Тема: Ш. Бодлер як пізній романтик і предтеча символізму. Пристрасні пошуки краси в збірці "Квіти зла".
Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Ш. Бодлера, особливостями збірки "Квіти зла", її будовою, розвивати літературний інтерес, уяву, самостійне мислення, виховувати власне читацьке "я", естетичні смаки.
Тип уроку: урок - зустріч з поетом.
Обладнання: портрети Ш. Бодлера, тексти творів, опорна таблиця до збірки "Квіти зла".
Бодлер... - це король поетів...
А. Рембо
Хід уроку:
-
Оголошення теми та мети уроку.
-
Актуалізація опорних знань та вмінь. А) Бесіда.
-
Розкрийте зміст теорії "мистецтва для мистецтва",
-
Які основні тенденції розвитку літератури, зокрема, поезії в 19 ст.?
Б) Словникова робота.
З'ясувати значення слів: жанр, тема, ідея, проблематика, композиція, сюжет, система образів, поза сюжетні елементи, опис, антитеза.
3.Сприйняття навчального матеріалу.
А) Слово вчителя.
Шарль Бодлер - відомий французький поет, перекладач, мистецтвознавець. Його мистецтво стало найоригінальнішим і найдовершенішим зразком французької літератури. Поет започаткував у літературі створення творів на засадах модернізму, і саме поняття модернізму також ввів Бодлер.
-
Модернізм - загальна назва напрямків і течій нереалістичного спрямування в мистецтві. Вихідна позиція - життя абсурдне, його неможливо відтворити традиційними засобами, пошук нових шляхів у зображенні світу і людини.
Вихід у світ збірки "квіти зла" став причиною суду над поетом,оскільки поет дуже глибоко занурився у "заборонені надра людської душі". Герой поета - дисгармонійна людина без віри, без ідеалів, із втраченим романтичним сприйняттям дійсності.
Б) Літературна гра. Зустріч з поетом у літературній вітальні.
Завдання: скласти хронологічну таблицю або опорну схему до біографії.
Перший журналіст. Ваше життя інколи вважають за низку нещасть, ударів долі? Чи щасливим було ваше дитинство? Бодлер. Я народився 9 квітня 1821 року в Парижі. Батьки були представниками різних епох: батько був старший за матір на ЗО років і сповідував просвітництво, прищеплював любов до музики, живопису. Мати - міщанка. Але мені не було й 7 років, як батько помер. У сім'ю прийшов вітчим Жан Онік. Головним завданням у моєму вихованні для нього було - перевиховати, а мати його підтримувала, що я сприймав як зраду. Почався конфлікт з сім'єю, який з часом перейшов у конфлікт із суспільством. Другий журналіст. А чи підтримували Вас рідні у прагненні займатись літературою?
Бодлер. Ні, про це не могло бути й мови. Після навчання в Ліонському та паризькому коледжах вітчим вирішив відправити мене до заокеанських колоній, де виклопотав посаду вчителя. І 1842 р. я вирушив у подорож, яка тривала десять місяців. Враження переповнювали мене, але капітан за дорученням вітчима наглядав за мною. Та це не зупинило мене. І з острова Бурбон я знову подався до Франції.
Третій журналіст. Як розпочалося ваше самостійне життя? Чим Ви захоплювалися, над чим працювали?
Бодлер. Після досягнення повноліття я успадкував право володіння батьківською часткою, пішов з родини, почав сповідувати дендизм, привертав до себе увагу екстравагантними знайомими. Перший журналіст. Яке значення у Вашому житті мало знайомство із Жаннон Дюраль?
Бодлер. Дні, проведені з нею, були для мене найщасливішими. В моїх творах є багато образів жінок. Яки кий із них належить саме Дюраль, це не так важливо.
Другий журналіст. Як довго Ви працювали над збіркою "Квіти зла", в чому її цінність для Вас?
Бодлер. "У цю жорстоку книгу я вклав усе своє серце, всю свою ніжність, всю свою релігію, всю свою ненависть. Ця збірка - цілісний твір".
Третій журналіст. А Ваші останні роки життя?
Бодлер. Це постійна боротьба зі злиднями, незважаючи на переклади,
журнальну роботу. Писав маленькі поезії в прозі.
(Пауза).
Перший журналіст. 1867р. після тяжкої хвороби Бодлер помер, на той час йому й не виповнилося 46 років. Але його творчість назавжди залишилась яскравою сторінкою в історії світової літератури.
В) Збірка "Квіти зла". Зробити записи в зошитах.
Опорна таблиця
1 етап творчості (1845 - 1848) - статті про живопис.
2 етап творчості (1848 - 1852) - задум збірки "Квіти зла".
3 етап творчості (1852 - 1856) - остаточний задум книжки. Поштовхом до написання збірки була "Божественна комедія" Данте. Два прижиттєвих видання: 1867, 1861, третє - 1868р. - було майже справжнє підготовлене автором, але видане із значними змінами.
«Квіти зла» («Лесбіянки», «Лімбо», «Кола пекла»)
«Квіти зла»: Присвята
Вступ
6 розділів :
“ Сплін та ідеал”
“Паризькі картини”
“Вино”
“Квіти зла”
“Бунт”
“Смерть"
1857 р. - суд за "аморальність і реалізм" 1946 р. - відміна присуду З'ясувати значення назви твору.
Квіти - це асоціація з чимось прекрасним, чарівним, тендітним, шедевром природи. В Біблії записано, наприклад, як Ісус сказав своїм учням: "Погляньте на он ті лілії. Але говорю вам, що й сам Соломон у всій славі не вдягався отак, як одна з них!"
Зло - втілення тілесних, чорних сил диявольського походження, протилежність добра, краси.
Отже, в самій назві закладена антитеза.
4.Оцінювання й само оцінювання.
2-3 рівні
Чи вплинуло особисте життя поета, особливо в дитинстві, на його світобачення і творчість? 4 рівень
Аналіз вірша Дмитра Павличка.
Бодлер
Гримасою нудьги скривилися уста, Всі хвилі поривань розбилися об скелі, Лишився тільки смак безмежжя й пустота.
5.Домашнє завдання.
2-3 рівні
Етапи життя та творчості Ш. Бодлера. Вивчити напам'ять вірш Бодлера "Альбатрос".
4 рівень
Розкрити зміст назви "Квіти зла", дібрати синоніми до неї.
Поділіться з Вашими друзьями: |