Михайла Сергійовича ГрушевськогоДата конвертації17.05.2017
Розмір86,6 Kb.

Виховна година , присвячена 150-літтю від дня народження

Михайла Сергійовича Грушевського

«М.С. Грушевськийmyhaylo_hrushevskiy

дослідникі творець історії

відродження України

XX століття»
Діти в українських національних костюмах, класна кімната святково прикрашена рушниками, портретами Грушевсько М. С.

Діти виконують гімн України «Ще не вмерла України…»
Вчитель: Діти, незабаром, а саме 29 вересня ми будемо святкувати 150-ліття від дня народження видатного ученого-історика, громадського і політичного діяча, письменника, ідеолога руху за незалежність України, організатора національної освіти і науки Грушевського Михайла Сергійовича .
Вчитель: На запитання ким був для українського народу Михайло Сергійович для українського народу не можливо дати однозначну відповідь. Він і дослідник тисячолітньої історії України і найбільший творець живої історії – великого відродження України 20 століття.

Вчитель: Діти ,ви ще маленькі, і навіть не знаєте обличчя видатних діячів української історії, але найперше , де зображено портрет Грушевського М. С., це – банкнота номіналом 50 гривень та монети 1996 та 2006 років. А щодо пам'яток архітектури, то у Києві та Львові, та інших містах споруджено пам'ятники Грушевському. Іменем Грушевського названо вулиці. Зокрема є проспект Грушевського в Кам'янці-Подільському.200px-monument_of_mykhailo_hrushevskyi_in_kyiv

Вчитель: Діти, до нас завітали працівники бібліотеки, які хочуть роповісти вам цікаву інформацію про Михайла Сергійовича

Працівники бібліотеки розповідають учням про біографію Грушевського, учні переглядають фото на слайдах презентації.

Бібліотекар: Грушевський Михайло Сергійович –видатний історик, вивчав і висвітлював не життєдіяльність та царювання можновладних князів, панів і гетьманів, наслідки їхнього правління, а суспільно-правові умови життя народу, його етнографічні й культурні особливості. М.С. Грушевський виступав із обґрунтуванням необхідності заснування українських приватних гімназій. Особливого значення набули статті-розмірковування про необхідність заснування в Україні національних кафедр при університетах і про нагальні потреби української науки.Бібліотекар 2: Тісно пов’язана з цією проблематикою книжечка «Про українську мову і українську школу» (1912 р.), у цій добірці Михайло Сергійович Грушевський палко закликає українців здобувати й відстоювати право навчання в народних школах українською мовою, агітує за поширення рідномовної видавничої продукції.

Вчитель: Шановні гості, діти старанно готувалися до нашої виховної години і пропонують до вашої уваги свої виступи, в яких хочуть висвітлити основні моменти біографії, життя і творчості Грушевського Михайла Сергійовича.Учень 1: Народився М. Грушевський 17 вересня 1866 року в невеликому місті Холмі (тепер Хелм на території Польші).

Учень 1: Родина з XIII століття «загніздилася» в Чигиринському повіті — в самому серці України. Багато з його пращурів Грушів (згодом Грушевських) були церковними службовцями, допоки його дідові Федору не вдалося перебратися під Київ, до села Лісники.

Учень 3: Батько майбутнього історика, Сергій Федорович (1833— 1901), здобув світську освіту в Києві, викладав славістику.

Учень 4: Мати — Глафіра Опакова — походила з родини служителів культу.

Учень 5: 1869 року трьохрічний Михайло разом з батьками переїздить на Кавказ, у 1880—1886 рр. навчається у Тифліській гімназії. Мріє якнайскоріше повернутися на Україну

Учень 1:Виріс на Кавказі. Навчався в Тифліській гімназії, а вищу освіту здобув в Київському університеті Св. Володимира на історико-філологічному факультету. Під керівництвом професора В. Антоновича захищає дисертацію і отримує ступінь магістра.

Учень 2: Згодом М. Грушевський переїздить до Львова, де працює у Львівському університеті на першій кафедрі історії, створеній на українських землях. Він писав: « Українець – це той, хто хоче йти спільно зі своїм народом, працювати для його добра, боротися за його свободу і кращу долю»

Учень 3: Михайло Сергійович Грушевський мріяв, щоб кожний українець перейнявся переконанням у тому, що держава-громада існує для його щастя, і він повинен служити їй, віддаючи усі сили, все життя, бо немає в світі благороднішої мети, ніж служіння своїй громаді-державі.

Бібліотекар: Дуже цікавими були ваші розповіді, діти але на початку Першої світової війни Грушевський приїхав до Києва. Влада була вороже настроєна до вченого — засилає його до Симбірська як українського сепаратиста і «мазепинця» та все ж таки волю йому принесла Лютнева революція в Петрограді.

Бібліотекар 2: 4 березня в Києві утворюється Українська Центральна Рада, головою якої заочно обрано Михайла Грушевського. Викликаний телеграмою, 12 березня він повертається з Москви до Києва.

Бібліотекар: Д. Дорошенко писав: « Ніхто в даний момент не підходив більше для ролі національного вождя, як Грушевський, ніхто навіть і рівнятися не міг щодо загально-признаного авторитету й тої поваги, якою оточувало його все українське громадянство».

Бібліотекар 2: За цей час Україна пройшла шлях від перших спроб здобути автономію до проголошення Української Народної Республіки та прийняття першої Конституції.

Бібліотекар: Через німецький переворот у 1919 році М. Грушевський змушений емігрувати із України. За цих обставин була і зупинена його науково-дослідницька робота через неможливість працювати в українських архівах, тому він завжди прагнув повернутися в Україну, хоч розумів, що йому не уникнути переслідування з боку радянської влади.

Бібліотекар 2: Лише в 1923 році, отримавши від Президії Всеукраїнського Центрального виконавчого Комітету охоронного листа, що гарантував йому безпеку, М. Грушевський повертається до активної діяльності в Україні, а згодом його обирають в 1929 році академіком Академії наук СРСР кафедри історії українського народу. Але через 2 роки зазнає переслідувань, радянська влада відправляє його до Москви, де він перебуває під постійним наглядом НКВС.

Бібліотекар: Від 1931 року Михайцло Сергійович змушений був жити в Москві, але продовжував багато працювати. Наприкінці 1934 року Михайло Грушевський під час відпочинку у санаторії раптово захворів та помер. Поховано академіка на Байковому цвинтарі.470px-m-hrushevskyi-grave

Бібліотекар 2: Діти а зараз ми перевіримо, чи уважно ви нас слухали і проведемо з вами вікторину: 1. В якому місті народився М. Грушевський?

А. Харків

Б. Холм


В. Львів

Г. Москва
 1. До якого університету було зараховано М. Грушевського?

А. Львівського університету

Б. Новоросійського університету

В. Київського університету Св. Володимира

Г. Віденського університету
 1. Хто був науковим наставником Грушевського під час навчання в університеті?

А. В. Антонович

Б. І. Франко

В. В. Винниченко

Г. М. Костомаров
 1. Де Грушевський розпочинає активну наукову діяльність?

А. у Києві

Б. у Львові

В. у Санк-Петербурзі

Г. у Празі
 1. З яким товариством була пов’язана діяльність Грушевського у Львові?

А. «Просвіта»

Б. Наукове товариство імені Т. Шевченка

В. Товариство українських поступовців

Г. «Основа»
 1. Як звали дружину Грушевського?

А. Марія Вояківська

Б. Наталя Крупська

В. Леся Стефаник

Г. Ольга Кобилянська
 1. В якому місті починає видаватися праця Грушевського «Історія України-Руси»?

А. Луцьк

Б. Санк-Петербург

В. Прага

Г. Львів 1. Як голова Центральної Ради Грушевський в першу чергу прагнув:

А. домогтися автономії УНР, а згодом її незалежності

Б. здійснити державний переворот

В. перейти під протекторат Австро-Угорщини

Г. оголосити війну Росії
 1. Членом якої партії після утворення УЦР став Грушевський?

А. Комуністична партія України

Б. Українська партія соціалістів-революціонерів

В. Українська радикальна партія

Г. Українська народна партія
 1. Де перебував Грушевський під час еміграції?

А. Прага, Відень

Б. Париж


В. Москва, Санк-Петербург

Г. Варшава, Краків
 1. Ким не був обраний Грушевський у Всеукраїнській академії наук?

А. академіком Всеукраїнської академії наук

Б. керівником історико-філологічного відділу ВУАН

В. головою ВУАН

Г. головою археографічної комісії ВУАН
 1. На якій українській купюрі є зображення Грушевського?

А. 10 грн

Б. 20 грн

В. 50 грн

Г. 100 грн


Бібліотекар: Діти ви були уважними і правильно відповіли на наші запитання. Памятайте слова великого історика Грушевського Михайла Сергійовича: : « Українець – це той, хто хоче йти спільно зі своїм народом, працювати для його добра, боротися за його свободу і кращу долю».

Література:

1.Незабутні постаті / [Авт.-упор. О. Матвійчук, Н. Струк ; Ред. кол.: В.В. Скопенко, О.В. Третяк, Л.В. Губерський, О.К. Закусило, В.І. Андрейцев, В.Ф. Колесник, В.В. Різун та ін.]. - Київ : Світ Успіху, 2005. - С. 172-173.

2. http://www.m-hrushevsky.name/uk/Bio.html

3. http://children.kmu.gov.ua/history/persons/1354.html

4. https://uk.wikipedia.org/

5.  Пристайко В., Шаповал Ю. Михайло Грушевський: Справа "УНЦ" і останні роки (1931–1934). – К.: Критика, 1999. – С.107–108.

6. С. Грушевський: [Некролог] // Червоний шлях. – 1934. – № 11–12. – С.171; Плохій С. Великий переділ. Незвична історія Михайла Грушевського. – К.: Критика, 2011. –С.277, 527.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/thumb/3/37/mykhaylo_grushevsky_monument_%28kyiv%29.jpg/180px-mykhaylo_grushevsky_monument_%28kyiv%29.jpg
Каталог: attachments -> article -> 8358
article -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
article -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
article -> Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту
article -> «Сто років з Андрієм Малишком»
article -> Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв»
article -> “Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета Олександра Довженка”, зазначав Чарлі Чаплін
article -> Схеми. Таблиці 9 клас новий час
article -> Опорна схема


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Михайла Сергійовича Грушевського iconУкраїнська академія мистецтв була відкрита з ініціативи видатних діячів культури, науки І мистецтва — академіка Михайла Грушевського, вчених Дмитра Антоновича І Григорія Павлуцького,
Михайла Грушевського, вчених Дмитра Антоновича І григорія Павлуцького, художників Василя Кричевського, Федора Кричевського, Вадима...
Михайла Сергійовича Грушевського iconМихайла грушевського
М. С. Грушевського, який проголосив народження нової Європейської держави Української Народної республіки, І першим президентом якої...
Михайла Сергійовича Грушевського iconВолодимир Мельниченко Москва Михайла Грушевського
...
Михайла Сергійовича Грушевського iconНавчального року: 150 років від дня народження Михайла Грушевського
В планах роботи навчальних закладів необхідно передбачити заходи щодо відзначення важливих пам’ятних та ювілейних дат
Михайла Сергійовича Грушевського iconБіографічна довідка
«Фундатор відродження української держави»: до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського : методико-бібліографічні матеріали...
Михайла Сергійовича Грушевського iconВ’ячеслав Артюх значення статті грушевського «звичайна схема «русскої» історії…» для формування української ідентичності
Сумчани в колі Грушевського : тези доповідей та повідомлень наукових краєзнавчих діалогів, присвячених 150-річчю від дня народження...
Михайла Сергійовича Грушевського iconІм. М. С. Грушевського нан україни
Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського нан україни утворене розпорядженням...
Михайла Сергійовича Грушевського iconОсвіта. Виховання. Навчання актуальні проблеми дошкільної
Вип. 4 / Вінниц держ пед ун-т ім. Михайла Коцюбинського; Вінниц держ пед ун-т ім. Михайла Коцюбинського, Вінниц держ пед ун-т ім....
Михайла Сергійовича Грушевського iconМихайла Петренко дав пісню крилату
Всесвіт І безкінечність, І ще тому, що вона, як І інша загальновідома пісня на слова Михайла Петренка “Взяв би я бандуру ” належать...
Михайла Сергійовича Грушевського iconКуряча Марія
Олени та Михайла Теліг, зокрема роль Михайла, як фактора впливу у формуванні громадянської позиції Олени. Окрім загальновідомої версії...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка