Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні



Сторінка1/15
Дата конвертації15.09.2017
Розмір3,49 Mb.
ТипОголошення
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

6/47/1

Про оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні

Відповідно до ст. 20 Конституції України, ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою гідного вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні, увіковічнення трагічних подій 1939-1945років, враховуючи висновок постійної комісії міської ради з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, регламенту та депутатської діяльності, міська рада ВИРІШИЛА:

1.Оголосити 8 та 9 травня у Тернополі Днями жалоби і вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні.

2.Заборонити розміщення радянської, комуністичної та нацистської символіки на будівлях та спорудах підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, житлових будинках та під час масових заходів в м. Тернополі.

3.Щорічно 8 та 9 травня: 3.1. Приспускати Державний прапор України з траурною стрічкою на всіх будівлях м. Тернополя, незалежно від форм власності. 3.2.. Обмежити проведення розважально-концертних заходів та спортивних змагань на території міста.

4.Рішення набирає чинності з моменту його оприлюднення на офіційному сайті Тернопільської міської ради.

5.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, регламенту та депутатської діяльності.


6/47/2

Про звернення Тернопільської міської ради щодо внесення змін до законодавчих актів з питань звільнення від штрафних санкцій

Керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи пропозицію депутата Тернопільської міської ради Мастюха А.П., висновок постійної комісії міської ради з питань промисловості, транспорту та зв’язку, енергозабезпечення та енергозбереження, міська рада ВИРІШИЛА:

1.Затвердити звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до законодавчих актів з питань звільнення від штрафних санкцій (текст звернення додається).

2.Направити звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до законодавчих актів з питань звільнення від штрафних санкцій.
Голові Верховної Ради України,

в.о. Президента України

п. Турчинову О.В.
Шановний Олександре Валентиновичу!
Через заборгованість Державного бюджету України за перевезення пільгової категорії пасажирів міським електричним транспортом, комунальне підприємство “Тернопільелектротранс”, та й, на нашу думку, не тільки КП “Тернопільелектротранс”, не в змозі вчасно сплачувати всі податки та збори, за що в свою чергу, чинним законодавством України передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафу та пені.

Як показує практика розгляду справ у судах, посилання на неможливість виконання зобов'язань перед бюджетом через заборгованість бюджету перед підприємством не береться до уваги.

Тому, звертаємось до Вас із проханням ініціювати внесення змін до норм чинного законодавства України, які дадуть змогу звільнити від сплати штрафних санкцій за невчасну сплату податків та зборів підприємства дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України.

Перелік законодавчих актів України в які пропонується внесення змін та доповнень:

Податковий кодекс України:

- статтю 126 доповнити пунктом 126.2 наступного змісту: ”Штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом не застосовується до підприємств, дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України.”;

- статтю 127 доповнити пунктом 127.2 наступного змісту: “Штраф за ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків не застосовується до підприємств, дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України.”;

- статтю 129 доповнити пунктом 129.9 наступного змісту: “Пеня передбачена даною статтею Кодексу не застосовується до підприємств, дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України.”.

Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”:

- у ч. 3 п. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” додати речення наступного змісту: “У разі несплати авансових платежів до страхувальників дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України, фінансові санкції, передбачені цим Законом не застосовуються.”;

- п. 1 ст. 25 доповнити частиною 2 наступного змісту: “Положення цієї статті не поширюються лише на тих платників дохід яких від основного виду діяльності на 60 % і більше залежить від субвенцій з Державного бюджету України, за умови документального підтвердження наявності заборгованості Державного бюджету України.”.

Сподіваємось на Ваше розуміння та сприяння у вирішенні даної проблеми.


Прийнято на 47-й сесії Тернопільської міської ради 25 квітня 2014 року.
Секретар ради І.В. Турський

6/47/3


Про депутатський запит Гринчишина П.С.

Керуючись ст. 21, 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", враховуючи висновок постійної комісії міської ради з питань промисловості, транспорту та зв’язку, енергозабезпечення та енергозбереження, міська рада ВИРІШИЛА:

Підтримати запит депутата Гринчишина Петра Семеновича щодо звернення до Міністра соціальної політики України Л.Л.Денісової про проведення взаємозаліку (додається).

6/47/4


Про депутатський запит Гринчишина П.С.

Керуючись ст. 21, 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", враховуючи висновок постійної комісії міської ради з питань промисловості, транспорту та зв’язку, енергозабезпечення та енергозбереження, міська рада ВИРІШИЛА:

Підтримати запит депутата Гринчишина Петра Семеновича щодо звернення до Верховної Ради України про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (додається).


6/47/5


Про затвердження Положень, які є невід’ємною частиною Статуту територіальної громади м. Тернополя

Додаток 7 викладено в новій редакції відповідно до рішення міської ради від 21.04.2016р. №7/7/174

З метою реалізації засад здійснення місцевого самоврядування в місті Тернополі, на виконання ст.1.2, 1.5, п.4 ст.1.8, ст.1.7, 4.5, 4.8, п.2 ст.4.14, п.8,9 ст.5.3, п.8 ст.5.9, ст.7.1,7.3 Статуту територіальної громади міста Тернополя, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновки постійної комісії міської ради з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, регламенту та депутатської діяльності, міська рада ВИРІШИЛА:

1.Затвердити Положення про загальні збори членів територіальної громади міста Тернополя, згідно з додатком 1 (додається).

2.Затвердити Положення про місцеві ініціативи в місті Тернополі, згідно з додатком 2 (додається).

3.Затвердити Положення про порядок введення відзнак, присвоєння і нагородження відзнаками, згідно з додатком 3 (додається).

4.Затвердити Положення про перелік, зміст, правила використання місцевої символіки та порядок отримання погодження на її використання, згідно з додатком 4 (додається).

5.Затвердити Положення про звітування міського голови, виконавчих органів, депутатських комісій та депутатів міської ради, згідно з додатком 5 (додається).

6.Затвердити Положення про порядок укладання та реалізації договорів про партнерство з іноземними муніципальними утвореннями, згідно з додатком 6 (додається).

7.Затвердити Положенням про Тернопільську Молодіжну міську раду при Тернопільській міській раді, згідно з додатком 7 (додається).

8.Вважати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету міської ради від 01.10.2009р. №1565 «Про затвердження Положення про молодіжну міську раду при Тернопільській міській раді»

9.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, регламенту та депутатської діяльності.

Додаток 1

до рішення міської ради

від 25.04.2014 р. №6/47/5
Додаток 7 викладено в новій редакції відповідно до рішення міської ради від 21.04.2016р. №7/7/174

Додаток 1

до рішення міської ради

від 25.04.2014 р. №6/47/5



ПОЛОЖЕННЯ

ПРО ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ ЧЛЕНІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА ТЕРНОПОЛЯ

Загальні збори членів територіальної громади міста Тернополя є формою безпосередньої участі громадян міста Тернополя у вирішенні питань місцевого значення та здійсненні повноважень місцевого самоврядування, відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування України".

Основними їх завданнями є забезпечення участі членів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, формуванні та реалізації програм соціально-економічного розвитку Тернополя та інших програм, забезпечення створення, організації діяльності та ліквідації органів самоорганізації населення, представлення інтересів членів територіальної громади.
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Загальні збори членів територіальної громади міста Тернополя (далі — збори) скликаються за місцем проживання громадян (мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу, будинку) для обговорення і прийняття рішень з найважливіших питань місцевого життя.

Стаття 2. У роботі зборів мають право брати участь громадяни, яким виповнилося 18 років, які є членами територіальної громади і які є суб’єктами виборчого процесу.

У роботі зборів можуть брати участь депутати місцевих рад, представники державних органів, трудових колективів, об'єднань громадян.



Стаття 3. Збори скликаються в міру необхідності, але не рідше як один раз на рік, і є правомочними за присутності на них більше половини громадян, які проживають на відповідній території і мають право брати участь у зборах, а в разі скликання зборів (конференції) представників — не менш як двох третин представників відповідних територіальних утворень, якщо інше не передбачено законами України.

У роботі зборів обов’язково бере участь депутат міської ради відповідного виборчого округу.



Стаття 4. При розгляді і вирішенні питань збори керуються Конституцією і законами України, указами Президента України, іншими актами законодавчої і виконавчої влади, рішеннями Тернопільської міської ради та її виконавчих органів, а також Статутом та цим Положенням.

Стаття 5. Рішення загальних зборів підлягають розгляду органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

Рішення зборів, прийняті в межах чинного законодавства, є обов’язковими для виконання органом самоорганізації населення, який діє на відповідній території.


II. КОМПЕТЕНЦІЯ ЗБОРІВ

Стаття 6. На розгляд зборів виносяться питання, віднесені Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування, зокрема:

1) розгляд будь-яких питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, в межах Конституції і законів України, внесення пропозицій відповідним органам та організаціям;

2) обговорення проектів рішень місцевих рад та їх органів з питань місцевого життя;

3) внесення пропозицій з питань порядку денного сесій міської ради та її органів;

4) інформування населення про прийняті місцевими радами та їх виконавчими органами рішення, хід їх виконання, про закони України, укази Президента України, інші акти органів законодавчої і виконавчої влади з питань, що зачіпають інтереси громадян;

5) ініціювання перед міською радою питання про створення чи обрання органів самоорганізації населення; затвердження їх положень, внесення змін і доповнень до них, вирішення питань про дострокове припинення повноважень органів самоорганізації населення, а також про відставку окремих їх членів з урахуванням вимог Положення про органи самоорганізації населення, затвердженого рішенням міської ради від 31.01.2014р. № 6/44/130;

6) визначення структури, штатів, затвердження витрат на утримання створюваних зборами органів та умов оплати праці їх працівників;

7) надання згоди на включення до складу місцевого господарства об’єктів, створених у результаті трудової участі громадян або придбаних за їх добровільні внески, на продаж або безоплатну передачу цих майнових об’єктів іншим суб’єктам власності;

8) внесення пропозицій щодо передачі або продажу в комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об’єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населення даної території, функціонування місцевого господарства;

9) вирішення питань щодо об’єднання коштів населення, а також за згодою підприємств, організацій і установ, які не входять до складу місцевого господарства, їхніх коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів для будівництва, розширення, ремонту й утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури, благоустрою населених пунктів, для вжиття заходів з охорони навколишнього природного середовища; внесення відповідних пропозицій із цих питань міській раді та її виконавчим органам;

10) запровадження цільових місцевих зборів на засадах добровільного самооподаткування;

11) розгляд питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни і праці, одиноким престарілим громадянам, багатодітним сім’ям та іншим категоріям громадян; внесення відповідних пропозицій на розгляд міської ради та їх органів;

12) внесення пропозицій щодо встановлення міською радою місцевих податків і зборів, оголошення місцевих добровільних позик;

13) розгляд питань про найменування, перейменування вулиць, внесення відповідних пропозицій із цих питань;

14) обговорення питань, пов’язаних із залученням населення до ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха, сприянням місцевих радам, державним органам у проведенні робіт із ліквідації наслідків аварій; заслуховування інформації виконавчих органів міської ради про екологічно небезпечні аварії, поточну ситуацію і стан навколишнього природного середовища, а також про заходи, що вживаються з метою його поліпшення;

15) обговорення поведінки осіб, які порушують громадський порядок, внесення подань до державних і громадських органів про притягнення цих осіб до відповідальності.

Перелік питань, віднесених до компетенції загальних зборів громадян за місцем проживання у місті Тернополі, викладений у цьому Положенні, не є вичерпним.

Стаття 7. Збори мають право звертатися з пропозиціями до органів виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, керівників підприємств, організацій і установ незалежно від форм власності, які зобов’язані розглянути ці пропозиції та інформувати у встановлений строк про результати розгляду осіб або органи, за рішенням яких було скликано збори.

III. ПОРЯДОК СКЛИКАННЯ І ПРОВЕДЕННЯ ЗБОРІВ



Стаття 8. Збори скликаються міським головою, органами самоорганізації населення або ініціативною групою громадян за місцем проживання.

У випадках особливої необхідності населенню повідомляється про скликання зборів в день їх проведення.

Збори скликаються за пропозицією не менше десяти відсотків громадян, які проживають в межах мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу, будинку і які є суб’єктом виборчого процесу, трудового колективу, об’єднання громадян та депутатів місцевої ради або органу самоорганізації населення.

Повідомлення про це має бути підписане ініціатором (ініціаторами) скликання зборів. У повідомленні зазначають тип зборів (збори громадян за місцем проживання або конференція їх представників) та вид зборів (збори громадян міста, мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу, будинку, трудового колективу, громадського об’єднання чи іншого територіального утворення), дані про ініціаторів їх скликання (контактні телефони, місце роботи та проживання), час, дату та місце проведення загальних зборів, порядок денний зборів, а також подають список осіб, запрошуваних на збори.

Повідомлення реєструється секретарем міської ради в Книзі реєстрації місцевих ініціатив, загальних зборів, громадських слухань у місті Тернополі. Ініціаторам проведення зборів видається копія зареєстрованого повідомлення.

Збори призначають ініціатори у семиденний термін після дотримання всіх процедур, викладених у даному Положенні і оприлюднення копії зареєстрованого повідомлення.



Стаття 9. Згідно даного положення загальні збори скликають ся у формі конференції в межах мікрорайону, житлового комплексу, вулиці, кварталу.

Стаття 10. Якщо неможливо організувати проведення загальних зборів у день та час, визначений у повідомленні ініціативної групи, міський голова, секретар міської ради чи депутат мажоритарного округу , де проходитимуть збори, може запропонувати ініціативній групі інший день, час та місце проведення зборів. Остаточне рішення з цього питання приймається за згодою ініціативної групи. Дата проведення загальних зборів не може розходитися з датою, запропонованою ініціативною групою спочатку, на більш ніж 14 календарних днів.

Можуть скликатися конференції легітимних представників громадян міста, мікрорайонів, житлових комплексів, вулиць, кварталів, будинків. Норми представництва на них визначаються міською радою або органом самоорганізації населення, але обов’язково мають бути присутні:



при проведенні зборів представників територіальної громади міста Тернопіль не менше одного представника від кварталу багатоповерхової забудови та не менше одного представника від двадцяти будинків індивідуальної забудови, обраних на зборах мешканців кварталу та будинків індивідуальної забудови згідно з відповідним протоколом;

при проведенні зборів представників мешканців мікрорайону (згідно з визначеними мікрорайонами міста Тернопіль): не менше одного представника від трьох під’їздів багатоквартирного будинку та не менше одного представника від 20 будинків індивідуальної забудови, обраних на зборах мешканців під’їздів багатоквартирного будинку та будинків індивідуальної забудови згідно з відповідним протоколом;

при проведенні зборів представників мешканців кварталу: не менше двох представників від під’їзду багатоквартирного будинку та не менше одного представника від двох будинків індивідуальної забудови, обраних на зборах мешканців під’їзду багатоквартирного будинку та будинків індивідуальної забудови згідно з відповідним протоколом;

при проведенні зборів представників мешканців вулиці: не менше двох представників від під’їзду багатоквартирного будинку та одного представника від 7 будинків індивідуальної забудови, обраних на зборах мешканців під’їзду багатоквартирного будинку та будинків індивідуальної забудови згідно з відповідним протоколом;

при проведенні зборів представників будинку: не менше одного представника від кожного поверху багатоквартирного будинку.

Квота представництва є мінімально обов’язковою для проведення конференції представників територіальної громади в місті Тернополі. Квота представництва може бути збільшена суб’єктами скликання конференції представників територіальної громади.

Представники громадян для участі в зборах (конференції) обираються зборами відповідних територіальних утворень або визначаються органами самоорганізації населення.

У разі, якщо збори скликаються органами самоорганізації населення, вони повідомляють про це відповідну місцеву раду або її виконавчий орган.



Стаття 11. Місцева рада та її виконавчі органи сприяють ініціаторам загальних зборів в підготовці та проведенні зборів.

Органи, посадові особи місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій сприяють та подають допомогу в проведенні зборів, у тому числі надають потрібну для проведення зборів інформацію за письмовим запитом ініціативної групи у формі й обсязі, визначених Законом України “Про доступ до публічної інформації”.



Стаття 12. Рішення про скликання зборів доводиться ініціатором зборів до відома громадян, які проживають на відповідній території, секретаря міської ради та депутата відповідного виборчого округу не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення зборів та переліку питань, які передбачається винести на обговорення.

У випадках особливої необхідності населенню повідомляється про скликання зборів у день їх проведення.



Стаття 13. Збори відкриває і веде голова відповідної ради, його заступник, а у випадку, коли збори скликані за рішенням відповідного органу, – уповноважений представник ініціатора. На пропозицію ініціатора із числа їх учасників відносною більшістю голосів обирається секретар зборів. Він веде протокол зборів, який підписують голова і секретар зборів.

Для ведення зборів із числа їх учасників відносною більшістю голосів може обиратися президія зборів.

Для підрахунку голосів учасників зборів обирається лічильна комісія у складі не менше 3 осіб. Не можуть бути членами лічильної комісії Тернопільський міський голова, його заступники, секретар Тернопільської міської ради, члени президії зборів.

Порядок денний і порядок роботи зборів затверджується зборами. Збори приймають регламент своєї роботи, де обов’язково передбачаються доповіді членів ініціативної групи або іншого суб’єкта ініціювання загальних зборів та

представника (представників) органу місцевого самоврядування, до компетенції якого належить вирішення питання, що його розглядають збори. Не допускається розгляд на зборах та прийняття рішень із питань, не затверджених порядком денним.

Голова зборів на основі регламенту зборів:



оголошує питання, які виносяться на розгляд зборів;

веде збори та підтримує на них належну дисципліну й порядок; надає слово для виступів та оголошує підсумки голосування; виконує інші функції та обов’язки.

Якщо голова зборів зловживає своїм правом головуючого, то збори більшістю голосів можуть висловити йому недовіру й обрати нового голову зборів.

Органи й посадові особи місцевого самоврядування мають право виступати з власної ініціативи із співдоповідями з питань, що обговорюються на зборах та перебувають у її віданні.

Охорону й порядок під час проведення зборів забезпечують сили міліції або добровільних громадських формувань з охорони порядку.





Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

Схожі:

Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconМатеріали всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у Другій світовій війні: міфи І реальність»
Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у Другій світовій війні: міфи І реальність» (до 70-річчя перемоги...
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconВеликої Перемоги немеркнуче світло До 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Великої Перемоги немеркнуче світло : до 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні : метод бібліогр матер. / підгот....
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconВасиль Володимирович Биков (1924–2003)
Літературний багаж. Які загальнолюдські цінності утверджують літературні твори, присвячені Другій світовій війні?
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconМетодичні матеріали
Дня пам’яті та примирення та 70-ї річниці Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconКалендарно-тематичне планування уроків з української літератури 11 клас (академічний рівень) ІІ семестр
Участь українських письменників у Другій світовій війні. Активізація патріотичної тематики, героїчного пафосу, посилення філософічності...
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconТлумацька районна державна адміністрація Івано-Франківської області
Закону України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років” пропонуємо організувати й провести у...
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconБрейн-ринг з нагоди відзначення Дня примирення та пам’яті, присвяченого 70-й річниці перемоги у Другій світовій війні Мета заходу
Мета заходу: узагальнити набуті раніше знання з теми «Україна в роки Другої світової війни», пригадати героїв війни та вшанувати...
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconТільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутного…
Тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутнього… (до 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні) : бібліогр покажч. / [уклад....
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconТема: Культура України в роки війни. О. Довженко. «Україна в огні». Кіноповість про трагедію українського народу в Другій світовій війні. Мета
Другої світової війни; ознайомити учнів з одним з найсильніших Довженкових творів про трагічну долю на­роду України, страшну правду...
Оголошення Днів жалоби за загиблими у Другій світовій війні iconТема україна в першій світовій війні
Назвіть подію Української революції, пов’язану з географічними об’єктами: а Крути; б Харків; в Житомир


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка