Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича



Скачати 121.57 Kb.
Дата конвертації29.05.2017
Розмір121.57 Kb.

Тема.

Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича;

Розширити коло читацьких інтересів до вивчення рідного краю;

Розвивати навички самостійної роботи з книгою;

Виховувати повагу до своїх земляків.

Обладнання. Портрет Івана Малковича,тематична виставка книг.

Тип уроку. Урок-подорож.

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Привітання вчителя.

Усміхнімось сонечку: «Здраствуй, золотаве!»

Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво.

Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла.

А ми гостям усміхнімось, побажаймо їм добра.

2. Вправа для психологічного настрою.

- Діти, подайте один одному руки, посміхніться. У вас гарний настрій, бачу ви налаштовані на плідну працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок. А на уроці ми …d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-1.jpg

Уважні

Розумні


Організовані

Кмітливі


(Діти хором читають слова, які виведені на слайді №1)

3. Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитись, а бачити,

Не просто відповідати, а відчувати,

Дружно і плідно працювати.



d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-2.jpg

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-3.jpg



  1. Мовно-читацька розминка.

Вправа «Артикуляційна зарядка»

Вітер у лісі: -ш-ш.

Прилетів жук: -ж-ж.

Заспівав комарик:-з-з.

Проповз вуж:-с-с.


  1. Розчитування.

а)Читання слів «одним дотиком ока»

зи . ма ві . тер

не . бо ян . гол

мо . ва бук . ва



d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-4.jpg

б) Вправа «Не зіб’юся»

поле гай

поле гай


море грай

поле гай


поле грай

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Епіграф уроку:

Це край, де мовкне спів флояр

під жонови жертовний стукіт,

де так подібні до хлоп’ят

худі баранчики

і буки.


Іван Малкович «Передкарпаття»

  • У нас сьогодні урок позакласного читання. Тема нашого уроку «З янголом на плечі».Прочитайте кому буде присвячений наш урок.d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-5.jpg

  • Сьогодні на уроці ми ознайомимося з творчістю нашого поета-земляка, людини знаної не тільки в нас на Україні, але й за її межами. Дитячий видавець, директор видавництва «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га», автор шести власних поетичних збірок, член Спілки письменників України – це Іван Малкович.

  • А ще сьогодні на уроці ми будемо

  • вчитися виразно читати;

  • аналізувати прочитане;

  • виділяти головну думку;

  • збагачувати словниковий запас.

ІV.Мандрівка у творчість поета-видавця Івана Малковича.

Зупинка І – Біографічна



d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-6.jpg

Крісло автора.

Підготовлений учень розповідає біографію Івана Малковича.

Народився Іван Малкович у селі Нижній Березів Косівського району Івано-Франківської області. Музика – а майбутній поет закінчив Івано-Франківське музичне училище по класу скрипки – не стало життєвим вибором. Ним стало Слово, але таке слово, в якому живе музика. Іван Малкович спромігся перелити в слово музику гірських річок, яку слухав у рідних Карпатах,неповторний голос трембіти і вихор гуцульського танцю, пристрасний наспів коломийки і мрії тих надзвичайно близьких і рідних людей, серед яких зростав.

Дорога до слова простяглася через аудиторії філологічного факультету Київського університету імені Т. Г. Шевченка, і його студенти першими довідалися про народження нового таланту – незвичайного, оригінального, самобутнього і справжнього.

Визнання прийшло до Івана Малковича у дев’ятнадцятирічному віці.Його було визнано кращим поетом на семінарі молодих українських авторів. До спілки письменників України молодого автора було прийнято у 1986 році – він тоді був наймолодшим її членом. А кожна наступна збірка ставала справжньою подією в літературному житті України. Кращі його збірки – «Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі».

Зупинка ІІ- Поетична

d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-7.jpg



  1. Опрацювання вірша І. Малковича «Із янголом на плечі»

Виразне читання вірша вчителем.d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-8.jpg

Словникова робота.

маятник лелійно

янгол вировий

невороття тинявся

бреде моровий

а) Пояснення значення слів.

б)Читання слів «луною» за вчителем, а тоді «буксиром» у парі.

Виразне читання учнями вірша «ланцюжком».

Робота над змістом вірша.



  • Яку картину вам вдалося уявити, опишіть її словами .

  • Яку виберемо інтонацію читання?Які слова виділимо голосом?

  • Що вразило вас у цьому вірші?

  • А яким ви уявляєте янгола?

  • Якою сьогодні постала перед вами поезія?(Хвилюючою, зворушливою, незвичайною.)

  • У вірші автор говорить про кожного з нас, бо всі ми – подорожні на цій землі. І в кожного з нас є свій янгол. Тільки втримати його на плечі хтось може, а хтось – ні. Янгол охороняє людину від зла. І людині такий охоронець ой як потрібен. Бо той, хто вирушає в непросту життєву дорогу . завжди мусить бути готовим до випробувань, мусить пам’ятати про свого янгола. Останні слова поезії звучать як закликання. Справді, якщо янгол впаде з плеча, хто порятує подорожнього? Хто збереже високий лет його душі і думки? Хто дасть сили і снаги рухатися далі непростим життєвим шляхом? Тож і ви повторюйте собі іноді: «Янголе, не впадь з плеча!»



  1. Опрацювання вірша І.Малковича «Напучування».

1.Міркування над змістом заголовка вірша.

2. Виразне читання вірша вчителем.

-Чи сподобався вам вірш? Які ваші враження?

3. Словникова робота.

а) Читання слів-пірамід ( на картках)

мо ва ча си

сві чечка за тям

захи щати сер пик

обері гати соло вейко

б) Пояснення значення слів.

напучування покладатися

крихітна серпик

затям

4.Вправа «Губи на замку»



- Читаємо мовчки. Ворушити губами заборонено.

- Визначте головну думку вірша.

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

- До кого звертається поет у вірші?

-Які почуття володіли автором вірша?

-Яким настроєм пронизані рядки?

- Прочитайте, до чого закликає автор дитину, які напучування їй дає?

- Прочитайте рядки, які передають головну думку вірша.

- Що вразило вас у цьому вірші?

- Чи вдалося вам відчути проникливість спілкування поета з дитиною?

-Слова автора звернені до кожного з вас. І говорить він про найважливіше, про те, як треба берегти наш найдорожчий скарб – рідну мову. Вишукані образи українських літер настільки оригінальні, неповторні, що мимоволі виникає запитання: як можна було самому не помітити, що літера «ї» справді схожа на свічечку з крихітним вогником на верхівці, а літера «є»- на тоненький серпик місяця, що усміхається зі всипаного зірками неба лукавою усмішкою. І вони,ці крихітні символи нашої мови, вимагають вашого захисту, любові й турботи.

-Спробуйте створити власні образи: придивіться до літер української абетки і скажіть, що чи кого вони нам нагадують.



d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-9.jpg

6. Інтонаційне читання вірша учнями.

Вправа «Гроно». Читає той учень, на парту якому поставлено гроно калини.

-Прочитайте вірш виразно, звертаючи увагу на розділові знаки.

7.Вправа « Роз’єднай слова і прочитай речення.»

Мованашасолов’їна.

Неможнапокладатисятількинасолов’ївдитино.

Опрацювання вірша І.Малковича «Синові».

1.Читання вірша комбінованим способом d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-10.jpg

( учитель, учні).

- Кому присвятив цей вірш автор?

2. Словникова робота.

а) Читання слів «луною».

невимовно, плескаті,

дзвіночки, янголи,

тішився, поміч.

б)Читання слів «буксиром».

3.Читання вірша мовчки.

Вправа «Сторож».

-Вказівним пальцем сторожимо наші губки, щоб вони не рухались під час читання.

4. Робота над змістом вірша.

-Які почуття охопили поета? Що його турбує?

-Які слова є незвичайними?d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-10 1.jpg

- Зачитайте рядки в яких автор передав свою любов до сина. Як прочитаємо ці рядки?(Зворушливо.)

5. Вправа «Дощик»

- накрапає дощ ( тихо )

- дощ сильніше крапає ( голосніше )

- злива ( голосно)

- дощ слабшає ( тихіше )

- дощ перестав.

Зупинка ІІІ – Видавнича.

d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-11.jpg



  1. Розповідь вчителя.

Без Івана Малковича важко уявити українське культурне життя останнього десятиріччя. Надзвичайно тонкий, поліфонічний поет, чий прихід у літературу був помічений Ліною Костенко, чиї вірші сприймаються багатьма , як символ цілого покоління, «творець порцелянових міст і різдвяних феєрій». А за сумісництвом – ще й Дон Кіхот вітчизняного видавництва «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га». Його називають людиною-легендою українського книговидавництва. Права на книжки видавництва «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» придбали понад 20 країн, вони видаються різними мовами, проте в Україні видавництво не видає російськомовних книжок і тому десятки тисяч українців купує і читає дітям україномовну книжку.

  1. Робота з виставкою книг.



  • Чи знаєте ви, які популярні книжки видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» видає нині?

  • Чи читали ви їх?

  • Прорекламуйте їх так, щоб викликати інтерес до їх прочитання в інших учнів.



  1. Хвилинка поезії.d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-12.jpg

-Хто знає вірші напам’ять і хоче розказати в кріслі автора.

Діти розказують вірші:

П.Тичина «А я у гай ходила»

М. Підгірянка «Скочив зайчик у тернину»

П. Воронько «Засмутилось кошеня»

А. Костецький «Косички»

Діти співають пісню «Іде півник на війну»( з народного)

ІV Підсумок уроку.d:\мої документи\початкові класи\література рідного краю\фото\папка2\тема\без имени-13.jpg



  1. Гра «Мікрофон»

-Розкажіть усе, що ви знаєте про нашого сучасника Івана Малковича.

- Назвіть прочитані нами твори цього поета.

- Про що розмірковує автор у кожному з них?

- Що вам найбільше сподобалося на уроці?

2.Слово вчителя.

Відбувся Іван Малкович і як громадянин, адже все, що він робить, - задля майбутнього України, задля того покоління, яке повинне зробити нашу державу успішною, заможною, незалежною. Заради вас. Ми чекатимемо нових творів прекрасного поета, який живе з переконаннями, що «не помрем : просто прокинемось…»

3. А зараз разом прочитаємо рядочки вірша Івана Малковича «З нічних молитов»

Господи, літа стебельце

всели до самотніх душ,

дай кожному звити кубельце,

і не поруш.

Хай кожен в цім світі спасеться,

хай світить з-за темних круч

довкола кожного серця

віри твоєї обруч.

V. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять вірш Івана Малковича, який вам найбільше припав до душі.

Додаток


Синові
Такого єдиного, аж невимовно,
як тебе вберегти?
Я намалюю з дзвіночками кловнів,
щоби тішився ти.
Сім кишень камінців назбираю плескатих,
щоб кидав ти їх по воді.
У подушку твою хочу неба набрати,
щоб янголи снились тобі...
Поклич, коли світ цей, скупий на ласки,
тебе доведе до плачу...
Як вірний той кінь із далекої казки
на поміч тобі прилечу.

Напучування
Хай це можливо і не найсуттєвіше
але ти дитино


покликана захищати своїми долоньками
крихітну свічечку букви «ї»

а також

витягнувшись на пальчиках
оберігати місячний серпик
букви «є»


що зрізаний з неба
разом із ниточкою

бо кажуть дитино

що мова наша - солов'їна
гарно кажуть
але затям собі
що колись


можуть настати і такі часи
коли нашої мови
не буде пам'ятати
навіть найменший
соловейко

тому не можна покладатися
тільки на солов'їв
дитино


З нічних молитов
Господи,літа стебельце

всели до самітніх душ,

дай кожному звити кубельце,

і не поруш.


Хай кожен в цім світі спасеться,

хай світить з-за темних круч

довкола кожного серця

віри твоєї обруч.



Передкарпаття
Це край, де мовкне спів флояр
під жоновй жертовний стукіт,
де так подібні до хлоп'ят
худі баранчики
і буки.
Жонова (діил.) - дятел.

Із янголом на плечі

Старосвітська балада

Краєм світу, уночі,


при Господній при свічі
хтось бреде собі самотньо
із янголом на плечі.

Йде в ніде, в невороття,


йде лелійно, як дитя,
і жене його у спину
сірий маятник життя, -

щоб не вештав уночі "


при Господній при свічі,-
щоб по світі не тинявся
із янголом на плечі..

Віє вітер вировий,


виє Ірод моровий,.
маятник все дужче бухка,
стогне янгол ледь живий... •

А він йде і йде, хоча


вже й не дихає свіча,
лиш вуста дрижать гарячі:
янголе, не впадь з плеча.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconСценарій математичного ранку «Микола Чайковський вчений математик, вихователь, громадянин» до 125-річчя
Мета: Ознайомити учнів з життєвим та науковим шляхом вченого математика, нашого земляка М. А. Чайковського, виховувати в учнів почуття...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconІван Малкович. Поезії «Свічечка букви «Ї», «Музика, що пішла». Роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина, щоб уберегти себе, своїх близьких, свою мову, душевне багатство від зла
Мета: ознайомити учнів із життям І творчістю Івана Малковича, його поезіями, вчити виразно читати вірші, аналізувати їх, вказати...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconЯскравий блиск поетичного намистечка
Урок літератури рідного краю за творами нашого земляка, поета Олександра Височанського
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconБіографічний проект «Микола Вороний. Життєвий І творчий шлях поета»
Мета: ознайомити учнів з життєвим І творчим шляхом М. Вороного; з’ясувати роль поета в національному відродженні українців, його...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconДорогий скарб нашого народу
Мета І завдання: ознайомити учнів із змістом оповідань, розміщених у збірці «Намисто», розвивати естетичні та художні смаки учнів,...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconСуми 2010 Хіба ж не скарб оці ліси? І зелен світ до небокраю в полоні вічної краси Живу – І серцем воскресаю! Йосип Дудка Вступ
До 95-річчя від дня народження відомого українського поета, нашого земляка йосипа михайловича дудки
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconКонспект заняття «Подорож літературною картою Козівщини»
Краєзнавчо-народознавча та пошуково-дослідницька робота по вивченню творчого доробку та життєвого шляху нашого земляка Тимотея Бордуляка...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича iconТема. Життєвий І творчий шлях М. С. Вінграновського. Мета
Мета: ознайомити учнів із життям І поетичною творчістю поета; розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, пам’ять, самостійну...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича icon11 клас Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангардизму Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Г. Аполлінера, відстежити зв’язок поета з кубізмом, створення ним «поетичного реалізму»
«поетичного реалізму», поглибити знання про верлібр; розвивати в учнів уміння систематизувати новий матеріал, визначати основні риси...
Мета. Ознайомити учнів з особистістю поета, видавця, нашого земляка Івана Малковича icon«Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи»
Мазепу як державного діяча; ознайомити учнів з подіями в історії, пов’язані з ім’ям гетьмана Івана Мазепи; розкрити головні напрямки...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка