Мета роботи гуртка



Сторінка1/5
Дата конвертації12.03.2018
Розмір0.9 Mb.
ТипПлан роботи
  1   2   3   4   5



Ганнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів


Керівник гуртка: Головань Т.В.

МЕТА РОБОТИ ГУРТКА




Розвивати пізнавальні та творчі навички учнів, виховувати інтерес до вивчення математики та потребу у розумовій діяльності, збагачувати учнів науковими знаннями та навчати застосовувати їх на практиці, вивчати історію розвитку математики як науки.



ПЛАН РОБОТИ

п/п




Тема заняття

Кількість годин

1.

1.1. Організаційне заняття.

1.2. Математичні софізми та парадокси



1

2.

2.1. Історія системи числення

2.2. Математична вікторина



1

3.

3.1. Історія розвитку математики

3.2. Цікаві задачі



1

4.

4.1. Історія розвитку математики

4.2. Календар століття



1

5.

5.1. Дослідження про видатних вчених-математиків

5.2. Математика в загадках



1

6.

6.1. Дослідження про видатних вчених-математиків

6.2. Гра „Віриш - не віриш”



1

7.

7.1. Кращі досягнення видатних математиків

7.2. Числові гіганти



1

8.

8.1. Математичні символи та їх генеалогія

8.2. Гумористична хвилинка



1

9.

9.1. Математичні символи та їх генеалогія

9.2. Відгадування числа



1

10.

10.1. Математичні терміни та їх походження

10.2. Гра „Слабий ланцюг”



1

11.

11.1. Стародавні вітчизняні міри

11.2. Математичні казки



1

12.

12.1. Музей числа  в Парижі.

12.3. Гра „Кращий математик”



1

13.

13.1. Чи є у вас ангел-хранитель

13.2. Підсумок роботи гуртка



1


ЗАНЯТТЯ 1.
Тема: 1.1. ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ЗАНЯТТЯ

1.2. МАТЕМАТИЧНІ СОФІЗМИ ТА

ПАРАДОКСИ
Мета: Ознайомити учнів із планом роботи гуртка на рік. Зібрати дані про членів гуртка, вибрати актив гуртка. Виховувати інтерес до предмета математика, познайомивши їх із різними числовими несподіванками, софізмами та парадоксами.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ПИТАННЯ
Математика - цариця всіх наук. Її улюблениця - істина, її вбрання простота і ясність. Палац цієї володарки оточено тернистими заростями і, щоб досягти його, кожному доводиться пробиратися крізь хащі. Випадковий мандрівник не виявить у палаці нічого привабливого. Краса його відкривається лише розуму, що любить істину і загартований в боротьбі з труднощами, і такому, який свідчить про незвичайну схильність людини до заплутаних, але невичерпних і піднесених розумових насолод.

Ян. Снядецький.


  1. Записати дані про учасників гуртка.

  2. Вибори активу гуртка

  3. Ознайомлення та обговорення плану роботи гуртка


ІІ. ЧИСЛОВІ НЕСПОДІВАНКИ І ЗАДАЧІ
1. ВІДГАДУВАННЯ ЧИСЛА І МІСЯЦЯ НАРОДЖЕННЯ.

* Число, коли ви народилися, подвоїти.

* Добуток помножити на 10.

* До добутку додати 73.

* Суму помножити на 5.

* До добутку додати порядковий номер місяця народження.

* Сповістити число.

(Від результату відняти 365 і ви прочитаєте число і місяць свого народження)


  1. Задумай число, менше від 10. помнож його на 3, до результату додай 2. Знайдене помнож на 3. До цього результату додай задумане. Першу цифру суми закресли. До числа, що залишилося, додай 2. знайдену суму розділи на 4, до частки додай 19. у вас одержалося 21.



  1. ЗАВДАННЯ

За допомогою п’яти двійок записати якнайбільше послідовних натуральних чисел.


ІІІ. МАТЕМАТИЧНІ СОФІЗМИ ТА ПАРАДОКСИ
Розв’язування софізмів, які призводять до абсурду, для не новачка в математиці повинні бути чудовим засобом перевірити правильність наближення до математичної істини, засобом тренування розуму і утвердження міркування й доказів у твердо встановлених межах.

Ж .Віола.
ПАРАДОКС (від грецького) несподіваний, дивовижний.


  • Кріптянин Епіменід сказав: „Усі кріптяни - брехуни”. Епіменід - керіптянин. Тому він - брехун. Отже, усі кріптяни не брехуни, а значить і Епіменід також не брехун.

  • У американського письменника-фантаста Азімова є оповідання, вся сюжетна гострота якого заснована на логічному парадоксі, закладеному в структуру автомата. На деякій планеті висаджуються космонавти і їхні помічники - роботи. Планета розміщена поблизу Сонця, і її поверхня покрита озерами з розплавленого металу. Доля космонавтів залежить від того, буде чи ні добуто з озера потрібний їм метал. Це під силу тільки роботам. Але завдання не може бути виконане, бо в конструкцію робота закладено, здавалося б, абсолютно раціональні, але взаємно протилежні алгоритми: а) неухильно виконувати накази космонавтів і б) будь-якими засобами берегти себе від пошкодження. Робот не може не виконати наказу і йде до розплавленого металевого озера, але й не може виконати наказу, бо це загрожує йому загибеллю. Він так і залишається біля озера, безрезультатно обходячи його знову і знову.


СОФІЗМ (від грецького) - хитрий, викрутас, вигадка.

Софізм - міркування, побудоване так, що воно навмисне містить допущену логічну помилку і, звичайно. Приводить до хибних міркувань.

Софізм - це навмисно розставлені логічні пастки


  • 3 = 5

25 – 10 – 15 = 15 – 9 – 6

5 (5 – 2 – 3) = 3 (5 – 2 – 3)

Отже, 5 = 3.


  • 5 = 7

Нехай а = 3/3b. Тоді 2a = 3b, або 4a = 6b,

4a = 14a – 10a, 6b = 21b – 15b

14a – 10a = 21b – 15b

15b – 10a = 21b – 14a

5 (3b – 2a) = 7 (3b – 2a)

5 = 7


  • 4 = 5

4 : 4 = 5 : 5, 4 (1 : 1) = 5 (1 : 1), 4 * 1 = 5 * 1, 4 = 5.
ІV. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ

ЗАНЯТТЯ 2
Тема: 2.1. ІСТОРІЯ СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ

    1. МАТЕМАТИЧНА ВІКТОРИНА


Мета: Познайомити учнів з історією розвитку системи числення. Виховувати потребу у розумовій діяльності; розвивати логічне мислення учнів
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ЛОГІЧНІ ЗАДАЧІ
1. У бідного лицаря були дві дуже правдиві доньки Ельза і Жанна. Навіть 1 квітня вони говорили правду. Тільки в день народження сестри могли сказати неправду. І то лише тоді, коли в них запитували про день народження. 6 квітня якийсь подорожній запитав про день народження. Ельза відповіла: „Він був учора”, Жанна сказала: „Він буде завтра”. Наступно-го дня подорожній повторив своє запитання. Ельза знову відповіла: „Він був учора”, Жанна мовила: „Він буде завтра”. Коли у Ельзи і у Жанни день народження? (У Ельзи - 6 квітня, у Жанни - 7 квітня).

2. Якось в одному середньовічному місті об’явився віщун, який за платню повідомляв майбутнім батькам, хто в них народиться - хлопчик чи дівчинка. Слава про віщуна швидко поширилася, і від клієнтів не було відбою. Віщун ніколи не помилявся, але - дивна річ - з часом нагромаджувалося все більше і більше відвідувачів, які неправильно розуміли віщуна і помилялися в своїх сподіваннях. Один з таких відвідувачів, схильний до логічних міркувань, скоро встановив, як віщун обдурював клієнтів. В чому полягає секрет віщуна? (Віщун вів облік тих, хто до нього звертався. Він записував імена майбутніх батьків і говорив їм, наприклад: „У вас буде хлопчик”, а в свою книгу записував: „Дівчинка”. Якщо у клієнтів народжувався хлопчик, то вони дивувалися точністю віщуна, а якщо дівчинка, то йшли до віщуна, а він їм показував книгу, де записано: „Дівчинка”, і батьки звинувачували себе, що не розчули віщуна).
ІІ. ІСТОРІЯ СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ
Розвиток первісної людини звичайно розпочався із розвитку мови. Але поряд із мовою виникли жести, і так звана „система жестів”. Знаками на піску, зарубками на деревах мисливець показував своїм рідним напрямок руху. Звичка до такої мови досить рано визвала у житті різні способи запису кількості.

Розвивалося господарство, а також почався обмін між собою різними предметами. Доводилося не тільки їх рахувати, а й запам’ятовувати кількість. Спочатку пальці були єдиним предметом, за допомогою якого рахували. Потім почалися зарубки на палиці, камінці і т.д. Ясно, що перша система числення була п’ятіркова.

Коли розвинулась писемність, кожне число записували цілим словом, а потім появилися ієрогліфи. До речі, ієрогліфи запису чисел до наших днів ще залишилися у Китаї та Японії. Там до цих пір поряд із числами вживають ієрогліфи.

Перші цифри, записані ієрогліфами, появилися 3300 років до н.е.

Після ієрогліфів письмо змінилося на ієротичне (за допомогою алфавіту). Ця система числення поряд із ієрогліфами появилася у древньому Єгипті 2000 років до н.е.

На Русі також користувалися алфавітом та різними позначками.



Наприклад, 10 карбованців - , 1 карбованець - , 10 копійок - Х, копійка - 1, четвертак - ---- .

Із усіх старовинних нумерацій до нас дійшла римська нумерація, якою ми користуємося. Багато спільного з римською системою числення має, так звана, атична система, яка відноситься до VІ ст. до н. е.

Всі ці системи були непозиційними. Перша позиційна система була у древніх вавілонян - шестидесяткова (2000 років до н.е.). Ця система зіграла велику роль у математиці та астрономії. Її сліди залишилися до цих пір у поділі кутів та часу.

Вавілоняни записували всі числа від 1 до 59 по десятковій системі при допомозі побудові двох „клинів”. Число 60 зображалося так же як і 1 і являлося одиницею вищого розряду, просто зображалося воно більшими розмірами.

Ми сьогодні користуємося десятковою індійською системою числення. На жаль, нам мало відомо, як і коли в Індії появилися ці цифри. Знаємо лише, що їх запозичили араби і з тих пір система називається арабською і цифри арабськими.

У Європі ця система згадується ще з І століття нашої ери. Переконливим прибічником її був італійський математик Леонардо Пізанський (1180 – 1240).

У ХІІ ст. нова нумерація появляється і на Русі, хоча православна церква зустріла її в штики і називала безбожною і відьмацькою. Причини такі: арифметичні дії додавання і віднімання стали простішими і зрозумілими для людей, їх стало важче дурити, а для церкви це стало невигідно.

І все ж найбільше ця система числення розширилася на Русі при царі Петрі І. Навіть монети, які при ньому появилися, стали з індійською нумерацією.



ІІІ. МАТЕМАТИЧНА ВІКТОРИНА



  1. Яку систему числення ми використовуємо сьогодні?




  1. Як з грецької мови перекладається слово „геометрія”?




  1. До одноцифрового числа дописали ту саму цифру. У скільки разів збільшилося число?




  1. Кришка столу має 4 кути. Один з них відпиляли. Скільки кутів стало у кришки?




  1. У скільки разів двоцифрових чисел більше, ніж одноцифрових?




  1. Для яких двох натуральних чисел сума більша за їх добуток?




  1. Назвати два таких числа, у яких добуток дорівнює 24 і частка від ділення більшого числа на менше також дорівнює 24?




  1. У скільки разів сходи на 6-й поверх довші за сходи на 2-й поверх цього ж будинку?




  1. Хочуть 30 яблук розкласти на три купки так, щоб число яблук у кожній було число непарне. Чи можна це зробити?




  1. Скільки буде десятків, якщо 2 десятки помножити на 3 десятки?




  1. Жили два пастухи. У кожного по кілька овець. Перший сказав другому: „Дай мені 1 вівцю і тоді у мене буде у два рази більше овець, ніж у тебе.” „Ні” - каже другий. – „Дай ти мені одну вівцю, і тоді у нас буде порівну овець”. Скільки овець було у кожного пастуха?




  1. Двоє грали у шахи 2 години. Скільки годин грав кожен гравець?




  1. Діда звуть Павлом Івановичем, внука Михайлом Миколайовичем. Як звуть внукового батька?




  1. Ішли чоловік і жінка. Підійшли до своєї домівки, а їм у вікно дитина гукає: „Добрий день, татусь і матуся”. Одначе то не був їхній син. А хто ж то був?




  1. Водій автомобіля має дві сестри, але вони не мають брата. Як це може бути?




  1. Назвати число, у якого кількість цифр дорівнює кількості букв у слові, що є назвою цього числа.




  1. На одній руці - 5 пальців, на двох - 10. Скільки пальців на 10 руках?



ІV. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

ЗАНЯТТЯ 3
Тема: 3.1. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МАТЕМАТИКИ

    1. ЦІКАВІ ЗАДАЧІ


Мета: Познайомити учнів з цікавими фактами роз-витку математики. Розв’язувати задачі, що розвивають логічне мислення учнів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ МАТЕМАТИКИ
В мире нет места для

некрасивой математики.

Г.Г.Харли

Ще за античних часів люди виділили з численних на той час здобутків світового мистецтва і архітектури „сім чудес світу”. Це були єгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди у Вавилоні, храм Артеміди у Ефесі, велетенська статуя Зевса в олімпійському храмі, Гелікарнаський мавзолей у Малій Азії, Родоський колос заввишки 37 метрів та Александрійський маяк на острові Фарос. З цих „чудес світу” до наших днів збереглися лише єгипетські піраміди поблизу Каїра. Їх не змогли зруйнувати ні люди, ні час. „Все боїться часу, а час боїться пірамід” - так стверджує стародавнє східне прислів’я.

А першу східчасту піраміду біля Саккара збудував близько 2700 року до н.е. для фараона Джосера зодчий Імхотеп. Імхотеп знав математику, астрономію, механіку, медицину, був філософом і письменником, складав прислів’я і користувався великою повагою і популярністю. Згодом його було оголошено богом, сином єгипетського бога Птаха, а стародавні греки ототожнювали його з Ескулапом. Збудований ним грандіозний ансамбль Джосера - найдавніша монументальна споруда з каменю в історії архітектури Старого Світу. Імхотеп - перший відомий в історії людства вчений-математик.

Розміри збудованої Імхотепом піраміди вражають уяву і в наш час: основою її є прямокутник з розмірами 126 х 117 метрів, а висота приблизно60 метрів.

Фалес, Анаксімандр і Піфагор першими з греків відвідали стародавній Єгипет. Саме вони вважаються батьками наукового обгрунтування математики. Правда при цьому згадується ще і фракієць Евфорб, але про нього зовсім нічого певного не відомо. Анаксімандр Мілетський (бл.610 -546 до н.е.), учень Фалеса, склав першу географічну карту, спорудив перші у Греціїсонячні годинники і сонячні інструменти. Піфагорієць Гіппократ Хіоський (бл.450 – 430 до н.е.) написав, як вважається, перші „Елементи геометрії”, які до нашого часу не збереглися.

Уже в школі Платона (429 -348 до н.е.) геометрія набула цілком завершеного вигляду. В цій же школі набула значного розвитку стереометрія і її застосування до розв’язання практичних задач.

У IV ст. до н.е. учень Неокліда Леон написав книгу „Елементи”, дуже цінну за якістю і кількістю доведень. У той же час свої „Начала” або „Елементи геометрії” написали також Ксенократ і Февдієм із Магнзії, але, на жаль, жоден з цих творів до нас не дійшов. А написаний Февдієм вважається найкращим, і саме він використовувався у школі Платона, а в подальшому послужив основою для творчості самого уславленого Евкліда.

Фалеса з Мілету (640 – 548 до н.е.) у 582 році було проголошено одним з семи мудреців світу. Шістьма іншими були Біант, Піттак, Клеобул, Паріандр, Хейлон і Солон. Платон стверджував, що Фалес походить від Кадма фінікіянина, який привіз до Греції алфавіт своєї країни. Таким чином, він у власній домівці міг одержати гарну освіту. Геній Фалеса знайшов втілення у найрізноманітніших галузях людської діяльності. Він займався інженерною справою, торгівлею, був державним діячем, математиком, астрономом тощо. Як політик, він виступав за об’єднання всіх іонійських міст у єдиний союз для противаги Персії, яка у той час набирала силу. Фалес заснував матеріалістичну філософську школу, яка одержала назву мілетської, або іонійської. Знаменитими представниками цієї школи в подальшому були Анасімандр, Анаксімен, Анаксагор, Демокрит, Геракліт та інші. Фалес розвинув і поглибив багато тверджень про трикутник і лінії взагалі.

Як інженер, Фалес прославився будівництвом стратегічної греблі, яка змінила напрям річки, внаслідок чого утворився брід, через який рушило військо Креза. Тоді греблю було відкрито і води річки знищили цю армію. В молоді літа Фалес займався торгівлею і тому багато подорожував, в тому числі і до Єгипту. Як математик, Фалес викликав захоплення у фараона Амасиса (Яхмоса ХІ), обчисливши висоту піраміди за довжиною її тіні.

Особливою заслугою Фалеса вважається те, що він увів у математику ідею доведення. Він був першим математиком, який давав формулювання теореми і супроводжував її строгим доведенням. Він довів, що кути при основі рівнобедреного трикутника рівні, що діаметр ділить круг на дві рівні частини, що прямий кут можна вписати у півколо та інше. Як вважають історики, саме Фалес увів у застосування як основні геометричні інструменти циркуль і лінійку. Йому ж приписується і введення 365-денного календаря.

Фалес висловив думку про сферичну форму Землі. Він дав назву Мала Ведмедиця сузір’ю, яке фінікійці називали Собачим Хвостом. Слава Фалеса як астронома була зумовлена і тим, що вперше в історії людства ним було передбачено сонячне затемнення, яке відбулося 28 травня 585 року до н.е. У цей же день, за повідомленням Геродота, відбулась битва між лідійцями і мідянами на річці Галіс. Коли „день перетворився на ніч”, воїни так налякалися, що перестали воювати і ворогуючі сторони уклали мирну угоду.

Фалес одержував визначні результати у будь-якій справі. Він навіть зробив велику політичну послугу Мілету: відрадив мілетців від союзу, до якого їх запрошував Крез проти перського царя, внаслідок чого вони були помилувані Кіром, коли той переміг лідійців.

Розповідають, що Фалес раптово помер у похилому віці під час олімпійських ігор. Історики стверджують, що на його гробниці було викарбовано напис: „Наскільки мала ця гробниця, наскільки велика слава царя астрономів у світі зірок”.

Перше ім’я жінки, яка зустрічається в історії математики - це Гіпатія Теано, дочка математика Теано. Про неї відомо тільки, що вона була найуважнішим слухачем у школі Піфагора. Вона склала астрономічні таблиці, які на жаль не збереглися. Є відомості, що Гіпатія винайшла ареометр - прилад для визначення густини рідини, астролябію - прилад для визначення широти і довготи у астрономії. Ученість і красномовність Гіпатії принесли їй велику популярність в Александрії та за її межами. Гіпатія не прийняла нової на той час релігії - християнства. Вона стала жертвою релігійного фанатизму християн: під час вуличних заворушень, за вказівкою архієпископа Кирила, вона була по звірячому вбита розлюченим натовпом фанатиків. Щоб замести криваві сліди, апологети церкви вигадали версію, що Гіпатію вбили язичники і що церква у її смерті не винна. Для більшої переконливості церква пізніше оголосила її „святою великомученицею Катериною”.

Платон (бл. 428 – 348 до н.е.) - філософ-ідеаліст, учень і друг Сократа. Після смерті вчителя довго подорожував. Математику вивчив у Кірені у Феодора. Близько 389 рік до н.е. повернувся до Афін і відкрив школу, славнозвісну Академію, на фротоні якої був напис: „Хай не входить сюди той, хто не знає геометрії”.

Евклід (бл. 330 – 275 до н.е.) - грецький математик. Народився в Афінах, був учнем Платона. Евкліда запросили до Александрії, де він викладав математику в школі при храмі муз (цей храм мав назву „Мусейон”, звідси походить сучасне слово „музей”). Александрійська математична школа Евкліда швидко стає головним культурним центром всього елліністичного світу. Перші наукові трактати з математики, які дійшли до нашого часу, написані Евклідом. Його головний твір „Начала” вміщує відомості з планіметрії, стереометрії, теорії чисел. Спираючись на свої аксіоми і постулати, Евклід доводить 465 тверджень, більшість з цих доведень до нашого часу вважаються класичними. Ця книга протягом багатьох століть служила вченим взірцем для наслідування. „Начала” Евкліда витримали понад 500 видань. За своєю популярністю „Начала” Евкліда займають друге місце після „Біблії”.

Ератосфен (бл. 276 – 194 до н.е.) родом з міста Кірени на північному узбережжі Африки. Він одержав блискучу і всебічну освіту в Афінах. До числа чисто математичних творів Ератосфена відносяться „Решето”, „Про конічні перетини”, „Про вимірювання”, „Про середні велечини”. Розповідають, що на старості Ератосфен втратив зір і тому вкоротив собі життя шляхом добровільного і безперервного голодування.

Найславетніший давньогрецький математик, філософ-ідеаліст Піфагор народився в 580 році до н.е. на острові Самос. З цієї причини його називають Піфагором Самоським. З ім’ям Піфагора пов’язано, мабуть, найбільше різних цікавих подій і легенд. Вже навіть саме ім’я цієї видатної людини надзвичайне, бо воно буквально означає: „Той, про кого сповістила Піфія”, тобто народження Піфагора було передбачене заздалегідь. Легендарною особою Піфагора вважали вже у стародавні часи - у 306 році до н.е. йому, як найрозумнішому з греків, поставили пам’ятник на римському форумі перед коміцієм. А вперше слава прийшла до Піфагора, коли він ще був юнаком. У віці 18 років він починає подорожувати і перш за все їде до Мілету, щоб зустрітися з Фалесом. Фалес зустрів його ласково, щиро поділився своїми знаннями, але, жаліючись на старість і слабке здоров’я, порадив їхати до Єгипту, щоб повчитися у єгипетських жерців. Спілкуючись з уславленими жерцями, Піфагор міг стати найбільш близьким до богів і найбільш розумним серед людей.

Піфагор провів у Єгипті 22 роки. А в той час, коли Єгипет завоював перський цар Камбіз, Піфагор був серед тих, кого захопили у полон біля стін Великих пірамід . але його слава як мудреця і мага була вже на той час настільки велика, що коли Камбіз дізнався, хто знаходиться серед його полонених, він наказав негайно звільнити Піфагора і вибачився перед вченим. Після полону Піфагор перебуває у Вавилоні ще 20 років і повертається на Самос у віці 56 років.

Вважається. Що Піфагор мав привабливу зовнішність, носив довгу бороду, а на голові золоту діадему; він носив східний одяг, який привіз із своїх мандрів. На батьківщині він засновує першу філософську школу і веде повчальні бесіди з учнями. Геометрія в цій школі називалася „наука від Піфагора”.


ІІ. ЦІКАВІ ЗАДАЧІ


  1. Помирав старий араб. Все його багатство складалося з 17 прекрасних білих верблюдів. Він зібрав своїх синів та оголосив їм останню волю: „Старший, опора сім’ї, повинен одержати після моєї смерті половину верблюдів. Середньому заповідаю третину, але мій найменший, улюблений, мусить отримати дев’яту частину отари”.

Поховавши батька, три брати почали ділити тварин. Але виконати волю батька їм ніяк не вдалося, бо вони не змогли поділити 17 верблюдів на 2, на 3 і 9 частин.

Саме тоді через пустелю проходив дервіш. Бідний, він вів із собою чорного верблюда, навантаженого книгами. Брати звернулися до нього. І той сказав: „Виконати волю вашого батька дуже просто. Я дарую вам свого верблюда, а ви спробуйте розділити багатство.” У братів стало 18 верблюдів. І тоді всі проблеми зникли. Старший син одержав половину - 9 верблюдів, середній - 6, молодший - 2. після поділу одна тварина виявилася зайвою - і дервіш сказав: „Віддайте назад мого верблюда за те, що я допоміг розділити багатство. Інакше мені доведеться самому тягнути книги через пустелю”.



  1. Задумайте будь-яке тризначне число. Напишіть його два рази поспіль, у рядок. Тепер розділіть його на 7. одержану частку розділіть на 13. і нову частку розділіть на 11. одержалось задумане число. Поясніть, у чому тут фокус.

  2. З Черкас і з Золотоноші одночасно вийшли назустріч два брати. Початкова відстань між ними була 36 км. Віталій рухався зі швидкістю 5 км/год, а Володимир - 4 км/год. Разом з першим виїхав велосипедом і їх товариш Борис, маючи швидкість, рівну сумі швидкостей братів. Зустрівши Володимира, він привітав його й одразу ж повертався назад. Так він їздив між братами, доки ті не зійшлися. Яку відстань подолав за цей час Борис?

  3. У центрі Києва, на майдані незалежності, віднедавна височить колона з архангелом Михаїлом наверху. Від підошви пам’ятника по граніту площі відходять символічні промені до всіх обласних центрів України і, звичайно, Сімферополя. Як свідчать цифри на даній точці, відстань від столиці до центру Криму становить точно „число диявола”. Яке це число?

  4. на уроці геометрії мова йшла про величину кута. Учитель попросив збільшити кут. Той продовжив кожну із сторін. Викладач зауважив: „Добре. А чи не збільшиш ти кут іще?” На що учень знову продовжив сторони. Коли ж його попросили ще збільшити кут, то почули серйозне: „Далі нікуди: дошка закінчилась”. Тоді вчитель старанно вивів на дошці одиницю, а побачивши на обличчі вихованця здивування, запитав: „Що мало? Можу й збільшити”. І одиниця на дошці видовжилась у кілька разів. А в скільки разів збільшиться кут під лупою?.



ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ.

ЗАНЯТТЯ 4.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5

Схожі:

Мета роботи гуртка iconКомунальна установа
Програма гуртка «Вокальний спів» програма гуртка віа програма гуртка «Духових інструментів»
Мета роботи гуртка iconПрограма гуртка (всього 20 годин) № з\п Тема заняття к-сть год
Вплив міжпредметних зв’язків на розвиток пошукових, експериментальних вмінь та дослідницьких навичок на базі гуртка з фізики
Мета роботи гуртка iconІнноваційний підхід на заняттях гуртка «Юний інспектор дорожнього руху» Дидактичний посібник
З досвіду роботи Софіян В. В., педагога-організатора спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 міста Хмельницького,...
Мета роботи гуртка iconКонкурс для абітурієнтів : «Правознавці та історики: юні таланти України» Напрямок: історія Тема конкурсної роботи: використання інтернет джерел у пошуку та ініціалізаціі загиблих у другій світовій війни
Вихованець гуртка «Водний туризм» Сєвєродонецького Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді
Мета роботи гуртка iconКонспекти занять літературно-краєзнавчого гуртка Підготувала керівник гуртків Ляхович Л. М
Це велика патріотична справа, важливий засіб успішної пропаганди І вивчення всього багатства письменства краю. За допомогою різноманітних...
Мета роботи гуртка iconТернопільська загальноосвітня школа №8 з досвіду роботи керівника гуртка інтелектуальних ігор
«Спочатку я відкривав істини, відомі багатьом; а потім почав відкривати істини, які нікому ще не відомі». Очевидно, це І є шлях становлення...
Мета роботи гуртка iconВінницької міської ради» «Використання сучасних методів навчання на заняттях гуртка англійської мови у початковій школі»
Актуальність роботи полягає в тому, що на сучасному етапі розвитку шкільної освіти однією з найбільш актуальних проблем, що вимагає...
Мета роботи гуртка icon“ Розумове виховання учнів шляхом залучення їх до інтелектуальних ігор ” з досвіду роботи керівника гуртка інтелектуальних ігор «Юний ерудит»
Комунальний заклад «навчально-виховне об’єднання «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів №16- дитячий юнацький центр «лідер»...
Мета роботи гуртка iconПрограма гуртка «Зарубіжна література»

Мета роботи гуртка iconТема. І. Багряний «Тигролови» як український пригодницький роман. Проблема свободи й боротьби за визволення. Мета
Розвивати навички колективної та самостійної роботи з літературними джерелами, творчі здібності, вміння аналізувати, досліджувати,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка