Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю»Скачати 218,74 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір218,74 Kb.


Міністерство культури України

Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей»

«Я візьму той рушник, розстелю, наче долю»:

до 100-річчя від дня народження Андрія Малишка

Методичні поради

Київ-2012

ББК 78.39

Я 11

УДК 024-053.6«Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» : до 100-річчя від дня народж. А. Малишка : метод. поради / держ. закл. «Нац. б-ка України для дітей» ; уклад. І. В. Слободянюк. — К., 2012. — 20 с.

Методичні поради присвячені 100-річчю від дня народження видатного поета, автора перлин української пісенної культури, лауреата Державних премій СРСР та Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка Андрія Самійловича Малишка. Подаються розробки масових заходів з популяризації творчої спадщини поета. Матеріал адресований організаторам дитячого читання.


Укладач І. В. Слободянюк.

Літературний редактор О. А. Решетняк.

Відповідальна за випуск А. С. Кобзаренко.


© Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей»Неспокій і талант — два крила долі

поета-пісняра Андрія Малишка

Україно моя, мені в світі

нічого не треба,

тільки б голос твій чути

і ніжність твою берегти1.

Найпочесніше місце в історії літературної України посідає Андрій Самійлович Малишко — поет величезного самобутнього обдарування, гордість та окраса української поезії. Ще за життя він став класиком літератури, його ім’я заслужено постало поряд з іменами таких корифеїв новітньої української поезії, як Павло Тичина, Максим Рильський, Володимир Сосюра, Микола Бажан.

Народився майбутній поет 14 листопада 1912 року у багатодітній селянській родині. Батько Самійло Микитович намагаючись прогодувати своїх одинадцятеро дітей і шевцював, і ходив на заробітки в Таврію. Потяг до поетичної творчості в Андрія прокинувся дуже рано і мав досить своєрідний характер. Мати поета, Івга, знала багато українських народних пісень та чудово співала їх дітям. Згодом Андрій Самійлович згадував у своїй «Автобіографії» (1959 р.), що її пісні врізалися у пам’ять на все життя. Після закінчення місцевої семирічки юнак навчався у медичному технікумі, але мріяв складати вірші, пісні. Це спонукало його вступити на літературний факультет Київського інституту народної освіти (нині — Київський національний університет ім. Т. Шевченка), де його взяв під свою опіку Максим Рильський, який на той час викладав там і вів літературну студію. Після закінчення інституту певний час Андрій Самійлович викладав рідну мову й літературу в Овруцькій середній школі, що на Житомирщині, пізніше — працював кореспондентом газети «Радянське слово». У 1934 – 1935 роках він служив у Червоній армії, а після демобілізації переїхав до Харкова, де працював журналістом у газетах «Комсомолець України», «Літературній газеті» та у журналі «Молодий більшовик» (тепер — «Дніпро»).

Перші вірші А. Малишка побачили світ у 1930 р. на сторінках журналів «Молодий більшовик» та «Глобус». Уже в його першій збірці «Батьківщина» (1936) проступають риси самобутнього поетичного таланту. Одна за одною виходять збірки віршів «Лірика», «З книги життя» (1938), «Народження синів» (1939), «Листи червоноармійця Опанаса Байди», «Березень», «Зоревідні», «Жайворонки» (1940). У цей же період молодий поет написав поеми «Трипілля» (надруковано лише уривки), «Ярина», «Кармалюк», «Дума про козака Данила». Усі вони були присвячені історичному минулому українського народу. Спробою розкрити характери, цільність і висоту морально-етичних критеріїв був цикл довоєнних поем «Сини», «Любов», «Прометей», «Жива легенда», «Марія», «Це було на світанку». У 1941–1944 рр. поет служив військовим кореспондентом у газетах «Красная Армия», «За Радянську Україну», «За честь Батьківщини», де виступав і як поет, і як публіцист; видав збірки поезій «До бою вставайте!» (1941), «Україно моя!» (1942, виходила двічі), «Понад пожари» (1942), «Слово о полку» (1943), «Битва» (1943), «Полонянка» (1944). Героїко-трагічний пафос циклу з п’яти віршів «Україно моя!» — одне з найяскравіших поетичних явищ років війни. У 1944–1947 рр. А. Малишко працював відповідальним редактором журналу «Дніпро». За поему «Прометей» він отримав у 1947 р. Сталінську премію. У 1950 р. з’явилася збірка «За синім морем», написана після відвідин поетом Канади та США разом із групою діячів культури. Наступного року він отримав за неї Сталінську премію.

Після війни поет інтенсивно працює: виходять його збірки «Ярославна» та «Чотири літа» (1946р.). Новий і чи не найбільш продуктивний етап у його творчості починається із середини 50-х років. Протягом усього свого життя звертався А. Малишко до творчості Т. Г. Шевченка, результатом чого стала збірка «Віщий голос» (1961 р.), в якій він прагнув представити найяскравіші моменти біографії великого поета. А. Малишко присвячував також свої вірші таким видатним постатям, як Г. Сковорода, І. Франко («На могилі Франка»), П. Тичина («Прощання»), М. Рильський («Вогник»), О. Прокоф’єв, Д. Павличко («Задихав березняк зеленими устами…»).

Через усю творчість А. Малишка червоною ниткою проходить любов до матері, однодумців-побратимів і вчителів, до рідної землі, пісні, Вітчизни. Як поет-лірик, чиї вірші вирізняються надзвичайною музичністю, Андрій Самійлович приходить до пісні. Власне, більшість творів його лірики — це пісні, покладені на музику: «Ти мене накличешся ночами», «Я тебе вимріяв, ніжну й жагучу...», «Я забув, що й плачуть з поцілунку...» тощо. А. Малишко згадував, що пісню любив із самого дитинства, саме вона надихала його на створення поезії. Можливо, цій любові до пісні він має завдячувати своїй сім’ї, зокрема матері. Ці перші дитячі враження і захоплення супроводжували поета протягом усього творчого життя, саме народна творчість стала тим джерелом, з якого він черпав натхнення. Починаючи з першої збірки «Батьківщина», А. Малишко звертався до образу матері. Багато його пісень стали воістину народними. Насамперед, це «Пісня про рушник», окрилена чарівною мелодією П. Майбороди. Не оминув А. Малишко у своїй творчості і маленьких читачів. Для них він написав такі вірші, як: «Перепілка», «Бусол», «Заєць-побігаєць», «Кіт-воркіт», «Хвалилася гречка», «Ячмінь», «Кізка», «Дощик», «Сніг», «Кораблик» та ін. У них і мрія, і радість, і плюскіт повноводного Дніпра, і лагідний мамин голос. Юні читачі ніби потрапляють у світ музики, барв і поезії одночасно. А для найменших до вірша «Колискова» П. Майборода написав музику.

А. Малишко співпрацював з багатьма композиторами, але особливо плідно, починаючи з 1949 р. (від першої пісні «Колгоспний вальс» і до останньої — «Стежина»), з композитором П. І. Майбородою, створивши з ним понад 30 пісень, серед яких «Київський вальс», «Ми підем, де трави похилі…», «Ти, моя вірна любов», «Стежина», «Вчителько моя», «Пісня про рушник», «Гаї шумлять біля потоку», «Журавлі», «Білі каштани», «Колискова», «Пролягла доріженька». Загалом на музику покладено понад 100 віршів поета.

Малишкові творчі шляхи — це й шляхи до іноземної літератури, у країну перекладу. Ще на початку 30-х рр. А. Малишко вперше спробував себе у перекладах— вони були надруковані в газетах, а згодом у збірці «Народження синів» було опубліковано ще шість перекладів з Г. Гейне і один з кращих у нашій поезії переспівів «Плачу Ярославни» з давньоруської пам’ятки «Слово о полку Ігоревім». Йому належать переклади слов’янської літератури, літератури народів колишнього СРСР. А. Малишко залишив нам не тільки пісенну й поетичну спадщину, він також є автором значної кількості публіцистичних та літературно-критичних творів.

А. С. Малишко багато сил віддавав піднесенню престижу і значення української мови, поновленню історичної пам’яті і справедливості. У 50-60-х роках поет піднімає свій голос на захист рідної мови, яку любив над усе. Цією любов’ю осяяна поезія останніх років, в якій він по-новому осягнув її суть і значення. Це вірші — «Поезія», «Синій літопис», «Слово» та ін. Вірш «Стежина» вважається лебединою піснею поета, бо був написаний 8 лютого 1970 року — за 8 днів до його смерті. Поховано поета в Києві на Байковому кладовищі.

Популяризуючи поетичну спадщину А. Малишка, рекомендуємо бібліотекарям проводити з читачами-дітьми усіх вікових категорій заходи, які б підвищували у них інтерес до його творчості та розкривали її багатство. Радимо оформити для учнів 7–8 кл. книжкову виставку «Вставай, підпалена вогнем» за розділами: «В північний час ударить грім», «Україно моя!», «Чотири літа». Корисною, на нашу думку, буде колективна бесіда про різні етапи і події Великої Вітчизняної війни, що з особливою емоційною силою відтворюються у поезіях «Україно моя!», «Битва», «Понад пожари», «Слово о полку» та «Заповіт».

Готуючись до ювілею А. С. Малишка, у бібліотекам для дітей бажано організувати тематичну поличку під назвою «Відзначаємо ювілей А. С. Малишка» або розгорнуту книжково-ілюстративну виставку «Творчість Андрія Малишка — золота сторінка в історії української літератури» (Додаток 1), оформлену портретом поета. На ній можна представити коротку характеристику його творчості і громадської діяльності, список критичних статей, вміщених у періодичних виданнях та основні твори. Радимо провести біля виставки голосні читання, бесіди, що допоможуть читачам самостійно визначитися у виборі творів та більше дізнатися про творчість А. Малишка.

Для читачів-учнів 1–4 кл. цікавим може бути конкурс малюнків на кращу ілюстрацію до віршів А. Малишка, а для учнів 5–6 кл. — пізнавальна бесіда «Я візьму той рушник», у ході якої можна ознайомити дітей не тільки з «Піснею про рушник», а й зі значенням рушника у духовному житті українців, а також розказати про різні засоби техніки вишивки. З читачами-учнями 7–8 кл. доцільним буде проведення літературної вікторини «Я візьму той рушник, розстелю наче долю» про творчість поета (Додаток 2).

З пісенним світом поета ознайомить читачів-учнів 8-9 кл. літературно-музична композиція «Пісні серця» (Додаток 3), у підготовці якої радимо використати фрагменти відеофільму «Андрій Малишко» та фонограми пісень. Фонд «Справедлива країна» випустив CD-R серію «Класика української літератури. Живі голоси», до аудіо-видання якої увійшли також вибрані поетичні твори у виконанні Андрія Малишка «Вітчизно», «Зашуми весною, зелен луже», «Рось росиста».

Знайомство юних читачів з творчістю Андрія Малишка звичайно не вичерпується наведеними прикладами. Глибоко вникаючи у зміст його творів, вивчаючи критичні матеріали, використовуючи дані методичні поради, посібники і власний досвід роботи, бібліотекарі зможуть розробити власні форми популяризації творчості поета.Додаток 1

Творчість Андрія Малишка — золота сторінка

в історії української літератури

Книжкова виставка-портрет

Поети — це скарби народні —

не лірики, ні! Сурмачі!

І линуть в майбутнє сьогодні

Пісень його дивні ключі.

П. Нагнибіда «Пам’яті побратима»

І. Його стежина в ріднім краї

Я з тих країв, де за Дніпром кургани

І ворохобна тисяч літ хода,

Де бунчуки татарські без пошани

Земля покрила чорна і руда

«Сонети обухівської дороги»1
Костенко А. Андрій Малишко : біогр. повість / А. Костенко. — К. : Дніпро, 1987. — 412 с.

Левенко М. Малишкові дороги / М. Левенко // Шк. б-ка. — 2007. — № 10. — С. 39–43.

Проненко В. Про Малишка, якого не знали / В. Проненко // Вітчизна. — 2005. — № 2. — С. 143–147.

Отут я походив : (Малишко і Обухівщина) / упоряд. і ред. Ю. К Домотенко. — Обухів : 2007. — 128 с. : ілюстр.

Шудря М. Дорога під яворами / М. Шудря // Дивослово. — 1997. — № 11. — С. 9–10.

Овсієнко А. Обухівська рапсодія : вірші, етюди, нариси, публіц., крит. розвідки / А. Овсієнко // Задруга, 2007. — 183 с.

Базилевський В. Поет прямої мови : портрет Андрія Малишка у сучасному інтер’єрі / В. Базилевський // Березіль. — 2004. — 2. — С. 152–174.

Почтар К. Життєвий і творчий шлях Андрія Малишка : (уроки укр. л-ри) / К. Почтар // Укр. мова і л-ра в шк. — 2007. — № 4. — С. 34–38.

ІІ. «І кличе в путь життя моє просторе…»

Тільки нам все жити, не вмирати,

Зерно сіять, зацвітати знов,

Тільки щастя наше —

мати Батьківщина —

правда і любов.

«Батьківщина»2

Бровка П. Наш Андрій. Творчий світ письменника : літ.-критич. матеріали про творчість укр. рад. письм. / П. Бровка. — К. : Дніпро, 1982. — С. 181–182.

Дем’янівська Л. Андрій Малишко : Життя і творчість / Л. Дем’янівська. — 2-ге вид., переробл. і доповн. — К. : Дніпро, 1985. — 207 с.

Іванисенко В. «Розстріляним ходжу по Україні» // Малишко А. Вибрані твори / В. Іванисенко. — К. : [Б.в.], 1990. — С. 5–22.

Кейда Ф. Вивчення вірша Андрія Малишка «Гомін, гомін по діброві» / Ф. Кейда // Дивослово. — 1998. — № 5. — С. 20–21.

Неділько В. Андрій Малишко / В. Неділько // Українське слово : хрестоматія укр. л-ри та літ. критики ХХ ст. : в 4 кн. — К. : [Б.в.], 1994. — Кн. 2.

Павличко Д. Сонця і правди сурмач / Д. Павличко // Творчий світ письменника : літ.-критич. матеріали про творчість укр. рад. письм. — К. : [Б.в.], 1982. — С. 182–192.

Шпильова О. Андрій Малишко / О. Шпильова // Малишко А. Поетичні твори : літ.-критич. ст. — К. : [Б.в.], 1988. — С. 5–26.

Я візьму той рушник, розстелю наче долю… // Шк. б-ка. — 2007. — № 10. — С. 44.

Дячков В. Крізь золоті дощі / В. Дячков // Письменники Буковини другої половини ХХ століття : хрестоматія. Ч. 2. — Чернівці, 1998. — С. 425–427.

Пушик С. Г. Хмаролом : вибр. вірші, поеми та пісні / С. Г. Пушик. — К. : [Б.в.], 1998. — С. 133.

Мельничук Б. Шевченкіана Андрія Малишка / Б. Мельничук // Сл. і час. — 2009. — № 3. — С. 34–44. — Бібліогр. : с. 44.

ІІІ. «Вставай, підпалена вогнем…»

Все, що нам дано жорстоким віком

В яросний і незвичайний час

З ранами, з вогнем страшним і диким

Запеклось, закарбувалось в нас.

«Все, що нам дано жорстоким віком»1

Малишко Андрій Самійлович (1912-1970). Поетичні твори : літ.-критич. ст. / Малишко Андрій Самійлович ; АН УРСР ; упоряд. і приміт. Н.М. Гаєвської ; вступ. ст. О.В. Шпильової. — К. : Наук. думка, 1988. — 733 с. : 1 портр. — (Бібліотека української літератури. Радянська українська література).

Малишко Андрій Самійлович. Рута : кн. лірики / Малишко Андрій Самійлович. — К. : Рад. письм., 1966. — 126 с. : портр.

Малишко Андрій Самійлович. Поезії / Малишко Андрій Самійлович ; упоряд., вступ. ст., прим. І. Зуба. — К. : Рад. письм., 1978. — 295 с. : ілюстр. — (Бібліотека поета).

Малишко Андрій Самійлович. Прометей : вибр. твори / Малишко Андрій Самійлович ; упоряд., передм. В. Неділька ; худож. В. Шляпін. — Перевид. — К. : Веселка, 1983. — 230 с. : ілюстр. — (Шкільна бібліотека).

Малишко Андрій Самійлович. Вибрані твори / Малишко Андрій Самійлович ; вступ. ст. та упоряд. В. Іванисенка. — К. : Рад. письм., 1990. — 167 с. : ілюстр. — (Шкільна бібліотека ).

Малишко Андрій Самійлович (1912-1970). Далекі орбіти : вибр. твори / Малишко Андрій Самійлович ; вступ. ст. В.О. Базилевського. — К. : Кри-ниця, 2004. — 606 с. : 1 портр. — (Бібліотека Шевченківського комітету).

Малишко Андрій Самійлович. Дорога під яворами : лірика / Малишко Андрій Самійлович ; худож. Ю.А. Чеканюк. — К. : Дніпро, 1982. — 95 с. : ілюстр., 1 портр.

Малишко Андрій Самійлович. Зорі світ провіщають : лірика та поеми / Малишко Андрій Самійлович ; вступ. ст. В. Іванисенка ; мал. та портр. М. М. Левчишина. — К. : Дніпро, 1969. — 321 с. : ілюстр., портр. — (Шкільна бібліотека).

Малишко Андрій Самійлович. Твори : в 3 т. Т. 1 / Малишко Андрій Самійлович ; вступ. ст. Л. Коваленка. — К. : Держ. в-во худож. л-ри, 1956. — 415 с. : ілюстр., портр.

Малишко Андрій Самійлович. Вибране : вірші, поеми / Малишко Андрій Самійлович ; упоряд. і передм. І. Зуба. — К. : Рад. письм., 1984. — 240 с. : ілюстр., 1 портр. — (Шкільна бібліотека).

IV. Полудень віку

Пісня наливається, мов колос,

Щастя спіє у моїм саду.

«Моє майбутнє»1

Жолдак О. Не терпів самотності / О. Жолдак // Літ. Україна. — 1992. — 19 листоп. — С. 7.

Засенко О. Стрімкий, як весняний потік / О. Засенко. Дорогі мої сучасники : спогади. — К. : [Б.в.], 1983. — С. 167–223.

Іванисенко В. Наш Малишко / В. Іванисенко // Дивослово. — 1997. — № 11. — С. 6–8.

Килимник О. Як пісня молодий / О. Килимник. З вершини літ : спогади. — К. : [Б.в.], 1988. — С. 199–220.

Козак С. З дружби і любові / С. Д. Козак. Шляхи побратимства : есе, етюди. — К. : [Б.в.], 1982. — С. 10–13.

Майборода П. Слово про друга / П. Майборода // Творчий світ письменника : літ.-критич. матеріали про творчість укр. рад. письм. — К. : [Б.в.], 1982. — С. 179–181.

Рильський М. Вірний син народу / М. Рильський // Творчий світ письменника : літ.-критич. матеріали про творчість укр. рад. письм. — К. : [Б.в.], 1982. — С. 175–179.

Ткаченко А. Малишко, який не застаріє / А. Ткаченко // Сл. і час. — 1993. — № 4. — С. 72–79.

Малишко В. Тату, я люблю тебе : пережите / В. Малишко : передм. В. Яворівського. — К. : Просвіта, 2003. — 142 с. : 8 окр. арк. ілюстр.

Творчий світ письменника : літ.-критич. матеріали про творчість укр. рад. письм. / упоряд., вступ ст. і прим. М. Є. Наєнка. — К., Рад. шк., 1982. — 171 с. : ілюстр. С. 265–268.

Де не був я, у якім краю, а тебе, як матір, пізнаю : реком. список л-ри /  ДБУ для дітей ; уклад. Н. В.Загайна. — К., 2002.

Драч І. Ф. Андрію Малишку — на 60 років життя / І. Драч. Корінь і крона : поезії. — К. : [Б.в.], 1974. — С. 89.

Драч І. Як ховали два Майбороди Малишка / І. Драч. Крила : поезії. — Х. : [Б.в.], 2001. — С. 24–25.

Кащук Н. Пам’ять Андрія Малишка / Н. Кащук. Самоцвіти : поезії. — К. : [Б.в.], 1989. — С. 13.

Коротич В. Андрієві Малишку : (за білорус. поетом Анатолем Астрейкою) // В. Коротич. Закономірність : поезії. — К. : [Б.в.], 1983. — С. 77.

Курашкевич К. Ратаю слова : Андрію Малишку / К. Курашкевич. Очима водолія : поезії. — К. : [Б.в.], 1998. — С. 119.

Луценко Д. Диптих пам’яті : Андрієві Малишку / Д. Луценко. Усе любов’ю зміряне до дна : лірика. Поеми. Пісні. — К. : [Б.в.], 1994. — С. 301–303.

Павличко Д. Андрію Малишкові / Д. Павличко. Любов і ненависть : вибране. — К. : [Б.в.], 1975. — С. 207.

Прокофьев А. Андрею Малышко : (…А что там натворили стихомазы…) / А. Прокофьев // Собр. соч. : в 4 т. — Л. : [Б.и.], 1980. — Т 4 : Из поздних стихотворений : 1965–1970 ; стихи для детей, переводы, статьи, выступления. — С. 96.

Рильський М. Андрієві Малишку в полудень його віку // М. Рильський : вірші та поеми. — К. : [Б.в.], 1990. — С. 226–227.

Проненко В. Про Малишка, якого не знали / В. Проненко // Вітчизна. — 2005. — № 1–2. — С. 143–147.

V. Малишкові пісні — то молодість моїх батьків

І якщо пісня вийде в люди,

То пломінь серця не згашу, —

Впаду землі на теплі груди,

Нової сили попрошу

«Епілог»1
Білогруд Г. І на тім рушникові : пісен. творчість А. С. Малишка / Г. Білогруд // Все для вчителя. — 2000. — № 3. — С. 32–34.

Цюпа І. Дзвінкоголосий сурмач / І. Цюпа. У серці дзвонять голоси. — К. : [Б.в.], 1984. — С. 152–173.

Колінченко О. Вшануємо пам’ять А. С. Малишка : сценарій свята / О. Колінченко // Все для вчителя. — 2000. — № 3. — С. 69–72.

Ліщинська Л. Пісенна творчість Андрія Малишка : (літ.-муз. композиція) / Л. Ліщинська // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. — 2000. — № 5. — С. 60–62.

Шишук А. Стежками Малишкових пісень : сцен. літ. вечора / А. Шишук // Дивослово. — 2002. — № 10. — С. 61–63.

Кресак С. Літературно-музичні композиції : навч. метод. посіб. для вчителів-словесників, кураторів акад. груп. Ч. 2 / С. Кресак. — Луцьк : Вежа, 2006. — 254 с.

Радзіх С. «Слова у вишиваних сорочках» : сцен. позакл. заходів / С. Радзіх, Г. Злепко. — Т. : Підруч. і посіб., 2010. — 111 с.

Вчитель української літератури в позаурочний час : [добірка сцен. та ігор з укр. л-ри] // Позакл. час. — 2010. — № 10. — С. 91–106.

Грабовська С. Пісенна творчість Андрія Малишка : урок з вивч. поезії «Пісня про рушник» / С. Грабовська // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. — 2011. — № 4. — С. 27–28.

Я візьму той рушник, розстелю, наче долю… // Шк. б-ка. — 2007. — № 10. — С. 44.

Додаток 2


«Я візьму той рушник, розстелю, наче долю»

Літературна вікторина для читачів-учнів 7–8 кл.
Мета.: Розширити знання про життя і творчості поета, дати можливість дітям проявити свої творчі і розумові здібності.

Хід вікторин. Вікторина проходить у 2 тури. У ній можуть брати участь від 4 до 10 гравців, розділенні на 2 групи. За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 бали. Якщо команда не має відповіді або помиляється, право надати відповідь переходить до іншої команди і оцінюється в 1 бал. Перемагає команда, яка отримає більше балів.
Тур 1. «Батьківськими стежками»
1. Андрій Малишко народився: а) 24 грудня 1910 р. у м. Києві; б) 30 жовтня 1914 р. у м. Білій Церкві; в) 14 листопада 1912 р. у м. Обухові.

2. Батько Андрія був: а) шевцем;б) вчителем; в) бандуристом.

3. Матір Андрія Малишка звали: а) Докія; б) Івга; в) Ярина.

4. Скільки дітей було в сім’ї Малишків? а) 11; б) 7; в) 4.

5.Що сприяло бажанню писати вірші? а) читання книжок; б) народні пісні; в) батько Андрія, який сам віршував.

6.Які ще таланти, окрім поетичного, мав Малишко? а) грав на баяні та співав; б) малював картини; в) грав на сцені.

7.У 1927 р. після семи класів Малишко вступає до: а) Київського аграрного університету; б) Київського політехнічного університету; в) Київського медичного технікуму.

8. У 1929 р. Малишко за покликанням змінив навчальний заклад на: а) Інститут народної освіти; б) музичне училище; в) театральне училище.


Тур 2. Поетична творчість поета
9. Перша збірка поезій, що вийшла у 1936 р., називалася: а) «Батьківщина»; б) «Полонянка»; в) «Битва».

10. Скільки всього поем у творчій спадщині А. Малишка? а) 17; б) 8; в) 5.

11. Герой якої поеми «віддав» своє серце для людей? а) «Ярославна»; б) «Прометей»; в) «Балада про серце».

12. Скільки віршів поета було покладено на музику? а) Біля 30; б) понад 100; в) 73.

13. Ким працював Андрій Малишко під час Великої Вітчизняної війни? а)фронтовим кореспондентом; б) командиром дивізії Радянської армії; в) виїзним поетом на фронті.

14. Вихід яких його збірок припадає на воєнні роки? а) «Битва»; б) «Серце моєї матері»; в) «Земля».

15. В якому військовому званні Андрій Малишко зустрів Перемогу? а) капітан; б) лейтенант; в) майор.

16. В якому відомому журналі А. Малишко працював редактором після війни? а) «Дніпро»; б) «Україна»; в) «Зоря».

17. В якій збірці поет зображує Україну в образі жінки-матері з трагічною долею? а) «Україно моя!»; б) «Ярославна»; в) «Сини».

18. Хто написав музику до відомого вірша А. Малишка «Пісня про рушник»? а) Платон Майборода;б) Григорій Майборода; в) Олександр Білаш.

19. Якій вірш став останнім твором поета? а) «Полудень віку»; б) «Прозорість»; в) «Стежина».

20. За що поет отримав першу Сталінську премію? а) збірка «Яро-славна»; б) поема «Прометей»; в) збірка «Чотири літа».

21. За яку збірку А. Малишко був удостоєний Шевченківської премії? а) «Далекі орбіти» (1964); б) «Рута» (1967); в) «Синій літопис» (1968).

22. За яку збірку А. Малишко отримав Державну премію СРСР? а) «Серпень душі моєї» (1970); б) «Дорога під яворами» (1969); в) Листи на світанні.

23. Хто з письменників сказав про А. Малишка, що він — «Вогнистий син України, улюбленець народу… співець життя, молодості, любові…»? а) Максим Рильський; б) Дмитро Павличко; в) Олесь Гончар.

Додаток 3


Пісні серця

Літературно-музична композиція для учнів 8-9 кл.

Обладнання: Відеофільми «Андрій Малишко», «Крила любові». Аудіо-диски: «Класика української літератури. Живі голоси», фонограми пісень за словами Андрія Малишка зі збірок «Рідна мати моя…», «Дмитро Гнатюк», «Хіти української естради», «Головні мелодії України», «Червона калина» О.Малінін.

Дійові особи: ведучий, ведуча, А.Малишко – читець, танцювальна пара.

Сцена прикрашена вишитими рушниками. У центрі — портрет Андрія Малишка. Розміщені вислови відомих українських письменників зі збірки «Малишкові дороги. Спогади про Андрія Малишка» О.Гончара, П.Тичини, Д.Павличка, С. Крижанівського та ін. Виставка книжок з творами А. Малишка.Звучать пісні за творами А. Малишка.

На сцену виходять ведучі в українських костюмах.

Ведуча: Раді вітати вас!

Ведучий: Доброго дня всім присутнім у нашому залі!

Ведуча: Сьогодні ми відзначаємо 100-річний ювілей від дня народження визначного майстра слова — Андрія Самійловича Малишка.

Ведучий: Висока особиста культура, досконале володіння рідною мовою і поетична майстерність поставили його в ряд провідних українських митців.

Ведуча: Перегорнімо ж окремі сторінки його життя і творчості та торкнемося душею його прекрасної пісенної творчості.

Демонструються фрагменти фільму «Андрій Малишко».

Ведучий: Ви ознайомилися лише з фрагментами фільму. Цікавих матеріалів, присвячених поету та його творчості, дуже багато — це фільми, книги, вірші.

Ведуча бере книгу з книжкової полиці, читає її назву.

Ведуча: «Малишкові дороги. Спогади про Андрія Малишка» (1975). Ця збірка містить спогади рідних, шанувальників та видатних митців України. Серед них Олесь Гончар, Павло Тичина, Платон Майборода.

Ведучий: Ось що написав Платон Майборода (читає): «Андрій Малишко… Коли я думаю про нього, в моїй душі оживають чарівні струни його поезій, його ніжного і бентежного серця…»

Ведуча: Олесь Гончар: «Малишко – один з найяскравіших наших національних поетів…Вогнистий син України, улюбленець народу… співець життя, молодості, любові – такий він для нас, незабутній Андрій Малишко».

Ведучий: Олександр Прокоф’єв: «Його поезія високоемоційна, наспівна. Вірші й поеми високо громадянські, високо ліричні. З його поезією легко жити !..»

Ведуча: Щирі слова Андрія Малишка і зараз продовжують зігрівати серця читачів, проникають в душу кожної людини, доносять до неї всю красу, теплоту, переживання і мрії поета.

Ведучий: Національна радіокомпанія України зберегла для нас і прийдешніх поколінь полум’яне слово Андрія Малишка. Послухайте, читає сам автор.

Звучить вірш «Зашуми весною зелен луже»,

аудіо-диск «Класика української літератури. Живі голоси».

Ведуча: Поетом Андрія Малишка зробила материнська пісня. Від неї перейняв він скарби народу, переклав у рядки своїх поезій і поніс у світ.

Ведучий: В автобіографії він згадував: «…співала мати про ту журавку, що залишилася з малими дітьми, і про вдовину ниву, незасіяну, незорану, і про чаєчку-небогу «при битій дорозі», про зелений явір, що в воду нахилився, — і в цьому широкому світі пісень і дум, в картинах народного життя, героїчних і печальних, як сльоза, гарячих і буйних, як огонь пастушого багаття, — билося, оживало, щеміло і тішилося моє маленьке дитяче серце».

Ведуча: Образ матері у творчості Малишка огорнутий серпанком найніжнішої любові й шанобливості. Її заповіти стали кредом його життя.

Висвітлюється коло, в якому А.Малишко сидить за друкарською машинкою і читає вірш.

А.Малишко: Бувало, мати, Івга Базилиха —

До неї й досі спогадом лечу, —

В зимовий вечір заспіває стиха

І доведе малого до плачу.

Подвір’я тихе і дідівську хату,

Казок дніпрових золоті мости,

Тебе, маленьку, рідну, сивувату,

Дано навіки в серці пронести.Ведуча: Саме музика, вважав Андрій Малишко, може найповніше передати всі найтонші емоційні стани душі, які безсиле виразити слово.

Ведучий: Тому і не дивно, що поетична творчість Андрія Малишка звернула на себе увагу композиторів Левка Ревуцького, Сергія Козака, Андрія Штогаренка, Олександра Білаша, Юрія Мейтуса, Платона Майбороди та ін.

Ведучий: Багато пісень стали народними у найповнішому розумінні цього слова. І, насамперед, це «Пісня про рушник», яку ще називають любовно «Рідна мати моя».

Демонструються фрагменти фільму «Камертон серця»

Ведуча: Ця пісня глибоко національна, її не можна адекватно перекласти іншою мовою, бо її образність тримається на вишиваному українському рушникові, з яким у нас пов’язано все – від народження до останнього подиху.

Хореографічна композиція на музику «Рідна мати моя»,

аудіо-диск «Червона калина» О. Малінін

Ведучий: Як багато говорить ця пісня вдячному серцю. Небагато в усій світовій літературі пісень, де так щиро й любовно звеличено матір.

«Пісня про рушник» у виконанні Д.Гнатюка,

аудіо-диск «Дмитро Гнатюк».

Ведуча: Синівська ніжність і любов до Батьківщини передаються в численних звертаннях поета до Дніпра, до Києва, а передусім — до України. Проникливими, щирими словами промовляє Малишко до неї.

Звучить вірш «Вітчизна», аудіо-диск «Класика української літератури. Живі голоси».

Під час звучання вірша на екрані демонструються фрагменти фільму з краєвидами України.

Ведучий: Не можна не згадати «Студентського вальсу», «Пісні про вчительку» та ін. «Київський вальс» став своєрідним символом Києва, юності, весни, любові, світлих життєвих мрій.

Ведуча: У цій пісні йдеться про кохання, яке не забувається, тривожить уночі. Згадуються і солов’їні ранки, і стежки, де ходила кохана, і дніпровські схили, якими милувалися разом. Але смуток ліг на душу ліричного героя, бо розійшлися життєві шляхи закоханих, залишилися тільки надії та спогади про юність.

Під фонограму пісні «Київський вальс»

хлопець і дівчина кружляють у вальсі.

Ведучий: Догорало чисте багаття життя Андрія Самійловича. Фізичні сили покидали його, а розум, поетична пристрасть палахкотіли вогнем слова.

Ведуча: Поезія «Стежина», створена за вісім днів до смерті поета, є перлиною української літератури, лебединою піснею поета. Послухайте її у виконанні Дмитра Гнатюка.

Звучить фонограма пісні «Стежина», аудіо-диск «Дмитро Гнатюк».

Ведучий: Стежина життя… Це нею кожен має пройти гідно. Та якою вона буде і де проляже? Чи десь на чужині, чи в ріднім краю? Одним одна… Єдина… Найдорожча…

Ведуча: У пам’яті сучасників назавжди зберігся образ Андрія Самійловича Малишка — людини рідкісного душевного багатства, полум’яного патріота, чесного і принципового, з іскристим вогнем в очах.
Література
Твори А. Малишка
Малишко А. А в небі — жайворон : вірші / А. Малишко ; худож. Л. Годун. — К. : Веселка, 1978. — 16 с. : ілюстр. — (Перші книжечки дитячого садка).

Малишко А. Бабуня-трава : вірші / А. Малишко ; худож. Л. Годун. — К. : Веселка, 1981. — 16 с. : ілюстр.

Малишко А. Березень : вірші / А. Малишко ; мал. О. Яблонської. — К. : Веселка, 1974. — 16 с. : ілюстр.

Малишко А. Далекі орбіти : вибр. твори / А. Малишко ; вступ. ст. В. Базилевського. — К. : Криниця, 2004. — 606 с. : 1 портр. — (Бібліотека Шевченківського комітету).

Малишко А. Журавель-журавлик / А. Малишко. — К. : Веселка, 1970. — 16 с. : ілюстр.

Малишко А. Кораблик : вірші / А. Малишко ; мал. Н. Макарової. — К. : Дитвидав, 1960. — 17 с. : ілюстр.

Малишко А. Перепілка : вірші / А. Малишко ; худож. Е. Колесов. — К. : Веселка, 1982. — 28 с. : ілюстр.

Малишко А. Пісня про рушник : вірші / А. Малишко ; муз. П. Майбороди ; худож. Е. Орро. — К. : Веселка, 1991. — 16 с.

Малишко А. Прометей : поема / А. Малишко ; іл. В. Є. Перевальського. — К. : Дніпро, 1978. — 136 с. : ілюстр.

Малишко А. Птиці-зірниці : вірші / А. Малишко ; худож. Е. Колесов. — К. : Веселка, 1984. — 16 с. : ілюстр. — (Перші книжечки дитячого садка).

Література про А. Малишка

Книги
Домотенко Ю. Отут я походив (Малишко і Обухівщина) / Ю. Домотенко. — Обухів : [Б.в.], 2007. — 128 с. : ілюстр.

Дем’янівська Л. Андрій Малишко : Життя і творчість / Л. Дем’янівська. — 2-ге вид., переробл. і доповн. — К. : Дніпро, 1985. — 207 с.

Засенко О. Стрімкий, як весняний потік / О. Засенко. Дорогі мої сучасники : спогади. — К. : [Б.в.], 1983. — С. 167–223.

Килимник О. Як пісня молодий / О. Килимник. З вершини літ : спогади. — К. : [Б.в.], 1988. — С. 199–220.

Костенко А. Андрій Малишко : біогр. повість / А. Костенко. — К. : Дніпро, 1987. — 412 с.
Статті
Я візьму той рушник, розстелю наче долю… // Шк. б-ка. — 2007. — № 10. — С. 44.

Де не був я, у якім краю, а тебе, як матір, пізнаю : реком. список л-ри // ДБУ для дітей ; уклад. Н. В .Загайна. — К., 2002.

1 Малишко А. Вибране : вірші, поеми / А. Малишко ; упоряд. і передм. І. Зуба. — К. : Рад. письм., 1984. — С. 78 : ілюстр. — (Шкільна бібліотека).

1 Малишко А. Твори : в 3 т. Т. 2 / А. Малишко ; вступ. ст. Л. Коваленка. — К. : Держ. в-во худож. л-ри, 1956. — С. 128.

2 Малишко А. Вибрані твори / А. Малишко ; вступ. ст. та упорядкув. В. Іванисенка. — К. : Рад. письм., 1990. — С. 103 : ілюстр. — (Шкільна бібліотека).

1 Малишко А. Вибрані твори / А. Малишко ; вступ. ст. та упорядкув. В. Іванисенка. — К. : Рад. письм., 1990. — С. 103 : ілюстр. — (Шкільна бібліотека).

1 Малишко А.. Дорога під яворами : лірика / А. Малишко ; худож. Ю. А. Чеканюк. — К. : Дніпро, 1982. — С. 73 : ілюстр.

1 Малишко Андрій Самійлович (1912-1970). Далекі орбіти : вибр. твори / Малишко Андрій Самійлович ; вступ. ст. В.О. Базилевського. — К. : Криниця, 2004. — C. 123 : 1 портр. — (Бібліотека Шевченківського комітету).


Каталог: doc
doc -> Адам міцкевич (1798—1855)
doc -> Урок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
doc -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
doc -> Конспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні
doc -> Куп’янська гімназія №1 Куп’янської міської ради Харківської області мій рідний край – моя земля
doc -> Остроградський Михайло Васильович


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconМіністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя
Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя : метод поради / Держ закл. «Нац б-ка України для дітей»; уклад. І. В. Слободянюк....
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconМіністерство культури України Національна бібліотека України для дітей Серія «Лауреати премії імені Лесі Українки»
Дотепні та повчальні вірші Григорія Фальковича : бібліогр пам’ятка для читачів дошк та мол шк віку / Нац б-ка Україна для дітей;...
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconМіністерство культури І туризму України Державний заклад
України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2007 рік / Держ. іст б-ка України; упоряд.: Т. Приліпко, Н. Вощевська, О....
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconНаціональна бібліотека України для дітей
Лицар краси, совісті І честі : до 80-річчя від дня народж. В. С. Близнеця : інформ бібліогр список для організаторів дит читання...
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconМіністерство культури Ук­раї­ни Національна парламентська бібліотека Ук­раї­ни
Відповідальна за випуск В. Іващенко, заступник генерального директора Національної парламентської бібліотеки України
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconМіністерство культури І туризму україни національна академія керівних кадрів культури І мистецтв історія української культури навчально-методичний комплекс
НакккіМ /уклад. А. В. Святненко; під ред проф. Путро О.І. – К. НакккіМ, 2011. – 96 с
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconНаціональна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Національна юридична бібліотека. Заснований у 2011 році
Засновники: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Національна юридична бібліотека. Заснований у 2011 році. Видається...
Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconНаціональна академія наук україни національна бібліотека україни імені в. І. Вернадського яворська уляна Петрівна

Міністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» «Я візьму той рушник, розстелю, наче долю» iconЗасновники: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Національна юридична бібліотека
Редакційна колегія: Н. Іванова (відповідальна за випуск), Ю. Половинчак, Т. Дубас


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка