Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1Скачати 74,07 Kb.
Дата конвертації08.09.2017
Розмір74,07 Kb.

Вікторія РачинськаПро патріотизм, віру та самоідентичність поляків,

або «Bóg honor i Ojczyzna»1Орел – вид, представлений у Національному Гербі Польщі

Поза різними практичними аспектами і рішеннями більш і менш важливих питань у випадку Польщі хотілося б зосередитися на двох її крилах – вірі та патріотизмі, єдністю яких бачу самосвідомість (принаймні важливу її частину) та вираженням яких є вільність і самостійність.2

У статті прагну розкрити деякі практичні способи формування патріотизму поляків і його прояви (хоча це, в принципі, взаємопов’язані та взаємовипливаючі дійсності).

Можу сказати тільки про вибрані прояви віри і самосвідомості поляків.

Лех Валенса – після офіційної реєстрації «Солідарності» в суді 10.11.2013.

Під свободою маю на увазі досить активне самоврядування, профспілковий рух, який, об’єднаний у Незалежну самоврядну профспілку «Солідарність», спричинився до мирної революції, кінцем якої стала політико-економічна трансформація країни, повалення комунізму та обрання Президентом Леха Валенси – колись звичайного електрика Гданської суднобудівної верфі ім. Леніна, пізніше - активного профспілкового діяча і засновника «Солідарності», тепер – лауреата Нобелевської премії миру).

Отже, почну з патріотизму, бо він найбільш видимо пропагується, проникає
в суспільне життя поляків, а особливо – мешканців столиці.У Варшаві також можна побачити багато червоно-білих (національні кольори Польщі) клумб, національну символіку на предметах одягу простих перехожих.


Ні, це не Павлік Морозов (бо у мене, якщо чесно, власне така перша асоціація була), Таким способом поляки поширюють історію і патріотизм серед найменших - гра «111».

У міському транспорті, наприклад, не так багато комерційної реклами, натомість звучать анонси історичних патріотичних фільмів, ігор для дітей, ненав’язливе пропагування краси рідної природи, що пліч-о-пліч іде з її охороною...

Уявіть лише – їдете, приміром, в автобусі на роботу, невиспаний, і чуєте: «Рік 1605-ий. Ми саме здобули Москву!» – І це на тлі лязкоту мечів та вигуків. У такий спосіб не дають забути про важливі історичні події. Маленький штрих, а характерний. І таких багацько. Чи не вибудовується національна самосвідомість такими простими діями?

А ось у вагонах столичного метро є схожі на київські екранчики. Із зацікавленням подивилась – там, як і в нас, історичний огляд дня транслюють, до того ж, переважно сторінки власної славної історії.На варшавському трамваї часто написано «Zakochaj się w Warszawie». І намальовано сучасний варіант гербу міста. Теж просто. Але чим не спосіб поширення того, що вони вважають гідним поширення?

На державному рівні у цій сфері діє Інститут національної пам’яті (dzieje.pl).

Є також портал pamiec.pl.

Мені навіть здалось, що тут жінки частіше носять червоні пальта і жакетики, ніж в інших державах…

Зацікавили встановлені в столиці досить масштабні пам’ятні знаки Варшавському повстанню (на фото зліва).

Бачите жінку з немовлям з лівого боку на фото? Звідки взято прототип? з фантазії архітектора? з гарної моделі? Зустріла якось чоловіка, який мені просто, з гордістю і насправді великим почуттям причетності сказав, що це – … його мати з його маленьким братом на руках виходить із варшавських катакомб. І історія миттєво оживає. Цей чоловік був настільки захоплений шанобливим ставленням із боку властей до його родини, що провів мене мало не до самого пам’ятника (хоча це було не по дорозі), а, йдучи, розказував, що нещодавно і сам там був із друзями з іншого міста. По суті – яка різниця, з кого змальовані люди на пам’ятнику. Головне, щоб він відображав історичну правду. У такий спосіб влада поширює… ні, не знання історії, щось більше, ґрунтовніше – пам'ять народу, національну самоідентичність.


На хресті: Герб Польщі та напис: «Віра, честь, батьківщина»

У варшавських костелах дуже часто можна почути проповіді, пов’язані з історією Польщі, в них закликається шанувати і пам’ятати її, повторюються конкретні історичні події; часто трапляється національна символіка. І мені чомусь здалося, що поляки більш релігійні.

Костели тут монументальні, велично красиві, настільки, що захоплює подих. Потрапляєш всередину – і думка напрошується, що з «цим Богом треба рахуватися».Багато костелів, як і інших пам’яток культури, були реставровані за кошти ЄС.

Релігійністю просякнуті багато сторін суспільного життя. Поміж іншого здивувало найбільш те, що у Кракові є площа Святого Духа, а ще велика кількість вулиць, певно, у всіх населених пунктах, названих на честь різних святих.

Трапилась реклама вистави гастролюючого по всій Польщі театру «Ale! TEATR» під назвою «Siostrunie» – «Сестрички» – комедійний сюжет якої розгортається навколо життя монахинь. Що й казати, в українському мистецькому житті тема не надто популярна і не надто розкрита.

Декілька слів про Конституцію Польщі. Безперечно,


в першу чергу вона є нормативним актом, прийнятим законодавчим органом.
Але також (звісно, з рядом похибок, неточностей, бо не в тому головна її роль) – віддзеркаленням культури, буття народу, його цілей, пріоритетів, цінностей, спрямованості. Конституція Польщі, судячи з її Преамбули, приймалася в турботі за Батьківщину. Цікаво, що звернення комунізму, про яке йшлося вище, було настільки важливе, що про відновлення можливості прийняття рішень державного значення суверенним і демократичним способом у 1989 році згадується у Конституції. Також неочікуваним було те, що на рівні з фашизмом і нацизмом забороненим є комунізм.

В іншій статті міститься зобов’язання держави виявляти особливу турботу про ветеранів війни за незалежність. Про це багато говориться в різних сферах суспільного життя поляків.

До речі, поляки мають дещо незрозумілий для українського розуму обов’язок – бути вірним своїй країні і турбуватися про суспільне благо.

Мене особисто ще здивували норми про «зв'язок та єдність зі співвітчизниками, розсіяними по світі» (навіть у Преамбулі). В іншій статті Конституції говориться, що культура «джерело самосвідомості польського народу, його існування і розвитку». І знову, «Польща допомагає полякам, які мешкають за кордоном, підтримувати зв’язки з національним культурним здобутком». І саме так робиться діють осередки польської культури (Інститут Адама Міцкевича, загальновідомі «Доми польські», Польський Інститут в Києві (polinst.kiev.ua). Також у Конституції є норми про те, що «особа, польське походження якої встановлено у передбаченому законом порядку, може постійно проживати на території Польщі». На мій погляд як юриста – це дещо занадто конкретні норми як для Конституції, яка покликана визначити основи державного ладу, прав і свобод людини і громадянина…

А реалізується це конституційне право осіб польського походження – постійно проживати на території Польщі за допомогою «Карти поляка». Вона значно спрощує отримання візи, надає можливість вчитися та провадити бізнес на правах польських громадян, гарантує суттєву знижку на проїзд у поїздах, (о, диво!) безкоштовне відвідання музеїв, і обіцяють надати такій особі першу медичну допомогу. Певно, це пов’язано з бажанням створити умови для приїзду на історичну Батьківщину «блудних синів». Цікаво нам в Мінзакордонних справ це пояснили: «Все ж, українці ближчі за головними ознаками до поляків, ніж деякі інші народи. Легше співпрацювати». І міліції легше контролювати, що теж важливо.

Конституція РП також містить, з одного боку, зрозуміле, а з іншого – досить специфічне формулювання: «Адміністративно-територіальний устрій забезпечує децентралізацію влади».


Для порівняння, у нашій рідній Конституції міститься норма: «Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади...»

Не вдаючись у подробиці, можу сказати, що місцевим органам влади тут надані значно ширші повноваження, ніж на Україні. Це сприяє громадській активності на місцевому рівні, де, власне, і вирішуються питання їхнього щодення. А громадський контроль стимулює краще виконання владою своїх обов’язків. У цій сфері діють такі портали, як konsultacje.um.warszawa.pl.


Карта Польщі із поділом на гміни. Станом на

01.01.2013 у Польщі нараховується 2479 гмін.

На останок – профспілковий рух. Це вже наші часи. А точніше, у вересні 2013 року біля 30 000 осіб вийшло (а точніше – приїхало) на вулиці Варшави, щоб заявити про свої права і домагатися підвищення зарплати і т.д.

Отже, Польща справляється з пропагандою патріотизму досить сучасними способами.

Між іншим, у них за правилами правопису «Поляк» пишеться з великої літери (як, переважно, і всі національності). У відповідь на це так і хочеться сказати: «Дорогі співвітчизники, давайте будемо себе Любити! І пишатися своєю національністю і Батьківщиною».

Зухвалу думку висловив Пан Лєшек Кєнєвич (Leszek Kieniewicz), директор Бюро Зовнішніх Справ та ЄС Сейму РП: «Треба, щоб іншим людям хотілося бути українцями!».

Насамкінець – фото, яке промовляє:

«Шануймо себе і своє!»1 «Бог, честь і Батьківщина» - офіційний девіз польських збройних сил.

2 Відразу прошу зробити скидку на те, що описую не стільки реальну країну, скільки мої особисті враження від неї, які базуються на досить обмеженому досвіді перебування у ній. Тому, описую деяку модель, яку помітила, що, в принципі, є спрощенням, адже жодну реально існуючу мінливу дійсність не можна звести до сталої моделі. Тож, спробувала описати явища, які для мене виглядають важливими, і помітити зв’язки між ними. Теж хочу закцентувати увагу, що в жодноу разі дане дослідження (хоча й засноване воно на порівнянні) не можна трактувати як будь-яке узагальнення. Моєю метою є показати цікаві особливості і поставити питання їх розумного впровадження. Щиро сподіваюся, що це скромне дослідження стане у пригоді, особливо тим, хто буде будувати новий суспільний лад нашої Батьківщини, України, у тому числі – майбутнім дослідникам самої Польщі.
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconКрилаті вирази вислови цитати Про Батьківщину та патріотизм. Про рідну мову, українську пісню

Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconАфоризми про Батьківщину та патріотизм, про рідну мову та українську пісню
Свою Україну любіть. Любіть її Во врем'я люте. В останню тяжкую минуту За неї Господа моліть
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconПро віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці
Мета: Формувати вміння аналізувати прозовий твір, використовуючи отримані раніше знання аналізу
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconВислови та афоризми про Батьківщину та патріотизм
В. Бєлінський Усвідомлена любов до свого народу не поєднується з ненавистю до інших
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconВислови відомих людей про Батьківщину, патріотизм
Для нас дорогі батьки, дорогі діти, близькі, родичі; але всі уявлення про любов до чого-небудь поєднані в одному слові
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconАфоризми з історії
Щоб писати історію гідним чином, потрібно забути про свою віру, свою вітчизну, свою партію. П. Буаст
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconРозробка уроку з теми
«Розвиток зв’язного мовлення (усно). Власні роздуми про сенс людського буття,патріотизм,романтичний максималізм,почуття власної гідності...
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 icon«Шевченко великий поет України»
Розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, збагачувати словник дітей образними словами. Виховувати патріотизм, любов до української...
Про патріотизм, віру та самоідентичність поляків, або «Bóg honor I Ojczyzna»1 iconТема. «На шлях я вийшла ранньою весною І тихий спів несміливий заспівала». Леся Украінка. Розповідь про письменницю. Мета
Мета. Поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки, у процесі роботи над поезією розкрити патріотизм письменниці,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка