Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст



Скачати 307,84 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір307,84 Kb.
ТипУрок


ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ ХОРОЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КОВАЛІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІ СТУПЕНІВ ХОРОЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

БАРИЛО ВІТА ІВАНІВНА

Система уроків з теми

«Жуль Верн

«П’ятнадцятирічний капітан»

ХОРОЛ 2014

Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська ЗОШ І-ІІ ступенів, 2014, ст..

Затверджено до друку на засідання методичної ради Ковалівської ЗОШ І-ІІ ступенів ( протокол №3 від 12.03.14)

У посібнику вміщено зразки уроків, не традиційних за формою організації навчального процесу, які допомагають вчителю урізноманітнювати структуру уроків і методи роботи, навчити учнів діяти творчо і самостійно, враховуючи індивідуальні особливості учнів, їхні інтереси. Посібник призначений для вчителів світової літератури



БАРИЛО ВІТА ІВАНІВНА

Система уроків з теми

«Жуль Верн

«П’ятнадцятирічний капітан»

ХОРОЛ 2014

Зміст

Урок №1 Тема. Жуль Верн - автор пригодницьких науково - фантастичних творів

Урок №2 Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан »

Урок №3 Тема. Образ Діка Сенда – п’ятнадцятирічного капітана

Урок №4 Тема. Романтика подорожей у романі Ж.Верна «П’ятнадцятирічний капітан»

Урок №5 Тема. Велич науки і знань, людяність і безкорисливість відважних мандрівників у романі Жуля Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Урок №6 Тема. Розвиток зв’язного мовлення.Письмовий твір за романом Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан»

Урок №7 Тема.Контрольна робота за романом Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан»



Вступ

Нестандартні уроки – це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, заздалегідь визначену мету - створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор,спільне розв’язання проблеми на основі аналізу обставин і ситуацій. Під час такого навчання школярі вчаться бути демократичними,спілкуватися з іншими людьми, логічно мислити, приймати продумані виважені рішення. Я вважаю, що інтерактивне навчання – це засіб для досягнення на уроці тієї атмосфери, яка найкраще сприяє співробітництву, надає можливість якнайповніше реалізувати особистісно-орієнтовані підходи до учнів. Учитель має можливість раціональніше розподілити свій час для підготовки помічників. Уроки, які я пропоную, розроблені відповідно програми і відповідають її вимогам. Враховуючи вік учнів, на деяких уроках пропоную елементи гри, речення з продовженням, кросворди, використання комп’ютерних технологій. Використання інноваційних технологій сприяє зацікавленню предметом, активізує діяльність учнів, сприяє розвитку логічного та критичного мислення.



Урок №1

Тема. Жуль Верн - автор пригодницьких науково - фантастичних творів

Слайд №1

Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю французького письменника Жуля Верна , допомогти осягнути його творчі задуми, дати поняття про пригодницький роман;

розвивати вміння слухати, аналізувати, узагальнювати набуті знання, навички писати рекламу;

формувати інтерес до творів Жуля Верна; інтерес до читання ,виховувати, високі моральні якості.

Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка його творів, текст роману Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан»,мультимедійний проектор

Слайд №2

Хоч би там що я писав, хоч би там що я

вигадував, я завжди стою на ґрунті дійсності.

Вже близька та пора, коли наукові відкриття

перевершать силу уяви.

Жуль Верн

Ніхто на світі не прожив би без мрії…

Леся Українка

ХІД УРОКУ

І .Мотивація навчальної діяльності

На столі вчителя предмети: корабель, перо, книга, глобус. Як вони пов'язані між собою? Якій людині вони можуть належати? (Людині, що любить мандри, книги.)

Такі речі могли належати й відомому французькому письменникові Ж. Верну, який розповідав у своїх творах про подорожі й пригоди, про розумних та сміливих людей.



Слайд №3

II.Вивчення нового матеріалу

Сьогодні Ж. Верн завітав до нас на урок

1. Інтерв'ю з Ж. Верном

(У ролі письменника — учень, добре обізнаний з біографією романіста, питання учні готують заздалегідь).

Ж. В е р н. Я дуже радий бачити ще одне покоління моїх читачів. Я завжди вірив у силу людини, її розум, здатність змінити життя на землі на краще за допомогою науки.

Я готовий відповісти на ваші запитання.

1-й учень. Де і коли Ви народилися?

Ж. В е р н. У 1828 р. У Франції, у м. Нант.

2-й учень. Ким були Ваші батьки?

Ж. Верн. Батько був юристом і наполягав на тому, щоб і я пішов цією дорогою. Але сталося по-іншому.

3-й у ч е н ь. Як Ви вчилися в школі?

Ж. Верн. Загалом добре. Але улюбленими предметами, за які я з легкістю отримував вищі бали, були французька мова та література.

4-й учень. Які події дитинства запам'яталися Вам на все життя?



Слайд №4

Ж. В е р н. Я завжди хотів вирушити у морську подорож. І, коли мені було 11 років, я втік із дому і найнявся юнгою на шхуну, яка відпливала до Індії. Але батьки розшукали мене й повернули додому, а у велику на­вколосвітню подорож я все ж таки вирушив, але пізніше, коли вже став дорослим.



Слайд №5

5-й учень. Яку освіту Ви здобули?

Ж. Верн. Підкорившись бажанню батьків, після ліцею я продов­жив навчання у Паризькій школі права. Закінчивши її й отримавши диплом юриста, я переконав батьків, що моє справжнє покликання — література й театр. Життя моє тоді було нелегким, але я жодного разу не пошкодував про свій вибір.

6-й учень. Коли до Вас прийшла слава?

Ж. Верн. У 1863 р., коли був надрукований роман «П'ять тижнів па повітряній кулі». У цьому творі я передбачив місцезнаходження тоді ще не відкритих витоків Нілу, «сконструював» аеростат з температурним управлінням.

7-й учень. У чому секрет Вашого успіху?

Ж. Верн. Я завжди любив життя, пригоди, мандрівки, прагнув мішатися про цей прекрасний світ якомога більше, дуже багато й на­полегливо працював. Нагородою за це стала любов багатьох поколінь читачів до моїх книжок.

8-й учень. Що б ви побажали сучасним дітям?

Ж. Ве р н. У своїх книгах я попереджав, що наукові відкриття мо­жуть не тільки приносити людству не тільки користь, але й шкоду. Я хотів би, щоб ви пам'ятали про це, коли сідаєте за комп'ютер, перед екра­ном телевізора, користуєтесь мобільним телефоном. Цими винаходами людство може пишатися, але в усьому треба знати міру. Не забувайте про чудову природу нашої землі, подорожуйте рідним краєм та чужими містами й морями, бережіть екологію нашої планети, щоб чисте повітря й воду могли мати не тільки ви, але й наступні покоління.

2. Виставка книг Ж. Верна (демонструються через проектор)

«Бібліотекарі» розповідають про зміст книг.

Слайд №6

Першою книгою, яка принесла письменникові славу, був роман «П'ять тижнів на повітряній кулі» (1863). Головний герой — сміли­вий дослідник доктор Фергюссон організував експедицію на пові­тряній кулі, зробленій за його проектом. Роман відкрив серію творів Ж. Верна під назвою «Незвичайні подорожі».

«Подорож до центра Землі» (1864) належить до жанру фантастики. Герої твору переживають нелегкі випробування, бачать минуле на­шої планети та її читачів.

Слайд №7

Слайд №8

Романи «Із Землі на Місяць» (1865) та «Навколо Місяця» (1870) описують космічну подорож в артилерійському снаряді, випущено­му з гармати.



Слайд №9

Найзнаменитіший роман Ж. Верна — «Діти капітана Гранта» (1868). Щоб урятувати свого батька, його дітям та екіпажеві судна потріб­но розгадати загадку: географічні дані на записці, що розмита во­дою, не дають однозначної відповіді про місцезнаходження капітана Гранта.



Слайд №10

Слайд №11

Дуже популярний роман «П'ятнадцятирічний капітан» (1878) — ці­кава й повчальна книга. Юнак, що не має великого досвіду, повинен стати капітаном і з гідністю виходить переможцем з усіх складних і небезпечних ситуацій, у які потрапляє він та екіпаж судна «Пілігрім».

3. Топоніміка романів Ж. Верна. «Розплутуємо нитку» (див. рис), називаємо роман і місце, де відбу­ваються події.

Слайд №12

4.«Винаходи» Жуля Верна



Слайд №13

Учитель. Захоплені сучасники називали Ж. Верна «всесвітнім мандрівником», «чарівником», «пророком», «провидцем», «винахідни­ком без майстерні». Що ж «винайшов» Ж. Верн? Про це ви дізнаєтесь, якщо пройдете лабіринтом.



Слайд №14

(Космічний корабель, підводний човен, гелікоптер, ракета з реактив­ним двигуном, звукове кіно, далекобійна артилерія)

3 . Повідомлення вчителя про історію написання твору "П'ятнадцятирічний капітан" (1878)
Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з одним з творів Жюля Верна – «П’ятнадцятирічний капітан». Історія його написання така: Коли синові письменника Мішелю виповнилося 15, батько задумав зробити йому незвичайний подарунок. Він подарував йому... Діка Сенда, головного героя його нового роману «П'ятнадцятирічний капітан». Дік Сенд повинен був стати для сина прикладом для наслідування.

4. Бесіда з учнями про їхні враження від твору та його героїв.


- Підніміть руки, хто прочитав або почав читати цей твір.
- Поділіться своїми враженнями від твору та його героїв.

ІІІ.Актуалізація знань про роман.


- До якого жанру можна віднести твір Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан»? (якщо виникають труднощі даю підказку: це вірш? байка? оповідання? роман?)

Слайд №15

- Пригадайте що таке роман, дайте визначення? (Це великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому детально зображуються певні життєві по дії чи явища)

Роман (франц.rоman - романтичний) - один із жанрів епічної розповідної літератури; великий, складний за будовою, прозовий (рідше віршований) епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів. Роман може бути історичним, побутовим, соціально-філософським, пригодницьким тощо.

Пригодницький (авантюрний) роман (франц.aventure - пригода) - великий за обсягом, переважно прозовий твір із гострим динамічним сюжетом та пригодниць­кими ризикованими ситуаціями.

З-поміж великої кількості літературних жанрів Жюль Верн віддавав перевагу роману. Роман дає автору змогу докладно показати історію формування того чи іншого характеру, дослідити певну проблему та вільно пересуватися як у просторі, так і в часі. Існує багато різновидів роману: автобіографічний, історичний, пригодницький тощо.

Слайд №16

В основі пригодницького роману лежить якась пригода, незвичайна подія, часто - небезпечна подорож. Для пригодницького роману характерний напружений динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами в їхньому розвитку (спочатку зачитую визначення, потім диктую їм).



Ознаки пригодницького роману:

соціальні мотиви;

волелюбні настрої;

герої-мандрівники, вчені, дослідники - розумні, вольові, сміливі, шляхетні люди;

наявність інтриги, таємниці;

незвичайність сюжету;

географічне тло.
Головний герой пригодницького роману, як правило, - герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна особистість, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна людина. «П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким романом.
Цей твір належить і до так званих географічних романів. У основі його сюжету - географічна помилка: замість Південної Америки герої роману потрапляють до Африки. При цьому маршрут подорожі «Пілігрима» з одного океану до іншого вивірений до милі й науково обґрунтований. ІV.Словникова робота.

Слайд № 17

Пілігрим ( від старонімецького piligrim та латинського peregrinus – чужоземець)


  1. Богомолець, паломник, що йде на поклоніння до “святих місць”

2.( перен.) Мандрівник, подорожній.

Пропоную учням самим визначити, у якому значенні використовується це слово, та надаю їм можливість поміркувати, чому саме таку назву мав корабель.



V.Підсумки.

1.Бесіда

1.Які факти життя і творчості Ж. Верна вразили вас найбільше?

2.Чому пригодницькі романи Ж. Верна називають ще «науковими романами» або пригодницько – географічними?

3. Знайдіть ознаки пригодницького роману в цьому творі.

4. Чи виникло у вас бажання прочитати інші твори Ж. Верна?

IV. Домашнє завдання Слайд №18

Прочитати І частину роману «П'ятнадцятирічний капітан» .Опрацювати статтю підручника Вивчити визначення жанру роману та особливості пригодницького роману.

Урок №2

Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан ».

Мета. Навчити учнів аналізувати художні образи і текст; удосконалювати навички виразного читання; розвивати усне монологічне та діалогічне мовлення школярів, уміння використовувати під час відповіді цитати з тексту; виховувати мужність та доброту, відвагу та здатність до самопожертви заради життя інших, наполегливість у досягненні поставленої мети.

Обладнання: мультимедійний проектор, текст роману

Багато великого є на світі, але

немає нічого величнішого, ніж людина

Софокл

І.Зміст роботи. ІІ.Оголошення теми та епіграфа уроку.



ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів .

Розгадайте кросворд і назвіть,що є головним у пригодницькому романі.







1

























2

























3




























4



















5

























6

























7












По горизонталі.1.Назва шхуни із роману«П'ятнадцяти річний капітан». 2.Ім'я негра, що відзначався величною силою. 3.Кузен місіс Уелдон. 4.Кличка собаки. 5.Країна, в якій була розвинена работоргівля. 6. Прізвище хазяїна шхуни. 7. Прізвище капітана.По вертикалі:1. Один із аспектів наукових, пригодницько-географічних романів Жуля Верна

ІV. Робота з текстом.

Як називалося судно на якому пливли герої?

Розкажіть про пасажирів. Чому вони опинилися на «Пілігримі»?

Що ви дізналися про екіпаж корабля?

Які почуття викликають у вас герої твору? СлайдЗнайдіть у тексті описи зовнішності героїв. Доповніть їх усними характеристиками. Слайд

Які герої з»являються на борту «Пілігрима»?

Зачитайте уривки, присвячені потерпілим з «Вальдека»

Хто, крім людей, був на затонулому кораблі?

Розкажіть, що дивного було в поведінці Дінго? Як він ставився до людей на «Пілігримі»?

V. Слово вчителя.

— Жуль Верн у романі «П'ятнадцятирічний капітан» показав силу людського характеру на прикладі героїв, які керувалися у своїх вчинках законами добра, справедливості, сили волі, готовністю прийти на допомо­гу. І сьогодні ми поговоримо про тих героїв роману, що стали справжнім прикладом справжньої людини.

VІ.Бесіда

Що на вашу думку, означають слова «сила людського характеру»? (Готовність прийти на допомогу, здатність до самопожертви, наполегливість у досягненні поставленої мети)

Які герої роману виявляють силу характеру в скрутних ситуаціях? (Капітан Халл, місіс Уелдон, Дік Сенд,Геркулес)

Які провідні риси характеру притаманні кожному з героїв? (Рішучість, сила духу, сила волі,сміливість, гідність, честь, готовність завжди прийти на допомогу)

Як Жуль Верн розкриває жіночі образи в романі?( Місіс Уелдон - любляча мати, хороша дружина; їй притаманні рішучість, доброта, гордість, честь, терплячість, милосердя. Нянька Джека - темношкіра Нен – добра. Мужня, вірна, горда.)

VІІ. Переказ епізодів, у яких розкривається сила людського характеру.

VІІІ. Колективне складання схеми «Справжня людина роману «П'ятнадцяти річний капітан» Жуля Верна. Слайд

ІХ. Підсумки уроку. Які труднощі виникли в героїв роману на морському шляху? Слайд

Як поводилися герої в цих складних обставинах? Які риси характеру вони проявили? Як ставилися одне до одного?

Що, з точки зору Жуля Верна, означає бути «справжньою людиною»?

Як, на вашу думку. Можна виховати в собі високі моральні риси характеру?

Чого навчили вас герої роману?

Б. Шоу говорив «Людина – що цегла: обпалюючись вона стає твердою». Чи відповідає характерам героїв роману цей вислів? Доведіть свою думку.



Слово вчителя. Дійсно, діти, вірно говорив Софокл «Багато великого є на світі, але немає нічого величнішого, ніж людина»
Х . Домашнє завдання

1.Написати твір – роздум “Як стати справжньою людиною?”

2.Дібрати цитатний матеріал для характеристики Діка Сенда

Урок №3

Тема. Образ Діка Сенда – п’ятнадцятирічного капітана

Мета. Вчити учнів характеризувати літературного героя, поглибити знання про особливості зображення героя в епічному творі; розвивати уміння працювати з цитатним матеріалом,визначати основні риси героя,давати обгрунтовані відповіді, чітко висловлювати свою думку; виховувати у школярів сміливість, мужність, відданість, відповідальність, наполегливість у досягненні своєї мети.

Обладнання. Пазли з висловом епіграфом, текст роману, мультимедійний проектор.

Чого не знає людина?

Людина не знає тільки межі своєї сили.

Монгольська народна мудрість

Слайд

Хід уроку

І.Робота в парах

Подивіться на вислів, записаний на дошці. Як ви гадаєте, чого не знає людина?Дізнатися про це ви зможете, правильно склавши пазли, що у вас на партах.

Учитель. Дік Сенд — один із улюблених героїв Ж. Берна. Письменник наділив п'ятнадцятирічного капітана найкращими моральними рисами, які при­таманні Людині.

В образі Діка Сенда втілені мужність, наполегливість, рішучість, відданість, чого бракувало Мішелю, синові Ж.Верна. Батько хотів, щоб про його сина, який на час створення роману був п'ятнадцяти­річним юнгою, говорили так, як сказав капітан Халл про Діка Сенда: «Дік Сенд стане колись гордістю аме­риканського флоту».

Словесне малювання.

— Спираючись на портретну характеристику Діка Сенда, подану письменником, розкажіть, яким ви уяв­ляєте юнака. Які художні деталі портрета допомагають розкрити та краще зрозуміти характер, поведінку, мо­ральні цінності героя?



  1. Робота з текстом. Слайд

  2. Що вам відомо про дитинство Діка Сенда?

Прокоментуйте, як до нього ставляться інші персонажі твору (капітан Халл, місіс Уеддон, Джек, Геркулес).

Як це характеризує героя?

—Які підстави дали можливість капітану Халлу зазначити, що «Дік Сенд стане колись гордістю амери­канського флоту»?

Знайдіть у тексті і зачитайте, як автор ставиться до свого героя. Чи співпадає авторська оцінка з вашою? Поясніть свою позицію.



Слайд

Виступ учнів

Як ви розумієте такий вислів автора: «Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над май­бутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку «стати людиною»? Обґрунтуйте свою точку зору.

Чи вдалося Діку стати саме такою людиною?

Чи легко далося Дікові Сенду рішення взяти відповідальність за долю людей на судні на себе? Чи відчував він страх перед невідомим майбутнім? Думку доведіть прикладами з тексту. Слайд

У хвилини розпачу Дік Сенд подумав: «Навіщо жити, коли не можеш нічим стати в пригоді тим, кого любиш?» Як ці слова характеризують п'ятнадцятирічного капітана? Чи можна вважати їх життєвим кредо Діка?

Капітан Халл теж висловився про Діка Сенда: «Скромність і доброта — в цих двох словах уся його вдача!» Чи згодні ви з цими словами?

Чи погоджуєтеся ви з тим, що той, «хто з дитячих літ усвідомив, що праця — це закон життя, хто змалу знає, що хліб заробляється тільки в поті чола, той за­вжди готовий на великі справи і в свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити». Підтвердіть свою думку фраг­ментами з тексту.

Розкажіть, які труднощі вдалося подолати Діку Сенду?

Слайд

Яка подальша доля героя?

Складання усного твору на тему: «Як стати справж­нім капітаном?»

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Запитання для контролю.

Які риси вдачі Діка Сенда вам найбільше по­добаються?

Чи хотіли б ви мати такого друга, як Дік Сенд? Чому? У чому полягає виховне значення образу п'ят­надцятирічного капітана?3. Складання сенкану. Виступи учнів-поетів.

V. Домашнє завдання



Урок №4

Тема. Романтика подорожей у романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан»

Мета: допомогти учням усвідомити пізнавальне значення твору, визначити елементи географічного роману, показати романтику пригод, велич науки та знань у творі, поглибити знання з географії; навчати орієнтуватися у тексті роману, складати план; удосконалювати навички текстуального аналізу, «словесного малювання», розвивати логічне мислення учнів, уміння узагальнювати, робити висновки, стисло пере­казувати текст; виховувати повагу до наукових знань, сприяти вихованню сміливості, мужності, відваги, шляхетності.

Обладнання: текст роману Ж.Верна «П'ятнадцяти­річний капітан», виставка ілюстрацій до роману, фізична карта світу.

Світ - корабель, розум -

вітрило, думка — кермо.

Турецьке прислів'я

ХІД УРОКУ

I.Оголошення теми, мети і завдань уроку

II.Актуалізація опорних знань учнів

1. Літературний диктант «Упізнайте героя» і впи­шіть пропущені слова.

«Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. Звали його ..., родом він був із..., але добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу... (Негору, Португалії, кока.)

Ім'я Дік — скорочене від... — дано маленькому сироті на честь жалісливого перехожого. (Ричард.)

«Дік був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислювався над май­бутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обі­цянку...» (Стати людиною.)

«Дік Сенд вирушив у плавання на судні свого бла­годійника ..., яким командував його покровитель ка­пітан...» (Джеймса Велдона, Халл)

«Найстарішого негра звали...» (Том.)

«Решта негрів були молоді люди від двадцяти п'яти до тридцяти років, звали їх...,...,... і...». (Бет, Остін, Актеон, Геркулес.)

«Літери ..., вигравіювані на нашийнику, — оце і все, що в'язало Дінго з минулим, яке досі так і за­лишилося загадкою». (С.Б.)

«Під третю годину ранку старого Тома стало хи­лити на сон... Тим-то він і не помітив, що на палубі прослизнула людська тінь. То був...» (Негору.)

2.Завдання: розташуйте події у їх логічній по слідовності

.9.Розкриття таємниці літер «С» і «В».

6.Пригода в термітнику.

2.Полювання на смугача.
5. Зустріч героїв з Гаррісом.
8. Втеча з факторії.

7.Ярмарка в Казонде.

3.Загибель капітана Халла та його команди.
1. Порятунок потерпілих з «Вальдека».

4.Важкий шлях «Пілігрима» до омріяного порту.

3.Знайди відповідність.

4.Виступ учнів - географів.

5. Бесіда

1. Яких ви знаєте відкривачів нових земель, мандрівників? (Кук, Колумб, Магелан та ін..)

2.А хто з них є героями Жуля Верн


























































































































Лівінгстон,Камерон,Стенлі

Які почуття викликають у вас ці люди? Чому?

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального ма­теріалу

1. Бесіда за змістом роману.

Розкажіть про команду шхуни «Пілігрим». (Це бу­ли наймані матроси.)

У чому полягала мета плавання «Пілігрима»? (Полю­вання на китів, щоб наповнити бочки китовим жиром.)

За яких обставин були врятовані потерпілі з суд­на «Вальдек»? (Це було напівзатонуле американське суд­но, яке зазнало корабельної аварії. З нього було врятовано собаку Дінго та негрів Геркулеса, Тома, його сина Бета, Остіна, Актеона.)

Чим зацікавила людей поведінка собаки? (Людей зацікавили дві обставини. Перша — це те, що вона гав­кала на корабельного кока Негору. Друга — це те, що серед усіх кубиків Дінго витягав лише кубики з літерами «С» «В». Ці ж літери були на його нашийникові.)

Які трагічні події стали на шляху «Пілігрима»? (Моряки, полювавши на китів, підстрелили самку кита. Бажаючи врятувати свою дитину, вона, розлючена, пе­ревернула човен, на якому знаходилися капітан Хам з мо­ряками. Усі вони загинули.)

Хто став капітаном судна після загибелі капітана Халла та за яких обставин?

(Дік Сенд, п 'ятнадцятирічний юнга, так як він ясно розумів, що більше ніхто не зможе справитися з судном. Це був його обов'язок.)

Які риси, на вашу думку, необхідні людям, котрі потрапили в складну та незвичну ситуацію? (Хоробрість, вміння сконцентруватися, впевненість у власних силах, відповідальність за інших.)

Які риси характеру допомогли героям подолати всі складні перешкоди? (Почуття людської гідності, честі, взаємодопомоги та взаєморозуміння.)

Назвіть основні події небезпечної подорожі героїв. (Ураган; втрат втрата компаса; пробоїна у корпусі, в результаті якої члени екіпажу змушені були зійти на берег; помилкове визначення місцеперебу­вання; зустріч з таємничим та підступним про­відником; тяжке перебування у работоргівле; по­ховання Самюеля Вернера; довгоочікувана зустріч з містером Уелдоном.)

2. Перекажи епізод від імені героїв (ка­пітана Халла, Діка Сенда, місіс Уелдон, маленького Джека та ін.). Рольова гра.

.Стисло розкажіть про героя, який найбільше вам сподобався, від його імені, за планом.

4.Зачитайте уривки з розділу «Ярмарок», які розповідають про:

- одяг і зачіски туземців;

- продукти й рослини, що вирощують африканці;

- гроші туземців;

-звичаї місцевих племен.

Зробіть висновки про своєрідність культури африканських племен.

5.Розгадуємо загадку.

Мандри та подорожі можуть бути небезпечними. Розкрийте таємницю літер С.В.

6.Учитель. Роман Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан» називають географічним. Наше завдання —перевірити це твердження та визначити основні еле­менти географічного роману. З цією метою про­ведемо дослідження маршруту подорожі членів екі­пажу «Пілігрим».

Багато труднощів і нещасть випало на долю Діка Сенда та його команди. Після того, як всі випробування залишилися тільки в спогадах, юний капітан дійшов ви­сновку: «Якби на борту «Пілігрима» я знав усе, що на­лежить знати справжньому морякові, скількох нещасть можна було б уникнути!» Так справді, Дік Сенд — це справжня, мужня людина. І щиро жаль, що йому в час нелегких випробувань забракло важливих на­вігаційних знань.

Як же трапилося, що, тримаючи курс на амери­канське узбережжя, Дік Сенд потрапив до узбережжя Екваторіальної Африки?

Уявімо, що ми прийшли на допомогу п'ятнадцяти­річному капітанові. А для цього нам слід відчути себе справжніми «навігаторами» і провести дослідження шляху шхуни «Пілігрим».

Словникова робота.

Навігатор — спеціаліст із навігації.

Навігація — наука про водіння суден і літальних апаратів.

7.Робота з епіграфом.

— Подумайте, як зміст епіграфа пов'язаний з тема­тикою та проблематикою роману.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

І.Бесіда.


  • Які географічні відкриття ви зробили для себе?

  • Що вас найбільше вразило в мандрівці героїв?

  • Яку подію роману можна вважати основною в розвитку сюжету твору?

  • Чому Жулю Верну так важливо було розповісти про рослинний і тваринний світ Африки?

  • Як склалася подальша доля героїв роману?

V. Підсумки

Продовж речення.

Домашнє завдання.

Урок №5

Тема: Велич науки і знань, людяність і безкорисливість відважних мандрівників у романі Жуля Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Мета: Пояснити причини появи нового типу науково-пригодницького роману; допомогти усвідомити пізнавальне значення твору; вчити учнів встановлювати зв'язки між клю­човими епізодами твору; розвивати навички колективної роботи, образне та асоціативне мислення, творчі здібності учнів, навички виразного чи­тання, аналізу тексту, вдосконалювати культуру мовлення; виховувати в дітей повагу до знань, любов до природи.

Обладнання: текст твору; малюнки учнів; карта сві­ту; виставка науково-популярних книг для дітей та юнацтва,мультимедійний проектор.

Юний читач, ознайомившись із

книгами Жуля Верна, зрозуміє, що

йому дають справжні знання.

М.Салтиков-Щедрін

ХІД УРОКУ

I.Оголошення теми, мети та завдань уроку

II.Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.

Прочитайте вислови відомих людей, прислів'я про роль науки і знань в житті людини, цитати з ро­ману, які ви підібрали.

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя. У багатьох творах Жуля Верна — «мрія його часу... Він шукав завтрашній день поруч, перевіряв кожне відкриття, кожний патент, кожний проект...» Він пристрасно вірив у велич людського розуму, вважав, що людина здатна на найбільші звершення.К. Ціолковський стверджував, що письменник своїм математичним обґрунтуванням ідеї космічних польотів викликав у нього «роботу мозку в цьому напрямі». Саме у Жуля Верна він запозичив ідею управління дирижаблем. Захоплюючою романти­кою письменник викликав непереборне бажання багатьох людей неодмінно стати мандрівником. Так академік В.В.Обручев зізнався, що став манд­рівником і дослідником Азії завдяки романам Ж.Верна. Саймон Лайк, творець підводного човна, писав, що ідея збудувати човен була навіяна йому Жулем Верном. Тому вся робота Ж.Верна — «це пошуки героя, тієї лю­дини майбутнього, трудівника і творця, якому XIX ст. могло б вручити скарби, накопичені за 80 сторіч цивілізації».

2.Бесіда.

Чи подобається вам подорожувати?

Чи сподобалося вам подорожувати разом з ко­мандою «Пілігрима»?

Які пригоди, що сталися з героями Ж.Верна, вам найбільше запам'яталися?

Назвіть імена героїв роману, яким «XIX ст. могло б вручити скарби, накопичені за 80 сторіч цивілізації».

Назвіть джерела, з яких письменник черпав нові знання, відомості про материки, острови, віддалені від Франції.

Що означало для Ж.Верна «навчати читачів,розважаючи їх»?

Давайте пригадаємо ознаки пригодницького роману.

Як ви гадаєте «П»ятнадцятирічний капітан» - розважальний твір чи навчальний посібник?

Давайте визначимо особли вості нового роману, створеного Жулем Верном.

Складання схеми «Наука і техніка у романі «П»ятнадцятирічний капітан»

Робота з картками

3.Учні інсценізують «Розповідь кузена Бенедикта про себе».

Учитель. Відомо, що Бенедикт — простодушний і безстрашний. Він з усіма товаришує, нжому не заважає, має широкі знання з географії, біології. Він повністю заглиблений у науку, одержимий науковими ідеями. Але його анекдотична неуважність заважає йому в до­сягненні наукових відкриттів.

Аналіз образу кузена Бенедикта.

Знайдіть і прочитайте опис зовншності героя.

Опишіть поведінку героя? (Він дивак, схожий на малу дитину.)

Назвіть основні риси характеру Бенедикта. (Глибокі знання, схильність до дивацтва, благородства, ерудиція.)

Якого героя іншого роману Ж.Верна він вам на­гадує? (Паганеля, вченого, закоханого в море, в материки, острови, ліси, річки, прерії та міста з роману «Діти ка­пітана Гранта».)

Яку роль відіграє Бенедикт у романі? (З образом кузена Бенедикта пов 'язана тема науки в романі.)

Якого ще науковця показано в романі?

Словникова робота. Пейзаж(франц. Рауsage від рауs—країна, місцевість) — опис природи.

Ентомолог — науковець, який вивчає комах.

4.Вікторина.

Джек «гадав, що м'ячі, повітряні кулі, ляльки, паяци ростуть просто на гілках» дерева. Назвіть його. (Каучуконос)

Від укусів якої комахи гинуть каравани в'ючних тварин? (Муха цеце.)

Чому кузен Бенедикт відчував огиду до квітів? («...деякі квіти ловлять комах своїми пелюстками і висмоктують їх!»)

Які звірі мали загризти Геркулеса, який непомітно йшов услід за невільничим караваном? (Леви і гієни.)

«Проминули два охоплені пожежею села... Поля спустошені...» Що вирощували селяни на своїх полях? (Маїс, сорго, боби, земляні горіхи.)

Від «велетенських» щелеп цих комах тікають на­віть леви та слони. Назвіть комах. (Терміти.)

Чому волохату істоту, яку приніс Геркулес, кузен Бенедикт зарахрав до класу комах? (Вона мала шість ніжок, а це свідчення того, що це комаха.)

«Терміти куди хитріші за нас!» Доведіть, що кузен Бенедикт говорив правду. (У термітів дуже розвинений інстинкт самозбереження. Вони відчули загрозу повені й вчасно залишили термітник.)

Цих пташок індіанці називають «сонячним про­мінням», «царицями квітів», «небесними квітами», а їхнє пір'я вони вплітають у прикраси. Назвіть пташок. Чи побачив їх в Африці Джек? (Колібрі. Не побачив.)

5.Слово вчителя. У творах Ж.Верна панує культ знань. Письменник
виховує у читачів любов до знань. У свій час Рабле зазначав, що «шлях до справжнього знання» не буваєлегким. Нелегкий шлях до нового, до справжніх знаньописаний у романах Ж.Верна. Російський письменник XIX ст. М.Салтиков-Щедрін відмітив, що юний читач, ознайомившись із книгами Ж.Верна, «зрозуміє, щойому дають справжні знання».

IV. Підсумки.


Бесіда.

Що нового і з яких галузей науки ви дізналися з роману «П'ятнадцятирічний капітан»?

Як виражена позиція автора щодо природних багатств?

Доведіть, що роман «П'ятнадцятирічний капітан» є науково-популярним.

Які гуманістичні погляди Жуля Верна відображені в творі?

V. Домашнє завдання


Підготуватися до письмового твору.

Урок №6

Тема Розвиток зв»язного мовлення.Письмовий твір за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Мета: розвивати творчі здібності учнів, навички усного й писемного мовлення, уміння писати тво-ри-роздуми на літературну тему; формувати вміння висловлювати власну думку; виховрати самостійність, бажання до творчості.

Обладнання: текст Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

ХІД УРОКУ


  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку

  2. Бесіда

1.Чи змінилося ваше ставлення до науки після прочитання роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»?

2.Які саме науки знають і люблять герої роману?

3.Які знання допомагають героям Жуля Верна у скрутних ситуаціях?

4.За яких умов на землі життя може бути комфортнішим?

IIІ. Повідомлення тем творів

Уславлення величі науки і знань у романі Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

Як стати справжньою людиною (за романом Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».)

ІV .Опрацювання теми твору за вибором учнів


Обговорення пам'ятки про хід написання твору-роздуму за романом Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

V.Написання чорнового варіанта твору

Вдома відредагувати чорновий варіант твору. Написати доповненя до твору.

Написати чистовий варіант твору-роздуму.

VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.

Урок №7

Тема.Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Мета: здійснити контроль за вивченою темою,розвивати навички усного й писемного мовлення, формувати вміння висловлювати власну думку; виховувати самостійність, бажання до творчості.

Обладнання. Мультимедійний проектор

Хід уроку.

І.Оголошення теми і мети уроку.

ІІ.Робота над контрольними запитаннями.

1 варіант

І.Початковий рівень.

1 Злочин проти людства, який засуджує у своєму романі Жуль Берн.

А)Вбивство;

Б) Работоргівля;

В)Забруднення навколишнього середовища

2. Ім'я американця-негра, котрий став рятів­ником Діка Сенда та його супутників.

А) Герку­лес;

Б)Том;

В) Остін.



3. Назва континенту, від берегів якого ви­рушив у плавання вітрильник «Пілігрим».

А)Нова Зеландія;

Б)Ав­стралія;

В)Південна Америка.

ІІ.Середній рівень.Дати відповіді на запитання.

1.Які обов'язки виконував Негору на шхуні?

2.Яку «знамениту» комаху знайшов Бенедикт, дума­ючи, що зробив відкриття, знайшовши її в Америці?

3.Продовжіть речення. Роман – це

ІІІ. Достатній рівень

1.Чому роман має назву «П»ятнадцятирічний капітан», адже дія відбувається і на морі, і на суші?

2. За яких обставин на судні "Пілігрим" з'явилися нові пасажири? Хто вони?

ІV. Високий рівень.

Доведіть, що роман «П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким.

ІІ варіант

І.Початковий рівень.

1. Назва вітрильника ,капітаном якого був Дік Сенд

А) «Еспаньола»;

Б) «Дункан»;

В) «Пілігрим».

2. Ім'я корабельного кока .

А) Гарріс;

Б) Негоро;

В) Остін.

3. Територія (земля) Екваторіальної Афри­ки, де опинились Дік Сенд і його супутники.

А)Марокко;

Б) Ангола;

В)Конго.


ІІ.Середній рівень.Дати відповіді на запитання.

1.Назвіть ім'я американця-негра, котрий став рятів­ником Діка Сенда та його супутників.

2. Що таке ентомологія?

3.Назвіть ознаки пригодницького роману.

ІІІ. Достатній рівень

1. Спочатку роман називався «Юний капітан». Як ви гадаєте, чому автор змінив назву?

2. Як Геркулес спромігся врятувати п'ятнад­цятирічного капітана та інших бранців?

ІV. Високий рівень.

Складіть розповідь від імені Геркулеса «Якби я був мнаннгою»

Для нотаток

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………






Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconУроків з теми «Жуль Верн.
Шерстюк Надія Дмитрівна учитель російської мови та зарубіжної літератури Нехворощанської загальноосвітньої школи І -ііі ступенів,спеціаліст...
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст icon190 років від дня народження жуля верна жуль Ґабріель Верн
Жуль Ґабріель Верн (Jules Gabriel Verne) — французький письменник. Вважається одним із засновників жанру наукової фантастики
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconКонтрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок»
Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан»
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconУрок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман "П’ятнадцятирічний капітан" Підготував вчитель
Тема: Жюль Верн. Урок – подорож у захоплюючий світ письменника. Роман “П’ятнадцятирічний
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconУрок із зарубіжної літератури та географії в 6 класі Підготували Сокур О. М., Суховій В. Д тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconЖуль Верн (1828 – 1905). Біографія Жюль Верн (1828 – 1905)

Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconТелебачення. Кіно. Музика клас Мазур О. Г. с. Покутинці,2014. – 69с. Посібник являє собою плани-конспекти уроків до теми
Посібник являє собою плани-конспекти уроків до теми «Мистецтво». (Телебачення. Кіно. Музика) до підручника А. М. Несвіт (Підручник...
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconУрок входить до системи уроків теми «Трикутники» і прямує за уроком з теми «Висота,бісектриса, медіана»
Даний урок входить до системи уроків теми «Трикутники» І прямує за уроком з теми «Висота,бісектриса, медіана». Він доповнює знання...
Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст iconСтавівськаа зош І-ІІІ ступенів Література Середньовіччя (Система уроків за творчістю Лі Бо, Ду Фу, Омара Хайяма, Нізамі, Рудакі) Вчитель зарубіжної літератури Глобенко О. В
Тема. Загальна характеристика літератури народів Сходу vііі-хііст. Розквіт китайської літератури у VІІІ ст. Національна своєрідність...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка