Шануємо бабусю. Володимир Коломієць «Сиве сонечко»
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Володимира Коломійця; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов і повагу до старших членів сім’ї.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Сичить сичик солов’ю:
«Славний спів я твій люблю!
Співаком також я стану,
Ось куплю лиш фортеп’яно!»
|
На сосні сидить сорока,
Сіроока, сіроока.
І сміється, і скрекоче:
«Сич солістом стати хоче!»
|
2. Гра «Плутанка»
— Складіть «плутанку» слів у прислів’я.
-
Не слів на кидай вітер;
-
золото. Сказане а слово — мовчання — срібло,
-
кажи, а знаєш — не Знаєш — мовчи.
-
що день. Ласкаве весняний слово.
-
за краще Добре цукор слово і мед.
-
словечко Гостре сердечко. коле
-
руйнує. слово Добре а будує, зле
-
глибоко. Слово не ранить стріла, а
III. Перевірка домашньогозавдання
1. Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання Дмитра Павличка «На щастя».
2. Слухання самостійно знайдених учнями відомостей про те, як і чому підкова стала символом щастя
IV. Мотивація навчальноїдіяльності. Повідомлення темиі метиуроку
— Послухайте вірш.
Вареники
Лада ліпить вареники —
помага бабусі.
Вареники-стуленики...
Тістечко й на вусі!
Лада ліпить вареники.
Та так-бо вже щиро!
Вареники-стуленики
з вишнями, із сиром.
Лада ліпить вареники,
вся в борошні й тісті.
|
Вареники-стуленики,—
хто ж їх буде їсти?
А їстимуть три подружки:
кішка Мурка,
курка Кокотушка,
ну, а третя —
свинка Хрюшка.
Їстимуть і проситимуть:
— Ще, Ладо, ще!
|
— Який він за настроєм?
— З яким почуттям автор пише про Ладу?
— Автор цього вірша — український поет Володимир Коломієць. З його творчістю ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці.
V. Cприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Опрацювання біографічної довідки (с. 120)
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями
— У якій сім’ї народився Володимир Коломієць?
— Коли він написав свій перший вірш?
— Як він про це згадує?
— Які поетичні збірки для дітей видав поет?
2. Опрацювання вірша Володимира Коломійця «Сиве сонечко»
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте назву вірша і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йтиметься.
2) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Кого поет назвав сивим сонечком?
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота.
Читання слів уголос «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парі одне одному
Ночви
|
уранці
|
дітлахи
|
лежанка
|
ніжаться
|
тупочеться
|
клопочеться
|
потягусеньки
|
Довідкове бюро
Ночви — довгаста посудина з розширеними доверху стінками для домашнього вжитку: виготовлення тіста, прання білизни, купання і т. ін.
Лежанка — низька піч у вигляді тапчана для лежання.
4) Повторне читання вірша учнями в парі одне одному.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— Які рядки вірша потрібно читати співчутливим тоном?
5) Виразне читання вірша учнями вголос.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Як поет говорить про дітлахів?
— Якими словами передає нескінченні турботи бабусі?
— Як ви гадаєте, чи зміниться щось наступного дня в поведінці дітей і бабусі? Що саме?
— Чи звертається поет до кожного з нас? Доведіть свою відповідь.
VІ. Підсумок уроку
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Який висновок ви зробили з прочитаного?
VІІ. Домашнє завдання
Підготувати розповідь про бабусю.
Поділіться з Вашими друзьями: |