Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький»



Скачати 47,76 Kb.
Дата конвертації12.06.2017
Розмір47,76 Kb.
ТипУрок


Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький»

Упорядник:

Голінченко Лідія Петрівна,

учитель-методист вищої категорії української мови і літератури Червонозаводської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Лохвицького р-ну

Полтавської обл.

Лохвиця - 2011
Урок 1, 2
Тема. Михайло Старицький. Життєвий шлях письменника, багатогранність діяльності, загальна характеристика творчості. Розвиток мовлення. Усний навчальний міні-твір (за опрацьованим на уроці матеріалом).
Мета. Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника, розкрити багатогранність його спадщини; розвивати зв’язне мовлення, уміння знаходити потрібну інформацію; виховувати інтерес до творчості Михайла Старицького.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Портрет М. Старицького, його твори, таблиці, вислови про письменника.
Епіграф. «… Вище від любові до своєї вітчизни немає на світі». М. Старицький.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і мети уроку.

Очікувані результати

  1. Знати життєвий і творчий шлях письменника

  2. Дізнатися про багатогранність діяльності митця.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

В українській літературі другої половини 19 ст. – початку 20 ст. значне місце посідає творчість Михайла Петровича Старицького — талановитого поета, драматурга, прозаїка. Всеосяжність інтересів, дійовий громадський темперамент спонукали Старицького до роботи в різних галузях культури. Він був організатором театральної справи в Україні, режисером і антрепренером, одним із фундаторів Всеукраїнського театрального товариства, видавцем, перекладачем — одним із тих невтомних трудівників, чиєю подвижницькою працею живиться кожна національна культура.

Отже, ознайомившись на уроці із творчістю і життям М. Старицького, ви маєте дати відповідь на питання: У чому виявляється багатогранність таланту Михайла. Старицького.



  1. Виступ літературознавця. Основні факти біографії М. Старицького

  • 14 грудня 1840 р. у родині дрібного поміщика-дворянина, відставного ротмістра в с. Кліщинці на Полтавщині народився М.П. Старицький.

  • Із 1851 р. навчався у Полтавській гімназії.

  • У 1858 р. вступив до Харківського університету.

  • 1860 р. — перейшов до Київського університету, де спочатку навчався на фізико-математичному факультеті, а потім — на юридичному. Наступного року повернувся до Кліщинців.

  • 1862 р. — одружується; через два роки повертається до Києва на навчання і у 1865 р. закінчує університет.

  • 1868 р. — Старицький з родиною переїжджає у селі Карпівці на Поділля.

  • 1871 р. — повернувся до Києва, разом із М. Лисенком організував Товариство українських акторів, поставив «Різдвяну ніч» за мотивами повісті М. Гоголя. Брав участь у роботі Південно-Західного відділу Російського географічного товариства, який тоді очолював талановитий учений-народознавець, автор пісні «Ще не вмерла Україна» Павло Чубинський.

  • Упродовж 1873-1876 рр. М. Старицький писав вірші, перекладав Г. Андерсена, І. Крилова, М. Лермонтова, сербські народні думи та пісні.

  • На початку 80-х років домагається видання літературно-художнього альманаху «Рада», очолює першу професійну трупу.

  • У 1886-1887 рр. трупа з успіхом гастролювала в Москві та Петербурзі, потім — у Варшаві, Мінську, Вільнюсі, Астрахані, Тифлісі.

  • У 1893 р. за станом здоров'я М. Старицький залишив трупу.

  • У 1897 р. відбувся Перший Всеросійський з’їзд діячів сцени, на якому виступив Старицький. У Києві він керував драматичним гуртком Літературно-артистичного товариства, продовжував літературну діяльність.

  • У 1903 р. готував видання альманаху «Нова рада», який за його життя не вийшов.

  • 27 квітня 1904 р. М. Старицький помер. Похований на Байковому кладовищі.

  1. Виступи учнів за випереджальним завданням (багатогранність творчої спадщини Мхайла Старицького)

  2. Складання таблиці «Багатогранність творчої спадщини М. Старицького»




Поезії

«Борвій», «До молоді», «До України», «Виклик», «Поету», «Поклик», «Поклик до братів слов'ян» та інші

Історичні романи, повісті, оповідання

«Осада Буші», «Богдан Хмельницький», «Последние орлы», «Разбойник Кармелюк»

Драматичні твори

«Не судилось», «Талан», «У темряві», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка»

Драматичні переробки творів інших авторів

«На Кожум’яках» І. Нечуя-Левицького — «За двома зайцями»; «Ночь перед Рождеством» М. Гоголя — «Різдвяна ніч»; «Хата за селом» Ю. Красневського — «Циганка Аза»

Переклади та переспіви творів

Й. Гете, Г. Гейне, Ч. Байрона, В. Шекспіра, А. Міцкевича, І. Крилова, В. Лермонтова, В. Гюго, О. Пушкіна, М. Некрасова, словацького та сербського фольклору

  1. Декламування віршів М. Старицького із визначенням основних мотивів лірики

«Поетові» (роль і призначення поета)

«Виклик» (краса людських почуттів)

«Швачка» (співчуття до важкої долі простого люду)

«До України» (тема України).



  1. Доповідь істориків-літературознавців.

  1. Творча співпраця М. Старицького з М. Лисенком.

  2. Оцінка І. Франком діяльності М. Старицького

  1. Робота з підручником (с. 83-89). Технологія «Компетентність» (5 груп учнів ознайомлюються з інформацією, за якою проводиться взаємоопитування)

  1. З’ясуйте походження письменника. Чим уславився його рід?

  2. У чому Іван Франко вбачав новаторство Старицького - поета?

  3. Що єднало особистості й мистецькі долі Михайла Старицького та М. Лисенка

  4. Назвіть освітні заклади, де письменник навчався?

  5. Як в Україні вшановують пам'ять про визначного корифея українського театру?

ІV. Рефлексія



  1. Розвиток мовлення. Усний навчальний міні-твір (за опрацьованим на уроці матеріалом). Тема «Михайло Старицький — багатогранна особистість»

  2. Перевірка міні-творів.

  3. Вирішення проблемного питання. Метод «Прес».

V. Підведення підсумків уроку (аналіз очікуваних результатів). Оцінювання учнів.



VІ. Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Скласти хронологічну таблицю за життям і творчістю письменника

  2. Читати твір «Оборона Буші» (випереджальне завдання).


Каталог: doc -> files -> news
news -> Урок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconПлани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Іван Карпенко-Карий»
Учитель-методист вищої категорії української мови І літератури Червонозаводської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Лохвицького...
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconУкраїнська література ХІХ століття (розгорнені конспекти лекцій)
Література перших десятиріч ХІХ століття
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconСекція: українська література
Політичне життя Франції, Росії та інших європейських держав другої половини ХІХ століття
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconРомантизм в українській літературі 20-40-х років ХІХ століття Сутність напряму
Хvііі століття в Німеччині й панував у літературі Європи й Америки протягом першої половини ХІХ століття
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconКонтрольна робота за розділом 7 «Світова література другої половини ХХ ст. Розвиток існуючих І виникнення нових літературних напрямів, течій І тенденцій» Варіант 1
«Література відлиги» в Росії 50-60-х років ХХ століття найбільш яскраво виявила себе в
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconРозвиток літератури на харківщині в умовах складних та неоднозначних історичних процесів ХІХ століття
Познайомити учнів з умовами та особливістю розвитку культури на Слобожанщині, зокрема в місті Харкові, в період ХІХ – початок ХХ...
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconУкраїнська література ХХ століття (розгорнені конспекти лекцій)
Початок XX ст.: Загальнi тенденцiї художнього розвитку
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconДепартамент культури, туризму та
Випуск : Містобудування другої половини ХІХ – початку ХХ століття / упоряд. Н. Таратута. ‒ Кіровоград: оюб ім. О. М. Бойченка, 2014....
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconНа навчальний рік 5 год. На тиждень год
Вступ. Загальна характеристика розвитку французької літератури та культури ХІХ століття, їх стильове розмаїття. Внесок Франції у...
Плани-конспекти уроків із теми: «Українська література в контексті розвитку суспільства другої половини ХІХ століття. Література 70-90 років ХІХ століття: Михайло Старицький» iconПоурочно-тематичний план з предмета: "Українська література"
Українська література в контексті розвитку суспільства певного часу. Її вимушена історична місія, особлива роль у житті поневоленої...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка