Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давниниСторінка1/5
Дата конвертації13.04.2017
Розмір0,86 Mb.
  1   2   3   4   5

Арсенюк Марина Владиславівна

Портрети

українських та зарубіжних письменників

4

клас


Літературне читання 4клас

У країні давнини

Міфи

1.Сергій ПлачиндаВід міфу до казки

2.Богдан Чалий

3.Леонардо да Вінчі

Краса світу в художньому творі

Лірика

4.Тарас Шевченко

5.Микола Гоголь

6.Іван Франко

7.Василь Симоненко

8.Леся Українка

9.Марко Вовчок

10.Ліна Костенко

11.Іван Нечуй-Левицький

12.Дмитро Павличко

13. Іван Драч

14.Степан ЖупанинПейзаж у прозових творах

15.Іван Сенченко

16.Василь Чухліб

17.Михайло Коцюбинський

18.Олесь Гончар

19.Василь СухомлинськийУ країні дитинства

Жанри прози. Оповідання

20.Борис Грінченко

21.Всеволод Нестайко

22.Михайло Слабошпицький

23.Олесь Донченко

24.Олександр Довженко

25.Олександр Дерманський

У країні гумору

Гумористичні твори

26.Грицько Бойко

27.Іван Світличний

28.Ірина ЖиленкоКомічні оповідання

29.Остап Вишня

30.Григір Тютюнник

У країні знань

Твори з науковою інформацією. Науково-художні оповідання.

31.Ганна Черінь

32.Анатолій Давидов

33.Паола УтевськаІсторичні оповідання

34.Антін ЛотоцькийПригоди і дива у повісті-казці

35.Віктор БлизнецьУ країні світової літератури

Твори зарубіжних письменників

37.Микола Носов

38.Льюїс Керрол
Схвалено методичною радою відділу освіти Кам’янець-Подільської РКМ

(протокол №4 від 07.10.2015р.)

Рецензенти:

Столярчук Л. О. - методист відділу освіти Кам’янець-Подільської РДА

Безродна М. О. - методист відділу освіти Кам’янець-Подільської РДА

Укладач: Арсенюк Марина Владиславівна – вчитель початкових класів

Вищої кваліфікаційної категорії Баговицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Портрети українських та зарубіжних письменників: Наочний посібник для 4класу: Кам’янець – Подільський, 2016.- 38 карток.

Комплект портретів сформовано відповідно до чинної нової навчальної програми для 1-4 класу загальноосвітніх навчальних закладів затверджені наказом МОН № 1495 від 22.12.2014 року та наказом МОН № 584 від 29.05.2015 року із літературного читання. Він містить 38портретів, що вивчають протягом навчального року в 4класі за підручником Віри Науменко

«Літературне читання»

На портретах стисла довідка про кожного автора включає основні відомості про життя і творчість.

Карти будуть корисні для роботи на різних етапах уроку й допоможуть

краще засвоїти програмовий матеріал.

Працюючи з посібником послідовно і систематично,ви створюєте дітям ситуацію успіху у навчанні.

http://svitppt.com.ua/images/11/10759/770/img0.jpg

Hocoв Микoлa Микoлaйoвич

(1908-1976),

pocійcький paдянcький пpoзaїк, дpaмaтypг.

Біографія

Hapoдивcя 10 (23) лиcтoпaдa 1908 в Kиєві в cім'ї aктopa-ecтpaдники. Pізнoбічнo oбдapoвaний xлoпчик, Hocoв з гімнaзійниx poків зaxoплювaвcя мyзикoю, тeaтpoм, твopчіcтю - пopяд з шaxaми, фoтoгpaфією, eлeктpoтexнікoю, paдіoaмaтopcтвoм і т.д. Бyв гaзeтним тopгoвцeм, зeмлeкoпoм, кocapeм і т.п., в 1927-1929 нaвчaвcя в Kиївcькoмy xyдoжньoмy інcтитyті, звідки пepeвівcя в Мocкoвcький інcтитyт кінeмaтoгpaфії (зaкінчив в 1932). У 1932-1951 - peжиcep-пocтaнoвник мyльтиплікaційниx, нayкoвo-пoпyляpниx і нaвчaльниx (в т.ч. для Чepвoнoї Apмії, зacлyживши цим в 1943 opдeн Чepвoнoї Зіpки) фільмів.

Пoчaв пyблікyвaти oпoвідaння y 1938 (Bитівники, Живa кaпeлюx, Oгіpки, Чyдoві бpюки, Мишкoвa кaшa, Гopoдники, Фaнтaзepи тa ін, нaдpyкoвaні гoлoвним чинoм y «мaлюкoвoмy» жypнaлі «Мypзилкa» і cклaли ocнoвy пepшoї збіpки Hocoвa Tyк-тyк-тyк, 1945 ). У циx, a тaкoж нacтyпниx твopax (збіpки oпoвідaнь Cxoдинки, 1946; Beceлі oпoвідaння, 1947; Фaнтaзepи, 1957; Пpигoди Toлі Kлюквинa, 1961, і ін) Hocoв ввів в дитячy літepaтypy нoвoгo гepoя - нaївнoгo і poзcyдливoгo, пycтoтливoгo і дoпитливoгo нeпocидy, oдepжимoгo жaдaнням діяльнocті і щo пocтійнo пoтpaпляє в нeзвичaйні, чacтo кoмічні cитyaції.

Живий, динaмічний мoвy, cюжeтнa цікaвіcть, відміннe знaння xлoп'ячoї пcиxoлoгії відpaзy зpoбили твopчіcть Hocoвa цікaвим для мільйoнів юниx читaчів. Ocoбливo шиpoкy пoпyляpніcть зaвoювaли йoгo пoвіcті для підлітків Beceлa cімeйкa (1949), Щoдeнник Koлі Cиніцинa (1950), Bітя Мaлєєв y шкoлі і вдoмa (1951; Дepжaвнa пpeмія CPCP, 1952). Ocтaння ycпішнo виpішyє oднy з нaйcклaднішиx зaвдaнь xyдoжньoї літepaтypи для дітeй: збyдyвaння бeз нyдьги, пoкaз eвoлюції дитячoгo xapaктepy в пoдoлaнні влacниx нeдoліків (ліні, нeopгaнізoвaнocті, бeзвідпoвідaльнocті) бeз нaтяжoк і знижoк, в пpиpoднoмy, opгaнічнoмy і зaxoплюючoмy виклaді лeгкo пізнaвaниx пoдій шкільнoї тa «дoмaшньoї »життя підліткa.

Дoвгoтpивaлy пoпyляpніcть і любoв читaчів oтpимaлa тpилoгія Hocoвa, щo включaє poмaни-кaзки Пpигoди Heзнaйкa тa йoгo дpyзів (1953-1954), Heзнaйкo в Coнячнoмy міcті (1958) і Heзнaйкo нa Міcяці (1964-1965; Дepжaвнa пpeмія PPФCP ім. H.K.Kpyпcкoй , 1969). Tyт в дoтeпній yмoвній фopмі aвтop знaйoмить юнoгo читaчa з ocнoвними зaкoнaми людcькoгo cпівжиття, зaмінюючи в пepшиx двox чacтинax peaльні coціaльні кoнфлікти пpoтиpіччям між «дopocлoю» cвітoycтpій і «дитячим» cвітoглядoм гepoїв, a в ocтaнній чacтині, oxapaктepизoвaнoї caмим aвтopoм як нayкoвo-фaнтacтичнa пoвіcть пpo ocтaнніx дocягнeнняx тa пepcпeктивax poзвиткy paдянcькoї нayки в гaлyзі paкeтoплaвaнія і тeлeмexaніки, зіштoвxyючи юнoгo читaчa і з cepйoзними пpoблeмaми мoжливoгo кoнфліктy знaння і мopaльнocті, цивілізaційнoгo і дyxoвнoгo пoтeнціaлy людини.

http://avt-11.foto.mail.ru/mail/anatoliy.davidov.67/_avatar180?1371643046

Анато́лій Іва́нович Дави́дов

(нар.1938)

український письменник. Член Спілки письменників України від 1976. Заслужений працівник культури УРСР (1988).

Біографія

Народився 8 лютого 1938 в с. Бочечки (за іншими даними —

Бочки) (тепер Конотопського району Сумської області) в сім'ї вчителів.

Закінчив 1960 факультет природознавства Ніжинського педінституту. Працював учителем біології. Деякий час був на комсомольській, від 1969 — на партійній роботі. Завідував відділом природознавства у журналі «Знання та праця», 1975–1984 був головним редактором журналу «Барвінок», від 1984 — директором видавництва «Молодь».

Друкується від 1961. Створив для дітей та юнацтва багато книг. Серед них і науково-художні, де розповідається про життя природи. Перша книжечка «Ширшає виднокруг» вийшла 1967, далі — «Сонячні вершники» (1969), «Експедиція „Суничка“» (1971), «Катамаран» (1974), «Голубий патруль» (1974), «Без креслень і кельми» (1975), «Знай, люби, бережи» (1979), «Скарб» (1980), «Сонечко спить у дзвониках» (1986), «Озивайко» (1987), «Не так вже й тісно на Землі» (1987), «Пригоди Озивайка», «Цілющий камінь», «Про Озивайка, лісовий люд та їхні незвичайні пригоди» та ін. Збірка повістей та оповідань «Не так вже й тісно на землі» дістала високу відзнаку — премію Лесі Українки.

Окремі твори перекладено російською, білоруською, казахською, узбецькою, молдавською, німецькою, чеською, словацькою та ін. мовами.

Твори Давидова приваблюють глибоким знанням природи, любов'ю до неї, а також розумінням внутрішнього світу дітей. Письменник прагне прищепити їм бажання вивчати світ рослин і тварин, берегти його. Він пише й про людські стосунки, про дитячі справи, пригоди, вчить шанувати сучасне й минуле.

Цікаве оповідання «Вдячність» із циклу «Таємниці старого дуба». Дуб, наче жива істота, спостерігає все, що діється навкруги, пригадує своє довге життя, піклується про жолуді, які продовжують його рід. Але у дубі — дупло, й пишатися серед дерев йому вже недовго… Та ось приїхали до лісу люди — вчитель з учнями, полікували стовбур, замазали дупло, обгородили. І тут дуб із вдячністю впізнає у старому вчителеві юнака, якого він порятував у роки війни від ворога.

Оповідання це близьке до казки, які теж пише Давидов. Найкраща з них — про Озивайка, лісового хлопчика, який доглядає ліс, дружить з тими, хто любить природу.

фотографії лотоцький антін львович
Анті́н Льво́вич Лото́цький

(1881 1949)

український громадський діяч, учасник національно-визвольних змагань 19141920 років, активний діяч Пресової Кватири Українських Січових Стрільців, учитель Рогатинської приватної гімназії, дитячий письменник, журналіст і видавець.

Біографія

Донедавна ім’я цього талановитого і надзвичайно плодотворного письменника, журналіста, видавця педагога й громадського діяча було маловідоме сучасним читачам. Його творчість випала з уваги українського літературознавства і критики, його твори не видавали. А найбільшим “злочином” Антона Лотоцького було те, що він добровільно став у лави Українських Січових Стрільців і поряд з іншими письменниками воював за державність України.

Антін Лотоцький народився 13 січня 1881 р. в с. Вільховець, нині — Бережанського району, в сім’ї галицького педагога і письменника Льва Лотоцького. Літературний талант в Антона проявився рано. Уже під час навчання в Бережанській українській гімназії він разом з братом Володимиром видав гумористичний журнал “Небелиці”.

Вступив на філософський факультет Львівського університету, слухав курс лекцій з історії України, співпрацював з редакцією щоденника “Діло”, продовжував займатися літературною працею.

У 1911 р. А. Лотоцький став учителем гімназії у Рогатині. Працюючи тут, продовжував постійно займатися літературною творчістю.

Був співредактором стрілецьких часописів.

Після війни А. Лотоцький повернувся у гімназію в Рогатині. Вчителюючи, видав кілька своїх книжечок: “Пан Коцький”, “Вільгельм Тель” (обидві — 1920), “Смертне зілля”, “Червона Шапочка”, “Чорнокнижник з Чорногори” (всі — 1921).

У 1923 р. залишив вчительську працю, щоб займатися насамперед письменницькою і видавничою діяльністю. Разом з М. Угрином-Безгрішним вони того ж року заснували у Рогатині видавництва “Журавлі”, “Сині дзвіночки”, видавали журнал “Рогатинець” — орган Українського педагогічного товариства. У ньому було вміщено гостросюжетні твори А. Лотоцького.

Свої вірші він підписував псевдонімом “Я. Вільшанко”, публіцистичні твори на потребу дня — “Лотон”, байки і сатири — псевдонімом “Тото-Долото”. Одну за одною видавав книги: повість “Наїзд обрів” (1923), “Пригоди Лиса Микити”, “Казка про Шевченка…” (обидві — 1924), “Сон місячної ночі”, “Царівна-жаба”, повість “Кужіль і меч” (1927), сценічна картина “В ніч святого Миколая” (1931), “Відкриття Канади”, “Іван і Гануся. Драматична казка” (обидві — 1932), “Історичні оповідання”, “Перша проща” (обидві — 1933).

Неоціненною заслугою А. Лотоцького була його участь у львівському часописі “Світ дитини”. Жодне число журналу не обходилося без віршів, оповідань, драматичних сценок, які належали перу нашого земляка. А. Лотоцький, як знавець багатьох іноземних мов, ознайомлював українських дітей з кращими зразками світового письменництва. У цьому ж виданні письменник надрукував цикл краєзнавчих оповідань.http://sjogodni.org.ua/img/imena/bohdan/bohdan_chalyi.jpg

Богда́н Йо́сипович Ча́лий

( 1924 —  2008)

український письменник, лауреат премії ім. М. Островського.

Біографія

Народився Богдан Чалий у м. Києві в сім’ї лікарів. Дитинство його минуло в містечку Ізяслав, на зелених берегах Горині. Залишаючись сам (батьки цілими днями працювали в лікарні), хлопчик ловив із друзями рибу та птахів, пас вночі коней. Дід працював у лісництві, тому батько Богдана знав чимало цікавих історій. Маленьким Богдан любив слухати його розповіді про тварин та птахів. Батько й сам вигадував для сина казкові оповідки. У домівці Богдана проходили «курс лікування» різні тварини. Кожного року зимували птахи, поранені перепілки та лелеки. Батько приносив синові «на виховання» маленьких кізочок, лисиць, їжаків та зайчат.

Потім батьків направили працювати на Київщину, до Ірпеня. Там Богдан пішов до школи, займався в літературному гуртку. Ще школярем він побачив надрукованим у газеті свій перший вірш, присвячений героїчній Іспанії. Тоді ж отримав третю премію на республіканському конкурсі юних літераторів. Хлопчик зачитувався пригодами М.Трублаїні, фантастикою Розкрив для себе світ Джека Лондона, Теодора Драйзера, Марка Твена. Закінчив Богдан школу в 1941 р. з відзнакою, яка давала йому право вступу до університету без іспитів. Він мріяв вчитися… Двадцять першого червня з класом поїхав на екскурсію до Канева. Перший день війни зустрів на Чернечій горі. Батьки одразу ж були демобілізовані на фронт, а Богдана В.Владко, пізніше — творами Діккенса, Мопассана, Ремарка та Хеменгуєя. направили вчитися до Орджонікідзенського піхотного училища.

У 1942 р. молодий офіцер вперше вступив у бій в горах Кавказу. В місцевій газеті друкував свої вірші.

З фронту Богдан Чалий повернувся з орденами Вітчизняної війни 2-го ступеня, Червоної Зірки, «Знак Пошани» та медалями. Вступив на факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка.
Працював у редакціях газет «Зірка» завідувачем відділу, літпрацівником газети «Молодь України», з 1951 р. — головним редактором журналу «Барвінок». У 1948 р. був обраний секретарем правління Спілки письменників України.

Перша книжка Б.Й.Чалого для дітей «Ясного сонячного ранку» вийшла 1947 р. Письменник багато подорожував світом. Зокрема, побував у Чехосло-ваччині, Польщі, Франції, Марокко, Бельгії, Голландії, Канаді.

За книжки «Ласкаво просимо!» і «Як Барвінок та Ромашка у вирій літали» письменник удостоєний Республіканської комсомольської премії ім.М.Островського (1972). Головною темою творів Богдана Чалого є дружба народів та мир між ними, краса землі та природи.

Казка «Барвінок і весна». Саме за цей твір Богданові Чалому 1974 р. на XIV конгресі Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури присуджений Почесний диплом Міжнародної премії імені казкаря Г.К.Андерсена.


.

грицько бойко.jpg

Бойко Григорій Пилипович (Грицько Бойко)

( 1923— 1978)

радянський, український письменник, поет і перекладач, член Спілки письменників СРСР.

Біографія

Народився 5 вересня 1923 року в селі Оленівці на Донеччині в сім'ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він вчився в Оленівській рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи.

Після закінчення школи Грицько Бойко пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Служив рядовим кулеметного взводу, а потім і офіцером-зв'язківцем. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений і контужений. Удостоєний бойових урядових нагород.

Після війни Грицько Бойко став студентом українського відділу літературного факультету Донецького педагогічного інституту. У 1949 році закінчив його з відзнакою. Кілька років він працював в обласній газеті «Радянська Донеччина» та літературним консультантом Донецької філії Спілки письменників України.

Початком своєї літературної діяльності Г. Бойко вважав 1950 рік, коли в Донецькому обласному видавництві вийшла його перша збірка віршів «Моя Донеччина». Адресована вона була дорослим, а вже наступного року вийшла в світ збірка його поезій для дітей «Будем шахтарями».

Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт — ось «знамениті» персонажі його чудових віршів та поем.

Грицько Бойко писав у своїх творах про рідний край — Донеччину, про героїчну працю шахтарів. Це збірки: «Будем шахтарями», «Ми з Донбасу», «Шахтарочка».В інших творах він розповідав дітям про їхніх ровесників за рубежем: «Два хлопчики Сміти», «Славків гість», «Діти Чілі». Є серед написаного Грицьком Бойком і п'єси-казки: «Космічна подорож» та «Про Андрійка і Терпця». Популярним жанром у поета були також скоромовки-спотиканки та загадки. Вони змушують сміятися і думати, збуджують цікавість та увагу.

Із захопленням Грицько Бойко працював для дошкільнят. Для них він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.

Грицько Бойко не тільки поет-гуморист, а й поет-перекладач. Для українських дітей він переклав твори С.Маршака, К.Чуковського, А.Барто, С.Михалкова, а також інших поетів.

Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей.http://bigfoto.in.ua/wp-content/uploads/2015/04/046.jpg

Васи́ль Андрі́йович Симоне́нко

(1935 —  1963 )

український поет і журналіст, шістдесятник.

Біографія

Василь Андрійович Симоненко народився 8 сiчня 1935 року в глухому поселенні Біївці Лубенського району на Полтавщині в сім'ї колгоспників. Дитинство його, за словами Олеся Гончара, чуло ридання матерів, що божеволіли від горя над фронтовими похоронками. Скупе на ласку було, мінами й снарядами бавилося його дитинство, коли від запізнілих вибухів десь біля степового вогнища ставали інвалідами діти — ці найбезвинніші жертви війни...

Протягом 1942 - 1952 pp. майбутнiй поет навчався в школi: 4 класи у Бiïвцях (1942 – 1946 рр.), решта - у сусiднiх селах Єнькiвцях (1946 – 1947 рр.) i Тарандинцях (1947 – 1952 рр.). У 1952 р. закiнчив iз золотою медаллю середню школу в Тарандинцях та вступив на факультет журналiстики Киïвського унiверситету iменi Т. Шевченка. Писати вірші почав ще в студентські роки, але в умовах прискіпливої радянської цензури друкувався неохоче: за його життя вийшли лише збірки поезій "Тиша і грім" (1962 р.) і казка "Цар Плаксій і Лоскотон" (1963 р.).

Одержавши 1957 р. диплом "літописця сучасності", працював у редакціях газет "Черкаська правда" (1957 - 1960 рр.), "Молодь Черкащини" (1960 - 1963 pp.), власним кореспондентом "Робітнича газета".

Напровесні 1960 року в Києві з волі пробудженого хрущовською "відлигою" юнацтва був заснований Клуб творчої молоді. Хоча на той час Симоненко жив і працював у Черкасах, проте разом з Аллою Горською й Іваном Драчем, Ліною Костенко й Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком і Василем Стусом, Миколою Вінграновським і Михайлом Брайчевським він став душею і окрасою цього Клубу. Охоче роз'їжджав по Україні, як загальновизнаний поет брав участь у літературних вечорах і творчих дискусіях, виступав перед робітничою та сільською молоддю, прагнучи пробудити в душах ровесників національну самосвідомість і жагу до національного відродження..

1962 р. Василь Симоненко став членом СПУ та планував вступати до аспiрантури Iнституту лiтератури АН УРСР.

Протягом короткого життя Василь Симоненко написав поезiï, провiдною темою яких є любов до рiдноï землi, вiдповiдальнiсть за ïï долю, новели, пробував створити кiносценарiй зi студентського життя, став автором численних статей, театральних i лiтературних рецензiй, створив три казки для дiтей i дорослих: "Цар Плаксiй i Лоскотон", "Подорож в краïну Навпаки",

Протягом п'ятнадцяти рокiв забороняли видання творiв Василя Симоненка.З неймовірними труднощами Василевим друзям доводилося "пробивати" у світ кожну його книжку. І все ж завдяки колективним зусиллям читач дістав змогу одержати Симоненкові "Земне тяжіння" (1964 р.), збірку новел "Вино з троянд" (1965 р.), "Поезії" (1966 р.), "Избранная лирика" (1968 р.), "Лебеді материнства" (1981 р.), том вибраних поезій (1985 р.).

Василевi Симоненковi посмертно присуджено Державну премiю Украïни iменi Т. Шевченка у 1995 р.

василь чухліб
Васи́ль Васи́льович Чу́хліб

(19411997 )

український письменник,журналіст, громадський діяч, літературознавець, член Спілки письменників і Спілки журналістів Радянського Союзу та України. Лауреат 

В. Чорноус, В. Чернігівець.

Біографія

Василь Чухліб народився в селі Лебедівка на благословенній землі древньої Чернігівщини, і мальовнича краса її природи з малих літ глибоко запала йому у серце, щоб вихлюпнутися схвильованими рядками в його поетичній прозі.

Семирічку Василь закінчував у сусідньому селі Соколівці, куди переїхали батьки після війни, а десятий клас хлопець закінчив у місті Острі. Районна газета «Правда Остерщини» опублікувала перший вірш Василя Чухліба, коли він був ще учнем середньої школи. А по закінченні школи хлопця запросили на роботу до редакції цієї газети. Тут він і розпочав свій трудовий шлях — то пішки, то на велосипеді, то на попутному транспорті дістаючись до найвіддаленіших сіл району і повертаючись до редакції з репортажами, статтями, нарисами. Потім Василь вступив на мовно-літературний факультет Київського педагогічного інституту. Здобувши диплом викладача мови та літератури, він деякий час працював учителем у місті Добропіллі на Донеччині та в місті Обухові на Київщині.

У 1970-ті роки новели В. Чухліба, надруковані в періодиці, привернули увагу редакції журналу «Малятко», і тоді письменникові запропонували виступити з оповіданнями для дітей. Згодом з творів, надрукованих у «Малятку», склалася перша книжечка молодого літератора «Хто встає раніше». Пише В. Чухліб короткі оповідання та казки — прозорі, як кришталь, тихі, як тепле літо. Більшість із них — про природу. Письменник просто, без зайвих сюжетних ходів і вигадок малює сучасний світ, у якому діють дорослі та діти, які так чи інакше перебувають на природі. Представників природного світу автор наділяє тими рисами, характером та поведінкою, які властиві добрим та лихим людям. В усіх героїв творів В. Чухліба — людей, тварин, рослин — є одне спільне: вічно молода річка Десна.

В. Чухліб наділяє тварин людською мовою, почуттями, характером і поведінкою, зберігаючи при цьому й те, що притаманне природі тварин. Цікаві сюжети казок, мальовничі подробиці, виразний діалог, тонкий гумор — все це приваблює маленького читача. Письменник уникає повчального тону, даючи дітям можливість самим осмислити мораль творів. Більшість новел В. Чухліба є автобіографічними. Письменник запрошує дітей пильніше поглянути навколо себе та навчає їх любити свою малу батьківщину — бути в лісі, лузі чи на річці не пасивними спостерігачами, а добрими помічниками всьому живому. 

Творчість Василя Чухліба відзначено літературними преміями ім. Наталі Забіли (1988) та ім. Лесі Українки (1996). Окремі твори письменника видавалися за кордоном, де перекладалися англійською, азербайджанською, білоруською, казахською, литовською, російською, словенською мовами: багато його оповідань і казок увійшли до вітчизняних підручників і читанок для молодших класів.http://dspace.tnpu.edu.ua/images/stories/vustavka/syxomlunskuj/1.jpg

Каталог: public -> img -> diyalnist -> konkursy -> ohnshr -> material
public -> 1. Історичні умови розвитку літератури в Західній Україні до 1939 р
public -> На навчальний рік 5 год. На тиждень год
public -> Анатолiй Георгiйович Костецький Про нього (1948 2005)
public -> Поезія “срібного століття” Символізм
material -> 2016 рік відділ освіти кам’янець –подільська райдержадміністрація
material -> Хмельницька область Кам’янець-Подільський район
material -> Відділ освіти Кам’нець-Подільської райдержадміністрації Особистісно-орієнтовне навчання на уроках української


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5

Схожі:

Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconБілогірський райметодкабінет Біографічний помічничок-довідничок Щеховська Лариса Василівна
Посібник містить короткі цікаві біографічні відомості про дитячих українських та зарубіжних поетів І письменників, твори яких вивчаються...
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconЛітературні українські казки Розробка уроку позакласного читання 3 клас
«Казки українських письменників», розширити уявлення учнів про літературну казку
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconКазки зарубіжних письменників
Мета: Вчити свідомо сприймати художні тексти, визначати головну думку в прочитаному творі, зацікавити учнів творчістю зарубіжних...
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconУкраїнські письменники дітям (експрес-подорож) Мета
Обладнання. Портрети українських письменників, книжкова виставка, музичне оформлення, слайди, ілюстрації
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconКонкурс на краще виразне читання за особами казки Лесі Українки «Біда навчить»
Літературне читання 4 клас павло тичина. Де не глянь — колоски
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconТвори зарубіжних письменників
Мета уроку: познайомити учнів з казкою О. С. Пушкіна «Казка про царя Салтана…», з життям та творчістю поета. Формувати навички виразного...
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconЛітературне читання
Календарне планування здійснено на основі підручника "Літературне читання" О. Я. Савченко. Крім підручника, використано навчальні...
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconМета: розкрити учням значення творчості "празької школи" українських письменників у розвитку національного літературного процесу, ознайомити із доробком окремих письменників. Тип уроку
Празька школа українських письменників. Українські письменники в діаспорі, інтелектуальна лірика поетів «празької школи». Стисла...
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconКалендар ювілеїв українських та зарубіжних діячів (письменників, науковців, митців тощо), що відзначатимуться у 2014 році. У 2014 році виповнюється
Тараса Григоровича Шевченка (1814 1861), великого українського письменника, художника
Портрети українських та зарубіжних письменників 4 клас Літературне читання 4клас у країні давнини iconа клас Природознавство – ст. 90-91 (читати й відповідати на запитання) Українська мова – ст. 85, впр. Математика – ст Завд. 583, в. 584. Російська мова – ст. 100. Упр. 16. – Б клас
Літературне читання – на аркуші а-4 підготувати ілюстрацію до творів Шевченка Т. Г.; с. 93 (читати)


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка