Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина другаСторінка1/15
Дата конвертації26.05.2017
Розмір1,87 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

Олександра Глазова

Українська мова

Матеріали до уроків

9 клас


ЧАСТИНА ДРУГА

2003


ЗМІСТ


ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУТЕКСТ ЯК ПОНЯТТЯ ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ


67

АКТУАЛЬНЕ ЧЛЕНУВАННЯ РЕЧЕННЯ: “ДАНЕ”(«ВІДОМЕ») І “НОВЕ”


70

ПОНЯТТЯ ПРО СКЛАДНЕ СИНТАКСИЧНЕ ЦІЛЕ (ССЦ)

79

УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
ЗВУКИ МОВИ І ЗНАКИ ПИСЬМА, СПІВВІДНОШЕННЯ ЇХ

84

ВИМОВА ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ У СЛОВАХ

86

ТИПИ ОРФОГРАМ

89

УЖИВАННЯ М’ЯКОГО ЗНАКА

92

УЖИВАННЯ АПОСТРОФА


95

СЛОВО І ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ. ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ, ПОХОДЖЕННЯМ І ВИКОРИСТАННЯМ

98

ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

115

ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРУ

117

ОРФОГРАМИ В ПРЕФІКСАХ І СУФІКСАХ

125

ЧАСТИНИ МОВИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

138

ПРАВОПИС ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ

141

ПРАВОПИС ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ПРИКМЕТНИКІВ

146

ПРАВОПИС ЧИСЛІВНИКІВ

148

ПРАВОПИС ЗАЙМЕННИКІВ

149

ДІЄСЛОВО ТА ЙОГО ОСОБЛИВІ ФОРМИ

(ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК)

ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ


151

Н, НН У РІЗНИХ ЧАСТИНАХ МОВИ

154

НЕ З РІЗНИМИ ЧАСТИНАМИ МОВИ

158

НАПИСАННЯ СЛІВ ЧЕРЕЗ ДЕФІС

163

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. РЕЧЕННЯ, ЙОГО ГРАМАТИЧНА ОСНОВА.

ВИДИ РЕЧЕНЬ170

ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ ГОЛОВНІ Й ДРУГОРЯДНІ

177

ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

180

ВІДОКРЕМЛЕНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

185

ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА

188

СПОСОБИ ПЕРЕДАЧІ ЧУЖОЇ МОВИ

193ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ

ТЕКСТ ЯК ПОНЯТТЯ ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ* Прочитати висловлювання, пояснити, чи можна вважати його текстом. Свою думку обгрунтувати.
І. Новий рік – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят.

У давніх слов’ян, як і в багатьох землеробських народів Європи, рік розпочинався навесні. Після прийняття християнства за греко-візантійським обрядом початком церковного та громадянського року стало 1 вересня. З 1700 р. Петро І увів в Росії січневе літочислення.

Серед українського селянства аж до початку ХХ ст. зберігалися новорічні традиції змішаного язичницько-християнського походження. Так, новорічні свята вважалися чарівним часом, коли пробуджувалася й ставала небезпечною нечиста сила. Вірили, що на святках присутні душі померлих родичів, яких намагалися умилостивити. Дуже довго жила віра в те, що характер новорічного свята впливає на долю всього року.

Традиційна новорічна обрядовість українців – це низка зимових свят, черед яких виділяється період двадцятидення з кульмінаційними точками 25 грудня (Різдво), 1 січня (Новий рік) і 6 січня (Хрещення).

З довідника.

ІІ. Як святкують Різдво в Україні, ми загалом знаємо. А як відзначають це свято в інших країнах?

Мешканці Риму, столиці Італії, ставлять в центрі міста високу, тридцятиметрову ялинку, а перед палатою папи – на площі Святого Петра – будують великий вертеп, заввишки як житловий будинок. Постаті ляльок у ньому сягають двох метрів. Уявіть собі, святкової вечері італійці не їдять.

У Венесуелі (Південна Америка) люди на Святвечір діляться виноградом. Кожна людина з’їдає по 12 виноградин, які символізують місяці. З’їдаючи їх, загадують бажання на кожен місяць, вірячи, що вони мають здійснитися.

В Угорщині на різдво проводять бали для дітей. На Святвечір угорці обов’язково їдять печеного індика, рибний суп і розсіл. Під скатертину кладуть гребінь.

Незважаючи на відмінність у звичаях, всі народи вважають Різдво найважливішим з-поміж свят.

З календаря.

МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

Лінгвістика тексту – галузь науки про мову, що почала активно розвиватися з 70-х років минулого століття. Основним поняттям лінгвістики тексту є текст, а предметом вивчення – зміст і структура (будова) тексту. Завдання лінгвістики тексту – виявити й дослідити загальні закономірності побудови тексту.

Єдиного визначення поняття тексту в сучасній науковій літературі не існує. Найпоширенішим є визначення тексту як групи речень, обєднаних спільним змістом, головною думкою та граматично. Отже, на думку більшості мовознавців, текст має складатися хоча б із двох речень. Іншими науковцями висловлюється така думка: текст цілком може утворюватися з одного речення. Прикладом текстів, що складаються з одного речення, можуть бути лозунги (Слава Україні!), заклики (Будьмо в усьому чесними!), прислів’я (Аби розум – щастя буде), загадки (Зроду рук своїх не має, а узори вишиває (Мороз), коломийки (Ой мала я миленького, ой мала я, мала, поставила за ворота, та й ворона вкрала), крилаті вислови, афоризми (І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь), вірші-мініатюри2 (Над пуголовком Жаба поглумилась: і в кого ти таке гидкеньке уродилось? (В.Симоненко).

Текст обов’язково висвітлює певну тему. Для того, щоб зміст тексту було викладено зв’язно, послідовно, повно, автор тексту виділяє складові частини загальної теми – підтеми й мікротеми. Таким чином, зміст загальної теми тексту вичерпується сукупністю змісту мікротем.

До визначення теми тексту дев’ятикласники вдаються досить часто, наприклад, у процесі підготовки до роботи над переказом. Підтеми тексту визначають у процесі складання простого плану тексту (чітко сформульовані підтеми відповідають пунктам простого плану), підтеми й мікротеми – у процесі роботи над побудовою складного плану тексту (мікротеми є підпунктами складного плану).

Проте суть тексту не вичерпується лише його темою. Важливим є не лише те, ЩО висвітлює текст, а те, ЯК це в ньому висвітлено, адже автор обов’язково виявляє власне ставлення до передаваної в тексті інформації. Комунікативну мету тексту (навіщо створено текст: схвалити, засудити, ствердити, заперечити, закликати, спонукати, застерегти тощо) у навчальній практиці прийнято називати головною думкою тексту.

Якщо висловлювання не є тематично цілісним (підтеми й мікротеми не є частинами загальної теми), не об’єднане головною думкою, воно не є текстом.

Крім тематичної (змістової) цілісності, визначають такі ознаки тексту: зв’язність, певна послідовність речень, використання мовних засобів зв’язку між реченнями, завершеність.
*Прочитати (прослухати) текст, визначити його тему й головну думку. З чим співвідносний заголовок – з темою чи з головною думкою тексту? Пояснити, що забезпечує змістову цілісність тексту та яким чином виявляється авторська установка (задум, намір). Сформулювати визначення тексту.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

Схожі:

Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconОлександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина третя: зв’язне мовлення
Повторення відомостей про види мовленнєвої діяльності. Різновиди читання й аудіювання
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга icon11 б (профільний рівень) Українська мова Підручник. 
Підручник.  Глазова О. П., Кузнецов Ю. Б. Українська мова: Підруч для 11 класу загальноосвіт навч закл. / О. П. Глазова, Ю. Б. Кузнецов;...
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconНове в програмі олександра Глазова
Крім роботи над традиційним твором-описом зовнішності людини за картиною в художньому стилі, чинною програмою Українська мова
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconО. П. Глазова рідна мова плани-конспекти уроків 9 клас Другий семестр
Текст як поняття лінгвістики тексту. Змістова цілісність тексту
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconПрограма фахового іспиту для вступників на освітньо-кваліфікаційний рівень „ спеціаліст
Українська мова – державна мова України. Українська мова серед інших мов світу. Українська мова як національна мова українського...
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconI частина (вступні уваги) Як зробитися новелістом II частина (аналізи) Авантурне журнальне оповідання Фантастичне оповідання
...
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconа клас Природознавство – ст. 90-91 (читати й відповідати на запитання) Українська мова – ст. 85, впр. Математика – ст Завд. 583, в. 584. Російська мова – ст. 100. Упр. 16. – Б клас
Літературне читання – на аркуші а-4 підготувати ілюстрацію до творів Шевченка Т. Г.; с. 93 (читати)
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconМетодичні рекомендації дають можливість ознайомитись з історією відкриття меморіального музею Ф. З. Коновалюка. Особливостями його експозиції
...
Олександра Глазова Українська мова Матеріали до уроків 9 клас частина друга iconОлександра глазова
У добу Ренесансу співучим італійським словом портфоліо називали теку з малюнками чи кресленнями, яку возили з собою художник та архітектор,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка