Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальнихСторінка1/3
Дата конвертації28.10.2017
Розмір0,79 Mb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ІНСТИТУТ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ЗМІСТУ ОСВІТИ

ОРГАНІЗАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ УКРАЇНИ


ПРО ВІДЗНАЧЕННЯ 65-Ї РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ ТА ПЕРЕМОГИ У

ВЕЛИКІЙ ВІТЧИЗНЯНІЙ ВІЙНІ:

ГЕРОЇКО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ ТА СТУДЕНТІВ В НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ УКРАЇНИ
Методичні рекомендації для навчальних закладів:

загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних

закладів, вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації

КИЇВ – 2009
Авторський колектив:

Рижкова Р.В. – Голова Комісії по роботі з молоддю Ради Організації ветеранів України, учасниця бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни,

Кузнєцова О.В. – завідувачка сектору Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України,

Ївженко Ю.В – завідувач відділу моніторингу дитячих та молодіжних організацій Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України

За загальною редакцією:

Шиловцева Ю.В., доктора історичних наук, професора Голови центру захисту правди історії, учасника бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни;

Удалової О.А., старшого наукового співробітника Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, кандидата педагогічних наук.

У збірнику розглядаються питання методичного, нормативно-правового забезпечення діяльності органів освіти щодо героїко-патріотичного виховання учнів та студентів в системі навчально-виховної діяльності органів освіти.

Рекомендується для педагогічних працівників органів освіти, громадських, молодіжних об’єднань та організацій ветеранів.

ЗМІСТ


 1. Основні напрями роботи щодо героїко-патріотичного виховання учнів та студентів…………………………………………………………

 2. Додатки…………………………………………………………

А) нормативно-правові акти………………………………………….

 • Закон України від 20.04.2000 року №1684-ІІІ «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»…………

 • Указ Президента України від 10.12.2008 року №1152 «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»………

 • Постанова Верховної Ради від 13.01.2009 року №842-VI «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників»……....

 • Наказ МОН України від 24.02.2009 року №166 «Про відзначення 65-ї річниці пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни»……………...

Б) передовий досвід……………………………………………..

 • Всеукраїнський круглий стіл «Історико-патріотичний вимір участі українського народу у ІІ Світовій війні»…………………

 • план заходів навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Луганській області……………………….

 • план заходів Донецького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді…………………………………………

 • Всеукраїнська виставка «Музейно-педагогічна палітра України»…….

 • робота музею історичного профілю «Подвиг» при ЗОШ №5 м. Красноармійська Донецької обл…………………………….

 • Положення про участь учнівської молоді Донецької області у обласній історико-краєзнавчій операції «Законом шаноби і любові»…………………

 • Положення про Всеукраїнську історико-краєзнавчу акцію учнівської та студентської молоді «Шляхами подвигу і слави»

Рекомендована література………………………………………………

Основні напрями роботи щодо героїко-патріотичного виховання учнів та студентів

Перспективи розвитку суспільства, успішність будь-яких суспільно-економічних і політичних перетворень у країні залежать від соціального становлення підростаючого покоління. Героїко-патріотичне виховання дітей та молоді визнано в Україні пріоритетним напрямом державної політики. Завдання і зміст цієї роботи визначені Законом України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» від 20.04.2000 року №1684-ІІІ, Указом Президента України від 10.12.2008 року №1152 «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», Постановою Верховної Ради від 13.01.2009 року №842-VI «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників», а також наказом МОН України від 24.02.2009 року №166 «Про відзначення 65-ї річниці пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни».

В цьому напрямі Міністерство освіти і науки України постійно працює над виробленням дієвої, продуктивної стратегії побудови системи навчально-виховної роботи в навчальних закладах освіти, а також активно бере участь у напрацюванні, розробці та втіленні в життя державних програм.

Враховуючи вищезазначене, Міністерство освіти і науки України рекомендує проводити навчально-виховні заходи, присвячені 65-й річниці визволення України та Перемоги у Великій Вітчизняній війні, під гаслом: «Подвигу жити в віках!».

При проведенні організаційно-педагогічної діяльності рекомендується звернути особливу увагу на підступність нападу нацистської Німеччини, розкрити її плани щодо України; героїзм та патріотизм радянського народу, змалювати запеклі бої перших днів (підкріпити місцевим матеріалом); розповісти про труднощі перебудови народного господарства на воєнний лад.

В процесі навчально-виховної роботи з учнями та студентами наголошувати, що джерелом бойової відваги воїнів була любов до Батьківщини, своєї рідної землі. Хоробрість і відвага, стійкість і мужність, самовідданість і готовність до самопожертвування в ім’я перемоги були нормою для більшості воїнів (навести приклади, особливо ті, що розповідають про подвиги дітей і молоді).

Крім того, необхідно розкрити подвиг оборонців та визволителів міст-героїв – Києва, Одеси, Севастополя, Керчі. Розповісти про героїв, які загинули, обороняючи та визволяючи свою державу і народ. Обов’язково висвітлити діяльність радянського підпілля та партизанського руху на окупованих українських землях, його велику роль у роз­громі ворога.

Розкриваючи внесок України у перемогу над ворогом, розповісти про героїчну працю жінок і дітей в тилу, які замінили батьків та чоловіків, що пішли на фронт.

Під час проведення навчально-виховних заходів слід наголосити, що під час Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. вагомий внесок у перемогу світової цивілізації над фашизмом внесла Україна. Цей внесок вимірюється перш за все героїчною боротьбою населення нашої країни проти фашизму на фронтах і в тилу за роки війни (навести дані про кількість Героїв Радянського Союзу - громадян України та воїнів з інших Республік СРСР, які стали Героями в боях за визволення України; підкреслити, що понад 500 тис. партизан, 103 тис. підпільників і 1млн. 400тис. активних учасників народного супротиву діяли проти окупантів). Слід нагадати й про величезні втрати України, понесені в боротьбі з фашизмом.

Для довідки: за роки окупації в Україні було вбито й замучено 4 мільйони цивільного населення і понад 1,3 мільйони військовополонених. Під час окупації з України примусово вивезено більше 2 мільйонів громадян на роботу до Німеччини. Концентраційні табори, влаштовані нацистами, по всій Європі (в Україні їх було 230) перетворилися на страхітливі «фабрики смерті». В Україні фашистські окупанти зруйнували і спалили 714міст і селищ, понад 28тис. сіл та 2 млн. будівель.

Необхідно яскраво та переконливо розкрити перед учнями, студентами героїзм і самовідданість визволителів України, показати їх мужню боротьбу на завершальному етапі Великої Вітчизняної війни. Зазначити всесвітньо-історичне значення перемоги над нацистською Німеччиною. Навести приклад, що за роки війни близько 483 тисяч громадян України нагороджено орденами і медалями, 2069 чоловік стали Героями Радянського Союзу.

З метою підсилення виховного впливу рекомендується використовувати документи, спогади, фронтові листи, кіно- і фотоматеріали, звукоза­писи, художні твори. Бажано такі уроки (лекції) та виховні заходи проводити на базі музеїв, залів, кімнат і ку­точків бойової слави навчальних закладів України.

В процесі обговорення подій Великої Вітчизняної війни необхідно ґрунтовно опрацювати терміни "патріотизм", "інтернаціоналізм", акцентуючи увагу на тому, що патріотизм — це любов до Батьківщини, готовність служити інтересам народу, яка виявляється не тільки в надзвичайних ситуаціях, але й у повсякденному житті людини.

Крім того, з метою поглиблення історичних знань щодо подій у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 рр. та усвідомлення підростаючим поколінням істо­ричного значення 65-ї річниці визволення України (28 жовтня 2009року) рекомендується проводити протягом року науково-практичні конференції, семінари, літературні вечори, тематичні «круглі столи», уроки пам’яті, виставки, обговорення книг на героїко-патріотичну тематику, оформлення стендів, стінних та радіогазет, присвячених пам’ятним датам Великої Вітчизняної війни. (Додатки 1,2).

Пропонується проведення:

- урочистих зібрань із запрошенням ветеранів, представників громадськості, молоді;

- покладання квітів і вінків в дні святкування знаменних дат (День Перемоги, День Захисника Вітчизни, Визволення України, день визволення рідного міста);

- конкурсів, виставок та презентацій найкращих робіт ветеранів, викладачів, студентів, учнів на героїко-патріотичну тематику.

В рамках роботи військово-патріотичних клубів, музеїв, навчальним закладам спільно з громадськими, молодіжними та організаціями ветеранів необхідно активізувати пошукову діяльність з метою встановлення імен загиблих і тих, хто пропав безвісті, а також проводити роботи з благоустрою військових поховань та увічнення пам’яті воїнів які загинули, захищаючи Вітчизну.

З метою виховання у молоді турботливого, бережливого ставлення до старшого покоління, важливо надавати місцевим ветеранам необхідну увагу і підтримку. Органам освіти необхідно сприяти розвитку волонтерського руху для надання допомоги ветеранам, вдовам загиблих і померлих учасників Великої Вітчизняної війни.

Велике значення в системі освітньо-виховної роботи щодо формування патріотизму у підростаючого покоління є музеї бойової та трудової слави періоду Великої Вітчизняної війни при навчальних закладах. Участь учнів, студентів в збереженні історично-культурної спадщини, а також залучення молоді до вивчення, дослідження героїзму українського народу формує героїко-патріотичні почуття, прищеплює первинні трудові навички, породжує інтерес до пошуково-дослідної роботи.

Ефективні форми роботи в музеях бойової, трудової слави:


 • фото- та художньо-тематичні виставки: «Народна пам’ять про захисників Вітчизни», «Меморіал вічної слави», «Солдати Великої Вітчизняної війни», «Народу вірні сини», виставки учнівських та студентських робіт: «Солдатами не народжуються», «Нас надихають подвиги героїв», «Ветерани Великої Вітчизняної війни моєї родини (мого села, мікрорайону) та інш.;

 • екскурсії (оглядові, тематичні), уроки-бесіди;

 • цикли тематичних вечорів «Це не викреслити з пам’яті», «Вони воювали за Батьківщину», «Цих днів не змовкне слава»;

 • усні журнали «Вічний вогонь пам’яті», «Сторінки безсмертя»;

 • читацькі конференції: «Героїчні оборона (визволення) Києва (або рідного міста, села)», «Незабутній подвиг народу», «На полях славетних битв».

Музеї також повинні надавати методичну допомогу педагогічним працівникам в організації і проведенні освітньо-виховної роботи щодо героїко-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді, підтримувати зв’язок з організаціями ветеранів Великої Вітчизняної війни.
Додаток 1

І. Орієнтовна тематика науково-теоретичних конференцій та лекцій

1. День Перемоги над нацизмом – свято всього прогресивного людства.

2. Бойові дороги Українських фронтів.

3. Оборона, визволення міст-героїв в Україні: скрижалі пам'яті.

4. Діти-герої Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

5. Українці в Європейському русі Опору в роки Другої світо­вої війни.

6. Наш край у роки Великої Вітчизняної війни: сто­рінки історії.

7. Громадяни України - Воїни-герої Радянського Союзу, повні кавалери орденів Слави.

8. Україна на завершальному етапі Великої Вітчизняної війни.

9. Партизанський рух та підпілля в Україні.

10. Історичне значення Нюрнберзького судового процесу.

11.Україна в роки Великої Вітчизняної війни. Хроніка подій у фактах.

12.Україна в геополітичних планах гітлерівської Німеччини.

13. "Новий порядок" нацистів та їх союзників на окупованих українських землях.

14. Військово-стратегічні операції по визволенню України в 1944 р. та їх історичне значення.

15. Оборона міст-героїв Києва, Одеси, Севастополя, Керчі від німецько-фашистських загарбників.

16. У нашому будинку живуть ветерани Великої Вітчизняної війни.

17. Героїка Великої Вітчизняної у літературних творах.

18. Нагороди періоду Великої Вітчизняної війни.
ІІ. Орієнтовна тематика уроків пам'яті, уроків мужності

1. Зростаємо громадянами-патріотами землі, що Україною зветься.

2. Їх славні імена в літописі Великої Вітчизняної.

3. Діти на фронтах війни: пам'ятаймо!

4. Мужні визволителі мого отчого краю.

5. Цей подвиг звучить у піснях і легендах сьогодні...

6. Сини багатьох народів — визволителі України.

7. Наша вулиця носить ім'я героя Великої Вітчизняної війни.

8. Праця тилу — гідний внесок у перемогу над ворогом.

9. Героїка війни в поезії.

10. Діти та молодь під час окупації в роки війни.

11. Фронтова пісня (лекція-концерт).

12. Пам'ятники героям війни розповіли...

13. Героїзм жінок під час Великої Вітчизняної війни.

14. Цих днів не змовкне слава з полів великих битв.

15. Солдати Великої Вітчизняної війни – народу вірні сини.


IІІ. Орієнтовна тематика бесід

1. Незабутній подвиг народу – героїчна оборона Києва, Одеси, Севастополя, Керчі.

2. Розповідь фронтового трикутника (лист).

3. Легендарні партизани.

4. Місця масових розстрілів, фашистські концтабори розповіли...

5. Фашистські концентраційні табори – «фабрики смерті».

6. Жовтень 1944 року: Україна визволена!

7. Велика Вітчизняна війна у спогадах її учасників.

8. Їх імена на фронтовому обеліску.

9. Вони воювали за Батьківщину – це не викреслити з пам’яті.

10. "Книга пам'яті України" розповідає...

11. Артисти на фронтах війни.

12. Ціна Великої Перемоги.

13. Збережемо мир на планеті!


ІV. Орієнтовна тематика краєзнавчих пошукових експедицій для юних дослідників

1. Немає безіменних героїв... (встановлення імен, прізвищ воїнів, похованих у братських могилах).

2. Фронтовими дорогами моїх рідних... .

3. Ця військова частина визволяла наш край.

4. Учні (студенти) нашого навчального закладу на фронтах Великої Вітчизняної війни.

5. Вулиці нашого міста, названі іменами героїв Великої Вітчизняної війни.

6. Наші однолітки у партизанському русі в нашому краї.

7. Дитячий героїзм під час Великої Вітчизняної війни.


V. Орієнтовна тематика усних журналів

1. Наш край в роки Великої Вітчизняної війни.

2. Герої підпілля у Києві (населених пунктах України).

3. Трагедія Бабиного яру…

4. Учні нашої школи на фронтах війни.

5. Міста-герої в Україні. Від оборони до визволення.

6. Батьки, діди заповідали мужність...

7. Народна пам’ять про захисників Вітчизни – меморіал вічної слави.

8. Подвигу жити в віках!

Додаток 2ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ЗАХОДІВ.


Дата

Заходи

Відповідальний за проведення

Вересень

Екскурсії у кімнату, музей Бойової Слави учнів, студентів 1-го курсу.

Кл. керівники, майстри в/н, куратори груп

Вересень

Вечір-бесіда «Немає героїв безіменних і невідомих немає солдат»

Кл. керівники, майстри в/н, куратори груп

Жовтень

Привітання ветеранів Великої Вітчизняної війни з Днем визволення України.

Проректор (заст. директора) з НВР

Жовтень

Екскурсія до місцевого музею історії Великої Вітчизняної війни.

Кл. керівники, майстри в/н, куратори груп

Листопад

Конференція «Вічний вогонь пам’яті»

Проректор (заст. директора) з НВР

Протягом року

Надання практичної допомоги ветеранам Великої Вітчизняної війни:

- доставка ліків, продуктів харчування, прибирання помешкання тощо;

- надання послуг з пошиття та ремонту одягу, взуття, надання перукарських послуг;

- допомога на присадибних ділянках.Проректор (заст. директора) з НВР, кл. керівники, куратори груп, рада музею Бойової Слави

Грудень

Семінарське заняття «Оборона і звільнення нашого міста»

Кл. керівники, майстри в/н, куратори груп, бібліотекар

Лютий

Виставка творчих робіт учнів «Сторінки народного подвигу»

Військовий керівник, рада музею Бойової Слави

Березень

Тематичний вечір-зустріч «Їх подвиг навік збережуть серця»

Кл. керівники, майстри в/н, куратори груп, бібліотекар

Квітень

Проведення виставки «Народна пам’ять про захисників Вітчизни» (за результатами роботи пошукових загонів)

Проректор (заступник директора) з НВР

Протягом року

Поповнення експозиції музею (кімнати) Бойової слави новими експонатами

рада музею Бойової Слави

Протягом року

Цикл радіогазет "Ми пам'ятаємо твій подвиг, солдате"

Тематичні виставки в бібліотеках навчальних закладівбібліотекар, класні керівники, куратори груп

Травень

Благоустрій солдатських могил. Проведення урочистих зборів до Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Кл.керівники, куратори груп, рада музею Бойової Слави

Травень

Покладання вінків та квітів до пам’ятників, меморіальних дошок, на могили загиблих воїнів.

Кл.керівники, куратори груп, рада музею Бойової Слави

Додаток А

Закон України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років"

( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2000, N 30, ст.239 )

 

      Відзначаючи всесвітньо-історичне значення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, яка справила вирішальний вплив на весь хід Другої світової війни, виходячи з історичних традицій Українського народу зберігати пам'ять про захисників Вітчизни, зважаючи на необхідність постійного піклування про ветеранів Великої Вітчизняної війни та жертв нацизму, приймається цей Закон.      Стаття 1. Увічнення Перемоги та подвигу народу-переможця

      День Перемоги (9 Травня) - державне свято.

      День Перемоги є днем торжества безсмертного подвигу народу -переможця над фашизмом, всенародної пам'яті про його боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини.

      Шанобливе ставлення до пам'яті про Перемогу і ветеранів Великої  Вітчизняної війни є священним обов'язком держави і громадян України.

      На честь Перемоги в столиці України місті-герої Києві, інших містах та населених пунктах України проводяться святкові заходи з використанням символіки років Великої Вітчизняної війни.

      Кабінет Міністрів України, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за участю народних депутатів України, депутатів місцевих рад, ветеранських організацій щорічно забезпечують у військових підрозділах, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах проведення заходів військово-патріотичного виховання на героїчних, бойових і трудових традиціях Українського народу часів Великої Вітчизняної війни.

      Порядок проведення святкових заходів, присвячених Дню Перемоги, визначається Кабінетом Міністрів України.

      Стаття 2. Форми увічнення Перемоги та подвигу народу-переможця

      Основними формами увічнення Перемоги  та подвигу народу-переможця є:

      відзначення Дня Перемоги і днів визволення України, Автономної Республіки Крим, областей, міст та інших населених пунктів від німецько-фашистських загарбників;

      установлення почесної варти біля Вічного вогню, могил Невідомого солдата і Невідомого матроса, покладання вінків, квітів до пам'ятників та меморіалів;

      шанобливе ставлення до державних нагород та інших відзнак часів Великої Вітчизняної війни;

      недопущення фальсифікації історії Великої Вітчизняної війни у наукових дослідженнях, навчально-методичній літературі, підручниках та засобах масової інформації;

      відображення героїчних подвигів учасників Великої Вітчизняної війни у творах літератури і мистецтва, книгах і альбомах пам'яті, засобах масової інформації;

      запровадження конкурсів, премій за наукові дослідження, найкращі твори літератури, мистецтва, кінофільми, програми теле- і радіопередач по висвітленню подій Великої Вітчизняної війни;

      упорядкування, збереження та спорудження пам'ятників, створення музеїв, меморіальних комплексів, присвячених Великій Вітчизняній війні;

      забезпечення за сприянням держави пошукової роботи з метою встановлення імен загиблих і тих, хто пропав безвісти, перепоховання останків воїнів, які полягли під час Великої Вітчизняної війни;

      занесення до списків військових формувань (кораблів) імен військовослужбовців, які здійснили героїчні подвиги;

      занесення до Книги пошани України військових формувань (кораблів), які особливо відзначились в обороні і визволенні міст та інших населених пунктів України від німецько-фашистських загарбників;

      збереження державних нагород,  почесних найменувань і звань, бойових знамен військових формувань (кораблів) часів Великої Вітчизняної війни;

      збереження та створення в навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях, військових частинах музеїв, кімнат (кутків) бойової та трудової слави періоду Великої Вітчизняної війни.

      Стаття 3. Почесна варта

      Під час святкування Дня Перемоги та Дня захисника Вітчизни у столиці України місті-герої Києві, містах-героях Керчі, Одесі, Севастополі, столиці Автономної Республіки Крим місті Сімферополі, в обласних центрах біля пам'ятників і меморіалів встановлюється почесна варта, а також покладаються вінки і квіти.

      Стаття 4. Державні нагороди часів Великої Вітчизняної війни

      Державні нагороди часів Великої Вітчизняної війни мають статус державних нагород України. Вони забезпечуються захистом і повагою з боку державних органів та об'єднань громадян і не можуть бути об'єктом купівлі-продажу та інших форм відчуження поза порядком, встановленим законом.

      Стаття 5. Державні та іменні стипендії України

      До Дня Перемоги учасникам бойових дій у Великій Вітчизняній війні, які мають особливі заслуги перед Вітчизною, присуджуються державні довічні стипендії. Курсантам і слухачам військових навчальних закладів встановлюються іменні стипендії героїв Великої Вітчизняної війни.

      Кількість, розмір, порядок присудження державних довічних стипендій та іменних стипендій визначаються Кабінетом Міністрів України.

      Стаття 6. Пам'ятки Великої Вітчизняної війни

      До пам'яток Великої Вітчизняної війни відносяться і зберігаються державою військові кладовища, військові ділянки на цивільних кладовищах, братські та одинокі могили, скульптурні, архітектурні та інші споруди і об'єкти, що увічнюють пам'ять про події Великої Вітчизняної війни та подвиги її учасників.

      Фінансування зазначених заходів здійснюється за рахунок цільових коштів з державного та місцевих бюджетів, а також пожертвувань юридичних і фізичних осіб.

      Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за облік і збереження пам'яток Великої Вітчизняної війни, які розміщені на підвідомчих їм територіях.

      Пошук невідомих військових поховань і останків воїнів, загиблих у Великій Вітчизняній війні, здійснюється у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

      Поховання учасників бойових дій здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

      В організації та фінансуванні поховання учасників війни надають допомогу підприємства, установи, організації, де вони працювали перед виходом на пенсію або перед смертю.

      Кабінет Міністрів України забезпечує виконання встановленого порядку і норм фінансування відвідування військових поховань та військових пам'ятників, розташованих на територіях держав-учасниць СНД.

      Наруга над пам'ятками Великої Вітчизняної війни, їх руйнування і знищення карається відповідно до закону.

      Стаття 7. Цільові державні програми

      Кабінет Міністрів України, інші органи виконавчої влади розробляють цільові програми соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної війни  та  забезпечують їх виконання. У Державному бюджеті  України щорічно  передбачається фінансування заходів, пов'язаних з відзначенням Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні та дня визволення України від німецько-фашистських загарбників.
      Стаття 8. Міжнародні договори щодо ліквідації наслідків Другої світової війни і збереження пам'ятників, пов'язаних з подіями Другої світової війни

      Україна забезпечує виконання міжнародних договорів щодо ліквідації наслідків Другої світової війни та укладає нові договори і угоди про компенсацію шкоди жертвам нацизму. На підставі міжнародних договорів Україна забезпечує спорудження і збереження пам'ятників у місцях поховань воїнів, які загинули в роки Другої світової війни, що знаходяться поза межами її території.

      Україна сприяє виявленню поховань часів Другої світової війни, розташованих на її території, спорудженню і збереженню пам'ятників у місцях поховань, відродженню гуманістичного ставлення до них.

      Україна неухильно дотримується взятих міжнародних зобов'язань щодо недопущення проявів фашизму в будь-якій формі на своїй території.

      Стаття 9. Відповідальність за невиконання цього Закону

     Особи, винні у порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законодавством України.

     Стаття 10. Прикінцеві положення

     1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

     2. Кабінету Міністрів України сформувати Єдиний національний реєстр пам'ятників Великої Вітчизняної війни, визначити їх балансову належність.

  

Президент України                                        Л.КУЧМА


м. Київ, 20 квітня 2000 року

N 1684-IIIУ К А З

ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років

З метою належної підготовки та відзначення у 2010 році 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, вшанування ветеранів війни, збереження пам'яті про захисників Вітчизни постановляю:

1. Кабінету Міністрів України:

утворити організаційний комітет з підготовки та відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, включивши до його складу представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, всеукраїнських громадських організацій ветеранів;

забезпечити за участю організаційного комітету розроблення і затвердити план заходів з підготовки та відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, передбачивши, зокрема, організацію та проведення 9 травня 2010 року загальнодержавних святкових заходів, здійснення заходів із поліпшення умов життєзабезпечення ветеранів війни, насамперед інвалідів війни, учасників бойових дій, вдів загиблих у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років;

вирішити в установленому порядку питання фінансування заходів з підготовки та відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років.

2. Міністерству закордонних справ України, Міністерству культури і туризму України, Державному комітету архівів України забезпечити висвітлення закордонними дипломатичними установами України подвигу Українського народу у Другій світовій війні.

3. Міністерству освіти і науки України, Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державному комітету України у справах ветеранів провести за участю громадських організацій ветеранів у 2009 та 2010 роках патріотичні заходи, спрямовані на виховання у молоді шанобливого ставлення та поваги до ветеранів війни, людей старшого покоління.

4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

утворити організаційні комітети з підготовки та відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років;

затвердити за результатами обстежень матеріальних та соціально-побутових умов проживання ветеранів війни регіональні програми поліпшення їх соціального, медичного, санаторно-курортного, побутового, транспортного забезпечення на 2009-2010 роки;

передбачити у проектах місцевих бюджетів на 2009 та 2010 роки кошти для фінансування видатків на поліпшення соціального захисту та життєзабезпечення ветеранів війни, насамперед інвалідів війни, учасників бойових дій, вдів загиблих у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років;

забезпечити надання необхідної допомоги громадським організаціям ветеранів для здійснення ними заходів, пов'язаних із пам'ятними подіями Другої світової війни.

5. Державному комітету телебачення та радіомовлення України забезпечити систематичне широке висвітлення заходів щодо підготовки та відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, організувати трансляцію тематичних радіо- та телепередач, демонстрування документальних та художніх фільмів із цієї тематики, виступів учасників бойових дій та представників громадських організацій ветеранів.Президент України

В.ЮЩЕНКО

м. Київ, 10 грудня 2008 року

N 1152/2008


ПОСТАНОВА

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
  Про відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників

( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2009, N 26 , ст. 331 )

На відзначення пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни, вшанування подвигу народу в боротьбі за свободу і незалежність Вітчизни, поліпшення соціального захисту ветеранів війни та на виконання Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" Верховна Рада України постановляє:

1. Запропонувати Кабінету Міністрів України утворити Організаційний комітет з підготовки та проведення заходів з відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників та розробити план заходів з підготовки та відзначення 65-річчя пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни, передбачивши, зокрема:

фінансування з Державного бюджету України та місцевих бюджетів, а також за рахунок пожертвувань юридичних і фізичних осіб видатків на виконання вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та забезпечення виконання плану дій щодо поліпшення життєзабезпечення ветеранів війни на 2007-2010 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2007 року N 731-р;

проведення в 2009-2010 роках Всеукраїнської естафети пам'яті та Всеукраїнської акції з відзначення 65-річчя звільнення міст, інших населених пунктів та регіонів України від фашистських загарбників;

упорядкування військових кладовищ, братських та одиноких могил, меморіальних комплексів, скульптурних, архітектурних та інших споруд і об'єктів, що увічнюють пам'ять про Перемогу та подвиги її учасників, із широким залученням ветеранських та інших організацій, підприємств усіх форм власності; недопущення наруги над військовими похованнями та іншими пам'ятками Великої Вітчизняної війни та їх руйнування;

завершення спорудження у столиці України - місті-герої Києві пам'ятника видатному синові України тричі Герою Радянського Союзу Кожедубу Івану Микитовичу та створення меморіального комплексу "Ратне поле";

проведення в містах та інших населених пунктах святкових заходів із використанням символіки років Великої Вітчизняної війни;

проведення у військових підрозділах і навчальних закладах, на підприємствах і в установах науково-практичних конференцій, "круглих столів", "уроків пам'яті", оглядів кімнат бойової слави, кінофестивалів, конкурсів на кращу патріотичну пісню та інших заходів, присвячених Великій Вітчизняній війні;

широке висвітлення засобами масової інформації підготовки та відзначення пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни.

2. Виходячи з історичних традицій українського народу зберігати пам'ять про захисників Вітчизни, зважаючи на гостру потребу ветеранів війни у постійному піклуванні, рекомендувати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування здійснити підготовку і проведення у містах, інших населених пунктах комплексу заходів, присвячених 65-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників.

3. Запропонувати народним депутатам України, депутатам місцевих рад усіх рівнів узяти активну участь у заходах з підготовки та відзначення пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Голова Верховної Ради України

В.ЛИТВИН
м. Київ, 13 січня 2009 року N 842-VI

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Н А К А З

24.02.2009 N 166

Про відзначення 65-ї річниці пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни

Відповідно до Указу Президента України від 10.12.2008 р. N 1152 "Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років", Постанови Верховної Ради України від 13.01.2009 р. N 842-VI "Про відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників" і розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. N 1547-р "Про заходи щодо підготовки та відзначення 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" НАКАЗУЮ:

1. Затвердити План заходів з підготовки та відзначення 65-річчя пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни, що додається.

2. Відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини (Середницька А.Д.), департаментам вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), професійно-технічної освіти (Десятов Т.М.), загальної середньої та дошкільної освіти (Єресько О.В.), директору Інституту інноваційних технологій та змісту освіти (Удод О.Д.), Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації:

2.1. Забезпечити організацію виконання та контроль за реалізацією Плану.

2.2. Інформацію про хід виконання Плану подавати відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини щороку до 15 грудня 2009 і 2010 року для подальшого інформування Кабінету Міністрів України.

3. Надрукувати наказ в "Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України".

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Полянського П.Б.Міністр

І.О.Вакарчук

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ МОН 24.02.2009 N 166ПЛАН ЗАХОДІВ

з підготовки та відзначення 65-річниці пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни на 2009 - 2010 роки

N п.п.

Назва нормативно-правового акта

Зміст заходу з виконання відповідних завдань

Строк виконання

Відповідальні за виконання

1.

Указ Президента України від 10.12.2008 р.N 1152 До статті 3 Указу

Розробити план організаційно-масових заходів з учнівською та студентською молоддю щодо відзначення пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни за участю громадських організацій, представників державних музеїв, творчих спілок та ін.

березень 2009 р.

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

2.

Постанов Верховної Ради України від 13.01.2009 N 842-VI


2.1.

До пункту 1 Постанови

Розробити та затвердити Положення про акцію учнівської та студентської молоді "Шляхами подвигу і слави" до 65-ї річниці визволення України від нацистських загарбників та Перемоги у Великій Вітчизняній війні".

листопад 2009 р., 2010 р.

Середницька А.Д., Болюбаш Я.Я., Десятов Т.М., Єресько О.В.

2.2.

Провести Всеукраїнську історико-краєзнавчу конференцію учнівської та студентської молоді "Шляхами подвигу і слави" до 65-ї річниці великої Перемоги.

квітень 2010 р.

Середницька А.Д., Матющенко О.К., Болюбаш Я.Я.
2.3.

Провести у навчальних закладах: огляди кімнат бойової слави, музеїв; кінофестивалі; конкурси на кращу патріотичну пісню та інші заходи, присвячені пам'ятним датам Великої Вітчизняної війни.

вересень - жовтень 2009 р., квітень - травень 2010 р.

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів
3.

До розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р.N 1547-р


3.1.

До пункту 10 Плану заходів

Організувати проведення урочистих зустрічей з Героями Радянського Союзу, повними кавалерами ордена Слави, особами які нагороджені чотирма і більше медалями "За відвагу" а також Героями Соціалістичної Праці, які удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років.

28 жовтня 2009 р., 9 травня 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

3.2.

До пункту 12 Плану заходів

Забезпечити підготовку та проведення урочистих заходів, покладення квітів до меморіалів та пам'ятників, святкових концертів і зборів, зустрічей керівників органів виконавчої влади та посадових осіб місцевого самоврядування з ветеранами війни, членами сімей загиблих, жертвами нацистських переслідувань.

Вересень - жовтень 2009 р., квітень - травень 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

3.3.

До пункту 13 Плану заходів

Залучати учнівську та студентську молодь до несення почесної варти біля Вічного вогню в м. Києві, могил Невідомого солдата і Невідомого матроса в інших населених пунктах.

28 жовтня 2009 р., 9 травня 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

3.4.

До пункту 15 Плану заходів

Провести:3.4.1.
У військових навчальних закладах науково-практичні конференції та семінари із запрошенням ветеранів війни.

Вересень - жовтень 2009 р., квітень - травень 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

3.4.2.
У загальноосвітніх, професійно-технічних вищих і позашкільних навчальних закладах тематичні уроки, лекції, краєзнавчі конференції, літературні читання, "круглі столи", бесіди з історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років за участю ветеранів, учасників бойових дій, працівників тилу періоду війни, екскурсії до музеїв, походи по місцях бойової слави.

Вересень - жовтень 2009 р., квітень - травень 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

3.5.

До пункту 16 Плану заходів

Провести виставки творів мистецтв, фотографій та плакатів воєнних років, документів та архівних матеріалів в музеях при навчальних закладах, мемуарної та історичної літератури в бібліотеках, проведення творчих зустрічей, концертних програм з виконанням пісень воєнних часів.

Жовтень 2009 р., травень 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

5.6.

До пункту 17 Плану заходів

Залучити учнівську та студентську молодь до упорядкування військових кладовищ, братських та одиноких могил, меморіальних комплексів, скульптурних, архітектурних та інших споруд і об'єктів, що увічнюють пам'ять про Перемогу та подвиги її учасників.

Жовтень 2009 р., травень 2010 року

Міністерство освіти і науки АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, ректори вищих навчальних закладів

Додаток Б


Передовий досвід

навчальних закладів

Всеукраїнський круглий стіл

«Історико-патріотичний вимір участі українського народу у II Світовій війні»

(НаціональнИЙ авіаційнИЙ університет

23 квітня 2009 року)На виконання Закону України від 20 квітня 2000 року N1684-111 "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років", Указу Президента України від 10.12.2008 року N1152 "Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років", наказу МОН України від 24.02.2009 року N166 "Про відзначення 65-ї річниці пам'ятних дат Великої Вітчизняної війни" та відповідно до плану роботи Міністерства освіти і науки України Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти МОН України спільно з Організацією ветеранів України 23 квітня 2009 року проведено у Національному авіаційному університеті Всеукраїнський круглий стіл "Історико-патріотичний вимір участі українського народу у II Світовій війні" за участю ветеранів, представників посольств закордонних країн та студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації.

З привітальним словом виступив проректор Національного авіаційного університету Сергій Віталійович Іванов, який щиро привітав учасників круглого столу та побажав їм успішної роботи.

Відкрив засідання круглого столу перший заступник директора Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України Казимир Михайлович Левківський, який в своєму виступі звернувся до ветеранів і молоді:

"Шановні ветерани Великої Вітчизняної війни, представники посольств, студенти! Вітаємо Вас з Днем перемоги!

Зараз, коли годинник історії відраховує перші роки двадцять першого століття, ми все частіше й частіше вертаємося назад, до найкровопролитнішої в світовій історії війни.

Вже на світанні 22 червня 1941 року на українську землю впали перші німецькі бомби і вона опинилася в епіцентрі гігантської битви.

Невимовно тяжких втрат зазнав український народ у тій страшній воєнній круговерті, що розметала, понівечила і розтоптала мільйони людських доль. Це справді була трагедія. Її принесли з собою "тевтонські ордени", які топтали нашу землю, палили міста і села, грабували надра, гнали в німецьке рабство дівчат і хлопців, вбиваючи на своєму шляху кожного, хто не хотів скорятися загарбникам.

Скільки безневинних людей зазнали нечуваних тортур, знущань та принижень в численних концтаборах, тюрмах, на примусових роботах та пересильних пунктах!

Ось чому народи світу, всі чесні люди Землі схиляють свої голови, вшановуючи пам'ять полеглих і віддаючи належне живим учасникам цієї, тепер вже далекої, війни, які ратним подвигом своїм і самовідданою працею забезпечили Велику Перемогу.

Перемогу здобули ті, хто зараз є старшим поколінням. Ветеранські лави рідшають з кожним роком. Всіляка турбота про них, постійна увага до рятівників Вітчизни та світової цивілізації - святий обов'язок і справа честі держави, суспільства загалом і кожного громадянина зокрема.

Тому, оглядаючи більш ніж півстолітній шлях, пройдений нашим народом після пам'ятного 1945-го, ми як ніколи зримо і всеосяжно сприймаємо не затьмарену роками та подіями панораму Перемоги народів Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні, що стала символом незламності народного духу, яскравою зіркою на небосхилі кривавого, драматичного і героїчного століття.

Історична пам'ять, розуміння того, хто ми і якого роду, допоможуть зміцнити державу і зцементувати націю. Без усвідомлення цього молодому поколінню буде важко творити і вести у майбутнє країну, яка має все, щоб посісти гідне місце в європейському та світовому співтоваристві.

Наші шановні ветерани!

Наш громадянський обов'язок - увічнити пам'ять усіх полеглих, зберегти всі меморіали та воєнно-історичні реліквії.

Сьогодні, студенти вищих навчальних закладів різних регіонів будуть розповідати про пошукову роботу, роботу музеїв, та інш.

Необхідно відмітити, що пошуковці - ветерани і молодь - ведуть велику роботу, встановлюючи прізвища загиблих. Вони повернули Батьківщині, рідним, близьким тисячі імен з так званої категорії "безвісти пропалих", тих, хто самовіддано воював за свій народ, за рідний край і поліг смертю героїв.

Навчальні заклади Міністерства освіти і науки України, учні і студенти, проводять велику роботу по героїко-патріотичному вихованню підростаючого покоління.

Молодь!


Ви - спадкоємці слави героїв Великої Вітчизняної війни, Перемога вручила найцінніше - науку любити Батьківщину й перемагати ворогів. На ваші плечі ляже тягар відповідальності за спокійний і вільний завтрашній день Вітчизни. І важливо, щоб ви винесли цю ношу гідно.

Рівняйте свої справи і вчинки на звершення героїв минулого, тих, хто не пошкодував себе в ім'я майбутнього. Бережіть бойові і трудові традиції та нагороди батьків, матерів і дідів, родинні реліквії. Не забувайте дбати про тих, хто захищав Батьківщину.

Пам'ятайте тих, хто, здолавши коричневу чуму, назавжди пішов у безсмертя.

Піднявши над рідною землею прапор державності, ми не маємо права забувати, що історія України - не лише хроніка творення держави і боротьби за її існування, а й мільйонноіменний некрополь, де спочивають вічним сном сини і доньки нашого народу, які заради Батьківщини віддали найдорожче - своє життя.

Шановні ветерани! Ми бажаємо Вам здоров'я, щоб Ви і далі навчали молодь патріотизму і мужності!"

Н
а круглому столі обговорювалися такі питання:

День Перемоги над фашизмом - свято всього прогресивного людства.

Народна пам'ять про захисників Вітчизни - меморіал вічної слави.

Солдати Великої Вітчизняної війни - народу вірні сини.

Вони воювали за Батьківщину - це не викреслити з пам'яті.

Цих днів не змовкне слава з полів великих битв.

Незабутній подвиг народу - героїчна оборона Києва.

Історичне значення Нюрнберзького судового процесу над фашистськими військовими злочинцями.

Подвигу жити в віках!

Про героїзм нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни розповіли, ветерани, учасники Великої Вітчизняної війни 1941-45 рр., студенти вищих навчальних закладів: Герой Радянського Союзу, генерал-майор авіації Селіфонов І.І., полковник Клюй В.С., контр-адмірал Короткін Ю.Г., гвардії полковник у відставці Шиловцев Ю.В., учасниця бойових дій Рижкова Р.В., полковник у відставці Пастухов В.К., студентка Чернігівського радіо механічного технікуму Мурашко С., студентка Миколаївського державного аграрного університету Горб А., студентка Національної академії природоохоронного і курортного будівництва /м. Сімферополь/ Денисова А.

Після закінчення круглого столу учасники відвідали музей Великої Вітчизняної війни.МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

вул. Курчатова, 10а, м. Луганськ, 91031, Україна,

тел./факс (0642) 61-61-26, тел. (0642) 61-61-28

www.NMC.LG.UA

e-mail: nmc_pto_lug@ukr.net11.02.09р. 4/33
На № від

Директорам ПТНЗ
Про відзначення 65-річчя визволення

України та Перемоги у Великій

Вітчизняній війні

На виконання Закону України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років» рекомендуємо у навчальних закладах профтехосвіти підготувати училищні заходи щодо відзначення пам'яті про подвиг захисників Вітчизни.Взяти участь у:

 • Всеукраїнській естафеті пам'яті та Всеукраїнській акції з відзначення 65-річчя звільнення міст, інших населених пунктів та регіонів України від фашистських загарбників;

Провести заходи із використанням символіки років Великої Вітчизняної війни:

 • науково-практичні конференції, «круглі столи», уроки – спогади, пам'яті, огляди кімнат бойової слави, кінофестивалі, конкурси на кращу патріотичну пісню;

 • ліцейні, регіональні конкурси малюнків, учнівських творчих робіт, присвячених подіям Великої Вітчизняної війни;

 • у бібліотеках ПТНЗ - книжкові виставки, тематичні години, вечори – портрети, зустрічі – інтерв'ю до 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років;

 • тематичні уроки, виставки, виховні години, «Уроки мужності», захист проектів «Вічна пам'ять героям».

У ПТНЗ області організувати:

 • упорядкування на місцевих кладовищах братських та одиноких могил, меморіальних комплексів, скульптурних, архітектурних та інших споруд і об'єктів, що увічнюють пам'ять про Перемогу та подвиги її учасників, із широким залученням ветеранських та інших організацій, підприємств усіх форм власності;

 • систематичне відвідування волонтерськими загонами вдома ветеранів Великої Вітчизняної війни;

 • зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, учасниками Краснодонського підпілля;

 • конкурси на кращий авторський вірш, нарис, присвячений 65-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників;

 • мітинги, трудові десанти на меморіальних комплексах міст, районів (квітень – травень 2009/2010 н.р.);

 • екскурсії до меморіальних комплексів у Краснодоні, Міусі, Міловому та інших пам'ятних місць бойової слави Луганщини;

 • концерти – зустрічі з учасниками бойових дій «Хвилини спогадів»;

 • літературні вітальні, диспути з теми: «Мої роздуми про війну»;

 • виставки творчих робіт «Офіцери, офіцери…» (лютий 2009/2010 н.р.);

 • військово-спортивне свято «Будь готовим до захисту Вітчизни» (квітень 2009/2010 н.р.);

 • фестивалі патріотичної пісні (травень 2009/2010 н.р.);

 • покладання квітів та гердянди слави до Пілону слави та Могили Невідомого солдата в м. Луганську;

 • участь у естафеті пам'яті «Слава визволителям України» (листопад 2009/2010 н.р.);

 • медіа-супровід заходів ПТНЗ регіону з нагоди 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років;

Інформацію щодо проведення заходів з підготовки та відзначення 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників і Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років надати до 10 жовтня 2009 року та 1 травня 2010 року в НМЦ ПТО у Луганській області (вул. Курчатова, 10 а) для узагальнення.

В.о. директора О.В. Козубенко
ДОНЕЦЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ


ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ
ТА КРАЄЗНАВСТВА УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

м. Донецьк-48, вул. Челюскінців, 189 тел./факс 311-03-98

Заходи

про відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні та 65-річчя звільнення України від фашистських загарбників

2009 рік


п/п


Заходи

Термін

Виконавець

11.

Підготовка наказу УОН про участь у Всеукраїнській та обласній акції «Законом шаноби і любові»,про відзначення 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні та 65-річчя звільнення України від фашистських загарбників.

Продовжити шефство юних пошуковців та загонів "Спадкоємці Перемоги" над ветеранами війни та праці в рамках операції "Ветеран живе поріч".


до 15 лютого


постійно

Облоргкомітет при ОЦТК

міські та районі штаби Акції "Вахта пам'яті»

22.

Організувати обстеження та шефство щодо збереження існуючих пам'ятників, а також музеїв історико-краєзнавчого, військо-патріотичного напрямку в закладах освіти і науки Донецької області.

постійно


Обласна експертна комісія по присвоєнню статуту музею, УОН, міськ.,рай.управління та відділи освіти

33.

Створити нові експозиції та пересувні виставки в музеях та музейних кімнатах:

- "Шляхами Великої перемоги", "Солдати Перемоги", "Війна очима дітей" «Законом шаноби і любові»,»Ми пам’ятаємо ваші імена визволителі України»та іншівересень-жовтень


березень - травень

Ради музеїв облоргкомітет, міськрайштаби Акції44.

Збір нових експонатів, спогадів, фотодокументів у походах, екскурсіях по містах бойових дій в роки Великої Вітчизняної війни на території України.

квітень, липень


міськрай ВО55.


У рамках Акції "Вахта пам'яті» продовжити обласні операції :

"Ми увічнимо ваші імена" (збір матеріалів для "Книги пам'яти України"постійно


Облоргкомітет УОН, міськрай. штаби Акції, управління, відділи освіти
«Захисники Вітчизни»(збір матеріалів про учасників бойових дій, нагороджених двома та більше бойовими орденами і медалями)

"Живий голос ветерана" (записи спогадів ветеранів трудового фронту, учасників штурму Рейхстагу та парадів Перемоги різних років у Москві);


до 1 травня


постійно


Облоргкомітет УОН, міськрайоштаби Акції, управління та відділи освіти

66.

Провести в навчальних закладах Уроки Мужності, тематичні бесіди, виховні години на тему:

 • "Ніхто не забутий, ніщо не забуто",

 • "Ордени і медалі в моєї родини",

 • "Слава вам хоробрим, Слава безсмертним",

 • "На вік відбились молоді"

квітень, травень жовтень


Облоргкомітет УОН, ОЦТК, міськрайштаби Акції, управління та відділи освіти77.

Організувати та провести заходи з визначення історичних та пам'ятних дат:

 • Всесвітнього Дня юного антифашиста;

 • річниці від дня виводу обмеженого контингенту радянських військ з Афганістану ;

 • Дня захисника Вітчизни;
 • Дня Скорботи і ушанування пам'яти жертв війни.

 • Дня партизанської слави:

підвести підсумки роботи пошукових загонів учнівської молоді по операції "Шляхами партизанської Слави та підпільного руху Донбасу" на урочистих зборах конференціях, зльотах.;

 • Дня ветерана:

вручення учасникам бойових дій ВВВ та ветеранам трудового фронту квітів, вітальних листів, листівок, сувенірів.;


7-8 лютого


15 лютого

22-23 лютого


21-22 червня


21-23 вересня
1 жовтня

Облоргкомітет,

міськрайштаби Акції


88.

Прийняти участь :

 • у проведенні Дня українського козацтва;


14 жовтня
УОН


99.

Провести огляди-конкурси музеїв, музейних кімнат бойової та трудової Слави на кращу роботу з висвітлення подій Великої Вітчизняної війни і використання їх для патріотичного виховання учнів.

квітень – травень,

серпень-вересень

відділи освіти міськрайонів110.

З нагоди святкування Дня Перемоги, визволення Донбасу і України від фашистських загарбників організувати та провести урочисті збори, мітинги, зустрічі ветеранів в навчальних закладах, марші - паради членів загонів "Спадкоємці Перемоги".

травень,


вересень,

жовтень

Облоргкомітет міськрайштаби Акції


111.

Провести обласний зліт з підведення підсумків пошукової історико-патріотичної роботи в рамках акції "Вахта пам’яті» і переможців операції»Законом шаноби і любові»

жовтень


Облоргкомітет УОН, ОЦТК, міськрайштаби Акції

112.

Провести презентацію найкращих музейних стендів у експозиції ОЦТК»Війна у долях учнів та вчителів Донеччини»

жовтень

Облоргкомітет Акції


113.

Організувати участь членів загонів "Спадкоємці Перемоги" у обласних мітингах на меморіальному комплексі "Савур-Могила", біля монументу "Твоїм визволителям, Донбас" у відкритті пам'ятника партизанам та підпільникам, зустрічах з учасниками визволення України.

травень,


вересень,

жовтень

Облоргкомітет міськрайштаби Акції


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації для вчителів фізики середніх загальноосвітніх навчальних закладів, студентів фізико математичних факультетів педагогічних закладів, учнів шкіл
Фізичний експеримент як засіб свідомого засвоєння матеріалу. (методичні рекомендації) – Ніжин – 2012р
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році
Просимо довести їх до відома керівників загальноосвітніх навчальних закладів та вчителів
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconПрограми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом
Державного стандарту базової І повної середньої освіти, на основі навчальних програм початкової та основної ланок загальної середньої...
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconПрограми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-9 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів інтенсивної педагогічної корекції
Програми з української літератури та англійської мови розроблені для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів інтенсивної...
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації щодо вивчення хімії у загальноосвітніх навчальних закладів
Особливості вивчення базових дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах у 2015-2016 навчальному році
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації з елективного курсу «косметології» для студентів / магістрів вищих навчальних закладів львів 2017
Методичні рекомендації підготовлені згідно вимог, які передбачені типовими навчальними програмами для студентів медичних І стоматологічних...
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації для загальноосвітніх навчальних закладів
України” відділ освіти райдержадміністрації просить провести упродовж 2016 року в навчальних закладах району тижні історії під загальноукраїнським...
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconМетодичні рекомендації щодо особливостей організації навчально-виховного процесу в 1-му класі загальноосвітніх навчальних закладів 2014/2015 н р., критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів
Проблема. Організація та науково-методичний супровід упровадження нового змісту початкової загальної освіти. Інструктивно-методичні...
Методичні рекомендації для навчальних закладів: загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів. К.: Освіта, 2013
Методичні рекомендації щодо викладання української літератури у 2016/2017 навчальному році


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка