«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групиСкачати 124,27 Kb.
Дата конвертації02.06.2017
Розмір124,27 Kb.


Відділ освіти Козівської районної державної адміністрації

Козівський районний будинок дитячої та юнацької творчості

Пошуково-дослідницька робота

« Поділюсь краплинкою тепла »

2013

Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості

Керівник пошукової групи - Ляхович Леся Михайлівна, керівник літературно-краєзнавчого гуртка Козівського будинку дитячої та юнацької творчості, Козівського району, Тернопільської області.
Список

учасників групи та їх завдання під час проведення дослідження

1. Гарасівка Наталія - поглиблювати відомості про життя та

2. Горшкова Вікторія творчість митців нашої місцевості;

3. Михайлюк Ольга - добір літературно-краєзнавчого матеріалу;

4.Михайлюк Юлія - опрацювання питань для інтерв'ю;

5. Рудавська Аліна - робота з фотоматеріалами;

6.Рудик Андрій - збір біографічних документів про

7. Росоловський Анатолій поетесу Ганну Назарків;

8. Сухарська Зоряна - підібрати для читання твори, які

найбільше сподобалися.


Тема: «Поділюсь краплинкою тепла»

Мета роботи: дослідити творчий доробок та життєвий шлях нашої землячки Ганни Назарків, сформувати у вихованців сталий інтерес до особи і її творчої спадщини; виховувати любов до рідного краю, почуття гордості за славних земляків; виробляти вміння вирізняти й цінувати справжню поезію; удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, розвивати артистичні здібності гуртківців.

Завдання:

  • досліджувати творчий доробок та життєвий шлях майстрів слова рідного краю, їх внесок у національну та загальнолюдську спадщину;

  • черпати з віковічної мудрості наших предків знання про культуру, літературу та мистецтво свого краю.

Літературно-краєзнавча робота в БДЮТ - це один із шляхів, що веде до відродження духовних цінностей нашого народу, повертає дитячі душі до народних надбань національно-культурних традицій, високого мистецтва художнього слова. Це велика патріотична справа, важливий засіб успішної пропаганди і вивчення всього багатства письменства краю. За допомогою різноманітних форм масової роботи гуртківці мають вивчити найбільш виразних письменників різних поколінь, різних стилів на літературній ниві Козівщини.

У кожного з них свій шлях в поезію, але всім їм дала натхнення і творчу наснагу рідна земля. Невичерпною темою в краєзнавчій літературі є тема любові до рідного краю.

Селище моє, краплиночка на карті, у світі невідоме та дарма

Ну, а чого без нього були б варті ми з вами, кожен зокрема . Дуже любимо мандрувати разом із вихованцями літературно-краєзнавчого гуртка стежками славетних земляків, черпати із землі, де вони народилися, силу й снагу. Учням це додає, крім знань і глибокого пізнання літератури, історії рідного краю, ще й гордості за своїх видатних людей.

Наша Козівщина багата на літературні таланти. У нас склалися певні літературно-краєзнавчі традиції. А починаються вони відтоді, коли у нашому краї побували безсмертні діячі української культури – Маркіян Шашкевич (в Козові, в Бишках), Іван Франко та Михайло Павлик неодноразово гостювали в Купчинцях, як лідери радикальної партії у важливих громадських справах. Тут, у цьому селі народилися поети Павло Думка Микола Косар. У Денисові народилися письменник і фольклорист Григорій Глинка, перекладач і фольклорист Ілько Кузів, наша славна землячка Іванна Блажкевич. В поетеси Іванни Блажкевич неодноразово гостювали письменниці Ольга Дучимінська і Ірина Вільде. Із Золотої Слободи походять прогресивний літератор і публіцист Михайло Західний та польський літературознавець Володимир Балицький. А в Конюхах жив і творив свої історико - етнографічні дослідження Ксенофонт Сосенко, який приятелював з іншим земляком фольклористом академіком Володимиром Гнатюком. У селі Ценів жив і працював Лев Лотоцький, у селі Кальне Павло Штокалко, у Козові Олесь Герета, талановитий публіцист Осип Дяків-Горновий у селі Олесино, літератори з української діаспори Володимир Бемко (Козова) , Богдан Мазепа , Тетяна Федорів (х. Веснівка). У Плотичі, ще малою, деякий час жила з батьками поетеса Оксана Сенатович. Прославив наш край поет Володимир Вихрущ, який народився в селі Августівка.

Козівщина – це прадавня земля, яка дає силу і наснагу багатьом майстрам слова. І тому в літературну енциклопедію району ми вписуємо чимало інших творчих постатей, майстрів слова нашого краю, що живуть і працюють на літературно-творчій ниві сьогодні. Ми є їхніми шанувальниками, це: Ольга Лихолат, Оксана Данилюк, Марія Літковець, Ольга Попадюк, Олена Дзік, Василь Ганішевський ...

Серед них, член літературного об’єднання при Тернопільській обласній організації Спілки письменників України, лауреат ІІ обласного конкурсу імені В.Вихруща, «Жіночі історії», І премії ІІІ Всеукраїнського фестивалю «Ліра Гіппократа-2007» у розмовному жанрі, поетеса Ганна Назарків.

Актуальність нашого дослідження полягає в тому , що ми маємо зустріч з чудовою поезією нашої землячки. Ми хотіли з’ясувати, що є джерелом творчого натхнення літераторки, де витоки її таланту, що живить її гаряче почуття відданості рідній землі. Ми захотіли більше дізнатися про поетесу, її творчість. Закипіла пошуково-дослідницька робота. Бо у літературно-краєзнавчому гуртку об’єднані діти, які зацікавлені історією сивої давнини, вивченням місцевої літературної спадщини та сучасної літературної творчості місцевих авторів. На заняттях вихованці намітили перед собою ціль, поставили конкретні завдання : відкрити світ поезій нашої землячки Ганни Назарків та сторінки її біографії. Гуртківці збирали й опрацьовували матеріали, знайомились з довідковою літературою, публікаціями в пресі. Бо кожен письменник, поет, митець - це особистість, інтерес до якої з роками не зникає, і ми маємо можливість пізнати і дослідити творчий шлях поетів-земляків, пізнати красу рідного слова.

Новизна нашого дослідження в тому, що «поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі», писала відома українська поетеса Ліна Костенко. Саме такою неповторністю в літературному світі є поезія Ганни Назарків, нашої талановитої землячки. Вона не лише талановита літераторка, а й чудова людина, якій притаманна безкомпромісність, виняткова порядність і чесність, скромність. Кажуть, аби збагнути таїну художнього слова письменника, потрібно побувати на його батьківщині. Отож, ми помандруємо насамперед стежками дитинства і юності Ганни Назарків, а потім познайомимося з її творчим доробком. Учасники пошукової групи, юні літературознавці мали завдання якомога більше довідатись про життя і творчість поетеси.

Народилася Ганна Назарків 20 березня 1969 року в селі Вікторівка Козівського району на Тернопільщині. Закінчила Теофіпільську восьмирічну школу в 1984 році і Кременецьке медичне училище в 1987 році. Працює понад 25 років медсестрою у Козівській центральній районній комунальній лікарні. Одружена , виховує двох синів. Творчу діяльність розпочала в 1999 році. Пише вірші, тексти пісень, гумор. Свої твори друкувала в Козівській районці «Вільне слово», в обласних газетах «Свобода», «Вільне життя»,у всеукраїнських газетах «Профспілкові вісті», «Ваше здоров'я», журналі «Дзвін», «Золота пектораль». Лауреат ІІ обласного конкурсу імені В. Вихруща (2002р), лауреат ІІ обласного конкурсу «Жіночі історії» - 2005. В 2007 році представляла Тернопільщину на творчій зустрічі аматорів художнього слова - працівників галузі охорони здоров'я в м. Києві. Член літоб’єднання при Тернопільській обласній організації Спілки письменників України. Автор двох поетичних збірок : «Кольорові сни» ( Меркьюрі -Тернопіль, 2001р ) і «На вершині літа» (Джура, 2006), і в лютому 2014року вийде третя збірочка для дітей «Сонячне зайчатко».

Ми добре знаємо, що життя кожної людини складається зі щоденних клопотів, які часто-густо перетворюють дні й місяці у суцільну сіру смугу. І по-справжньому щастить тим, хто має змогу, незважаючи на шалений плин часу, зупинитись на годину, щоб поспілкуватись зі щирими людьми, доторкнутись душею до мистецтва слова. Саме таку зустріч з поезією подарувала доля і нам , гуртківцям Козівського будинку дитячої та юнацької творчості.

У приміщенні Козівської районної бібліотеки відбулася зустріч з Ганною Назарків. У просторій залі зібралося чимало гостей. Вихованці літературно-краєзнавчого гуртка підготували і ознайомили присутніх з життєвим і творчим шляхом нашої землячки. Пані Ганна почала свою розповідь про поезію, про народження задуму видати третю книжечку «Сонячне зайчатко», про пошуки авторкою редактора, про вибір видавництва, про родину, про друзів. Це налаштовувало слухачів на сприйняття віршів, які читала сама поетеса. Зустріч тривала понад 1,5 години. Промайнув час непомітно, як одна мить. І це не дивно, коли врахувати, що вірші Ганни Назарків надзвичайно ліричні, емоційні, яскраві й різноманітні, прості і доступні. Щоб так писати,треба мати тонку, вразливу душу, любити людей і відкривати їм своє серце.

Авторка прагне збагнути, хто така Жінка, яке її призначення на землі, що є справжнім щастям, у чому краса людини і природи. Читаючи поезії, її довірливий та теплий голос переконував слухачів, що все написане йде від серця, вистраждане, щире. У кожній поезії є якась особлива глибина і парадоксальність. З надр її єства пробивається щось щемливе і серйозне: «Що буде, як цей світ залишиш ти.Так само будуть яблуні цвісти, так само будуть усміхатись діти. Що буде, як цей світ покинеш ти. Все, як було до тебе в цьому світі. Лише одна зоря із висоти впаде додолу.Та чи хто помітить…» Такі рядки міг написати тільки великий філософ. І неправда, впевнена авторка, що всі довкола байдужі і черстві, що все можна купити за гроші. Бо живуть ще люди з великої літери, ті, на котрих і тримається цей світ. Підтверджуючи глибоку філософічність поезії літераторки, на думку приходять такі слова «час збирати каміння», «ждем сходів, не посіявши насіння та марно доведеться їх чекати: нам спершу порозкидане каміння на нашім полі треба позбирати ». Тексти про життя як вічну боротьбу, про любов і дружбу, рідне село, патріотизм, про яскраві вибухи настрою. Навіть до звичайного листочка пані Ганна звертається трепетно: «Розумієш, нам всім доведеться згоріти, щоб тим, хто іде після нас, світлом шлях освітити». Звідси «легко йти по дорозі, якою ідуть тисячі. Значно важче - по стежці, якою ідуть одиниці». Авторці віриш,бо із тобою колись вже таке було, коли ти йшов шляхом пізнання істини: «шматочок забороненого плоду я відкусила, і здалось на мить, що неземну відчую насолоду. Тепер він полином мені гірчить».

Слухачі відчули велику насолоду від глибокого ліризму, що йде від серця поетеси. Вона повідає нам, як співає скромний букетик мати й мачухи, як болить скошеній траві, як важко помирають уночі жоржини і від того меншає у світі кольорів, як пахнуть померзлі яблука із старої маминої яблуні, що кажуть мурахи у зруйнованій мурашиній хатині. Поезії Ганни Назарків дуже дорослі, із неодмінним філософським підтекстом. Складається враження, що ці одкровення належать автору в літах, із виваженою і виробленою життєвою мудрістю. І разом з тим вона – безмежний лірик:

На верховіття тополь

Повкладались спати вітри,

І від їхнього дихання

Тихо тремтять листочки…

Ось таким відкриттям дивує світ, медик за професією і великий філософ-лірик, проста і сором’язлива у житті жінка – Ганна Назарків. Дійсно, поезія пані Ганни досягла немалих висот за цей час. Сподіваємось, що в недалекому майбутньому віршами її наступних збірок зачитуватиметься не одне покоління і цитуватимуть її не лише учні, а й дорослі. ЇЇ поезія того варта. Ми впевнені, що літераторка подарує любителям художнього слова прекрасні поезії, які обов’язково зігріють душу, а серце змусять тонше сприймати світ навколо нас.

Це коротке дослідження творчого доробку нашої землячки, ще не цілком розкриває багатство її душі. Та з цього видно, її незаспокоєність, її громадянську мужність, а також її жіночу , м'яку доброту. Поезія її дуже кольорова і незважаючи на сумні нотки, виграє усіма барвами, як і має бути на вершині літа. Але, хочеться, щоб ця своєрідна вершина у творчості нашої поетеси плавно перейшла у плато на ній, цій вершині, творилось ще багато-багато віршів, ім'я яким - Поезія.

Отже, наша пошуково-дослідницька робота не лише ознайомлює гуртківців з літературними традиціями регіону, життям і творчістю письменників-краян, але й розвиває творчий потенціал школярів, здатність самостійно здобувати знання, творчо мислити, формує навички пошукової та науково-дослідницької роботи з джерелами літературно-краєзнавчої інформації, пробуджує національну свідомість.

З метою активізації літературно-краєзнавчої роботи та підняття її престижу ми плануємо:

організовувати літературно-краєзнавчі заходи, та брати активну участь в обласних, всеукраїнських, міжнародних акціях літературно-краєзнавчого спрямування;

досліджувати і розробляти нові літературні маршрути, щоб більше дізнатись про митців слова, щоб повніше відчути зв'язок літератури і мистецтва з життям;

продовжувати творчу співпрацю з науковими установами, що займаються справою вивчення та дослідження творчого доробку майстрів слова рідного краю;

пошукову роботу спрямувати на пошук прогресивних форм та методів роботи з метою творчого розвитку та всебічну методичну та практичну допомогу школам та керівникам літературно-краєзнавчого напрямку.

Пропонуємо провести походи за історичними та літературними маршрутами Козівщини:

1. Козова - Золота Слобода - Веснівка – Денисів – Яструбово - Козова

/ Шляхами життя, творчості та громадської діяльності поетів, письменників Михайла Західного, Володимира Балицького, Ярослава Тучапського з с. З.Слобода; Тетяни Федорів, Богдана Мазепи,Ольги Щебивлок з Веснівки; музей – садиба Іванни Блажкевич, краєзнавчий музей с.Денисів; Євгена Півсетка з с. Яструбово/. Протяжність - 22 км.

2. Козова – Плотича – Городище - В.Ходачків - Козова. Протяжність маршруту - 29 км.

/Поет, диригент Олесь Герета, художник, скульптор, автор пам’ятника Т.Шевченку в смт. Козова Іван Сонсядло; поетеса Оксана Сенатович; письменник Тимотей Бордуляк - жив і працював в с. В.Ходачків; доля села В.Ходачків у Другій світовій війні/.

3. Козова - Криве – Щепанів – Кальне – Йосипівка - Козова. Протяжність -18 км.

/Шляхами змагань вояків ОУН-УПА за незалежність України; життя і творчість, громадська діяльність поета Павла Штокалка в с. Кальне; сучасні майстри слова з селища Козова Григорій Сім'я, Марія Літковець, Валентина Ждан./

4.Козова – Олесино – Ценів – Бишки - Козова. Тривалість - 23 км.

/Творчий доробок художників Ніни та Євгена Баранів з смт. Козови; публіцист Осип Дяків-Горновий з с. Олесино; письменник Лев Лотоцький, поет Василь Ганішевський, художник Богдан Кусень - с. Ценів; літераторка Ольга Лихолат - с. Бишки, екскурсійний об’єкт в с. Бишки – музей історії ОУН-УПА./
Список використаної літератури

1.Концепція національного виховання. Освіта 1996р.

2.Назарків Г. Кольорові сни. Тернопіль, 2001 р.

3.Назарків Г.На вершині літа.Тернопіль.Джура.2006р.

4.Перші ластівки. Збірник творів молодих літераторів Тернопільщини. Випуск 5.-Тернопіль: воля,1999.

5.СущенкоТ.І. Позашкільна педагогіка. Київ,1996р.

6.Хома,В. Літературно-мистецька Козівщина/ В,Хома.-Тернопіль:Воля, 2003,-400с.

7. Федик Я. Роки і люди Козова 1944-1994 . Історико-мемуарний нарис Козова-Тернопіль, Джура, 2001Інтерв'ю з поетесою Козівщини Ганною Назарків

Пані Ганно, розкажіть, будь ласка, про свої дитячі і шкільні роки?

(Народилась я у селі Вікторівка у свідомій селянській родині, тут провела своє миле дитинство на лоні романтичної сільської природи . Ще малою захоплювалась розповідями чарівних казок своєї улюбленої бабусі та дитячими віршиками, які вивчала в дитячому садочку).У скільки років Ви почали писати вірші?

(Вірші увірвалися в моє життя несподівано, хоч потрохи віршувала ще у школі,а перша справжня поезія написалась, коли молодший син Тарас готувався стати першокласником).Про що Ваш перший вірш?

(Мій перший вірш про осінь, написаний в сьомому класі).Ми читали поезію «Старість». Яка історія цього вірша?

(Якось я їхала автобусом в Скалу-Подільську, і за вікном побачила

стареньку хатину,і яблуньку, яка була без листочків, але вся в плодах, а було це в 20-х числах листопада, і мене зацікавило, чому не обірвані плоди, і через кілька днів народилася ця поезія).

Яка пора року Вам найбільше подобається? Чому?

Я люблю кожну пору року, бо кожна пора прекрасна по-своєму).Якби Ви мали змогу провести своє життя в іншому місці, де б це було?

(Я б не хотіла жити в іншому місці,бо мій рідний край найкращий і наймиліший).Коли найчастіше до Вас приходить Муза?

(Це залежить від настрою, багато віршів не народилося, бо не мала змоги записати, а буває руки в тісті, і я все залишаю, і біжу записую, ручка, листочок всюди є біля мене і на кухні, на роботі)Над чим працюєте зараз?

Над збірочкою для дітей «Сонячне зайчатко», в яку ввійде 12 дитячих віршиків з малюнками, художнє оформлення для моєї книжечки готує моя односельчанка Юлія Назаркевич).Що таке поезія, на Ваш погляд?

(Це особливе світосприйняття, коли людина за допомогою римованого слова говорить світові, щось таке чого ніхто не говорив до неї. Це праця над словом).Хто з українських авторів є Вашим улюбленим?

(Т.Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Олександр Олесь…)Пані Ганно, відкрийте нам секрет - яка Ваша найзаповітніша мрія?

( Я скажу вам словами із вірша «Я хочу, щоб були щасливі діти -

Для мами щастя більшого не треба». Мрію видати ще нові збірочки.)
Інтерв'ю підготували і провели

Гарасівка Наталя і Михайлюк Юлія


img_0003.jpg


Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconВідділ освіти Козівської районної державної адміністрації Козівський районний будинок дитячої та юнацької творчості
Ляхович Леся Михайлівна керівник літературно-краєзнавчого гуртка Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconУкладач: Покидько Н. П. керівник гуртків театрального жанру Будинку дитячої та юнацької творчості Баштанського району. Рецензенти
Покидько Н. П. керівник гуртків театрального жанру Будинку дитячої та юнацької творчості Баштанського району
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconС.І. Гессен Завдання формування громадянина-патріота визнається пріоритетним низкою нормативних документів: Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року Указ Президента України від 25
Коротич Ірина Василівна керівник гуртка соціально-реабілітаційного напряму Чугуївського будинку дитячої та юнацької творчості Чугуївської...
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconПлан роботи чугуївського районного Центру дитячої та юнацької творчості Чугуївської районної ради
Науково методична діяльність
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconРожищенська районна державна адміністрація відділ освіти
Людмила Леонтіївна – керівник гуртків вокального І сольного співу Рожищенського Будинку дитячої творчості
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconУ 2013-2014 навчальному році у закладі
«Центр дитячої та юнацької творчості» Енергодарської міської ради Запорізької області
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconНаказ № Про проведення обласної науково- пошукової експедиції «Стежками прадідів хліборобів Вінниччини»
України №1/9-169 від 11. 03. 2013 р., Плану заходів з підготовки та проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості, затверджених...
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconПоложення про портфоліо педагогів богуславського районного центру дитячої та юнацької творчості загальні положення
Цдют запроваджується з метою підтримки творчої педагогічної діяльності керівників гуртків, популяризації індивідуальних професійних...
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconНаказ №49 м. Олександрія Про проведення районного чемпіонату серед шкільних команд «Інтелектуальна ліга»
Відповідно до плану роботи відділу освіти, центру дитячої та юнацької творчості та з метою активізації навчальної діяльності учнів,...
«Поділюсь краплинкою тепла» 2013 Експедиційно-пошуковий загін Козівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Керівник пошукової групи iconРецензенти : Савчук Лідія Матвіївна – методист Нововолинського міського методичного кабінету, учитель-методист, спеціаліст вищої категорії пояснювальна записка
Мельник Наталія Георгіївна – керівник ансамблю скрипалів Нововолинського центру дитячої та юнацької творчості


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка