Мистецтво реалізму, імпресіонізму



Дата конвертації26.08.2017
Розмір84 Kb.
#9974
ТипКонспект

Конспект уроку

з художньої культури на тему:



МИСТЕЦТВО РЕАЛІЗМУ, ІМПРЕСІОНІЗМУ

9 клас

Підготувала:

вчитель Великосілківського НВК

«ЗОЗ I-III ст. – ДЗ»

Таратула І.С.

Тема: МИСТЕЦТВО РЕАЛІЗМУ, ІМПРЕСІОНІЗМУ

Мета: ознайомити учнів із. найкращими досягненнями реалізму та імпресіонізму; розкрити основні принципи розвитку цих напрямів мистецтва; познайомити з провідними видами мистецтва та митцями певної епохи; розвивати художній смак, уміння сприймати художні твори; виховувати інтерес до спілкування з мистецтвом.

Обладнання: візуальний ряд: репродукції картин: Ф. Гойя «Кузня», «Дівчина з глечиком»; Крамськой «Христос у пустелі», «Портрет незнайомки»; В. Перов «Трійка», «Портрет незнайомки», «Мисливці на привалі»; В.Суриков «Бояриня Морозова»; І. Рєпін «Бурлаки на Волзі», «Портрет доньки»; А. Саврасов «Граки прилетіли»; І. Левітан «Березень»; А. Куінджі «Місячна ніч над Дніпром», В. Серов «Дівчинка з персиками»; Поленов «Московський дворик», К. Моне «Враження. Схід сонця»; Е. Мане «Клод Моне в човні»; О. Ренуар, «Дівчина з віялом»; Е. Дега «У танцювальному класі», «Блакитні танцівниці»; музичний твір К. Дебюссі «Місячне світло»

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань


  • Який стиль у перекладі означає «чудернацький»?

  • Які основні риси цього стилю?

  • Що ви знаєте про мистецтво епохи романтизму?

III. Повідомлення теми уроку

  • До сьогоднішнього уроку ви підготували цікаві доповіді, які допоможуть нам перенестись у часи XIX ст.

IV Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь про епоху реалізму (виступають заздалегідь підготовлені учні)

Виступ учнів – мистецтвознавців:

  • У 30-40-х рр.. XIX ст. нарівні з романтизмом у мистецтві затверджується реалізм, який у середині XIX ст. стає домінуючим напрямом в європейській культурі. Реалізм у мистецтві — це правдиве, об'єктивне відтворення дійсності специфічними засобами, притаманними тому чи іншому виду мистецтва. Найбільше реалізм проявився в літературі, живописі, театрі, а з кінця століття — у фотографії та кіно. Реалізм виник у Франції та Англії в умовах торжества буржуазних порядків. Митці викривали зажерливість, нерівність, егоїзм, лицемірність, тому реалізм стає критичним, але творчість великих реалістів проникнута ідеями гуманізму й соціальної справедливості.

У літературі кращі реалістичні твори написані авторами, які є всесвітньо відомими, - це Бальзак, Меріме, Стендаль, Мопассан, Флобер.

В образотворчому мистецтві реалізму дуже активно розвивалися жанри пейзажу, натюрморту, портрета побутового характеру. Відображення буденного життя простої людини стало однією з провідних тем живопису. У Франції реалістична направленість закріпила свої позиції у творчості Ж. Ф. Мілле, який створив цикл реалістичних картин із життя селян («Збиральниці колосся»), і майстра жанрового живопису І. Курбе («Поховання в Орнані»).

Реалістичні твори, які оспівують іспанський народ, створені великим майстром фресок, картин, офортів, рисунків Ф.Гойєю («Кузня», «Дівчинка з глечиком»). Безсмертною спадщиною стали офорти «Капричіос», робота над якими тривала майже п’ять років. Творчість Гойї проникнута справжнім, національним духом, у ній натхненно відображений час, у який жив художник.

У різних країнах утворювалися спілки живописців, які популяризували мистецтво, організовуючи виставки своїх творів. Наприклад, у Російській імперії відомою стала спілка своїх художників-передвижників. І.Крамськой, М.Ге, Пєров, В. Суриков, І. Рєпін, А. Саврасов, І. Левітан, А.Куїнджі, В. Сєров, В. Поленов свого часу були членами цієї спілки. Твори художників-реалістів характеризуються загостреним психологізмом, соціальною та класовою спрямованістю високою майстерністю типізації, трагічним у цілому поглядом на дійсність.



Демонстрація відповідного візуального ряду:



В. Поленов «Московський дворик» А. Куінджі «Місячна ніч над Дніпром»



І. Левітан «Березень»

А. Саврасов

«Граки прилетіли»

І. Рєпін

«Портрет доньки»

«Бурлаки на Волзі»



В.Суриков «Бояриня Морозова»

В. Перов «Трійка», «Портрет незнайомки», «Мисливці на привалі»



Крамськой «Портрет незнайомки» «Христос у пустелі»

В. Серов «Дівчинка з персиками»



Ф. Гойя

«Дівчина з глечиком»

«Кузня»,

Виступ учня – музикознавця:

У музичному мистецтві відбувався подальший розвиток національних музичних шкіл. Зв’язок із дійсністю найбільш виразно виявляється в піснях, романсах, операх через тексти. Але й у творах (сонатах, прелюдіях), назви яких ні про що говорять, може також правдиво й зрозуміло передаватися хвилювання людини.

Прагнення до правдивого відображення життя в музиці надихало великих композиторів усіх країн і народів. Так, найяскравіше талант М. Мусоргського розкрився в операх «Борис Годунов», «Хованщина», «Сорочинський ярмарок», у яких головна дійова особа - народ.

Виступ учня-мистецтвознавця:

Імпресіонізм у мистецтві

Організатори офіційних виставок не схвалювали новий стиль у техніці живопису. У головному художньому виставковому салоні Парижа картину французького художника Едуарда Мане піддали різкій критиці за його стиль і відмовилися прийняти її, так само, як і картини багатьох його друзів.

У 1874 році молоді художники, друзі Мане, яких не визнавало офіційне художнє журі, влаштували свою виставку. Одним з виставлених полотен була картина Клода Моне «Враження. Схід сонця», яка дуже вирізнялася серед усіх інших. На ній художник намагався зафіксувати і передати глядачеві своє враження від кольорів і обрисів туманного морського порту в Гаврі. Після цієї виставки Мане та багатьох його друзів прозвали імпресіоністами Згодом це прізвисько стало назвою нового художнього стилю в мистецтві останньої третини XIX — початку XX ст.

Представники його прагнули передати безпосереднє враження від навколишнього світу, мінливі стани природи. Імпресіонізм зародився в 1860-х роках у Франції, коли художники внесли в живопис різноманітність і складність міського побуту, свіжість і безпосередність сприйняття світу. У другій половині XIX ст. у Франції почала працювати група молодих художників. Уперше в історії мистецтва художники зробили для себе правило писати не в майстерні, а просто неба.

Художники по-новому підійшли до зображення світу. Головним для них стали світло, повітря, в яке ніби занурені фігури людей і предмети, вони прагнули розглянути й показати дивне багатство кольору в природі.

Не можна сказати, що шлях художників-імпресіоністів був легким. Спочатку їх не визнавали, їхній живопис здавався занадто сміливим і незвичайним. Минуло багато років, коли нарешті їхнє мистецтво було визнано.

У руслі цього напрямку працював один із найвидатніших Французьких художників XIX ст. Едуард Мане. Будь-яка його картина вражає гострою спостережливістю, свободою и легкістю мазка, сміливою вишуканістю барвистих сполучень.

Одним із майстрів імпресіонізму був Клод Моне. Він працював головним чином у жанрі пейзажу. Моне й близькі до нього художники – Ренуар, Сіслей – звернули увагу на те, що той самий пейзаж уявляється зовсім іншим у сонячний чи хмарний день, при ранковому чи вечірньому світлі. Помітивши, що тіні від предметів зовсім не чорні, а мають певне забарвлення, вони прибрали чорний колір зі своєї палітри. Моне писав один і той же вид у різний час доби. Такими є серії його картин «Стіжки сіна», «Руанський собор». Він чудово міг передати на полотні й пекуче марево літнього дня, і вологий сніг французької зими. Правдива характеристика мешканців Парижа відтворена в картинах Е. Мане «Сніданок на траві», «На човні».

Життєрадісне сприйняття світу особливо чітко проявилося у творчості Огюста Ренуара. Його увагу привертали свіжі обличчя, природні, невимушені пози. У зроблених ним портретах немає психологічної глибини, але подібність до оригіналу в них встановлено тонко, приваблюють блиск очей, ніжні відблиски яскравих барвистих тонів на шкірі обличчя!

Низку нових творчих завдань поставив перед собою Едгар Дега. Його мальовничі прийоми були іншими. У центрі цього художника — людина. Він писав людей різних суспільних шарів: модисток, праль за роботою, балерин,— а також побутові сценки. Дега вмів помітити незвичайний виразний жест, знайти рідкісний кут зору, що надавало зображенню гостроти й новизни.

Швидкі й легкі мазки пензлем і яскраві кольори імпресіоністів надихнули багатьох молодих художників до використання подібних технік, хоча їх картини часто були зовсім іншими. Французький художник Жорж Сьора був просто зачарований теорією кольорів і малював сцени паризького життя за допомогою тисяч крихітних цятинок яскравих контрастних кольорів. Він побачив, що на невеликій відстані цятинки зливаються в чітке цілісне зображення м'яко змішаних кольорів. Ця техніка називається пуантилізм. Так само, як імпресіоністи, контрастні кольори він накладав на полотно поряд. Але, на відміну від імпресіоністів, які намагалися таким чином передавати природні світлові ефекти, Сьора цікавили сполучення кольорів, які можна отримати в такий спосіб.

Імпресіонізм справив благодійний вплив не тільки на живопис, й на скульптуру. Одним з визначних представників модернізму був французький скульптор Огюст Роден.

Демонстрація відповідного візуального ряду:

Е. Дега «У танцювальному класі» «Блакитні танцівниці»





О. Ренуар О. Ренуар «Дівчина з віялом»



К. Моне

«Враження. Схід сонця»;



К. Моне

Е. Мане «Клод Моне в човні»;

Виступ учня – музикознавця:

Вплив імпресіонізму простежується і у творчості композиторів. Музика Клода Дебюссі втілила швидкоплинні враження, найдрібніші відтінки людських емоцій та явищ природи. Музика Дебюссі відрізняється поетичністю, глибиною почуттів, витонченістю форми й стилю.

Прослухайте музичний твір К. Дебюссі «Місячне світло» третю частину «Бергамської сюїти» (або «Марення»). Які почуття викликає у вас ця музика?

- З якими переглянутими картинами імпресіоністів співзвучна ця музика?

— Як ви вважаєте, що саме надихнуло композитора дати

таку назву своєму твору?

VI. Закріплення нових знань

Бесіда


  • У яких видах мистецтва найбільше проявився реалізм?

  • Яка країна була батьківщиною імпресіонізму?

  • Назвіть художників-імпресіоністів.

VII. Домашнє завдання



  1. Прочитати § 24, ст. 113-116 з підручника

  2. Підготувати інформацію про творчість одного з художників-імпресіоністів

Каталог: ld
ld -> Ахматова Анна Андріївна Ахматова Анна Андрі́ївна (Горенко) — російська поетеса, родом з України, представниця акмеїзму. Лауреат міжнародної літературної премії «Етна-Таорміна»
ld -> Творчість
ld -> Освіта. Виховання. Навчання бабенко, Тамара Василівна
ld -> 49 науково-дослідних робіт із 52, які виконувалися за договорами із замовниками у 2013 році, були складовими частинами державних і галузевих програм (планів)
ld -> Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях. Філософські й естетичні погляди. Камю І екзистенціалізм. Провідні мотиви творчості
ld -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
ld -> Проект змін до програми Робоча група
ld -> Художня спадщина: студії
ld -> В. Домонтович Доктор Серафікус. Без ґрунту [Романи]
ld -> Державна науково-педагогічна бібліотека україни


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconКонкурсу за обраним фахом Галузь знань 02 «Культура і мистецтво» Спеціальність 025 «Музичне мистецтво»
Творчий конкурс з фаху «Музичне мистецтво» складають абітурієнти, які вступають на спеціальність «Музичне мистецтво», спеціалізації:...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму icon11 клас Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангардизму Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Г. Аполлінера, відстежити зв’язок поета з кубізмом, створення ним «поетичного реалізму»
«поетичного реалізму», поглибити знання про верлібр; розвивати в учнів уміння систематизувати новий матеріал, визначати основні риси...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconПрограма творчого конкурсу за обраним фахом галузь знань 0201 „Культура" напрям підготовки 020104 „Народна художня творчість"
«фольклорне мистецтво», «народне пісенне мистецтво», «хорове мистецтво (народний хор)», «хорове мистецтво (академічний хор)», «академічний...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconКафедра режисури та акторського мистецтва
«Театральне мистецтво», «Кіно-, телемистецтво», «Народна художня творчість»; «Акторське мистецтво», «Театрально-декораційне мистецтво»...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconМистецтво є формою відображення суспільного буття, формою суспільної свідомості
Модуль Феномен мистецтва. Ранні форми мистецтва та особливості його розвитку у країнах Стародавнього Сходу. Мистецтво античності:...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconМистецтво, 8 клас Урок 22
Характерні риси та історія розвитку українського бароко. Шедеври української барокової архітектури. Образотворче та декоративне мистецтво...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconПрограма вступних випробувань на здобуття освітньо ступеня «Магістр» Галузь знань 02 «Культура І мистецтво»
На дану спеціальність приймаються особи, які мають вищу освіту за освітнім ступенем «Бакалавр» 020204 «Музичне мистецтво», 020104...
Мистецтво реалізму, імпресіонізму iconКнижкова палата україни
Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Фотографія. Музика. Театр. Ігри. Спорт 70




База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка