Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності



Скачати 52,04 Kb.
Дата конвертації29.05.2017
Розмір52,04 Kb.

Поема Тараса Григоровича Шевченка

« Тополя» . Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності.

c:\users\user\desktop\тополя\images (3).jpg

Мета: Ознайомити учнів із ранньою баладою «Тополя», розкрити символіку і міфологічну основу; розвивати в учнів інтерес до усної народної творчості, до поетичного слова Шевченка; сприяти вихованню уваги й любові до рідної землі, звичаїв, традицій українського народу; Виробляти в учнів навички виразного читання.

c:\users\user\desktop\тополя\7276_big.gifc:\users\user\desktop\тополя\image.jpg

Обладнання: Портрет Т.Г. Шевченка, виставка творів, « Кобзар», словник літературних термінів, картини, аудіо запис уривків поеми «Тополя»

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1) Метод « Розірваний ланцюг»;

Розшифрувати біографічний код: 1814, 1829, 1838, 1840, 1843, 1847, 1861.c:\users\user\desktop\тополя\images (1).jpg

2) Виразне читання поезії « Мені тринадцятий минало»

ІІ. Слово вчителя під супровід скрипки.

Вже заснули верби, не шумлять тополі,

І затих вже вітер , бо така пора.

Нічка-чарівниця щось ворожить в полі,

І тихенько плаче десь моя журба…

На сьогоднішньому уроці мова піде про тополю. Адже відомо, що тополю здавна вважають в Україні символом дівочої краси та вірності. Колись тополю висаджували на узбіччях доріг. Мандрівний чоловік, побачивши тополю, неодмінно згадував дружину, донечку і прискорював ходу, бо тепла згадка примножувала сили. Тополя із символу дівочої краси переросла у символ рідної землі, Батьківщини.

Не випадково у творчості Тараса Шевченка часто зустрічаємо образ тополі.

Літературознавці:

(учні звертають увагу на твори Кобзаря)





Сьогодні поговоримо про Шевченка, як письменника багатогранного. Він писав і поезії, і поеми, й прозові твори, й твори драматичні. А починав свою творчість з балад.

Метод « Прес». Який жанр твору?

1.Балада- невеликий за розміром ліро-епічний твір фольклорного походження на легендарну чи історичну тему, з драматично-напруженим сюжетом.

У баладі, як правило, йдеться про щось незвичайне, виняткове, героїчне; реальне часто поєднується із фантастичним( запис до літературознавчого словничка).

Нічого дивного немає в тому, що Шевченко почав писати саме балади. Адже в його спогадах чарівною квіткою цвіла Україна з її прекрасною природою, оповідями про таємничих істот та перетворення, з чудовими, часто драматичними піснями, з легендами та казками.

2. Звучить українська пісня. Учитель читає початок балади «Тополя».

c:\users\user\desktop\тополя\45521977_divchyna.jpg

- Яким настроєм пройнятий вступ? ( загадковим, тривожним, таємничим).

- Яка роль ліричного вступу? (самота і велич мимоволі схиляють душу до співчуття)

3. Інсценізація уривка ( діалог бабуся-дівчина)

4. Продовжує читати учень.

5. Інтерактивна вправа « Мозковий штурм»

Завдання: визначити тему та ідею балади « Тополя». Яка сюжетна лінія цього твору?



6. Бесіда.

Зверніть увагу на початок та кінець балади. Який художній опис тут використовується?( пейзаж, але пейзаж романтичний, тобто з незвичайними обставинами)

Як побудована балада? ( Ліричного вступу і розповіді)

Чи сподобалася вам балада? Про які події вона розповідає?

Які епізоди вам найбільше запамяталися?

Під час читання якого з уривків «Тополі» ви найбільше хвилювалися?

7. Відтворіть послідовність подій у творі.

Дослідники:

-Минув і рік, минув і другий- козака немає.

3

-Ось на тобі сього дива!

6

-Рости гнучка і висока до самої хмари.

7

-Постривайте, все розкажу…

1

-Не хочу я панувати, не піду я, мамо!

4

-Полюбила чорнобрива козака дівчина.

2

-Зроби, моя пташко, щоб додому не вернулась.

5

8. Учитель. Знайдіть у тексті і прочитайте ті епізоди у яких згадується тополя.

« Край дороги гне тополю…»;

« рости, рости, тополенько, все вгору та вгору…»;c:\users\user\desktop\тополя\images.jpg

« подивися, тополенько, як нема- заплачиш»;

«зілля дивонаробило- тополею стала»;

« рости тонка та висока, до самої хмари».

9. Вчитель. Кого нагадує вам тополя?

Чому саме з тополею порівнюється дівчина?

Як бачимо, Шевченко використав у своєму творі усну народну творчість - народні символи (тополя), міфологічні метаморфози ( перетворення дівчини на тополю), народні ворожіння.

Метод конкретних ситуацій.

А зараз з’ясуємо, яке ваше ставлення до героїв твору. (Клас ділиться на 3 команди. Зачитується по дві цитати, а учні дають відповіді).



Робота в парах.

- Що в баладі реалістичне, а що фантастичне?

- Прочитайте, як майстерно передає автор почуття покинутої, яку чарівну пісню вкладає в її уста?

(Як відомо, лебідь-символ вірності в коханні. Лебеді живуть лише парами, а один - гине, то ж фінал поеми закономірний)

  • У чому драматизм ситуації ( дівчина вірна своєму коханню, чекає коханого, а мати хоче видати за старого і багатого).

  • Які символи України використовує автор? ( тополя, лебедонька, соловейко, калина, місяць, треті півні).

  • c:\users\user\desktop\тополя\images (2).jpg

Вчитель. Отже, у цій баладі відбиті первісні вірування людей у можливість переселення душі людини в рослину ,показано ідею невмирущості справжнього кохання, краси, вірності, незнищеності світлих і благородних людських почуттів.

Чим балада « Тополя» є близькою до фольклору?

Ерудити:

  • Побудована за мотивати народної творчості;

  • Герої твору: дівчина-козак;

  • Фантастичний елемент у сюжеті -метаморфоза;

  • Присутні образи - символи: голуб-тополя…;

  • Народні поетичні засоби: епітети (стан високий, лист широкий), метафора ( вітер виє), порівняння ( сохла, як квітка), паралелізм ( защебече соловейко в лузі на калині, заспіває козаченько…; не щебече соловейко в лузі на водою, не співає чорнобрива стоя під вербою.)

  • Рефлексивно-оцінювальний етап.

Вчитель. Запишіть основну думку твору.

Прийом « Речення- думка». ( «Справжнє кохання ,вірність знищити не можна»).

ІV. Підсумок уроку.

Метод « Мікрофон»

-Що найбільше вам запам’яталось сьогодні на уроці?

Заключне слово вчителя ( звучить мелодія пісні « Не рубай тополю»)

Сьогодні ми відкрили для себе одну із золотих сторінок світової літератури. Тарас Шевченко належить до найславетніших поетів людства. Він - співець України, її неповторної природи, а головне- її волелюбного народу.

Чим раніше почнете черпати мудрість із життєдайних джерел Шевченкової поезії, тим повніше успаткуєте духовні скарби минулого, тим глибшими будуть у вас почуття краси, розуміння добра і зла, любові і ненависті, правди і кривди.

Це цікаво !c:\users\user\desktop\тополя\images (3).jpg

Був звичай: на Івана Купала «водити тополю». Високу на зріст вродливу дівчину вбирали у вінок із тополиного листя і ходили, співаючи по селу:

Стояла тополя край чистого поля,

Стій, тополенько, не розвивайся,

Буйному вітру не піддавайся.

Існувало повір'я : якщо дитина народиться горбата , треба стати під тополею, міцно обняти її, і вона має «забрати горб».

А щоб дівчина була стрункою, треба було навесні, коли з’явилися перші листочки, ранесенько приходити до тополі і обнімати її якомога вище. Дівчині тополя здоровя додавала.

У субботу, перед Зеленими святами, гілки тополі разом з гілками інших дерев втикали у ворота, щоб відьом відігнати.
Каталог: bitstream -> 123456789 -> 1427
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconВідділ освіти Добропільської райдержадміністрації Святогорівська зош І-ІІІ ступенів
Тараса Григоровича Шевченка, донести до учнів волелюбний дух патріота І революціонера української державності; відобразити актуальність...
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності icon«Віч-на-віч із собою». (Екскурсія до автопортретної галереї Тараса Григоровича Шевченка)
Ведучий. У перші березневі дні ми знову згадуємо ім’я великого генія словесності, талановитого художника Тараса Григоровича Шевченка....
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconСекція: українська література художні засоби у творчості тараса шевченка та у віршах тамари голобородько роботу виконала
Розділ народна та романтична спрямованість у творчості Тараса Шевченка
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconТараса Григоровича Шевченка (1814-1861) Северодонецк, 2014 Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку книга
«Послання у вічність…»: Інформаційний список до 200-річчя з дня народження видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка...
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconЗагальноклубний творчий проект
Тараса Григоровича Шевченка. Указом Президента України „Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження...
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconДослідження біографії Тараса Шевченка засобами інтеракцій
Звичайно, майдан не лише змінив нашу свідомість, а й увиразнив актуальність творів Кобзаря. Та чи для всіх? Пам’ятаючи про важливу...
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconМетодичні рекомендації до проведення Першого уроку, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка
М. В. Остроградського направляє методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2012 ­– 2013 навчальному році, присвяченого...
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconГеній Тараса Григоровича Шевченка: поезія І географія
Шевченка, пов'язаної з географією; продовжувати формувати вміння самостійної роботи
Поема Тараса Григоровича Шевченка «Тополя». Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності iconБіографія Тараса Григоровича Шевченка в автопортретах
Тарас Григорович зробив у Києві 1859 року. На обличчі Тараса помітні сліди тяжкої недуги, яка підточила І без того надламане засланням...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка