Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст



Скачати 103,71 Kb.
Дата конвертації15.09.2017
Розмір103,71 Kb.

Ставівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст.

Глобенко Олена Володимирівна,

учитель світової літератури,

спеціаліст І кваліфікаційної категорії.

2014 рік

Тема. Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ століття.

Мета: завершити розповідь про життєвий та творчий шлях Г.Аполлінера, поглибити розуміння учнями внеску у розвиток світової поезії, особливих рис стилю та сутності нововведень поета, аналізуючи вірші «Міст Мірабо» та каліграму «Зарізана голубка та водограй; формувати навички сприйняття синтетичної форми (каліграми), інтерпретації тексту; виховувати творчого читача, змусити замислитися про особисту відповідальність кожного за майбутнє людства.

«Зарізана голубка та водограй», додаток (слайди7-8, 10-11)).



Тип уроку: урок поглибленого вивчення поетичних творів.

Хід уроку

Не треба шукати суму в моїй поезії,

а лише саме життя.

Г.Аполлінер

І.Мотивація навчальної діяльності учнів.

Бесіда.

1.Що можна сказати про поета, перу якого належать такі вислови?



-«Я вмію радувати людей».

-«Палаюча ліра болючі пальці обпіка»

-«То Христос возноситься в небо чим не авіаспорт».

-«І рад би вмерти і не сила».

-«По висоті безперечно він побив світовий рекорд».

-«І життя, наче спирт полумяни, ти пєш»

Як, на вашу думку, слід розуміти слова епіграфа: «Не треба шукати суму в моїй поезії, а лише саме життя»?



ІІ.Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя. Таким постає у вашій уяві поет, творчість якого ми почали вивчати на минулому уроці. Деякі з критиків сприймали Аполлінера передусім як руйнівника. Поет заперечував це категорично: себе особисто вважав не руйнівником, а творцем нового.

Бесіда.

1.У чому вбачав покликання поета Гійом Аполлінер на зламі століть?

2.У чому відмінність поезії Аполлінера від поезії поетів-романтиків? Який її провідний мотив?

3.Які новації Аполлінера в поезії вам відомі? До якого з мистецтв він звертався, шукаючи нових шляхів відтворення дійсності?

4.Які авангардистські течії вплинули на формування його стилю?

5.Які збірки віршів поета вийшли у світ до 1914 р.?



ІІІ.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1.Слово вчителя. Поезія Аполлінера має філософський характер. Провідний її мотив - плинність, рух життя, часу. Саме пошуком шляхів відтворення буття у всіх його проявах, засобів пробудження від байдужо-споглядального стану душ сучасників пояснювалися формалістичні нововведення митця. Поглибити розуміння поетичних реформ Аполлінера ми зможемо, аналізуючи конкретні поезії його зрілої лірики.

2.Читання та аналіз вірша «Міст Мірабо» (збірка «Алкоголі»).

1.Людина, кажуть, може дивитися безкінечно на воду, що тече, та на вогонь, що палає.

Які асоціації спадають вам на думку, коли ми говоримо про річку? (Можливо в оду річку годі увійти двічі (її плинність), можливо, вода – це життя. Можливо, мотив приреченості, розлуки, самотність та одвічні сподівання…)

2.Вірш, який ми аналізуватимемо, називається «Міст Мірабо» (слайд 7-8). Чи змальовує ваша уява мальовничі краєвиди берегів? (Доба науково-технічної революції, індустріалізації бурхливо змінила плин життя, прискорила існування. Урбаністичний пейзаж, «заковує» річку, але її початок та кінець, рух не залежить від поступу НТР).

3.Розгляд фотозображення мосту Мірабо. (Легкість архітектурної споруди, її ажурність оманлива. Аркоподібність форми нагадує простягнуті назустріч рук, вабить на середину мосту. Розгляд скульптурних груп зі смолоскипами біля підніжжя моста повинен донести магічну владу над поглядами людини у суцільній темряві, рухливого відображення палаючих вогників).

3.Підготовлений учень виразно читає вірш.

4.Аналіз твору (бесіда еврістичного плану).

1.Який образ можна вважати провідним у цьому творі? (Ріка, міст, кохання, вода, час).

2.Як ви дійшли такого висновку?

3.Критики досить часто вважають, що цей вірш передає смуток поета через швидкоплинність кохання, неможливість його зберегти, спинити плин життя. Деякі з них наголошують на песимістичному звучанні твору в той час, коли сам поет наказував у своїх рядках «не шукати суму… лише саме життя». Спростуйте чи погодьтеся з цим твердженням.

4.Який настрій створюється у третій строфі повтором дієслова? (Болісно, що без вороття минає кохання. Життя без нього таке довготривале й буденно-одноманітне, а сподівання оманливі).

5.Що вас особисто вразило у цьому творі Аполлінера?

6.Які новації Аполлінера ми бачимо у цьому вірші? (Відмова від пунктуації: читання поезії диханням, без пауз. У вірші співає сама душа, яка не знає ніяких зупинок та пауз).

5.Читання та аналіз каліграми «Зарізана голубка та водограй».

Підготовлений учень розповідає про останні роки життя поета, Першу світову війну, збірку «Каліграми».



6.Виразне читання вчителем каліграми «Зарізана голубка та водограй».

Демонстрація каліграми, розгляд тексту малюнку.



7.Аналіз твору (еврістична бесіда).

1.Що обумовило створення цієї каліграми? Який загальний настрій твору? («Зарізана голубка та водограй» - своєрідний монолог поета на події Першої світової війни. Він пройнятий глибокою скорботою по загиблих, сповнений невимовного болю).

2.Про кого йдеться у першій строфі? Поясніть до кого звертається поет у двох перших рядках? У чому особливість поетичного звертання? (Можливо звертання поета адресовано юнакам, що загинули на війні, можливо, дівчатам, що застигли від болю, «вбиті горем»).

3.Чому у цьому творі зображені у скорботі не традиційні образи жінок-матерів. А образи дівчат? (Юні створіння розквітли для кохання, для продовження життя, але приречені назавжди залишитися дівчатами. Отже війна прирекла не дівчат на самотність та горе, не юнаків на загибель: виникла загроза самому життю.

4.Що символізують образи водограю та голубки? (Потік сліз та горя, що не знають зупинки, що бринить від напруги як водограй. Слабкою надією маривіє голубка).

5.В якому стані перебуває ліричний герой? Що становить причину цього? (Душа ліричного героя «ятриться з непокою». Образ водограю, що «рида», допомагає передати силу напруги, безмежність душевного болю поета через загибель друзів. Знак питання домінує та болісно вирує на поверхні цих рядків. І це вже знак запитання щодо збереження Життя на Землі, існування людства взагалі).

6.Які кольори малює вам уява в момент прочитання останніх трьох рядків твору? (У фіналі твору зявляються контрастні кольори: червоний та зелений).

7.Який загальний настрій каліграми, який образ є домінуючим? (Домінуючим в малюнку є образ Голубки, сонце у вірші тільки поранене, отже поет, створюючи картину глобальної трагедії надає твору попереджального характеру. Це твір-застереження від небезпеки знищення, заклик до лдства отямитися, повстати проти насилля, війн, агресії, врятувати світ як навколишній, так і внутрішній.



ІV. Закріплення й узагальнення вивченого.

1.Як співвідносяться тематика та ідейний зміст розглянутих творів з поглядами Г.Аполлінера на місце митця та поезії у суспільстві?

2.Елементи яких видів мистецтва знайшли своє відображення у творчості митця?

3.Яка провідна ідея-пафос творчості поета знайшла втілення у вірші «Міст Мірабо»?

4.Яким чином поет висловив протест проти війни у каліграмі «Зарізана голубка і водограй»? Чи вірить сам митець у спасіння людства?

5.Яке ваше враження від творчості поета-реформатораГ.Аполлінера?



Слово вчителя.В історію літератури Гійом Аполлінер увійшов як знакова постать світового авангарду. «Треба покласти зірку на стіл, склянку поставити поблизу рояля та ангелів, двері розмістити по сусідству з океаном, щоб уявити дійсність, дати їй форму, що світиться, як у перший день творіння», - писав поет (слайди 12-13)

V.Домашнє завдання.Скласти порівняльну таблицю «Лорелея» Г.Аполлінера і «Лорелея» Г.Гейне або написати мініатюру-есе на тему: «Минають дні, як у водограю, а я ще є».

Ставівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Коли особистість пробуджується.

Образ Нори у драмі Г.Ібсені «Ляльковий дім»

Глобенко Олена Володимирівна,

учитель світової літератури,

спеціаліст І кваліфікаційної категорії.


2013 рік

Тема. Коли особистість пробуджується. Образ Нори у драмі Г.Ібсена «Ляльковий дім».

Мета. У процесі аналізу сюжету і композиції п’єси розкрити основну ідею, композиційні особливості та проблематику, розкрити особливості «нової драми» Г.Ібсена; розвивати навички аналізу, драматичного твору; звернути увагу на актуальність моральних проблем драми; запросити учнів до спільних роздумів про вибір моральної позиції в житті.

Обладнання: портрет Г.Ібсена, Тексти драми «Ляльковий дім», схема «сходинки зростання Нори», ілюстрації до твору виконані учнями.

Тип уроку: комбінований

Треба, щоб сталося чудо із чудес,

щоб співжиття насправді стало шлюбом.

Г.Ібсен

Хід уроку

І.Актуалізація опорних знань учнів.

Слово вчителя. Кожна дитина мріє про свій дім, про свою сім’ю, і їй хочеться, щоб реальне життя було яскравим і радісним. Але людина дорослішає й поступово розуміє, що не все так гарно в житті, як у мріях. Як же зробити свій дім справжнім, а не ляльковим, як наповнити його щирими почуттями і радістю? Над цим замислювався норвезький драматург Генрік Ібсен у драмі «Ляльковий дім»є

Хоч би якими були п’єси драматурга –романтичними, філософськими, реалістичними, символістськими – його завжди цікавила людина, її покликання, справжнє призначення у цьому світі.



ІІ. Робота над темою уроку

1.Виступ учня у ролі Г.Ібсена.

На нашу зустріч я прийшов з гарненькою іграшкою – лялькою. Як ви вважаєте, що вона символізує? (Відповіді учнів)

Я написав драму, про дім, про сім’ю, про людей, які прожили разом багато років, але так і не змогли стати щасливими. Питання, які я поставив у п’єсі «Ляльковий дім», для мене дуже важливі: як жити? Як любити? Якими бути?... Я вважаю, що від сім’ї, від гармонії двох сердець залежить гармонія світу.

Учень. Проблема сім’ї, сімейних взаємин, взаємного порозуміння завжди буде актуальною. Не менш важливою вона є і сьогодні.

Сім’я – велика таємниця. Усі казки завершуються вінчальними дзвонами, а в літературі так важко знайти щасливу сімейну пару. Хіба що Наташа Ростова та П’єр Безухов у «Війні і мирі». Але їхнє сімейне життя окреслене Л.Толстим лише загальними контурами в епілозі.

Але повернімося до Ібсена і до драми «Ляльковий дім». Переддень Різдва… Звучить музика. У домі пахне ялинкою і свіжим печивом. Діти бігають і сміються в передчутті подарунків. У будинку Хельмерів це перше Різдво, коли можна не обмежувати себе у витратах. І Нора радіє цьому, насолоджуючись життям, любов’ю чоловіка Торвальда, дітьми і гармонією, яку вона створила сама.

2.Інсценізація.

Нора весела, наспівує.

Хельмер. Що це, жайворонок заспівав?

Нора (розгортає пакунки). Він самий.

Хельмер. Білочка там вовтузиться?

Нора. Еге ж!

Хельмер. Коли ж білочка повернулась?

Нора ( ховає торбинку з печивом, витирає губи). Іди сюди, Торвальде, поглянь, що я накупила.

Хельмер. Накупила, кажеш? Оце все? Отже, пташка знову літала смітити грішми?

Учитель. Слово надається психологу. Експерт-психолог проаналізувала стосунки, які склалися в сім’ї Хельмерів, і дали їм свою оцінку.

3.Бесіда за запитаннями.

- Коли ми дізнаємося про існування якоїсь таємниці?

- У розмові з Крістін Нора Говорить :»У мене багато личин».Що це означає?

- У чому причина її подвійного життя?

- Чи вважаєте ви вчинок Нори злочином?



4. Проблема.

- Чому Нора одразу не розповіла чоловікові всю правду?

- З якою метою прийшов Крогстад?

- Порівняйте дії Крогстада і Нори. Що між ними спільного і чим вони відрізняються?

- У який момент з’являється Крогстад, що у цьому є символічного?

- Чи допомагає Нора Крогстаду? Як саме?

- З’ясуйте значення Різдвяного свята у драмі.

5. Символічний сімейний альбом сімї Хельмерів.

1 сторінка. Ялинка з обгорілими свічками – символ руйнування людських стосунків, розпаду сім’ї.

2 сторінка. Нора танцює тарантелу.

Чому жінка така напружена? Чому не хоче йти із зали для гостей?



3 сторінка. Поштова скринька.

  • Як змінюється поведінка Хельмера після отримання звістки про те, що Крогстад повертає боргову розписку?

  • Яких змін зазнає його принциповість?

  • Що так образило Нору в поведінці чоловіка?

«Чекати - нестерпно, забувати – боляче, але найбільше зі страждань – не знати, яке рішення прийняти» - писав Пауло Коельйо.

  • У цій сцені Нора побачила справжнє обличчя чоловіка і прийняла рішення?

4 сторінка. Наглухо зачинені двері. Виявляється, дім Хельмерів – це місце, де зруйнувалися людські стосунки. Останньою крапкою в п’єсі є стукіт дверей, які зачиняються за Норою. Це символ «глухоти», «німоти», нерозуміння людини людиною.

Учитель. Конфлікт Нори та маріонеткового суспільства зриває маски, що їх носять герої, часом навіть не усвідомлюючи цього. Аде поки суспільство не поставить людину в ситуацію випробування, вона не знає не лише справжнього обличчя інших, а й власного. Що ж зрозуміла Нора?

Людина як особистість

Жінка як людина

Лялька в домі чоловіка

Лялька в домі батька

  • Чи піднялася Нора на останню сходинку?

IV. Підсумки уроку.

Учитель. Спробуємо з’ясувати, в чому полягають притензії Нори до релігії, суспільства, світу, сім’ї.

Закон: «Я не розумію закону, що не дозволяє допомогти вмираючому батькові, хворому чоловікові».

Релігія: «Я хочу перевірити, чи правду говорить пастор, або чи може це бути правдою для мене».

Бунт проти суспільства: «От я і хочу придивитися до нього! Мені треба з’ясувати, хто правий: суспільство чи я».

Самовиховання: «Я повинна виховати себе саму, скинути цей маскарадний костюм».

Отже, Різдво настало. Диво сталося. Нора-лялька перетворилася на Нору-людину. Народилася особистість із своїми переконаннями, власним баченням світу, життя.

Що потрібно для сімейного щастя?

Давайте спробуємо відродити різдвяну ялинку у щасливій сім’ї, і пов’язаними із цим своїми асоціаціями прикрасимо новорічну ялинку. Запалимо новорічні свічки з найкращими побажаннями і розмістимо їх на ялинці.



(На дошці намальована ялинка, яку учні прикрашають паперовими свічками, на яких написані різдвяні побажання).

Висновок. Символіка, пов’язана з Різдвом, набуває особливого значення. Дім – своєрідна художня модель у драмі Ібсена. Це місце, де руйнуються людські відносини, але ще живе надія на їхнє збереження. Саме дім Хельмерів поєднав Крістіну і Крогстада, які, можливо, стануть щасливими. У домі Хельмерів залишаються діти Нори - запорука її повернення, яке може дати новий шанс їхній сім’ї, якщо Торвальд і Нора внутрішньо зміняться. (Звучить пісня Меладзе «Ніч напередодні Різдва»).

Домашнє завдання. Переглянути текст драми та підготуватися до написання твору за п’єсою Г.Ібсена «Ляльковий дім».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconПроблема Чорнобиля в творчості поетів-шістдесятників
Художнє осмислення Чорнобильської трагедії в поемі Івана Драча Чорнобильська Мадонна
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconАналіз щоденникових текстів л. М. Толстого як осмислення проблеми мовної особистості письменника

Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconТема. Зображення у новелі Ф. Кафки «Перевтілення» трагедії відчуження особистості, внутрішніх суперечностей головного героя твору, особистостей композиції, сенсу центральної метафори, викриття абсурдності світового буття

Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconТема. Франц Кафка. Новела «Перевтілення». (4 год.)
Новела «Перевтілення». Зображення трагедії відчуження особистості. Зміст центральної метафори в творі. Внутрішні суперечності головного...
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconШевченко й світова література
Шевченка. Третя — шля­хи Шевченка до інтернаціональної аудиторії, осмислення його значення як особистості, як громадянина, освоєння...
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconУлас Самчук Марія
...
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconФілософське осмислення проблеми тероризму
Фоменко А. М. Філософське осмислення проблеми тероризму //Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Філософія. Культурологія:...
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconТест 17. Новітня історія України Наддніпрянська Україна на початку ХХ ст. Західноукраїнські землі на початку ХХ ст. Культура України на початку ХХ ст. У завданнях 1—4 вкажіть одну правильну
Оберіть місто, в якому було відкрито перший стаціонарний про­фесійний театр на Україні
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconБахмутчини Донецьк "Східний видавничий дім"
Бахмутського краю від початку його заселення І до наших днів. Яскраві події І непересічні особистості, багатий фактичний матеріал,...
Осмислення Аполлінером трагедії існування особистості на початку ХХ ст iconСічня 2017 р. Заява вмго «Соціалістичний Конгрес Молоді»
України та за 24 річну історію свого існування переживало багато різних періодів відношення влади до неї. Однак за весь час існування...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка