Музей Бойової слави Доманівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
26 років у Доманівській ЗОШ І- ІІІ ступенів № 2 , яка розташована на вулиці Шкільній , с. Доманівка Доманівського району, існує музей Бойової слави – центр героїко – патріотичного виховання учнів. Профіль музею: історичний.
Головна мета діяльності музею полягає у залучення молодого покоління до вивчення та збереження історико – патріотичної спадщині свого народу, у формуванні освіченої особистості, розвитку творчих інтересів та пошукової діяльності. Керівником музею є вчитель історії школи Пишна Лариса Сергіївна.
Першу експозицію, присвячену підпільному руху на Доманівщині та Миколаївщині , створено ще у лютому 1984 року. Офіційне відкриття музею відбулося в жовтні 1984 року до 40-річчя визволення України від німецько – фашистських загарбників. Згодом музей поповнився експозиціями, що розповідають про окупацію району та області в липні – вересні 1941 року, визволення в березні 1944 року; про гетьманів – національних героїв України, символіку держави; історію українського козацтва; афганську війну. Була зібрана багата бібліотека „Подвиг українського народу у Великій Вітчизняний війні 19041-1945 рр.”
Пам’ятними для школярів були зустрічі з Михайлюкович Н.– донькою Героя Радянського Союзу капітана І.М. Лихого - командира батальйону, який загинув у бою за визволення Криму. У 2002 навчальному році музей Бойової слави було перенесено до класної кімнати, під час якої було змінено деякі експозиції: реставровано стенди «Партизанський рух на Україні», «Кінець Третього Рейху », з’явилися нові – «Говорять герої, які загинули», «Герої України », «Репресії 1937 – 1952 р.р.» «Діти - війни», «Пам’ятаємо героїв», «Друга світова війна 1939 – 1945 років» та інші. Наразі музей налічує 14 стендів.
Чільне місце в музеї займає експозиція, що присвячено подіям Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років (фото-фрагменти визволення району, карти, фотодокументи, фотографїі ветеранів).
У музеї зібрано багато газетного матеріалу про напад німецько-фашистських загарбників на СРСР, про героїчну оборону та визволення України , про рух Опору на окупованих територіях, про репресії під час сталінського режиму, історія українського козацтва. Він оформлений у папках та альбомах: «Афганістан», «Фашизм. Що це таке», «З історії України», «Сталінщина і Україна», «Підпільна організація «Партизанська іскра», «Партизанська Україна», «Розповідайте про це своїм дітям» - (про дітей в гітлерівських – концтаборах Європи) тощо.
Тут можна знайти документи про діяльність окремих партизанських з’єднань, загонів С.А. Ковпака, О.Ф. Федорова, І.О. Хитриченка, В.А. Бегми та підпільних організацій під керівництвом Лягіна, Мазепи, Денисенка та інших, які діяли на території Миколаївської області та Доманівського району.
Особлива увага приділяється сторінкам біографії та подвигу Героя Радянського Союзу капітана І.М.Лихого, ім’я якого носить вулиця, що знаходиться неподалік від школи. На його честь у 1984 році у школі встановлено бюст Героя. Великий стенд розповідає про подвиги дітей, що боролися з загарбниками на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р., в партизанських загонах і підпіллі, допомагаючи своїм рідним наблизити День Перемоги.
У вітринах розміщені рідкісні експонати: котелки, ложка, прострілені солдатські радянські та німецькі каски, гільзи, знайдені учнями – пошуковцями під час туристично-краєзнавчих походів; медалі та оригінали документів часів війни, книги з подарунковими надписами авторів та членів їх родин.
Серед оригінальних експонатів: нагороди, військові квитки, фотографії, листи, особисті речі ветеранів війни та праці – мешканців мікрорайону; листівки, плакати.
Вагомим надбанням музею є бібліотека, яка постійно поповнюється подарунками учнів школи, гостями музею. Пошукова робота продовжується. Особливо це стосується матеріалів про Голокост в с. Богданівка, Доманівського району, яке називають « Бабиним Яром» на Доманівській землі, пошуками воїнів- афганців, солдатських вдів, остарбайтерів та інше.
За роки існування Музею бойової слави школи, тут побували учнівські делегації всіх шкіл району, мешканці мікрорайону, ветерани, учасники визволення Доманівщини та багато інших. У пресі постійно відзначається робота шкільного музею: публікації в газеті «Трибуна хлібороба».
За успіхи у військово-патріотичному виховання школа має багато нагород:, дипломів, вимпелів, які зберігаються в музеї Бойової слави.

Поділіться з Вашими друзьями: |