«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»Скачати 104,53 Kb.
Дата конвертації15.07.2017
Розмір104,53 Kb.

Тема: «Поезія і музика - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».

Мета:ознайомити учнів з поетичними та музичними творами про природу, навчити виразно і вдумливо читати поезії, розвивати уміння розповідати про почуття, викликані їх прослухуванням та прочитанням, відтворювати в уяві картини природи, розвивати естетичні смаки, відчуття краси образного слова та музики.

Тип уроку: урок –дослідження.

Методи, прийоми і форми робот: пошук, спостереження, групова робота учнів, творчі роботи.

Обладнання: 1) портрети Ф.Тютчева М.Рильського, П.Тичини;

2) «шкільний трамвайчик», квитки, кондуктор;

3) тексти поезій;

4)опудало зими;

5)аудіо запис А.Вівальді «Пори року. Зима»;

6) презентація «Пори року».Хід уроку
I.Мотивація діяльності учнів:

Учитель Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами відправимося у цікаву музично – поетичну подорож, щоб побачити, як поети і композитори відтворюють навколишній світ: шурхіт травички, шум зелених дубрав, жебоніння струмка, дзвінкоголосий спів пташок, завивання хуртовини. Пропоную отримати квитки – завдання і вирушити в уявну подорож на «шкільному трамвайчику» до чарівних країн –Музики і Поезії.

Кондуктор Шановні пасажири, прошу придбати квитки і зайняти місця у вагончику «шкільного трамвайчика» (Учні отримують квитки для подорожі). Обережно, двері зачиняються. Наступна зупинка нашої подорожі- «Музична».

Учитель музики Діти, з давніх-давен люди захоплювались не лише барвами природи, а й її неповторними звуками і намагались наслідувати їх у своїх музичних творах. Світ мистецтва багатий і незвичайний, цікавий і неповторний. Одні твори сприймаються нами візуально (зорове сприйняття) – картини, скульптури, інші - музичні та словесні – на слух. Пізнаючи цінності мистецтва, людина пізнає найпотаємніші, найчудовіші людські почуття, збагачує свійдуховний світ. Італійський композитор Антоніо Вівальді створив цілий цикл музичних замальовок «Пори року», в яких засобами музики відтворив свою любов до природи.

Зимовий сон

Згадав Вівальді - Пори Року

І ніжних скрипок тихий спів,

Життя душевних нот - без строку,

Їх красень - січень закружив.
А за вікном - зима сніжиться,

Спить міцно втомлена земля,

Спи, доле,хай тобі присниться

Чарівна пісня скрипаля...


Діти, а що ви знаєте про Антоніо Вівальді?

Учень Я довідався, що Антоніо Вівальдіродом із Венеції. Його батько був музикантом – скрипалем в оркестрі собору святого Марка. Антоніо був єдиним із шести дітей у сім'ї, хто став музикантом. Він навчався віртуозної гри на скрипці у відомих педагогів, однак став священиком і викладачем консерваторії.
Цикл концертів для скрипки та струнного оркестру «Пори року» — чи не найпопулярніший твір італійського композитора.

Учитель Дійсно, вершиною художньої зображальності Вівальді є концерт «Зима», в якому напрочуд майстерно відображаються пронизлива зимова холоднеча, завивання вітру, катання на ковзанах.

Епіграфом до концерту ”Пори року ” – ”Зима” композитор взяв такі слова:


Морозной гладью стелется дорога,
И человек, иззябшими ногами,

Протаптывая путь, стуча зубами,
Бежит, чтобы согреться хоть немного.
Пропоную вам прослухати твір” Зима” з циклу концертів ”Пори року ”

та проаналізувати.
(Слухання концерту „Зима” з циклу „Пори року” А. Вівальді)


Аналіз прослуханого твору

Учитель Діти, чи сподобався вам концерт?

Учні Так!

Учитель Які інструменти використав композитор для створення цього твору?

Учні Вівальді використав струнні інструменти.

Учитель Які струнно – смичкові інструменти ви знаєте?

Учні До струнно – смичкових інструментів належать: скрипка, віолончель, альт, контробас!

Учитель Якою змальовує зиму в концерті Вівальді?

Учні Суворою, морозною, з віхолою!

Учитель Що можна сказати про темп твору, його динаміку?

Учні Темп твору швидкий, а звук поступово підсилюється, а потім стихає?

Учитель Який настрій твору?

Учні Піднесений, бадьорий.
Кондуктор Шановні пасажири, наша подорож « шкільним трамвайчиком» триває. Обережно, двері зачиняються. Наша наступна зупинка «Поетична».

Учитель світової літератури «Щоб поезія процвітала, вона повинна мати коріння в землі», – говорив Федір Іванович Тютчев. Жодна людина не може залишитися байдужою до краси навколишнього світу. Тютчеву знайоме почуття трепетної любові і ніжності до будь-якого деревця, билинки, які виросли на землі його предків, на землі, де народився поет. Напевно, сааме ці почуття спонукали написати вірша «Чародейкою Зимою …» (виразне читання поезії учнем, що отримав індивідуальне завдання).

Чародейкою зимою


Околдован, лес стоит -
И под снежной бахромою.
Неподвижною, немою,
Чудной жизнью он блестит.

И стоит он, околдован, -


Не мертвец и не живой -
Сном волшебным очарован.
Весь опутан, весь окован
Легкой цепью пуховой.

Солнце зимнее ли мещет


На него свой луч косой -
В нем ничто не затрепещет,
Он весь вспыхнет и заблещет
Ослепительной красой.
Бесіда за прослуханим

- Діти, пригадайте, що таке пейзаж?

- Які враження викликали у вас картини природи, створені Тютчевим?

- Як ви можете пояснити значення слів “тонкий ліризм поезії Тютчева»?

- Використовуючи текст вірша, доведіть, що поет захоплюється зимовою природою.

- За допомогою яких деталей художник передав красу зимової природи?

- Які фарби використовує він для зображення цієї пори року?

- Завдяки чому поету вдається досягти високої майстерності поетичного слова?Учень Російський поет був майстром «музикальних віршів», які легко читалися. Образи, створювані у поезії, були легкі, пронизані світлом, зверталися до найкращих почуттів людини, вчили прекрасному, вчили знаходити і любити красу в кожному прояві природи, почутті любові. Вірші Тютчева близькі і зрозумілі читачеві, оскільки вони не обтяжені великою кількістю символічних образів.

Головними персонажами його творів виступають Мати – Природа, Небо, Сонце, пори доби, пори року. Його образи є зримими, конкретними, зрозумілими кожному. Здається,що їх бачиш та відчуваєш. Всі його персонажі піднесені та величаві, йому дуже добре вдається передати емоційне відчуття зовнішнього світу. Здається, що явища природи не тільки бачиш, але й чуєш.Учитель Дійсно, природа для Тютчева це те, без чого неможливо жити. Природа нагадує про себе стуком крапель дощу по шибках в нічній тиші чи пташиним співом серед полуденного зною. Тільки поет, що насправді вірить в те, що природа – це щось таємниче, надзвичайне, неосяжне міг написати такі рядки: (читання напам’ять поезії учнем, що отримав випереджальне завдання)

ВЕСЕННИЕ ВОДЫ

Еще в полях белеет снег,


А воды уж весной шумят -
Бегут и будят сонный брег,
Бегут и блещут, и гласят...

Они гласять во все концы:


"Весна идет, весна идет!
Мы молодой весны гонцы,
Она нас выслала вперед!"

Весна идет, весна идет!


И тихих, теплых майських дней
Румяный, светлый хоровод
Толпится весело за ней.

Учитель Які враження викликала у вас картина весняної природи?

Які настрої переважають у поезії?Учні У кожній строфі вірша звучить святкова музика весни: «воды уж весной шумят», «бегут и блещут, и гласят», «хоровод толпится весело за ней». Створюється враження веселощів у природі, ігри, забав. Ось як чудово Тютчев описує весняний пейзаж.

Робота з інформаційною карткою (учні знайомляться з такими стилістичними прийомами як звукопис і асонанс)

Асонанс – часте повторення голосних звуків у віршованому рядку чи строфі.

Звукопис - вживання в художньому, віршованому тексті однакових чи подібних звуків.

Учні доводять використання автором прийому асонансу (У вірші автор використовує 30 разів голосний звук “а”. Такий повтор голосного звука надає поезії урочистості і сприяє передачі святкового настрою.)Учитель Тютчев володів рідкісним умінням помічати й увічнювати в слові те, повз що тисячі людей щодня проходять байдуже, без жодного здивування: звичайну травневий грім, веселе дзюрчання весняних струмочків, тонку осінню павутинку на стерні скошеного поля. Саме це вміння зупинити мить звичайнісінького життя, відтворити якусь ледь помітну рису обличчя Природи і є однією з найхарактерніших ознак його поезії.

Учитель української літератури Українські поети М.Рильський, П.Тичина захоплювалися пейзажами, природа хвилювала їх до сліз, вони часто ототожнювали її з живою істотою. Зручно вмощуємось на сходинках і послухаємо усні розповіді ваших товаришів - етюди про зиму.

Пригадайте, що таке етюд?Учень Етюд – це невеликий за формою художній твір, написаний на основі вражень і спостережень за картинами природи.

( Прослухування пейзажних етюдів)Учень Зима – моя улюблена пора року. Вона красива, білосніжна, але сувора, морозна. Зима - чарівниця одягла в теплі шубки дерева і кущі, начепила кошлаті шапки на дахи будинків. Люблю ходити м’яким, пухнастим сніжним килимом.

Учень Зима для мене - це різдвяні свята. Скрізь чути дзвінкий сміх колядників. Морозець щипає за щічки, рипить сніжок під ногами, замерзлі дерева протягують один одному гілки у теплих рукавичках.

Учитель У творчості багатьох українських поетiв значне мiсце посiдає тема оспівування природи рідного краю. Природа тут, як музика. Тонка, нiжна, неповторна, вiчномінлива і прекрасна. Вона завжди гармонує або контрастує з настроями, почуттями людини. Найвизначнiшим поетом в змалюваннi рiдної природи вважається М. Рильський. У ліричних поезіях вiн тонко вiдчуває красу рідної природи, художнiм словом умiє намалювати яскраву пейзажну картину.

(Учні, котрі отримали індивідуальні випереджальні завдання, читають поезії М.Рильського «Розмова з другом», П.Тичини «Блакить мою душу обвіяла», сучасного поета А.Наута про природу.)Вартові зими А.Наут

На кордонах на південних

Вартові зими стоять:

Сніг і лід, мороз щоденний;

Все чатують і не сплять.
Завиває сильний вітер;

З ним мороз обходить світ.

Та висять бурульки з стріхи,

Наче стріли ждуть політ.


Ожеледиця зимова

Швидко не дає пройти.

Сніговик стоїть з мітлою

Береже зими сніги.


Охорона вправна зовсім,

Але ранок той настав.

Завітала пані в гості:

Русі коси, стрункий стан.


Як безмежність її очі,

А вбрання – зелений світ.

Ніжна посмішка дівоча

Розтопила сніг і лід.


Щезли миттю охоронці –

Зникла з ними і зима.

Скрізь тепло тепер і сонце -

Це прийшла до нас весна!


Весняна замальовка А. Наут

Вже стало тісно у бруньках листочкам

На волю хочуть, щоб побачить світло.

Блаженно мріють, щоб під теплим сонцем

З квітками разом у весні розквітнуть.

Вже стало небо все весняно- дивним,

А в нім птахи малюють все круги.

Верба безстрашно й прогресивно

Дарує котики у променях весни.
(Бесіда за прослуханими творами)
Учитель Які художні засоби використовують поети для змалювання пейзажу?

Учень Поети для змалювання пейзажів використовують епітети, порівняння, метафори.

Учні дають визначення художніх тропів.Робота з інформаційними картками «Тропи».

Робота в мікрогрупах: кожній із груп знайти в тексті вірша художні тропи, пояснити їхню роль.

Учитель За допомогою яких деталей поети передають красу природи? Які засоби слова вони використовують для змалювання природи? Які враження викликали у вас ці твори?

(Учні доводять, що у віршах поетів природа олюднена, наділена властивостями живої істоти. За допомогою яскравих епітетів, порівнянь та метафор «вартові чатують сніг і лід», «завиває сильний вітер», «бурульки, наче стріли ждуть політ», «ліс зустрів мене,як друга». Поети створюють яскраві словесні полотна – пейзажі. Повторенням приголосних звуків «р», «ж», «ш», «ч» підсилено виразність звучання текстів,образно змальовано картини природи.)Учитель На нашому порозі вже скоро з’явиться весна. А чи знаєте ви як зустрічали весну в давній Україні?

Учень Весна несла життя, тому наші пращури з нетерпінням чекали її приходу. В кожному селі влаштовували обрядове дійство на березі річки чи ставка. Дівчата водили хороводи, розносили «жайворонків» - символ весни по селу. Хлопці заздалегідь готували ось такі опудало зими,(показує опудало) яке потім спалювали.
Рефлексія

Чому твори мистецтва, написані багато років тому, ми і тепер слухаємо та читаємо із великим задоволенням, одержуємо від них естетичну насолоду?


III. Підбиття підсумків

Учитель Музика і поезія – це така сила, що ронить в душу людини зерна доброти і любові, краси, а краса і любов – вічні.

IV. Оцінювання роботи учнів.

Кондуктор Шановні пасажири, наша подорож « шкільним трамвайчиком» підійшла до кінця, просимо звільнити вагончики. Обережно, двері зачиняються. Трамвайчик направляється у депо.

V. Домашнє завдання.

Підготуватись до конкурсу на кращого декламатора поезій про природу.
Каталог: doc -> files -> news -> 280
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
280 -> В. Сухомлинський. Красиві слова І красиве діло


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» icon„Поезія це завжди неповторність
Тема: „Поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі. Ліна Костенко
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconПоезія це завжди неповторність
Віртуальна книжкова виставка “Поезія – це завжди неповторність”
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconПитання до семінару За темою: «Роман Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грея»
Поясніть, як ви розумієте слова Г. Лессінга: Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу точнісінько так, як потворність...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconУрок Відлуння бахівських образів
Музика весь час з нами. А чи могли б ви, колеги, уявити своє життя без музики? Що означає музика у вашому житті? Музика існує для...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconКонспект уроку Хідурок у Організація учнів до роботи
...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconАнатолій костецький все — як насправді
День народження — це завжди гарно. А коли тобі до того ж минає десять років — то й зовсім пречудово. І що б там не було, а ти цілий...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconДовідка про стан патріотичного виховання учнівської молоді Києво-Святошинського району Питання національно-патріотичного виховання завжди було актуальним
Питання національно-патріотичного виховання завжди було актуальним. Від дідів та прадідів, батьків та матерів передається почуття...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconКнига вчить, як на світі жить Душі людської доброта Грамоти вчиться завжди знадобиться
Правила поведінки під час уроків І на перервах. Поведінка в їдальні, в бібліотеці
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconШевченко І музика
Ми більше говоримо про кріпака, а не про академіка. А проте це важливий факт, який допомагає осягнути всю велич І багатогранність...
«Поезія і музика це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» iconУроки українського читання тема. Галина Комарова «Тарас Шевченко» (Скорочено). «Тарасові пісні»
Мета: поглибити уявлення учнів про творчість Т. Г. Шевченка, розкрити багатство душі поета; удосконалювати знання дітей про те, що...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка