Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с



Скачати 135,33 Kb.
Дата конвертації10.06.2017
Розмір135,33 Kb.
ТипПрограма

Навчальний предмет. Українська література 11 клас. Розділ. Еміграційна література

Тема. І. Багряний „ Тигролови ”. Проблема свободи й боротьби за своє визволення в романі. Ідейно-художній аналіз твору.

Тип уроку. Урок формування вмінь і навичок. Урок-дослідження.

Українська література . 10 -11 класи.

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. – К; 2010. – 111с.

Перехожук Ірина Борисівна

вчитель української

мови та літератури

Стрижавської загальноосвітньої

школи І – ІІІ ступенів



Тема. І. Багряний „ Тигролови ”. Проблема свободи й боротьби за своє визволення в романі. Ідейно-художній аналіз твору.

Мета уроку:розкрити сюжетно-композиційні та жанрові особливості твору, визначити його проблематику, схарактеризувати образи героїв роману, закріпити вивчене про сюжетні лінії; формувати навички роботи з текстом, вміння висловлювати власні думки; розвивати навички ідейно-тематичного аналізу твору, критичне мислення, естетичний смак, інтерес до вітчизняної літератури; виховувати в учнів бажання бути вольовими людьми, почуття власної гідності, а також гордості за свій народ, країну.

Обладнання: тексти роману „ Тиголови ”, географічна карта ( з місцевістю тайги ), мультимедійна презентація ( Microsoft Power Point ), презентація до уроку ( слайди ).

Очікувані результати: учні вміють визначати проблеми, порушені в творі; розкривають сюжетно-композиційні та жанрові особливості роману; характеризують образи героїв.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок, урок-дослідження.

Хід уроку

МИ є. Були. І будем Ми!

Й Вітчизна наша з нами!

І. Багряний ( Слайд 1 )

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вступне слово вчителя.

Постать Івана Багряного – одна з найяскравіших і найдраматичніших в українському письменстві й громадянстві першої половини – середини XX століття. Переслідуваний і караний на Батьківщині, в УРСР, він не для всіх виявився бажаним і зручним і в еміграції. У діаспорі його політична позиція ставала предметом не лише заперечень, а й злостивих перекручень та наклепів, а серед політичних супротивників знаходилися й такі, які погрожували йому розправою і вдавалися до кримінальних засобів. Замовчуваний в Україні всі повоєнні роки, він тільки останнім часом став відомим читачам на Батьківщині. Тепер опубліковано тут кілька його романів, за його творами ставляться фільми, з′являються дослідження про нього. Актом справедливості й визнання ( хоч і запізнілого ) стало присудження йому посмертно в березні 1992 року найвищої відзнаки нашої країни – Державної премії України ім. Т. Шевченка.

Давайте повторимо короткі відомості про письменника.

2. Презентація учнівської роботи ( показ слайдів за біографією І. Багряного ).

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку ( учні роблять записи в зошитах ). Слайд 2

Учитель. Відкриваємо зошити, записуємо число, „ класна робота ”.

Тема нашого уроку - Слайд 2.

До перлин української літератури належать слова І. Багряного „ Ми є. Були. І будем Ми ! Й Вітчизна з нами ”. І саме ці слова – епіграф до нашого уроку. Запишіть їх, будь ласка.

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями матеріалу уроку.

Учитель. Ви вдома прочитали роман „ Тигролови ”, що відчули? Яке загальне враження у вас склалося від прочитаного?

Учень. На мою думку, „ Тигролови ” – це передовсім твір-протест проти порушення елементарних прав людини.

Найкращий епітет до твору – незвичайний. Нетипові для української літератури жанр, обставини дії, система образів, динамічний сюжет, ускладнена інтрига – і водночас такі актуальні для українців питання, як виживання й самоусвідомлення нації, виховання власної гідності українця.



1. Розповідь про історію написання твору. Слайди 3,4

І. Багряний належить до тих майстрів слова, які послідовно й протягом усього життя прагнули нести правду про суть сталінського режиму. Вся його творча біографія – це постійна сутичка з тоталітарною системою, яку він таврував за позбавлення людини людської гідності. Цьому підтвердженням є роман „ Тигролови ”, написаний 1944 року в Моршині впродовж 14 днів, і в цьому ж році він здобув першу премію на літературному конкурсі у Львові. Твір перекладали англійською, голландською, німецькою мовами. У Німеччині ця книга з ілюстраціями виходила тричі. Німці читали її з великим захопленням, купували на день народження або для першого причастя. В Україні твір вийшов окремою книгою тільки у 1991 році.

В основі пригодницько-екзотичного, за визначенням самого автора, роману – безпосередні враження і переживання під час втечі з далекосхідного концтабору. „ Мені не треба нічого вигадувати. Життя товпилося в моїй душі і виривалося, як Ніагара. Країну про яку я писав, я любив, як свою другу батьківщину, хоч потрапив до неї невільником. Ті люди ніколи не випадуть із моєї пам′яті...”.

Учитель. Визначте проблематику твору. Слайд 5

Учні. – Людина і воля;

- проблема національної самосвідомості;

- проблема геноциду влади проти народу;

- проблема добра і зла;

- людина ( сім′я ) і тоталітарна держава.

2. Робота над змістом твору.

Учитель. Основою „ Тигроловів ” став контраст між жахом сталінських концтаборів та привабливістю волелюбних українських переселенців, які приборкали сувору природу і взяли максимум від тих свобод, які їм надавала віддаленість від центру репресій – європейської частини СРСР.

Переживши юнацьку віру в національну революцію і чорне розчарування від грубого потоптання її ідеалів у тридцятих роках, Багряний шукав докази невмирущості свого народу, ґрунту для подальших надій на світле майбутнє. „ Моделлю ” такого ґрунту були далекі українці – люди, які зберегли національну гідність і загартувалися в двобої з природою та тоталітарною системою, випаливши „ пережитки цивілізації ”: манірність, розбещеність, лицемірство. А чи досяг письменник своєї мети, ми з′ясуємо сьогодні на уроці.

У період масових репресій досить було одного необережного слова чи вчинку, щоб бути знищеним. Але були ті, що ставали у двобій із долею і вигравали поєдинок:

- Жить!


- Відплатить!

- Або вмерти!

Кому належать ці слова?

Учень. Григорію Многогрішному.

Учитель. Як ви вважаєте, чи випадково автор дає своєму героєві таке прізвище?

Історична довідка про гетьмана Многогрішного. Слайд 6

Многогрішний Дем′ян Гнатович – гетьман Лівобережної України ( 1668 – 1672 ), ставши спільником Дорошенка, почав неприязні дії проти Москви. Сам висловив великоруському гінцю Танєєву намір нізащо не віддавати Києва полякам і разом з Дорошенком воювати з Польщею. Ще до того, як московський уряд вирішив, як учинити з доносами на Многогрішного, проти останнього було організовано змову... 13 березня вночі змовники схопили Многогрішного і відправили до Москви, де гетьмана було катовано. Дем′ян відкидав звинувачення в зраді, але зізнався, що в п′яному стані говорив „ несамовиті промови ”. Старшини від імені всього малоросійського народу просили стратити колишнього гетьмана і його брата. Засуджених вивели на страту в Москві, однак цар вислав гінця з повідомленням, що він змінює смертну кару засланням до Сибіру. Григорій Многогрішний – українець, його рід має славні традиції в особі першого каторжника Сибіру, гетьмана Дем′яна Многогрішного.

Учитель. Хоча пройшли роки від часу заслання гетьмана до Сибіру, його нащадки знову і знову стають вигнанцями з рідного краю.

Ця історія повторюється з Григорієм Многогрішним.

Хоч прізвище Григорія Многогрішний, він тільки й мав гріхів перед світом, що у хвилини нелюдського голоду пограбував бурундучка. Забравши припасені бідним звірятком горіхи, вважає за потрібне дати звіт перед ним і перед власною совістю: „ Грабунок, братку, каюсь. Але що поробиш? Але знай: з усіх злочинів, сотворених мною за життя, - це найбільший, і за це варто приліпити мені 25 років. А то мені приліпили лихо його знає за що...”.

Роман „ Тигролови ” – багатоплановий, та передовсім це твір-протест проти порушення елементарних людських прав. З найвиразніших тематичних його пластів виділяються такі: трагедія України в комуно-фашистській імперії ( так називав письменник „ соціалістічєскую родіну” ); відображення впливу сталінського терору на долю окремої людини – молодого українського інтелігента інженера-авіатора Григорія Многогрішного; показ жорстокості й ницості сатрапів більшовизму; змалювання побуту й традицій переселених у тайгу земляків-українців; романтична сюжетна лінія кохання Григорія і Наталки. Слайд 7. І важливу роль у цьому творі виконує експозиція зі своєрідно запрограмованою ідеєю твору. Поїзд-дракон, який веде паротяг „ Йосиф Сталін ” і підпихає демон „ Фелікс Дзержинський ”, що має черево, натоптане тисячами жертв, летить у темряву, у чорну прірву, у небуття. Що ж символізує цей дракон?



Учень. „ Вирячивши вогненні очі, дихаючи полум′ям і димом, потрясаючи ревом пустелі і нетрі, вогненним хвостом замітаючи слід, летів дракон. Не з китайських казок і не з пагод Тибету – він знявся десь з громохкого центру країни „ чудес ”, вилетів з чорного пекла землі людоловів і гнав над просторами...”. Це символічна картина паралельного майже незалежного існування в одній державі двох світів – світу пітьми, пекла і світу ілюзорного раю, ілюзорного вільного життя. І ці два світи уособлені в символічних образах двох експресів.

Образ дракона – це образ усієї більшовицької системи. Цей ешелон смерті, сформований ОГПУ – НКВД, уособлює приреченість народів Радянського Союзу на знищення.



Учитель. Цю приреченість перекреслює одна-єдина деталь: зринає над обставленими багнетами й оповитими державною таємницею вагонами українська пісня. Вона „ здіймається на крила, вилітає назовні і летить слідом, шугає крилами над спиною дракона ”. Мелодія стає дедалі потужнішою, кипить, вирує, й оскаженілий вартовий безсилий спинити її. Бо то голос непокореної волі, свідчення нездоланості українського духу.

І от Григорій виривається з експресу смерті. Що зробило Григорія Многогрішного символом? Символом чого?



Учень. З волі автора, Григорій Многогрішний здійснює неможливе – вистрибує з черева скаженого дракона, й цим божевільним протестом підживлює в тисячах знеособлених в′язнів почуття людської гідності, надії, переконання, що серед них, приречених, є такі, що не здаються, воліють „ ліпше вмерти біжучи, ніж жити гниючи! ”. Для побратимів по нещастю Григорій стає „ символом непокірної і гордої молодості, символом тієї волелюбної і сплюндрованої за те Вітчизни ”.

Учитель. Отже, Григорій Многогрішний – „ супермен”?

Учень. Григорій Многогрішний, дійсно, за всіма зовнішніми ознаками повністю підпадає під таке визначення. Та вся справа в тому, що від звичних для нашого глядацького кінодосвіду уявлень про супермена, для якого головними ознаками є фізична сила, мужність та наполегливість у досягненні мети, Григорій Многогрішний відрізняється тим, чого у „ кіношних суперменів” нема в помині, а саме – неабияким інтелектом, гуманністю, високою моральністю...

Багряний створює тип молодого свідомого українця, людини, що відзначається найкращими якостями, живе в повній злагоді із загальнолюдською мораллю. Григорій Многогрішний – лицар національної ідеї родом із Трипілля, правнук гетьмана Дем′яна Многогрішного. учасник холодноярського повстання. Він виняткова людина, довершена у всіх відношеннях, цілісна особистість, і належить до тих людей, яких неможливо скорити. Слайд 8

Учитель. „ Сміливі завжди мають щастя ”, - ці слова рефреном звучать упродовж усієї розповіді про многотрудний шлях Григорія Многогрішного. Спочатку їх вимовляє стара Сірчиха, потім повторює головний герой і, нарешті, саме ці слова завершують роман. А чи справді у сміливих завжди є щастя?

Учень. Автор і його герой є непересічними громадянами. Їм судилося народитися лицарями духу, стати безстрашними неприрученими „ тиграми ” у світі насильства, своєю сміливістю здобувати право на життя і на щастя. Їх не могло вдовольнити маленьке щастя для себе. Вони прагнули щастя для свого народу. Прикладом цього є оповідь Григорія : „ І я втік з ешелону. Вони мене везли з України на каторгу, на повільну смерть, і берегли, як пси. А я втік. Вистрибнув на ходу зі скаженого поїзда, - і стрибнув у ніч, у смерть, на щастя. І я мав щастя... Я потрапив до вас, я мав щастя ”.

Учитель. Невмирущисть свого народу автор доводить, розповідаючи нам про рід Сірків. На прикладі цієї родини Іван Багряний показав, як українці, відірвані від Батьківщини, ціною величезних зусиль зуміли не тільки вижити, а й влаштувати життя, гідне людини, зберегти національну духовність, хоч сум за рідним краєм ніколи не покидав їх. Про це у творі розповідають і Сірчиха, і Денис Сірко.

Учень. Слайд 9. У сміливих щастя завжди є ! От хоч би ми. Приїхали сюди... Боже ! Яка страшна і дика пуща була ! І нудьга смертельна. І лихо скрізь навколо, і злидні, і смерть. Чужа чужина... А бач, оббулися ! І дивись – зажили ж як потім ! І пущі здолали, і край скорили. І звикли, полюбили.

Спочатку ми поселилися в селі, тепер це містечко Києвом зветься. Хати білили, як на Україні. З нас тут за це сміялися, що от, мовляв, скільки лісу, а „ хохли ” хати з глини ліплять та білять.

Колись до революції здорово жили тут наші люди.

Тут край працю любить та й винагороджує її щедро. А народ наш робочий. То й ми жили колись.

А сім′я у нашого діда була велика. Понад 50 чоловік.

Синів сім мав, женив, не відділяв. Дочок заміж віддавав – на сторону не відпускав, зятів у прийми брав. Сірків куток – то ціле село. Весело жилося. Трудилися щиро, то й мали. Це була наша друга Україна, але щасливіша. І назви тут люди подавали свої, сумуючи за рідним краєм.

Ну, а потім пішло все шкереберть. Нові часи, нові порядки. Вже немає Сіркової держави.

Учень. Слайд 10. Сірко. Походжу я зі старого козацького роду. Жили мої батьки на Полтавщині коло Переяслава. А діди-прадіди в Запорожжі козакували... Та віри в щастя своє щербате і в силу свою двожильну не теряли. Так на цю дику землю і потрапили. Багато люду тут померло, аж поки не позвикали. Маю сина і дочку, вчу їх однаково суворо. Бо за українським звичаєм жінка поряд чоловіка і господарювала, і вправно володіла зброєю. Моя хата завжди відкрита, як колись козацькі, для гарної людини.

Учитель. У родині Сірків двоє дітей – Грицько і Наталка. Наталка – центральний, поряд із Григорієм Многогрішним, образ роману. Дайте її характеристику.

Учень розповідає. Слайд 11.

Наталка – на диво, багатогранна особистість. „ Хороша та бистроока, із стрічкою над чолом і юна, смаглява від сонця”. У неї вроджена і яскраво виявлена жіночність. Ключ до розуміння її характеру треба шукати у досить рідкісному поєднанні жіночності з тими якостями, які вона набула, поділяючи разом із батьками та братами всі труднощі мисливського життя. Тому перше враження про Наталку в Григорія таке: „ Якесь дивне...” – до слів: „ ...а таке сердите”. Вона пишається своїм старовинним прізвищем, своєю належністю до давнього роду. „ Сірківна, - вимовила дівчина з гордістю. – Мій батько – Сірко, і дід – теж Сірко, і прадід. Всі Сірки...”. Наталка дуже працьовита. Про це свідчить порядок у хаті, створений дівочою рукою квітник. Мені дуже сподобалась така сцена: „ ...На камені, по тім боці, зігнувшись, як лозина, і мерехтячи на сонці голим тілом, стояла мавка і викручувала мокру косу... Вода плюскотіла, збігала срібним струмочком. Наталка і гола, і дивна, як мавка лісова. Сяяла блискучими росинками на тілі в сонячній купелі”. Не можна повірити, що така вродлива, статна дівчина може бути ще й мисливцем, і неабияким. Ось вона у своїй стихії – на зимовому полюванні. Цілий день переслідує рись. Перелік таких сцен можна продовжувати і продовжувати. Я хочу сказати, що цей образ мені дуже сподобався, а найбільше те, що героїня здатна на велику, всеперемагаючу любов.

Учень. Хоч Наталка і не народилася в Україні, але захоплює її мова українська, пересипана народними прислів′ями. Наприклад, „ Бог не без милості, козак не без щастя”. Наталка мала також хороший, сильний голос і чудово співала українські пісні.

- Отже, героїня роману І. Багряного гідно доповнює галерею прекрасних сильних духом жіночих образів.



Учитель. Сім′я Сірків – то не лише родинне гніздо, де відігрілася надломлена підневільною дійсністю Григорієва душа, то міцний пагін того ж невмирущого дерева українського народу, з якого підвелася духовно окрилена, національно свідома особистість. Узагальнений образ Сіркової родини і роду письменник підносить до символу самої України. І. Багряний утверджує думку, що, плекаючи родинний світ, ми йдемо до духовного відродження всієї нації. За мотивами роману „ Тигролови ” було створено в 1994 році фільм. Слайд 12.

Яка ж основна думка твору?



Учень. Я думаю, що за будь-яких обставин людина повинна бути Людиною.

Учитель. І це, дійсно, так. Головний герой роману І. Багряного „ Тигролови ” Григорій Многогрішний належить до того типу молодого свідомого українця, що відзначається найкращими якостями, живе у повній злагоді з мораллю і за будь-яких життєвих обставин залишиться гідним звання Людини з великої літери. І саме такі люди заслуговують на визнання.

Я вірю, що у дорослому житті ви завжди будете залишатися справжніми людьми !

У Німеччині вже багато років існує звичай : у родині на 18-річчя синові дарують книгу зі словами : пам′ятай, що у цьому світі ти багато чого вартий, а для цього ти повинен завжди залишатися людиною !

Думаю, що було б чудово, коли б цей звичай прийшов до нас. Ви будете батьками, і свого часу, сподіваюсь, кожен із вас подарує своєму синові на 18-річчя роман І. Багряного „ Тигролови ”.



V. Узагальнення вивченого.

Учитель.

  • У яких рисах характеру проявляється сильний тип української людини ?

  • Чи можемо ми вважати родину Сірків та Григорія Многогрішного сильним типом української людини ?

  • Завдяки чому герої роману, відірвані від материкової Батьківщини, зуміли вистояти, влаштувати гідне людини життя ?

  • Чи ми такі, як родина Сірків та Григорій Многогрішний ?

Висловіть свою думку на тему „ Многогрішний і наше покоління ”.

Учень. Людина, сильна духом, завжди викликає пошану, у які б часи вона не жила. Я захоплююся тим, що головний герой, зазнавши стільки лиха в сталінських катівнях, не занепав духом, не втратив природної життєлюбності, залишився вірним сином сонячної України.

І саме Григорій Многогрішний стає живою ланкою, що поєднує минуле та майбутнє. Сучасні юнаки й дівчата так само, як і Григорій Многогрішний, знають, що тоталітарне суспільство не має майбутнього, бо воно зневажає почуття власної гідності.



VІ. Висновок.

Учитель. Сильний тип української людини... Можливо, він поруч із нами ? На жаль, не завжди. Прогресуючи, регресуємо. Дається взнаки дефіцит національної честі. То бережімо свою душу, свою мову, своє майбутнє, бо ми є нація, є народ, що має свою Батьківщину; і повинні творити життя на землі, яке завіщане Господом Богом.

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

VІІІ. Домашнє завдання.

1. Написати твір-мініатюру на тему „ Моє враження від прочитаного роману „ Тигролови ”.

2. Дібрати цитати до теми „ Життя українців-переселенців ”.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Українська література. 11 клас. Рівень стандарту, академічний рівень. Плани-конспекти. / В.В.Паращич. – Х. : Вид-во „ Ранок ”, 2011. – 368 с. – ( Новий майстер-клас ).

2. Тигролови : роман; Чому я не хочу вертатись до СРСР ? : памфлет. Іван Багряний. / Біографія Івана Багряного та шкільна версія аналізу роману „ Тигролови ” Григорія Клочека. – Кіровоград : „ Степова Елада ”, 2000. - 240 с.

3. Українська література. 11клас. ІІ семестр / О. П. Ващенко, С. М. Головатюк, Л. О. Лузан, Л. В. Манян, В. Г. Сухенко, Н. І. Счастливцева / Упоряд. В. Г. Сухенко, О, М, Чхайло. – Х. : Вид. група „ Основа ”, 2012. – 150, [ 2 ] с. – ( Серія „ Мій конспект ” ).

4. Українська мова і література в навчальних закладах. Щомісячний науково-методичний журнал МОУ „ Дивослово ”. – К. : КП редакція журналу „ Дивослово”, 1999, № 7. – 64, [ 36 – 44 с. ].

5. Зустрічі і прощання. / Костюк Г. – Едмонтон, 1987. – 224 с.

6. Розповідь про неспокій триває. / Смолич Ю. // Твори : У 8 т. – К., 1986. –

Т. 7. – 399 – 400 с.



7. Іван Багряний – політичний діяч і письменник. / Лавриненко Ю. // Українське слово : Хрестоматія української літератури та літературної критики XX ст. – К., 1994. – Кн. 2. – 613 с.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconПояснювальна записка до питань для підсумкової атестації з української мови за курс школи ІІІ ступеня (10-11 клас)
Дані питання розроблені на основі діючої програми: Українська мова. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 – 11 класи....
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconПрограма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень/М. Г. Жулинський,Г. Ф. Семенюк,Р. В. Мовчан,М. М. Сулима. Київ: Грамота,2010. 111с
Українська література 10-11 класи. Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Академічний рівень/М....
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconНавчальний матеріал та завдання до заліку з української літератури для 11 класу
Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту, академічний рівень
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconПоети-шістдесятники
Г. Семенюк, М. Ткачук, О. Слоньовська, М. Сулима, О. Ковальчук, О. Ткачук, Н. Тимків Українська література: Підручник для 11 класу...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconУкраїнська література 10-11 класи Рівень стандарту, академічний рівень

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconКалендарно-тематичне планування з української літератури для 11 класу на 2016-2017 навчальний рік
Вивчення української літератури в 10-11 класах загальноосвітніх навчальних закладів – за програмами, затвердженими наказом Міністерства...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconТема. Ідеї автономії І самостійності в програмах українських політичних партій Російської імперії та Австро-Угорщини
Навчально-методичне забезпечення. Гупан Н. М. Історія України : 10 кл. Рівень стандарту. Академічний рівень / Н. М. Гупан, О. І....
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconПрограма /рівень стандарту/ для учнів 2-12 класів середніх загальноосвітніх навчальних закладів
Дієслово: стверджувальна, питальна та заперечна форми дієслова to be та інших дієслів в Present Simple
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с iconОрієнтовне календарне планування з української літератури для 11 класу
Природничо-математичний, технологічний, спортивний, суспільно-гуманітарний, художньо-естетичний напрями; філологічний напрям (профіль...
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с icon11 клас Твори для вивчення Рівень стандарту, академічний рівень
Українська література ХХ ст як новий етап в історії національної культури. Актуалізація проблем: митець І влада, свобода творчості....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка