Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у віршіСкачати 89,75 Kb.
Дата конвертації05.06.2017
Розмір89,75 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку

«Книги в червоній палітурці»

5 клас

Підготувала вчитель

світової літератури

Денисівської ЗОШ І-ІІ ст.

Літнянська Л. Л.

2014 р.

Тема: Марина Іваніна Цветаєва ,,Книги в червоній палітурці”. Чарівний світ літератури і мистецтва у вірші.
Мета : ознайомити учнів із короткими відомостями життя поетеси; розвивати образне та логічне мислення, навички словесного малювання, вміння коментувати прочитане; виховувати любов до книги, розкрити чарівний світ літератури і мистецтва.
Обладнання: портрет М.Цветаєвої, ілюстрації до біографії поетеси, книжкова виставка, аудіо та відеозаписи, презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку


І.Організація учнів до уроку
Нам важко навіть уявити світ, в якому немає книги. До неї ми звикли з самого дитинства, вона розкривала перед нами дивовижні таємниці життя та давала корисні поради у важку хвилину, вчила нас розуміти самих себе. Найважливіше призначення книги - зберігати знання, накопичені віками і передавати їх наступним поколінням. Книзі ми завдячуємо тим, що сьогодні можемо насолоджуватися шедеврами давньої літератури. В наш час на зміну друкованим книгам приходять електронні. Час іде вперед. В наше життя прийшло кіно, телебачення, інтернет . Багато міняється, та книги залишаються…
Книги - це пам'ять людства. Читання формує розвинену людину, допомагає розвивати мовлення та пам’ять, мислення та увагу.
В моем шкафу теснится к тому том,
И каждый том на полке - словно дом…
Обложку - дверь откроешь второпях -
И ты вошел, и ты уже в гостях.
Как переулок-каждый книжный ряд.
И весь мой шкаф-чудесный Книгоград.
Когда ты будешь в этот город вхож -
Из Прошлого в Грядущее пройдешь.
Прихильників традиційних книжок завжди буде багато, адже спілкування з друкованою книгою викликає особливе відчуття, ніби спілкування з живою людиною.ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Любов до книги в кожному з нас приходить в дитинстві. І дівчина,про яку сьогодні піде мова полюбила їх у ранньому дитинстві. Подивіться на портрет. Це Марина Іванівна Цветаєва.
Про значення книг для знаменитої російської поетеси й буде наш сьогоднішній урок.
- Звучить пісня з кінофільму ,,Іронія долі, або з легким паром” на слова М. Цветаєвої ,,Мне нравится, что вы больны не мной”
- Слова цієї душевної пісні, якою захоплюється не одне покоління людей, належать М.І.Цветаєвій.

(Презентація 1 слайд)ІІІ. Вивчення нового матеріалу

(Презентація 2 слайд)

1.Невеличка на зріст, струнка постава. Золотисто–каштанове волосся, бліде обличчя і очі: зелені очі кольору виноградного листя. Риси обличчя були дуже тонкими і чіткими, голос дзвінким і високим. Вірші читала на перше прохання або пропонувала сама: ,,Хочете я вам прочитаю вірші”.
Кто создан из камня, кто создан из глины, -
А я серебрюсь и сверкаю!
Мне дело - измена , мне имя - Марина!
Я – бренная пена морская.
Кто создан из глины, кто создан из плоти -
Тем гроб и надгробные плиты…
В купеле морской крещена - и в плоте
Своем – непрестанно розбита!
Сквозь каждое сердце, сквозь каждые сети
Пробъётся мое своеволье.
Меня – видишь кудри беспутные эти? -
Земною не сделаешь солью.
Дробясь о гранитные ваши колена,
Я с каждой волной - воскресаю!
Да здравствует пена - веселая пена -
Высокая пена морская!


- Марина в перекладі з латинської мови означає ,,морська”. Ось чому у своєму вірші поетеса порівнює себе з морською піною, яка воскресає з кожною хвилею, що вдаряється об берег. Вона така ж непостійна, неспокійна, мінлива, весела дівчина. Вірші Цветаєвої - мелодійні, душевні і чаруючі, до них часто звертаються композитори і тоді вони перетворюються у чудові романси. Відомо приблизно 350 музичних творів на слова цієї поетеси.
(Презентація 3 слайд)


Красною кистью День был субботний:
рябина зажглась. Иоанн Богослов.
Падали листя, Мне и доныне
Я родилась Хочется грызть
Спорили сотни Жаркой рябины
Колоколов. Горькую кисть.
(Презентація 4 слайд)


2. 26 вересня 1892р. у старому московському провулку Трьохпудовому, в будинку №8 народилася Марина Цветаєва.
Батько, Іван Володимирович Цветаєв, професор Московського університету, згодом став директором Румянцевського музею і засновником Музею образотворчих мистецтв (сьогодні це музей ім. О.Пушкіна).
Мати Марія Олександрівна Мейн була талановитою піаністкою, ученицею відомого композитора Антона Рубінштейна. Домашній світ був пронизаний постійним інтересом до мистецтва, до музики. У домі постійно звучала музика Шумана, Гріга, Кюї.
(Презентація 5 слайд)
3. Марія Олександрівна бурхливо займалася вихованням своїх дітей - Марини й Асі. Мати раділа неабияким музичним здібностям старшої дочки, мріяла виростити з неї піаністку . Але дівчинці було всього 4 роки, коли Марія Олександрівна у своєму щоденнику: ,,Старша все бубонить рими. Може бути, моя Муся буде поетом.” Свої перші вірші Марина почала писати у 6 років і не тільки на російській, а й на німецькій та французькій мовах.

4. Дитячі роки Цветаєвої пройшли в Москві. Через хворобу матері сім’я подовгу жила в Італії, Швейцарії, Німеччині. Початкову освіту дівчина отримала в Москві, продовжила в пансіонах Лозанні (Швейцарія) і Фрайбурга (Німеччина).


Вона росла і виховувалася під наглядом гувернанток. Друзів серед ровесників не мала, їх заміняли книги. Дитячі роки Цветаєва провела разом з героями книг Толстого, Лермонтова, Гете, Марка Твена…
Дівчинка читала все підряд, не читала, а ,,жила книгами”.
Та мати померла рано,коли Марині ще не було 14, а Асі - 12 років.
(Презентація 6 слайд)

5. Першим улюбленим поетом Цветаєвої виявився Пушкін. У 5 років вона натрапила в шафі на ,,Твори” О.С.Пушкіна. Мати не дозволяла брати їй цю книгу і дівчинка читала потай, уткнувшись головою в шафу. Це був перший поет, твори якого вона прочитала сама. Але Пушкіна вона знала раніше: по пам’ятнику на Тверському бульварі, картині ,,Дуель” в кімнаті батьків, розповідях матері. Пізніше Цветаєва напише: ,,Пушкін був першим моїм поетом…”


(Презентація 7 слайд)
6. Восени 1910 р. вісімнадцятирічна гімназистка таємно від родини віднесла у приватну типографію збірник власних віршів під назвою ,,Вечірній альбом”. Вона видала його на власні зекономлені кошти. У книгу ввійшли вірші, написані в 15-17 років, деякі ще раніше.
(Презентація 8 слайд)


7. На запрошення Максиміліана Волошина,який високо оцінив творчість поетеси, Цветаєва відвідала Коктебель, де зустріла свого чоловіка Сергія Ефрона.Тут народилася їх старша дочка Ася. У травні 1922 р. Цветаєва разом з дочкою Аріадною їде за кордон до свого чоловіка, який емігрував після розгрому білогвардійської армії. Спочатку вони жили в Берліні, згодом в Парижі, Празі. Сім’я опинилась у страшній фінансовій скруті. Самотність все тісніше обвивала поетесу. Вона сумує за батьківщиною,за своїми друзями.
(Презентація 9 слайд)

8. У 1939 р. М.Цветаєва повернулася на рідну землю . Важкі випробування долі… Початок війни…Постійні хвилювання…Заслання в Елабугу…


В останніх віршах поетеса порівняла себе із птахом Феніксом, який спалює себе, щоб заново відродитися з попелу. І вона відродилася у своїх віршах…
Силою творчої уяви вона линула у світ свого дитинства, світ мистецтва, любові й людяності, де почувалася вільною і щасливою…

ІV.Читання поезії ,,Книги в красном переплете”


(Презентація 10 слайд)
- Чи сподобався вам цей вірш?
- Який настрій викликають ці рядки?
- Які почуття поетеси відбилися у цьому вірші?

- Вірш написаний був приблизно в період 1908-1910 рр. У той час М.Цветаєва почала готувати до друку свою першу книгу,,Вечірній альбом”.Твір ,,Книги в червоній палітурці” увійшов до розділу ,,Дитинство”.Молода авторка відчувала,що її дитинство відходить у минуле, попереду чекає велике доросле життя. В уяві героїні переплелися реальні події дитинства, образ мами і літературні персонажі, які для Марини Цветаєвої були живими.


Кожен рядок вірша заховує у собі таємницю. Його потаємний зміст розкривається перед читачем лише після неодноразового вдумливого читання. Отже, спробуєм розгадати, що ж криється за словами цього вірша.

V. ЧИТАННЯ ПЕРЕКЛАДУ ВІРША

VІ. Робота над текстом
1.Частковий аналіз тексту
- Про що цей вірш? (Про улюблені книги авторки, про улюблене заняття –читання)
- Чи тільки про це? (Про чудо творчої уяви, про музику, про золоту пору дитинства, про маму, яка завжди зрозуміє)
- Про це ми можемо здогадатись вже з самої назви вірша.
- Слово ,,книги” стоїть в множині, а ,,палітурці” – в однині. Складається враження єдиного цілого, можливо про збірку творів.
- Як героїня звертається до книг? (Незрадливі любі друзі, в старій червоній палітурці)
,,Незрадливі”- напевно вже в житті зустрілись люди, що могли зрадити.
,,В старій палітурці”- книги, які багато раз читались.
- Книги шлють ,,палкий привіт” (в рос. варіанті ,,печальный”) тому, що дитинство вже не повернути.
- З чим порівнюються дитячі літа? (З раєм, найкраща пора у житті людини, чудове джерело щасливих миттєвостей)
- Книги, як живі істоти , шлють привіт. Дитинство поетеси пройшло серед музики і книг. Часто їй доводилось засиджуватись допізна і засинати над улюбленою книгою.

- У другій строфі зображена майже ціла сценка:


,,Що тільки вивчу я урок
Відразу йду до вас бувало
- Вже пізно! - Мамо , лиш рядок!..
Та мати завше забувала.
- Слово ,,бувало” свідчить, що така ситуація повторювалась часто.
- Спостерігається нетерплячість дівчинки - похапцем вивчивши уроки, біжить до своїх друзів - книг.
- З якою інтонацією говорить мама? (Строго, але спокійно)
- А дочка? (Дівчинка просить настирливо)
- Як ви думаєте, чому мама забувала? (Бо сама була захоплена чимось)
- А чим саме читаємо в наступних рядках:
,,На лампі мерехтять вогні…
Як гарно з книгою у хаті!
Під Гріга, Шумана, Кюї
Про долю Тома запізнати (Мама занята грою на фортепіано)
- Яка атмосфера , обстановка панує в домі? (Чарівна, затишна, спокійна, в якому панує любов до мистецтва). Судячи з три крапки, можемо собі домислити, уявити ту обстановку)
- Стан героїні виражений захопленням: ,,Як гарно з книгою у хаті!”. Вона щаслива, що живе в світі книг, атмосфера дому сприяє цьому. Тут спокій, чудова музика, той самий рай, про який згадується на початку.
- Давайте послухаємо під яку ж музику зростала Марина, що це були за композитори, імена яких згадуються у творі.

(Презентація 11-13 слайд)

2.Коротка інформація про композиторів Гріга, Шумана, Кюї. Прослуховування аудіо та відеозаписів з їхньою музикою.

- Релаксаційна хвилинка (під музику Шумана)
- Діти! Сядьте прямо, заплющіть очі і розслабтесь. Уявіть собі, що над вашою головою світить промінчик. Дивіться, як легко ви можете ним керувати. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’яток. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені у собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто сидить у цьому класі. Подумайте , як вам добре разом. Підніміть промінчик вище й осяйте ним своїх маму, тата, інших людей, кого ви любите. Подякуйте їм за те, що вони люблять і підтримують вас. А тепер піднесіть промінчик ще вище й обведіть ним усе навкруги. Подякуйте долі за те, що вам даровано життя, що ви можете ним щодня насолоджуватися і здійснити свої мрії…”

(Презентація 14 слайд)


- Продовжимо нашу роботу над віршем…
- Що саме любить читати наша героїня? (Лірична героїня любить про пригоди дітей)
- Чи упізнали ви, хто такий Том? З якого твору? Хто його автор?
- Яких ще героїв упізнали? (Бекі, Індієць Джо, Гекк Фінн, що втік від вдови Дуглас і заховався в бочці, як Діоген.


(Презентація 15 слайд)
-Коротка розповідь про Діогена.
-Згадується ще один твір Марка Твена ,,Принц і жебрак”
-Добре, що ми вже знайомі з творчістю Марка Твена,тож не важко було здогадатись.

- Наступна строфа доводить нам, що авторка жаліє за пройдешнім часом, якого вже назад не повернути


- Та чом би серед любих книг
Знов з лампою не задрімати?
О золоті мої часи,
Палає серце на папері!
- Якими називає поетеса імена улюблених героїв?

- Дорослою М.Цветаєва не один раз згадувала своє золоте дитинство. Вона була вдячна матері Марії Олександрівні за те, що вона відкрила чудовий світ природи, подарувала їй радощі дитинства, чарівні сімейні свята, дала у руки краще - КНИГУ!


3.Розгяд книжкової виставки з творами М.Цветаєвої

VІ .ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО


- Робота в групах
З’єднати частини прислів’їв про книгу
VІІ .ПІДСУМОК УРОКУ
1. ,,Продовжіть речення…
- Сьогодні я дізнався…
- Було цікаво…
- Було складно…
- Тепер я можу…
- Я відчув, що…
- Цей урок два мені…
- Мені захотілося…
2. - Яка головна думка цього вірша?
- Чого нас навчає цей вірш?
(Любові до мистецтва, атмосфери родинного тепла. Спілкуючись зі світом мистецтва, людина стає духовно багатою.)
- Чи є у вас улюблені книги?


(Презентація 16 слайд)

3.СЛУХАННЯ АУДІОЗАПИСУ ,,КНИГИ В КРАСНОМ ПЕРЕПЛЕТЕ” КОМПОЗИТОРА АЛЬБІНАСА ЦИПЛІЯУСКАСА

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1.Читати виразно вірш (можна в оригіналі, можна в перекладі)
2.Знайти відомості про поетесу
3.Намалювати ілюстрацію до прослуханої музики ,,Ранок” Е.Гріга

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconМарина Іванівна Цвєтаєва (1892-1941). «Книги в червоній палітурці». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М.І. Цвєтаєвої
...
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconМарина Цвєтаєва. «Книжки в обкладинках червоних». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М. Цвєтаєвої
А особливостями творчості М. Цвєтаєвої; розкрити особливості розвитку сюжету в ліричному творі М. Цвєтаєвої
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconМатеріали до вивчення вірша М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»
Тетяни Астапової, “неизменно читала или что-то писала на уроках, явно безразличная к тому, что происходит в классе; только изредка...
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconВідділ освіти Маневицької райдержадміністрації Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів с. Четвертня «Чарівний світ книги»
Назва навчального (навчально – методичного) видання цикл уроків з позакласного читання для учнів 5 класу
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconУрок екологічного спрямування за технологією 3 по 30 хвилин. Тема: О. П. Довженко. " Зачарована Десна ". Видатний український кінорежисер І письменник. Великий І чарівний світ дитинства в " Зачарованій Десні "
О. П. Довженко. " Зачарована Десна ". Видатний український кінорежисер І письменник. Великий І чарівний світ дитинства в " Зачарованій...
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconКнига це чарівниця. Книга змінила світ. У ній пам'ять людського роду, вона рупор людської думки. Світ без книги світ дикунів

Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconКонспект уроку із світової літератури з теми
Туве Янсон; дати уявлення учням про чарівний світ фантастичних істот – мумі-тролей; розвивати увагу, спостережливість, вміння слухати...
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconТема. Подорож у чарівний світ природи за поезією П. Тичини «Гаї шумлять» Творча майстерня поета

Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconВасиль Голобородько. Світ людини І природи у вірші «З дитинства: дощ». Тл
Мета: зацікавити учнів творчістю В. Голобородька; вчити сприймати його вірші, пояснювати власне розуміння образного змісту; сприяти...
Марина Іваніна Цветаєва,,Книги в червоній палітурці. Чарівний світ літератури І мистецтва у вірші iconКнига супроводжує людину з раннього дитинства І до останніх днів, несучи їй світло розуму та знань, виховуючи та скеровуючи духовно, естетично. Книги, мов ріки, які наповнюють собою весь світ, це джерело мудрості
Значення книг у житті людини важко переоцінити. З дитячих років книги допомагають нам пізнавати світ, дають поради, засмучують І...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка