Мустафа Кемаль АтатюркДата конвертації09.05.2017
Розмір445 b.


Мустафа Кемаль Ататюрк


Мустафа Кемаль Ататюрк, ім'я при народженні — Алі Різа оглу Мустафа, до 1934 Мустафа Кемаль Паша (19 травня 1881 — †10 листопада 1938) — видатний державний і політичний діяч Туреччини, турецький генерал; перший президент Туреччини; лідер Турецької війни за незалежність проти поділу колишньої Османської імперії після 1-ї Світової війни.

 • Мустафа Кемаль Ататюрк, ім'я при народженні — Алі Різа оглу Мустафа, до 1934 Мустафа Кемаль Паша (19 травня 1881 — †10 листопада 1938) — видатний державний і політичний діяч Туреччини, турецький генерал; перший президент Туреччини; лідер Турецької війни за незалежність проти поділу колишньої Османської імперії після 1-ї Світової війни.Біографія

 • Народився в 1880 або 1881 (достовірних відомостей про дату народження немає; згодом Кемаль вибрав датою свого народження 19 травня — день початку боротьби за незалежність Туреччини) у кварталі Ходжакасим оттоманського міста Салоніки (нині Греція) в сім'ї дрібного лісоторговця, колишнього митного службовця Алі Риза-ефенді і його дружини Зюбейде-ханим, і йому було дано поширене тоді серед оттоманських мусульман ім'я Мустафа («обраний»). Його батько, мабуть, був за походженням албанцем, мати — можливо македонка (достовірних відомостей немає); в сім'ї говорили по-турецьки та сповідували іслам, хоча серед противників Кемаля в Османській імперії було поширена думка, що його батько належав до іудейської секти Денмен, одним з центрів якої було місто Салоніки. Він і його молодша сестра Макбуль Атадан були єдиними дітьми в сім'ї, які дожили до дорослого віку, решта померли в ранньому віці.Мустафа був активною дитиною і мав запальний і надзвичайно незалежний характер. Замість спілкування з однолітками чи сестрою хлопчик віддавав перевагу самотності та незалежності. Він нетерпимо ставився до думки оточення, не любив іти на компроміси й завжди прагнув слідувати обраному для себе шляху. Звичка прямо висловлювати все, що він думає, принесла Мустафі в дальшому житті чимало клопоту, і з нею він нажив численних ворогів.

 • Мустафа був активною дитиною і мав запальний і надзвичайно незалежний характер. Замість спілкування з однолітками чи сестрою хлопчик віддавав перевагу самотності та незалежності. Він нетерпимо ставився до думки оточення, не любив іти на компроміси й завжди прагнув слідувати обраному для себе шляху. Звичка прямо висловлювати все, що він думає, принесла Мустафі в дальшому житті чимало клопоту, і з нею він нажив численних ворогів.

 • Його батько помер в 1888 році, коли Мустафі було 8 років. 13 березня 1893 він, відповідно до свого прагнення, бувши у віці 12-и років, поступив у підготовчу військову школу в Салоніках Selânik Askerî Rüştiyesi in Selânik, де вчитель математики дав йому друге ім'я Кемаль («досконалість»).У 1896 році його зараховано у військову у м. Монастір (нині Бітола в Македонії). 13 березня 1899 вступив до Оттоманського військового коледжа в Константинополі, столиці Османської імперії. На відміну від колишніх місць навчання, де панували революційні і реформаторські настрої, коледж у Константинополі був під жорстким контролем султана Абдул-Хаміда II.

 • У 1896 році його зараховано у військову у м. Монастір (нині Бітола в Македонії). 13 березня 1899 вступив до Оттоманського військового коледжа в Константинополі, столиці Османської імперії. На відміну від колишніх місць навчання, де панували революційні і реформаторські настрої, коледж у Константинополі був під жорстким контролем султана Абдул-Хаміда II.

 • 10 лютого 1902 поступив в Оттоманську академію генштабу в Константинополі, яку закінчив 11 січня 1905.

 • Відразу по закінченні академії, його заарештовано за звинуваченням у протизаконній критиці абдулхамідовського режиму і після декількох місяців під вартою заслано в Дамаск, де в 1905 році він створив революційну організацію “Ватан” («Батьківщина»).

 • Вчився на офіцера в (18961899), у середньому військовому училищі в Монастирі (нині Бітола, Македонія). 1902 закінчив Стамбульське військове училище у званні лейтенанта, продовжив навчання у Військовій академії і закінчив її 1905 року.

Служив у 5-й армії, дислокованої в Дамаску. У 1907 році Мустафа Кемаль був підвищений у званні і отримав направлення в 3-у армію в місто Монастир.

 • Служив у 5-й армії, дислокованої в Дамаску. У 1907 році Мустафа Кемаль був підвищений у званні і отримав направлення в 3-у армію в місто Монастир.

 • Вже під час навчання в Салоніках Кемаль брав участь у революційних товариствах; після закінчення Академії приєднався до младотурків, брав участь у підготовці та проведенні Молодотурецької революції 1908; згодом, зважаючи на розбіжності з лідерами Молодотурецького руху, тимчасово відійшов від політичної діяльності.

 • 1908 року Мустафа Кемаль брав участь у молодотурецькій революції.У 1911 почав служити в Константинополі, в Генштабі збройних сил. На війні, що почалася в 1911 з штурму Тріполі італійцями, Мустафа Кемаль разом з групою своїх товаришів бився в районі Тобрука і Дерну. 22 грудня 1911 Мустафа Кемаль здобув перемогу над італійцями у битві під Тобруком, а 6 березня 1912 був призначений на посаду командувача османськими військами в Дерен.

 • У 1911 почав служити в Константинополі, в Генштабі збройних сил. На війні, що почалася в 1911 з штурму Тріполі італійцями, Мустафа Кемаль разом з групою своїх товаришів бився в районі Тобрука і Дерну. 22 грудня 1911 Мустафа Кемаль здобув перемогу над італійцями у битві під Тобруком, а 6 березня 1912 був призначений на посаду командувача османськими військами в Дерен.

 • Був на фронтах італо-турецької (1911–1912 роки), другої Балканської та Першої світової війн, де за вмілі командирські якості отримав титул «паша».

 • У жовтні 1912 року почалася Балканська війна, в якій Мустафа Кемаль брав участь разом з військовими підрозділами з Галліполі і Болайира. Він зіграв велику роль у справі відвоювання Дідімотіхона (Діметокі) і Адріанополя у болгар.

 • У 1913 Мустафа Кемаль був призначений на посаду військового аташе в Софії, де в 1914 він отримав звання підполковника. Там Мустафа Кемаль прослужив до 1915, коли був направлений в Текірдаг для формування 19-ї дивізії.На початку Першої світової війни Мустафа Кемаль успішно командував турецькими військами у битві за Чанаккале (Дарданельська операція). 18 березня 1915 англо-французька ескадра спробувала пройти протоку Дарданелли, однак зазнала важких втрат. Після цього командування Антанти ухвалило рішення висадити десант на півострові Галліполі. 25 квітня 1915 англо-французи, що висадилися на мисі Арибурну, були зупинені 19-ою дивізією під командуванням Мустафи Кемаля. Після цієї перемоги Мустафа Кемаль був підвищений до звання полковника. 6-7 серпня 1915 англійські війська знову перейшли в наступ з півострова Арибурну.

 • На початку Першої світової війни Мустафа Кемаль успішно командував турецькими військами у битві за Чанаккале (Дарданельська операція). 18 березня 1915 англо-французька ескадра спробувала пройти протоку Дарданелли, однак зазнала важких втрат. Після цього командування Антанти ухвалило рішення висадити десант на півострові Галліполі. 25 квітня 1915 англо-французи, що висадилися на мисі Арибурну, були зупинені 19-ою дивізією під командуванням Мустафи Кемаля. Після цієї перемоги Мустафа Кемаль був підвищений до звання полковника. 6-7 серпня 1915 англійські війська знову перейшли в наступ з півострова Арибурну.Під час висадки військ Австралійського і Новозеландського корпусу та інших британських частин на Галліпольський півострів в ході Дарданелльської операції, в найбільш розпачливий момент битви, вранці 25 квітня 1915 року, в наказі дня для свого 57-го полку Кемаль написав: «Я не наказую вам наступати, я наказую вам померти. Поки ми будемо вмирати, інші війська і командири зможуть прийти і стати на наші місця.» Весь особовий склад 57-го полку загинув до кінця бою. 6 — 15 серпня 1915 група військ під командуванням німецького офіцера Отто Сандерса і Кемаля зуміла перешкодити успіху британських сил при висадці в затоці Сувла. Наступними були перемога при Кіречтепе (17 серпня) і друга перемога при Анафарталарі (21 серпня).

 • Під час висадки військ Австралійського і Новозеландського корпусу та інших британських частин на Галліпольський півострів в ході Дарданелльської операції, в найбільш розпачливий момент битви, вранці 25 квітня 1915 року, в наказі дня для свого 57-го полку Кемаль написав: «Я не наказую вам наступати, я наказую вам померти. Поки ми будемо вмирати, інші війська і командири зможуть прийти і стати на наші місця.» Весь особовий склад 57-го полку загинув до кінця бою. 6 — 15 серпня 1915 група військ під командуванням німецького офіцера Отто Сандерса і Кемаля зуміла перешкодити успіху британських сил при висадці в затоці Сувла. Наступними були перемога при Кіречтепе (17 серпня) і друга перемога при Анафарталарі (21 серпня).Після битв за Дарданелли Мустафа Кемаль командував військами в Адріанополі і Діярбакирі. 1 квітня 1916 він був підвищений в дивізійні генерали (генерал-лейтенант) і призначений командувачем 2-ї армії. Під його командуванням 2-а армія на початку серпня 1916 зуміла ненадовго зайняти Муш і Бітліс, але незабаром була вибита звідти росіянами. Після короткострокової служби в Дамаску і Халебі Мустафа Кемаль повернувся в Константинополь. Звідси разом з наслідним принцом Вахідеттіном ефенді відправився в Німеччину на лінію фронту для проведення інспекції. Після повернення з цієї поїздки серйозно захворів і був відправлений на лікування до Відня і Баден-Бадену.

 • Після битв за Дарданелли Мустафа Кемаль командував військами в Адріанополі і Діярбакирі. 1 квітня 1916 він був підвищений в дивізійні генерали (генерал-лейтенант) і призначений командувачем 2-ї армії. Під його командуванням 2-а армія на початку серпня 1916 зуміла ненадовго зайняти Муш і Бітліс, але незабаром була вибита звідти росіянами. Після короткострокової служби в Дамаску і Халебі Мустафа Кемаль повернувся в Константинополь. Звідси разом з наслідним принцом Вахідеттіном ефенді відправився в Німеччину на лінію фронту для проведення інспекції. Після повернення з цієї поїздки серйозно захворів і був відправлений на лікування до Відня і Баден-Бадену.15 серпня 1918 повернувся в Халеб на посаді Командира 7-ою армією. Під його командуванням армія успішно оборонялася від атак англійських військ.

 • 15 серпня 1918 повернувся в Халеб на посаді Командира 7-ою армією. Під його командуванням армія успішно оборонялася від атак англійських військ.

 • Після підписання Мудроського перемир'я (капітуляції Османської імперії) (30 жовтня 1918 року) був призначений на посаду командувача групою військ швидкого реагування. Після розпуску цієї армії Мустафа Кемаль 13 листопада 1918 повернувся до Константинополя, де почав працювати в Міністерстві оборони.

 • 1919 — очолив національно-визвольний рух проти Антанти, що привів до проголошення Турецької республіки.

 • 1921 сформував тимчасовий уряд в Анкарі.

 • 1923 після проголошення республіки став її першим президентом; правив авторитарно, впроваджуючи реформи, що мали європеїзувати і модернізувати Туреччину (зокрема, скасування багатоженства і емансипація жінок, реформа законодавства і освіти, заміна арабської абетки латинською, мусульманського календаря — Григоріанським). Дбав Ататюрк і про розвиток промисловості.

Особисте життя

 • 29 січня 1923 він одружився з Латіфе Ушаклигіль. Шлюб Ататюрка і Латіфе, яка супроводжувала засновника Турецької республіки у багатьох поїздках по країні, закінчився 5 серпня 1925 року. Причини розлучення невідомі.

 • Рідних дітей у нього не було, зате він узяв 7 прийомних дочок і 1 сина, а також узяв на піклування двох хлопчиків-сиріт. Всім прийомним дітям Ататюрк забезпечив хороше майбутнє. Одна з прийомних дочок Ататюрка стала істориком, інша — першою турецькою жінкою-льотчиком. Кар'єри дочок Ататюрка служили широко пропагованими прикладами емансипації турецької жінки.

 • Очоливши після поразки (жовтень 1918) Османської імперії в Першій світовій війні національно-революційний рух і «війну за незалежність» в Анатолії, домігся ліквідації уряду султана і окупаційного режиму, створив нову, засновану на націоналізмі («суверенітет нації»), республіканську державу, провів ряд серйозних політичних, соціальних і культурних реформ, таких як:1)Політичні:

 • 1)Політичні:

 • ліквідація султанату (1 листопада 1922),

 • проголошення республіки (29 жовтня 1923),

 • скасування халіфату (3 березня 1924),

 • 2)Звичайне життя:

 • закриття дервішських орденів,

 • реформа одягу (1925),

 • надання виборчих прав жінкам,

 • скасування титулів і феодальних форм звертання,

 • введення прізвищ (1934),

 • створення національних банків і національної промисловості.3)Правові:

 • 3)Правові:

 • Відміна меджелле (сводка законів, які базуються на шаріаті) (1924—1937 роки);

 • прийняття нового кримінального та цивільного кодексів за європейським зразком (1926),

 • 4)Освітні:

 • латинізація алфавіту, відділення релігії від держави (1928),

 • запровадження світського навчання,

 • *Як голова Великих національних зборів (1920–1923) і потім (з 29 жовтня 1923) як президент республіки, переобиратися на цей пост кожне чотириріччя, а також як незмінний голова ним створеної Народно-республіканської партії, придбав в Туреччині незаперечний авторитет і диктаторські повноваження.5) В економіці:

 • 5) В економіці:

 • Відміна системи ашара (старого податку на сільське господарство).

 • Заохочення приватного підприємництва в сільському господарстві.

 • Створення освітніх сільськогосподарських підприємств.

 • Видання «Закону про промисловість та створення промислових підприємств».

 • Приняття 1-го та 2-го планів індустріального розвитку (1933—37 роки), розбудова доріг на території країни.Смерть

 • 1934 року турецький парламент надав йому ймення Ататюрк (перекладається як батько турків). Мустафа Кемаль Ататюрк помер 10 листопада 1938 року від цирозу печінки, оскільки в останні роки свого життя зловживав алкоголем, що було пов'язане з важкими моральними навантаженнями.
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Мустафа Кемаль Ататюрк iconРеферат на тему: " Мустафа Кемаль Ататюрк"
Ататюрк" у перекладі з турецької означає "батько народу", І це в даному випадку не перебільшення. Людини, що носили це прізвище,...
Мустафа Кемаль Ататюрк iconВерховна рада прийняла перший із низки законопроектів реформи місцевого самоврядування 3
Проведення референдуму на окупованій території це нонсенс, мустафа джемілєв 3


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка