Письменники ‒ лауреати шевченківської преміїСкачати 65,46 Kb.
Дата конвертації30.03.2018
Розмір65,46 Kb.


ПИСЬМЕННИКИ ЛАУРЕАТИ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ
Національна премія України імені Тараса Шевченка – найвища відзнака за твори літератури та мистецтва в незалежній Україні.

Заснована премія у 1961 році з нагоди століття від дня смерті Т. Г. Шевченка. Першими лауреатами стали Олесь Гончар, Павло Тичина і Платон Майборода.

Щороку в результаті конкурсного відбору, всебічного обговорення і таємного голосування Комітет з Національ-ної премії України імені Тараса Шевченка визначає твори, гідні високої нагороди.

Президент України своїм Указом присуджує Національні премії тим, хто здолав усі сходинки до творчої верши-ни. В день народження Тараса Шевченка – 9 березня – Україна дізнається про нових Шевченківських лауреатів.

Цикл шорт-листів знайомить з творчістю письменників – лауреатів Шевченківської премії останніх років.

Поданий матеріал буде корисним для викладачів, студентів, школярів, бібліотечних працівників та усіх небайдужих до сучасної української літератури.

Використані книги і періодичні видання знаходяться у фонді бібліотеки-філіалу № 17 Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих (м. Дніпропетровськ, вул. Богдана Хмельницького, 2, тел.: (0562) 27-30-18.).

ГОЛОТА ЛЮБОВ

Письменниця, поетеса.

Народилася 31 грудня 1949 року в Кривому Розі на Дніпропетровщині в родині гірника. Закінчила філо-логічний факультет Дніпропетровського університету. Завідувала редакцією поезії у видавництві «Молодь», була редактором видавництва «Український письмен-ник», головним редактором жіночого журналу «П’ята пора», газети «Слово просвіти».

Лауреат літературної премії Грузії ім. В. Маяков-ського, літературної премії ім. В. Сосюри.

У 2008 році стала лауреатом Шевченківської премії – за роман «Епізодична пам’ять», в якому йдеться про реабілітацію народної пам’яті. Проблема українства осмислюється крізь призму людського існування, бо лише людина розриває завісу часу своїми духовними зусиллями. І лише любов є творящою, і тільки вона може оживити поруйновану душу дикого поля.
ГУСЕЙНОВ ГРИГОРІЙ ДЖАМАЛОВИЧ

Письменник, журналіст .

Народився 23 серпня 1950 року в м. Помічна Добровеличківського району Кіровоградської області.

Закінчив філологічний факультет Одеського уні-верситету ім. І. Мечникова.

Працював викладачем мови і літератури, відпо-відальним секретарем районної газети «Радянська правда» (м. Вознесенськ Миколаївської обл.), кореспондентом, відповідальним секретарем міської газети «Червоний гірник» (м.Кривий Ріг).

З 1994 р. – головний редактор журналу «Кур’єр Кривбасу».

Член Національної спілки письменників України.

Лауреат літературних премій ім. І. Огієнка, «Бла-говіст», Фундації Антоновичів, В. Винниченка, В. Підмогильного, В. Стуса.

У 2006 році присуджена Шевченківська премія за художньо-документальний життєпис «Господні зерна». Задумана спочатку як 6-томник, праця має вже 10 томів. Це – мікрокнига, мегакнига про Україну, її долю упродовж останніх віків, про її вчених, підприємців, письменників, музикантів, військових, художників, громадських і культурних діячів – як тих, кого нині згаду-ють і пам’ятають, так і тих, кого за життя не дуже помічали. Документальність і художність – дві нерозривно пов’язані складові «Господніх зерен». Це книга про тих, хто сіяв на нашій українській землі зерна Добра і Краси.
МАТІОС МАРІЯ ВАСИЛІВНА

Прозаїк, поетеса, публіцист.

Народилася 19 грудня 1959 року в с.Розтоки Пу-тильського району Чернівецької області.

Закінчила філологічний факультет Чернівецького університету.

Виступала в ЗМІ Буковини, була відповідальним секретарем «Буковинського журналу», очолювала Чер-нівецьку обласну організацію СПУ, працювала помічни-ком секретаря Ради національної безпеки та оборони України. З 2005 р. – заступник голови Комітету з Націо-нальної премії України ім. Т. Шевченка.

Твори перекладені російською, румунською, японською, польською мовами.

У 2005 р. отримала Національну премію ім. Т. Шевченка за роман «Солодка Даруся».

Це українська історія 30-х – 70-х років минулого століття в її буковинському і галицькому ареалах, вражаюча, приголомшлива розповідь про нещадні жорна історії, невитравлюване людське зло і незнищенне добро водночас, про природну толерантність людей різної крові і націй у часи історичних катаклізмів.


ПАГУТЯК ГАЛИНА

(МОСКАЛЕЦЬ ГАЛИНА ВАСИЛІВНА)

Письменниця, прозаїк, есеїст

Народилася 26 липня 1958 року в с. Залокоть Дрогобицького району на Львівщині, згодом родина переїхала в село Уріж.

Закінчила філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка (тепер – Київ-ський національний університет ім. Т. Шевченка).

Працювала в школі, у Дрогобицькому краєзнав-чому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї.

Член Національної спілки письменників України.

Лауреат літературної премії Фундації Антоновичів (1998).

Живе у Львові.

Твори друкувались у періодичних виданнях «Дніпро», «Дзвін», «Сучасність», «Кур’єр Кривбасу».

Проза письменниці перекладена англійською, німецькою, російською, словацькою та хорватською мовами.

В 2010 році присуджена Шевченківська премія – за роман «Слуга із Добромиля», де реальні історичні події формують розвиток сюжету, а українська історія переплітається із містичними подіями так щільно, що межа між реальністю й вигадкою повністю стирається.
ПАХЛЬОВСЬКА ОКСАНА

Поет, прозаїк, літературознавець, перекладач

Народилася 18 вересня 1956 року у Києві в родині славетної української поетеси Ліни Костенко.

Закінчила Московський державний університет ім. М. Ломоносова. Науковий працівник Відділу давньої української літератури Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України. Доктор філологічних наук, професор, засновник і завідуючий кафедрою україністики Римського університету «Ла Сап’єнца» – першої кафедри україністики в державному університеті Захід-ної Європи.

Живе і працює між Києвом і Римом.

Лауреат літературної премії ім. В. Симоненка, премії Українського Вільного університету (Мюнхен).

У 2010 році присуджено Національну премію ім. Т. Шевченка – за книгу публіцистики «Ave, Europa!». Це – книга про Україну, попри те, що в її назву винесено саме Європу, та ще й у поєднанні з «Ave», що може означати привітання під час зустрічі, а може й прощання. Книга порушує важливе питання: чи можлива реінтеграція України в Європу, якими є зовнішні та внутрішні соціокультурні механізми, шляхи й методи подолан-ня прірви між Україною та Європою. Сьогодні вирішується доля України, а тому актуальність цієї книги годі переоцінити.

Поетичні твори О. Пахльовської перекладені англійською, італійською, іспанською, польською, російською мовами. Культурологічні статті опубліковані в українських періодичних виданнях «Літературна Україна», «Сучасність», «Дзеркало тижня» та ін.


РУТКІВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ГРИГОРОВИЧ

Поет, прозаїк, дитячий письменник, журналіст

Народився 18 квітня 1937 року в с. Хрестителеве Чорнобаївського району Черкаської області.

Навчався в Одеському політехнічному інституті.

Друкуватися почав з 1959 року.

У 1960-х роках працював на Одеському супер-фосфатному заводі.

В подальшому став журналістом. Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького.

Літературну діяльність розпочинав як поет. Потім став писати прозові твори, переважно для дітей та юнацтва.

У 2011 році став лауреатом премії «Книга року Бі-Бі-Сі» за двотомний історичний роман «Сині води».

Нагороджений преміями ім. Л. Українки, ім. Віктора Близнеця, літературною премією ім. Миколи Трублаїні.

Мешкає і працює в Одесі.

У 2012 році отримав Шевченківську премію за історичну трилогію для дітей «Джури» («Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен»).

Динамічний, захопливий сюжет, самобутні образи, вкраплення фольклору, правдоподібність істори-чних колізій, багата мова, легкий стиль – все це зробило трилогію справжнім відкриттям. Ким були перші козаки? Звідки вони взялися? На ці питання юні читачі знайдуть відповідь в історичній трилогії «Джури».
СЛАБОШПИЦЬКИЙ МИХАЙЛО ФЕДОТОВИЧ

Прозаїк, критик, публіцист,

літературознавець, громадсь-кий діяч

Народився 28 липня 1946 року в с. Мар’янівка на Черкащині. Закінчив факультет журналістики Київсь-кого державного університету.

Працював кореспондентом газет «Шполянські вісті», «Молода гвардія», зав. відділом критики «Літе-ратурної України», головним редактором газети «Вісті з України», журналу «Вавілон-ХХ».

З 1995 р. – виконавчий директор Ліги українсь-ких меценатів, головний редактор видавництва «Яро-славів Вал». Співголова координаційної ради Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика.

Автор майже 40 художніх, публіцистичних, літе-ратурно-критичних творів.

Окремі твори перекладалися російською, біло-руською, литовською, естонською, англійською, французькою, німецькою, чеською, словацькою мовами.Лауреат дев’яти літературних премій: ім. Олександра Білецького, Л. Українки, Олени Пчілки, М. Коцюбинського, братів Лепких, В. Симоненка, В. Близнеця, І. Багряного.

У 2005 році нагороджений Шевченківською премією за роман-біографію «Поет із пекла (Тодось Осьмачка)». Цією книгою автор повернув із небуття ім’я Тодося Осьмачки, поета із задатками генія, видатного українського прозаїка, постать в українській літературі трагічно унікальну.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconЧемеровецька районна бібліотека Інформаційний бюлетень Чемерівці – 2014 Інформаційний бюлетень «Письменники – лауреати Шевченківської премії 1962 – 2012.»
«Письменники – лауреати Шевченківської премії 1962 – 2012.» знайомить з прізвищами і творами лауреатів Національної премії України...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconТернопільська обласна бібліотека для дітей Відділ обслуговування учнів 5 – 11 класів Інформаційний бюлетень
«Письменники – лауреати Шевченківської премії 1962 – 2012.» знайомить з прізвищами і творами лауреатів Національної премії України...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconДо програми курсу за вибором
Книжка для вчителя: календарне планування, розробки уроків, мультимедійний посібник. 11 клас. До програми курсу за вибором «Письменники...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconПрограма курсу за вибором «Письменники-лауреати Шевченківської премії золотий фонд української літератури»
Навчально-наукового інституту української філології та соціальних комунікацій Черкаського національного університету імені Богдана...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconЛауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка
Бібліографічний покажчик «Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка» Вип. 4 присвячений письменникам Кіровоградщини,...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconО. М. Бойченка Лауреати обласної літературної премії ім.Є. Маланюка
Бібліографічний покажчик «Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка» Вип. 1, присвячений письменникам Кіровоградщини,...
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconЛі́на Васи́лівна Косте́нко * 19 березня 1930, Ржищів, Київська
Мати Оксани Пахльовської. Лауреат Шевченківської премії (1987), Премії Антоновичів
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconЛауреати літературно-мистецької
Л 28 Лауреати літературно-мистецької премії імені Сидора Воробкевича (2006-2010 рр.). Вип. 3: біобібліогр покажч. Чернівці, 2011....
Письменники ‒ лауреати шевченківської премії iconЛауреати Нобелевської премії Інформаційний бюлетень
От уже 112 років поспіль весь світ стежить за присудженням однієї з найпрестижніших премій світу Нобелівської премії


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка