Відповіді підтвердити цитатами з тексту).


Вчитель. Доповнити словесний портрет родини писаря допоможе гра «Відгадай ім*я». Про кого з членів родини Кретчитів ці слова:

а) «Була вбрана убого, в сукні, двічі перелицьованій, але прикрашеній стьожками; ті стьожки дуже дешеві, але за невеликі гроші надають сукні краси» (пані Кретчит)

б) «На ньому були «страшенно великі батьківські комірці, що Боб дав йому задля свята. Кінці тих комірців лізли йому в рот, але він дуже тішився зі свого убору та мріяв про те, щоб показатися у ньому десь у хорошому товаристві» (Петер)

в) «На ньому була довга шалька з торочками; старе вбрання було позашиване, щоб було святочне. Він ніс на плечах Тайні Тіма, бо той ходив на милиці» (Боб Кретчит)


Вчитель. Отже, сім*я писаря була дуже бідною, але дружною.

- Чому всі були такі веселі, адже сім*я бідна?

- Які почуття викликали у вас образи писаря та його рідних?

- Яка риса характеру об*єднує всіх Кретчитів? (Людяність)


Вчитель. Вони не мають грошей, зате їх серця сповнені любові і поваги до людей. Їх родина – щаслива, бо вони люблять і поважають одне одного.
Словникова робота.

Слово людяність – це синонім слова «гуманізм» .


Звернемось до робочої картки та з*ясуємо значення слова «гуманізм» (2)

(Записати в зошит)

Кадр 4. Гуманістичний зміст повісті.

Гуманістичний зміст повісті допомогають розкрити не тільки образи Боба Кретчита та його родини.

Хто ще з героїв твору любить людей, турбується про них? Щоб відповісти на це запитання, покличемо на допомогу персонажів повісті.

Давайте прочитаємо в ролях в робочий картці ( завдання №3)



- Подумайте, чому Другий Дух завітав саме до цієї родини? Як це стосується Скруджа?

- За що був покараний Марлей, і що він побажав Скруджеві?

- Для чого автор, на вашу думку, створив образ Марлея?
- Чи всі події є реальними у творі?
Кадр 5. Фантастичні та реальні події.

Практична робота. В цьому нам допоможе знову робоча картка, завдання № 4

- З якою метою у своїй повісті Діккенс вживає фантастичні елементи?



Кадр 6. Рефлексія

Закінчити речення…



- На уроці я дізнався …

- Мені сподобалось…

- Я зрозумів…

Я хочу вам подарувати робочу картку, бо вона вам стане у прогиді на наступних уроках, коли будете визначати жанр твору та його композицію.



Кадр 7. Домашне завдання.

дочитати твір «Різдвяна пісня у прозі» Ч. Діккенса, підготувати переказ фрагментів подорожі Скруджа з духами » (для всіх учнів)


Написати твір – мініатюру «Різдво – марна витрата грошей чи свято душі?»

(Вищий рівень)



Робоча картка

до теми : Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі».

1. Головним святом в Англії вважається саме Різдво, а не, як прийнято у нас, Новий рік. Дерева, на багатьох з яких ще залишилося листя, обвивають мішурою, дротами з лампочками, стрічками з картатої матерії. Лужки перед будинками зазвичай повністю вкриті статуями Батька Різдва, вінками з гостролиста і плюща, а у вікнах – аби вже нікому мало не здалося – включать вітальні вогні! По звичаю раз на рік, напередодні Різдва, у чоловіків є право поцілувати будь – яку дівчину, що зупинилася під прикрасою з цієї рослини.

На Різдво всі обмінюються дарунками і присилають один одному вітальні листівки. У Англії з ХІХст. Увійшло до звичаю обмінюватися вітальними листівками – замість обов*язкових колись особистих привітань зі святом. У 1843р. була надрукована перша Різдвяна листівка. У оформленні листівок часто зустрічаються мотиви старих традиційних Різдвяних звичаїв.

Давайте поговоримо ще про одну традицію … традицію дарувати подарунки. Більш всього таланить дітям, хоча і дорослі не залишаються без уваги. У Святвечір діти лягають спати після того, як їм прочитують молитви і різдвяні історії.

Звичай складати дарунки в панчоху або шкарпетку повязаний з вікторіанською Англією. Для нього існує таке пояснення: «Різдвяний дід» подорожував по повітрю і потрапляв у будинки через димар. Спускаючись в один з будинків, він упустив декілька золотих монет в шкарпетку, яку повісили сушитися над вогнищем. З тих пір у Різдвяний Святвечір на камін стали вивішувати шкарпетки і панчохи в надії, що туди що – небудь впаде.






Гуманізм – це чуйне ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності.

  1. Племінник. З веселим Різдвом, дядечку! Щасти вам Боже! (Промовляє, заходячи у контору)

Скрудж. Що за дурниці!

Племінник: Різдво дурниці, дядечку!?

Скрудж. «Веселе Різдво!» Яке ти маєш право веселитися? З якої речі тобі радіти? Ти, здається, доволі вбогий…

Племінник. Змилуйтеся! Скажіть, яке ви маєте право сумувати? Ви, здається, доволі багаті! Та не гнівайтеся ж …

Скрудж. Як же не гніватися, коли світ заселений такими дурнями, як ти! Я б кожного дурня, що шляється та славить Христа, зварив разом з його різдвяною стравою і поховав би, застромивши йому ялинку в серце!

Племінник. Я вважаю Різдво найкращим в році; добрий, веселий, привітний день! Єдиний з усіх днів, коли вузькі серця ширшають. Я впевнений, що воно мені дало добро і буде ще його давати; я славлю його!
4. Заповніть таблицю «Реальне і фантастичне у творі», ставлячи у колонки лише відповідні цифри до поданих елементів:


Реальне

Фантастичне







Елементи:



  1. Контора «Скрудж і Марлі»

  2. Свято Різдва;

  3. Привид Марлі;

  4. Духи;

  5. Нічні видіння;

  6. Святвечір у кожної родини;

  7. Життя вбогих і знедолених;

  8. Дивна «хаотична» музика: бряжчання ланцюгів, завивання вітру, скрипи дверей тощо;

  9. Перехрещення часу і простору;

  10. Різдвяні дзвони;

  11. Велика гуска з магазину птиці.


5.Тренувальні вправи на розвиток логічного мислення

А). Правильно поєднайте елементи композиції з частинами тексту:

Зав*язка Скрудж, сповнений відчаю, біля власної

могили.


Розвиток дії Поява душі Марлі, яка хоче врятувати

головного героя.

Кульмінація на місці злого скнари з*являється добрий дядечко Скрудж, гордість міста.

Розв*язка подорож Скруджа у часі і просторі.


Б). Закреслити ті елементи композиції, яких немає в «Різдвяній пісні у

прозі»:

епіграф, пролог, розділ, епілог, куплет, заключне слово автора,



хеппі – енд, інтер*ер, діалог, монолог, присвята.

6.

Маловисківська загальноосвітня школа №3 І – ІІІст.









2013р.
«Май душу, май серце і будеш людиною»

Ч.Діккенс.

Мета: вдосконалювати навички аналізу тексту; розвивати логічне мислення; учити складати план до тексту; виховувати людяність, доброту, милосердя, уміння співчувати.

Обладнання: портрет Ч. Діккенса, підручник, робоча картка, презентація

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:



І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Бесіда:


- Чи можна Ч.Діккенса назвати письменником – гуманістом?

- Над чим я задумався, читаючи «Різдвяну пісню у прозі» Ч. Діккенса?

- Що ви дізналися про головного героя на початку твору? Знайдіть у тексті цитати, які характеризують його?

- Як Скрудж ставився до бідняків, до свого клерка Боба Кретчита?

- Чому він уважав легковажним свого племінника?

Як він сприйняв його поздоровлення з Різдвом?

- Як Скрудж провів передсвятковий день?

Учні зачитують уривки з твору.
ІІІ. Тема та мета уроку.
І\/. Сприйняття навчального матеріалу.

Бесіда за текстом.

- Про який час розповідається у творі?

- Що надзвичайного сталося зі Скруджем Різдвяної ночі?


Кадр І

Дух минулого Різдва.

- Чому потрібно було покласти руку на серце, щоб здійснити подорож у

минуле?


- Яким був Скрудж у дитинстві, у юнацькі роки?

- Що його турбувало на той час?

- Як Скрудж реагував на те, що показував йому Дух Минулих Свят?

Складання плану подорожей Скруджа різдвяної ночі.

Минуле.


  1. Різдвяне місто.

  2. Школа:

а) хлопчик із книжкою;

б) зустріч із сестрою.

3. У лавці Фіззіунга.

4. Розмова з дівчиною в траурі.

5. Майбутнє дівчини в траурі.

(перегляд презентації)


Кадр ІІ

Дух Теперішнього Різдва.

- Де ми побували разом зі Скруджем?

- Як святкують Різдво в родині Кретчитів? (стисло)

- Що почув про себе Скрудж на святі в племінника?

- Як ці відвідини вплинули на нього?



(Зачитують учні твір – мініатюру)

- Кого на прощання показав Дух Скруджеві? Що порадив йому?


Складання плану подорожей Скруджа різдвяної ночі.

Теперішнє.

  1. Різдвяний ранок.

  2. Святкування Різдва в родині Боба Кретчита.

  3. Торф*яне болото.

  4. Маяк.

  5. Дім племінника.

  6. Подорож до всіх нужденних.

  7. Зустріч з Бідністю та Невіглаством.

(перегляд презентації)
Кадр ІІІ.

Дух майбутнього Різдва.

- Яка доля постала перед ним?

- Що вразило його більш за все?

- Знайдіть у тексті й зачитайте благання Скруджа, звернені до останнього Духа.
Складання плану подорожей Скруджа різдвяної ночі.

Майбутнє.


  1. Біржа.

  2. Розмова на вулиці.

  3. Лавка лахмітника.

  4. Біля ліжка небічика.

  5. У родині боржника.

  6. Цвинтар.

  7. Благання.

(перегляд презентації)
Висновки. – Чому я взяла епіграфом до уроку слова:

«Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи»

Ч.Діккенс.
Кадр І\/

Композиція твору.

- Що таке композиція літературного твору?

- Як побудовано твір Ч.Діккенса?


Тренувальні вправи на розвиток логічного мислення (робота в парах)

Звернємось до робочої картки завдання №5(а)
\/. Рефлексія.

Бесіда:


- Які почуття переживав герой, мандруючи у часі і просторі?

- Я розташувала строфи повісті так:


І \/

ІІ ІІІ І\/

- Чому на схемі строфи подані нерівномірно?
\/І. Д/з

Написати казку для молодших школярів «Різдвяні дива» (вищий рівень),

виконати завдання з робочої картки №5б,

виписати цитати до образу Скруджа;

знайти у словнику та записати значення слова деградація (всі учні)

Маловисківська загальноосвітня школа №3 І-ІІІст.




2013р.
…Не гроші роблять людину щасливою, а людяність.

Ч.Діккенс
Мета: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; розвивати логічне мислення; формувати навички аналізу; спонукати замислитися над проблемами людського буття; виховувати співчуття до близьких, щедрість, людяність.
Обладнання: портрет Ч.Діккенса, підручник, виставка книг письменника, касета із записами різдвяних пісень

Хід уроку



( Звучить музика – записи різдвяних колядок та щедрівок)

Вчитель. Щойно ви прослухали традиційну пісню нашого народу. Нехай вона нагадає вам про те свято, яке і дорослі, і діти чекають з нетерпінням. Адже Різдво – свято торжества світла і добра, день очищення душі від усякого зла.
І. Перевірка д/з. Учні читають казку для молодших школярів «Різдвяні дива».

- Яка віра об*єднує людей усього світу у Різдвяні дні?

- Прочитайте, як говорив Ч.Діккенс про ці дні.

- Як ви гадаєте, чи випадково події твору розгортаються

різдвяної ночі?
ІІ.Робота над темою урока. Актуалізація опорних знань.

Аналіз тексту.

- Знайдіть і прочитайте портрет Скруджа.

- Які художні засоби використав автор в цьому уривку?

- Подумайте, у чому криється причина душевного холоду Скруджа?

- Який біографічний факт із життя письменника перекликається з цими

мотивами?

- Чи любив він кого – небудь?

- Що завжди було найголовнішим для Скруджа?

- Чи вважає він себе щасливою людиною, адже у нього є те, про що він мріє? Підтвердіть словами з тексту.

- Чи можемо ми сказати, що Скрудж помилявся, коли вважав, що тільки гроші принесуть йому щастя?

- Чи знайшли ми відповідь на порушене питання?

- Чи став герой щасливим у теперішньому житті?

- Простежте, що призвело героя до самотності?

- Який підсумок життя героя у теперішньому?




Колективне складання схеми Ланцюжок помилок Скруджа»


Висновки: Ось який шлях пройщов герой і став самотньою людиною. Цей шлях привів до деградації. Це нове для вас слово. Занотуйте його до словничка, запишіть у зошит.
Робота з текстом.

- Але герой твору змінюється. Що спричинилопереродження Скруджа?

- Хто допоміг побачити Скруджеві своє майбутнє і коли це сталося?

- Знайдіть і прочитайте цитату, в якій говориться, яким шляхом Скрудж ішов до переродження?

- Коли герой говорить про себе, що він щасливий?

- Чи переконав він нас словами? А справами?

- Працюючи з текстом, давайте створимо гроно вчинків, які переконують читача у переродженні героя.
Прийом «Гронування»

Читання фрагменту від слів «…Скрудж став таким добрим другом… « до слів «…Скрудж уміє шанувати Різдво…»


Учитель. Отже, Скрудж не лише словами, а й вчинкам доводить, що він переродився.

Є на світі така народна мудрість:»Якщо у тебе горе, поділися ним з другом, і у тебе залишиться половина горя. Коли у тебе щастя, поділися ним і матимеш вдвічі більше щастя».

- А які прислів*я чи приказки про добро знаєте ви?
Тепер, коли добігає до кінця наша з вами розмова, я гадаю, ви можете спробувати відповісти на запитання, яке стало темою нашого уроку:»Що робить людину щасливою?»
Складання сенкану на тему «Щастя».
ІІІ. Рефлексія.

Метод «Прес»

Дайте відповідь на питання:»Що робить людину щасливою?», закінчивши речення



Я вважаю, щасливою людину робить…

Тому, що …….

Нас може переконати у цьому, наприклад,….

Отже, щоб бути щасливим…
І\/ Д/з

1. Усно відповісти на запитання:

А) Чи обов*язково бути багатим для того, щоб бути щасливим?

( на прикладі життя родини Кретчитів).

Б) Чи може зла людина стати доброю і що для цього потрібно?

2. Дібрати матеріал про сім*ю Кретчитів.



3. Інтерв*ю зі Скруджем (вищий рівень)

Використана література:
1. Андрусик С.І. Система уроків з вивчення повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» // Зарубіжна література в школах України. – 2009. - №10. – с.36-39.
2. Баліна К.Н. Реальне і фантастичне у повісті Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»// Зарубіжна література в школах України. – 2007. - №11. – с. 44-45.
3. Грипась Н. Фрагмент конспекту уроку. Тема:»Що робить людину щасливою? Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя. // Зарубіжна література в школах України. – 2012. -№7-8. – с.45 – 46
4. Кічата А.В. «Я вірю, що Різдво приносить добро…» //Зарубіжна література в школах України. -2005. - №1. – с.20-22.
5. Ленарт В.А. Скруджеве каяття. «Різдвяна пісня в прозі» Ч.Діккенса:система уроків.// Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2002. - №6. – с. 7 -11.
6. Монюк О.І. «Душа не повинна бути замкнена» // Зарубіжна література в школах України. -2004. - №5. – с.22-23.
7. Свінтозельська Н.І. Що робить людину щасливою? // Зарубіжна література в школах України. – 2006. - №11. – с.52 – 53
8. Щолок Г. Що робить людину щасливою? (Урок за повістю Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2011. - №10. – с.23 – 26.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconКняжицький навчально виховний комплекс: загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад словниковийдивограй княжичі 2014
Княжицький навчально виховний комплекс: загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconКз «Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1» Гуляйпільської районної ради Підготувала: творча група вчителів початкових класів кз «Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1» Гуляйпільської районної ради
Здоров’я – дорогоцінний дар, яким наділяє людину природа. Недарма в народі кажуть: у здоровому тілі – здоровий дух. Щоб надовго вистачило...
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconВідділ освіти Ратнівської райдержадміністрації Районний методичний кабінет Загальноосвітня школа І – ІІІ ступеня №2 смт Ратне Літературна скарбничка Довідник Ратне – 2014
Літературна скарбничка. – Довідник. – Загальноосвітня школа І – ІІІ ступеня №2 смт Ратне, 2014. – с
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconЗагальноосвітня школа І – ІІІ ступенів села бужанка іваничівського району письменники прибузького краю загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів села бужанка іваничівського району василюк с.І. Письменники прибузького краю збірник матеріалів
Василюк Світлана Іванівна вчитель української мови І літератури зош І – ІІІ ступеня села Бужанка, Іваничівського району, Волинської...
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconКалендарно-тематичне планування уроків світової літератури, 6 клас Небога Світлана Миколаївна
Комунального закладу Навчально-виховне об'єднання багатопрофільний ліцей фізико-математична школа загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів...
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconКалендарно-тематичне планування уроків світової літератури, 7 клас Небога Світлана Миколаївна
Комунального закладу Навчально-виховне об'єднання багатопрофільний ліцей фізико-математична школа загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів...
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст icon«Генріх Гейне «Задзвени із глибини…»
Кз «Веселотарасівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. Лутугинського р-ну Луганської обл.»
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconІван Франко Асоціативний диктант
Понінківський навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №1, гімназія»
Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconЩомісячна газета учнівського та педагогічного колективу кнз «Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2»

Маловисківська загальноосвітня школа №3 І ііі ст iconУкраїнська література
Туменського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ііі ступенів дошкільний навчальний заклад»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка