Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка»Скачати 98,08 Kb.
Дата конвертації21.05.2017
Розмір98,08 Kb.
ТипПлан роботи

Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі

«Професія дощового черв’яка»

Васильківська загальноосвітня школа Лохвицького району

Полтавської області

Вчитель: Фесенко Людмила Володимирівна

2014 рік

Міні-проект «Професія дощового черв’яка»

Мета: ознайомитись із зовнішньою будовою та способом життя дощових черв’яків, їх значенні у підвищенні родючості ґрунту, розвивати  уміння використовувати набуті знання у повсякденному житті та господарській діяльності людини, виховувати бережливе ставлення до живих організмів.

План роботи над проектом

1. Підготовка до роботи (Визначаємо мету проекту, джерела інформації, знаходимо матеріали для виконання завдань, визначаємо способи збору та аналізу інформації, формуємо уявлення про результат звіту, розподіляємо завдання).

2. Дослідження (Збираємо інформацію, проводимо досліди, готуємо матеріали для презентації).

3. Отримання результатів роботи (аналізуємо зібрані матеріали, результати спостережень, з’ясовуємо чи зібрано все необхідне).

4. Оформлення роботи (Зібрані матеріали оформлюємо для презентації: комп’ютерна презентація, тематична папка).

5. Презентація (звітуємо про проведену роботу).

6. Висновки та оцінювання результатів (обговорення проведеної роботи над проектом, виявлення допущених помилок, самооцінювання).

Завдання для груп учнів

1. Хто такий дощовий черв’як? (Знайти інформацію про дощового черв’яка. Чому так назвали цих тварин? Як давно відомо людям про їх користь?) Провести пошук інформації в Інтернеті.

2. Портрет дощового черв’яка. (Інформація про зовнішній вигляд та будову дощових черв’яків. Знайти малюнки або схематичне зображення будови черв’яка.) Попросити допомогти старших друзів, учнів 8 – 9 класів, які вже знайомі з будовою дощового черв’яка.

3. Де живе і працює дощовий черв’як? (Інформація про спосіб життя дощового черв’яка.) Знайти інформацію у бібліотеці.

4. Спостереження за роботою дощового черв’яка. Провести досліди за інструктивною карткою. Спостереження провести на презентації проекту.

5. Користь від дощових черв’яків. Дізнатися у вчителя біології.

6. Цікаві факти із життя дощових черв’яків. Провести пошук інформації в Інтернеті. Знайти малюнки і фотографії для створення комп’ютерної презентації.

Хто такий дощовий черв’як?

Він відомий всім, і дорослим, і дітям. Але мало хто цікавиться його життям, яке приховане від нас.

Звичайні дощові черви частіше всього потрапляють людям на очі після дощу, коли вони у великій кількості з’являються на поверхні ґрунту. Тому їх і називають дощовими. Черви не з власної волі залишають підземні нірки. Дощова вода вигонить їх звідти. Але вночі, особливо в теплу погоду, черви вилазять на поверхню вже за власним бажанням. Хоча не зовсім вилазять, а лише, чіпляючись заднім кінцем тіла за стінки нірки, щоб у разі небезпеки швидко заховатись назад.

Висунувшись із нірки, дощовий черв захоплює ротовим отвором сирі гниючі листочки, травинки… Все це він затягує в свою нору і поїдає. Рухаючись в ґрунті, він захоплює і його. Ось так дощовий черв’як може їсти те, чого не можуть їсти інші тварини.

Дощовий черв’як – невинна і майже беззахисна тварина. Але в природі він незамінний. Якщо в ґрунті живе багато дощових черв’яків, він у доброму стані. Ці істоти – великі трудівники ґрунту. Вони роблять його більш родючим, пропускаючи через себе залишки рослин і грудочки землі. А в ходах дощових черв’яків збирається повітря, необхідне для дихання коренів рослин.

Цариця Єгипту Клеопатра проголосила їх священними тваринами , а Арістотель називав їх кишками землі. Великий вчений Чарльз Дарвін, порівнював їх із турботливим садівником, що готує найкращу землю для рослин.

Якщо ти копаєш землю лопатою і бачиш дощового червяка, не потрібно навмисно різати його лопатою. Адже перед тобою жива істота. І як і всі інші живі істоти, він заслуговує поважного ставлення.

Портрет дощового черв’яка

Зовнішній вигляд і будова дощового черв’яка

 

Дорослі дощові черв'яки бувають 15 - 30 см в довжину. На півдні України він може досягати й більших розмірів. Тіло хробака гладке, слизьке, має циліндричну форму і складається з кілець - члеників.  На кожному членику є маленькі пружні щетинки. Їх майже не видно, та коли провести пальцями від заднього кінця тіла дощового черв’яка до переднього, то відразу відчуємо їх. Цими щетинками під час руху черв’як чіпляється за нерівності на грунті. Така форма тіла хробака пояснюється способом його життя: вона полегшує пересування в грунті. Число члеників може досягати 200. Черевна сторона тіла плоска, спинна - опукла і темніша, ніж черевна. На передній частині тіла дощового черв’яка розміщений рот, а також органи чуття, які сприймають дотик та хімічні речовини. Приблизно там, де закінчується передня частина тіла, у хробака є потовщення, зване пояском. У ньому містяться особливі залози, що виділяють клейку рідину. При розмноженні з неї утворюється яйцевий кокон, всередині якого розвиваються яйця. На задньому кінці тіла знаходиться анальний отвір. 

Де живе і працює дощовий черв’як?

Спосіб життя дощового черв’яка

 

Якщо після дощу вийти в сад, то зазвичай можна побачити на доріжці невеликі купки землі, викинутої дощовими хробаками. Часто при цьому по доріжці повзають і самі хробаки. Саме тому, що вони з'являються на поверхні землі після дощу, їх і називають дощовими. Ці черв'яки виповзають на поверхню землі також вночі. Зазвичай дощовий черв'як живе в багатому перегноєм ґрунті і не поширений на піщаних ґрунтах. Не живе він також на болотах. Такі особливості його поширення пояснюються способом дихання. Дощовий черв'як дихає усією поверхнею тіла, яке покрите слизькою, вологою шкірою. У воді розчинено занадто мало повітря, і тому дощової черв'як там задихається. Ще швидше він гине в сухому грунті: його шкіра підсихає, і дихання припиняється. У теплу і вологу погоду дощові черв'яки тримаються ближче до поверхні землі. Під час тривалої посухи, а також в холодний період вони заповзають глибоко в землю.Дощові черви впливають на ґрунт трьома способами. По-перше, вони прокладають в землі ходи, що можуть сягати восьмиметрової глибини, враховуючи кількість червів часом на 1 м² землі припадає до кількох кілометрів подібних ходів які полегшують проникнення повітря та води до кореневої системи рослин. Окрім того ці ходи зменшують щільність землі, що сприяє росту коренів. По-друге, дощові хробаки перемішують різні шари ґрунту виносячи наверх землю з нижніх шарів і затягуючи рештки рослин на глибину. По-третє, земля що пройшла через кишківник червів збагачується біологічно активними мікроорганізмами.

Спостереження за роботою дощового черв’яка

Інструктивна картка

Проведення дослідів і спостережень за дощовими черв’яками

Необхідні матеріали та обладнання: дощові черв’яки, лупа, скло, дві прозорі банки, ґрунт, пісок, листя або солома.

Спостереження:

1. Дістаньте дощового черв’яка з банки і помістіть його на скло. Знайдіть передній і задній кінець, спинну і черевну частини тіла, чим вони відрізняються?

2. Підрахуйте, скільки члеників є на тілі дощового черв’яка.

3. На якому сегменті знаходиться потовщення - пасок?

4. Знайдіть за допомогою лупи щетинки. Де вони розташовані? Підрахуйте, кількість щетинок на одному членику.

5. Пустіть черв’яка  повзати по паперу. Прислухайтеся, як шарудить черв'як щетинками про папір. Змочіть водою скло і пустіть хробака на нього. Опишіть, як черв'як пересувається по папері і мокрому склу.Досліди:

Для проведення дослідів потрібно створити штучне середовище для життя дощових черв’яків. Для цього дві прозорі банки наповнюємо шарами: 1 шар – ґрунт, 2 шар – пісок, 3 шар – ґрунт. В обох банках чітко видно межу між шарами. Зверху присипати шаром подрібненого листя. В одну з банок помістити кілька дощових черв’яків і спостерігати за їх пересуванням у землі.

. Діти побачать, як черв’яки утворюють багато ходів у землі, заглиблюючись у неї, а також затягують в свої нірки шматочки листя. В банці з черв’яками межа між піском і ґрунтом швидко зникає. Крізь скло буде видно, як черв’яки пересуваються розпушуючи землю, і вона завдяки цьому збагачується повітрям, що так необхідно рослинам. Вода, якщо ви наллєте її в банку з черв’яками, швидко досягне дна банки, оскільки земля стала пухкою. А коли наллєте трохи води в другу банку, вона довго залишатиметься на поверхні. Отже, повітря і волога швидко проходять через пухку землю і швидше досягають коренів рослин, ніж у твердому ґрунті.

Користь від дощових черв’яків  

Чарлз Дарвін одним з перших оцінив велике значення непривабливих дощових черв'яків у житті людства. Кілька років наполегливої праці він присвятив їх дослідженню. Його праця про дощових хробаків - одна з найбільш цікавих і значних книг з природознавства. Дарвін встановив, що дощові черв'яки за кілька років пропускають крізь себе весь орний шар землі. Вони збагачують свіжим перегноєм виснажені землі, рихлять їх, попутно удобрюючи своїми виділеннями і унесеними в нірки листям. Риючись у землі і ковтаючи її, вони створюють міцну грудкувату структуру грунту - повітря і волога краще проникають на глибину. Незліченні нірки черв'яків, немов капілярна мережа живої тканини, забезпечують ідеальний дренаж і вентиляцію грунту . Давно помічено: на тих ділянках, де більше дощових черв'яків, де вони активніше працюють, урожай плодових, ягідних, овочевих та інших культур завжди значно більше. Ніякої шкоди, як деякі думають, ці черв'яки не заподіюють, а навпаки - дуже корисні, оскільки збагачують грунт органікою, оструктурівают і розпушують її.Харчуються дощові черв'яки різними рослинними залишками, затягуючи у свої нірки травинки, листя, що лежать на поверхні. Виділення містять багато легкозасвоюваного рослинами гумусу і кальцію. У щільному грунті черв'яки «проїдають» собі дорогу, пропускаючи через себе велику кількість грунту і збагачуючи її органікою. Пересуваючись, роблячи ходи та нірки, вони сприяють кращому проникненню в грунт води і повітря. Але черв'яки дуже страждають від посухи і високих температур, тому підтримка грунту у вологому стані і мульчування рослинною масою сприятливі не тільки для рослин, але і для життєдіяльності дощових черв'яків. Їх завжди буває більше під купами торфу і перегною, які можна використовувати спеціально для розмноження черв'яків. Відсутність дощових черв'яків у грунті означає, що грунтові умови несприятливі для їх життєдіяльності, і, як наслідок, родючість такого грунту вкрай низьке.

Цікаві факти із життя дощового черв’яка

 • У 1982 році в Англії був знайдений дощовий черв'як завдовжки 1,5 м. Проте він значно менший, ніж австралійські й південноамериканські види (їх довжина складає 3 м).

 • На ділянці розміром з футбольне поле живе близько тони дощових черв’яків, це відповідає масі двох биків.

 • В Західній Європі вимитих дощових черв’яків або порошок із них клали на рани для їх загоювання, а при туберкульозі вживали настоянку на дощових черв’яках.

 • Викопні черв'яки, що нагадують сучасних дощових черв'яків, були знайдені в геологічних шарах віком приблизно 600 мільйонів років.

 • Якщо звичайний дощовий черв'як втратить кінець тіла, у нього найчастіше виростає новий. Проте ніколи з двох частин не з'явиться два дощових черв'яки. Звичайний дощовий черв'як, якого розрізають навпіл, гине.

 • На підставі зважування відходів звичайних дощових черв'яків на площі 1 м2 протягом року можна зробити висновок, що дощовий черв'як виносить за цей час на поверхню землі 6 кг екскрементів.


Список використаних джерел

 • Догель В.А. Зоологія безхребетних: Підручник. - М.: Вища. шк., 1981.

 • Гіляров М.С., Криволуцкий Д.А. Життя в грунті. - М.: Мол. гвардія, 1985.

 • Жизнь животных / под.ред. Л. А. Зенкевича. – М. : Просвещение, 1968, Т.

 • http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D1%89%D0%BE%D0%B2%D1%96_%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8

 • http://vseslova.com.ua/word/Дощові_черв'яки-32978u

 • http://cytoplazma.ru/hrobaki/doshovy_hrobaki/budova_doshovogo_hrobaka.htm

 • http://divo-gorod.narod.ru/dozhdevye-chervi-i-biosfera-zemli.htm

 • http://arhiv-statey.pp.ua/index.php?newsid=13958

 • http://www.youtube.com/watch?v=DlkVYQhSTTE

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» icon«Професія» дощового черв’яка
Цариця єгипту клеопатра проголосила їх священними тваринами, Арістотель назвав їх кишками землі, а Чарлз Дарвін відвів їм важливу...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconУрок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
На сьогоднішньому уроці ми завершимо роботу над довготривалим проектом І дамо відповідь на запитання, яке зацікавило наш клас ще...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconПриродознавство Міні-проекти
Впровадження проектної технології спрямоване на стимулювання інтересу учнів до пошуку інформації, розвиток дитини через розв'язання...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconОсвіта. Виховання. Навчання
Білецька, О.І. Уроки природознавства у 4 класі /Оксана Білецька, Надія Ладжук. Т.: Підручники І посібники, 2003. 112 с. ( Б 61)
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconУрок по темі «євразія» в 7 класі І міні-модуль (адаптивно-перетворювальний ). Практична робота №11 «Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт І діаграм»
Мета: з’ясувати причини відмінностей кліматичних умов у межах одного кліматичного поясу; навчитися визначати типи клімату помірного...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconУрок природознавства в 1 класі "Хто такі комахи?"
Найбільша в світі за розмахом крил -метелик тізанія Агрипина з розмахом крил до 30,5 см
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconЖанр есе: поняття, специфіка, ознаки, поради щодо його підготовки та написання
Написання есе – це міркування учня над якоюсь проблемою, яка йому цікава І яка є актуальною, тобто цікавою іншим
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconІнформаційний каталог перспективного педагогічного досвіду птнз області
Таке завдання може виконати тільки висококваліфікований, творчо працюючий педагог. Тому,колектив училища вже другий навчальний рік...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconМіні-підручник для учнів 10 класу Укладач Чиркова Л. В
Міні-підручник «Перлина її творчого доробку» покликаний допомогти вам глибше І краще опанувати матеріал з теми «Життя І творчість...
Робота над міні-проектом з природознавства у 5 класі «Професія дощового черв’яка» iconВикористання проектної технології в початковій школі на уроках природознавства в 2-му класі Вчитель – методист Істоміна Т. Ф
Метод проектів – цільовий спосіб ставитись до дітей таким чином, щоб пробудити у них усе найкраще, а потім дозволити їм повірити...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка