Мета. Навчальна



Скачати 188,11 Kb.
Дата конвертації29.03.2018
Розмір188,11 Kb.




ТЕМА. ІВАН ШМУЛИГА – СПІВЕЦЬ БОРЖАВСЬКОЇ ДОЛИНИ.

Мета.

Навчальна:

-розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий

шлях Івана Шмулиги;


  • вчити сприймати чуже мовлення і створювати власне висловлювання;

  • вчити самостійно працювати з довідковою літературою;

  • формувати вміння робити самостійні висновки.

Розвивальна:

  • розвивати вміння аналізувати й узагальнювати факти;

  • розвивати спостережливість та допитливість учнів;

  • вміння логічно і творчо мислити, зв’язно і чітко висловлювати свої думки і міркування;

  • розвивати культуру усного мовлення, творчу уяву.

Виховна:

  • виховувати почуття любові до рідного краю, батька й матері;

  • формувати естетичні смаки..


Тип уроку: урок засвоєння знань.
Обладнання: мультимедійна презентація «Іван Шмулига- співець Боржавської долини», виставка мистецького доробку(поетичних збірок, картин, різьби по дереву).
Форма проведення: урок – телепередача.
Випереджувальне завдання: підготувати цікаві повідомлення про життєвий та творчий шлях Івана Шмулиги, виразно читати його вірші.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.

 ІІ. Повідомлення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель.

У кожного народу є діячі культури, які ввібрали в себе цвіт його душі, його мрії та сподівання.Якщо подивитися на літературну карту Закарпаття , то можна відзначити, що чимало сіячів виходило на ниву нашої культури, кидаючи в родючу землю зерна віри, надії, любові, віддаючи всі свої сили служінню своєму народові.До таких світочів в духовній культурі нашого краю належить і талановитий митець, наш земляк, Іван Йосипович Шмулига.

У нас нині урок літератури рідного краю. Саме на таких уроках, зазвичай, ми знайомимося зі знаковими постатями закарпатської літератури. Сьогодні ми з вами познайомимось ближче з постаттю Івана Йосиповича Шмулиги. Отож тема нашого уроку «Іван Шмулига – співець Боржавської долини». Чому ближче? Адже ми всі з вами знайомі з ним. Це наш…( вчитель образотворчого мистецтва, поет, художник, дідусь, добрий сусід і просто односелець і прекрасна людина). Проте нині ми з вами спробуємо розширити і поглибити свої знання про життєвий і творчий шлях поета, окреслити тематичні обрії Шмулигової поезії, будемо вдосконалювати свої навички виразного читання та монологічного мовлення, спробуємо створити літературний, а може творчий портрет Івана Йосиповича.

1.Така знайома тема, тому й просте запитання:



  • Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

Учитель. Сьогодні у нас урок незвичайний. Ми хочемо провести його у формі телевізійної мистецької програми. Ми хочемо запропонувати свою версію телепрограми «Мистецька палітра». Нині мова йтиме про нашого земляка - поета Івана Йосиповича Шмулигу. Ми з вами знаходимося у віртуальній студії телепрограми «Мистецька палітра» у селі Приборжавське, де присутні дослідники та знавці творчості Івана Йосиповича Шмулиги, запрошені до нас у студію колеги нашого поета, гості з району, а також і сам поет- наш Іван Йосипович. Також працюють наші кореспонденти у багатьох місцях, де перебував наш поет. Тому ми пропонуємо Івану Йосиповичу та всім нам разом пройтися «Шмулиговими стежками», тобто побувати у тих місцях, які так чи інакше позначилися на долі самого митця.

ІІІ. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя.

Я з того далекого краю,

Де ріки, немов акварель,

Лелеки під небом літають

Гніздяться поблизу осель.

Де пахнуть смереки смолою,

Черешні у квітні цвітуть,

Шовкові косиці в двобої

З морозами в горах живуть.

Так пише про свій рідний край сам поет. Проте, щоб зрозуміти письменника, гадаємо, треба побувати у його ріднім краї. Адже, де можна дізнатися більше про митця, як не на його батьківщині?Тому я передаю слово нашому кореспондентові Іванні Фанті, яка зараз перебуває в Колочаві, Міжгірського району. Іванно, тобі слово.


2.Ситуативне моделювання  -  телерепортаж «Шмулиговими стежками».

Учень 1. Привіт, студіє, я зараз перебуваю у тому краю, де гори на горах, а провалля в проваллях, де в сутінках пралісів, наповнених запахом тліні, народжуються джерела і вмирають старезні клени, де трапляються й досі зачаровані місця. Так писав про Колочаву чеський письменник Іван Ольбрахт. Ви бачите, що тут ще сніг, адже це село доволі високо в горах і місцеві жителі кажуть, що сніг тут деколи тримається до початку квітня. Саме тут 20 жовтня 1949 року у моєї прабабусі Василини та прадідуся Йосипа народився син – мій дідусь, поет Іван Йосипович Шмулига. Народився у простій селянській родині,яка не вирізнялася нічим з-поміж інших сімей Колочави.(учениця читає уривок із поезії «Ялинові чари»).Отутпройшло дитинство поета. Тут у Колочавідідусь закінчив середню школу. Мені вдалося віднайти світлини з сімейного альбому: 3 клас, 9 і 10 клас. Ось тут у стінах школи з’явилися його перші поетичні спроби. Змалку дідусь Іван дружив з фарбами, мав хист до різьбярства. Також тут у Колочавівписав свої перші рядки в трудову біографію. Працюючи у сільській бібліотеці, перечитав усе, що тут було. Я люблюКолочаву, цю колиску талантів і горда тим, що звідси, з Колочави, йде мій родовід, звідси моє коріння.

Є у кожного своє село-любава,


Та для мене найрідніша Колочава,

Де в смереках будять ранки росянисті,

Заворожено трембіти голосисті.

Нині Колочава - найлітературніше село Закарпаття .Як не дивно, гірська Колочава може конкурувати навіть із Ужгородом за літературну корону краю. У мене наразі все. Це була Фанта Іванна з Колочави спеціально для програми «Мистецька палітра».



Учитель. Дякуємо,Іванно. Нагадаю, що це була Фанта Іванна з Колочави, з того села, звідки Іван Йосиповичпішов у великі світи. Але й до нині повертається до рідного села, до отчого порога, до батьківської хати. Повертається у снах, у ніжних і щемливих спогадах, у своїх неперевершених віршах. Один із них - поезія «Споминок». Послухаймо її.

  • Скажіть, який образ є наскрізним у цій поезії? ( образ батьківської хати, батька, матері).

  • Символом чого є батьківська хата? ( символ дитинства та юності).

Образ старої батьківської хати асоціюється з образами матері і батька, які завжди у тривозі за своїх дітей, завжди чекають їх додому. У Шмулиги віршів, у яких він змальовує найдорожчих людей доволі багато. А що ви нам підготували? Пропоную послухати. (поезія «Матері», «Батькові руки» збірка «На боржавськиххвилях»).

  • Скажіть, які образи постають у вашій уяві? ( У Шмулиги образ батьків – це образ навтомних трудівників. Мама постійно в роботі, батькові руки натруджені, в жилах).

Учитель. Правильно.У Шмулиги образ батьків – це образ навтомних трудівників, які своїмжиттям та працею, прикладом своїм та вихованням утверджували в своїх дітях найкращі риси людяності та добра.

Учитель. Писати Шмулига почав рано. Перший друкований вірш датується 1966 роком. У мене виникає питання: де друкував свої вірші Шмулига.

Учень 2. Писати вірші Іван Шмулига почав ще з юнацьких років. Затим надсилав їх у районну та обласні газети.


Про вірші Івана Шмулиги дуже добре відгукнулися в «Молоді Закарпаття» Це надало наснагу молодому поетові. Проте його чекала військова служба.

Вчитель. Військова служба в колишньому Радянському Союзі - це бувобов’язоккожного юнака. І служитидоводилося далеко відрідного дому. ІванаЙосиповича доля занесла на зовсімпротилежнийбік не лишетодішньоїдержави, а цілого континенту. Камчатка. 9 часовихпоясів. Каже сам, щоувідпусткуїхав 14 діб до Харкова.Значнавідстань. Протенашкореспондент зараз знаходитьсясаме там, де проходив військову службу ІванЙосипович.Вітаю тебе ,Олександро, на далекійКамчатці. Щотинамрозкажеш, передаємотобі слово.

Учень 3. Далекий Схід. Доброго дня студіє. Я веду свій репортаж за 3000 тис. кілометрів від Приборжавського. Далекий Схід, Петропавловськ- Камчатський. Це ті місця, де проходив військову службу наш поет Іван Йосипович Шмулига. Це ті місця, де талант Івана Йосиповича дістав визнання. Адже поетична іскра Шмулиги жевріла за тисячі кілометрів від рідноїКолочави.Іван Йосипович служив і одночасно писав вірші. Відомий факт: у газеті Далекосхідного військового округу «За Родіну» підполковник Л.Посніченко перекладав вірші старшого сержанта Івана Шмулиги російською мовою ( поезія).Саме тут до нього прийшло й кохання. Його майбутня дружина Ібоя вчилася на філологічному факультеті УжДУ. Познайомився з нею поет досить цікаво і незвичайно. Саме тут на Далекому Сході, отримав листа від дівчини із Закарпаття, котру ніколи не знав. Вона писала Івану Шмулизі, що читала його вірші у газеті «Молодь Закарпаття» і закохалася в них. Тому їй захотілося познайомитися і з їх автором. До обох прийшло кохання, яке триває, дякувати Богу, й донині.

Олександра Барна для програми «Мистецька палітра» з Петропавловська-Камчатського. Студіє.



Вчитель. Дякуємо, Олександро. Хочу додати, що приїхав Шмулигау відпустку — і відразу до коханої в гуртожиток. Відтак у 1972 році, вже будучи студентом училища культури, одружився зі своєю коханою, Вірою Іванівною, вчителькою української мови та літератури нашої школи. Відома річ: все прекрасне на землі народжується з любові. І поезія також, а особливо інтимна. Чи писав поет про кохання попросимо розказати наших дослідників- літературознавців.

Учень 4. Як і всі поети, Іван Шмулига пише вірші про кохання. Тема кохання, материнства вимірюється в Шмулиги передусім високою духовністю, світлими почуттями. Інтимна лірика поета зігріває душу читача. Для поета кохання – це творчість серця, полум'я, яке облагороджує людину, робить її добрішою і красивішою. В інтимній поезії Шмулигагіднопродовжує і підносить на новийступіньтрадиції, притаманніукраїнськомудухові. Образ коханої, матері, подруги, сестрисяє ореолом святості та вірності.Вірші Івана Шмулиги — із присмаком кохання. Тому залюбкийогопоезіючитають і молодь, і люди старшоговіку. Усі, хто вміє кохати.

Учитель. А що можемо прочитати з інтимної лірики. ( Поезії «Березнева акварель», «Ліричне»).

Вчитель. Тут у місті над Ужем зустрів своє кохання, свою долю. А ще, яку роль відіграв Ужгород у долі нашого поета, ми запитаємо Олександру Маланку, яка зараз знаходиться в Ужгороді. Олександро, ти чуєш нас. Тобі слово.

Учень 6. Вітаю. Хочу сказати, що Ужгород відігравважливу роль у долі поета. Після служби в армії приїхав саме в Ужгород на навчання. Саме в Ужгороді опановував малярську справу Іван Йосипович. Його однокурсники згадують, що був дуже талановитим та відповідальним студентом. Закінчив училище в 1974 році з відзнакою за спеціальністю художник з різьби по дереву. Подивіться виписку з диплома, де стоять оцінки лише відмінно. Вчився і чотири роки працював художником-оформлювачем на різних підприємствах Ужгорода. Юнак дружив з поетичним словом. За час навчання друкувався в обласній пресі.

Хочу також додати, що саме в Ужгороді в 2004 році вийде у світ перша поетична ластівка Івана Йосиповича Шмулиги. Мій колега зараз знаходиться у видавництві «Мистецька лінія». Я передаю йому слово, сподіваюся, є що сказати про нашого поета й представникам видавництва.



Учень 7. Вітаю вас в Ужгороді на вулиці Університетська 21 в офісі видавництва «Мистецька лінія». Зараз тут трохи все змінилося. Проте мені вдалося відшукати представника видавництва, котрий готував до друку збірки Івана Шмулиги. Він говорить, що це дуже легкі і прекрасні вірші. Але наразі пропоную послухати пряму мову.

Учень 6. - представник видавництва. У нашому видавництві побачили світ три збірки Івана Йосиповича:« На Боржавських хвилях», «Прощання з літом», «Свічадо осені». Це прекрасні вірші, доступні для читача.Іван Йосипович не намагається вигадувати складні сюжети, вибудовувати багаторівневі словесні конструкції, а пише просто і доступно, легко й невимушено, з насолодою. Пише про те, що турбує, про те, що змушує замислитися, пише від внутрішньої потреби поспілкуватися. Гадаю читача не розчарує ні зміст книжок, ні їхнє оформлення. Доречними будуть слова Лідії Повх, закарпатської поетеси, яка написала передмову до збірки « Прощання з літом». Вона сказала: «Вірші Івана Шмулиги мають ту здатність, що й промінь весняного сонця, чашка гарячого чаю, погляд добрих очей. Вони зігрівають». А ще хочу ще додати, що Іван Йосипович – один із поетів сучасності, який не застосовує надсучасних PR-технологій, його книги рекламують самі ж читачі. І один із поціновувачів його таланту перед вами. Прочитайте вірші Шмулиги і ви не пошкодуєте.

Олександра Маланка та Владислав Ісак спеціально для програми «Мистецька палітра».



Вчитель. Дякуємо вам, Олександро та Владиславе. А ми знову в нашій студії у Приборжавському. Продовжуємо нашу телепередачу. Хочу сказати, що, маючи відмінний диплом, Шмулига був запрошений на роботу художником по дереву саме в Приборжавське, де 14 років очолював сувенірний цех колгоспу ім. Горького. У нашій студії знаходяться дослідники творчості Івана Йосиповича, які підтвердять, що саме на плідній землі Приборжавського талант Шмулиги розцвів вповні. Гадаю нам доведуть це наші дослідники- мистецтвознавці.

Учень 7. Шмулига- художник

Досліджуючи постать Івана Йосиповича, я була здивована багатогранністю його таланту. Адже Шмулига і поет, і художник, і різьбяр. Треба пошукати таке поєднання. Та насамперед Іван Йосипович – наш вчитель образотворчого мистецтва. Тому ми, учні, знаємо як талановитого художника і мудрого педагога. Хочеться підкреслити: як творча індивідуальність, автор починався не з поезії, а з образотворчого мистецтва. Іван Йосипович Шмулига – художник- пейзажист. Тому його вірші можна назвати поезією художника, який передає красу світу фарбами слів, образними строфами. Особисто мене вразили студентські роботи нашого вчителя, намальовані олівцем. Чомусь мені пригадалася графіка Тараса Шевченка. Подивіться на це диво.

Іван Шмулига особливо не переймається тим, де він сильніший: в образотворчому мистецтві чи поезії, — так відгукнувся про його творчість відомий фольклорист, літературознавець, кандидат філологічних наук Іван Хланта з Ужгорода. – Зрештою, на це запитання відповість час. Але одно зрозуміло вже нині: у своїх художніх полотнах він є тонким ліриком, а у своїй ліриці – тонким художником-пейзажистом». Його картини чудові, як і поезії.

Шмулига - різьбяр

Учень 8. Іван Йосипович – неперевершений майстер лобзика та різця. Моя бабуся працювала разом з Іваном Йосиповичем в сувенірному цеху колишнього колгоспу. Вона розповідає, що з-під різця Івана Йосиповича виходили справжні шедеври. І вони, робітники цеху, не раз потайки спостерігали за за тим, як Шмулига творить дива, як у його вмілих руках оживає звичайний кусок дерева. А ще хочу додати, що Іван Йосипович – учень Василя Свиди, народного художника України, лауреата Національної премії ім.Т.Шевченка. У нашому селі в приміщенні недільної школи відбулася знакова подія – відкриття музейної кімнати з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження скульптора, де були виставлені роботи й Івана Йосиповича. Поезія «Василеві Свиді».

Учитель. Отож Шмулига – поет, художник, різьбяр. І як вже зазначалося, Іван Йосипович Шмулига–наш вчитель образотворчого мистецтва. Він залишає роботу в колгоспі і переходить працювати в школу.Про це нам повідомлять дослідники- біографи.

Учень 9. У 1986 році І. Шмулизі запропонували цю посаду в Приборжавській школі. Колектив інтелектуальних людей підсилював ріст поета. Він стає членом літературної студії «Промінь» при Іршавській районній газеті «Нове життя», яку вів Михайло Ціцак. Та відірваний від літературного загалу і не думав видаватись. Лише у 2004 році побачила світ перша ластівка «На Боржавських хвилях». Після були збірки «Прощання з літом», « Свічадо осені», « У Марічки білі щічки», ілюстрації до якої намалювала внучка Шмулиги Богданка, «На порозі зими». Його вірші вміщено також у збірках сучасної української поезії «Сопілка часу», «Вілаг почуттів».

Його талант давно вже запримітили Василь Густі, Володимир Федишинець, Василь Кузан. У 2011 році за рекомендацією Кузана Василя Васильовича Іван Йосипович Шмулига стає членом Спілки письменників України.



Вчитель. Шмулига– поет. Нам таланить спілкуватися з Іван Йосиповичем чи нещодня. І вкотре хочемо сказати, що він людина проста, скромна, спокійна, щира і душевна. Ми з вами вже казали, що пише Шмулига легко, розкуто, з душею, не скупиться на добре слово. Кожен його вірш - то живе створіння. Це пережите, передумане, переболене, це сама правда життя. Тривога за долю материнської мови, святість родинних почуттів, замилування красою рідного краю,прекрасних людських почуттів – це все те, чим пройнята поезія Шмулиги.

Давайте спробуємо бодай схематично окреслити обшири того дивовижного світу, який ми називаємо лірикою Шмулиги. Але перед тим пригадаємо, які твори називаємо ліричними.



Учень 10. Ліричні твори — твори, у яких віддзеркалені думки, настрої та почуття людини, душевний стан автора, його ставлення до оточення. В них багато особистого, суб'єктивного, вони розкривають світогляд автора, його погляди на життя, на оточення, на різні явища та події у світі. Ліричні поезії майже завжди безсюжетні. Ліричний твір викликає у читача емоції, збуджує думку, створює певний настрій, а часом закликає його до дій.

Учитель. Можна окреслити такі теми Шмулигової поезії:

  • Світ і людина у цьому світі.

  • Батьківська земля, родина, материнська мова;

  • Пейзажна лірика;

  • Вічна тема поезії- кохання.

Вчитель. Ви досліджували творчість Івана Йосиповича і гадаю вам є ще щось додати.

Учень 11. Іван Шмулига є співцем земної краси, земного буття і людини, як частки цього буття. Через поезію він намагається проникути в таємниці нашої дійсності.

У поезіях своїх Шмулига заявляє:



Життя- одвічна суєта.

Є я. Є ти, є ми.

Та найскладніша простота-

Зостатися людьми.

Ці невеликі рядки- це життєве кредо поета.



Вчитель. В одній із поезій поет запитує: Із чого беру свій початок?І сам відповідає з рідної землі, батьківської хати. Тому тема «Батьківської землі, родини, материнської мови» звучить у Шмулиги чи не найсильніше. Гадаю, наші дослідники- літературознавці це підтвердять.

Поезії «До рідного краю» збірка «Свічадо осені»).

Учень 12. Цей вірш належить до патріотичної лірики Шмулиги. Риторичні звертання «Земле моя», « Земле батьків» надають поезії особливого звучання. Переконливо поет заявляє в останній строфі «Ніколи тебе на чуже не проміняю» Поетова віра передається й читачеві. А ще хочу підкреслити, що любов до батьківщини посідає визначне місце в творчості Шмулиги. І не даремно. Іван Йосипович знайшов проникливі, яскраві образи, щоб передати силу любові до рідного краю, до рідної української землі. У простих, щирих словах.Шмулиговими віршами по правді «говорить» Боржавська долина з гірськими косовицями, і десь там далеко, силуетами соборів, проглядається дух Злоцького, Довговича, Потушняка. ( Пісня «На боржавських хвилях»)

Учитель. Для ліричного героя Шмулигової поезії батьківщина – це чарiвна природа:Карпати з просторими полонинами, невеличкі річки та озерця з прозорою, чистою водою, розмай дерев, квiтiв, зеленого руна трав. І як талановитий лірик-пейзажист, неперевершений майстер поетичного слова Шмулига неперевершено змальовує чудові картини Карпатської природи. І як на мене, лише той затний передати словом красу рідного краю, хто вміє цей край любити. А чи так воно, запитаємо в наших літературознавців.

Учень 13. Не знаю чому, але для більшості «королів рим» осінь є справжньою Музою. Натомість Іван Йосипович каже про себе так: «Я сам із осені прийшов!» У Шмулиги є й справді неперевершені зразки пейзажної лірики. Він поет перестиглої осені, чиї вірші ніжні, мов пісня. Досліджуючи пейзажну лірику Шмулиги, я була здивована, чому саме осінь домінує у його віршах. Проте згодом переконалася, що для поета всі пори року прекрасні. Бо і збірки свої так назвав: «Прощання з літом», « Свічадо осені», «На порозі зими», а збірка «На боржавських хвилях», як на мене, асоціюється з весною. Чарівною постає природа у віршах «Березневий ходить вітер», «Запізніла симфонія літа», «Опустилась осінь смутком на Бескиди», «Березневий сніг», «Осіннє узлісся», «Літо», «Кінець зими», «А вже весною пахне». Ці вірші, як на мене, ненав’язливо вчать нас берегти природу, не нищити її і врешті бути добрішими.

Учитель. Можливо хтось захоче прочитати одну з поезій, яка припала вам до душі.

Поезії «Березневий сніг», «Кінець зими», «Березневий ходить вітер

Учитель.(читає поезію «Свічадо осені). Для Шмулиги батьківщина – це не тільки рідна земля, чудові карпатські краєвиди, але й його велика сім’я, а найперше – внуки, яких любить понад усе в житті.(поезії «Дві онучки», «Петрик та гусак»).

Учитель. Ви прослухали ці поезії, які картини постають в вашій уяві?

Учень 14. Слухаю ці вірші і в моїй уяві постають доволі знайомі картини. У них помістилось усе найдорожче, найкраще для мене. Це те, що зветься якось просто - моє село. Це мої духовні обереги. Читаючи вірші Шмулиги, я хотіла знайти відповідь на питання: яке село більш любить Іван Йосипович: Приборжавське, де зараз живе, працює, творить, пестить онуків, чи Колочаву, де народився, де пройшло його босоноге дитинство, його юність. І не змогла. Однакова щира синівська любов.

В одних віршах лине душею до рідної Колочави, до батьківського дому, а в інших милується райськими куточками Боржавської долини, краєвидами Приборжавського.

Поезії «До друга», «Моє село» ( «На порозі зими»)

ВчительЗнайома мелодія.  Для кожного вона звучить по- різному. Для одних вона весела та безтурботна, для інших  –  трепетна і ніжна. Але
для всіх рідна та неповторна, бо це « Пісня про Приборжавське» на слова Івана Шмулиги.

Пісенна творчість Івана Шмулиги.

Учитель. Звичайно, найвищою нагородою для будь-якого поета може бути те, що його вірші ідуть в народ і повертаються піснями. Чи так сталося з віршами Шмулиги?

Учень 15. Звичайно, так сталося і з творами Івана Шмулиги. Линуть над Приборжавським його чудові пісенні поезії, мелодійні крила яким дала талановита вчителька музики Кукла О. М. Син Міжгірщини й справжня дочка Боржавської долини. Поет і музикант з діда- прадіда. Обох їх єднала любов до Батьківщини, землі батьків і, звичайно, до пісні. Більшість співочих шедеврів Шмулиги народилося саме в співавторстві з Ольгою Михайлівною. Серед них – «На Боржавських хвилях», «Шкільний вальс», «Учителям», «Пісня про Приборжавське», «Батьковасопілка», «Лелеки». Навряд чизнайдеться в Приборжавськомулюдина, яка б не чула й не знала пісні на слова ІванаЙосиповича. Вонисправді стали улюбленими в нашомуселі. І в цьому – найбільшевизнання їх автора.

Вчитель.Гадаємо, щопісні на слова ІванаЙосиповича – цеті перлини духовності, якідають нам відчуттяспільності. Це те, що нам до болю близьке і знайоме. Це те, завдякичому ми сьогодніпочуваємо себе людьми, віримо у високіморальні засади, мріємо і кохаємо. І сподіваємося, щощебагаточудовихШмулиговихпісеньлинутиме над Карпатськимкраєм.

Поезію Івана Йосиповича люблять малі діти, юнаки і дівчата, дорослі і старі. В серці кожного знаходять щирий відгук ніжні й пристрасні слова поета . Його вірші - це розкрите серце людини, простої, ніжної, доброї. Тим-то і є такий близький поет своєму читачеві. В цьому - найбільша заслуга митця, велике його значення в нашому житті...



ІV. Закріплення вивченого.

  • Бесіда. Чим подобаються вам вірші Івана Йосиповича?

1.Мені подобаються своєю щирістю. Поет пише від внутрішньої потреби відкрити душу, поспілкуватися з самим собою, з Богом, з людьми, з часом.

2. Вірші Шмулигивчать радіти, мріяти, сумувати, заспокоють.



3. Поезія Шмулиги викликає приплив сил, закликає любити навколишню красу.

4.Вчить любити свій народ, шанувати його традиції.

5.Вчить бачити красу в тому, що нас оточує й відчувати її.

6. І не лише відчувати красу природи, а й не нищити саму природу, а відтак берегти її.

7. Я дуже люблю своє село, а Іван Йосипович оспівав його чудово. Тим і подобається мені його поезія.

8. А я дуже люблю своїх батьків, хотіла б їм теж присвятити такі вірші.

Вчитель. Учні, коли ми читаємо й отримуємо від цього естетичну насолоду – поезія перестає бути просто книжковою продукцією. Вона стає потребою душі.Сьогодні ми з вами намагалися створити творчий портрет Івана Йосиповича Шмулиги. Як нам вдалося…… Використовуючи здобуті нині відомості, спробуємо скласти інформаційне гроно.


учитель

поет

Іван Шмулига



різьбяр



пісняр

художниккк



  • Кореспондент.'>Скласти сенкан

  • Творче завдання «Інтервю з письменником»

Кореспондент. Ви друкувались у періодичних виданнях з 1966 року. А окрему збірку поезій видали лише в 2004 році на «Наборжавських хвилях». Чому?

Кореспондент.Чого Вам бракує в сучаснійукраїнськійлітературі?

Кореспондент.Як ви ставитесь допремій і відзнак?

Кореспондент. Чи здійснилися Ваші задуми ?

Кореспондент. Чи жалкуєте про щось?

Кореспондент.Ви написали чималопоезій, тожчи можете сказати, в чомуполягаєсенсжиття? Чи вважаєте себе щасливою людиною?

Кореспондент.Чим можназбудитиінтерес до українськоїлітератури?

Кореспондент.Які у Вас плани на наступнийрік? Чи будете видаватинаступнузбірку?
V. Підсумок уроку та оцінюваня.

VI. Домашнє завдання. Підготувати усний твір- роздум « Учому привабливість поезії Івана Шмулиги».


Каталог: download -> version
version -> Зміст Біографія
version -> Методичні рекомендації щодо вивчення світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2010-2011 навчальному році
version -> Методичні вказівки для роботи студентів розроблені відповідно до робочої програмою дисципліни "Історія української культури" для студентів денної форми
version -> Ведуча: Дивися, безкрайнєє, синєє небо, Стоїть над землею, неначе шатро. Воно посилає любов нескінченну І щиро дарує надію й любов ведуча
version -> Курс лекцій Кесоттеїкіесі Ьу Ле Міпізігу о Есіисаіїоп аз а Іехі-Ьоок ґог зішіепуз оґЬізіогісаі зресіііііез оґШе
version -> Розділ І. Лексичне значення іменника лексичні групи іменників ключові питання
version -> Від особистості письменника або особистості героя літературного твору до особистості учня
version -> Павленко Марина «Русалонька із 7 – В. В тенетах лабіринту»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мета. Навчальна iconКонтрольна робота №1 за темою «Казки народів світу» Мета: навчальна
Мета: навчальна: систематизувати, узагальнити й поглибити знання учнів із вивченої теми; виявити рівень умінь І навичок з метою контролю...
Мета. Навчальна iconМета: Навчальна
Навчальна: ознайомити учнів з біографією І творчістю англійського драматурга та поета доби Відродження
Мета. Навчальна iconУроку Тема уроку: Наші улюблені книги. Мета: Навчальна
Навчальна: навчити переводити наказові речення в непряму мову, формувати навички діалогічного мовлення
Мета. Навчальна iconУрок рольова гра Підготувала: вчитель інформатики Бурдик Віра Миколаївна 2012 Тема уроку. Суд над Інтернетом. Інтернет: за І проти Мета уроку. Навчальна
...
Мета. Навчальна iconСучасна патріотична поезія мета: Навчальна
Навчальна: на конкретних прикладах показати учням можливості музичного мистецтва виражати різноманітні настрої та почуття людини;...
Мета. Навчальна iconУрок №13 Дата Тема уроку: І. Франко. Дитинство письменника. Іван франко-казкар. (Збірка «коли ще звірі говорили») Мета: Навчальна
Мета: Навчальна: ознайомити учнів із дитячими роками Івана Франка, його творами про дітей І для дітей, збіркою казок «Коли ще звірі...
Мета. Навчальна iconУрок №7 Тема. Мова програмування як один із способів представлення алгоритму Мета. Навчальна
...
Мета. Навчальна iconНавчальна мета
Розвиваюча мета: розвивати музичний слух, увагу, пам'ять, спостережливість, уміння поєднувати різні види мистецтва
Мета. Навчальна iconТема: Іван Франко. Короткі відомості про митця. «Захар Беркут». Історична основа твору. Мета: Навчальна
Навчальна: поглибити набуті раніше знання учнів про І. Франка, людину надзвичайної працьовитості та енциклопедичних знань, розпочати...
Мета. Навчальна icon6 клас Леонід Глібов. Байка «Лисиця-жалібниця» Мета: навчальна



База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка