Проект «чому ми так говоримо?»Скачати 35,27 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір35,27 Kb.

ПРОЕКТ «ЧОМУ МИ ТАК ГОВОРИМО?»

A яке слово є крилате? I чому воно крилате? Можливо, це просто красивий епітет? І так, і ні. Це був епітет за часів Гомера. Для тогочасних людей, їх способу мислення цей вислів здавався мотивованим: адже як інакше можна пояснити те, що усілякі чутки, новини і перекази «перелітають від міста до міста, від людини до людини»? Мабуть, у слів крила. Так писав Гомер, так говорили його сучасники.

Минав час, і поступово цей влучний образний вислів закріпився у свідомості людей, але не за кожним словом, а лише за тими, які варто було запам'ятовувати і передавати якщо не точно, то принаймні не порушуючи їх змісту. Звичайно, це були яскраві, гострі, дотепні вислови, які переходили з уст в уста, від покоління до покоління.

Крилаті слова сьогодні – це «уламки» багатовікової хроніки: назви місць, імена персонажів, висловлювання історичних осіб, літературних і міфічних героїв.

Проте далеко не кожна назва або цитата твору історичного джерела чи легенди є крилатою. Щоб стати такою, вона повинна «випурхнути» з-під обкладинки книжки, відірватися від попереднього змісту і розширити значення.

Може виникнути сумнів: а чи потрібні нам сьогодні крилаті слові? Так. Знання їх потрібне нам для того, щоб уникати шаблонних і безликих слів, а говорити красиво, образно, а разом з тим і лаконічно, точно, уміти небагатьма словами дати вичерпну характеристику предмета, думки. У свою чергу, вміння користуватися крилатими словами залежить від того, як ми знаємо їх «біографію» − походження, значення, специфіку вживання. Послу біографію деяких з них.

Бочка Діогена. Багато легенд існує про давньогрецького філософа Діогена, який жив у IV ст. до н. е. Діоген Синопський — належав до школи кініків, основою вчення яких було зведення всіх потреб до мінімуму.  Він усім доводив зневагу до побуту, задовольняючись лише найнеобхіднішим. За переказами, Діоген жив у бочці, вважаючи будинок зайвою розкішшю.

Так виник вислів «бочка Діогена», який найчастіше використовують для порівняння, коли йдеться про чиєсь аскетичне, дуже невибагливе житло.

Антей. Фразеологізмом є ім’я персонажа грецької міфології Антея — сина Посейдона (бога моря) та Геї (богині землі). Сили йому надавала земля-мати, стоячи на якій він перемагав усіх. Проте Геракл зміг здолати Антея, піднявши його у повітря і не даючи змоги торкнутися землі.

Антеями називають осіб, які мають надзвичайну фізичну силу.

Канути в лету. У грецькій міфології Лета — містична річка забуття, що текла в підземному царстві Аїда. Ковток води з неї примушував людину забути про земне життя.

«Канути в Лету» означає назавжди зникнути, піти в непам’ять, пропасти безслідно.

Сізіфова праця. За давньогрецьким міфом, боги прирекли Сізіфа — спритного і хитрого царя міста Коринф — за всі його злочини на страшну кару. Він мав вічно котити на круту гору важкий камінь. І тільки-но брила торкалася вершини гори, вона виривалася із рук Сізіфа і летіла у прірву. Знову й знову, заточуючись і спотикаючись, приречений на вічну працю, цар мусив спускатися за каменем униз і все починати спочатку.

Сізіфовою працею називають безплідну, важку, нескінченну роботу.

Скриня Пандори. У давньогрецьких міфах ідеться про те, що колись люди жили, не знаючи горя, хвороб, старості, доки Прометей не вкрав у богів вогонь. За це розгніваний Зевс послав на землю красиву, але нерозумну жінку — Пандору, яка вийшла заміж за Прометеєвого брата Епіметея. Вона отримала від головного бога Олімпу іменну скриньку із суворою забороною відкривати її. Та розпалена цікавістю, Пандора відчинила скриньку: звідти висипались Старість, Хвороби, Безумство, Злість, Пристрасті та інші нещастя, що можуть переслідувати людей.

Вислів «скриня Пандори» означає джерело нещасть, лиха, біди.

Яблука гесперид. За давньогрецьким міфом, у день весілля Гери і Зевса богиня землі Гея подарувала їм дерево, на якому росли золоті яблука — символ вічної юності й сили. Охороняли дерево геспериди — доньки божества вечірньої зірки Геспери — за допомогою дракона Ладона. Геракл убив дракона, забравши золоті яблука (це був його одинадцятий подвиг).

У переносному значенні «яблука гесперид» — це коштовний здобуток.

Прометеїв вогонь. Прометеєва праця. Прометей — титан, могутній герой давньогрецьких міфів. Його образ та ім’я набули поширення в європейських літературах і фразеологізмах.

Пожалівши людей, які не знали вогню і були безпорадні у боротьбі з природними стихіями, Прометей викрав у богів полум’я і передав його смертним. За це верховний бог засудив титана на страшну муку: його прикували до скелі у Кавказьких горах, і щодня велетенський орел шматував тіло і викльовував печінку. Уночі рани загоювались, і на ранок тіло було готове до нових мук.

Згодом могутній Геракл звільнив страдника за наказом Зевса, захопленого витримкою і мужністю Прометея.

Вислів «прометеїв вогонь» уживають тоді, коли характеризують дух благородства, мужності і таланту, а «прометеєві муки», коли йдеться про страждання в ім’я високої мети.
Каталог: bitstream -> 123456789 -> 4049
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку
4049 -> Тема Олександр Довженко. Розповідь про видатного українського кінорежисера й письменника. Зачарована Десна


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Проект «чому ми так говоримо?» iconДодаток 2 до Порядку конкурсного відбору кінопроектів для формування Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів
Презентація, що розкриває актуальність проекту, чому він важливий для продюсера персонально, чому тема проекту є універсальною, який...
Проект «чому ми так говоримо?» iconМати Так, синочку, правда. Хлопчик а чому так багато зірок на небі? Мати
...
Проект «чому ми так говоримо?» iconЄ Т. Шевченко для України? (великий поет, художник, націон геній) Як його називають у народі, чому?
Як його називають у народі, чому? (Кобзарем, бо основна книга його віршів – «Кобзар». Як кобзар піснями, так поет віршами уславив...
Проект «чому ми так говоримо?» iconПроект «Усі ми різні, але нас єднає Добро»
Милосердя… це слово, до якого ми останнім часом звертаємося все частіше. Чому? Тому, що наше суспільство втомилося вже від грубощів,...
Проект «чому ми так говоримо?» iconЧому Чому Тарас Шевченко любив листуватися?

Проект «чому ми так говоримо?» iconХарчування є невід’ємною частиною життя, так чому ж не зробити кожну їжу оздоровчою процедурою для тіла?
Науковці стверджують, що існує популярна у сучасній дієтології система харчування – макробіотика, за рахунок якої можливо надовго...
Проект «чому ми так говоримо?» iconГлибинний екологічний опір
Комусь, зрештою, потрібно було бути першим. В те, про що ми говоримо І пишемо, вірять багато людей. Просто
Проект «чому ми так говоримо?» iconПавлів Олег нпу ім. М. П. Драгоманова соціологія пошукувач зродився він великої години
Але віднайти цьому об'єктивну детермінанту,чому саме він став передовою персоналією національно-визвольної боротьби в Україні І половини...
Проект «чому ми так говоримо?» iconРозпад радянського союзу
Шелеста була любов до України, І він, будучи українцем, не міг зрозуміти, чому ним керує Москва, він весь час, він, до певної міри,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка