Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці



Скачати 96,57 Kb.
Дата конвертації17.07.2017
Розмір96,57 Kb.
ТипКонспект

Відділ освіти

Кіровоградської районної державної адміністрації

Оситнязька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

ПЛАН – КОНСПЕКТ

відкритого уроку із світової

літератури у 10 класі на тему:

«Про ВІРУ та МИЛОСЕРДЯ

в оповіданні Ф.М. Достоєвського «Хлопчик у Христа на ялинці»

(урок позакласного читання)

Підготувала та провела

вчитель російської мови

та світової літератури

Ситник Катерина Миколаївна

2013 – 2014 н. р.


Про віру та милосердя

в оповіданні Ф.М. Достоєвського

«Хлопчик у Христа на ялинці»
Мета: - Формувати вміння аналізувати прозовий твір, використовуючи отримані раніше знання аналізу;

- розвивати мовлення та творчі здібності школярів, етичне та естетичне виховання учнів через захоплення класичною літературою.

Тип уроку: урок позакласного читання – аналіз художнього тексту (вслід за автором)

Обладнання: портрет письменника, роздруковане оповідання

Ф.М. Достоєвського «Хлопчик у Христа на ялинці», презентація до аналізу оповідання.


Епіграф:

«Будьте милосердны и сострадательны. Счастье всего мира не стоит ни одной слезинки на щеке невинного ребёнка»

Ф.М. Достоєвський.

Хід уроку


І. Оголошення теми та мети уроку. Ключове запитання: «Що таке ВІРА та МИЛОСЕРДЯ? Коли треба бути милосердним?» (Слайд 1)

ІІ. Підготовка до аналізу оповідання (бесіда з учнями):

  • Кожна людина любить свята. Які світа найулюбленіші для вас?

  • Не випадково ви назвали серед найулюбленіших Новий рік, Різдво. Дійсно ці світа найкращі для нас. Пригадайте, що таке Різдво? (Різдво людини – Бога, який був присланий людству, щоб допомогти йому подолати гріхи, зробити життя людини, кращим, добрішим, моральнішим). (Слайд 2)

  • А як називаються святкові дні в честь Різдва Христова, які ми святкуємо аж до Водохреща? (Святки).

  • Зустрічались ви з описом Різдва на сторінках інших письменників? (Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі») (Слайд 3)

  • А сьогодні ми з вами звернемося до оповідання видатного російського класика Ф.М. Достоєвського «Хлопчик у Христа на ялинці».

  • Сьогодні ми вперше звертаємося до творчості Ф.М. Достоєвського – одного із самих «важких» письменників, до повністю прочитаного, нехай і невеликого, оповідання.

(Звернення до портрету письменника)

ІІІ. Коротка біографічна довідка про письменника (Слайд 4)

- Індивідуальне повідомлення учня: Ф.М. Достоєвський великий російський письменник середини ХІХ століття. Родився в великій родині, де дітей вчила мати, а вечорами вся родина збиралася біля великого столу і батьки читали вголос. Отримав прекрасну освіту. Приймав участь в діяльності революційного гуртка, за що був арештований та тримав вирок смертної кари, яку пізніше замінили на каторгу. Саме перебування там заставило письменника задуматися над суттю православного християнства та його значення для людини.

  • Слово вчителя: «Обрести Христа – значит обрести собственную душу».
    Ф.М.Достоевский
    (аналіз вислову письменника). (Слайд 5)

  • Один із російських критиків говорив: «Писатели приходят в мир словно для того, чтобы открыть людям самые сокровенные истины, заставить их взглянуть в глубь своей души и освободиться от всего лишнего, наносного. Таких писателей мы называем гениями»

  • Найвидатніші твори письменника:

  • «Преступление и наказание»

  • « Бедные люди»

  • «Униженные и оскорбленные»

  • «Идиот»

  • «Братья Карамазовы» и т.д.

«Униженные и оскорбленные» - це не тільки назва одного із романів, це і головна тема всієї творчості письменника. (Слайд 6)

ІV. Робота над жанровими ознаками:

- Слово вчителя: Достоєвський у 1873 році видавав «Дневник списателя» - так називався журнал, в який входили і художні твори і сьогоднішнє наше оповідання. З одного боку це був відомий журнал для широкого кола читачів, а з іншого – щоденник для себе, в якому письменник занотовував свої думки, погляди. Письменник полюбляв добирати правдиві факти із життя, безпосередньо побачені ним самим. Саме вони і ставали основою його художніх творів.



Оповідання «Хлопчик у Христа на ялинці» відноситься до жанру різдвяних оповідань

Розминка (бесіда з учнями)

  1. Що таке оповідання? (епічний жанр)

(На дошці вивіска «Пригадаємо» - біля неї вчитель вивішує перший термін «Оповідання»)


  1. До якого роду літератури відносимо оповідання? (епос)

  2. Чим відрізняється оповідання від других епічних творів? (об’ємом, літературним часом, кількістю героїв).

- В ХІХ столітті склався особливий жанр оповідання – різдвяне оповідання або, як його називають в російській літературі, «святочний рассказ». (Слайд 7). В цих оповіданнях вдало переплітається побутове, реальне та фантастичне, щоденне та вічне. На сторінках такого оповідання ми зустрічаємося з чудом. Дуже вдало про це оповідання сказав російський письменник М. Лєсков: «От святочного рассказа непременно требуется, чтобы он был приурочен к событиям святочного вечера — от Рождества до Крещенья, чтобы он был сколько-нибудь фантастичен, имел какую-нибудь мораль, хоть вроде опровержения вредного предрассудка, и наконец - чтобы он оканчивался непременно весело. Он должен быть истинное происшествие…» . В різдвяні дні Достоєвський побував на пишній ялинці в клубі художників, а потім в колонії для малолітніх злочинців на окраїні Петербурга. Той контраст, який побачив письменник та наступна зустріч з хлопчиком, про яку письменник розповідав в замітці «Мальчик с ручкою». І ось так і з’являється оповідання «Мальчик у Христа на елке».


    1. Аналіз тексту оповідання:

  • Хтось із вас веде щоденник? Які події записуються в щоденник? (правдиві, реальні).

  • На які дві частини поділяється твір? (І – «Мальчик с пручкой» та ІІ «Мальчик у Христа на елке»)

  • Прочитайте перший абзац оповідання. Чому автор використовує слова “мне мерещится”, “кажется”? В чому він нас переконує? (Всі події в оповідання правдиві, дійсні).

  • Аналіз І частини (Слайд 8):

  • З ким зустрівся письменник? Коли?

  • Що каже про таких хлопчиків Достоєвський?

  • Чому вони такими стали? Хто посилає їх просити милостиню?

  • Чому такі хлопчики починають красти?

  • Чому автор порівнює його з «диким существом»? Як відноситься до них Достоєвський?

  • А ви? Адже сьогодні на вулицях ми бачимо багато безпритульних хлопчаків та й дівчаток.

  • Як ви думаєте, залишиться хлопчик таким же «невинним», «довірливим» чи стане таким, як і інші хлопчаки.

  • Автор не показує нам подальшу долю саме цього хлопчика. Як ви думаєте, що станеться з ним в майбутньому?

  • Аналіз ІІ частини:

  • Композиція її:

(На дошці вивіска «Пригадаємо» - біля неї вчитель вивішує другий термін «Композиція»)


  • 1 картина – експозиція («Хлопчик в підвалі» (хроніка життя «у підвалах»))

  • 2 картина – зав’язка (Хлопчик виходить на вулицю)

  • 3 картина – розвиток дії («Красива ялинка в багатому будинку»

  • 4 картина – розв’язка («Хлопчик у Христа на ялинці»).

  • Де, по-вашому, кульмінаційний момент? (Де хлопчик засинає) (Слайд 9)

  • Чому хлопчик йде із підвалу? (відчуває холод, нікому не потрібний).

  • Як ви уявляєте його, опишіть.

  • Маленький хлопчик один опинився у великому холодному місті Петербурзі. Зачитайте окремі слова. Словосполучення чи речення, які характеризують місто.

  • Що можна сказати про людей, які живуть у місті, який настрій панує в Петербурзі Достоєвського? (Кипіння життя, егоїзм, холодність стосунків, роз’єднання людей).

  • Якими почуттями переповнена душа хлопчика? Про що він згадує і чому? (Відчуває небезпечність міста та натовпу, відчуття самотності, страху, голоду та холоду, згадує село).

  • Головного героя в оповідання змальовано замерзшим від лютого морозу. Він «дрожащая тварь». Яке ж лексичне значення цього російського слова? Вчитель зачитує.

  • Це слово має і лайливе значення. Звідси, можливо, і таке відношення до хлопчака. (Блюститель порядка - полицейский, дама выталкивает за дверь, толпа напугала до смерти.)

  • Що можна сказати про душі цих людей? Чому вони не помічають, відштовхують і, навіть, лякають маленького?

  • Узагальнення вчителя: ніхто не проявив милосердя, навіть, в різдвяні дні, в дні милосердя, доброти, всепрощення. В цьому несправедливому світі навіть діти страждають – і вина в усьому – байдужість суспільства, яке вважає такий стан речей нормальним.

  • Різдво вважається світлим і добрим святом, тому що його тепло зближує людей, рідних, які зібралися біля ялинки. Скажіть, чи принесло це свято радість нашому герою? Що тут не так? (Радість свята поряд з жорстокістю та бездушністю, тому хлопчику і стає самотньо та страшно).

  • Який художній прийом використовує автор, що краще описати стан хлопчика?

- Аналіз епізоду «Господи, какой город!..» (Слайд 10)

  • Роль пейзажу.

  • Інтонація та лексика оповідання (діти зачитують цитати).

  • Узагальнення вчителя: читаючи слова автора, ми ніби чуємо голос самого хлопчика, начебто ми знаходимося поряд з ним, бачимо і чуємо його. Такого ефекту дозволяє добитися використання окличних та питальних речень, які передають захоплення, радість, біль та страх героя (Слайд 11).

  • Для чого автор в мові хлопчика використовує однорідні члени речення і повторяє одні й ті ж слова? (Це ефект присутності; письменник намагається достукатися до серця читача, він хоче сказати, що хлопчику холодно не скільки від морозу, стільки від людської жорстокості та безсердечності) (Слайд 12).

  • Як відноситься автор до хлопчика? (це видно навіть по мові оповідання – використання зменшувально – лагідних суфіксів).

  • Пригадайте, кого ще бачить за склом хлопчик? (ляльок) (Слайд 13).

  • Як ви гадаєте, чому після опису дитячого свята автор описує ляльок? (вони протилежні мертвій душі людини).

  • (Слайд 14)

  • Автор описує казкову ялинку у Ісуса Христа. Найдіть цей епізод. Зачитайте (Слайд 15)

  • Закрийте очі і уявіть собі цю ялинку. Які б кольори ви використали під час її зображення? Чому? (виконання завдання супроводжується легкою музикою).

  • Пригадайте опис першої ялинки. Чим відрізняються ці два різдвяних свята одне від одного? На ялинці у Христа хлопчик потрапляє в атмосферу любові, він отримує те, чого в нього не було на землі – Сім’ю, житло, де його люблять).

  • Хто зустрічає хлопчика на ялинці у Христа? (Діти).

  • Що ми дізнаємося про них? (У кожного дитини своя страшна доля, яка вражає нас своєю буденністю, історія смерті, яку, як вважає автор, неможливо забути не тільки на землі, а й на небі, де, як правило, мають щастя та спокій) (Слайд 16).

  • Ми говорили, що різдвяне оповідання – це синтез реального та фантастичного. Чи відбувається чудо в оповідання? (Так. Це потойбічне майбутнє дитини).

  • Чому ми це оповідання відносимо до різдвяних? (Ангельську душу дитини покидають земні муки).

VІ. Підведення підсумків:

  • В фіналі оповідання автор ставить собі таке запитання: «И зачем же я сочинил такую историю?» - зачитайте його (Слайд 17). Давайте дамо відповідь? (Переломним є епізод, коли хлопчик побачив ялинку, він забуває все, засипає і потрапляє на ялинку до Христа. Виявляється для в реальному житті для таких хлопчиків та дівчаток немає ялинки і мами їх появляються тому, що долі їх теж печальні. На землі в реальному світі, діти не можуть бути щасливі, це можливо тільки у Христа.

  • Отже, яка ж тема твору? (Дитяча доля в Росії. Достоєвський в І частині оповідання описує узагальнений портрет дитини, голодної, яка вимушена терпіти приниження та побої. Друга частина не залишається незмінною. Голос автора змінюється голосом хлопчика. Образ цього хлопчика у Достоєвського – виклик тим, хто не помічає становище тогочасних російських дітей.) (Слайд 18).

  • Висновок – відповідь на проблемне питання:

  • Що ж таке милосердя? Словникова робота. (Це готовність допомогти кому-небудь, чи простити кому – не будь із – за людяності та доброзичливості).

  • Що ж таке віра? (Це переконання, глибока впевненість в комусь чи в чомусь).

  • Чи актуальне це оповідання в наш час? (Так. В наш час, коли більше 2 мілліонів дітей перебувають на вокзалах, в підвалах, просто на вулиці, голодних, хворих, ідея оповідання досить актуальна).

  • Творча робота: скласти асоціативне гроно до назви оповідання Ф.М. Достоєвського «Хлопчик у Христа на ялинці» (робота виконується на дошці, учні по черзі вписують слова в гроно).


Орієнтовна схема



Робота з епіграфом : «Будьте милосердны и сострадательны», – говорит нам Ф.М.Достоевский. «Счастье всего мира не стоит одной слезы на щеке невинного ребёнка» (діти висловлюють власні думки щодо епіграфу) – (Слайд 19).

  • Щоб кожному з нас жилося краще, кожен повинен заглянути собі в душу, подивитися. Із яких складових вона складається. Які ж якості повинна мати душа людини – християнина? (співпереживання, доброта, вміння любити)

- Слово вчителя: «І закінчити хочу таким віршем» :



Пускай души не меркнет огонек,

Желаю вам желаемого счастья,

И на путях непройденных дорог

Храни Вас Бог от всякого ненастья.
VІІ. Домашнє завдання: написати міні - твір на тему (за вибором учня)

  • «Жити з вірою в серці»

  • «Коли треба бути милосердним?»

Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Наталія звольська
downloadcenter -> Перекази І легенди Звягельщини
downloadcenter -> Уроках читання. Презентація творчих знахідок учителів молодших класів. Тема уроку: Літературні казки про тварин. Іван Франко «Лисичка і Журавель»
downloadcenter -> Методичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок Тема бесіди для учнів старших класів
downloadcenter -> До Антології увійшли поетичні та прозові твори письменників міста Катеринослава – Січеслава – Дніпропетровська, написані для дітей І про дітей, для юнацтва І про юнацтво за період 1883-2012 рр
downloadcenter -> Сценарій за іншими джерелами Методичні рекомендації до проведення заходів


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconШляхи Христа
Додаток: стислі зауваження про сучасні викривальні історії типу «Вся правда про Ісуса Христа»
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconТести «Творчість Ф. Достоєвського» Роки життя Федора Достоєвського
«Першим соціально-психологічним романом російської літератури» Віссаріон Бєлінський назвав роман Федора Достоєвського
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconТема. Федір Достоєвський ─ знавець «глибин душі людської»
Мета: зацікавити учнів творчістю Ф. Достоєвського, створивши морально-психологічний образ письменника; розвивати аналітичне мислення,...
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconТести за творчістю Ф. М. Достоєвського Особливістю творчості Достоєвського є
Б всі люди поділяються на «тварюк тремтячих» І на тих, хто «має право пролити кров»
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconНевмируща велич Достоєвського
Коли Достоєвському було 15 років, його мати померла, І батько відіслав старших синів, Федора та Михайла, до Петербурга, в пансіон...
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів класи
Японські народні казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик»
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconОзповідає про своє життя Рим 1996 Генеральний Дім Дочок Милосердя Каносіянок Via Stazione Ottavia, 70 00135 Roma Назва оригіналу
Генеральний Дім Дочок Милосердя Каносіянок Via Stazione Ottavia, 70 00135 Roma
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconМета: розширити знання учнів про творчість В. Нестайка, вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження щодо вчинків дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів
«…Тим часом дівчинка і руденький хлопчик свої ще тільки розгортали. Враз чорнявий хлопчик вихопив у дівчинки цукерку і дременув у...
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconМати Так, синочку, правда. Хлопчик а чому так багато зірок на небі? Мати
...
Про віру та милосердя в оповіданні Ф. М. Достоєвського Хлопчик у Христа на ялинці iconУчитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка