Міська бібліотека для дорослихСкачати 60,03 Kb.
Дата конвертації08.09.2017
Розмір60,03 Kb.

КЗК “Міська бібліотека для дорослих” Інформаційно-бібліографічний відділ

Рекомендаційний список літератури

до 150-річчя від дня народження митрополита А. Шептицького ( 1865 — 1944 р.р. )

Кривий Ріг

2015«Я так дуже хотів би обтерти сльози з очей тих, хто плаче,-

потішити кожного, хто сумує,- покріпити кожного, хто слабкий,-

оздоровити кожного, хто хворий,- просвітити кожного, хто темний…

Я хотів би стати всім для всіх, щоб всіх спасти…»

Андрей Шептицький.

150 років тому народився поляк, який бажав незалежності України. Він був єдиним митрополитом, який заступився за євреїв в часи геноциду. Митрополит Галицький, голова УГКЦ Андрей Шептицький – постать суперечлива. Для одних він святий, для інших – ледве не пособник Гітлера.

Про утворення Організаційного комітету та затвердження плану заходів з підготовки та відзначення у 2015 році 150-річчя від дня народження митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького: Розпорядження № 585 // Урядовий кур`єр. - 2015. - 20 червня. - С. 10.

Шептицький Андрей // Енциклопедія історії України: У 10-ти томах, т. 10: Т — Я. - К.: Наук. думка, 2013. - С. 631. Найновіша і найдокладніша інформація про життя і діяльність митрополита знаходиться саме в цій книзі. Дізнаємося, що початкову та середню освіту здобув удома та в гімназії Св. Анни у м. Кракові (Польща). Після закінчення 1883 гімназії деякий час перебував на військовій службі, але через хворобу змушений був її залишити. Навчався на юридичному факультеті Краківського та Вроцлавського університетів.

1888 здобув наукову ступінь доктора права.1887 здійснив подорож в Україну та Росію, під час якої познайомився з філософом В. Соловйовим та істориком В. Антоновичем. 28.5.1888 - вступив до монастиря отців Василіян у Добромилі. У чернецтві прийняв ім'я Андрій. Згодом студіював філософію та теологію у Кракові.

1899 імператор Франц Иосиф І іменував Шептицького Станіславським єпископом, а папа римський Лев XIII затвердив це рішення (хіротонія відбулася 17.9.1899).

У січні 1906 очолював делегацію до імператора Франца Иосифа І, яка поставила питання про надання українцям рівних прав з іншими народами Австро-Угорської монархії.

Після окупації на початку Першої світової війни Львова російськими військами митрополит був 18.9.1914 заарештований і вивезений спочатку до Києва, а згодом – до Росії, де утримувався у Новгороді, Курську та Суздалі.

Після Лютневої революції 1917 звільнений. У вересні 1917 він повернувся до Львова і відразу включився у політичне життя краю.

1941 Шептицький очолив Українську Національну Раду, а 1944 – Всеукраїнську Національну Раду. Митрополит негативно ставився до німецького окупаційного режиму.

Помер Владика 1 листопада 1944 року, близько 13 години, після ускладнення по грипу, три дні перед тим переставши з будь-ким розмовляти. Похований у підземеллі собору святого Юра. Його похорон у зайнятому радянськими військами Львові перетворився на грандіозну маніфестацію.Шептицький Андрій ( 29.07.1865 —1.10.1944) // Мала енциклопедія етнодержавознавства / НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. - К.: Довіра: Генеза, 1996. - С. 902.

Шептицкий Андрей // Советская историческая энциклопедия. - М., “Сов.энциклопедия”, 1975. - Т. 16. - С.254. На страницах этой книги информация спорная. Его выступления против террора и уничтожения еврейского народа, а также борьба за независимость Украины подается как борьба против Советской власти. Личность митрополита изображается как личность врага.

Шептицький Андрей // Малий словник історії України /В.Смолій. К.: Либідь, 1997. - С.451. Інформація подається в стислій та доступній формі.

Гайковський М. Шептицький Андрей (1865 — 1944) / М. Гайковський // Релігієзнавчий словник. - К.: Четверта хвиля, 1996. - С. 382.

Дмитрук К.Е. С крестом и трезубцем. - М.: Политиздат, 1979. - 224 с. Книга содержит информацию о деятельности Андрея Шептицкого на посту митрополита УГКЦ.

Документы обвиняют // Атеистические чтения. Вып. 5.- М., 1970. - С. 134. Фото и документы рассказывающие о деятельности Андрея Шептицкого в годы войны.

Шептицький — Америка // Кудрик В. Маловідоме з історії греко- католицької церкви. Т. 2. - Тризуб. - 1955. - С. 7.

Церква в Галичині під проводом Шептицького // Кудрик В. Маловідоме з історії греко-католицької церкви. Т. 2. - Тризуб. - 1955. - С.203.

Шептицький Андрій (Роман-Марій-Олександр) Провідники духовності в Україні: Довідник / За ред. І.Ф. Кураса. - К.: Вища шк., 2003. - С. 159. В довіднику можна прочитати повну й досить цікаву біографію церковного, культурного і громадського діяча, митрополита Української греко-католицької церкви Андрія Шептицького.

Косів М. З його духа печаттю: До 145-річчя від дня народження Андрея Шептицького / М. Косів // Літературна Україна.- 2010.- 29 липня.-С.6. В статті розповідається про життя та діяльність митрополита, якого ще за його життя називали Мойсеєм українського народу.

Сергійчук В. Щоб воля неволю здолала / В. Сергійчук // Урядовий кур'єр. - 2009. - 8 грудня. - С.9. Митрополит, граф Андрей Шептицький — ревний захисник прав українців, в роки воєнного лихоліття мав мужність стати на захист євреїв, переховувати їх, рятувати від смерті.

Визнано праведником миру // Урядовий кур`єр. - 2008. - 22 травня. - С.3. Зараз триває процес беатифікації (зачислення до лику блаженних Католицької церкви) митрополита Андрея Шептицького – що у майбутньому дозволить його визнати святим. Єврейська громада України визнала митрополита Шептицького Праведником світу.

Доценко А. Святой вопрос / А. Доценко // Корреспондент. - 2007. - № 5. - С.44. Ватикан может причислить митрополита Андрея Шептицкого к лику блаженных и, возможно, даже святых. Такое решение Святого престола заставит пересмотреть несколько страниц украинской истории.

Коханець Л. Пам`ять / Л. Коханець // Голос України. - 2002. - 30 липня. - С.12. 29 липня 1865 р. народився глава Української греко-католицької церкви митрополит Андрій Шептицький.

Гладка Г. Державотворча концепція митрополита Андрія Шептицького в період Першої світової війни / Г. Гладка // Нова політика. - 1999. - № 2. - С.56.

Стемпень С. Ставлення митрополита Андрея Шептицького до Польщі й поляків / С. Стемпень // Незалежний культурологічний часопис. - 1997. - № 11. - С. 128.

Вендлянд А.В. Митрополит: (А. Шептицький) / А.В. Вендлянд // Незалежний культурологічний часопис. - 1997. - № 11. - С. 76.

Шкраб`юк А. Митрополит: (А.Шептицький) / А. Шкраб`юк // Незалежний культурологічний часопис. - 1997. - № 11. - С. 62.

Степовик Д. “Пастир неустрашимий”: (А. Шептицький) / Д. Степовик // Слово і час. - 1995 . - № 7/8. - С. 8.

Гречко І. Апостол миротворення / І. Гречко // Голос України. - 1994. - 1 листопада.

Цвенгрош Г. Рим і Україна: Апостольський престол і митрополит А. Шептицький у 1918-1919 рр. / Г. Цвенгрош // Дзвін. - 1992. - № 5/6. - С. 107.

Коваль М.В. Нацистський геноцид щодо євреїв та українське населення (1941-1944 р.р.) / М.В.Коваль // Український історичний журнал. - 1992. - с. 25.

Шептицький А. “ Світ гине з браку любові...” : послання митрополита / А. Шептицький // Київ. - 2005. - № 6. - С. 138. Статті митрополита та його біографія.

Андрей Шептицький (1865-1944) – видатний релігійний діяч ХХ століття. Більш, ніж 50 років був головою (митрополитом) Української греко-католицької церкви в Україні. Його резиденція знаходилася у Львові. Нащадок вельможного українського роду, що бере свій початок у ХІІІ столітті, митрополит Андрей присвятив своє життя служінню українській Церкві та українському народу.

Він реорганізував церкву в парафіях своєї єпархії і багато зробив для відновлення візантійських традицій, що є однієї з основ греко-католицької церкви. Під його егідою в українські села прийшла освіта. Для народу були побудовані школи, лікарні на кошти з прибуткових статей володінь родини Шептицьких у Галичині.

Андрій Шептицький займає в сучасній історії роль людини, що стала помостом між західною і східною церквами, підтримувала відновлення Української державності та піклувалася про розвиток української культури.

Підготувала Стукаленко В.А.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Міська бібліотека для дорослих iconВідділ культури І туризму Прилуцької міської ради Прилуцька міська центральна бібліотека Прилуцька міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького – Носенка
Філософія серця Василя Сухомлинського: бібліогр антологія /скл. Л. Нехайчик; ред. Л. Трошина; відп за вип. Є. Гнатів. – Прилуки:...
Міська бібліотека для дорослих iconВідділ культури та туризму Прилуцької міської ради Прилуцька міська центральна бібліотека ім. Л. Забашти Прилуцька міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького Носенка
Син Прилуцької землі [Текст]: біобібліографічний покажчик літератури (До 75-річчя М. Турківського) /уклад. Є. Гнатів; відп. Л. Нехайчик....
Міська бібліотека для дорослих iconВідділ культури І туризму Прилуцької міської ради Прилуцька міська центральна бібліотека імені Любові Забашти Прилуцька міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького – Носенка Співець народної душі
Співець народної душі : інформ бібліогр покажч. / склад. Є. Гнатів, Л. Нехайчик; ред. Г. Бобкова; відп за вип. Л. Трошина; Прилуцька...
Міська бібліотека для дорослих iconВідділ культури І туризму Прилуцької міської ради Прилуцька міська центральна бібліотека імені Любові Забашти Прилуцька міська бібліотека для дітей імені Павла Білецького – Носенка Письменник, педагог, мовознавець До 240-річчя П
Письменник, педагог, мовознавець : інформ бібліогр покажч. / склад. Є. Гнатів, Л. Кожевнікова; ред. Г. Бобкова; відп за вип. Л. Трошина;...
Міська бібліотека для дорослих iconЦентральна міська бібліотека для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича їх надихала рідна земля видатні вчені, уродженці Роменщини
Але через трагічну долю цієї багатостраждальної землі багатьом її синам І дочкам доводилося залишати свій рідний край, поневірятися...
Міська бібліотека для дорослих iconМіська ббібліотека для дорослих
Гримайлів (тепер Гусятинського району Тернопільської області) в глибоко релігійній греко-католицькій родині. В 1864 роцi юнак з вiдзнакою...
Міська бібліотека для дорослих iconВідділ культури І туризму Прилуцької міської ради Прилуцька міська центральна бібліотека ім. Л. Забашти
Микола Костомаров – гордість України [Текст]: бібліографічний покажчик / уклад. Л. І. Зубко; відп за вип. Л.І. Трошина. – Прилуки:...
Міська бібліотека для дорослих iconЦентральна міська бібліотека ім. М. М. Коцюбинського
Адамс Д. Путівник до Галактиці для космотуристів : Роман / Д. Адамс; Пер з англ. – Тернопіль : Навчальна книга Богдан, 2015. – 232...
Міська бібліотека для дорослих iconЧернігівська міська централізована бібліотечна система Центральна бібліотека ім. М. М. Коцюбинського
Д 44 Дивосвіт поезії Агнії Барто : бібліографічна подорож для юного читача / упоряд. Н. Крижановська; відп за вип. Н. Власенко. –...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка