Методичні рекомендації до проведення заходівСкачати 78,84 Kb.
Дата конвертації30.05.2017
Розмір78,84 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Наталія ЗВОЛЬСЬКА,

Тетяна ГРИНДА,

бібліотекарі відділу науково-

методичної та консультативної

роботи Львівської обласної

науково-педагогічної бібліотеки

Бібліотечна довідка
Додаток до Календаря знаменних і

пам’ятних дат (липень 2015 р.)


130 років від дня народження Андре Моруа (1885–1967), французького письменника

ЗМІСТ

Стор.


 1. Життєвий і творчий шлях……………………………………………………….1–2

 2. Андре Моруа «Відкритий лист молодій людині про науку жити» (Уривок).2–3

 3. Перлини думки……………………………………………………………………4

 4. Методичні рекомендації до проведення заходів…………………………………4

ІV.1.Оформлення експозицій книжково-журнальних виставок……………………………………………...............4

ІV.2.Теми виховної години, «круглого столу»………………………………………………………………………....4 1. Бібліографія……………………………………………………………………….4–5

6.1.Цікаві інтернет-ресурси…………………………………………………………………………………………….4–5

6.2.Список рекомендованої літератури……………………………………………………………………………….5

Ключові слова……………………………………………………………………………………………………………………….5
Андре́ Моруа́ (фр. André Maurois, справжнє ім'я Еміль Ерзог; 26 липня 1885 — 9 жовтня 1967) — французький письменник, історик; неперевершений майстер написання біографій знаменитих людей у формі роману.


 1. Життєвий і творчий шлях

Андре Моруа народився біля Руана в родині промисловця. Закінчив Руанський ліцей імені Корнеля. Великий вплив на нього зробив викладач філософії Еміль Шартьє, який здобув європейську популярність під ім'ям Ален. Після закінчення ліцею майбутній письменник став одним з управляючих фабрики батька. Під час Першої світової війни був перекладачем у Британському експедиційному корпусі, що дало матеріал для першого роману – "Мовчання полковника Брембла" (1918).

Англійська тема була продовжена в ряді художніх і публіцистичних творів. У 20–30-і рр. він створив трилогію з життя англійських романтиків: "Арієль, чи Життя Шеллі" (1923), "Життя Дізраєлі" (1927) і "Байрон" (1930), яка пізніше була видана під загальною назвою "Романтична Англія". Випустив кілька романів: "Бернар Кене" (1926), "Мінливості любові" (1928), "Сімейне коло" (1932) та ін.

Коли почалася Друга світова війна, 54-літній письменник записався добровольцем у діючу армію. Після поразки Франції він опинився в США, де написав ряд історичних і публіцистичних матеріалів. Після повернення на батьківщину видає збірники новел, книгу "У пошуках Марселя Пруста" (1949), присвятив три книги французьким романтикам - "Лелія, чи Життя Жорж Санд" (1952), "Олімпіо, чи Життя Віктора Гюго" (1955), "Три Дюма" (1957). У рік 80-річчя Моруа написав останню біографічну працю "Прометей, чи Життя Бальзака" (1965).

Творчість Моруа воістину величезна – 200 книг, більше тисячі статей. Його перу належать романи і новели, критичні статті і філософські есе: літературні мемуари й історичні праці. Але насамперед Моруа – майстер біографічного жанру.

У творчій спадщині Моруа біографії займають особливе місце. Критики і літературознавці, говорячи про біографічні книги Моруа, оперують різними поняттями: художня біографія, біографічний роман, романізована і навіть белетризована біографія. Останнє визначення письменник рішуче відкидав, стверджуючи, що у своїх роботах він опирається тільки на факти; документ стає в нього необхідною, органічною частиною книги.

На думку Моруа, біографія в естетичному плані має визначені переваги перед романом: "Коли ми читаємо біографію відомої людини, ми заздалегідь знаємо головні перипетії і результат подій... Ми ніби прогулюємося по знайомій місцевості, оживляючи свої спогади і доповнюючи їх. Спокій духу, з яким ми робимо цю прогулянку, позбавлений несподіванок, сприяє естетичній установці".

Моруа цікавить насамперед духовний розвиток особистості, історія виступає тут тільки як тло в тій мірі, у якій вона необхідна для розуміння цього розвитку. Йому цікаво простежити, як поступово формується характер у зіткненні з людьми і подіями.

У книзі Андре Моруа "Літературні портрети" сказано: "… чим глибше занурюється читач у світ, де панує найчистіше божевілля, тим скоріше підкоряється автору, тим краще сприймає пропоновані йому істини".

Андре Моруа – член Французької академії з 23 червня 1938 року.

Учасник руху Опору у Франції.ІІ. Андре Моруа «Відкритий лист молодій людині про науку жити»

(Уривок)

Мені 80 років, вам 20. Від усіх, хто вас знає, я чув про вас багато доброго. І ось ви питаєте у мене поради, як будувати своє життя, інакше кажучи, просите написати вам “виховного листа”, як у бальзаківській “Лілії долини” чи “Вільгельмі Мейстері” Гете. Не приховую, прохання ваше принесло мені задоволення. Я не шукаю популярності, мені не подобається псевдофілософічний жаргон нинішніх інтелектуалів. Я побоювався, що у мене немає шансів найти спільну мову з молодим поколінням, – адже в юності людей засліплює словес­на мішура. Ваше прохання схвилювало мене і надало мені сили. Спробуймо ж разом розібратися в тому, що являв собою оточуючий нас світ.

Але насамперед я прошу вас раз і назавжди викинути з голови надуманий неоромантичний песимізм, що отруїв ціле покоління. Вам втовкмачили, що світ абсурдний*. Що це означає? Висловлювання абсурдне, якщо воно суперечить доведенням розуму. Закон абсурдний, якщо він ображає здоровий глузд. Але твердження, що все навкруги абсурдне, – абсурд. Світ такий, який він є. Він не підкоряється ні доведенням розуму, ні здоровому глуздові. Світ –вихідна точка, певна данина. А як же інакше? Важко уявити, щоб світ був створений лише для задоволення наших потреб. Це було б чудом із чудес. Світ є нейтральним. Він не є ні дружнім, ні ворожим людині. Вам втовкмачили, що людина народжується для того, щоб померти, і що ви повинні ціле життя гризтися цією думкою*. Заради чого? Смерть – не факт свідомості. “Зміст роздумів про смерть в тому, що вони позбавлені змісту”, – писав Монтерлан. Смерть близьких людей потрясає нас. А наша власна? Боятись її – значить уявляти собі і світ, де ми є, і світ, де нас немає. Ці два образи несумісні.

Вам втовкмачили, що ми живемо з краю провалля і що усвідомлення смертельної небезпеки забирає від нас останні рештки розуму. Але люди завжди жили над проваллям, і це не заважало їм кохати, працювати, творити. Чому б і вам не йти за їх прикладом? Мені можуть заперечити: “Все змінилося. Людей минулого підтримувала віра. До того ж їм на відміну від нас не загрожувала небезпека загинути разом з планетою, на якій вони живуть”. А хто заважає вірити і вам? Чи померли боги? Вважаю, що вони просто стали іншими. Не забувайте, що у вас є дещо більш велике, чим ви самі; не забувайте, що ця велич закладена в кожній людині: недарма підлу людину мучить сумління; не забувайте, що спільними зусиллями, можна запобігти катастрофі і не дати земній кулі загинути від рук її мешканців; не забувайте і про те, що навіть якщо ми йдемо краєм провалля, ніщо не штовхає нас донизу. Вам втовкмачили, що старі моральні цінності відійшли у минуле. Це обман. Якщо ви придивитесь до сучасної людини, то за словесною шкаралущею виявите людину, якою вона була у всі часи. Письменники трублять про кінець класичної культури. “Факти є невмолимими, – говорять вони. – Не виникає сумнівів, що XX ст. завершує п’ятитисячолітній період розвитку людства – еру великих класичних культур – і ми стоїмо на порозі нової ери… Вона не матиме жодної схожості з минулим; раніше оновлена душа вселялася в історично обумовлену оболонку; тепер нова душа оживить нове тіло”. Нова душа в новому тілі? Нічого подібного. Я не вірю в жодне нове тіло. Хіба у нас не такі самі серце, печінка, артерії, нерви, як у кроманьонців. А що стосується душі, то моральні цінності – не безумний винахід ветхих моралістів. Вони тому і називаються цінностями, що без них неможливі ні подальший розвиток суспільства; ні щасливе життя. Я нагадаю вам для початку декілька давніх як світ істин, відмінити яких не може ні технічний прогрес, ні нігілістична філософія.

По-перше, не можна жити для себе. Думаючи лише про себе, людина завжди знайде тисячу причин почувати себе нещасливою.(Андре Моруа «Відкритий лист молодій людині про науку жити» [Електронний ресурс] // Блог Сергія Терепищого. – Режим доступу : http://terepishchyi.com. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015)).
ІІІ. Перлини думки

 • Пробачати треба мовчки – бо яке ж це тоді пробачення.

 • Нема нічого прекраснішого на світі, ніж шлюб, де все спільне: любов, духовні зацікавлення, перемоги і поразки…

 • Не відгукуйтеся про себе погано. Бо вам можуть і повірити.

 • Людям властиво зневажати те, що іде до них у руки, і чіплятися за те, що вислизає.

 • Життя надто коротке, щоб дозволити собі не сприймати його серйозно.

 • Товариші виховують значно краще, ніж батьки, бо вони не жаліють.

 • Грубість — дотепність дурнів.

ІV. Методичні рекомендації до проведення заходів
ІV.Оформлення експозицій книжково-журнальних виставок:

 • Андре Моруа та його тонкий іронічний талант охоплення людської психології.

епіграфи до книжково-журнальних виставок:

«… не можна жити для себе. Думаючи лише про себе, людина завжди знайде тисячу причин почувати себе нещасливою».

ІV. Тема виховної години

 • Андре Моруа – автор «Відкритого листа молодій людині про науку жити».

V.Бібліографія

V.1.Цікаві Інтернет-ресурси


 • Аудиокнига «Письма незнакомке» Андре Моруа [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://asbook.net. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Андре Моруа. Життя і світогляд. Етапи творчості… [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ukrlib.com.ua. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Возвращение пленного. Андре Моруа [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://lublulitru.my1.ru. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Андре Моруа. Рождение знаменитости [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу : https://www.youtube.com. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Андре Моруа. Афоризмы, цитаты, крылатые выражения [Електронний ресурс] // Лабиринт Мандрагоры. – Режим доступу : http://mag.org.ua. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Так где же щастье? Андре Моруа [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://smartfiction.ru. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).

 • Цитаты и высказывания Андре Моруа – 28 цитат [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://greatwords.org. – Назва з екрана. – (Дата звернення 20.04.2015).


V.2.Рекомендований список літератури


  1. Гаврилюк, А. М. Андре Моруа (1885–1967) // Моруа, А. Письма незнакомке: Избр. произведения. – Львов, 1989. – С. 5–11.

  2. Маєвська, Л. Андре Моруа // Моруа, А. Прометей, або життя Бальзака. – К., 1977. – С. 494–496.

  3. Моруа, А. Афоризми. Переклад з франц.: Р. Доценко // Всесвіт. – 1977. – № 4. – С. 236–237.

  4. Моруа, А. Прометей, або життя Бальзака. – К., 1977. – 500 с.

  5. Моруа, А. Три Дюма. – М., 1962.

  6. Овруцька, А. М. Естетика Андре Моруа // Моруа, А. Мистецтво і життя. – К., 1990. – С. 3–25.

  7. Токарев, Л. Истины Андре Моруа // В мире книг. – 1985. – № 7. – С. 75–76.Ключові слова: Моруа, А., французький письменник, перлини думки.


Каталог: uploads -> editor -> 3901 -> 337359 -> sitepage 63 -> files
files -> 175 років від дня народження Марка Кропивницького Марко Лукич Кропивницький
files -> Сценарій за іншими джерелами Методичні рекомендації до проведення заходів
files -> Сценарій за іншими джерелами Методичні рекомендації до проведення заходів
files -> Методичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок
files -> Наталія звольська
files -> Методичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок Тема бесіди для учнів старших класів
files -> Довідка 210 років від дня народження Ганса Крістіана Андерсена
files -> Методичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок Теми бесід для учнів молодших класів
files -> Довідка 50 років з часу першого в історії виходу людини у відкритий космос


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Методичні рекомендації до проведення заходів iconСценарій за іншими джерелами Методичні рекомендації до проведення заходів
Копержи́нська Но́нна Кроні́дівна (1 травня 1920, Київ — 10 червня 1999, Київ) — українська актриса театру І кіно
Методичні рекомендації до проведення заходів iconМетодичні рекомендації щодо проведення у навчальних закладах міста Донецька
Управління освіти Донецької міської ради, міський методичний центр надсилає для використання під час проведення Першого уроку після...
Методичні рекомендації до проведення заходів iconМетодичні рекомендації щодо організація та проведення заходів до відзначення 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка
Черкащину та її видатних земляків, викликати почуття любові до свого рідного краю, гордості за його здобутки, формувати національну...
Методичні рекомендації до проведення заходів iconМетодичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок
Ле́сь Марто́вич (Олекса Семенович Мартович, 12 лютого 1871, Торговиця — †11 січня 1916, Зубейки, похований в с. Монастирок) — український...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка