Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження



Скачати 103.92 Kb.
Дата конвертації13.09.2017
Розмір103.92 Kb.
ТипКартка

ТЕМА. Духовний світ Тетяни Ларіної. Тетяна – улюблена героїня Пушкіна.

МЕТА: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження

над вчинками, порівняння героїв; розвивати уміння аналізувати художній образ,

логічне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання, переказу,

творчих здібностей, психологічного спостереження; виховувати увагу до

внутрішнього світу людини, доброту, щирість, вірність, вдумливе ставлення до

життя, до почуттів інших людей, любов до поетичного слова.

Тип уроку: характеристика дійових осіб твору.

Форма проведення: урок – образ .

Методи і прийоми: бесіда, проблемне питання, робота з картками, дискусія, «хто

швидше», «оберіть позицію», «мікрофон», «запитання до героя».

Обладнання: портрет Пушкіна, репродукції малюнків до роману, роман «Євгеній Онєгін»,

карточки, костюм для образу Тетяни, речі, щоб імітувати кімнату героїні.

Джерела: Н.П. Наволокова «Енцеклопедія педагогічних технологій та інновацій»,

підручник Н. Півнюк «Зарубіжна література. 9 кл.», журнал «Зарубіжна

література в школі», №18 2012р., журнал «Всесвітня література та культура»,

№5, 2007; О.А Середа «Зарубіжна література».
ХІД УРОКУ

Татьяна – это редкий, прекрасный

цветок, случайно выросший

в расселине дикой скалы.

В. Бєлінський.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

- Доброго дня, діти!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ.


  1. Робота з картками.

Картка №1

  1. Чому Онєгін змушений був покинути Петербург?

  2. Що стало приводом дуелі між Онєгіним і Ленським?

  3. Розкрийте поняття «роман у віршах».



Картка №2

  1. Назвіть гостей, що були на іменинах Тетяни.

  2. Які нововведення Онєгін запровадив у маєтку?

  3. Розкрийте поняття «онєгінська строфа».




Картка №3

  1. Скільки років подорожував Онєгін?

  2. Чим Євгенію сподобалася Тетяна?

  3. Розкрийте поняття «соціально-психологічний роман».




Картка №4

  1. Як ви розумієте поняття «зайва людина» ?

  2. Де, коли, через скільки років відбулася друга зустріч Тетяни і Онєгіна?

  3. Скільки років було головному героєві?




  1. «Хто швидше?».

  • Перед вами таблиця. Учні 1 варіанта записують рису характеру Ленського, а учні 2 варіанту – Онєгіна. Виграють ті учні , які швидше і точніше виконають завдання.

  1. Бесіда. «Оберіть позицію».

  • Онєгін і Ленський: друзі і вороги водночас. Чому?

  • Онєгін і автор. Вкажіть спільні та відмінні риси.

  • Зачитайте свої сенкани.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.



  • Головну героїню свого роману Олександр Сергійович Пушкін назвав іменем Тетяна. У передмові до цієї строфи сам автор писав: «Солодкозвучні грецькі імена такі як, наприклад: Агафон, Філат, Федір, Фекла та ін.., вживаються у нас тільки між простими людьми». Ім’я «Тетяна» теж зустрічалося лише між селянками. Можливо , таким чином Пушкін хотів показати різницю між петербурзьким дворянством, що тяжіло до французьких імен, і провінційним, що зберігало патріархальні традиції. Саме до них відносилося й сімейство Ларіних. До Пушкіна ім’я Тетяна не мало літературної традиції.

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.



  1. Запис дати і теми уроку з опорою на прогнозування учнями завдань уроку.

Учні записують дату, тему уроку, епіграф.

- Виходячи з теми уроку, визначте коло своїх завдань.

ЗНАТИ:


  • зміст роману «Євгеній Онєгін»,

  • про життя Тетяни Ларіної.



ВМІТИ:

  • працювати з текстом,

  • переказувати уривки твору,

  • аналізувати художній твір,

  • встановлювати причинно-наслідкові зв’язки дій героїв,

  • робити висновки, визначати головне і другорядне в змісті навчального матеріалу.




  1. Оголошення учнівських очікувань.

  • Перед вами ваза. Наповніть її квітами-очікуваннями.


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrnxrvbrvwjv4-mwehr0okbfis-duqftjgsrpnoadovd6egihh1rq

  1. Робота з епіграфом.

  • Прочитайте вислів російського критика. Як ви розумієте його?




  1. Проблемне запитання.

  • Що в житті важливіше: кохання чи вірність слову?

V. НАДАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ.




  • Є у світовій літературі жіночі образи, які назавжди залишаються в пам’яті, навіть якщо ти й не дуже любиш читати книги. Назвіть їх. (Попелюшка, Джульєтта, Наташа Ростова, Есмеральда.)

  • Сьогоднішня героїня не вийнято. Ідеал внутрішньої краси і символ кохання та вірності в російській літературі - Тетяна Ларіна.

VI. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА.
1. «Запитання до героя».

- Сьогоднішній урок у нас незвичайний. Мені його допоможе провести ця чудова дівчина, героїня роману Тетяна Ларіна. Я пропоную з нею ближче познайомитися. Ви можете задати їй запитання.



(Входить Тетяна, розповідає свою історію життя.)


  • Яким було ваше дитинство?

Моє дитинство пройшло в родинному маєтку моїх батьків Ларіних. Моя сім’я поважала споконвічні традиції. Мене і мою сестру Ольгу з дитинства доглядала няня. Саме вона була для мене найближчою людиною в сім’ї.




  • Чи були у вас друзі?

Через те, що я відрізнялася від інших дівчат, не любила займатися звичайними дівочими справами, мене вважали неласкавою дівчинкою. Подруг я не мала. Батьки не завжди могли мене підтримати, вислухати, дати відповіді на мої запитання. Тоді єдиними моїми друзями були книги, яким я вірила безроздільно.


Мне рано нравились романы ;

Они мне заменяли всё;

Я влюблялася в обманы

И Ричардсона и Руссо…

Навколишнє життя мало задовольняло мою вимогливу душу. У книгах я бачила цікавих людей, яких мріяла зустріти у своєму житті. Спілкуючись з дворовими дівчатами і слухаючи розповіді няні, я знайомилася з народною поезією.


  • Як ви гадаєте, чому ви не були щасливою в своєму дворянському оточенні ?

Розумом, своєрідністю натури я виділялася і серед поміщицького середовища та світського суспільства. Я не розуміла вульгарності, неробства, порожнечу життя сільського суспільства.




  • Ви молода і приваблива дівчина. Яким ви бачили свого майбутнього чоловіка?

Я мріяла про людину, яка б змінила моє життя, наповнила його змістом. почуттями.




  • Яким вам здався Євгеній, коли ви з ним познайомились?

Таким мені здався Євгеній - світська молода людина, що приїхала з Петербурга, розумний і благородний.Я закохалася. Оскільки він не давав конкретики в наших стосунках, я вирішила написати листа, в якому зізналася в своїх почуттях.


Тетяна читає свого листа до Онєгіна.
Та Євгеній відмовив мені, почав залицятися до моєї сестри Ольги. Я зрозуміла, що він негідний мого кохання, але розлюбити його не змогла.
2. Коментар вчителя.
Лист Тетяни вразив Онєгіна не тільки своїм змістом. Тетяна, першою звертаючись до чоловіка із зізнанням у коханні, чинила досить сміливо й необачно з точки зору життєвих правил. Але дівчина вихована на романтичних романах й живе у цьому світі, не знаючи звичайних норм. Вона пише листа французькою мовою, використовуючи цитати з прочитаних книг.
3.Дискусія.

  • Як ви ставитеся до такого вчинку дівчини? Чи мала її затія на шанс? Що для дівчини в житті важливіше: репутація чи кохання? Яку б пораду в такій ситуації ви дали Тетяні.



4.Коментар вчителя.
Онєгін не зрозумів усієї сили її почуття, не розгадав її натури, оскільки вище усе цінував "вільність і спокій", був егоїстом і себелюбцем. Любов приносить Тетяні одні страждання.
5.Продовження бесіди.


  • Коли ви зрозуміли, що життя вже ніколи не буде таким як раніше?

Поведінка Євгенія призвела до того, що він стрілявся на дуелі з Володимиром Ленським. Наречений моєї сестри загинув. Євгеній поїхав із села. Згодом Ольга вийшла заміж за військового, а мене родичі вивезли до Москви, де відбувався «ярмарок наречених». Вони почали турбуватися про мій внутрішній стан.

Я познайомилася з генералом, вийшла за нього заміж і стала княгинею. У вищому товаристві знайшла загальну повагу і схильність.
6.Коментар вчителя.

За цей час вона сильно змінюється. "Байдуже княгинею, неприступною богинею розкішної, царственої Неви" малює її Пушкін в останній главі. Але все одно вона чарівна. Очевидно, ця краса була не в її зовнішній красі, а в її душевній шляхетності, простоті, розумі, багатстві душевного змісту. Але і в "вищому світі" вона самотня. І тут вона не знаходить того, до чого прагнула піднесеної душею. Своє ставлення до світського життя вона виражає в словах, звернених до Онєгіна, що повернувся після поневірянь по Росії до столиці:

Всю эту ветошь маскарада,

Весь этот блеск, и шум, и чад

За полку книг, за дикий сад,

За наше бедное жилище…


7.Продовження бесіди.

  • Що ви відчули, коли отримали листа від Онєгін?

Я здивувалася. У мене було інше життя: чоловік , діти, прийоми. Свої почуття я відклала у найпотаємніший куточок душі , заборонила думати собі про нього. Побачивши Євгенія, я зізналася, що почуття ще живі, але чоловіка я не зраджу.

8.Проблемне питання. «Займи особисту позицію».

- З уст самої Тетяни Ларіної ви почули історію її життя і кохання.

- Чи була вона щасливою? Що потрібно зробити, щоб доля стала до неї прихильніше?

- Що в житті важливіше: кохання чи вірність слову?

Перед вами два варіанти, серед яких ви оберете свій. Аргумент ви запишете на листочок, що лежить на парті, а біля дошки прокоментуєте свій вибір.


КОХАННЯ

ВІРНІСТЬ СЛОВУ







  • Кожна людина робить свій вибір у житті. Потім з прийнятим рішенням живе. Напевно скільки існує людство. Стільки воно і намагається знайти відповідь на це запитання. Мені хочеться побажати, щоб у вашому житті такий вибір не стояв. Намагайтеся передбачати наслідки своїх дій і вчинків. Це моя порада вам.

9.Коментар вчителя.

Образ Тетяни Ларіної - противага образу Онєгіна. Вперше в російській літературі жіночий характер протиставлений чоловічому, і, більше того, жіночий характер виявляється сильнішим і піднесеніше чоловічого. Пушкін з теплотою змальовує образ Тетяни, втілюючи в ній кращі риси російської жінки. Пушкін у своєму романі хотів показати звичайну російську дівчину. Автор підкреслює відсутність у Тетяні надзвичайних, з ряду геть що виходять рис. Але героїня в той же час дивно поетична і приваблива. Не випадково Пушкін дає своїй героїні простонародне ім'я "Тетяна". Цим він підкреслює простоту дівчини, її близькість народу.


  • Давайте проводимо нашу гостю. Побажаємо їй щастя.

10.Перевірка схеми в учнів.


11.Хвилинка російської мови
Итак, она звалась Татьяной.

Ни красотой сестры своей,

Ни свежестью ее румяной

Не привлекла б она очей.

Дика, печальна, молчалива,

Как лань лесная боязлива,

Она в семье своей родной

Казалась девочкой чужой.

Она ласкаться не умела

К отцу, ни к матери своей;

Дитя сама, в толпе детей

Играть и прыгать не хотела

И часто целый день одна

Сидела молча у окна.




  • Определите тип первого, второго предложения.

  • Приведите пример однородных членов предложения.

  • Назовите части речи во втором предложении.

  • Приведите пример антонимов к словам «печальна», «молчалива».

  • Объясните запятую в последнем предложении.

VII.ПІДСУМОК УРОКУ



  1. Підсумкова бесіда. «Мікрофон».

  • Якою перед вами постала Тетяна? Чи співпадає образ Пушкіна із вашими уявленнями про героїню?

  • Чи можна судити про авторське ставлення до героїні? Яким воно було? Процитуйте. (Пушкін любить героїню. Недарма він називає її просто Тан, «.я так люблю Татьяну милую мою!)

  • Чи є у Тетяни риси, які цінуються завжди? (Так. Її порядність, вірність, уміння кохати, триматися у товаристві, моральна бездоганність, вірність обов'язку, рішучість, правдивість.)

  • Як ви думаєте, чи могли бути щасливими Онєгін і Тетяна? (Важко сказати, Вони дуже різні. Можливо, Онєгіну слід би було змінитися. Але як показує життя, люди з різними життєвими орієнтирами разом бути не зможуть. І кохання не допоможе.)

2. Робота з епіграфом.

- Перечитайте вислів російського критика. Що ви можете додати ?

- Чи є такі «редкие, прекрасные цветы» в наш час? Чи можуть вони стати щасливими в наш час? (Звичайно, є. В наш час їм живеться так же сутужно, як і в ХІХ столітті. Щасливими вони можуть бути, якщо їхнє кохання буде взаємним.)


3.Зачитування учнівських сенканів.

- Чий вірш вам найбільше сподобався?

4. Комантар учнівських очікувань

- На згадку про сьогоднішній урок від нашої гості ви отримаєте по квітці. Візьміть її у вазі. Прокоментуйте свої очікування.


VIIІ. РЕФЛЕКСІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ.

У вас на парті лежать кружечки різних кольорів. Зелений колір – ви почуваєтесь гармонійно, жовтий — ви спокійні, особливих емоцій на уроці ви не отримали , червоний — тривожний стан. Оберіть той колір, який відповідає вашим відчуттям.


IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Творча робота: визначити риси епосу та лірики, романтизму та реалізму в романі.

2.Проблемне питання «З’ясувати, як пейзажі сприяють більш глибокому проникненню в духовний світ героїв.

3.* Завдання на вибір:



- підготувати інсценізацію одного уривку з роману;

- написати твір-фантазію «Десять років потому» (Подальша доля Тетяни та Євгенія.)

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconУрок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману
«Айвенго» з фольклором, на прикладі образу Локслі показати вплив народних балад на обрану систему творів, висвітлити новаторство...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconФункції образу уявного друга в дитячій літературі
Виходячи із вищесказаного, щоб з’ясувати функції образу уявного друга в дитячій літературі варто виокремити окремі точки зору на...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconПрограма нормативної навчальної дисципліни «Основи психологічного консультування та психотерапії»
Дологічні підходи до вивчення основ психологічного консультування та психотерапії; основні методи, що застосовуються у процесі психологічного...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconУзагальнення І систематизація навчального матеріалу
Мета: удосконалювати вміння учнів виразно читати, розвивати творчі здібності, сприяти морально-етичному вихованню учнів, поглиблювати...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconТема. «Душа розірвана, як рана…»
Майстерність психологічного аналізу внутрішнього світу людини в новелі М. Коцюбинського «Цвіт яблуні»
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconМета: розвиток аналітичного мовлення учнів, вміння вести дискусію, вміння висловлювати свою думку, працювати з текстом, розвиток навичок аналізу художнього образу
Коли людина пізнає справжнє обличчя інших та своє власне?
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconСпостереження – найдавніший метод дослідження, який не потребує втручання у процес або розвиток явища самого дослідника. Різновидом спостереження є моніторинг. Експеримент
Географія – фундаментальна І комплексна наука, галузі якої використовують різні методи досліджень
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconЖиттєвий та творчий шлях Володимира Ткаченка – письменника гумориста Оповідання «як був я маленьким» Мета
Володимира Ткаченка; розвивати навички аналізу художнього твору, уміння висловлювати І відстоювати власну думку; виховувати кращі...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconЦаричанський аграрний професійний ліцей” Навчальний проект „Україна в Європі. Європа в Україні”
Мета: ознайомитися з лірикою Ліни Костенко, шляхом аналізу віршів розкрити внутрішній світ поетеси, риси її характеру; перебування...
Мета: поглиблювати уміння аналізу образу-персонажу, психологічного спостереження iconПсихічні й психофізіологічні властивості людини-оператора людина-оператор як ланка
Саме вона формулює мету функціонування системи, планує, спрямовує й контролює основні процеси. Тому діяль-ність оператора є підгрунтям...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка