Ольга Олійник
Вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, вчитель – методист
Контактний телефон - 0671237367
Тетяна Заставенко
Вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель
Контактний телефон - 0934578168
Снігурівської ЗОШ І-ІІІ ст.№1
Снігурівської районної ради
Миколаївської області
Доброго дня, шановна редакціє журналу «Початкова школа».
Ми, вчителі початкових класів Снігурівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, Олійник Ольга Леонідівна і Заставенко Тетяна Олексіївна вже довгий час є шанувальниками Вашого журналу. Щомісяця з нетерпінням чекаємо нового випуску. Адже знаходимо у ньому відповіді на теоретичні питання. Готуватися до проведення уроків і виховних заходів допомагає практичний матеріал науковців та вчителів.
Буквар – це перший підручник, який допомагає дитині вивчити букви, навчити читати, мандрувати стежинками до країни Знань. Тому вчитель у першому класі повинен все зробити для того, щоб навчання для дітей було цікавим та доступним.
Період навчання грамоти сприяє збагаченню словника дітей, розвитку мислення і мовлення. Саме в цей час створюються оптимальні умови для розумового виховання учнів, для становлення пізнавального інтересу.
Чим раніше дитина навчиться читати, тим легше їй опанувати всі інші предмети в школі.
Хочемо запропонувати вашій увазі урок-казку з навчання грамоти за новим «Букварем» Захарійчук М.Д., Науменко В, О.
УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ (ЧИТАННЯ)
1 КЛАС
Тема. Звуки [з], [з'] позначення їх буквою «зе». Дзвінке вимовляння цих звуків у кінці слів і складів. Читання слів
Мета. Ознайомити учнів з буквами Зз, їх назвою. Формувати навички дзвінкої вимови цих звуків у кінці слів і складів. Вправляти в читанні складів і слів з буквою «зе». Удосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів. Збагачувати активний словник школярів. Розвивати зв'язне мовлення, творче мислення, спостережливість.
Виховувати любов до казки.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп'ютер, проектор, казкові герої, запис пісні, картки з буквами, книга Алана Мілна, діжечка з медом (малюнки).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-казка.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
На дошці та на стінах класу – казкові герої: ведмедик Вінні – Пух, віслюк Іа, сова. Звучить запис пісні з мультфільму «Вовча шкіра». З'являється дівчинка, одягнута в гарне вбрання.
-
Відгадайте, як мене звуть. А для цього вам потрібно пройти лабіринт, збираючи по дорозі букви.
Слайд 1
Так, я Казка – улюблениця всіх дітей. Живу в чарівній країні, де добро перемагає зло; де панують справедливість і мир. Запрошую і вас до неї!
Друзі мої, часу не гайте,
В гості до казки вирушайте!
-
Повторення вивчених букв.
А) Казкові герої тримають картки, на яких написані вивчені вже вами букви. Назвіть їх.
Д,е, т, р, п, к, с, л, в, н, і, м, и, о, у, а.
Б) Гра «Букви, на місце!»
- А зараз пограємося. Візьміть на парті картку із буквою. По команді «Букви, на місце!» ті учні, у кого голосні букви, підійдуть до дівчинки Казки, а у кого приголосні – до вчителя.
3. Мотивація навчальної діяльності.
- Молодці! А як ви думаєте, чи всі букви ми вже вивчили?
- Чи треба знати всі – всі букви?
- Для чого це потрібно?
4. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми:
-
Закріпимо вміння правильно вимовляти [з],[з'];
-
Ознайомимося з новою буквою «зе», її назвою;
-
Будемо вчитися читати склади, слова з цією буквою;
-
Поміркуємо, чи потрібна казка в житті людини.
5. Робота над текстом.
А) Слухання тексту.
Дівчинка – казка. А я вже знаю всі літери, вмію читати. Хочете послухати?
Сонце піднялося вже високо й добряче припікало. Над дівчинкою-квіткою дзижчали бджоли й здивовано перемовлялися:
-Це дз-з-звіночок?
- Не схож-ж-же…
- Мож-ж-же, гвоз-з-здика?
- Чи не-з-з-забудка? Може, зірка?
- Я – казка, - видихнула чарівна мандрівниця.
- Каз- з – зка! Каз – з –зка! – Бджілки зроду не бачили такої чудернацької квітки, а тому й полетіли сповістити вуликові.
Надивувалися бджілки й зібрали того дня меду стільки, наче за три дні відразу!
За Мариною Павленко
-
Як ви думаєте, це казка чи оповідання?
-
Чому?
-
Розгляньте малюнок. Чи відповідає він казці?
Б) Словникова робота.
-
«Мандрівниця» - та, що мандрує, подорожує.
-
«Мимовільна» - яка трапляється випадково.
В) Аналіз змісту.
- Над ким дзижчали бджоли?
- Чому вони були здивовані?
- Як назвалася дівчинка?
- Чи добре попрацювали бджоли в той день?
Г) Гра «Розсипанка».
Слайд 2
-
Чому нас навчає це прислів'я?
Фізхвилинка
(Виконання рухів під вірш)
Не мотор, а шумить,
Не пілот, а летить.
Не гадюка, а жалить,
Хто ж це такий?
Д) Повторне читання тексту
- Які слова із звуками [з],[з'] запам'ятали?
(Зірки, зібралися, казка, здивовано, гвоздика, незабудка, зроду)
Е) Робота над вимовою звуків [з],[з'].
Артикуляція звуку З:
• губи, зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені;
• широкий кінчик язика за нижніми зубами;
• спинка язика розтягнута в посмішку;
• піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину;
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв'язки вібрують.
-
Які це звуки: дзвінкі чи глухі?
Ще раз хором вимовимо звуки [з],[з']. Молодці, всі вміємо вимовляти ці звуки.
Є) Гра «Зловіть слово» (робота в групах)
- І група (дівчата), долоньками ловлять слова, де [з],[з'] – на початку слова;
- ІІ група (хлопці) – де [з],[з'] - всередині слова.
Завдання: друзі, зозуля, зима, коза.
Кожній групі, відповідно до свого завдання, самостійно підібрати і назвати ще 2-3 слова.
6. Робота над звуко-складовими моделями слів «зірка», «казка».
- Поділіть слова на склади.
- Назвіть звукові ланцюжки слів.
- Поясніть, чому в І схемі [з'], а в ІІ - [з]?
- Отже, звуки [з],[з'] – приголосні, дзвінкі. На письмі вони позначаються буквою Зз.
7. Ознайомлення з буквою.
Слайд3
Аналіз букви, порівняння великої і малої літер, порівняння з іншими, запам'ятовування місця в касі.
8. Читання складів, буквосполучень з буквою.
9. Словникова робота.
         а і і і і
з л з р в з
- Які слова відповідають звуковій схемі [=о-]?
- Яке слово зайве? Чому?
л    о кор бу
  за зина зи на
ко ло ни
- Які слова відрізняються однією буквою?
- Чи змінюється значення слова при зміні 1 букви?
Слайд 4
10. Робота над словами, зібраними у віночку.
А) Розгляньте віночок. Назвіть слово за його тлумаченням.
* Перелітний птах із світлим чи бурувато – сірим оперенням, який сам пташенят не висиджує, а кладе яйце в чужі гнізда.
* Влаштоване або пристосоване птахами місце для кладки яєць і виведення пташенят.
- Назвіть звуко-складові схеми до слів – відгадок.
Б) Читання складів, слів у віночку.
- Читання вчителя, учнів (ланцюжок);
- Прочитати слова, які означають назву одного предмета? Багатьох предметів?
- Прочитайте слова, які відповідають на питання хто? що?
Тест
Казкар – це людина, яка…
а) читає казки;
б) створює або розказує казки.
Слайд 5
11. Робота над уривком казки Алана Мілна
Дівчинка Казка. Назвіть імена казкових героїв, які прийшли до вас на урок.
-
З якої вони казки?
-
Який герой найбільше подобається? Чому?
Фізхвилинка
Вправа «Займи позицію»
-
Займіть позицію біля того героя, хто вам до вподоби. Назвіть одним словом, який він. Покажіть, як рухається.
Читання «Пісеньки Вінні – Пуха» вчителем.
-
Що ж найбільше любить Вінні - Пух?
-
Яке кумедне слово чув ведмедик від мудрої Сови?
З а′м о к, з а м о′ к, з а м о′ к
Робота за малюнками ст.105
- Що ж замкнула Сова? (замок)
- Чим вона стурбована? (не може відімкнути замок)
- Промовте слова «замок - замок». Де ставимо наголос в І слові? В ІІ слові?
(Різний наголос – різне значення слів)
-Чому замок не відкривається? (Тому що він під дощиком замок і заіржавів)
Висновок. Ці слова однаково звучать, в них однаково наголошений ІІ склад, правильно зрозуміти значення таких слів можна тільки в реченні.
Читання тексту учнями.
Робота за вибором.
* Прочитати останній рядок, передати голосом захоплення ведмедика медом;
** Поставити питання учням за змістом прочитаного. (Використовуйте такий початок питань Хто? Що? Де? Коли? Як?)
*** Подумайте і розкажіть про те, що ж могло далі трапитися з Вінні – Пухом?
Рекомендація книги А. Мілна, « Вінні-Пух та всі-всі-всі » для читання в родинному колі.
12. Додатковий матеріал.
Гра «Ми – розвідники»
(Знайти двоскладові слова на ст.103 букваря)
Гра «Віднови слово»
Л О З А
Гра «Читаємо в парі».
Гра «Знайди зайве слово» (це слово, якого немає у букварі на ст.103 )
13. Рефлексія.
- Яку нову букву вивчили на уроці?
- Які слова з буквою «зе» читали?
- Які цікаві слова запам´ятали?
- Поміркуйте і скажіть, чи потрібна казка в житті людини?
- Чи сподобався урок? Якщо так, то принесіть ведмедику Вінні – Пуху діжечки з медом. Нехай ласує!
Література
-
М.Д. Захарійчук, В.О.Науменко Буквар: підрруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2012.- 176с.
-
М.Д. Захарійчук, В.О.Науменко КУнижка для вчителя: Методика роботи за «Букварем» (методичний посібник). –К.: Грамота,2012.-240с.
-
Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням українською мовою. 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011.т – 392с.
-
Митник О.Я. Як навчити дитину мистецтва мислення. педагогічна психологія. навчальний посібник для слухачів курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників у системі післядипломної освіти.- Київ: Видавництво «Початкова школа», 2006.-104с.
-
Книга А. Мілна, « Вінні-Пух та всі-всі-всі ».
Поділіться з Вашими друзьями: |