Національно визвольна війна українського народу середини VII століттяСкачати 101,84 Kb.
Дата конвертації12.07.2017
Розмір101,84 Kb.
ТипУрок

Урок на тему :

Національно - визвольна війна українського народу середини VII століття

Провела : вчитель історії

Яцків Ірина Іванівна

Тема : Національно - визвольна війна українського народу середини ХVІІст.


Мета : повторити , узагальнити і закріпити знання учнів про історію

Національно-визвольної війни українського народу під проводом

Богдана Хмельницького; виділити і актуалізувати в пам’яті учнів

найважливіші події визвольної війни , звернути особливу увагу

на соратників гетьмана ,

застосовувати знання учнів при складанні історичного портрета ,

працювати з історичною картою , розвивати в дітей уміння

узагальнювати історичні події , визначати їх суть , причини і

значення ;

виховувати почуття патріотизму , національної гідності , поваги

до борців за визволення країни від поневолювачів .
Тип уроку : урок – узагальнення

Обладнання : карта «Національно – визвольна боротьба

українського народу « , портрет Б. Хмельницького ,

зображення козацьких клейнодів , контурні карти

Хід уроку

І . Організація уроку ( оголошення теми і мети )


ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів .
Учитель . На сьогоднішньому уроці ми спробуємо пройти шляхами Богдана Хмельницького , перегорнути у пам’яті основні битви під його керівництвом,

та зрозуміти , які помилки допустив гетьман у ході війни . Ми спробуємо дати історичну оцінку діяльності гетьмана Богдана Хмельницького.


ІV. Основна частина уроку.
Учитель.

Ми з вами спробуємо пригадати тих людей , без яких Національно-визвольна війна можливо не відбулася б . Це сподвижники Богдана Хмельницького , які були поруч із ним у битвах і під час вирішення важливих питань.За допомогою гри « Детективи « ви спробуєте впізнати історичну особу – сподвижника Б. Хмельницького . ( Учні одержують завдання і дають відповіді )
Запитання №1.
За походженням він з дрібної української шляхти. На початку війни очолив повстанські загони на Брацлавщині. Був обраний кальницьким полковником. Брав участь у всіх великих битвах, які вів Б.Хмельницький. Особливу хоробрість проявив під Берестечком. Тут, через зраду кримського хана, селянсько-козацьке військо потрапило в оточення, а Б.Хмельницький — в полон. Обраний в цей важкий час наказним гетьманом, він зміг вивести частину козацького війська із оточення. Керував обороною Умані. Хто це був?
Запитання №2.
Змолоду козак Запорозької Січі, учасник походів на Крим і Туреччину, став одним із найближчих соратників Б.Хмельницького. Брав участь у битвах під Жовтими Водами та Корсунем. Був призначений черкаським полковником. Під його керівництвом були звільнені від шляхти Бердичів, Полонне, Бар та ін. міста. Поранений в бою під Старокостянтиновим, він залишився у строю, брав участь у облозі Львова. Його козаки зайняли львівський Високий Замок. Помер у період епідемії чуми, яка виникла у козацькому війську під час облоги Замостя. Хто це був?
Запитання №3.
Син чигиринського сотника, він отримав освіту в єзуїтському колегіумі у Львові. В молоді роки служив у сотні свого батька. У битві під Цецорою його батько загинув, а сам він два роки провів у полоні у турок. Повернувшись зайняв посаду військового писаря, а потім — чигиринського сотника. Брав участь у війні Франції проти Іспанії разом із загоном запорозьких козаків. Потім повернувся на Батьківщину і прийняв участь у підготовці повстання проти польського панування на Україні. Був обраний гетьманом запорізьких козаків. Хто це був?
Запитання №4.
Походив із шляхетського роду з Теребовлі. Здобув блискучу освіту. Вчився у Краківському і Падуанському університетах. Деякий час перебував при королівському дворі. Володів польською, німецькою, французькою та латинською мовами. З 1638 р. — полковник реєстрового козацтва. З початком Національно-визвольної війни приєднався до українського війська. Відзначився у Пилявецькій битві 1648-го. Під час Збаразької облоги очолював козацьку кінноту. Загинув у ході одного з боїв. Герой української народної пісні, що називає його «славний козаче». Хто це був?
Запитання №5.
Походив з Полтавщини. Навчався у Києво-Могилянській колегії, а згодом перебував на Запоріжжі. Служив у реєстровому козацькому війську. В квітні 1648 р. очолив повстання реєстровців і перейшов на бік Б.Хмельницького. Цього ж року був призначений чигиринським полковником, став найближчим сподвижником гетьмана. Очолив перше українське посольство до Варшави. В 1649 р. він їздив з дипломатичними місіями до Москви і мав зустрічі з царем Олексієм Михайловичем. Призначався наказним гетьманом. Помер 1650 р. в Чигирині. Хто це був?
Запитання №6.
Походив з українського шляхетського роду. З 40-х pp. XVII ст. козакував. На початку Національно-визвольної війни очолив полк, що налічував близько 40 тис. осіб. На початку 1649 р. обраний полковником Брацлавського полку. Відзначився при взятті замку у Бродах, облозі Замостя, обороні Меджибіжа. Виступав проти Зборівського договору (1649 p.), вимагав продовження боротьби з польськими загарбниками. У вересні 1650 р. Очолював козацькі полки, які взяли столицю Молдавії — Ясси. Загинув 1651 року, обороняючи від польських військ м. Красне на Поділлі.
Хто це був?
Генеральний писар Війська Запорозького,
соратник Б.Хмельницького, в 1657—1659 pp. —
гетьман Української держави. Хто він?

Запитання №7.


Походив із старого українського шляхетського роду на Берестейщині. Здобув добру освіту. До Національно-визвольної війни служив у польському війську — чигиринським полковником реєстрового козацтва. З перших днів війни перейшов на сторону повсталого народу. Ставши київським полковникам, керував обороною Правобережної України від польсько-литовських військ під командуванням Я. Радзивілла. 21 липня 1649 р. у ході бою під Лоєвим був тяжко поранений і потрапив у полон. Відмовившись видати ворогові воєнні плани, заподіяв собі смерть.
Хто це був?
Запитання №8.
Походив з козацької старшини Корсунського полку, пізніше був ніжинським полковником, брав активну участь у Національно-визвольній війні. В 1651 р. у складі українського посольства вів переговори з царським урядом у Москві. Брав участь у Батозькій битві 1652 р. У 1654 р. на чолі 18 тис. війська спільно із загонами російського уряду здобув ряд значних перемог над литовськими військами. Під час запеклих боїв поблизу м. Старий Бихів був смертельно поранений. Тіло наказного гетьмана було перевезено до Корсуня, де він і похований.
Хто це був?
Запитання №9.
Походив з татарського роду. До початку війни служив сотником у реєстровому війську. У квітні 1648 р. взяв участь у повстанні реєстрових козаків і приєднався до військ Б.Хмельницького. Став одним з найближчих його сподвижників. Був призначений полковником Кропивнянського полку. Брав активну участь у багатьох битвах Національно-визвольної війни, показав себе хоробрим і умілим воїном. Виконував важливі дипломатичні доручення гетьмана під час переговорів із Османською імперією та з Молдавією. Призначався генеральним осавулом. Хто це був?
Запитання №10.
У 30-х pp. XVII ст. очолював Корсунський полк. В 1637 р. брав активну участь у селянсько-козацькому повстанні під проводом П. Павлюка і К.Скидана. Уникнувши розправи, залишився корсунським сотником. В 1646 р. разом із Б.Хмельницьким та іншими козацькими старшинами вів переговори з польським королем Владиславом IV про похід українських козаків на Туреччину. На початку Національно-визвольної війни очолював облогу повстанцями Кодака. За дорученням гетьмана в грудні 1649 р. — березні 1650 р. вів у Варшаві переговори про затвердження Зборівського договору, активно відстоював позиції України. Хто це був?
Запитання №11 Учасник морських походів, згодом старшина у війську польського магната О. Конецпольського. Під час Жовтоводської битви 1648 р. умовив реєстрових козаків у Кам'яному Затоні на Дніпрі перейти на сторону повстанців. Після перемоги в Корсунській битві, за наказом Б.Хмельницького, із загоном козаків вирушив на Уманщину, де очолив повстання проти польської шляхти. Брав участь у визволенні багатьох міст і сіл України. Очолював Уманський полк. Героїчно загинув у Пилявецькій битві 24 вересня 1648 р.
Хто це був?
Запитання №12.
У 40-х pp. XVII ст. перебував на Запорожжі. У квітні 1648 р. брав участь у повстанні реєстрових козаків, разом з якими приєднався до української армії. Був призначений гадяцьким полковником, а в 1649 р. — суботівським отаманом. Очолював (висловлюючись по-сучасному) українську контррозвідку під час Національно-визвольної війни. Брав участь у розслідуванні справ про шпигунство на користь Польщі другої дружини Б.Хмельницького М.Чаплинської, про організацію польським шпигуном Я.Смартовським замаху на Б.Хмельницького тощо. Виконував також окремі дипломатичні доручення гетьмана.
Хто це був?
Запитання №13.
Походив з селянської родини, що жила на Чернігівщині. З юних літ служив у війську магната А. Киселя. В 1648 р. перейшов на сторону повстанців. Був призначений сотником, а згодом — полковником Чернігівського полку. Брав участь у багатьох боях і завжди показував особистий приклад хоробрості. В 1652 p., ставши найпомітнішою постаттю серед Богданових полковників, призначається гетьманом усього Задніпров'я. Загинув влітку 1654 р. при штурмі фортеці Старий Бишів в Білорусії. Похований у Троїцько - Іллінському монастирі Чернігова.
Хто це був?
Запитання №14.
Виходець із козацьких низів, активний учасник Корсунської та Пилявецької битв, походів на Львів і Замостя. Восени 1648 р. керував козацькими військами, які вели боротьбу проти польсько-литовських частин на північноукраїнських землях і в Білорусії. Під час Берестецької битви 1651р., коли татари взяли в полон Б.Хмельницького, виконував обов'язки наказного гетьмана. Будучи незгодним з умовами Білоцерківського мирного договору і вимагаючи продовження воєнних дій, разом з козацькими загонами Мозирі та Бугая, протистояв вступові польських військ на Лівобережжя. Схоплений і страчений 8 травня 1652 р. на вимогу польської сторони.
Хто це був?
Запитання №15.
Походив з козацької родини. На чолі козацьких загонів здійснив ряд вдалих морських походів, а в 1624 р. здобув Сіноп. Під час Національно-визвольної війни виконував важливі дипломатичні доручення гетьмана. Наприкінці березня-квітня 1648 р. разом з Б.Хмельницьким вів переговори з кримським ханом про утворення українсько-татарського військового союзу. У березні-травні 1653 р. вів переговори з царським урядом у Москві. В 1655 р. спільно з Мужиловським та Греком очолював українське посольство до Швеції. Декілька раз призначався наказним гетьманом.
Хто це був ?

Відповіді:


1. Іван Богун.
2. Максим Кривоніс.
3. Богдан Хмельницький.
4. Станіслав Морозенко.
5. Федір Вешняк.
6. Данило Нечай.
7. Михайло Кричевський.
8. Іван Золотаренко.
9. Філон Джалапій.
10. Максим Нестеренко.
11. Іван Ганжа.
12. Лаврін Капуста.
13. Степан Пободайло.
14. Матвій Гладкий.
15. Кондрат Бурляй.

Учитель .

Зараз ми попрацюємо над завданням « Гра слів « . Ви спробуєте сформулювати визначення : « Національно – визвольна боротьба « і «Національно-визвольна війна « та дати відповідь на запитання : « Чому військові дії Богдана Хмельницького називають війною , а не боротьбою ? «
Відповіді учнів .

Національно - визвольна боротьба – рухи поневолених народів за повалення чужоземного панування ліквідацію національного і колоніального гноблення,

Завоювання національної незалежності .

Національно - визвольна війна – війна спрямована проти польсько- шляхетського і феодально - кріпосницького гніту .

Учитель .

Давайте перевіримо чи добре ви запам’ятовуєте дати . Пишемо історичний диктант .


1 . Коли розпочалася Національно - визвольна війна ?

2 . Коли відбулася битва під Жовтими Водами ?

3. Коли відбулася битва під Корсунем ?

4 . Коли народився Богдан Хмельницький ?

5. Який характер мала війна під проводом Б. Хмельницького ?

6 . Коли відбулася битва під Пилявцями ?

7 . Гетьманщина – це…

8 . В якому році був підписаний Зборівський мирний договір ?

9 . Коли відбулася битва під Берестечком ?

10 . В якому році відбулася битва під Батогом ?

11. Коли було підписано Білоцерківський мирний договір ?

12 . Коли відбулася Зборівська битва ?


Учитель .

Давайте ознайомимося із цитатою венеціанського дипломата А . Віміна і спробуємо доповнити її .Учень .


Б. Хмельницький , імовірно , народився в Суботові 1595 р. Оскільки ім’я Теодор давали дітям , народженим у день Святого Теодора Начертаного, то , можливо , його народження припадає на 27 грудня .

Учень .


Богдан успадкував від своїх батьків гордість і непокірність , холодний розум,

здатність приймати оптимальні рішення , а ще – великі здібності до навчання.

Початкову освіту здобував удома та в школі при одному з київських монастирів .

Учень .


У віці шести років хлопець почав навчання у Львівській єзуїтській колегії , де ґрунтовно вивчив латинську й польську мови . Після навчання хлопець вступає до Чигиринської козацької сотні , ходить у походи , набуває військового досвіду .

Учень .


У 1620 році у битві під Цецорою Богдан Хмельницький потрапив у полон до турків , де перебував два роки і вивчив турецьку мову . Після полону він опинився на Запоріжжі і взяв участь у повстанні під проводом Марка Жмайла, ходив і в морські походи на Стамбул .

Учитель .

Отже ми можемо зробити висновок , що Богдан Хмельницький – людина всебічно розвинена, досвідчений воїн , знавець багатьох мов , загартований у багатьох боях .

Учитель .

Зараз ми з вами попрацюємо з контурними картами .Для вас завдання : знайти в атласі і нанести на контурній карті основні битви , які провів Богдан Хмельницький .


V . Заключний етап .

Учитель .

У листі писаря Виговського днем смерті Б. Хмельницького записано 27 липня . А 23 серпня тіло його було поховане згідно із заповітом , в Суботові , в церкві , яку він збудував . Церква ця з дуже товстими стінами існує і до тепер , але могили Хмельницького ви там не знайдете . Польський полководець Чернецький у 1664 р. захопив Суботів і наказав викинути кістки гетьмана , але козаки встигли перепоховати труну , та де саме не відомо .

Попри всі помилки Б. Хмельницький належить до великих людей нашої історії . Він зробив рішучий поворот у бік Росії і тим самим завдав аристократичному ладу Польщі такого удару , від якого вона не скоро отямилася .
VI . Домашнє завдання .

Повторити параграфи підручника 19 , 20 .Богдан Зіновій Михайлович Хмельницький
Каталог: bitstream -> 123456789 -> 1063
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку
1063 -> Гетьманщина


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconКонспект уроку Тема 3 : Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. Відродження української держави Тема уроку
Тема 3 : Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. Відродження української держави
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconПочаток Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. Відродження української держави
Застосування прийомів технології розвитку критичного мислення на уроках історії України для 8 класу на тему «Початок Національно-визвольної...
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconНаціонально-визвольна війна
Виховувати толерантність, уміння перейматися позицією та переконаннями інших, у стосунках з людьми та у вивченні історії намагатися...
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconУрок історії України, 8 клас
Наш край в роки Національно –визвольної війни українського народу середини ХVII ст. Сподвижники Богдана Хмельницького: Іван Богун,...
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconУрок історії України. 8 клас/ Красноступ Майя Миколаївна вчитель історії Адампільської зош І-ІІІ ст. Старосинявської районної ради Хмельницької області Адампіль 2012 Тема уроку : «Розгортання Національно-визвольної війни в 1648 році
Б. Хмельницького, карта «Національно-визвольна боротьба українського народу в 1648-1654 рр.», схема-малюнок битви, художня література,...
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconНаціонально-патріотичне виховання на уроках математики
Найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до українського народу,...
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconПередумови та початок національно-визвольної війни українського народу в середині XVII ст. Мета
Розкрити роль Богдана Хмельницького в підготовці та початку національно-визвольної війни
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття iconУрок : 8 клас ІсторіяУкраїни Тема: Передумови І причини Національно- визвольної війни українського народу в середині XVII ст. Мета
Розкрити роль Богдана Хмельницького в підготовці та початку національно-визвольної війни
Національно визвольна війна українського народу середини VII століття icon"Готуй нових борців, Холодний Яре!" (звичаї Національно-Визвольних Змагань у споминах Юрія Горліса-Горського "Холодний Яр")
Коновальця, Всеукраїнське повстання 2004 року – то яскраві приклади спадкоємності національно-визвольних ідей, незнищенності духа...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка