Оскар Уайльд. Хлопчик-зіркаСкачати 105,5 Kb.
Дата конвертації03.11.2017
Розмір105,5 Kb.
ТипУрокУрок світової літератури

на тему:

«Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка».

Зовнішня і внутрішня краса людини.»

5 клас

Вчитель:

Петренко Любов Василівна

Тема: Оскар Уайльд. «Хдопчик-зірка». Зовнішня і внутрішня краса людини.

Мета: дати короткі відомості про письменника, його естетичні погляди, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати в чому полягає справжня краса людини, формувати уявлення про красу, розвивати асоціативне мислення, вчити дітей аналізувати прочитаний твір, робити короткий запис, складати схему.

Обладнання:

 • портрети О. Вайльда, його твори;

 • намальовані сніжинка, жаба, квітка.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф: Мені здається, може, я не знаю -

Було і буде так у всі часи.

Любое, як сонце, світу відкриває Безмежну велич людської краси.

В. Симоненко

Примітка: епіграф записаний на дошці протягом трьох уроків.

Хід уроку

І. Асоціативна робота

Вч: Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба.

 • Що гарніше: сніжинка чи жаба?

 • Схарактеризуйте сніжинку.

 • З якою порою року пов'язана сніжинка? (Зимою.)

 • Що ви відчуваєте, коли промовляєте слово "сніжинка?" З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха..)

 • Що ви може і є сказати, дивлячись на жабу?

 • А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому?

Висновок.

Отже, гарна зовні сніжинка одна ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї краси замало.

 • Що ви уявляєте, коли чуєте слово "краса?"

 • Що означає для вас «краса»?

 • Чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.

Згадайте, при вивченні яких творів ми зверталися до цих понять. (Г.К. Андерсен «Снігова королева», «Соловей»)

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Вч: На цьому уроці ми знову звернемося до поняття краси, постараємося зрозуміти, в чому полягає справжня краса людини. Зробимо це на прикладі казки «Хлопчик-зірка».

ІІІ. Первинне усвідомлення теми

Вч: Слово «краса» можна поєднати з іменем англійського письменника кінця ХІХ століття Оскара Вайльда. Його називали «королем життя», і це цілком справедливо. Він любив життя, любив ту красу, що його оточувала.

Світ краси відкрив майбутньому письменникові його батько, коли ще в дитинстві будив його дуже рано, щоб показати схід сонця або, навпаки, не давав спати до півночі, щоб син побачив справжню грозу: невпинний дощ, за стіною якого нічого не видно, та спалахи блискавки, щоб почув гуркіт грому, який то набігав і розкочувався над самісінькою головою, то віддалявся, і відлуння його було чути дуже далеко.

Світ краси ще повніше відкрився Оскарові, колі він навчався в університеті. Юнакові відкрилися таємниці дорогоцінних каменів, весняних купчастих хмар, дерев, квітів, трав. З безмежною любов’ю погляд Вайльда переносився з полів і луків на художні полотна, архітектурні споруди, історичні пам’ятки. І тоді витвори людських рук змішувалися з творіннями природи в єдине ціле.

Оскар Вайльд схилявся перед красою. Гарні сади і розкішні парки Окфорда, що ними любив гуляти письменник, пробуджували душу. Дуже любив Оскар квіти як символ вічної і незгасної краси. Вони оточували його завжди і всюди. Чи то вдома, чи то у колі друзів, а чи тоді, коли письменник прогулювався вулицями міста, у нього завжди була приколота на грудях квітка.

Назавжди в пам’яті письменника вкарбувалися слова одного з викладачів університету: «Безумство не бачити краси в ластівці. Неможливо допустити, щоб латівки перестали ліпити гнізда».

Оскар Вайльд міг бачити красу у всьому. Він переконався, що краса облагороджує душу. Краса робить людину кращою, вищою і чистішою у своїх помислах і діяннях, багатшою духовно.

У всіх творах О. Вайльда порушена морально-етична проблема. Письменник намагається з’ясувати, що важливіше для людини – добро чи краса. Це питання постає і в казці «Хлопчик-зірка», з якою ви ознайомилися вдома і яку ми будемо розглядати на уроці.

Епіграфом до уроків за казкою О. Вайльда взято слова В. Симоненка. (Учитель читає їх)."Безмежна велич людської краси" - саме ці слова будуть основою двох уроків.

IV. Систематизація і узагальнення знань

1. Бесіда.

Вч: Прочитайте початок казки. (Учні читають перший абзац.)

 • Які слова ви виділили б у цьому описі? (Зимова ніч, пекучий мороз, сніг, товстою ковдрою, перемерзлі галузки, Крижана Королева.)

 • Чому казка починається описом зими?

 • Яка подія покладена в основу казки?

 • Чому назва казки "Хлопчик-зірка"? Як ви гадаєте, що таке зірка?

 • Чи знаєте ви, коли буває зорепад?

 • Як ви гадаєте, чому поява на Землі Хлопчика-зірки відбувається саме взимку?

Висновки. Опис зими свідчить про холодність німотність, відчуженість природи. Через опис природи передається стан лісорубів: "сердито похукуючи", "провалилися в яму", "посковзнулися на льоду", "здалося, що заблукали", "охопив великий жах". Образи лісу і ночі додають ще й страху. Зорепад спостерігається літніми тихими ночами. Поява Хлопчика-зірки саме взимку ще раз свідчить про холодність і байдужість навколишнього середовища і, як ми потім дізнаємося, самого хлопчика, який несподівано "впав з неба на голови бідних лісорубів". Слова "білі", "гладенький", "вогні" свідчать про чистоту, світло. Зірка - це щось високе, величне, яскраве. А якщо ця зірка - дитина, то дійсно вносить в життя чистоту, світло і сяйво. Отже, це була "прекрасна, надзвичайно яскрава зірка".

 • Що відбувається далі? (Хлопчик-зірка ріс і виховувався разом з дітьми одного з Лісорубів.)

 • Яким автор змальовує Хлопчика? Прочитайте його портретну характеристику.

 • З чим автор порівнює Хлопчика? (З квіткою) (Запис на дошці і в зошитах):

Зовнішність хлопчика

Учні розглядають і записують наступну схему:Вч: Щоб зрозуміти, що символізує квітка нарцис, послухайте давньогрецьку легенду і знайдіть ключові слова.

Легендаhttp://img-fotki.yandex.ru/get/5641/47407354.ba4/0_11c9e6_542e3703_orig.png

Якось у густому лісі під час полювання заблукав красень-юнак Нарцис, син річкового бога Кефіса і німфи Лавріони. Побачила його німфа Ехо і закохалася. Із захопленням дивилася вона на стрункого вродливого юнака. Прагнучи, щоб він покохав її, простягла німфа вперед руки, вийшла назустріч Нарцису з лісу. Та гнівно відштовхнув її прекрасний юнак.

Страждає від кохання до Нарциса німфа, ховаючись у непрохідній гущавині. А Нарцис залишився, як і раніше, гордим і себелюбним. Нікого він не любив, він нехтував коханням німф, відштовхуючи їх від себе, і багатьох з них зробив нещасливими.

І якось одна з німф, що її відштовхнув Нарцис, почала благати богиню кохання Афродиту покарати гордовитого зухвальця. Почула її благання богиня.

Одного разу Нарцис зайшов до струмка й захотів напитися. Став на коліно, спираючись руками на камінь, нагнувся до чистої й прозорої води, в якій, ніби в дзеркалі, відбивалося все навкруги. Саме в цей час з'явилася богиня Афродита зі своїм покаранням. Із спокійного плеса дивилося на Нарциса прекрасне обличчя - його власне відображення. З того часу він забув про все на світі: не їсть, не п'є, не спить. Нарцис не міг відірвати закоханого погляду від свого відображення - таким було покарання богині. Згодом сили почали залишати його. Схилилася золотава голова Нарциса на зелену прибережну траву, перетворившись на голівку чудесної квітки зі сніжно-білими пелюстками.http://img-fotki.yandex.ru/get/4131/47407354.ba4/0_11c9ec_d44259e0_orig.pnghttp://img-fotki.yandex.ru/get/4131/47407354.ba4/0_11c9ec_d44259e0_orig.pnghttp://img-fotki.yandex.ru/get/4131/47407354.ba4/0_11c9ec_d44259e0_orig.png

Німфи - в давньогрецькій і давньоримській міфології численні божества в образі жінок, які уособлювали сили природи (морів, річок, джерел, гір, долин, лугів тощо).

 • Чому автор змальовує Хлопчика дуже вродливим?

 • Яким був Хлопчик-зірка? ("Виростав він гордий, себелюбний і жорстокий".)

Читання уривка ["Проте ця врода... просити милостиню".]

2. Складання схеми під час читання уривку.

Характеристика хлопчика


«Гордий, себелюбний, жорстокий»


гордість


«Гордував і попихав сільськими дітьми, називав їх своїми слугами»
жорстокість

себелюбство


«Не мав співчуття до нужденних, сліпих, калік, всіх скривджених долею»
зверхність

немилосердя


«Кидав на них камінцями, проганяв на шлях, накрикував»
зневага

байдужість


«Не слухав, посміхався зневажливо»

взяли верх над вродою, красою, добротою, любов’ю, ніжністю, співчуттям • Чому з гарної квітки хлопчик перетворився в бридку жабу?

Довідка вчителя. За народними повір'ями, з жабою пов'язували все лихе, бридке, недобре. Чимало прислів'їв було складено про жабу. Особливо недобрим знаком було, коли жаба наближалася до дверей помешкання. Про це свідчить прислів'я: "Жаба біля порогу - нещастя не за рогом". Зневагу в дорослих і острах у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, котрі за своє лиходійство були покинуті матерями і які силами природи були перетворені у жабенят.

Асоціації (складання схеми):

Квітка Жаба

краса потворність

ніжність грубість

любов ненависть

ДОБРО ЗЛО

Вч: Тієї ж миті, коли Хлопчик скоїв найбільше зло - відштовхнув від себе свою матір, ще й до того ж безжально, презирливо і зверхньо розмовляв з нею, він став схожим на жабу: бридким, відразливим і потворним.

 • Чи усвідомлював Хлопчик, що він вчинив жорстоко?

 • (Так. Про це свідчать такі рядки: "І він кинувся обличчям у траву і заридав, а потім сказав собі: "Це, певне, така мені кара за мій гріх. Адже я відмовився від рідної матері її прогнав її геть, я посоромився її і вчинив жорстоко з нею".)

Пройде чимало часу, перш ніж до Хлопчика повернеться його зовнішня краса.

 • Коли саме і як сталося, що до хлопчика повернулася його краса? (Після того як він утрете віддає монету прокаженому.)

V. Підсумки уроку

1. Бесіда

 • Як ви гадаєте, що є справжньою красою?

 • Чи може бути справжньою зовнішня краса?

 • Як ви розумієте вислів "краса душі людської?"

 • Що означає для вас "краса душі?"

Учитель звертає увагу на епіграф. Читає його.

 • Яким чином герой казки подолає важкий шлях жорсткості й зневаги до всіх і всього і прийде до любові - вершини людської краси - ми дізнаємося на наступних уроках.

Закріпити матеріал допоможе кросворд.

Кросворд

112

32
4


По горизонталі:

 1. Сукупність якостей, що доставляють насолоду погляду чи слуху; щось приємне, що приносить задоволення. (Краса.)

 2. Квітка, на яку були схожі очі хлопчика. (Фіалка.)

 3. Квітка-символ гордості і самозакоханості. (Нарцис.)

 4. Символ вічної і незгасної краси. (Квітка.)

По вертикалі:

 1. Найголовніша риса характеру героя на початку казки. (Себелюбство.)

 2. Істота, на яку був перетворений герой за свою жорстокість. (Жаба.)

Словник

Асоціаціязасіб досягнення художньої виразності, що ґрунтується на зв'язку чуттєвих образів, які виникають у процесі відтворення дійсності, з уявленнями, котрі зберігаються в пам'яті.

Краса - сукупність якостей, що доставляють насолоду погляду чи слуху і щось приємне, що приносить задоволення.

Бурштинове намисто - намисто з напівдорогоцінного каменю.

Вигаптуване - вишите золотою чи срібною ниткою.

Прокажений - той, хто хворіє на страшну хворобу - проказу, яка легко передається іншим.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconТема. О. Уайльд «Хлопчик Зірка». Еволюція образу головного героя. Символічний зміст назви твору. Мета: завершити аналітичне дослідження казки О. Уайльда «Хлопчик – Зірка»
Тема. О. Уайльд «Хлопчик Зірка». Еволюція образу головного героя. Символічний зміст назви твору
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconТема. Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка». Еволюція образу головного героя. Мета
Обладнання: портрет О. Вайльда, музика Антоніо Вівальді «Пори року (Зима)» зірочки, репродукція картини Н. Гольц «Нарцис», короткий...
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconОскар Уайльд Хлопчик-зірка
Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав землю й гілля дерев, І коли Лісоруби продиралися крізь хащі,...
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconОскар Уайльд Портрет Доріана Грея
Критик — це той, хто спроможний передати в інший спосіб або в іншому матеріалі своє враження від прекрасного
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconУрок Конфлікт добра І краси у казці О. Уальда «Хлопчик-зірка», тернистий шлях до її гармонії

Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconМетодична розробка уроку світової літератури. Тема: Оскар Уайльд – письменник англійського раннього модернізму. Життєвий І творчий шлях митця. Роман «Портрет Доріана Грея»
Світлана Хомич, викладач світової літератури Володимир-Волинського вищого професійного училища
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconУрок зарубіжної літератури у 10 класі Тема уроку: «Життя, присвячене красі…» Оскар Уайльд. «Портрет Доріана Грея». Від тексту до контексту…
Сьогоднішній урок у нас, діти, буде таким, яким ви його самі створите. Зазвичай сценарій до кожного уроку пише вчитель. А ви, як...
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів класи
Японські народні казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик»
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconУрок за новелою Ф. Кафки «Перевтілення»
Вступне слово вчителя: За повір’ям, коли народжується людина, на небі з’являється нова зірка. То – зірка долі. Як сказав філософ...
Оскар Уайльд. Хлопчик-зірка iconМати Так, синочку, правда. Хлопчик а чому так багато зірок на небі? Мати
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка