Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв»



Скачати 90.15 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір90.15 Kb.

Тема: Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв».

(Літературний веб-квест)

Мета: Поглибити знання учнів про творчість українського поета А.Малишка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити розуміти образну мову; формувати інформаційно-комунікативну компетентність; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву, вміння розмірковувати над художнім змістом поезії; виховувати любов до художнього слова.

Обладнання: портрет А.Малишка, плакат, ілюстраціі до теми уроку, мультимедійний супровід, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.



Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

Вебквест

Кілька днів тому на уроці інформатики ми почали з вами грати літературний квест. Пригадаймо, які умови гри. Сьогодні ми продовжуємо гру і у нас заключний етап. На кожній зупинці квесту учасники звітуватимуть про виконану роботу і отримуватимуть частини слів - які в кінці прикріплять на плакат і складуть вислів—ключове завдання квесту.


Вправа «Промінчики добра»

Діти, погляньте на мене, один на одного, посміхніться, із тих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми розпочнемо наш урок. Готові продовжувати гру? Готові відгадати кодове речення?



Автотренінг- реклама

Я обіцяю що:

Квест буде: ми будемо:

-творчим -працьовитими

-пізнавальним - уважними

-цікавим -активними


Хвилинка-релаксації

( Відео)
Чому саме я розпочала урок з репродукцій картин? Що спільного у картинах?

(Мова йтиме про дощ)

Музика, що звучала- композиція «Мелодія дощу» Людвіга Ван Бетховена,адже не тільки художники захоплювались стихією дощу, а й композитори, і не тільки- ще й письменники і поети.


  1. Мовленнєва розминка.

1. Вправи на формування уміння слухати і говорити.

А) Робота над скоромовкою



Враз набігли чорні хмари,

Припустився дощ-косарик.

Сіяв, віяв —не косив,

Тільки трави заросив!
(деякі літери затулені краплинками дощу)

Вправа на дихання---вдихнули глибоко, а на видиху швидко промовити скоромоку

2. Гра "Заміни вислів одним словом".

Учні читають на дошці вислови і добирають слово, яке б його замінило.

з громом і блискавкою — ... (гроза).

Дощ дуже сильний — ... (злива).

дуже дрібний, густий — ... (мряка).

3. Читання слів-анаграм.

Прочитайте, як говорять про дощ.



ібнийдр (дрібний) ийвкасал (ласкавий)

бийнгри (грибний) зорийпро (прозорий)

ийпартов (раптовий) псліий (сліпий)

Які ще назви дощу знаєте?





  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Ви дивились відео, чи нічого зайвого там не помітили? Чий портрет ? Яка група працювала над пошуком? (Вивішую портрет Малишка на центр плаката)

Сьогодні ми з вами познайомимося із творчістю українського поета Андрія Самійловича Малишка. Дізнаємось, що таке рими. Працюватимемо над віршем «Вихопивсь дощик поміж заграв».





  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Біографічна довідка.

А хто ж такий А.С. Малишко? Довідатись про нього нам допоможуть наші кореспонденти.

Виступ кореспондентів




  1. Опрацювання статті у підручнику с.112

Вірш читає вчитель. (ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ)

За вісім днів до смерті, 8 лютого 1970 року, Андрій Малишко створив останній із віршів «Чому, сказати, й сам не знаю». Ним автор прощався з Україною і всім для нього найдорожчим. А музику до цього твору теж написав П. Майборода.

Що ще нового дізналися про поета?

Скільки його віршів стали піснями?



Виступ дослідників

  1. Опрацювання вірша А.Малишка «Вихопивсь дощик поміж заграв…»

У поезії Андрія Малишка найголовніше місце посідає тема людини і природи. У кожному рядку ніби відбувається їхнє єднання. Автор доводить, що людина і природа нероздільні.

Дощ — таке явище природи, яке нікого не залишає байдужим. Для одних він — надокучлива перешкода прогулянкам та іграм або якійсь роботі на вулиці, для інших — благодатна, довгоочікувана небесна волога, на котру чекає кожна квіточка, травинка, деревце.


Коли довго не було дощу й міг постраждати врожай, виходили в поле з хресним ходом і молебнями, просили в Бога життєдайної небесної води. Про дощ снаписано багато художніх творів, і з одним із них ми ознайомимося сьогодні на уроці.
Гронування ДОЩ

( Калюжі злива веселка грибний вода мокре та брудне взуття переляк , задоволення радість , смуток)



Гра «За і проти»

Умова-вибрати протилежності і довести свою думку..

(Після дощу буває веселка—але ж калюжі бруднять взуття…..)


  1. Виразне читання вірша вчителем.

Послухайте вірш. До якого виду лірики належить?

(Пейзажна лірика. Поет передає олюдену одухотворену природу..Автор передає буяння природи після дощу)

Чи сподобався вам вірш?

Що найбільше запам’яталося?



  1. Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем (на плакаті на дошці)

пуща обрій

заграва поміж

закресав запрозорилось

вихопивсь посміхнулися
Знайдіть у підручнику тлумачення слів: заграва, закресати, пуща.

КРЕСАТИ


1.  Добувати іскри, вогонь кресалом.

2.  Сильно вдаряти, сікти.

3. Пристрасно, з запалом робити, виконувати що-небудь.

♦ Кресати підковами (підківками, чобітьми) — енергійно йти, танцювати з запалом, натхненням.

Кресати словами на кого — різко говорити з ким-небудь; лаяти когось, гримати на когось

♦ Кресати очима — гнівно дивитися, поглядати.




  1. Гра «Тихенький дощик ». Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

  2. Читання вірша «Дощиком» (1 дитина ---малий дощ – повільно, 2 дитина -- сильніший – прискорити читання, 3 дитина- злива – швидке читання, 4 дощик- повільно).

  3. Робота над змістом.

Якими кольорами насичена описана у вірші картина природи?

Чому поет обрав саме цей колір?

Як описується дощик?

Що зробив дощик?

Що підкреслено словом вихопивсь? (Раптовість, неочікуваність дощу)

Знайдіть епітети у вірші. Якими словами автор характеризує дощик?

Епітет це художнє означення образний вислів який дає образну характеристику предмету.


  1. Розкриття поняття «рима».

Прочитайте перші 4 рядки вірша.

Знайдіть у виділених словах співзвучні прикінцеві частини

Це рими-співзвучні прикінцеві частини (табличка на дошку). Вони надають мелодійності, впорядкованості. Зачитайте

Відшукайте інші рими у вірші. Зачитайте.

7) Виразне читання вірша у парах. Постав один одному запитання.


  1. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

  • Якими людськими властивостями поет наділив дощ, пущі, дуби?

Як називається цей художній засіб? (Уособлення)

  • Як дощ вплинув на природу?

9) Вправа «Розвідники» (за ілюстраціями відшукати строфу).

  1. Гра « Віднови вірш».

  2. Читання партитури.



овал 26прямая со стрелкой 1

Вихопивсь дощик поміж заграв://



прямая со стрелкой 2прямая со стрелкой 3

чоботи сині,/ синя сорочка,/

спрямая со стрелкой 4прямая со стрелкой 6ині мелодії понапинав



прямая со стрелкой 5

зовал 27 неба широкого /аж до листочка;//



прямая со стрелкой 7прямая со стрелкой 15

синіми стрілами закресав, /



прямая со стрелкой 8прямая со стрелкой 16

сині листочки дрібно писав —//



прямая со стрелкой 9прямая со стрелкой 17овал 28

людям, /озерам, /онукам за обрій,//

прямая со стрелкой 10

ох і смішний же! ///



прямая со стрелкой 11

І добрий-добрий! ///



прямая со стрелкой 12прямая со стрелкой 18

І запрозорились водні гущі, /



прямая со стрелкой 13прямая со стрелкой 19

і посміхнулись темні пущі,/



прямая со стрелкой 20прямая со стрелкой 24

новал 29авіть дуби із важкої породи



прямая со стрелкой 14прямая со стрелкой 21

чухали голови від насолоди.///



прямая со стрелкой 22прямая со стрелкой 23

...Вихопивсь дощик /поміж заграв.///




  1. Квест продовжуємо. Виступ пізнайок.




  1. Робота за ілюстрацією.

Що зобразив художник на картині?

Які фарби використав?

Який настрій передано на картині?

Яким ви уявляєте дощик з вірша? Яка основна думка ( Оспівування краси природи, замилування) вірш пройнято замилуваням красою природи під час дощу


14) Вправа «Кольорова образність» .

— В яких кольорах ви бачите зміст цього вірша ? Відшукайте у своєму серці найкращі кольорові слова і спробуйте за допомогою цих кольорів намалювати його- навпроти рядочків зафабуйте клітинки своіми кольорами.


Виступ художників.


  1. Хвилинка редаксації.

А зараз уявімо що пройшов дуже сильний дощ.

Етюд «Врятуй пташечку»

Уявіть, що у вас в руках маленька беззахисна пташечка. Витягніть руки долонями догори. А тепер зігрійте її своїм рівним, спокійним подихом, повільно, по одному пальчику складіть долоні, прикладіть їх до своїх грудей, віддайте пташечці доброту свого серця. Розкрийте долоні, і ви побачите, що пташка радісно злетіла, посміхніться їй і не сумуйте, вона ще прилетить до вас. Помахайте їй на прощання рукою
Виступ дослідників.


  1. Групова робота.

Сенкан «Дощ»

  1. Підсумок уроку. Рефлексія . Кубування.

1.Автор

2.Вид лірики

3.Тема


4.Епітети

5.Рими


6.Основна думка

Хочу завершити урок такою повчальною притчею:

Колись давно жив на світі маленький Струмочок. Він спускався з гір в красиву зелену долину. І ось одного разу він добіг до пустелі. Тут зупинився і задумався

І Струмочок злякався.

Але тут він почув Голос: "Сміливіше! Не зупиняйся на досягнутому, попереду ще багато цікавого!"

Але Струмочок продовжував стояти. Йому дуже хотілося стати великою повноводною річкою, але він боявся змін і не хотів йти на ризик.

Тоді Голос знову заговорив: "Якщо ти зупинишся, то ніколи не дізнаєшся, на що ти насправді здатний! Просто повір в себе, Біжи далі!"

І Струмочок наважився. Він побіг по пустелі. І через кілька днів він висох ...

Але ось випарувалися маленькі крапельки зустрілися високо в небі. Вони об'єдналися в одну велику хмару і попливли далі над пустелею, аж поки не дісталася до моря. І ось Струмочок пролився в море численними маленькими крапельками дощу. Тепер він злився з величезним морем. М'яко гойдаючись на хвилях, він посміхався собі. Раніше, коли він жив у долині, він не міг навіть мріяти про таке.

Струмочок подумав: "Я кілька разів змінив форму і тільки зараз мені здається, що я нарешті став самим собою!"

Не бійся змін і ніколи не зупиняйся на досягнутому! Після дощу завжди з'являється сонечко…

Про сто по вір те у се бе !!! (ВІДКРИВАЮ КЛЮЧОВУ ФРАЗУ)

Відкривайте свої серця для краси і добра. Будьте щирими і мудрими. Будьте уважними до слова. І завжди вірте у свої сили



VΙ. Домашнє завдання. Вивчити вірш напам'ять. Написати есе «Я –дощик».

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconАндрій Малишко (1912 1970)

Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconАндрій Самійлович Малишко народився в селі Обухів на Київщині 14 листопада 1912 року в багатодітній сім’ї шевця. З дитинства виніс любов до народних мелодій І рідного слова, рідної землі
«Рута» (1966 р.), «Синій літопис» (1968 р.), «Серпень душі моєї» (1970 р.). 17 лютого 1970 р. А. Малишко помер. За своє життя поег...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconАндрій Малишко. "Стежина" ("Чому, сказати, й сам не знаю…"). Патріотичні почуття у творі
«А. Малишко. «Стежина» («Чому, сказати, й сам не знаю…»). Патріотичні мотиви у творі.»
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconДо 100 річчя від дня народження А. С. Малишка
Андрій Самійлович Малишко (14 листопада 1912, Обухів — 17 лютого 1970, Київ) — український поет, перекладач, літературний критик
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» icon«Сто років з Андрієм Малишком»
Обухів є визначний український поет Андрій Самійлович Малишко. Тут він народився І виріс, а своїм непересічним талантом зробив його...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconБіографічні дані
Андрій Самійлович Малишко (2 листопада (15 листопада) 1912, с. Обухів, нині місто Київської області 17 лютого 1970, Київ) український...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconПісля війни працював відповідальним редактором журналу «Дніпро» (1944-1947)
Андрій Самійлович Малишко (2 листопада (15 листопада) 1912, с. Обухів, нині місто Київської області 17 лютого 1970, Київ) український...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconВалентина Дмитрівна Невінчана ( 1924 – 1981)
України Валентина Невінчана посіла місце талановитої поетеси, обдарованого лірика. Якось, прослухавши її поезії, відомий український...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconРозповіді про українських письменників сьогодення Київ 2013
Михайло Булгаков, Павло Тичина, Олесь Гончар, Максим Рильський, Андрій Малишко; художники Алімпій, Володимир Боровиковський, Микола...
Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв» iconУ 1936 р родина переїхала до Києва, де Ліна закінчила школу на Куренівці І ще школяркою почала відвідувати літературну студію при журналі «Дніпро», який редагував Андрій Малишко
Батьки майбутньої поетеси вчителювали й з ранніх літ прищеплювали дитині високі моральні, етичні та естетичні смаки, подавали літературні,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка