Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачівСкачати 192,95 Kb.
Дата конвертації26.07.2017
Розмір192,95 Kb.

Шаповалова Л. М.

зав. Новоселівською б/ф

Роль бібліотеки у формуванні розвитку

творчих здібностей юних користувачів
Сільська бібліотека – одне з доступних джерел отримання інформації для читачів, найважливіший елемент культурної діяльності, спрямованої на розвиток освіти особистості та інформаційне забезпечення культурно – виховного процесу: скарбниця інформації на селі.

Через бібліотеку як соціальний інститут проходить кожна людина . Закономірно постає питання - якою повинна бути сільська бібліотека?

Кожна бібліотека повинна мати добре організоване інформаційне середовище, яке відповідало б запитам і потребам різних категорій читачів. У ній мають бути створені умови для вільного доступу до пошуку, отримання інформації будь – якого виду.

Основним завданням сільської бібліотеки є підвищення її престижу, як гаранту конституційного права кожного на вільний доступ до інформації, вивчення потреб користувачів, кропітка робота з читачами з обмеженими можливостями, з творчими, обдарованими дітьми, збереження національно – культурної спадщини, а також співпраця з різними організаціями, які знаходяться на території сільської ради - це школа, будинки культури, соціальний центр захисту населення, рада ветеранів, товариства.

Нині до бібліотеки йдуть школярі зі списками літератури, студенти з темами рефератів, дорослі читачі просто за інформацією. І кожного з них ми зустрічаємо доброзичливо, допомагаємо зорієнтуватися у виборі книги, вдумливо ставимося до запитів і побажань, адже основний принцип роботи бібліотекаря – « Все для читача».

Усі зусилля бібліотекаря спрямовані на формування особистості читача з високим рівнем інформаційної культури, розвиток умінь і навичок, ефективного пошуку та використання інформації різноманітного характеру, сприяння розвитку у читачів природних позитивних нахилів, здібностей, творчого мислення, формування громадянської позиції.

Сьогодні підхід бібліотечних працівників до своєї справи значно змінився. Тому ми постійно перебуваємо у творчих пошуках, прагнемо створити такі умови для читача , щоб він неодноразово приходив до бібліотеки.

Основною місією Новоселівської бібліотеки є сприяння розвитку і заохочення творчої діяльності дітей і підлітків для розширення і поглиблення їхніх інтересів, стимулів у прагненні до знань.Кожна дитина приходить у світ з Божою іскрою в душі – талантом!

А ми повинні відшукати цей талант, допомогти дитині розвинути його.

Тому, перш за все, ми плануємо розширити функції бібліотеки – крім інформаційної, освітньої, дозвілевої, культурної, вона має ствердити себе в якості центру творчої самореалізації особистості.

Саме для виконання таких завдань спрямована комплексна програма на 2010 – 2012рр. « Розкрий себе» , яку розробила Новоселівська сільська бібліотека. Мета цієї програми - викликати у дітей бажання проявити свої вміння, начитаність, кмітливість.

Допомога бібліотеки у розвитку творчих здібностей дітей стала невід’ємною складовою роботи з обдарованими і талановитими дітьми. Розвинути творчі здібності у дітей допомагають різноманітні творчі конкурси: « Ми шукаємо таланти, «Кожен, друзі, з вас артист, до мистецтва має хист», «Веселий олівець», «Пластилінова казка», « Проба пера».

При бібліотеці діє клуб « Золоті перлинки» , який об’єднує учнів 2 – 6 класів.

Це обдаровані, талановиті діти. Засідання клубу проходять раз на місяць в різних формах: міні – спектаклі з елементами художньо – ігрової діяльності, читання в голос з елементами інсценізації, різноманітні конкурси, вікторини, ігри.

В організації масових заходів з популяризації літератури для цієї категорії читачів ми застосовуємо нові,більш цікаві форми. Це літературні свята, подорожі, турніри, ігри, години цікавих повідомлень, зустрічі із творчими, видатними людьми, пізнавальні ігри, літературні вернісажі :

«Мандрівка по країні Читалії», « Побачить і захопитись», «Стежкою батьківського краю», «Мистецтво домашніх чарівників», « Кольори дитинства- кольори життя», « Шелест книжкових сторінок», « Дивовижні перлини дитячих фантазій».

Головна мета цих заходів – викликати у дітей бажання проявити свої знання, пробудити в душах юних читачів паростки людяності, гуманного ставлення до людей.

Всі заходи спрямовані на гармонійний розвиток особистості: намалювати героя української казки і написати свою історію казки, зробити ілюстрації до майбутньої збірки власних віршів. Кращі роботи членів клубу експонуються в бібліотеці на виставці « Сузір’я талантів».

До вашої уваги буклет: « Цвітуть таланти мого краю», який підготувала Новоселівська бібліотека, де зібрані кращі вірші наших юних поетів - початківців. Творчість юних учасників клубу широко представлена в малюнках, виробах з пластиліну та паперу, на яких оживають герої і персонажі книжок.

Одним із важливих напрямків роботи бібліотеки є організація дозвілля дітей з обмеженими можливостями та дітей – сиріт. Для розширення та спілкування цієї категорії читачів, бібліотека заохочує їх до участі в конкурсах, вікторинах, літературних святах.

Допомагає у роботі з дітьми співпраця бібліотеки із господарством

«Вісла», яке знаходиться на території Новоселівської сільської ради . Господарство постійно надає фінансову, благодійну допомогу у проведенні заходів. Саме за її підтримки для кращих читачів - дітей бібліотеки щорічно проводяться театралізоване свято « Йде у гості святий Миколай», конкурс читців « Сторінками Кобзаря».

Значну роль у роботі з творчими та обдарованими дітьми відіграє індивідуальна робота з читачами. Для них та дітей з різноманітними читацькими інтересами ми складаємо плани читання та індивідуальні рекомендаційні списки літератури – « У світі невідомого», « Красива . Приваблива», «У світі пригод та фантастики».

Однією з форм привернення читача до бібліотеки є тематичні бесіди, які проводяться з дітьми під час запису до бібліотеки. Серед них -такі як

« Чарівний світ поезії», « Краса живої природи», « Чарівна країна Добро».

Бібліотека має значний досвід у всіх напрямках діяльності, а пріоритетними на сьогодні є національно – патріотичне, морально - правове та екологічне виховання.

Виховуючи у читачів національні почуття, формуючи у них риси громадянина України, поглиблюючи знання про історичне минуле, бібліотека проводить такі заходи, як: історико – літературні години « Для мене в світі ти єдина, моя чарівна Україно», уроки народознавства: «Рушник, що промовляє», « Цілющі джерела мого краю».

Багато заходів проходить у бібліотеці щодо популяризації літератури про героїчний подвиг нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни. Вшановуючи пам’ять тих, хто наблизив День Перемоги, формують у читачів різних вікових категорій риси патріотизму, громадськості, відповідальності за долю України, відданості справі Миру.

«Схиляюсь перед подвигом твоїм», година спілкування», «Нащадкам пам’ять зберегти».

Правова культура особистості формується з дитинства і, розуміючи це, бібліотека постійно ознайомлює читачів з основними положеннями Конституції України.

Проводились такі заходи: «Знаємо свої права, виконуємо обов’язки»,

« Великий дім – держава, лад в ньому - закон».

Багато масових заходів проводилося у природничому та екологічному спрямуванні – це години спілкування : «Ти та довкілля», подорож: « Мандруємо світом природи».

Традиційно у бібліотеці відзначаються Шевченківські дні: свято- конкурс «Земний уклін тобі, Кобзарю», літературні подорожі «Стежками Тараса». Кожного року проходять « Тижні дитячого та юнацького читання»

Цікаво і змістовно проходять у бібліотеці вечори – зустрічі з творчими та видатними людьми. В нашому селі народився і розпочав свою творчу діяльність всім відомий у нашому краї поет Іван Олександрович Брашеван. Бібліотека неодноразово проводила зустріч читачів з поетом « Талант від Бога йому даний», та зустрічі із місцевими поетами Леонідом Дебелим, Світланою Лапчук. До вашої уваги - рекомендаційні списки літератури по їх творчості: « Поети рідного краю». Збірки їхніх поезій розміщені на постійно діючій книжковій виставці: «Моє село - серцю рідна пристань».

Значну увагу бібліотека приділяє ґрунтовному вивченню та висвітленню історії рідного краю, відродженню його кращих традицій. Кому, як не нам, сільським бібліотекарям, потрібно виховувати у людей любов до Малої Батьківщини, почуття гордості за її славне минуле.

Для кращого ознайомлення з історією свого краю, її видатними людьми, їх творчістю бібліотека підготувала буклет: «Святе як хліб – моє село»,

« Молоді таланти Новоселівки», «Бібліографічно – фактографічний довідник: « Ці знаменні земляки складають нашу славу вікову»

Протягом багатьох років при бібліотеці діє клуб «Відродження», який об ‘єднує читачів різної вікової категорії, та читачів, яких поєднує любов до книги, до історії рідного краю, читачів, які вивчають звичаї, обряди, що канули в забуття, відродження яких вкрай необхідне сьогодні для культурних традицій і духовних скарбів народу.

Щомісячні засідання членів клубу – це зустріч незвичних доль, пошук споріднених душ, це звучання поезії, музики, звернення до народної творчості. Тут говорять про сімейні реліквії і значні події в особистому житті, розповідають цікаві життєві історії, діляться враженням від прочитаних книг.

Кожен з членів клубу - це не тільки особистість, але й талант, є тут і майстрині - вишивальниці , поети - початківці.

Для читачів бібліотеки члени клубу підготували і провели такі заходи – літературно – музичні композиції, свята, уроки народознавства, народознавчі турніри: « Спасибі, мамо, за життя», « Село - моя прабатьківська земля, овіяна народними легендами», «У звичаях, традиціях народу ти душу краю рідного пізнай», Вінок барвінковий сплітаю із звичаїв рідного краю». Майже на кожному заході ми виставляємо роботи наших умільців на виставці : « Вінок рукотворної краси».

Бібліотека підтримує тісний зв’язок із усіма організаціями сільської ради - товариством « Вісла», школою, сільським клубом, соціальним центром зайнятості населення, радою ветеранів, ФАПами, проводячи разом із ними вечори – зустрічі, свята, години спілкування, читацькі конференції.

Для працівників сільського господарства щорічно проводяться такі заходи: свято села «Моє село – моє коріння», літературні обжинки: « Його величність – Хліб»

У селі Новоселівка проживає багато людей похилого віку, які не в змозі самостійно відвідати бібліотеку, тому таких читачів ми обслуговуємо на дому. Проводимо індивідуальні бесіди, обговорення прочитаного. Тобто, поза увагою ця категорія читачів не залишається.

На мою думку, вони являються самими вдячними слухачами та читачами. Спільно із радою ветеранів проводимо для людей похилого віку літературні вечори, свята, «Літературні посиденьки», «Осінь, як у природі прийде до всіх», « Ой линь, пісне українська та й на всії краї», «Не скупіться на гарні слова, бо у світі так мало добра».

Новоселівська бібліотека намагається зберегти і продовжити споконвічні традиції - служити людям для добра, їхнього духовного збагачення, сприяти розвитку і просвітництва на селі.Козинець І. З.

бібліотекар Іванівської б/ф
Граючись, навчаємось – робота бібліотеки

Щодо розвитку інтелектуальних здібностей дошкільнят.
Людина починається з дитинства, родини, рідного краю. Вже з п’яти – семи років формується її особистість, закладаються підвалини її характеру, менталітету. І саме від того, як минуло дитинство, хто вів дитину за руку в дитячі роки, що увійшло в її розум і серце з навколишнього світу – від цього у вирішальній мірі залежить, якою людиною стане нинішній малюк.

Іванівська бібліотека – філія сьогодні є центром дитячого читання, покликаним оперативно та повно задовольняти інформаційні потреби дітей, сприяти розвитку читацької культури, прищеплювати любов до книги з раннього дитинства. Щороку її відвідують 460 читачів, з них - 70 читачів – дітей.

До їх послуг - книжковий фонд, що складає 6987 примірників, для дітей – 2438, на 2010 рік, виписано періодичних видань на 546 грн, в т.ч. дитячих – на 388 грн.

Основною місією Іванівської бібілотеки є створення умов для самореалізації юних користувачів, їх спілкування, повноцінного проведення дозвілля, допомога в розвитку мовлення, логічного мислення, інтелекту та творчих здібностей дошкільнят.

Розуміючи те , що дитину необхідно привчати до книги якомога раніше, бібліотека розробила комплексну цільову Програму ,, Пізнаємо світ разом “ на період 2010-2013 рр. Мета цієї програми - задоволення інформаційних потреб дітей дошкільного віку, сприяння розвитку читацької культури, прищеплення любові до книги з раннього дитинства. Програма складається з двох частин: перша –«Формування у дошкільників системи уявлень, знань, вмінь та навичок в процесі підготовки до школи»; друга – «Формування та розвиток творчих здібностей дошкільнят, організація їх змістовного дозвілля».

Всі ці завдання неможливо здійснити без допомоги родини, батьків, дошкільного закладу. Тому бібліотека залучає до проведення різноманітних заходів не лише маленьких читачів, а й їхніх мам, татусів, дідусів та бабусь. Прикладом може стати турнір ,,З казкою навчаємось - до школи збираємось “, сімейний конкурс ,,Поміркуємо всією сім’єю “, родинне свято ,, Моя сім’я – моя твердиня “. В турнірі ,, З казкою навчаємось – до школи збираємось “ взяли участь не лише малюки, а й їхні бабусі і один дідусь, які допомагали своїм онукам складати казки, впізнавати казкових героїв, брати участь у різних іграх і навіть співати колискових пісень, а в кінці турніру було приємне спілкування за чашкою чаю з ,, бабусиними пирогами “.

З дитячим закладом ,, Сонечко “ було проведено цікаву ігрову програму ,,Веселе місто Алфавіт“, гру – подорож ,, Почитаємо разом, або Подорож до країни Читляндії “, урок – гру ,, Грамоти вчиться – завжди знадобиться “. Цікавими та корисними для дошкільнят є і такі заходи: пізнавальна програма ,, Щедрий голос природи змалку слухаю я “, літературний екскурс ,, Кожний малюк повинен знати, як в добрі і турботі існувати “, година дитячої творчості ,, Маленькі ключики твої – чарівні слова “.

Видатний педагог і письменник В.О.Сухомлинський писав: ,, Через казку, фантазію, гру, через неповторну дитячу творчість – вірна стежка до серця дитини “.

Використовуючи у своїй роботі рольові ігри, рольові програми, конкурси бібліотека намагається прилучати своїх маленьких читачів до читання, розвивати їхній інтелект, гумор, фантазію, допомагати їм оволодівати рідною мовою. Заслуговують на увагу такі заходи: цикл ігор ,, Казки любим ми читати і героїв впізнавати “, гра – фантазія ,, Фантазірочка розкриває свої секрети “, гра-конкурс ,, Від гри – до навчання “. З метою виховання любові до літератури для дошкільників у бібліотеці започатковано проводити казкові вистави, герої яких допомагають маленьким читачам розпізнавати добро та зло, вчать дбайливого ставлення до природи, поваги до старших, вірності друзям. Адже казка приносить радість, захоплення, насолоду, збагачує уяву та розум дитини, викликає бажання почитати самостійно. На такі вистави малюки йдуть залюбки ще й тому, що в них беруть участь їхні старші братики та сестрички. На ,,Ура !“ пройшли прем’єри вистав ,, Червона Шапочка “ та ,, Снігова королева “. Участь у конкурсах, творчих акціях, виставах дає дітям чудову можливість мріяти, фантазувати, проявляти творчу майстерність, виражати власні почуття до навколишнього світу, а для батьків це- нагода ще раз подивитися на своїх дітей, на їх здібності та творчість.

Значну увагу у роботі з малюками бібліотека приділяє розвитку їхніх творчих здібностей. Полюбляють діти відвідувати заняття з циклу ,, Читаємо і фантазуємо ”. Діти відображають прочитане в малюнках, ліпленні, аплікаціях, в поробках з природного матеріалу. Потім ці роботи експонуються на виставці ,, Свято дитинства “, яку щорічно ми приурочуємо до Міжнародного дня захисту дітей.

Предметом особливої уваги у бібліотеці є книжкові виставки, бо гарно, яскраво оформлена казкова виставка, як велика ілюстрація в книжці, завжди приверне увагу маленьких читачів, пробудить їхній інтерес і допитливість до того, що представлено на ній. Це книжкові виставки: ,, Дошкільнятам про права дитини “, ,, Про сестрицю- голубу водицю ”, ,, Твої перші газети і журнали “, ,, Світ в тобі і ти у світі “, ,, Для Вас, малюки, нові книжки “, ,, На книжковій галявині “ та інші, які багаті на дитячі роботи, реквізит , ігрові елементи.

Виховуючи у дітей і підлітків національні почуття, формуючи в них риси громадянина України, традиції, звичаї та обряди народу, Іванівська бібліотека-філія проводить такі заходи: правові хвилини ,, Кожна дитина має право “, уроки державності ,, Державні символи країни “, правове поле чудес ,, Хто порушує права казкових героїв?”

Цікавим і неординарним вийшов конкурс ,, Україночка я, українка “. Це була подія на все село. Діти заздалегідь разом з батьками готували українські костюми, складали розповіді про історію свого села, вчили вірші та пісні про Україну. А спонсором цього заходу був підприємець Малиш В.О., який надав кошти для придбання подарунків учасникам конкурсу. Прийшлися до вподоби читачам і години народознавства: ,, Цілющі джерела традицій мого народу”, ,, Рушники сміються і тужать хрещатим барвінком ”, ,, Великодні дзвони “. Активно приймали діти участь і в конкурсі на кращу писанку. Це були і малюнки, і писанки з дерева, з бісеру, з пластиліну.

Чимало заходів бібліотека проводить, популяризуючи літературу про героїчний подвиг нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни . Вшановуючи пам’ять героїв, тих, хто наблизив день Перемоги, формує у читачів-дітей різних вікових груп риси патріотизму, громадянськості, відповідальності за долю України. Протягом березня – травня в бібліотеці проходила акція ,, Читаємо книги про війну – це подарунок наш на свято Перемоги “. У ході акції школярі разом з бібліотекарем відвідували родини ветеранів, пропонували їм нові книжки про війну. Цікаво пройшли заходи: зустрічі ,, Тільки пам’ять не сивіє ”, поетична година ,, Довічну пам ‘ять, глибоку вдячність нащадки свято бережуть ”, презентація Книги пам’яті Арбузинського району ,, Ми Перемогу наближали як могли “.

Навчаючи своїх маленьких читачів, бібліотека прагне ввести їх у непростий дорослий світ, допомагає їм підготуватися до життя і визначитися в ньому. Дуже люблять діти одну із традицій бібліотеки - посвяту в читачі, що завжди проходить як театралізоване свято, на якому вони зустрічають з казковими героями улюблених книг.

Саме особливості читача - дитини, її запити, уподобання завжди були і є головним орієнтиром в роботі Іванівської бібліотеки, яка своєю роботою намагається зробити кожний прихід дитини до бібліотеки справжнім святом зустрічі з Книгою. Бібліотека знаходиться у постійному пошуку нових форм роботи, не зупиняється на досягнутому і працювала, працює і буде працювати під гаслом: ,, З любов’ю до дітей “.


Савчук О. М.

зав. Кавунівською б/ф
Сімейне читання як спільна діяльність родини та бібліотеки.
Існує багато трактувань поняття «публічна бібліотека». Одним із найпростіших і найбільш точних, на наш погляд, є: «Публічна бібліотека – це місце, куди людина вповзає дитиною і залишається на все життя». Але, як зробити так, щоб бібліотека стала привабливою для дітей, а їхні батьки зрозуміли, яким гарним партнером може стати бібліотека для успішного розвитку їхньої дитини?

Публічна бібліотека пропагує загальнолюдські цінності, зосереджуючи значну увагу на проблемах сім’ї, пошуках шляхів співробітництва з родинами, вдосконаленні виховних можливостей батьків. До такої співпраці мають бути готові як бібліотеки, так і інші соціальні інститути і, звичайно ж, родини.

Сьогодні як ніколи з особливою гостротою стоїть питання злагоди в родинах, щирого ставлення до дітей, відповідальності батьків за їх виховання. Сім’я, родина – що може бути ріднішим у світі. Це те місце, куди нам найбільше хочеться повернутись, де б ми не були, адже недарма кажуть: у гостях добре, а вдома краще. Рідна домівка притягує до себе своїм теплом, затишком, а щоб у сімейному колі було затишно, необхідні взаємо-розуміння та любов. Коли у сім’ї є любов і злагода, то там завжди панує радість і щастя, виростають мудрі і добрі діти. Отже, якщо сьогодні діти почерпнуть від бабусь хоч по дві краплини мудрості, всмокчуть у свої маленькі душі, серця – то вони перетворяться на велику скарбницю Добра,Любові,Мудрості. Це і взято за основу роботи сімейного читання та виховання.

Місія Кавунівської бібліотеки – відродження традицій родинного читання і допомога сім’ям у прищепленні дітям любові до книги, сприяння розкриттю творчих здібностей на основі співробітництва між бібліотекарем і батьками. Інформаційна допомога батькам у вихованні дітей.

Кожна дитяча книжка має містити в собі стежку, перед якою дорослі зупиняються, а діти йдуть далі.

Відроджуючи традиції читання в сім’ї, я сподіваюсь, нове покоління читачів, коли стане батьками, буде спроможне самостійно залучати своїх дітей до читання. Поєднання зусиль бібліотекаря, батьків і дітей, в організації спільного сімейного читання є конче необхідним. Саме батькам у такому читанні належить вирішальна роль. Це вони повинні пройти з дитиною довгий шлях саморозвитку і морального вдосконалення. А бібліотека покликана задовольнити найрізноманітніші інформаційні потреби всіх категорій населення, мати відповідні ресурси для відродження і популяризації сімейного читання.

Сьогодні, коли загублено багато традицій сімейного виховання, часто розпадаються сім’ї, багато дітей не відчувають цінностей сімейних відносин.

За допомогою анкетування, опитування, бесід підтвердилися уявлення про те, наскільки великий вплив на збереження сімейних традицій, на читання дітей і як незадовільно інформовані батьки про літературу для дітей і дитяче читання. Проаналізувавши ситуацію, ми розробили цільову комплексну програму на 2009 – 2010 рр. «Читаємо всією родиною». Основною метою програми є формування потреб сільського жителя в сімейному читанні, пробудження інтересу до сімейних традицій, до книг, читання, бібліотеки. Партнерами програми є сільська рада, сільський будинок культури, школа, дитячий садок. У межах програми використовуються різноманітні форми роботи:

Цикл бесід «На Україні зоря засвітила», «Буде в злагоді родина – буде жити Україна», «Рук материнських тепло».

Літературна година «Письменники нашого дитинства», вікторина «У світі чарівної казки», ігровий конкурс «Супер - татусь», конкурс «Сімейний альбом», рольова гра «Я і моя сім’я».

Цікаво і змістовно пройшов День сімейного читання «Сімейна година вихідного дня». У цей день батьки разом зі своїми дітьми, дружно всією сім’єю відвідали бібліотеку де на них чекали розваги, конкурси, вікторини,ігри. Закінчився день вихідного дня за чашкою чаю, а батьки, пригощали своїх маленьких улюбленців смачними рогаликами, які самі і приготували для них.

Серед батьків - читачів було проведено опитування »Книга у вашій сім’ї». Підсумки опитувань дозволили виявити деякі проблеми сімейного читання, подумати про те, як їх вирішити. Стала очевидною необхідність залучення до бібліотеки саме сімей, а не окремих її членів. За результатами опитування було активізовано спілкування з батьками (як з керівниками дитячого читання), випущено буклети: «Батькам про дитяче читання», та «Як виховати маленьких читайликів». Обговоривши цю проблему з бібліотечним активом, було вирішено організувати клуб за інтересами «Бібліотека – родині», який діє другий рік. До ради клубу входять батьки, вчителі, працівники культури, голова сільської ради .

Робота клубу почалася з конкурсу: « Дружим з книгою всією сім’єю». В цьому конкурсі брали участь не тільки батьки, але й братики і сестрички, бабусі та дідусі. Цікаво пройшла гра – подорож: «Я і моя Сім’я ». Сім’я мов сонечко зігріває дитину від дня народження і до кінця днів. Родина – це гніздечко любові і тепла для кожного із нас, у ній панує злагода, повага до старших, особливо бабусь і дідусів. Адже вони – коріння сім’ї, прожили довге життя і вміють і знають багато. Кожна сім’я – це частинка великого українського народу» - Такими словами почався цей захід. Діти читали вірші про членів своєї родини, розповідали про свій рід. Кожна дитина принесла з собою Сімейний альбом - це історія родини, розповідали про своїх родичів, ким вони є в житті. Наступним конкурсом був «Сімейний календар», тут діти розповідали про свята, які відбуваються у їхніх родинах: дні народження, іменини, кого з рідних запрошують на сімейні свята, на які свята збирається вся родина.

При Кавунівській бібліотеці є кілька читаючих родин. Це – сім’я Савченко Т.Ф., Омельченко, Н. М. та Карнаух Л. П. Ці сім’ї постійно відвідують всі разом бібліотеку. Любов до книги, радість спілкування з бібліотекарем, прагнення до нової інформації – далеко не повний перелік, що спонукає таких людей звертатись до бібліотеки. Вони ніколи не відмовляються брати участь у бібліотечних заходах, активно готуються до різних обговорень, слідкують за новинками літератури. Це спроба об’єднати людей, зацікавлених книгою, читанням, небайдужих до всього оточуючого. Робота з цією групою читачів має пізнавально – розважальний характер, розвиває ерудицію, почуття гумору, виховує єдність, культуру читання. Безліч вікторин, конкурсів, вечорів не залишають учасників байдужими. Запам’яталось читачам родинне свято «Без сім’ї немає щастя на землі». Свято пройшло в ігровій формі: перший конкурс був для дітей. Діти малюють своїх батьків, вчаться складати генеалогічне дерево, замислюються над питанням, ким є тато у сім’ї, а ким мама?.Другий конкурс «Супер - бабуся» тут завдання було не з легких треба з зав’язаними очима одягнути ляльку, скласти колискову пісеньку і заспівати. З цим завданням першою впоралась бабуся 12 внуків – Савченко Т. Ф Третій конкурс «Впізнай свою дитину». Діти йдуть по колу і співають «Мамочко, мамочко, Ви до нас прийшли і своє дитятко знайшли» Батьки з зав’язаними очима шукають своїх дітей. І ось конкурс для дівчаток «Онука - помічниця» треба швиденько зашнурувати братику ботики і сповити ляльку . Завершилось свято «Ласощі – ознака радості» - це найкращий бабусин рецепт біля самовару. Всі ласували тістечками, які спекли для них бабусі. Бібліотека проводить багато заходів на допомогу родинному дозвіллю: дні сімейного відпочинку, сімейні вечори, відзначення днів народження дітей у бібліотеці, презентації нових книг та журналів, ігротеку в дні шкільних канікул, сімейні ігри: «Тепло дідусевих долонь», «Щасливий випадок», родинні свята «А буде син, і буде мати, і будуть люди на землі».

В бібліотеці є інформаційний куточок, тут можна дізнатися про послуги книгозбірні, її заходи, одержати відомості про роботу клубу, адреси юридичної та соціальної служби, інші дані, котрі стосуються щоденного життя сім’ї, батьків, дітей. Інформаційний стенд називається «Інформаційне бюро для батьків». Тут розміщені різноманітні матеріали для батьків, що допоможуть їм призвичаїти дитину до читання, інформ-досьє різноманітної тематики: «Батькам про дитяче читання», «Як виховати маленьких читайликів», «Твої права, дитино», «Пам’ятка читача» тощо.

У бібліотеці є окрема дитяча кімната казок, що дає певний позитивний настрій, де дітлахам розповідають казки та різноманітні оповіді, спілкуються з ними, обговорюють їхні улюблені книжки, знайомлять з новими надходженнями, стимулюючи любов до читання. Книжкова виставка «У світі чарівної казки», тут є м’які іграшки, якими дитина може погратися, відгадати, з якої казки цей герой, або придумати розповідь про цю іграшку. Цей затишний куточок привернув увагу не тільки дітей, але і батьків, бабусь,дідусів, старших дітей. Організовано виставку малюнків Альони Груші «Яскравих барв карнавал» Користуються популярністю і роботи Ріти Грудки «Візерунки бісеру» . Дуже сподобалась дорослим і дітям виставка «Майстерність умілих рук», яка знайомить читачів з виробами по дереву, з кісток риби. І, що дуже важливо, поряд з кожною виставкою мистецтва завжди знаходиться книга – рідна, пам’ятна, доступна. В читальному залі проходять масові заходи , де читачі зустрічаються з письменниками нашого краю Л. Хілівнюк, М. Дзідзело, В. Поплавським,І Брашеваном і ін. Проведено вечір - зустріч: «Хай буде дощ книжковий», дитячий марафон «Кольори дитинства – кольори життя»,Інтелектуальне шоу «Казкова країна мудрої книги», родинне свято «Без сім’ї немає щастя на землі». На цих і інших заходах завжди присутня книга, організовуються книжкові виставки, огляди, перегляди, що викликає інтерес у присутніх. Робота клубу дає результати: покращилася активність членів родин, підвищилася зацікавленість книгою, діти і батьки стали частіше відвідувати бібліотеку, звертатися за довідками.

Цікаво і змістовно пройшов захід «Супер – татусь». Напередодні свята, кожна дитина готує розповідь про свого тата. Діти розпитують у мами, у бабусі, у дідуся та родичів про те, яким він був у дитинстві, що любив, в які ігри грався, чим захоплювався. Готують матеріал про сьогоднішню професію тата, його захоплення, цікаві моменти з життя – це буде сюрпризом для кожного тата. А також хлопчики і дівчатка для своїх татусів готують подарунки: малюнки, аплікації та інше. Зала, де відбувалося свято, гарно була прибрана кульками,прапорцями, сердечками, дитячими малюнками на тему: «Мій тато». Діти розповідали про цікаві моменти з дитячих років свого тата,батьки доповнювали їх. Цікаво були проведені ігри та конкурси, в яких діти і батьки показали своє вміння і спритність.

Свято – це завжди радість, сміх і веселощі. Були організовані цікаві ігри: Гра у ромашку, як колись усі ворожили «любить - не любить». А на цій ромашці - є багато пелюсточок. От кожну пелюсточку буде зривати один тато, а на допомогу собі покличе свою дружину або свою дитину і виконуватиме те завдання, що на пелюсточці написано.Тож хочеться, щоб наша спільна праця, яка направлена на виховання дитини, дала свої паростки,а читання приносило дітям тільки насолоду. Я бібліотекар кожного дня спілкуюся з своїми читачами, я маю любити їх, бачити в кожній дитині особистість, залучати до знань через книжку, створювати комфортні умови для плідної праці і гарного відпочинку, тобто творити «бібліотеку радості».

Головна відмінність сімейного читання полягає у тому, що батьки, використовуючи книгу, починають по-справжньому займатися духовним розвитком своєї дитини,формуванням її особистості. Ось чому всі ми повинні розуміти, що тільки бібліотека та батьки спільними зусиллями зможуть відродити традиції сімейного читання, що стане запорукою успішності дітей, надасть їм можливість долучитися до світових книжкових скарбів, що зберігає бібліотека.
Каталог: method -> semynary
method -> Бібліотечка Всеукраїнської школи новаторства Серія «Післядипломна педагогічна освіта»
method -> Ніколайчук Т. А. – методист кабінету координації методичної роботи Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Волосюк А. А
method -> Рівне 2011 «Справжнє виховання дитини у вихованні самих себе»
method -> Т. Г. Шевченко: аспекти вивчення творчості в сучасній школі
method -> За матеріалами семінару Рівне – 2013
method -> Національне виховання учнів: регіональний аспект
method -> Педагогічна майстерність
method -> Методичні рекомендації щодо побудови профорієнтаційного заняття з учнями початкових класів. Представлений дидактичний та роздатковий матеріал
method -> Методичні вказівки до проведення практичних занять з дисципліни «Фінанси підприємств»
semynary -> Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconТворчих завдань як основа для розвитку творчих здібностей
Розділ Теоретичні основи розвитку творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconПрограма з розвитку літературно-творчих здібностей молодших школярів К64 ббк ч 489. 518. 3
Коновальчук М. В. Програма з розвитку літературно-творчих здібностей молодших школярів «Світ творчості»
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconМетодичні рекомендації до проведення домашніх завдань Методична розробка
У методичній розробці розроблено диференційовані домашні завдання, які відіграють велику роль у розвитку творчих здібностей школярів,...
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconНавчально-методичний посібник Муровані Курилівці 2012 Серветник В. Г., керівник шахово-шашкового гуртка
Роль шахів І шашок у розвитку творчих здібностей дитини – Муровані Курилівці: Навчально-методичний посібник, 2012р. – 28 с
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconВикористання проектної технології як засіб розвитку творчих здібностей учнів на уроках словесності

Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconЛюдина І світ
Роль природно-історичного середовища І спадковості у формуванні та розвитку людини
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconМетодичний кабінет відділу освіти, молоді та спорту Долинської райдержадміністрації
Формування загальнокультурної компетентності шляхом розвитку творчих здібностей учнів
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconПлан теоретичні засади розвитку творчих здібностей школярів підліткового віку 6
Андреев В. И. Диалектика воспитания и самовоспитания творческой личности. — Казань, 1988. — 228 с.; 47
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconУрок №1 Тема: Функції мови І мовлення. Роль мови у формуванні й самовираженні особистості
Ояснити роль мови у формуванні й самовираженні особистості; спонукати до роздумів над необхідністю мовної самоосвіти та безперервного...
Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів iconКомунальний навчальний заклад «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Козятинської міської ради Вінницької області»
Розділ І. Науково-теоретичні основи розвитку творчих здібностей учнів


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка