«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»



Скачати 198.69 Kb.
Дата конвертації13.04.2017
Розмір198.69 Kb.
ТипКонспект



Великожолудська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Конспект уроку

з української літератури на тему:


«Михайло Стельмах

«Гуси-лебеді летять»

Підготувала вчитель української мови та літератури Кілюх О.І.



2014 р.

Тема уроку.«А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..»«Гуси-лебеді летять…» Михайла Стельмаха - автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях). Звичаї та традиції українців. Символ образу гусей-лебедів.

Мета уроку.Навчальна – ознайомити школярів із постаттю М.Стельмаха в українській літературі, з’ясувати особливості автобіографічної повісті; розкрити звичаї та традиції українського народу , які описує письменник у творі, через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції народу в повісті,з’ясувати роль художніх засобів та елементів фольклору в повісті, усвідомити поняття «символ», розкрити власне розуміння образу гусей-лебедів.

розвивальнарозвивати вміння працювати з текстом, аналізувати його фрагменти, розвивати естетичні смаки учнів, спостережливість, уміння творчо мислити, грамотно висловлювати свої думки, удосконалювати навички виразного читання, переказування тексту, виділення головних епізодів твору, розвивати словник учнів, формувати кругозір.

виховна виховувати почуття пошани, поваги, любові до рідної літератури, її митців, виховувати любов до батьків, до своєї родини, до традицій,любов до природи, домагатися розуміння того, що людина — мудрий друг і охоронець природи, інтерес до наслідків власної праці, естетичні почуття.

Теорія літератури.Автобіографічна повість, символ.

Міжпредметні зв’язки, мистецький контекст. Історія літератури, історія, кіномистецтво, образотворче мистецтво, народознавство.

Обладнання.Портрет М.Стельмаха, підручники, учнівські презентації, кінофільм «Гуси-лебеді летять», мультимедійний проектор, комп'ютери.

Тип уроку.Урок засвоєння нових знань.

Форма проведення.Урок-проект.

Характеристика проекту:

за метою й характером діяльності – інформаційно – дослідницький;

за рівнем реалізації міжпредметних зв’язків – міжпредметний;

за складом учасників проектної діяльності – колективний (груповий);

за тривалістю – короткий;

за ступенем самостійності – частково-пошуковий.

Ключове (проблемне) питання.Чому автор назвав свою повість «Гуси-лебеді летять»?

Тематичні питання.

1.Автобіографічність повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

2.Єдність світу природи і світу дитячої душі.

3.Звичаї та традиції українського народу в повісті «Гуси-лебеді летять».

4.Символічний образ гусей-лебедів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

ІІ. Вступне слово вчителя.

1.Сьогодні ми продовжуємо літературну мандрівку далекими минулими часами. Ми вже побували в руському селі Тухля, яке розташоване в долині Карпатських гір, переймалися долею маленького Тарасика, якому так хотілося вчитися, боліли душею за Павлуся, який визволяв з ясиру свою сестру. На цей раз наша стежина завернула на Вінниччину. Тут народився відомий український письменник Михайло Панасович Стельмах, тут пройшло його дитинство. Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими й широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх.

2.Епіграф до уроку, його коментар.

Стельмах пише про те, що добре знає. А добре знає він село. Справді знає, і не вірити йому не можна. А художник кінчається там, де перестаєш йому вірити, і починається там, де віриш йому безвідмовно.

Максим Рильський

3. Зачитування вчителем уривка з листа Максима Рильського до Михайла Стельмаха.

«Багато, багато у нас було зустрічей, дорогий Михайле, багато було розмов. Та коли я тепер хочу визначити основну тематику цих розмов, то вона мені уявляється так: життя і література, природа і література, література і правда. Неправду, несправедливість, несправедливість у житті і в літературі Ви сприймаєте як великий біль, біль майже фізичний. Відрив письменника від народу – тяжкий злочин. Людина, якій чужа природа, на Вашу думку, неповноцінна людина. Труд, що перетворює землю, - найбільше на землі щастя. Адже так, Михайле Панасовичу?

Ваші романи, що принесли вам заслужену славу, об’єднані благородною ідеєю людяності, яка знаходить свій найвищий вияв у труді.

Коли Ви буваєте у мене в гостях у скромному моєму садку, я раджуся з Вами як з ученим-садоводом і великим практиком і неухильно виконую Ваші поради.Ви прекрасно знаєте землю і труд на землі. Ви чудово знаєте те, про що пишете. Ваша творчість – благородна данина народу. Прихильник правди, Ви ненавидите кривду, як безстрашний воїн.

Ви вірний син свого народу. Залишайтеся таким, яким Ви є, будьте вірним собі і творіть прекрасне нове».

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.


  • Кожний урок для учня - це спроба дізнатися про щось нове, відкрити для себе незвідане, невідоме, глибше зазирнути у власну душу. Урок літератури – це можливість стати кращим, досконалішим, добрішим. Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо знайомитися із творчістю М.Стельмаха, зокрема уривками його повісті «Гуси-лебеді летять».


ЗНАТИ
Завдання, які необхідно розв’язати в ході уроку:

-пронеповторність художнього стилю М.Стельмаха; -особливості автобіографічної повісті; - звичаї та традиції українського народу ,які описує письменник у повісті; - про роль художніх засобів та елементів фольклору в повісті, - усвідомити поняття «символ»; - розкрити власне розуміння образу гусей-лебедів.





УМІТИ

- працювати з текстом, аналізувати його фрагменти; -творчо мислити; - грамотно висловлювати свої думки; - виділяти головні епізоди твору; - розвивати словниковий запас.




ЦІНУВАТИ

-рідну літературу, її митців; - найдорожчих людей – батьків та свою родину; - традицій та звичаї українського народу; - природу, домагатися розуміння того, що людина — мудрий друг і охоронець її.



Очікувані результати.Учитель знайомить учнів із очікуваними результатами.

  • Михайло Стельмах. Цікавий, самобутній талант. Один із найвидатніших художників слова. Одночасно – поет і прозаїк, драматург і фольклорист, публіцист і кіносценарист. Жанровий і тематичний діапазон його творчості досить широкий, художня палітра на диво різнобарвна, приваблива. Стиль його письма чарує, полонить читача. У минулому М.Стельмах – учитель-словесник. Художнє бачення світу, уміння тонко проникати в психологію людини, неабиякий природний талант, помножений на досконалу художню майстерність, - усе це забезпечило письменникові успіхи, які привели його на вершину Парнасу.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Слово вчителя.

- Надійшла весна. З далекого вирію повертаються птахи. Ось летять ключем горді птахи, провісники весни – лебеді. Летять низько-низько над хатою, тому маленькому Михайликові здається, що вони «струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів». Хлопчикові теж хочеться полетіти за чудесними птахами. «А віща скрипка і срібний відгомін бринять, єднаються над моїм дитинством, піднімають на крила мою душу, забирають її в нерозгадану далину. І хороше, і дивно, і радісно стаємені, малому, у цім світі », - так згадує дитинство Михайло Стельмах. Повість «Гуси-лебеді летять» переносить нас у дитинство письменника, яке пройшло вподільському селі Дяківці, неподалік від річки Південний Буг, що несе свої води у Чорне море. Власне дітище Михайло Стельмах присвятив батькам – Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу: «Моїм батькам – Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу з любов’ю і зажурою».



2. Проблемне питання.

- Чому автор назвав свою повість «Гуси-лебеді летять»?



3. Робота з підручником. Теорія літератури.

- Пригадайте, який твір називають автобіографічним? (Автобіографічним називають твір, головним героєм якого сам автор ). - Що підсилює відчуття, що автор описує своє дитинство? (Розповідь від першої особи). - У якому часі ведеться розповідь? (Письменник веде розповідь то в теперішньому, то в минулому часі. Від цього читач уявою ніби переноситься колишнього в сьогодення). – Як ви думаєте, чому автобіографічні твори є джерелом відомостей про видатних письменників? – Що з цього приводу говорив Тарас Шевченко? (Т.Шевченко про це сказав: «Історія мого життя – частина історії моєї батьківщини»). - З яких часів відомі автобіографічні твори у світовій літературі? (У світовій літературі автобіографічні твори відомі з часів Юлія Цезаря). – Хто започаткував цей жанр в українській літературі? (В українській літературі жанр започаткований «Поученієм Володимира Мономаха»).



4. Екскурс у минуле «Україна на початку 20-х років ХХ століття». Повідомлення групи істориків.

- Події у повісті М.Стельмаха відбуваються в Україні на початку 20-х роківХХ століття.

Після завершення революції (1917 року) і громадянської війни політичне й соціально – економічне становище України було надзвичайно важким. Майже сім років воєн і громадянської смути довели Україну до стану руїни. Загинуло близько 1,5 мільйонаосіб. Через нестатки й розруху сотні тисяч людей залишали міста, йдучи до сіл у пошуках хліба. Практично припинилося виробництво товарів. У 1921 році промислове виробництво становило лише 5–10 % довоєнного. Не працювали цілі галузі виробництва. Найбільша частина України з населенням майже 40 мільйонів стала об’єктом небаченого за своїми масштабами експерименту, якиймав на меті побудову найпередовішої у світі економічної та політичної системи.

Одним із перших кроків у 1919 році на цьому шляху стала запроваджена в роки громадянської війни політика „воєнного комунізму”. Відповідно до неї проводилася націоналізація всієї промисловості й торгівлі, на селі запроваджувалася продрозкладка, за якою селянам залишали мінімальні норми продовольства, решта ж відбиралася державою. Заборонялися гроші, приватна торгівля, уводилася обов’язкова трудова повинність. Запроваджувався розподіл продуктів за картковою системою. Унаслідок цього економічна й політична криза ще більше поглибилася. Війна, „воєнно-комуністичні” методи та розруха майже знищили торгівлю, убивали найменші економічні стимули до продуктивної праці й ефективного господарювання, руйнували грошову систему, призвели до зростання безробіття, викликали масове невдоволення.

Ситуацію ускладнили засуха 1921 року й голод, який стався в Україні у 1921–1923 роках. Головною його причиною були не лише засуха, але й наслідки політики „воєнного комунізму”, тих примусових методів, за допомогою яких більшовицька влада домагалася виконання нереальних планів хлібозаготівель, незважаючи на неврожай, який охопив у 1921 році південні, степові райони України. Особливо тяжке становище склалося в Катеринославській, Запорізькій, Одеській і Миколаївській губерніях. Це були райони, які до Першої світової війни слугували головними експортерами хліба. Голодувало близько 7 мільйонів люду. Лютувала епідемія холери.Голоду можна було уникнути, якби влада своєчасно подбала про перерозподіл ресурсів, які тоді були в її розпорядженні. Цього, однак, не було зроблено: Москва вимагала хліба для промислових центрів Росії. У той же час на територію України прибуло близько 440 тисяч переселенців із голодуючих районів Росії.

Значна частина населення мирилася з політикою „воєнного комунізму” в час війни, але не хотіла сприймати „надзвичайних” заходів радянської влади у мирний час. Розпочалися селянські повстання проти політики радянської влади, зокрема виступила армія Махна, застрайкували робітники. Загострилися суперечки в більшовицькій партії щодо шляхів подальшого розвитку країни. Таким чином, хоч ці виступи нещадно придушувалися, проте стало очевидним, що політику „воєнного комунізму” необхідно міняти йіти на поступки, особливо селянам.

З 1922 року Україна увійшла до складу СРСР , який проіснував до 1991 року.

5. Робота у творчих групах.

-При підготовці до уроку клас було поділено на творчі групи. Група літературознавців отримала таке завдання.

Завдання для групи «Літературознавці»:дослідити ознаки автобіографічності повісті, з’ясувати, хто з близького оточення М.Стельмаха мав вплив на формування його особистості та становлення як письменника. Власні пошуки підтвердити цитатами з повісті. Учнівська презентація «Автобіографічність повісті «Гуси-лебеді летять».

6. Робота з текстом (І розділ).

- Як розпочинається повість? Знайдіть елементи казковості на початку повісті.

- З якою метою хлопчик хоче стати чародієм?

- Що сказав про приліт лебедів дід Дем’ян?

- Які ключі має сонце? Як йому вдається ними відмикати землю?

- У яких краях хочеться побувати Михайликові?

- Чому хлопчик не може піти в ліс?

- З якою метою Михайлика відправили в церкву? Чим він був вражений?

- Доведіть, що однокрила качка уміла розбиратися в людях.

- Прокоментуйте слова дядька Себастіяна: «Найшов забавку! Краще було б, дитино, аби ні ми, ні ви не знали цих забавок».

- Отже, про що розповідається в першому розділі?

- Визначте тему першого розділу повісті. (Відображення приходу весни, її вплив на життя селян; знайомство з родиною Михайлика ).



6.1. Філологічна хвилинка «На острові мовних скарбів».

- Знайдіть, який синонімічний ряд використовує письменник до слова «лаяти». («І що це за мода пішла: не встигнеш босоніж вискочити з хати, як одразу сварять, а то й духопелять тебе…, затюкають…»).

- Як називала мама сина, коли сердилася на нього? («…і називають махометом вариводою, лоботрясом»; «спершу з мене вибивали дурування і примовляли, який я бузувір, опришок, урвиголова, харциз, каламут і навіть химород»).

- Як описує М.Стельмах зимові дитячі розваги? («…і вже росте отакенна купа, в якій усе регоче, верещить, клубочиться, видирається наверх і жужмом котиться вниз»).

- Знайдіть і зачитайте, які фразеологізми та прислів’я використано в першому розділі? (Вухналі кувати зубами; птиця також боса ходить і не журиться; сорока на крилі принесла).

- З якою метою вводить письменник у текст повісті таку лексику?



7. Підсумок першої 30-хвилинки.

- Коли відбуваються події в повісті Михайла Стельмаха?

- Які події відбувалися в той час на Україні?

- Чому повість «Гуси-лебеді летять» є автобіографічною? Хто вплинув на формування особистості письменника?



8. Слово вчителя.

- Серед мальовничої природи Прибужжя промайнуло дитинство письменника. Саме тут він навчився шанувати красу природи, розуміти таємниці людського життя. У повісті звучить мотив любові до природи: людина – дбайливий і мудрий господар, який повинен любити й оберігати її.

9. Вибіркове читання.

- Як Михайлик був зачарований весняною красою природи?

- Які почуття переживає хлопчик, спостерігаючи за польотом лебедів?

- Як буде відмикати золотими ключами сонце землю?

- Чому Михайликові хочеться побувати у краю, де тихі води та ясні зорі?

10. Виступ групи «Психологи».

Завдання для групи «Психологи»:з’ясувати єдність світу природи та світу дитячої душі (у вчинках, поведінці,роздумах, переживаннях ), дослідити народні вірування про одухотвореність природи. Учнівська презентація «Єдність світу природи і світу дитячої душі».

10. Робота в зошитах.

- Поділивши на змістові частини перший розділ повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять», складіть і запишіть план.



ПЛАН

  1. Приліт лебедів.

  2. Видіння казки.

  3. Розмова Михайлика з дідусем.

  4. Спогади хлопчика про зимові розваги.

  5. Михайлик у церкві.

  6. Однокрила качка – диво для вуличан.

  7. Зустріч з дядьком Себастіяном.

11. Робота з текстом (восьмий розділ).

- Які почуття навіває хлопчикові осінь?

- Знайдіть у тексті й зачитайте, як словесні пейзажні малюнки відображають сумний стан Михайлика.

-З чим саме пов’язаний такий настрій хлопчика?

- Як Люба підтримала Михайлика в тяжкий для нього час? Про що це свідчить?

- Відшукайте в цьому розділі ще описи природи. Прокоментуйте, як ставляться до природи Михайлик і Люба.

- Розкрийте почуття Михайлика під час зустрічі з батьком. Підтвердіть власну думку рядками з повісті («Я пізнавав і не пізнавав свого тата. Десь, неначе з далекої темені, обзивався мені його голос, десь ніби я бачив ці очі, але де – не знаю. Одначе як гарно було пригортатися до цього чоловіка, що однією рукою притримував мої босі ноги, а другою – голову»).

- Як ви вважаєте, чому М.Стельмах вживає словосполучення «цього чоловіка»?

- Що пообіцяв тато зробити наступного дня? Чому зрадів Михайлик?

12. Інсценізація уривка повісті «У школі».

Другого дня тато взяв мене за руку i повів до школи. Коли дзвоник задзвонив на перерву й дітвора горохом посипалась із класу, батько підійшов до ставної русокосої вчительки, привітався з нею i нахилив голову в мій бік:

— Привів, Насте Василівно, вам свого школяра. Може, i з нього буде якийсь толк.

— Побачимо, — усміхнулась Настя Василівна. — Як тебе звати?

— Михайлом.

— А вчитися хочеш?

— Дуже хочу! — так вирвалось у мене, що вчителька розсміялась.

— Тільки пропустив чимало він, — сказала батькові.

— Усе наздожену, от побачите! — вихопилось у мене, i я благально поглянув на вчительку. — Читати вмію...

— Ти вмієш читати? — здивувалася Настя Василівна.

— Жінка казала, що справді вміє i по всьому селі винишпорює книжки, — захистив мене батько.

— Це вже добре. А хто тебе навчив читати? — зацікавлено запитала вчителька.

— Я сам від старших школярів перейняв.

— Ану, почитай нам щось, — Настя Василівна взяла зі столу книгу, погортала її й простягнула мені. — Читай ось на цій сторінці.

— А ти ще швидше не можеш?

— Можу і швидше, ось дайте, — відповів я, відчуваючи, що все йде гаразд

— А повільніше теж можеш?

— І повільніше можу, — здивувався, бо нащо робити повільніше те, що можна швидше випалити.

— Ну, то прочитай, зважаючи, що в книзі ще є розділові знаки.

Далі я читав, зважаючи на знаки, і бачив, як щасливий батько любувався своїм читальником.

— А цифри ти знаєш? — запитала вчителька.

— І цифри, до тисячі, знаю.

— А таблицю множення?

— Ні, цього не знаю, — зітхнув я і побачив, як посмутнішав батько.

— Панасе Дем'яновичу, доведеться вашого школяра записати в другу групу.

— Спасибі вам, — чемно подякував тато. — Пишіть, коли на другу потягне.



13.Слово вчителя.

Чарівною казкою дитинства здається нам повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять...», неначе вона народилася з народних оповідань, повних чаклунства й дива. Письменник в образі Михайлика показав себе, власні дитячі роки, враження, відкриття і витоки свого мистецького натхнення.Уся повість пронизана мудрістю природи, що злилась із мудрістю народною. Ще з перших сторінок повісті ми потрапляємо у світ народних казок, стикаємося з образами містичних легенд, з оспіваними явищами природи. Відчувається, що письменник глибоко шанує народні обряди, звичаї і традиції.І вишивані рушники, і калина, і свята повага до хліба — все це душа народу. У повісті М. Стельмаха відображено святе ставлення до землі, оранки, сівби, насіння, до дерев, з якими герої розмовляють, як із живими. Навіть показ процесу праці нагадує народний ритуал, набутий віковим досвідом. Все це мало величезний вплив на самовиховання Михайлика, на талант майбутнього митця.



14. Повідомлення групи народознавців «Михайло Стельмах - фольклорист».

- Академік Микола Жулинський говорив : «Михайло Стельмах особливо чутливий до фольклорної стихії, до вираження селянської самосвідомості, до світопочувань і умонастроїв людини на землі». «Фольклорна стихія» - це посилена увага до українського фольклору. Письменник ще й вчений-фольклорист, академік Академії наук України, колишній науковий співробітник відділу фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії.

Побачили світ такі його фольклорні розвідки:

«Українські народні пісні в записах Михайла Стельмаха»;

«Народна лірика»;

«Народні перлини. Українські народні пісні»;

«Українська народна поезія про Велику Вітчизняну війну».

-Українці мають багатий духовний світ. Звичаї, традиції – його безцінні скарби, за якими упродовж багатьох століть жили наші предки. У народі існували певні правила, морально-етичні норми, пов’язані з народженням дитини її вихованням, стосунки між членами родини, поведінкою молоді. За народною етикою, діти в українських родинах зверталися до батьків і старших людей на «Ви». Значною мірою ця риса знайшла відображення в автобіографічній повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».



10. Виступ групи «Народознавці».

Завдання для групи «Народознавці»:дослідити, які звичаї та традиції згадуються в повісті.

Учнівська презентація «Звичаї та традиції українського народу в повісті «Гуси-лебеді летять»

- Як Михайлик сприймав навколишній світ?

- Що ви знаєте про М.Стельмаха-фольклориста?

- Які народні звичаї та традиції згадуються в повісті? З якою метою вводить їх письменник у свій твір?



V. Закріплення вивченого матеріалу (захист пректу).

1. Прослуховування пісні «Гуси-лебеді».

-Слова Михайла Стельмаха з минулого перегукуються з народною піснею «Гуси-лебеді» в обробці Богдана Стельмаха, яку виконує вокальне тріо «Либідь».

2. Складання сенкану.

Гуси-лебеді

Казкові, таємничі.

Пролітають, струшують, послухали.

Принесли на крилах весну й життя.

Провісники.

3.Створення спільного проекту «Символічний образ гусей-лебедів».

- Письменник думками повертається у своє минуле, у пору відлетілого на лебединих крилах дитинства. Якими зворушливими рядками починається повість!

- Якими в уяві Михайлика постають гуси-лебеді? Знайдіть у тексті й зачитайте слова, які характеризують лебедів.

-Прочитайте перше й останнє речення повісті. Укажіть зв'язок між цими рядками.






4. Обговорення проблемного питання.

- Висловіть свою думку з приводу даного питання, але спочатку повторімо правила ведення дискусії (на партах інструктивні картки «Як вести дискусію»).



Інструктивна картка «Як вести дискусію»

1.Пам’ятайте, що кожен має таке ж право висловлювати свою думку, як і ви.

2. Ставтеся з повагою до свого опонента. Заперечувати можна рішуче, але не ображаючи чужих переконань насмішками та грубістю.

3. Не забувайте: дискусія стане більш результативною, якщо в її учасників є взаєморозуміння.

4. Не старайтеся в усьому заперечувати опонентові: іноді корисно згодитися з деякими його доказами.

5. Не гарячкуйте, а дискутуйте спокійно. Переможцем вийде той, хто володіє більшою витримкою.

VІ. Підсумок уроку.

1 . Підведення підсумків уроку.

Підсумовуючи роботу учнів, учитель нагадує очікувані результати, окресленіна початку уроку, і пропонує разом переконатися, чи досягнуто їх.

- Пригадайте, які завдання ми ставили на початку уроку. Чи виконали їх?

-Як ви розумієте слова «А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям»?

-Про які загальнолюдські цінності йдеться в повісті? Як ви вважаєте, чи змінюються вони з плином часу?

- Як ви розумієте рядки епіграфа?



2.Рефлексія.

Я дізнався…

Зрозумів…

Навчився…

Найбільші труднощі я відчув…

Я не вмів, а тепер умію…



3. Оцінювання результатів уроку.

Учитель оцінює результати роботи учнів на уроці, оголошує й обґрунтовує оцінки, отримані ними за роботу.



VІ. Домашнє завдання.

На бали достатнього рівня.

Опрацювати статтю в підручнику на сторінках 96-97,

виконати завдання 11 (с. 125).

На бали високого рівня.

Опрацювати статтю в підручнику на сторінках 96-97,



дослідити рослини-символи українського народу.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

  1. О.М. Авраменко «Українська література. 7 клас». – К.: Грамота, 2007. –

295 с.

  1. О.М. Авраменко, Г.К. Дмитренко «Книжка для вчителя. Українська література. 7 клас». – К.: Грамота, 2007. – 381 с.

  2. Л.М. Гордєєва «Українська література. 7 клас. Плани-конспекти уроків». – Харків: Ранок, 2002. – 272 с.

  3. І.М. Дузь, І.Є. Кравченко «Наш Михайло Стельмах». – К., 1982. – 367 с.

  4. М.В. Микитюк «Факультативний курс з української мови. Риторика». – Харків: Основа, 2007. – 192 с.

  5. М. Стельмах «Твори в семи томах. Том четвертий». – К.: Дніпро, 1983. – 711 с.

  6. Н.С. Ткаченко, К.О. Ходосов «Вивчення творчості Михайла Стельмаха». – К., 1981. – 223 с.

  7. О.О. Чупринін «Усі уроки української літератури в 7 класі». – Харків: Основа, 2007. – 537 с.

  8. Яндекс. Картинки.

  9. UKRREFERAT. com

  10. School. xvatit.com

  11. www. parta. com.ua


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconМихайло стельмах. Автобіографічна повість про дитинство. «Гуси-лебеді летять» Мета
М. Стельмаха, любові до рідної літератури, пунктуальність, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconУроку.«А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!» «Гуси-лебеді летять…»
Тема уроку.«А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!»«Гуси-лебеді летять…» Михайла Стельмаха автобіографічна повість...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconГуси-лебеді летять Михайло Панасович Стельмах
Дід говорить, що так співають лебедині крила. Я придивляюсь до їхнього маяння, прислухаюсь до їхнього співу, І мені теж хочеться...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconМихайло Панасович Стельмах Гуси-лебеді летять
Дід говорить, що так співають лебедині крила. Я придивляюсь до їхнього маяння, прислухаюсь до їхнього співу, І мені теж хочеться...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconУрок для учня це спроба дізнатися про щось нове, відкрити для себе незвідане, невідоме, глибше зазирнути у власну душу. На яких уроках цього можна найбільше досягти?
«Гуси – лебеді летять», особливості опису прекрасного у творі, що символізують лебеді в фольклорі та літературі, звичаї та традиції...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconБіографія: Михайло Стельмах
...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconЮрій збанацький (1914-1994)
Стельмах, Натан Рибак. Бували там Олесь Гончар, Михайло Стельмах, Павло Загребельний, Василь Кучер, литовський поет Едуардас Межелайтіс,...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconМихайло Шатров – журналіст, літератор, історіограф Дніпропетровська
Справжнє ім’я цієї людини – Михайло Олександрович Штейн. Однак в історіографію та культурну історію Дніпропетровська він увійшов...
«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconЛистопад первосніг Летять листки, немов листи – Їх осінь щедро шле, багато

«Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять» iconВолодимир Мельниченко Українська душа Москви (Михайло Максимович. Михайло Щепкін. Осип Бодянський. Микола Гоголь) Москва



База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка