Рекомендаційний список літератури з циклуСкачати 140,17 Kb.
Дата конвертації23.07.2017
Розмір140,17 Kb.

Рекомендаційний список літератури з циклу

“Вони прославили Кривбас” до 70-річчя від дня народження Олексія Миколайовича Старикова.

КЗК “Міська бібліотека для дорослих”

Інформаційно-бібліографічний відділ

укладач Каратєєва Л. В.

м. Кривий Ріг, 2015

Олексій Стариков – один з яскравих дитячих поетів сучасності. Він володіє рідкісним даром – відчувати ритм сучасності. Разом з тим його вірші органічно продовжують славетні традиції класичної поезії.

Олексій Миколайович Стариков, член Спілки письменників СРСР та Національної спілки письменників України, народився 16 червня 1945 року в селі Анніне Ленінського району Московської області. Нині це — район Москви, назва якого збереглася в назві станції метро «Анніно». Незабаром після народження він переїхав з батьками до Казахстану, а з 1951 р. жив в місті Кривий Ріг. Після закінчення школи Стариков навчався на електротех-нічному факультеті Криворізького гірничорудного інститу-ту, потім служив в армії на посаді командира танкового взводу. Після армії працював науковим співробітником, навчався в аспірантурі. В 1975 році захистивши кандидатсь-ку дисертацію розпочав викладацьку діяльність. Писати вірші почав ще під час навчання. Ось як згадував свій вхід до світу письменства Олексій Миколайович: “ У старших класах школи отримав відповідальне доручення — випускати стінгазету. Загорівся ним одразу, спробував сатиричним віршем покритикувати однокласника. Височезний був Саша Чемоданов, входив до збірної області з плавання. Йшов якось по коридору і підфутболив ганчірку від швабри, при-биральниці наробили галасу. Класний керівник звеліла “пропі-сочити” його. Наслідки виявились неочікуваними. Спочатку Саша хотів мене відлупцювати, але потім написав також віршовану відповідь, прикріпив її біля мого творіння в стінгазеті й пригрозив точно дати в вухо, якщо зніму. Усі читали нашу поетичну дуель, реготали. Це було моєю

першою і останньою сатиричною спробою.

Поступив у наш гірничорудний інститут. Там виходила багатотиражка “Гірничий інженер”. Під час студентства пописував до неї вірші. На молодіжну тематику, гумористичні репліки під рубрикою “Нотатки під берізкою”.

Після інституту, армії, навчаючись в аспірантурі того ж ВНЗ, продовжував віршувати. Вступив до міського літературного об'єднання “Рудана”. Десь у середині 70-х років з'явились мої перші дитячі поезії, уваги їм не надавав, сприймав це як несерйозну “розрядку”. Та на обговоренні у літоб'єднанні колеги їх виділили. Після цього пригледівся до того жанру прискіпливіше.

Перша гонорарна публікація мала місце у “Червоному гірнику” в 1977 році. За добірку з 4 віршів отримав цілий радянський червонець! Протягом наступних років “гірник” надрукував десь сотні дві моїх віршів.”

Перша журнальна публікація відбулась в 1978 році, в журналі зовсім не літературному. Автор розповідав: «Незвичною була історія цієї публікації. Викладав у школі інформатику. Якось само собою лягли на папір рядки про двоїсту систему числення. Називалось “Незвичайна дівчинка”:

Ей было тысяча сто лет,
она в сто первый класс ходила,
с собою пó сто книг носила —
всё это правда, а не бред!

Когда, пыля десятком ног,

она шагала по дороге,
за ней всегда бежал щенок
с одним хвостом, зато — стоногий!

Она ловила каждый звук


своими десятью ушами,
и десять загорелых рук
портфель и поводок держали.

И десять темно-синих глаз


рассматривали мир привычно…
С такой девчонкой необычной
и вы встречались, и не раз!

Відіслав у ленінградський “Костёр”. Відповіли мені, мовляв, вірш цікавий, але більше підходить для спеціалізованого видання, наші читачі навряд чи зрозуміють.

Довго міркував, куди ту “дівчинку” ще направити. Натрапив на журнал “Квант” - самі формули, креслення. Ризикнув надіслати туди — й забув. Аж через досить тривалий термін листом сповістили:скоро опублікують. І виконали обіцянку. Йшов 1978 рік. Подали у формі загадки. Відвели під вірш цілу сторінку, проілюстрували.

Доля вірша мала продовження. Років з п'ять тому зустрів його у “Математичній енциклопедії”. А нещодавно зробив запит в Інтернеті — вірш є на 30 сайтах.”

Потім були багаточисельні публікації в популярних радянських дитячих журналах: "Искорка", "Костёр", "Колобок", "Мурзилка", "Пионер", в українському журналі "Барвинок", а

також в колективних збірках і антологіях, які друкуються в Україні та Росії. Перша книга віршів Олексія Старикова

для дітей – «Как поймать кита» – була видана в 1982 році київським видавництвом «Веселка». З тих пір в українських та московських видавництвах з'явилось більше десятка книг для дітей, сред яких: "Сколько у звезды лучей" (1983, Дніпропетровськ), "Знаю сам" (1985, Київ), "Самое главное" (1986, Дніпропетровськ), "Мир Голубой Стрекозы" (1989, Дніпропетровськ), "Сообщите по адресу" (1989, Москва), "Мастер Грох" (1990, Київ), "Мальчик Ой" (1990, Київ), "Пока учитель не пришел" (1991, Київ), "Паровзик-непоседа" (2006, Харків), "Мышонок-художник" (2006, Харків), "Весёлые котята" (2006, Харків), "Здравствуй, день!" (2008, Дніпро-петровськ). Окремі твори Олексія Старикова неодноразово включались в українські та російські підручники та хрестоматії.

Олексій Стариков – був постійним автором таких популярних дитячих видань, як журнал "Познайка”, "Весе-лочка”, “Січеслав” , російських журналів – «Кукумбер», «Весёлые картинки», «Миша», «Мурзилка», Інтернет-ресурсів для дітей, а також криворізького літературного альманаху “Саксагань”. Газет “Червоний гірник”, “Домашняя газета”.

Співавтор колективних збірників "Малютка" (1982, Сім-ферополь"), "Я связала рукавички" (1983, Москва), "Терем-те-ремок" (1983, Дніпропетровськ), "Барвінок" (1985, Київ), "Сде-лал мастер карусель" (1986, Москва), "Антология русской советской детской литературы на Украине" (1988, Київ), "Котигорошкове поле" (1989, Дніпропетровськ), "Веселки ріднокраю" (1995, Дніпропетровськ), "Антологія поезії Придні-

пров’я" (1999, Дніпропетровськ), "Криворізька хрестоматія" (1999, Кривий Ріг), "Антология криворожских литареторов» (2000, Кривий Ріг), "Книга любимых стихов: хрестоматия для дошкольников" (2006, Москва), "Сяєво жар-птиці: Антологія літератури для дітей та юнацтва Придніпров'я (1883-2008)" (2009, Дніпропетровськ).

Співавтор аудіокниги “Письменники Дніпропетровщини – шкільним бібліотекам” (2012, Дніпропетровськ).

Як чергову сходинку в своєму творчому житті О. Стариков розглядав факт появи своєї п'єси “Таїна покинутої шахти” в московському журналі “Театр круглый год». Це сорокахвилинний твір на дві дії.

Вірші Олексія Миколайовича Старикова надзвичайно розмаїті — це й класична пейзажна лірика, вірші юморис-тичні, вірші про сучасних дітей та інших популярних персо-нажів…Традиційні теми і мотиви Стариков подає по-ново-му, демонструючи безкінечність фантазії. У звичайному павуці він бачить схожість з сучасним провайдером («Паук-провайдер»). Реальні та фантастичні герої живуть, діють, відчувають в його віршах, допомагаючи читачам побачити досі небачені фарби, почути досі нечутні звуки в навколишньому світі.

Далек и хрупок


бледный горизонт,
горячий снег
дробится в светлых бликах.
И облако высокое
плывет
над горизонтом

медленно и тихо.

Олексій Миколайович Стариков є лауреатом літературної премії ім. Д.Кедріна (2009), літературної премії Криворіжжя, Міжнародної літературної премії "Облака" (Росія, 2008), міжнародної літературної премії “Золотое перо Руси”.

Учасник двох семінарів молодих письменників, які пишуть для дітей і юнацтва, проведених при журналі "Костёр" (м. Санкт-Петербург), де мав змогу спілкуватись з такими майстрами слова, як Валентин Берестов, Лев Кузьмин. Радій Погодин, Святослав Сахарнов, Микола Сладков та іншими.

Делегат IX з’їзду Спілки письменників СРСР (1986), а також I (1991) і II (1996) з’їздів письменників України.

З 1981 по 1989 р. очолював Криворізьке міське літера-турне об’єднання "Рудана", у 2003-2004 роках – Криворізь-ке міське об’єднання при альманахові "Саксагань".

Член Національної Спілки письменників України з 1984 року.

Крім літературної творчості Олексій Миколайович не полишав заняття наукою та викладацьку діяльність. З 1986 по 1996 рік працював викладачем у Криворізькому дер-жавному інституті підвищення кваліфікації керівних праців-ників та фахівців. Очолював кафедру обчислювальної техні-ки, автоматизації та нових технологій.

З червня 1996 року по січень 1997 року перебував на посаді завідувача кафедрою Київського державного еконо-мічного університету. Кандидат технічних наук, доцент.

Нажаль, 31 травня 2014 року найвідоміший сучасний дитячий поет Криворіжжя і України Олексій Миколайович Стариков пішов з життя.

СЛОВО ПРО ПОЕТА.

Літературні казки Криворіжжя. Олексій Стариков “Баба Яга”. Вадим Баралюк “Пригоди мальованого чоловічка Дальта” // Бугайова І. Є. Дидактичний матеріал до уроків української літератури (5 клас) з використанням художніх творів Криворіжжя: посібник для вчителя / І.Є. Бугайова .-Кривий Ріг: Видавничий дім, 2008.-С.96-105.Посібник для вчителя містить розробку уроку про літературні казки Кривого Рогу, який базується на творах Олексія Старикова та Вадима Баралюка. Поетична казка О. Старикова “Баба Яга” яскраво розповідає про життя сучасної людини, діяльність якої віддаляє її від природи, руйнує їй.
Він був і залишається першим // Гриценко В.В. Криворізька хрестоматія: уроки літератури рідного краю: навч. посібник / В.В. Гриценко .- Кривий Ріг: Видав. дім, 1999.-С.88-89.

Книга криворізького поета, члена спілки письменників України В.В. Гриценко є спробою систематизованого огляду літератури Криворіжжя. В розділі, присвяченому творчості дитячого поета Олексія Старикова, подаються біографічні дані та огляд творчості письменника .
Гусейнов Г. “Рудана”, Кривий Ріг / Г. Гусейнов // З любові і муки... : розповіді про літературу і письменників/ голова ред.

кол. і упоряд. В. Чемерис .- Дніпропетровськ: Дніпро, 1994.-С.477-480.Про криворізьке літературне об'єднання “Рудана” та його члена Олексія Старикова.
****************************************

Крамаренко Н. Алексей Стариков: «Но, конечно, всех дороже для людей день без выстрела — обычный мирный день!» / Н. Крамаренко // Домашняя газета.-2014.-4 июня.-С.24.Статья памяти Алексея Старикова содержит некоторые страницы биографии и творческой жизни поэта, отрывок из интервью и стихи.

Детский поэт Алексей Стариков - лауреат премии имени Короленко 2013 года // Домашняя газета .- 2013.-27 ноября.-С.20.Президиум Национального союза писателей Украины присудил талантливому криворожскому поэту премию имени В.Г. Короленко за фантастическую повесть для детей и юношества «Город роботов».
Крамаренко Т. Криворожский детский писатель Алексей Стариков стал серебряным лауреатом международного конкурса / Т. Крамаренко // Домашняя газета.-2010.-17 ноября.-С.6.

Победа в ежегодном международном конкурсе национальной литературной премии «Золотое перо Руси».
Чубенко Є. Золоте перо: московський вимір / Є. Чубенко // Червоний гірник.-2010.-13 листопада.-С.2.

Перемога в літературних конкурсах, співробітництво з російськими та вітчизняними видавництвами. Роздуми про сучасну дитячу літературу.
Детский писатель Алексей Стариков: «Льётся лето из солнечной лейки...»// Домашняя газета.-2010.-14 июля.- С.23.

А. Стариков о писательском труде, интересных встречах и молодом поколении криворожских поэтов.

Крамаренко М. Олексій Стариков устіл не пише / М. Крамаренко // Червоний гірник.-2010.-8 квітня.-С.20.В російському журналі надруковано мюзикл

О. Старикова.
Затульний Т. Єдиний криворізький член Спілки письменників СРСР О. Стариков: “Просто про складне писати важче, аніж навпаки” / Т. Затульний // Червоний гірник.-2008.-17 квітня.-С.4.

Погляд митця на дитячу літературу та своє місце в ній, роздуми про сучасних дітей, сприйняття ними поезії. Перемога в міжнародному літературному конкурсі “Облака”.
Стариков А. Для меня этот проект- откровение / А. Стариков // Металлург.-2008.-10 квітня.-С.12.

Презентация книги «Здравствуй, день!»
Чубенко Є. Диплом від Сергія Михалкова / Є. Чубенко // Червоний гірник.-2008.-27 березня.-С.2.

Міжнародний літературний конкурс “Облака”, номінація “Краща книга року для дітей” - книга “Здравствуй, день” Олексія Старикова.
Стариков А. Чтобы писать для малышей, нужно иметь чувство детскости / А. Стариков // Домашняя газета.-2001.-20 декабря.
ВІРШОВАНІ РЯДКИ ДЛЯ ДІТЕЙ

І НЕ ТІЛЬКИ ...
Стариков О. Грузовик; Гости; Щенок; Превращение; Вос-питатель; Не жалеет солнце нас; Мы так и не узнали; Разберись-ка; Ну, почему же он такой?; В ночном лесу: стихи / О. Стариков // Антологія поезії Придніпров'я / під заг. ред.

В. Коржа; упоряд. В. Савченко .- Дніпропетровськ: Січ, 1999.-С.334-341.Вірші Олексія Старикова несуть в собі заряд доброти, дивування, фантазії, зрозумілі серцю маленької ще людини.
Стариков О. Мама й Вітчизна; На привалі;Руки робочі; Якщо бажання є ; Біля моря; Розлука; Відходить літо; Невже?; Хоробрий; А все-таки: вірші /О. Стариков // Гриценко В.В.Криворізька хрестоматія: уроки літератури рідного краю: навч. посібник / В.В. Гриценко .- Кривий Ріг: Видав. дім, 1999.-С.90-96.

У навчальному посібнику надруковані вірші Олексія Старикова у перекладі українською мовою.

Стариков А. Рассказы для детей / А. Стариков // Саксагань.- 2013.- №3.-С.26.- В содерж.: «Ваня и Ворона», «Генерал-Индиго», «Случайная встреча».


Стариков А. День рождения города; Приїжджайте до нас!: [стихи о городе] / А. Стариков // Саксагань.- 2013.- №1.-С.40.
Стариков А. Волшебная коробочка; Он знал; Зима — не лето!; Я понял!; Короли: стихи / А. Стариков // Саксагань.- 2012.- №4.-С.15-17.
Стариков А. Август; Первый день осени; Ну и ночь!; Мама; Каждому своё; Людоед; Страус Эму; Петя; Биг-мак и хот-дог; Абрикосовая туча; Не ошибиться б только; Ветер; Шторм; Стужа; Всё начинается с колеса: стихи / А. Стариков // Саксагань.- 2012.- №3.-С.3.
Стариков А. Стихи для малышей / А. Стариков // Саксагань.- 2012.- №2.-С.2.- В содерж.: «Чепушинки», «Всем было весело», «Чудеса в решете», «Хихихи и хахаха» и др.
Стариков А. Город роботов: фантастическая повесть / А. Стариков // Саксагань.- 2010.- №4.
Стариков А. Чудеса; Не надо сердиться...; Мрак; Капель; Ну и что?;

Перекладина; Лошадь; Муравьи; Если такое случится; Компьютерный гений; Воробьи; И грустно знать...;Самый умный: стихи / А. Стариков // Саксагань.- 2010.- №2.-С.39-42.


Стариков А. Льётся лето из солнечной лейки: стихи / А. Стариков // Січеслав.- 2009.- №1.-С.117-124.
Стариков А. Стихи для детей и взрослых / А. Стариков // Саксагань.- 2008.- №3.-С.38-42.
Стариков А. Алёшка и роботёнок Рип. Месть космического пришельца: повесть-сказка / А. Стариков // Саксагань.- 2007.- №2.-С.35-50.
Стариков А. Алёшка и роботёнок Рип. Приключения в Стране Прочитанных Книг: повесть-сказка для младшего школьного возраста / А. Стариков // Сак-сагань.- 2006.- №2.-С.36.
Стариков О. Весела абетка для дошкільнят / А. Стариков // Саксагань.- 2004.- №4.-С.60.
Стариков А. Стихотворения / А. Стариков // Саксагань.- 2003.- №2.-С.33.- В содерж.: “Баба Яга”, “Заяц”, “Петух”, “Четыре кошки”, “Паучок”, “Сапоги”, “Профессор”, “Я поздно встал”, “Редкий случай”.
Стариков А. Выстоим!: стихотворение / А. Стариков // Червоний гірник.-2003.-30 травня.-С.23.
Стариков А. Космонавт: стихотворение / А. Стариков // Червоний гірник.-2003.-12 квітня.-С.2.
Стариков А. Заяц; Ночь.Зима: стихотворение / А. Стариков // Червоний гірник.-2001.-20 лютого.
Стариков А. Стихи / А. Стариков // Червоний гірник.-2003.-15 липня.
Стариков А. Здравствуй, день!; Мы шагаем в детский сад; Не жалеет солнце нас; Щенок; Ну. Почему же он такой?; А зачем?; Гости; Превращение; Очень трудно: стихи / А. Стариков // Червоний гірник.-2003.-15 липня.-С.7.
Стариков А. Поэзия / А. Стариков // Саксагань.-1995.0№3-4.-С.38-39.- В содерж.: Взгляну на мир изумленно; Яры; Мир голубой стрекозы; Отходит лето; Зима идёт; Плывут суда; У моря; Как бы мне хотелось; Старый капитан; Неужели; Гости; Ну, почему же он такой?; Если очень захотеть.
Стариков А. Тик-Так и Дзинь-Дзень; Воспитатель; Щенок; Превращение; Разберись-ка: стихотворения / А. Стариков // Червоний гірник.-1992.-29 грудня.-С.4.

Каталог: static -> 000 -> 000 -> 274 -> 525 -> doc
static -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
static -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання. − К.: Видавничий дім «Освіта», 2013
doc -> Міська ббібліотека для дорослих
doc -> «Ліна Костенко: хист виправданий долею»
doc -> З виру життя правда І любов
doc -> Далекий, мов зоря
000 -> Антон макаренко видатний педагог-новатор


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Рекомендаційний список літератури з циклу iconДержавної адміністрації рекомендаційний список літератури Із циклу «Країни І народи» Випуск ХІІІ
Білорусь: рек список літератури із циклу «Країни І народи». – Вип. ХІІІ / [Є. А. Шевченко; відповід за випуск М. В. Жарова] : окз...
Рекомендаційний список літератури з циклу iconУкраїни / Рекомендаційний список літератури із циклу «На допомогу молодому вчителю І майбутньому педагогу»
Рекомендаційний список літератури із циклу «На допомогу молодому вчителю І майбутньому педагогу»
Рекомендаційний список літератури з циклу iconРекомендаційний список літератури (анотований) для викладачів загальноосвітніх предметів
До Вашої уваги – рекомендаційний список публікацій, який було надруковано в журналі «Відкритий урок: розробки, технології, досвід»...
Рекомендаційний список літератури з циклу iconРекомендаційний список літератури із циклу «На допомогу молодому вчителю І майбутньому педагогу» Випуск 7
«На допомогу молодому вчителю І майбутньому педагогу». – Вип. 7 / уклад. Л. А. Бережна; окз «харківська обласна бібліотека для юнацтва»....
Рекомендаційний список літератури з циклу iconЗ виру життя правда І любов
Рекомендаційний список літератури до 95-річчя з дня народження Григорія Тютюнника
Рекомендаційний список літератури з циклу iconЖиве царство Сетона-Томпсона
Рекомендаційний бібліографічний список літератури для читачів-учнів середнього шкільного віку
Рекомендаційний список літератури з циклу iconРекомендаційний список літератури на допомогу викладачам української мови та літератури, класним керівникам та майстрам виробничого навчання
Григорович Шевченко – великий український народний поет, геніальний митець-новатор, основоположник нової української літератури та...
Рекомендаційний список літератури з циклу iconРозробка відкритого уроку української літератури спеціаліста вищої категорії Степанової Світлани Вікторівни Тема уроку: Краса врятує світ
Портрет О. Довженка, його батьків. Книжкова виставка по творчості письменника, рекомендаційний список літератури
Рекомендаційний список літератури з циклу iconБібліотека рекомендаційний бібліографічний список літератури м. Черкаси 2013 рік
Нобель заповідав перетворити на щорічну премію І присуджувати її за діяльність, що послужила прогресу людства в науковій сфері
Рекомендаційний список літератури з циклу iconРоман шухевич дух української нації (рекомендаційний список літератури) Рома́н Шухе́вич
«Білий», «Дзвін», «Роман Лозовський», «Степан», «Чернець», «Чух», «Тур», «Тарас Чупринка»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка