Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». ЕпіграфСкачати 82,54 Kb.
Дата конвертації20.04.2017
Розмір82,54 Kb.

Мета уроку: зацікавити учнів особистістю великого детектива; закріпити вивчене про детективну літературу; вчити школярів робити логічні висновки та узагальнення;, характеризувати вчинки героїв; формувати уявлення про моральні цінності.

Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка».

Епіграф: Вірний, як сталь,

Прямий, як клинок.

Д.Леккі


Матеріали для проведення уроку:

1.Оголошення теми і мети уроку.

Ми прожуємо вивчення розділу «детектив». Предмет нашої сьогоднішньої роботи – оповідання «Пістрява стрічка» Артура Конан Дойля, одного із тих письменників, хто «запустив» детектив на його власну, законну орбіту у великому космосі літератури, приніс йому величезну популярність і все ще залишається зразком для численних послідовників цього жанру.

2. Ключові моменти життя і творчості Артура Конан Дойля.

Народився 22 травня 1859 р. в Единбурзі в родині Чарльза та Мері Дойлів. Батько – художник. Мати захоплювалася іноземними мовами та геральдикою. Дитяче серйозне захоплення Артура – капітан Майн Рід з його індіанцями та Вальтер Скотт.

Після коледжу продовжив навчання на медичному факультеті університету. Студентом цікавився творчістю Едгара По.

У 1879 р. надруковано його перше оповідання «Таємниця Сасської долини».

Упродовж усього життя багато подорожував: у 1880 році як лікар на китобойному судні – до Арктики, у 1881-у до Африки (пережив пожежу на кораблі, ледве не з’їла акула, захворів на французьку лихоманку), пізніше Франція, Швейцарія, Німеччина, Америка, Єгипет, Австралія, Скандинавія.

Серйозно займався спортом: регбі, бокс, лижі, автоспорт. Із братамиБрангерами перейшов Альпи (більше 12 миль через Фурканський прохід на височині 9 тис.футів). У 1911 року відбувся гранд парад автомобілістів: 50англійців (серед них і Артур Конан Дойл) проти 50 німців; британська команда отримала перемогу.

Із 71 прожитого року майже півстоліття займався літературною творчістю, пишучи оповідання, повісті, історичні романи, п’єси.

3. Оповідання про детектива Шерлока Холмса і лікаря Джеймса Уотсона. Ідея створення циклу оповідань, об’єднаних спільним героєм – Шерлоком Холмсом , прийшла до Конан Дойла, коли він читав щомісячники, які пропонували пасажирам у поїздах.

Про неймовірну популярність творів свідчить зокрема той факт: коли письменник вирішив припинити писати про Холмса та Уотсона, в Англії чоловіки ходили з чорними стрічками на шляпах на знак трауру по герою.

Через деякий час Конон Дойл знову повернувся до читача із своїм героєм. Письменником було створено 60 пригод про нього.

Публічно автор не ототожнював себе із Ш(Шерлоком Холмсом, про те в його автобіографії існує чимало натяків на справжніх прототипів. Це сам письменник який, до речі, розплутав декілька реальних кримінальних справ, професор Джозеф Белл (володів унікальними здібностями, дедуктивним методом аналізу подуй) та письменник Олівер Холмс (Конан Дойл використав його прізвище).

27 березня 1990 року в Лондоні відкрито Музей імені Шерлока Холмса за адресою: Бейкер Стріт , 221-б.Гімн прихильників і шанувальників Шерлока Холмса:

Шерлок великий! Как хочется нам

Твои преключенья делить,

И тех. Проишествий расплутать клубок,

Каких никаму не раскрыть.

В наш век беспокойний нам радость несеш

Мальчишке, что бредит тобой,

И старцу, который, встречая тебя,

Поять молодеет душой.

О Шерлок, тебе воздам мы хвалу,

Будь славен во веки векав,

Любимый и мудрый, бесстрашный герой

С Британських седых берегов !

Огляд книжкової виставки «Великий детектив»

А.Конан Дойл помер 8 липня 1930 року.

На могилі викарбувані слова письменника, який заповідав:

«Меня не поминайте с укоризной,

Если увлёк рассказом хоть немного

И мужа, насмотревшегося жизни,

И мальчика, перед кем ещё дорога…»

Кого захопили оповідання відомого автора? (Учні називають прочитані твори, дають їм загальну оцінку).4.Робота над оповіданням «Пістрява стрічка».

 1. Чи уважно читали текст?

Впізнали головних героїв за певними ознаками.

  1. Молода леді, вдягнена в усе чорне, не більше 30 років; змарніла, аж сіра; неспокійні очі злякано бігають (Хелін Стоунер)

  2. Закінчив університет, лікар, з ним сталися дивні зміни, його нестриманість межує з безумством, зовні схожий на якогось старого хижого птаха (Грімсбі Ройлотт)

  3. Працював з любові до мистецтва, а не заради грошей; робив швидкі ьумовивводи, все лоргчно обґрунтовував; брався лише за надзвичайні , фантастичні справи (Шерлок Холмс)

  4. Заручилася із відставним флотським майором, їй виповнилося 30 років; пронизливий переляканий жіночий крик; пополотніле від жаху обличчя; «стрічка» (Джулія Стоунер)

  5. Лікар, неодружений, ніколи не зраджував своїх звичок (Джеймс Устон)

 1. Що пов’язує цих персонажів?

(Злочин. Але хтось –жертва, хтось – злочинець, хтось – детектив)

 1. Чому, на вашу думку, портрети героїв виконані темними фарбами? (в оповіданні йдеться про «темну» таємничу, кримінальну справу).

 2. Аналіз епізодів, які є експозицією та зав’язкою твору:

 • Де і коли відбуваються описані події?

 • Які висновки зробив детектив буквально через декілька хвилин спілкування з леді?

 • Що привело Хелвн Стоунер до Шерлока Холмса?

 • Розповіть Хелін про вітчима. Які дивні зміни сталися з ним? Чому смерть Джулії є загадковою?

 • Які висновки зробив з приводу цього викликаний слідчий , які Холмс?

 • Якими припущеннями відносно «пістрявої стрічки» поділилася Хелін?

 • Чому вона звернулася до Шерлока Холмса через два роки після смерті сестри?

 1. Розслідування кримінальної справи.

  1. Які умовиводи зробив Холмс, ретельно оглянувши кімнати Хелін, покійної Джулії та їхнього вітчима?

  2. На що звернув увагу детектив, вивчаючи заповіт покійної місіс Стоунер?

  3. Які подальші кроки робить Шерлок Холмс?

  4. « Ніколи не забуду тієї жахливої ночі!» Чому Утсон так характеризує час, проведений у кімнаті Джулії?

  5. Який висновок зробив детектив відносно «пістрявої стрічки»?

  6. Яка смерть очікувала містера Ройлотта?

 1. Довести, що оповідання «Пістрява стрічка» - детектив.

 2. Критик Бескет пірсон стверджував: «образ Шерлока Холмса хоч і не створений так глибоко і переконливо як масштабні літературні персонажі, не повірити в його існування неможливо. Хоч позбавлений таємничості і багатозначності, він живий і достовірний , як моментальне фото».

Які професійні якості та риси характеру допомагають детективу розкривати кримінальні справи? (Психологічний портрет героя: допитливий, цілеспрямований, честолюбний, логічно мислить, береться за складні справи тощо.

 1. «Аукціон ознак» сучасного детектива

Професіонал; обрізаний в різних галузях науки, культури, виробництва; володіє комп’ютером та іншою сучасною технікою; сміливий, логічно мислить, психолог, чесний і т.д.

Чи міг би хто з вас бути слідчим? З’ясуємо це, виконуючи наступне завдання. 1. «Елементарно, Уотсон!»

(розв’язування кримінальних загадок)

а) Випадок у зоопарку.

Міркуючи, чим занятись у вихідний, Уотсон раптом згадав, що давно не був у зоопарку. «В дитинство впадаю», - з усмішкою подумав він уже по дорозі.

Але провести приємно час не видалося. В зоопарку була метушня; у якоїсь дами зникла сумка. Точніше ,її викрали – леді навіть бачила спину злочинця, який втікав.

Далеко втекти він не міг – усі виходи закрили, швидко прибула поліція і почала перевіряти територію. Лікар в цей час уважно спостерігав за тваринами – врешті-решт, він прийшов саме для цього. Ось кумедні мавпи граються , їдять банани, службовець простягає величезному носорогу ковбасу на паличці, страус ходить по клітці туди-сюди…

Стоп…Якась думка промайнула в Уотсона, і він побіг до поліцейського. Інспекторе! – крикнув лікар, - швидше сюди, я знаю де злочинець.

Завдання: Хто ж злочинець?

Відповідь: Службовець, який простягав ковбасу носорогу, адже той є твариною травоїдною.

б) Кішка під дощем.

Цікаву історію спостерігав я сьогодні вранці, - почав розповідати Уотсон. – Йшов дощ.Якась кішка пробігла вулицею, а слідом за нею – дама похилого віку. Жінка була розлючена, можливо, вона невихована, не буду категоричним. Але кричала ця леді дуже голосно: «Мерзотнику! Віддавив хвіст моїй кішці своєю машиною! Він тільки що наїхав на бідолашну! Навмисне це зробив, я впевнена! А ще стверджує, що стоїть на цьому місці півгодини і навіть не бачив моєї красуні! Інспекторе, відправте його до поліцейської дільниці».

Ні, з нервами у неї не все гаразд, - задумливо резюмував лікар.

Так наїхали на кішку чи ні? – нетерпляче запитала його місіс Хадсон, яка в усьому любила ясність.


 • Я ж сказав: у дами проблеми з нервами, - відповів Уотсон. Інспектор запропонував водію під’їхати ближче, і всі побачили, що він ні в чому не винний.

Запитання: Чому?

Відповідь: Водій від’їхав: під колесами було сухо.

в)Червоне і зелене.

Це пограбування було проведено чисто, красиво і професійно. Журналісти назвали його «злочином століття». І дійсно –спустошити Національний банк ще нікому не вдавалося. Але ні свідків, ні доказів на місці злочину не було. Правда, один із робітників, який ремонтував каналізацію біля входу в банк, бачив зелений «Порш», що віддалявся на великій швидкості. Але затримана в аеропорту машина була червона, її власник запевняв, що знайдені в багажнику золото та діаманти він цілком законно успадкував від померлої бабусі і навіть пред’явив дозвіл на їх вивіз.

Як завжди у складних випадках, поліція звернулася до Шерлока Холмса. Найперше що він зробив – звернувся до єдиного свідка.

Скажіть , хто він за спеціальністю?

Зварювач, сер. Я якраз зварював труби, інколи випадково підвів голову, побачив зелене авто, яке від’їжджало від воріт банку.

Ви, впевнені що зелене?

Абсолютно. Зелене, як трава на газоні, як ось ця липа…

Достатньо, вдячний вам, ви дуже допомогли слідству.

Інспекторе, ми маємо право арештувати власника червоного «Порше» - у нас є для цього вагомі підстави. Запитання: Чому Холмс зробив такі висновки?

Відповідь: зварювачі працюють у темних окулярах , крізь які не видно різниці у кольорах.

г) Розбита ваза.

На світанку до Уотсона прийшов давній приятель містер Кас терлі.

Джеймсе, - розпочав він, я сьогодні не спав цілу ніч. Маргарет поїхала до нашої дочки і має повернутися у вечері. А тут такий «сюрприз» - розбита її улюблена майсенська ваза! Моєї провини у цьому немає. Я сідав вечеряти, коли почув стукіт і дзвін скалок у спальні. Вбіг туди і встиг помітити якогось чоловіка, який вистрибував через вікно. Не розуміючи, побіг за ним. Але вечорами вже холодно, скло в моїх окулярах миттєво спітніло, і поки я витратив, незнайомець встиг втекти. Відшукай його, Джеймсе, бо як я поясню Маргарет?

Але Уотсон не поспішав із пошуками. Він тільки покивав головою і з усмішкою промовив: • Дінні, друже мій, хіба можна так боятися дружини? Ти ж уже сивий джентльмен, а не хлопчисько. З ким не трапляється? Впевнений, Маргарет не буде довго сердитися на тебе.

 • Запитання: Чому лікар зразу зрозумів, що злочинець вигаданий?

Відповідь: Скло в окулярах пітніє, коли входиш з вулиці у приміщення, а не навпаки.

 1. Підсумки.

 2. Домашнє завдання: прочитати оповідання «Спілка рудих»

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconУкраїнські письменники дітям (експрес-подорож) Мета
Обладнання. Портрети українських письменників, книжкова виставка, музичне оформлення, слайди, ілюстрації
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconУрок №20 Тема. І. П. Котляревський. Життя І творчість. Поема «Енеїда». Мета
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його життєвого І творчого шляху, книжкова виставка різних видань його творів
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconЛітература рідного краю. «Чом, чом, чом земле моя »
Обладнання: портрет К. Малицької, ілюстрації до творчості поетки, виставка літератури нашої землячки, тлумачний словник, запис пісні...
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconСценарій літературного вечора «Великий українець»
Обладнання: портрет М. Гоголя, виставка книг письменника різних років видання, виставка ілюстрацій до творів Гоголя
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconВчитель зарубіжної літератури
...
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconВсі ми козацького роду
Обладнання. Схематична гілочка життя. Добірка оповідань про козаків та їх життя для роботи в парах, ілюстрації. Репродукція картини...
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconВ. Симоненко «Лебеді материнства»
Обладнання: портрет письменника, виставка його книжок, ілюстрації до твору, аудіозаписи, творчі проекти, підручник «Українська література....
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconУрок української літератури і англійської мови (8 клас)
Обладнання: портрет Л. Українки, ілюстрації до творів, тзн, роздатковий матеріал, виставка літературних творів
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconПодорож літературними стежками
Обладнання: виставка збірок народних та літературних казок, ілюстрації учнів до вивчених казок, мультимедійний проектор, комп’ютер,...
Обладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф iconМистецька вітальня крим – перлина творчого натхнення
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка