Сага про великого детективаСкачати 110,94 Kb.
Дата конвертації28.06.2017
Розмір110,94 Kb.

7 клас (позакласний захід)

Урок - узагальнення у формі засідання клубу детективів. Тема : Сага про великого детектива.

Мета : розвинути в учнів логічне мислення, дослідницькі навички, уміння аналізувати, розвивати зв'язне мовлення.

Хід урокуІ. Вступне слово вчителя . (У нас присутні Конан Дойль, Шерлок Холмс,

криміналісти, журналісти)

1. Ведучий

Сер Артур Конан Дойль - творець , який , ніби Пігмаліон , виліпив постать Великого детектива , що видається, мабуть , реальнішою , ніж сам автор творіння . Всьому світові відома квартира на Бейкер - стріт 221-6, в Лондоні перетворилася на меморіальний музей. У 1954 році на урочистій церемонії, у якій взяли участь дуже багато людей, на цьому будинку було прикріплено дошку з написом:« Тут з 1881 до 1903 року жив і працював славетний приватний детектив Шерлок Холмс.» Щодня сюди на його ім'я надходить чимало листів.

2. Ведуча

Коли до сина Конан Дойля зверталися із запитанням, хто був прототипом Великого детектива , той наводив слова, кинуті якось його батьком:« Якщо Холмс й існує-це і є я сам». Справді, дивовижна спостережливість ,сила розуму та інтуїція, а часом навіть містичне прозріння були властиві самому серу Артуру Конан Дойлю. Він бачив життя не так, як його сучасники . Воно поставало перед ним у численних загадках. Він був невгамовний у розв'язанні цих загадок і талановитий у розповідях про них. Будучи спортсменом і мандрівником, Конан Дойль сприймав життя як пригоду, як щоденну зустріч із таємничим і незвіданим. Сага про Великого детектива - це і є саме життя Конан Дойля .

II. Слово вчителя.

А тепер ще раз звернемо увагу на портрет письменника та речі,які йому « належали ». Спробуймо, користуючись дедуктивним методом, відтворити риси, звички, окремі моменти біографії сера Артура Конан Дойля.Для цього ми запросили криміналістів.

 1. Стетоскоп

Ця річ свідчить, що її господар мав справи з медициною - вислухував серце і легені своїх пацієнтів . Артур Конан Дойль був доброзичливим, чутним лікарем-терапевтом, педіатром, хірургом. 1882 року він закінчив університет, а 1885 р. здобув ступінь доктора медицини.

 1. Скрипка

 2. Динозавр,

 3. Географічна карта.

Таку річ міг мати при собі тільки мандрівник. Конан Дойль любив мандрувати з раннього дитинства . І як тільки отримав диплом лікаря, одразу найнявся корабельним медиком на китобійне судно, що мало пливти до Льодовитого океану. Бував він також у Африці, Австралії.
5. Боксерська рукавичка. Ця річ могла належати тільки спортсмену. Протягом свого життя Артур займався спортом, був чемпіоном університету з боксу. Боксерська рукавичка завжди висіла в кабінеті письменника . Не забував він й інші види спорту : волейбол , гандбол, регбі.

 1. Ручка .

Звичайнісінька ручка, а скільки цікавого вона написала, принісши господареві всесвітню славу й безсмертя.

 1. Лупа.

(А чому вона потрапила до речей Конан Дойля ?)

III. ВЧИТЕЛЬ . А тепер надамо слово самому Конан Дойлю. Запитаємо, що він змінив би у своєму житті, якби мав змогу прожити спочатку?

Конан Дойль. Якби така нагода трапилась, то я увійшов би в історію швидше як автор історичних і фантастично - пригодницьких романів , а не творець детективного жанру.

У мене було два життя. Одне забрав Холмс, інше - боротьба з ним, боротьба запекла . Я ніколи не ставився до свого героя як до справді серйозного літературного здобутку. Все своє життя був певен, що нащадкам буду цікавий своїми історичними романами. Та бачу, я помилявся.* Журналісти запитують.

 • Що Ви самі порадили б прочитати нам з Ваших творів ?

 • У якому році вийшов друком Ваш перший твір ?

-У чому, на Ваш погляд, секрет успіху Ваших творів?

Ведучий.

Дозвольте представити вам нашого наступного гостя : « височезний, худорлявий, з орлиним профілем, пронизливим поглядом, він, усупереч таким характерним ознакам, уміє перевтілюватись так майстерно, що, перебравшись у жінку, старого ремісника, горбаня - жебрака, стає невпізнаним навіть для найближчого друга.» Саме так відгукнувся про свого героя Шерлока Холмса Сер Артур.Шерлок Холмс.

Журналісти задають питання.

 • Просимо розповісти про себе.

 • Ваші інтереси, уподобання .

 • Що допомагає Вам успішно розплутувати таємниці ?

*Шерлок Холмс.

Як справжній літературний герой своїм народженням зобов'язаний фантазії сера Артура Конан Дойля. Уславлений детектив джентльмен, я не залишився в боргу і щедро віддячив своєму творцеві: зробив його всесвітньо відомим.

Що робилося в книжкових магазинах, коли з'явилася повість, де героєм був я !

Довжелезні черги, хвилювання, чи всім вистачить книжок... Пізніше твори про мене вийшли окремим виданням - « Пригоди Шерлока Холмса.» Оповідання про мене друкував журнал « Стенд мегезін ». За угодою Конан Дойль мав регулярно подавати туди цікаві історії з мого життя. Але сер Артур - людина самостійна, волелюбна; він не хотів залежати ні від журналу, ні від мене і, як повідомляв у листі, вирішив убити свого набридлого героя, який відволікав його від важливішого. В оповіданні « Остання справа Холмса » (1893 р.) жахливий злочинець професор Моріарті власними руками обірвав моє життя. Конан Дойль вільно зітхнув.

Але мене вже безтямно полюбили читачі, й мій творець не зміг подолати їхню волю. Адже одразу по моїй смерті на вулицях Лондона з'явилися натовпи з траурними пов'язками та транспарантами «Конан Дойль - убивця ». Вони йшли вулицями міста й оплакували мене як національного героя. До друкарні « Стенд мегезін » було відправлено вінок, на адресу Конан Дойля надходили листи з проханням « переглянути » мою долю. І йому залишалося одне - писати « Повернення Шерлока Холмса ». Адже сама королева Вікторія клопотала про мене перед непохитним автором знаменитих книг.

Гадаю, у моєму характері найважливіше те, що я вмію « передбачати » злочин і запобігти йому. Ви запитуєте, який у мене характер ? Я людина непосидюча, рухлива, без цікавої справи мені нудно. Без діла буваю похмурим, вередливим. Гроші, розкіш мені байдужі, але обожнюю музику, граю на скрипці.Журналісти.

- Ким є для Вас доктор Ватсон : біографом чи вірним другом і помічником ?Учитель. Наша бесіда була б неповною, якби ми нічого не сказали про доктора Ватсона. Та ось, власне, і він сам.

*Ватсон.

Переглядаючи записи, які я вів протягом останніх восьми років, досліджуючи методи свого друга, а їх понад 70, бачу серед них багато трагічних, кілька кумедних, чимало дивних, але не можу назвати бодай одного банального, бо Холмс ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фантастичного, а гроші його не цікавили.

У мого друга Холмса були прототипи. Я визнаю, що його образ збірний. Письменник об'єднав риси людей, яких добре знав у студентські роки : професора Резерфорда, братів Бейлі та Баді. Всі вони були яскравими особистостями, визначилися сміливістю, кмітливістю, були цілком віддані головній меті життя і мало переймалися своїм побутом...

Ведуча.

Відома істина : протилежності тяжіють одне до одного. Так, Холмс та Ватсон створюють необхідну гармонію. Вони неначе різні грані англійського національного характеру.

Ватсонова мужність, чесність, ввічливість, наївна прямолінійність не можуть не викликати симпатії. Він об'єктивно оцінює свою звичайність порівняно з геніальністю друга, свідомо обирає роль помічника, оспівувача, літописця . А втім, він, не вагаючись, ризикує заради істини, готовий захистити і підтримати друга у смертельно небезпечних ситуаціях.

А тепер треба впізнати за портретним описом літературного персонажа. За для цього ми запросили « криміналістів ».Криміналісти.
IV. Підсумкове слово вчителя

Ви сьогодні добре працювали. Та на цьому робота не закінчена.

*Пропоную розгадати головоломку, користуючись дедуктивним методом Шерлока Холмса,

« Наполеон злочинного світу » ( про Холмса)Літературна вікторина.

1.Шотландець за народженням, ірландець за національністю, англієць за вихованням.

(Артур Конан Дойль)

2.« Якщо Холмс існує, це і є я сам ». Чиї це слова ?

( А. К. Дойля )

3.Попередник Конан Дойля в жанрі пригодницької літератури, детективного жанру.

(Е. По)

4.Професія Конан Дойля, яку він набув в університеті.(Лікар)

5.Адреса Шерлока Холмса .

( Бейкер - стріт, Лондон)

6.Як звали економку Ш.Холмса ?

(М-с Хадсон )

7.Скільки злочинів зумів розкрити Холмс ?

(70)

8.Назва якої вулиці досить часто повторюється в оповіданнях(Скотланд - ярд)

9.Чи бував Шерлок Холмс в Україні ?

(Так, в Одесі, справа Трепова)

Учитель. З 1928 року діє рух прихильників Холмса. У 1951р. було написано гімн прихильників Холмса. Послухаймо його.

Шерлоку Великий! Як хочеться нам твої пригоди ділити,

У тих таємниць розплутать клубок,

Яких, крім тебе, нікому розкрити.

В наш вік тривожний ти радість несеш.

Хлопчині, що марить тобою,

Істарцю, який, зустрівши тебе,

Знов молодіє душею.

О Шерлоку, тобі ми співаєм хвалу,хай слава твоя не боїться віків, улюблений, мудрий, безстрашний герой

З британських сивих берегів !

V. Оцінювання.д/з. Підготувати відповідь на запитання;

« У чому секрет популярності творів про Шерлока Холмса ?»Каталог: uploads -> editor -> 2020 -> 285258 -> sitepage 83 -> file
2020 -> С. Голубівка Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
285258 -> Вчитель: Тацій Ольга Степанівна
file -> Навчальний посібник з шкільного курсу сучасної української мови. Він призначений для вивчення і повторення основних правил української орфографії і пунктуації на матеріалі художніх текстів,
2020 -> Вчитель : Тацій Ольга Степанівна
file -> С. Голубівка Інноваційне навчання — новий тип організації навчально-виховного процесу
285258 -> Булава Світлана Олександрівна Історична довідка


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Сага про великого детектива iconОбладнання: портрета. Конандойля, фотоматеріали, книжкова виставка «Великий детектив», ілюстрації до оповідань «Пістрява стрічка». Епіграф
Мета уроку: зацікавити учнів особистістю великого детектива; закріпити вивчене про детективну літературу; вчити школярів робити логічні...
Сага про великого детектива iconДжон Голсуорсі ( 1867-1933) представник реалістичного мистецтва. Трилогія «Сага про Форсайтів». Тематика сімейної хроніки
Джон Голсуорсі ( 1867-1933) – представник реалістичного мистецтва. Трилогія «Сага про Форсайтів». Тематика сімейної хроніки
Сага про великого детектива iconТема. Детектив як жанр літератури. А. К. Дойл «Записки про Шерлока Холмса» Мета
Мета: : ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменника Артура Конан Дойла та особливостями детектива як літературного...
Сага про великого детектива iconМета: Розширити знання учнів про творчість І життєвий шлях Великого українського

Сага про великого детектива iconКнига розміщена на сайті
У пошуку за скарбом. Обожествлення повчання святого василія великого про молитву І духовну тверезість
Сага про великого детектива iconУкраїнські землі у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої Україна у складі Великого князівства Литовського

Сага про великого детектива iconЛітературна гра «Шевченко від а до Я»
Мета заходу: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях Великого Кобзаря
Сага про великого детектива iconЦікаві факти про Шекспіра
Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика...
Сага про великого детектива iconЦікаві факти про шекспіра
Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика...
Сага про великого детектива iconОмар Хайам. Рубаї
Мета: Розказати учням про Омара Хайама як великого представника літератури Сходу. Допомогти розкрити головні мотиви його поезії,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка