Ой весна, весна, днем красна



Скачати 65.28 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір65.28 Kb.

3 клас
Тема : Ой весна , весна , днем красна .
МЕТА УРОКУ :
Навчальна : вчити учнів уважно слухати музичні твори вміти характеризувати їх ;

- ознайомити з біографією М. Лисенка ;

- розкрити способи розвитку музики : виконавські , динамічні , жанрові,

мелодичні, темпові , темброві ;

- виконувати пісні різного змісту і характеру;

- стійкі ступені звукоряду ;

- закріпити набуті знання і вміння учнів.

Виховна : виховувати любов до класичної музики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст розучених пісень та почутих музичних творів .



Розвиваюча : - розвивати музичні здібності учнів їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Наочні посібники: : А.Лобова «Музичне мистецтво» 3 клас, портрет М.Лисенка, малюнки.

Музичний матеріал : М. Лисенко Опера „ Зима і весна ”. Хор „ А вже весна ” Веснянки « Ягілонька »

ТЗН : інструменти, комп’ютер, магнітофон, диск із записом твору, папки із теорією , портрет композитора, наочні матеріали.
ХІД УРОКУ :
Організація учнів до уроку.
Музичне вітання :
Учні :

Всім, всім добрий день , і на добрий час !

Завжди в гарнім настрої раді бачить вас !

Ми не можемо і дня прожити без пісень .


Учитель :

Добрий день вам третій Б !


Учні:

Добрий день !.


Вступне слово вчителя :
Вчитель : Щоб дізнатися тему нашого уроку вам потрібно відгадати загадку.

Слайд № 1.

А таке - коли буває ,

Соловейко в садку співає ,

Зацвіли у травах квіти ,

І не всидять в хаті діти

Бджілки , мушки пробудились,

Теплим дощиком умились ,

Й повернулись нам на втіху ,

Милі ластівки під стріху .

Слайди № 2, 3, ( традиції зустрічі весни )

Так , сьогодні ми поговоримо про весну . Тема нашого уроку «Ой весна , весна , днем красна» і розглянемо прадавні обряди закликання весни. З давніх-давен наші предки сприймали прихід весни як боротьбу двох сил – холоду та тепла. У березні весна дуже поспішає до людей, але зима її не пускає . І хоч зима в несилій злості розмальовує вікна вночі фантастичними візерунками, вдень її сили слабшають , і весна дедалі частіше нагадує про себе капанням , що дзвенить на сонечку. Нарешті люди дочекалися весни. А який , на вашу думку , діти , настрій буває в людей на початку весни?
Учні : Веселий .
Вчитель : Так . Веселий , бадьорий – адже на весні пробуджується природа, і так красиво стає навколо. Дівчата печуть млинці. Ви напевно помітили , що млинці круглі, наче сонце. Наймогутнішим божеством , якому поклонялися стародавні слов’яни , було сонце, або, як його називали , бог Ярило .
f:\шкільні фотографії\урок музики в 3 класі\img_1156.jpg f:\шкільні фотографії\урок музики в 3 класі\img_1158.jpg
Слайди № 4, 5 .
Щоб допомогти весні подолати свою супротивницю, вони спалювали або топили в річці солом’яне опудало зими, носили зображення сонця, водили танки тощо.

Були і дитячі обряди. За давнім повір’ям вважалося, що весну з вирію приносять на своїх крилах пташки. Щоб прискорити їх приліт, діти співали пісень і носили по селу випечених із тіста жайворонків. Саме з 22 березня,

свята Сорока святих, починалися ці веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажаннями: «Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!». У цей день дівчата варили 40 вареників. Пасічники починали виставляти вулики надвір.

Хоч цей день і вважали провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків. Говорять, що на сорок святих сорока має покласти у гніздо сорок паличок, а глухар – проспівати сорок пісень. Із різних куточків лунала музика – це дівчата водили хороводи та співали веснянки.




Слайди № 6, 7, 8, 9, 10.
Веснянки – це пісні на честь приходу весни. Їх співають майже завжди в русі (в танцях, іграх). Рухи залежать від тексту пісні. Слайд № 11


Вчитель : Мелодії українських народних веснянок композитори інколи використовують у своїх творах? Наприклад, Микола Віталійович Лисенко, український композитор, засновник української класичної музики, ввів до опери «Зима і Весна» мелодію української веснянки «А вже весна».
Прослухайте цей уривок і визначте, які риси притаманні музиці (пісенність, танцювальність, маршовість ) ?
Поміркуйте, який принцип розвитку використав композитор.
Слайд № 12

Слухання. М. Лисенко. Опера „ Зима і весна ”. Хор „ А вже весна ”

Учні : Відповіді.
Вчитель : Цій яскравій, бадьорій музиці притаманний пісенно-танцювальний характер та принцип інтонаційного розвитку, який досягається за допомогою розвитку темпу, тембру, динамічних відтінків.
Виконання музичної розспівки . Теорія .
f:\шкільні фотографії\фото з вистав\mvi_1159_0001.jpg

Вчитель: Діти , ми вже вивчили з вами назви нот. А тепер давайте поселимо нотки у будиночку , який називається ?
Учні: Нотний стан.
Вчитель: Так, молодці. А як рахуються лінійки на нотному стані?
Учні : З низу до гори.
Вчитель : Так правильно . У кожного із вас є нотний стан і кожну нотку ми поселимо у їх кімнатку .


Практична робота . Слайди № 16 -23.
f:\шкільні фотографії\урок музики в 3 класі\img_1160.jpg f:\шкільні фотографії\урок музики в 3 класі\img_1161.jpg
І кожен звук (нотка) називається ступенем :
І ступінь – До , ІІ ступінь – Ре, ІІІ ступінь - Мі, ІV ступінь – Фа ,

V ступінь - Соль, VI ступінь – Ля , VII ступінь – Сі .
Слайд № 24

А тепер послухайте казку про чарівний головний звук.
«Казка про чарівний головний звук»
Виявляється , усі звуки в музиці – це велика сім’я . Вони , як люди, ладять, дружать між собою . Про таких людей за давніх часів говорили : «Сідаймо рядком та поговоримо ладком» . Але в будь – якій сім’ї є головний : в одній – батько, в іншій – мати , а іноді й бабуся. Адже чийсь голос має бути ухвальним .

Так само в музиці . Ще з давніх часів Музичний король вирішив , що в музичній сім’ї буде один головний звук , і наділив його чарівною силою. Хоч би де мандрувала мелодія, у кінці пісні або п’єси вона завжди повертається до головного звука , неначе він усі інші звуки притягує до себе, як магніт. Ім ’я в нього дуже красиве й також чарівне – Тоніка . Вслухайтесь в це слово , воно ніжне , але водночас горде й величне. Давайте разом скажемо й відчуємо його (весь клас повторює слово «тоніка»). Звук Тоніка ,як і інші , також може перетворитись в ноту , і тоді його можна побачити . Але Музичний король сказав , що спочатку Тоніку треба почути .

Зараз ми з вами послухаємо мелодію і спробуємо визначити, як звучить головний звук .
сканирование0270
Слайд № 25.
Вчитель: Стійкими ступенями у звукоряді є I , III, V . Вони найчастіше зустрічаються у піснях . Найбільш стійко звучить I ступінь – ТОНІКА .
Вчитель : Зверніть увагу на четвертні паузи .
Виконання. Веснянки « Ягілонька »
Вчитель: Давайте пригадаємо,що таке веснянка ?
Учні: Відповіді.
Вчитель: А тепер ми усі з вами покличемо весну ,щоб вона швидше прийшла ми виконаємо веснянку . А яку веснянку ми вивчали на минулому уроці ?
Учні: Відповіді.
Вчитель: Так «Ягілонька » Давайте ми її пригадаємо і виконаємо усі разом.

Виконання веснянки.



Слайд № 26



Вчитель: Молодці . Їх співають майже завжди в русі (в танцях, іграх). Рухи залежать від тексту пісні. І щоб весна швидше до нас прийшла давайте ми станемо у коло і заспіваємо веснянку. Хто хоче бути дівчинкою Ягілкою, вона стоятиме у колі і виконуватиме усі рухи , які ми будемо співати. А ще у нас будуть свої музиканти , які будуть нам акомпанувати .
f:\шкільні фотографії\урок музики в 3 класі\img_1166.jpgf:\шкільні фотографії\фото з вистав\mvi_1164_0001.jpg


Підсумок роботи .
Вчитель : Сьогодні ми дізналися, як потрібно закликати весну, виконали українську народну пісню „ Ягілонька ” в обробці Якова Степового та прослухали хор „ А вже весна ” з опери „ Зима і весна ” Миколи Лисенка.
Слайди № 27 -29






Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Ой весна, весна, днем красна icon«Ой весна, весна, днем красна»
Т. Н. З : Ноутбук, магнітофон, диск із записом твору, папки із теорією, портрет композитора, наочні матеріали
Ой весна, весна, днем красна iconЗ літературної скарбниці. А вже весна, а вже красна!
Тема: а вже весна, а вже красна. Визначення загального емоційного настрою твору Анатолія Костецького «Починається весна»
Ой весна, весна, днем красна iconА вже весна, а вже весна …Анатолій Костецький «Починається весна»
Мета: почати ознайомлення учнів з творами Анатолія Костецького; вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразом читання; формувати...
Ой весна, весна, днем красна iconТема. Чорнобиль – моя тривога, скорбота, мій біль
На сьогоднішньому уроці мова піде про трагічну сторінку біографії нашої країни – Чорнобиль. Реактор вибухнув 26 квітня. Навколо цвіла...
Ой весна, весна, днем красна iconБогдан-Ігор Антонич. Основні відомості про поета. Поезія Весна
«Весна», визначити тематичну спрямованість програмового твору; розвивати пам'ять, культуру зв’язного мовлення, вміння раціонально...
Ой весна, весна, днем красна iconДомашнє завдання для учнів 2-го класу Природа: підр с. 98-99, робота з зошитом на друкованій основі; намалювати малюнок «Весна в навколишньому оточенні»
Природа: підр с. 98-99, робота з зошитом на друкованій основі; намалювати малюнок «Весна в навколишньому оточенні»
Ой весна, весна, днем красна iconІ. Коваль Катерина. 5 А. Весна

Ой весна, весна, днем красна iconТема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня...
Ой весна, весна, днем красна iconДомашнє завдання для учнів 1-х класів
Природа: підр с. 98-99, робота з зошитом на друкованій основі; намалювати малюнок «Весна в навколишньому оточенні»
Ой весна, весна, днем красна icon"Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Тема: "Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка