Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століттяСкачати 93,78 Kb.
Дата конвертації22.10.2017
Розмір93,78 Kb.

Неоніла КОЖАН
РІВНЕНСЬКА ШЕВЧЕНКІАНА У ФОНДІ РОУНБ : ШЛЯХ У ЧВЕРТЬ СТОЛІТТЯ

(1989–2014 РР.).
Тема „Шевченко і Рівненщина” завжди була в полі зору рівненських письменників, дослідників, краєзнавців. Розвідка О. Власюка свідчення тому [3]. Автор робить огляд публікацій, які містилися на сторінках здебільшого місцевих періодичних видань і сягають 40-х років ХХ століття. Стаття І. Пащука „Шевченкіана рівненських письменників” [10], поряд з іншим, знайомить нас з поетичним доробком Олекси Стефановича, Уласа Самчука, Бориса Тена, які присвячені Великому Кобзареві.

Автор цієї статті ставить за мету зробити огляд книг рівненської Шевченкіани, які надійшли у РОУНБ, починаючи з 1989 й по 2014 рр.

До 175-річчя з дня народження Тараса Шевченка вийшло грунтовне дослідження, викладача кафедри української літератури (нині доктор філологічних наук, професор) Ровенського державного педагогічного інституту (нині Рівненський державний гуманітарний університет) Я. Поліщука „Шевченко і Ровенщина” (1989) [12]. Книга має чотири розділи, які органічно доповнюють один одного: „Шевченко на Ровенщині. Сторінка біографії”, „Наш край у творчості Кобзаря”, „З історії поширення творів Т. Г. Шевченка та знань про нього на Ровенщині”, „Вшанування й увічнення пам’яті поета”. Це видання розкриває весь спектр тем пов’язаних з Шевченком і Рівненщиною. Таке дослідження Рівненщина очікувала давно і воно стало знаковим і єдиним на той час виданням, яке комплексно висвітлило дане питання. І досі це видання є чи не найбільш запитуваним серед користувачів Рівненської обласної бібліотеки.

Початок дев’яностих років ХХ століття – роки особливої зацікавленості громади Рівненщини краєзнавчою тематикою. У 1993 році на теренах Рівненщини у видавництві Рівненської організації Спілки письменників України „Азалія” та „Рівненській друкарні” виходять книги, присвячені літературному краєзнавству Рівненщини. Одна з них уже відомого нам автора Я. Поліщука „Література рідного краю” (1993) [11]. Книга була укладена як посібник для школи, зокрема для вивчення розділу шкільної програми з української літератури „Література рідного краю”. У двадцяти нарисах цієї книги йдеться про видатних творців української літератури, які життям і діяльністю тісно пов’язані із Рівненщиною. Один із нарисів присвячений Т. Г. Шевченку ”Волинські шляхи великого Кобзаря”. Нарис розповідає про подорож Т. Г. Шевченка Рівненщиною, згадуються ймовірні населені пункти Рівненщини, які відвідав письменник: Корець, Острог, Дубно, Верба, Пляшева. Автор у своїй праці пише: „Глибокі враження волинської подорожі 1846 року Т. Г. Шевченко художньо осмислив у літературних творах: ліричному вірші „Ой чого ти почорніло, зеленеє поле”, поемі „Варнак”, повісті „Варнак” та „Прогулянка з задоволенням і не без моралі”. Мандрівка дала Т. Г. Шевченку змогу відчути як єдиний організм усю Україну, дала моральне право виступати від імені всієї своєї знедоленої Батьківщини”.

Книга І. Пащука „Повернення в незабутнє” (1993) [9] довгий час слугувала читачам як єдине джерело відомостей щодо літературної карти Рівненщини, знайомила з іменами письменників, які побували на Рівненщині чи народилися на теренах рідного краю. Серед шістнадцяти постатей письменників особливе місце займає постать Тараса Шевченка. Йому присвячений розділ „Тарасом сходжена земля. Тарас Шевченко”. Розпочинається подорож місцями увічнення пам’яті Т. Шевченка у Рівному та населених пунктах області, де були відкриті пам’ятники та меморіальні дошки Великому Кобзареві. Найдавніший пам’ятник на Рівненщині Кобзарю було відкрито у 1941 році у парку імені Т. Шевченка у Рівному. Автор знайомить з колекцію „Кобзарів” різних років і місць видань зібрану з ініціативи директора Музею Книги м. Острога С. В. Позіховської, експозиціями музеїв Рівненщини, які присвячені Кобзареві.

1996 рік для Рівненщини був урожайним на видання, присвячені Великому Кобзареві. Область урочисто відзначала 150-річчя перебування Т. Г. Шевченка в краї у складі археографічної експедиції 1846 року. Вихід з друку матеріалів доповідей і повідомлень міжнародної науково-практичної конференції „Шевченко і сучасність”(1996) [14] значною мірою засвідчило стан і визначило перспективи подальшого розвитку Шевченкознавства. Понад сімдесят статтей ввійшло до збірника. Серед них варто відзначити розвідки наших земляків Р. Тишкевич „Шевченко у творчості художників-аматорів Рівненщини”, Т. Пономарьової „Т. Г. Шевченко та М. І. Костомаров”, С. Шевчука „Т. Г. Шевченко: „Богом благословенний край”.

Книга С. Шевчука „Наша дума, наша пісня на волинських шляхах Тараса " (1996) [20] узагальнює сторінки буття Т. Г. Шевченка в Петербурзі, на Волині,. Автор подає матеріали про увічнення Кобзаря у пісенній, словесній народній творчості рідного краю. Видання висвітлює одну із важливих сторін перебування Т. Шевченка на Рівненщини, а саме його записи народних пісень.

Довгоочікуваним виданням для громадськості Рівненщини став збірник творів літераторів, краєзнавців та митців Рівненщини, присвячених Кобзареві „Шевченкові верстви” (1996) [17], упорядником і редактором якого був Є. Шморгун. Книга вийшла у видавництві „Азалія” та вмістила більше 35 імен авторів та їх прозові, поетичні твори, пєси, краєзнавчі розвідки науковців про перебування Т. Шевченка на Рівненщині.

Ще однією гарною новиною став вихід з друку книги А. Антончика „Квіт пам’яті неопалимий» (1996) [1] у видавництві „Азалія”. Це історія створення пам’ятника Т. Г. Шевченку в селі Бережниця Дубровицького району. Чимало теплих слів автором сказано в адресу автора пам’ятника, відомому скульптору, уродженки села – Теодозії Бриж.

Привертає до себе увагу видання 1998 року – методичний посібник для вчителів, який підготовив кандидат педагогічних наук, професор Б. Степанишин „Тарас Шевченко. Іван Франко. Леся Українка в школі” [13]. У книзі узагальнено півстолітній досвід словесників України і власний досвід викладачів Рівненського державного педагогічного інституту щодо літературознавчого коментування творів, в т. ч. Т. Г. Шевченка, та методики їх вивчення школярами. Створено не лише для навчального процесу, але й для громадського виховання школярів, плекання ідеалу українця.

У 2005 році у видавництві «Волинські обереги» виходить «Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини» (2005) [8], укладена І. Пащуком. Декілька сторінок видання автор присвячує Тарасу Шевченку, зокрема подає біографічну довідку, в якій концентрує увагу на фактах перебування Великого Кобзаря на Рівненщині. Наступна довідка знайомить із меморіальними дошками, пам’ятниками, відкритими на Рівненщині Великому Кобзарю.

У 2006 році до 160-річниці перебування Кобзаря на Волині у видавництві «Твердиня» (Луцьк) вийшла монографія П. Кралюка «Волинь у житті та творчості Тараса Шевченка» [7]. Видання присвячене історичній мандрівці Тараса Григоровича 1846 року за завданням Київської археографічної комісії, де він робив замальовки культурно-історичних пам’яток краю, записував народні пісні. До видання ввійшли архівні матеріали, інші опосередковані джерела, а також оригінальні твори самого Шевченка. Автор намагався не лише дещо по-новому глянути на волинську подорож Кобзаря, але й спробував осмислити, як Шевченко сприймав Волинь і яке місце вона посіла в його творчості. На жаль, свідчень цієї подорожі залишилось не так уже й багато. Як зауважує автор, ймовірно, звіт Шевченка про перебування на Волині, який він мав передати у Київську археографічну комісію, був знищений. Не збереглося ніяких його поезій та листів того часу. До видання залучені офіційні матеріали, передусім, офіційне розпорядження київського, подільського губернаторів та волинського генерал-губернатора Г. Д. Бібікова, листи губернаторів до Подільської та Волинської губерній, архієпископів Подільського й Волинського, де вказувалась на необхідність надання допомоги Шевченку у його праці. До другої групи входять зроблені Шевченком під час подорожі малюнки, а також записані ним народні пісні. Третю групу складають згадки про Волинь у творах Кобзаря Кобзаря, що з’явилися після подорожі. Найбільш інформативними в цьому плані є повісті «Варнак» та «Прогулянка із задоволенням і не без моралі». Ще одну групу матеріалів складають спогади, певні свідчення людей про перебування Шевченка на Волині.

Книга А. Коломийця «Шевченкова ера» (2011) [6] надійшла із далекої Австралії. Вперше книга була видана в м. Дубно у 1942 році у видавництві «Лад». Нове видання 2011 року (Сідней, Австралія) надіслав син А. Коломийця Ж. Коломиєць, який є його упорядником. В передмові до видання автор говорить про те, що випускаючи цю книгу друком, він має на меті «заповнити прогалину, яка існує про Шевченка та його творчість, яка спричинена знищенням на українських землях українських бібліотек під час воєнних дій та внаслідок змін влад».

Подією у культурному житті Рівненщини став збірник «Шевченкові верстви» [18], присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Упорядник і редактор видання Є. Шморгун зібрав понад шістдесяти творів рівненських письменників, доробків науковців, досліджень краєзнавців. У трьох розділах книги («Орач убогої ниви», «Найбільша сила слова», «Ударило в дзвони пророче Шевченкове слово») представлені архівні документи, спогади, краєзнавчі дослідження пов’язані з перебуванням Т. Г. Шевченка на Рівненщині. Окремий розділ вміщує поетичні та прозові твори, твори образотворчого та музичного мистецтва наших сучасників і представників минулих поколінь. Це своєрідна Шевченкіана в Шевченкіані.

У ювілейному 2014 році вийшов збірник матеріалів і тез конференції „Шевченкові духовні імперативи в сучасному мистецько-освітньому просторі» [19]. Вищі навчальні заклади Рівненщини розвивають і збагачують Шевченкіану рідного краю організацією наукових, науково-творчих студій для поглибленого пізнання спадщини Кобзаря, осмислення її в умовах вияву вільної думки про необхідність розбудови європейської демократичної і соборної України, повернення історичної пам’яті, збагачення рідної мови, плекання креативності мистецтва і літератури. У збірник ввійшло 38 статтей викладачів, магістрантів, студентів, присвячених темам: «Шевченко і музична творчість», «Шевченко та декоративне і прикладне мистецтво», «Зразки музичної Шевченкіани», «Мистецький доробок Т. Г. Шевченка», «Популяризація творчості Тараса Шевченка засобами краєзнавства».

Важливою сторінкою рівненської Шевченкіани є видання товариства „Просвіта” імені Т. Г. Шевченка. Вже декілька років поспіль товариство перевидає рідкісні і цінні твори Кобзаря та літератури про нього, тим самим робить вагомий внесок у рівненську Шевченкіану. Починаючи з 2000 року вийшло п’ять видань, серед яких – „Кобзар” Т. Г. Шевченка (2000) [16], «Правда Кобзаря» Василя Барки (2002) [2], біографічний роман Єжи Єнджеєвича про Шевченка «Українські ночі або родовід генія» (2012) [4], книга М. Шагінян «Тарас Шевченко» (2013) [15]. До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у 2014 році було підготовлено репродукції поштових листівок 1911–1912 рр. «Благодійні листівки» [5] класика української дореволюційної графіки Амвросія Ждахи. Це повна колекція кольорових високохудожніх та глибоко національних композицій до українських народних пісень та повісті «При битій дорозі» Ревіти-Гавронського. На листівках зі звороту напис: «Жертвуйте на пам’ятник Т. Шевченкові у Києві». Як пише у передмові до видання О. Шарапа: «Напередодні шевченківських роковин варто згадати самобутню і завжди безпомилково пізнавану в українському мистецтві постать Амвросія Ждахи (Смаглія). Протягом усього свого життя він постійно звертався до шевченківської тематики, власною творчістю долучався до збору коштів для спорудження пам’ятника Великому Кобзареві у Києві». Благодійні листівки митець виконав аквареллю. Ілюстрації мали вийти у 1914 р., тоді ж мав бути й споруджений пам’ятник Т. Шевченку у Києві. Його встановили 1939 року.За чверть століття, а власне за роки незалежності України, рівненська Шевченкіана поповнилась виданнями, які стали достойним внеском й у всеукраїнську Шевченкіану. Шевченкова наука любові до України, закладена у його творчості у поєднанні з повагою до інших народів має уввійти у свідомість всіх наступних поколінь.
Джерела та література:

 1. Антончик А. Квіт пам’яті неопалимий : історія створення пам’ятника Т. Г. Шевченкові в с. Бережниця Дубровиц. р-ну на Рівненщині / А. Антончик. – Рівне : Азалія, 1996. – 32 с. – (Реабілітовані історією).

 2. Барка В. Правда Кобзаря / В. Барка ; підгот. до друку М. Борейко ; післямова Я. Поліщука. – Рівне, 2002. – 320 с.

 3. Власюк О. До місцевих студій про перебування Шевченка на Рівненщині / О. Власюк // Тарас Шевченко і сучасність : зб. матеріалів і тез міжнар. наук.-теорет. конф., 21 трав. 1996 р. / Рівнен. держ. ін-т культури, Рівнен. держ. пед. ін-т ; голов. ред. Г. С. Дем’янчук. – Рівне, 1996. – С. 223–225.

 4. Єнджеєвич Є. Українські ночі або родовід генія : біограф. роман про Шевченка / Є. Єнджеєвич ; пер. із пол. Є. Рослицького ; Рівнен. міське об-ня т-ва "Просвіта" ім. Т. Шевченка ; Рівнен. осередок Наук. т-ва ім. Т. Шевченка. – Рівне: ДМ, 2012. – 660 с.

 5. Ждаха А. Благодійні листівки. У вінок шани Великому Кобзареві : до 200-ліття Т. Шевченка : [репродукція поштових листівок 1911–1912 рр.] / А. Ждаха ; підгот. до друку М. Борейка ; передм. О. Шарапи. – Рівне : М. Дятлик, 2014. – 72 с.

 6. Коломиєць А. Шевченкова ера : [перевид. твору, який вийшов у м. Дубні 1942 р.] / А. Коломиєць. – Сідней, 2011. – 36 с.

 7. Кралюк П. Волинь у житті та творчості Тараса Шевченка : монографія / П. Кралюк. – Луцьк : Твердиня, 2006. – 80 с.

 8. Пащук І. Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини : А–Я / І. Пащук. – Рівне : Волин. обереги, 2005. – 212 с. : іл.

 9. Пащук І. Повернення в незабутнє : до літератур. карти Рівненщини. Статті. Спогади / І. Пащук. – Рівне : Рівнен. друк., 1993. – 94 с.

 10. Пащук І. Шевченкіана рівненських письменників / І. Пащук // Тарас Шевченко і сучасність : зб. матеріалів і тез міжнар. наук.-теорет. конф., 21 трав. 1996 р. / Рівнен. держ. ін-т культури, Рівнен. держ. пед. ін-т ; голов. ред. Г. С. Дем’янчук. – Рівне, 1996. – С. 220–223.

 11. Поліщук Я. Література рідного краю / Я. Поліщук. – Рівне : Азалія, 1993. – 80 с.

 12. Поліщук Я. Шевченко і Ровенщина : (довід.-інформ. матеріал на допомогу ідеолог. активу) : до 175-річчя від дня народж. Т. Г. Шевченка / Я. Поліщук. – Ровно : Облполіграфвидав, 1989. – 60 с.

 13. Степанишин Б. Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка в школі : метод. посіб. для вчителів / Б. Степанишин. – К. : Проза, 1998. – 384 с.

 14. Тарас Шевченко і сучасність : зб. матеріалів і тез міжнар. наук.- теорет. конф., 21 трав. 1996 р. / Рівнен. держ. ін-т культури, Рівнен. держ. пед. ін-т ; голов. ред Г. С. Дем’янчук. – Рівне, 1996. – 250 с.

 15. Шагінян М. Тарас Шевченко : монографія / М. Шагінян ; пер. з рос. мови В. Іванисенка. – Рівне : М. Дятлик, 2013. – 262 с.

 16. Шевченко Т. Г. Кобзар : факс. вид. позацензур. прим. 1840 р. : 2000-літтю Різдва Христового та 160-літтю першого вид. «Кобзаря» присвяч. / Т. Шевченко ; післямова В. Бородіна, П. Лобаса. – Рівне, 2000. – 292 с.

 17. Шевченкові верстви : твори літераторів, краєзнавців та митців Рівненщини, присвяч. Великому Кобзареві / упоряд. і ред. Є. Шморгун. – Рівне : Азалія, 1996. – 106 с.

 18. Шевченкові верстви : зб. : до 200-річчя від дня народж. Т. Г. Шевченка / упоряд. і ред. Є. Шморгун. – Рівне : В. А. Лапсюк, 2013. – 432 с.

 19. Шевченкові духовні імперативи в сучасному мистецько-освітньому просторі : зб. матеріалів і тез міжвузів. наук.-практ. конф., 24 лют. 2014 р. / Ін-т мистец. Рівнен. держ. гуманіт. ун-ту, Ін-т слов’янознавства Київ. славіст. ун-ту. – Рівне : Волин. обереги, 2014. –236 с.

 20. Шевчук С. Наша дума, наша пісня на волинських шляхах Тараса / С. Шевчук. – Рівне, 1996. – 50 с.

Каталог: data -> files -> ndr -> shevchenkiana
files -> Конкурс проектів для нуо від Посольства Чеської Республіки в Києві
files -> Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 200-річчю від дня народження
files -> Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує книги
files -> Відзначаємо ювілей книги у бібліотеці
files -> Книга ювіляр Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
files -> Рекламна діяльність рівненської державної обласної бібліотеки: історичний аспект
files -> Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує книги
shevchenkiana -> Нонна юшкова твори т. Г. Шевченко у фондах роунб


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconРівненська державна обласна бібліотека серія „Дослідники Рівненського краю”
Причастя словом: До 60-річчя з дня народження Богдана Йосиповича Столярчука: Біобібліогр покажч. / Рівнен держ обл б-ка; Уклад.:...
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconЕнциклопедичні видання ХIХ початку ХХ століття у фонді бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» Оробчук Олександра Михайлівна
Енциклопедичні видання ХIХ початку ХХ століття у фонді бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка»
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconНові дослідження пам’яток козацької доби в україні збірник наукових статей Присвячується світлій пам’яті Д. Я. Телегіна Випуск 25 Київ – 2016
Чверть століття зібрань однодумців – козакознавців
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconРівненська державна обласна бібліотека пам’ять століть: Магдебурзькому праву Дубна 500 років Науково-допоміжний покажчик Рівне 2008
Пам'ять століть: Магдебурзькому праву Дубна 500 років: Науково-допоміжний покажчик / Уклад.: П.І. Демчук; Н. М. Кожан; Наук ред.:...
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconШифр зберігання книги у фонді Австрійської бібліотеки

Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconІсторик, любов І
До книги увійшоа науково-популярний доробок сучасного вченого-історика за чверть віку його наукової та громадської діяльності
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconНонна юшкова твори т. Г. Шевченко у фондах роунб
У березні 2014 році вся світова громадськість відзначила 200-річчя від дня народження геніального поета України – Тараса Григоровича...
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconРівненська державна обласна бібліотека серія „Славетні земляки” До 100-річчя від дня народження рівненська державна обласна бібліотека серія „Славетні земляки”
Поклик душі: До 100-річчя від дня народження Олени Теліги: Біобібліограф покаж. / Укладач: Л. А. Костильова; Редактори: Р. М. Щербан,...
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconКонкурсу «Від золотого до срібного століття»
Тема. Життєво-творчий шлях О. С. Пушкіна. Пушкін І україна. Жанрово-тематичне розмаїття лірики Пушкіна
Неоніла кожан рівненська шевченкіана у фонді роунб : шлях у чверть століття iconРомантизм в українській літературі 20-40-х років ХІХ століття Сутність напряму
Хvііі століття в Німеччині й панував у літературі Європи й Америки протягом першої половини ХІХ століття


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка