Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана БорисівнаСкачати 244.8 Kb.
Дата конвертації18.04.2017
Розмір244.8 Kb.
ТипУрок

Підготувала вчитель світової літератури

СЗШ І-ІІІ ступенів №158 м. Києва

Ісаєнко Світлана Борисівна
Розробка уроку світової літератури в 11 класі

ТЕМА УРОКУ: Своєрідність світобачення Франца Кафки та його художнє втілення в новелі «Перевтілення». Грегор Замза і його родина. Особливості стилю Кафки (2 год.)

МЕТА УРОКУ: повторити відомості про модернізм, ознайомити учнів з долею Ф.Кафки; допомогти їм розібратися у складній  ситуації, в якій опинився Грегор Замза, побачити підсумок життя «маленької людини», удосконалювати навички складання узагальнюючих таблиць, сприяти розвитку критичного мислення, вміння обгрунтовувати свою точку зору, навичок роботи з додатковою літературою, виховувати культуру дискусії, толерантне ставлення до чужої думки.
ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, текст новели, фрагменти «Листа до Батька», репродукції картин художників- модерністів (Пабло Пікассо, Е. Мунка, С.Далі, М.Шагала), узагальнюючі таблиці.
ТИП УРОКУ: комбінований
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесний (бесіда, лекція, коментоване читання ), проблемно-пошуковий (створення проблемної ситуації, відбір оптимальних шляхів вирішення проблеми, індуктивно- дедуктивний (оцінка фактів, явищ, узагальнення, встановлення причинно -наслідкових зв'язків).
ФОРМА ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: фронтальна

ІНТЕРАКТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ: технологія ситуативного моделювання ( рольова гра), технологія відпрацювання дискусійних питань ( дискусія в стилі телевізійного ток- шоу)
Урок 1

Щасливим я був би тільки тоді, коли б зміг привести світ

до чистоти, правди, сталості

ФРАНЦ КАФКА

 1. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація учбової діяльності

Австрійський письменник Франц Кафка вважється однією з ключових фігур світової літератури ХХ століття. Він один з перших проникся тим трагічним світосприйняттям, до якого людство прийшло внаслідок апокаліптичних за своїми масштабами потрясінь: світових війн, падінь старих імперій, кривавих революцій, тоталітарних режимів. Твори Кафки складні для сприйняття. Щоб зрозуміти їх, потрібно осмислити наступне: • те, яким письменник створює своїх героїв, органічно витікає з його життя, психології, світобачення, тісно пов»язане з епохою і середовищем, у якому він жив.

Саме ці моменти в першу чергу стануть предметом нашого дослідження.

Ім»я Франца Кафки, наряду с именами Джеймса Джойса, Марселя Пруста, Вірджинії Вульф, називають серед творців модерністського романа.
Звернення до опорного листка (Додаток 1), ознайомлення учнів з поняттями, які вони повинні засвоїти протягом уроку.


 1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда.


- Що ви знаєте про модернізм? Яка його філософська основа, естетична концепція? У яких літературних напрямах знайшло відображення модерністське світосприйняття?
МОДЕРНІЗМ як напрямок у мистецтві формується на межі Х1Х-ХХ століть в атмосфері занепаду, декадансу. У художніх творах все частіше й виразніше звучать трагічні ноти песимізму і зневіри. У цей період відбувається дуже важливий процес переосмислення духовних цінностей. Художники почали шукати опору, ідеали не в зовнішньому, соціальному світі, що було притаманне реалістичній літературі Х1Х ст. ( Згадаймо хоча б імена М. Гоголя, Ф. Достоєвського, Л. Толстого, О. Бальзака, які будували свою творчість на соціальних програмах боротьби за краще життя), а в своєму внутрішньому світі, сутність якого визначалася пошуками духовних цінностей. Щоб зрозуміти себе і свою душу, потрібно хоча б на деякий час відвернутися від світу, позбутися залежності від його цінностей, найчастіше матеріальних, розуміти, що все в цьому матеріальному світі - швидко проходить, тлінне.
      Всі попередні епохи мали свою домінанту - або реалістичну (епоха Відродження, класицизм, просвітництво, власне реалізм), або романтичну (середньовічний романтизм, бароко, власне романтизм). Модернізм перший в історії європейської культури не має чітко вираженої домінанти, його головна риса - розмаїття стилів, об'єднань, теорій.

( Додаток 2)


      Кафка- модерніст - носій вельми своєрідного, деформованого бачення світу, який відображається у свідомості письменника, як у кривому дзеркалі. Все в цьому світі спотворено, позбавлено сенсу. Тому, читаючи його книги, потрібно відмовитися від буквального їх розуміння, а налаштуватися на переживання, проникнення в атмосферу жаху перед безглуздістю, безликістю і грубістю буття. Кафкінській персонаж - істота абсолютно самотня - виявляється жертвою незрозумілих містичних сил, що вриваються в його «я» нахабно і безцеремонно. Він не має надії на порятунок. Одним словом, у світі Кафки панує настрій похмурий, народжений болючою і, можна навіть сказати, хворою уявою. Цей світогляд і визначає логіку (якщо це можна називати логікою) побудови творів письменника. 1. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ


РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЯ. Учні отримують завдання зафіксувати основні положення лекції у формі хронологічної таблиці або опорної схеми.
       У формуванні особистості письменника визначальну роль зіграло надзвичайно несприятливе поєднання факторів, що визначали його розвиток. Франц Кафка народився 3 липня 1883 року в Празі в сім'ї дрібного буржуа, власника невеликої фабрики і магазину. Його батько був сином напівзлиденного сільського різника, в молодості терпів злидні, але в зрілому віці сколотив деякий статок. Відносини з ним залишили на особистості Кафки глибокий відбиток (про що можна судити з «Листа до Батька», написаного в 1919 році, але так і не відправленого). Ця людина була вкрай грубою, він застосовував до сина досить жорсткі засоби виховання, перетворився на домашнього тирана, утискаючи всю сім'ю: дружину, сина і трьох дочок.
Читання уривків з « ЛИСТА ДО БАТЬКА »
«Я з давніх пір ховався від Тебе - у свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у недоумкуватих друзів; я ніколи не говорив з тобою відверто... ніколи не виявляв родинних почуттів... Я був дитиною боязкою, проте я, звичайно, був і впертий, як будь-яка дитина, звичайно, мати мене пестила, але я не можу повірити, що був особливо непідатливим, не можу повірити, що привітним словом, ласкавим дотиком, добрим поглядом не можна було б домогтися від мене чого завгодно. По суті своїй Ти добра і м'яка людина, але не кожна дитина здатна терпляче і безбоязно дошукуватися прихованої теплоти. Ти виховуєш дитину тільки у відповідності зі своїм власним характером - силою, криком, запальністю, а в даному випадку все це уявлялося Тобі ще й тому якомога більш відповідним, що Ти прагнув виховати в мені сильного і сміливого юнака... »
     «... Мені згадується лише одна подія дитячих років. Якось вночі я весь час скиглив, просячи пити. Після того як сильні загрози не допомогли, Ти вийняв мене з ліжка, виніс на балкон і залишив там на деякий час одного, в сорочці, перед замкненими дверима... Тоді я, звичайно, відразу затих, але мені було завдано глибоку шкоду. За своїм складом я так і не зміг встановити взаємозв'язку між абсолютно зрозумілим для мене, хай і безглуздим проханням дати попити і невимовним жахом, що відчув під час видворення з кімнати. Через роки я все ще страждав від болісного уявлення, як величезний чоловік, мій батько, вища інстанція, майже без причини вночі може підійти до мене, витягнути з ліжка і винести на балкон, - ось, значить, яким нікчемою я був для нього »
«... Варто було захопитися якоюсь справою, загорітися нею, прийти додому і сказати про це - і відповіддю було іронічне зітхання, похитування головою, постукування пальцем по столу: « А нічого кращого не міг придумати», « Мені б твої турботи», «Не до тебе», «Теж мені подія!» Звичайно, не можна вимагати від Тебе захоплень з приводу кожної дитячої вигадки... Ти постійно повинен був доставляти такі розчарування дитині... достатньо було проявити хоч скільки-небудь інтересу до людини - а через мій характер це траплялося не дуже часто, - як Ти, анітрохи не шкодуючи моїх почуттів і не поважаючи моїх суджень, негайно втручався і починав чорнити, принижувати цю людину... »
ПРОДОВЖЕННЯ РОЗПОВІДІ ПРО ПИСЬМЕННИКА

Франц ріс людиною слабкою і не здатною на активний протест (як його сестра Оттла, яка пішла з дому). Його незгода з сімейним деспотом носила характер внутрішньої втечі і зводилася до того, що він не цікавився справами фабрики, а самовираження намагався досягти в письменництві, якого батько не схвалював.

Відносини в родині послужили своєрідним прообразом відносин Кафки зі світом і багато в чому визначили його долю. Головне почуття, яке він виніс з дитинства і юності, - це глибокий страх, що закріпився у підсвідомості. З дитячих років Франц відчував, що існує начебто у «пастці» (висловлювання Т. Ружевича). Джерело такого страху було йому незрозумілим, адже батька він уявляв богом-творцем цього світу (звертаючись до нього, він пише слово «батько» з великої літери). Таке сприйняття батьківської тиранії було обумовлено особливостями особистості самого Кафки, людини слабкохарактерної, наділеної хворобливою уявою (його нерідко називають «геніальним параноїком»). Ось один із зразків видінь, зафіксованих у його щоденниках: «відчуття, ніби в лівій половині черепа у мене набухає щось, що на дотик нагадує внутрішню проказу, і, коли я відволікаюся від неприємностей і хочу тільки спостерігати це відчуття, воно нагадує поперечний розріз черепа в шкільних підручниках або розтин живого тіла, що майже не заподіює болю, де ніж, трохи холодіючи, обережно, часто зупиняючись, повертаючись, інший раз застигаючи на місці, продовжує відокремлювати найтонші шари тканини зовсім близько від функціонуючих ділянок мозку».

З відносин з батьком Кафка виніс ряд переконань і комплексів.
 • По-перше, світ в його уявленні побудований на протиставленні сили, грубої, нерозумної, сліпої, і слабкості, ''не здатної до опору, зосередженої лише на самоаналізі, - це місце, де люди тільки терзають один одного».

 • По-друге, він « втратив віру в себе, зате придбав почуття провини».

 • По-третє, невпевненість у собі призводила до того, що Кафка відчував себе невдахою.

 • По-четверте, безграничні відчай і страждання усвідомлювалися їм як єдиний стрижень його долі («відчай - моя доля»).

 • По-п'яте, він виплекав у собі ненависть до міщанства і буржуазності, втіленням яких у дитинстві Кафки були батьківські магазин і фабрика, структура його дитячого світу мала наступну ієрархію: перше - «я раб, жив за законами, які придумані тільки для мене і які я не зумію дотримати»; друге - «Ти < батько > - наказ і покора»; третє - «всі інші, щасливі і вільні».


ПРОДОВЖЕННЯ РОЗПОВІДІ ПРО Ф. КАФКУ
Свідомість Кафки була зосереджена тільки на собі: «Скільки я себе пам'ятаю, у мене було стільки глибоких турбот, щоб затвердити своє духовне « я », що все інше було мені байдуже». Цією байдужістю зумовлюється вибір заняття: « мова йде про те, щоб знайти таку професію, яка з найбільшою легкістю дозволила б мені, не надто ущемляючи марнославства, проявляти подібну ж байдужість».
Кафка, не вникаючи глибоко в навчання, закінчив німецьку гімназію, вивчав юриспруденцію, слухав лекції з історії мистецтв і германістики. У 1906 - 1907 -му роках пройшов стажування в адвокатській конторі в Празі, став доктором права. Служив на посередній посаді в компанії, що займалася страхуванням від виробничих травм. У 1917 -му році захворів на туберкульоз. У 1922 -му - вийшов на пенсію. У «Листі до Батька» Кафка писав про те, що «професія чиновника повністю відповідала» його «становищу» (в силу того, що вона не заважала вищезазначеній байдужості), але це не зовсім так. Заняття ненависною справою призводило до гострого переживання несвободи. Ось як письменник характеризував свою професійну діяльність: «Моє здоров'я і моя натура не дозволяють мені жити, покладаючись на - у кращому випадку - невизначені заробітки. Тому я став чиновником у товаристві соціального страхування. Дві професії не можуть ужитися » (друга - письменництво). А дещо раніше він дав таку оцінку своїй службі: «Для мене це страшне життя, вихід з якого, ймовірно, один - безумство». Абсолютно зрозумілим стає бажання Кафки бігти з цього світу, щоб жити як вільний літератор. Мрія збулася тільки після виходу на пенсію в 1923 році. Він «утік » у Берлін, але там у нього погіршилося здоров'я. Кафка помер 3 червня 1924 на курорті Кірлінг поблизу Відня. Його прагнення знайти компроміс при виборі професії, яка дозволяла б йому зосередитися на своєму « я », обернулося катастрофою: він знову потрапив у «пастку».
«Пасткою» виявилася і надія Кафки створити сім'ю. Одруження він уявляв як «спробу врятуватися», засіб здобути самостійність і свободу, але вона перетворилася на «найбільший жах» його життя. Він двічі був заручений з Феліцією Бауер, один раз з Юлією Вохрице, але шлюб так і не уклав. Крім цих двох жінок, у долі письменник важливу роль зіграли Мілена Єсенська, Дора Дімант, Грета Блох, але відносини з ними теж закінчилися нічим. Сам Кафка досить тверезо оцінював причини своїх невдач: «слабкість, відсутність впевненості у своїх силах, почуття провини». Він проявив «духовну нездатність одружуватися». «Жодна з дівчат не розчарувала мене - розчарував... тільки я ».
Існувала різка межа між зовнішнім існуванням Кафки та його внутрішнім світом, про який знали тільки його нечисленні друзі: Оскар Поллак, Макс Брод, Оскар Баум, Фелікс Велч. Гострота переживань людини в «пастці» у Франца Кафки загострювалася його культурною орієнтацією: за народженням він був празьким німецькомовним євреєм, тому не міг повністю належати ні чеській, ні німецькій, ні єврейській культурам, залишаючись на межі між ними. Слід додати також і ту обставину, що він виявився людиною без батьківщини, так як держава, в якій він народився (Австро-Угорська імперія ) у 1918 році перестала існувати. Не слід забувати і про катастрофічні події, що відбувалися в навколишньому світі: «Війни, революція в РОСІЇ, біди усього світу здавалися мені повінню зла. Це мана. Війна відкрила шлюзи хаосу... » Таким чином, Франц Кафка, зі своїм слабким характером, страхами і чутливістю, відчував себе наодинці з вселенською «пасткою», жертвою, іграшкою великих і маленьких сил, що грубо і безцеремонно вриваються в його існування. Ось як характеризувала життя Кафки Мілена Єсенська, яка тонко і глибоко розуміла його особистість і його творчість: «Для нього життя є чимось зовсім іншим, ніж для всіх інших людей: гроші, біржа, пункт для обміну валюти, навіть друкарська машинка - речі в його очах абсолютно містичні, вони для нього самі дивовижні загадки. Немає в нього притулку, немає даху над головою. Тому він цілком у владі того, від чого ми захищені. Він - як « голий серед одягнених ».
Письменство в умовах існування в « пастці » мало для Кафки виняткове значення: воно було засобом втілення його реального «я», його страхів, його туги. Він писав головним чином ночами, створивши три романи: «Америка» ( 1911 – 1916 р.р. ), «Процес» ( 1915-1918 р.р., опублікований в 1925 - му) і « Замок» (лютий - серпень 1922- го, опубліковано у 1926 - му). І всі вони не були закінчені. Кафкою створено також кілька десятків новел, найвидатніші з яких - « Вирок» (1912), «Перевтілення» (1912), « У виправній колонії» (1914 ), «Звіт для Академії » (1917), « Сільський лікар » (1917), «Співачка Жозефіна, або Мишачий народ» ( 1924), «Енеїда» ( 1924).

Кафка не збирався публікувати свої твори за життя. Більше того, він заповів своєму другові Максу Броду після смерті спалити його рукописи, чого той, на щастя, не зробив. Навпаки, опублікував їх, часом вносячи власний порядок у розташування частин. Макс Брод був також першим біографом письменника. Слава прийшла до Кафки через кілька років після його смерті, і пік її припадає на період після другої світової війни. Щоб зрозуміти, чим була для Кафки літературна творчість, досить згадати наступний вислів: «Творчість художника - страждання, за допомогою якого він звільняє себе для нового страждання. Він не велетень, а тільки строкатий птах, замкнений в клітці власного існування... Мої крила відмерли. Сум'ятно я стрибаю серед людей ». ( За ст. Е.Волощук )


3. КОНТРОЛЬ за ЗАСВОЄННЯМ ЗНАНЬ
Перевірка записів учнів, складання опорної схеми. (Додаток 3)
«Думки у подарунок» Як ці висловлювання характеризують письменника?
«Є два людські гріхи,з яких витіає решта, - нетерпіття й лінощі душі. Через своє нетерпіння людей вигнано з раю, а через лінощі вони не можуть туди повернутися»

«Зрозумій, що для щастя доволі клаптика землі, на якому вміщуються твої ноги».


Інтерактивна вправа «Продовжи речення»
«Найбільше мене зацікавило (вразило)…» «Для мене залишилось незрозумілим…»


 1. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Індивідуальні завдання учням за новелою «Перетворення»:

підготуватися до рольової гри, розповісти про те, що сталося в сім'ї Г.Замзи від імені самого Грегора, членів його сім'ї (батька, сестри), служниці, постояльців.
          Завдання класу: підготувати питання до учасників рольової гри, дати оцінку подіям, що сталися в сім'ї Грегора Замзи.

Урок 2
Тема уроку: Художній світ Франца Кафки за новелою "Перетворення". Особливості стилю письменника.

1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Визначте жанр "Перевтілення". Що таке новела, в чому її відмінність від оповідання?
Новела (итал. Novella - "новина") - малий, порівняно з оповіданням, прозаїчний жанр, що відрізняється гострим, динамічним сюжетом, нерідко парадоксальним, відсутністю описовості, композиційною суворістю. Увесь життєвий матеріал в новелі зводиться у фокус однієї події. Новелістичний сюжет побудований на різких антитезах і метаморфозах, на раптових перетвореннях однієї ситуації на іншу. Особлива увага приділена діяльній, а не споглядальній стороні людського буття.


 1. ХУДОЖНЯ СВОЄРІДНІСТЬ НОВЕЛИ "ПЕРЕВТІЛЕННЯ"
 1. Новела "Перетворення"(1912 р.) більше тяжіє до притчі. Притча — це невелика повчальна розповідь в дидактико-алегоричному жанрі літератури, що несе в собі моральну чи релігійну мудрість. Особливістю притчі є те, що повчальний характер в ній не лежить на поверхні. Істина відкривається кожному в певному ракурсі, в залежності від самої людини, її світосприйняття.

РОБОТА НАД НАЗВОЮ


"Кафка говорить образами, тому що мислить образами", - пише друг і біограф письменника Макс Брод.

"Перевтілення" (гр. Метаморфоза) відоме з давніх давен. Згадаємо римського поета часів Октавіана Августа Публія Овідія Назона, який написав поему "Метаморфози", до якої увійшло близько 250 міфів, що закінчуються перетворенням людей на тварин, рослини, камені, зірки. Однією з основних тем "Метаморфоз" є любов, вона, за твердженням знавця античності А. Содомора, і є "тією прихованою пружиною, що приводить в дію феномен перетворення. Як від страхітливого сну рятує пробудження, так і тут, коли туга стає нестерпною, виникає прагнення зробити крок через невидимий бар'єр болю, вискочити зі свого тіла". Алкіона, побачивши свого чоловіка мертвим, стає чайкою. Страждаючи за Нарцисом, німфа Луна перетворюється на голос. Нарцис, луна, чайка – все це нещасні душі, які приховують під своїм виглядом історію людського страждання. Цей мотив часто використовувався і у фольклорних творах багатьох народів. У народних казках героям завжди повертався людський вигляд: добро перемагало зло. Цікаво те, що перетворений нічого не може зробити сам: повернути йому людську подобу допомагає любов іншої людини, яка для порятунку героя повинна подолати труднощі і страждання.

Метаморфоза у Кафки – це теж біль і страждання, але дороги назад, у людську сутність, у героя Кафки немає: врятувати його нікому, тому що по суті його ніхто не любить, в ім'я нього на жертву йти нікому.
УМОВНІСТЬ КАФКІНСЬКОГО ОПОВІДАННЯ

- Що здалося вам незвичайним у кафкінському оповіданні? Як змальована дійсність? У яких творах ви стикалися з умовністю зображення?
Умовність - принцип художньої образотворчості, що в цілому позначає нетотожність художнього образу об'єкту відтворення. Виділяють первинну і вторинну умовність.

      Первинна - пов'язана з природою самого мистецтва, характеризує будь-який художній твір.

      Вторинна - демонстративне, свідоме порушення художньої правдоподібності у творі. Притаманна багатьом творам російської та зарубіжної літератури: М.Гоголь «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», Гете «Фауст», М.Салтиков - Щедрін «Історія одного міста», М.Булгаков « Майстер і Маргарита » та ін..
          З поняттям умовність тісно пов'язаний гротеск.

       Гротеск ( фран. Гротеск - «химерний») - тип художньої образотворчості, заснований на фантастиці, сміху, химерному поєднанні і контрасті фантастичного і реалістичного, прекрасного і потворного, трагічного і комічного. Гротескний світ - світ аномальний, неприродний, заснований на припущенні, і саме таким його уявляє автор.


- З якою метою використовує Кафка умовність і гротеск?
     У творі Ф.Кафки відбувається раптове перетворення нашого звичного світу в чужий, ворожий, в якому править «воно» - незбагненна, ворожа сила, яка перетворює людину на маріонетку ( що, втім, властиво багатьом творам модерністської літератури). Гротеск Кафки пронизаний «страхом життя», усвідомленням абсурдності буття.
4. ІНТЕРАКТИВНА ЧАСТИНА УРОКУ
     Для активізації пізнавальної діяльності учнів використовуються ТЕХНОЛОГІЯ ситуативного МОДЕЛЮВАННЯ ( методика « рольової гри » ) і технологій відпрацьовування дискусійних питань (« дискусія в стилі телевізійного ток- шоу, наприклад, «Один проти всіх», «Детектор брехні» тощо»).
             МЕТОДИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ФОРМ РОБОТИ
     1.Модель навчання у формі гри - це побудова навчального процесу за допомогою включення учнів у гру. «Рольова гра» імітує реальність шляхом «проживання ситуації в ролі».
      Мета «рольової гри» - визначити ставлення до конкретної життєвої ситуації, набути досвіду, необхідних навичок поведінки в конкретній ситуації. Крім того, рольові ігри сприяють розвитку уявлення, навичок критичного мислення.
       Використання цієї методики роботи вимагає значної попередньої підготовки:

     - Необхідно сформулювати проблему, яку буде ілюструвати рольова гра;

     - Надати учням інформацію, щоб вони змогли заздалегідь відібрати матеріал, необхідний для «входження» в роль;

     - Застерегти «акторів» від суб'єктивності викладу ситуації, відхилення від авторської розповіді, розстановки аспектів.


2. Дискусія в стилі телевізійного ток-шоу застосовується для широкого публічного обговорення будь-якого дискусійного питання, доцільне її використання в тому випадку, якщо кількість текстів досліджуваного твору обмежена. Ця методика дає можливість у нетрадиційній формі ознайомити учнів з текстом твору, залучити до обговорення піднятих автором проблем усіх присутніх.
     Мета роботи - сприяти розвитку критичного мислення, дати можливість визначити власну позицію, формувати навички публічного виступу, аргументації, захисту власної точки зору.
     Учитель на такому уроці є ведучим ток-шоу. Він повідомляє тему, контролює хід дискусії, надає можливість висловитися з запропонованої теми «запрошеним» ( у даному випадку учасникам рольової гри), залучає до обговорення «глядачів», які можуть задавати учасникам питання, висловлювати свою точку зору.
    Необхідно також ознайомити учнів з правилами проведення ток- шоу, в тому числі з правилами ведення дискусії..

                               КУЛЬТУРА ПРОВЕДЕННЯ ДИСКУСІЇ

    1. Всі учасники дискусії повинні говорити коротко і конкретно.
    2. Слово для виступу може надати тільки ведучий. Він же має право зупинити виступаючого, якщо той перевищив ліміт часу або говорить не по суті питання.
    3. «Гості» можуть ставити питання всім учасникам ток- шоу, висловлювати свою точку зору, аргументуючи її.
4. Не можна переривати мовця, критикувати можна ідею, а не особистість, що висловлює її.

Потрібно уважно слухати інших, поважати чужу точку зору, навіть якщо вона діаметрально протилежна твоїй.


Учні отримали завдання:


 • Для рольової гри розповісти про те, що трапилось у родині Грегора Замзи від імені самого Грегора, його сестри, батьків (матері або батька), служниці.

 • Для дискусії: експерт отримує завдання на основі новели розповісти про суспільно-політичну ситуацію Австро-Угорської імперії початку ХХ ст..; «гості» - питання до учасників рольової гри.

У ході гри потрібно з»ясувати такі питання:
 • Хто такий Грегор? Чим живе герой до перевтілення? Яке коло його інтересів, захоплень? Як сприймає своє перевтілення? Чому, ставши комахою, він навіть подумки не протестує проти свого жалюгідного становища та байдужості родини? Чи був у нього шлях «назад»?
 • Як сприймають рідні перетворення, що трапилось з сином? Чи могла родина допомагати Грегору утримувати сім»ю? Поведінка кого з рідних вас вразила найбільше? Чому Грегор не отримав підтримки рідних у найскладніший для себе час? Чи зацікавило колег по роботі зникнення Замзи?
 • Чому помирає Грегор? Як сприймає цю смерть сім»я, суспільство? Чому Кафка не закінчив розповідь про цю фантастичну подію смертю героя?

5. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ


     Визначення рівня розуміння учнями понять «художній світ Кафки».
     « Безперервний ланцюг думок »

       - Дайте визначення понять « світ Кафки », « люди, що живуть у ньому »

  

      ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ


     Як модерніст, Кафка створив страшний, парадоксальний, «розколотий» світ - реальність, в якій сплавлені сфери соціально - історичного і позачасового, ідеального і матеріального, достовірного і фантастичного, побутового та чудесного. Це світ, в якому панує самотність, ненависть, байдужість, егоїзм, світ, в якому люди втратили духовні орієнтири, а на перший план виходять гроші, матеріальні цінності. Люди не здатні співпереживати, допомагати один одному в біді. Перетворившись на комаху, Грегор відійшов від матеріального світу, крізь страждання він прийшов до істини, він зрозумів сам себе, і тепер ще більше, ніж сестра, був упевнений в тому, що повинен зникнути. «За вікном почало світати». Світло – це символ надії, початку нового життя, прозріння. На жаль, для Грегора світло за вікном - це початок кінця. Парадокс Кафки в його словах: «Перша ознака розпочатого прозріння - бажання смерті». Тому, хто прозрів, місця в цьому житті немає.

     Якщо попередники Франца Кафки, показуючи спотворений світ, вірили у можливість жити за законами добра і справедливості (чи через віру в Бога, чи шляхом просвіти, чи через соціальні потрясіння), то Кафка не дає людству готових рецептів: у світі, де навіть рідні здатні відвернутися від нужденного, сподіватися немає на що.


Інтерактивна вправа «Мікрофон» • Так що ж все-таки здатне змінити світ?

      

 ЗВЕРНЕННЯ ДО ЕПІГРАФУ. Кафку не вдалося привести світ до « чистоти, правди, стабільності». Щасливим він так і не став, але у спадок нащадкам залишив віру в те, що тільки любов, милосердя, прагнення творити добро здатні врятувати світ. У Римі є скульптурна композиція « Три грації ». Перша з них поширює добро, друга - створює його, третя - приймає. Їх руки зімкнуті як символ того, що добро завжди повертається до того, хто його творить.

 

6. ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ  
  7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Написати твір- мініатюру на одну з тем: « Над чим змусив мене задуматися Франц Кафка», «Діалог з Францем Кафкою», «Художній світ Кафки », « Найстрашніше в світі - бути заспокоєним»

Додаток 3ФРАНЦ КАФКА

1883р. 1924р.

        м. Прага туберкульозний санаторій поблизу Відня
                                                                          41 рік
                                      

                                          «Немає у нього притулку, немає даху над головою»

 правая фигурная скобка 2                   єврей - за походженням чужий всьому:

                    пражанин - за місцем проживання народам, культурам,

                    австрієць - за культурними традиціями державам

                    німець - за мовною традицією 1918р. розпад Австро - Угорської

                                                                                                                                      імперії
                                                    
 «У мене немає родинних почуттів »

«Я живу у своїй родинібільш чужий, чим найчужіший»

двойная стрелка влево/вправо 3

               Сім'я: батько - дрібний буржуа відчуженість, нерозуміння,

                                мати, сестри образа

                   

                                              
 «Одруження для мене - спроба врятуватися»

           

                  

 Не був одружений, тричі був зарученим.

« Жодна дівчина не розчарувала мене -

 стрелка вниз 4                                                                                                розчарував... тільки я »

                                                                         

            туберкульоз                                                            

          «Голий » серед одягнених »
     «Творчість художника - страждання... »
              Романи: «Америка » 1911-16 рр., « Процес » 1915-18 рр., « Замок» 1922 р.          

 Новели:.. « Вирок» 1912 р, «Перетворення» 1912 р, « У виправній колонії »

                                1914 р., « Співачка Жозефіна, або мишачий народ» 1924

Додаток 2


МОДЕРНІЗМ
Кінець Х1Х - початок ХХ століття

історичний розвиток
НТР:

« Століття пари» змінилося « століттям електрики »

індустріалізація, урбанізація
Суспільно - політична ситуація

ЗАГОСТРЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ, НАЦІОНАЛЬНИХ, МІЖДЕРЖАВНИХ

ПРОТИРІЧ

Іспано-американська війна 1898р., російсько-японська війна 1904 - 1905р.

1 Світова війна 1914 - 1918р.

Російські революції 1905-1907 р., 1917 р.


Філософія

БОРОТЬБА світогляду

Ідеалістичного і матеріалістичного
Філософська основа

Шопенгауер: філософія декадансу, упадництва, песимізму.

НІЦШЕ: філософія «сильної особистості», «надлюдини», що живе

«по той бік добра і зла», «у світі, де Бог помер»


Література
БОРОТЬБА

Романтизму і реалізму


панівні настрої
Песимізм, розчарування, зневіра, втрата моральних ідеалів, крах гуманізму, міфологізація «кінця світу»
Школи і напрямки
Імпресіонізм, символізм, «нова драма», « драма абсурду», футуризм, дадаїзм,

егоцентризм, сюрреалізм та ін

Додаток 1

ОПОРНИЙ ЛИСТОК


Ключові слова

МОДЕРНІЗМ


МЕТАМОРФОЗА
НОВЕЛА
ПРИТЧА
УМОВНІСТЬ
ГРОТЕСК
ХУДОЖНІЙ СВІТ КАФКИ
КАФКІНСЬКИЙ ГЕРОЙ
АБСУРДНІСТЬ
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconУрок за Творчістю Василя Стуса
Підготувала учитель української мови та літератури Вапнярської сзш – І – ІІІ ступенів №2
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconКонспекти уроків Старокостянтинівський районний методичний кабінет Сковородківська зош І-ІІІ ступенів
Клімух Світлана Анатоліївна, вчитель української мови та літератури Сковородківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Старокостянтинівської...
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconПідволочиська зош І-ІІІ ступенів Вчителеві на пораду Форми проведення перевірки І закріплення знань на уроках світової літератури у 9 класі Підготувала: Добрунова М. А., Вчитель світової літератури
Форми проведення перевірки І закріплення знань на уроках світової літератури у 9 класі
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconСвітлана Панасівна Логачевська Вчительська праця – це щоденна творчість І мистецтво
Світлана Панасівна Логачевська – вчитель початкових класів Балахівської зш І-ІІІ ступенів Петрівського району, вчитель-методист,...
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconПрограма факультативу із зарубіжної літератури «зарубіжна література в комп’ютерному світі»
Укладач: Світлана Цибульська, вчитель вищої кваліфікаційної категорії зарубіжної літератури, «старший вчитель» Теребовлянської загальноосвітньої...
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconУрок світової літератури у 5 класі за новою програмою
Ркзо «Райпільська сзш І – ІІІ ступенів» Межівського району, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconЛітературна вікторина «Подорож у країну літератури» Підготувала учитель світової літератури Дроздівської зош І- ііі ступенів
Мета: збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння із світової літератури; розвивати уміння учнів застосовувати...
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconІнтеграція педагогічних технологій на уроках словесності: активізація творчого потенціалу учня Підготувала вчитель української мови та літератури Чаплинської сзш І – ІІ ступенів Тарасова Тетяна Петрівна
Пріритетні завдання в формуванні особистості на уроках української мови та літератури
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconРуденко В.І., вчитель-методист, спеціаліст вищої категорії, вчитель світової літератури Водянської сзш, Широківського району, Дніпропетровської обл Урок – іспит
Руденко В.І., вчитель-методист, спеціаліст вищої категорії, вчитель світової літератури Водянської сзш, Широківського району, Дніпропетровської...
Підготувала вчитель світової літератури сзш І-ІІІ ступенів №158 м. Києва Ісаєнко Світлана Борисівна iconЗагальноосвітня школа І – ІІІ ступенів села бужанка іваничівського району письменники прибузького краю загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів села бужанка іваничівського району василюк с.І. Письменники прибузького краю збірник матеріалів
Василюк Світлана Іванівна вчитель української мови І літератури зош І – ІІІ ступеня села Бужанка, Іваничівського району, Волинської...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка