Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика



Скачати 81,42 Kb.
Дата конвертації12.10.2017
Розмір81,42 Kb.

Якимчук Г.В., Кіровоградський обласний загальноосвітній навчально-виховний комплекс гуманітарно-естетичного профілю(гімназія-інтернат-школа мистецв).
Тема: Сторінками біографії М.Ю. Лермонтова. Лірика.

Мета: познайомити учнів з біографією російського поета М.Ю Лермонтова; розкрити світоглядну позицію поета; розвивати вміння бачити поезії в історичному контексті; удосконалювати навички виразного читання та аналізу художнього твору; виховувати повагу до особистості та творчості М.Ю. Лермонтова.

Тип уроку: літературно-музична композиція.

Обладнання: інтерактивна дошка; портрети М.Ю. Лермонтова; репродукції його картин із зображенням Кавказу; фонозаписи творів Л. Бетховена, Ф.Шопена, вальсу А.Хачатуряна, романсів О.Аляб’єва на сл. М.Лермонтова; збірки творів М.Ю. Лермонтова та твори про нього Гуліа Г.Д. «Життя і смерть М.Лермонтова», Сизової М.І. «Из пламени и света. Лермонтов», Титова А.А. «Літо на водах: Повість про Лермонтова».

Примітка. Оскільки учні володіють російською мовою, вірші та уривки звучать мовою оригіналу.

Епіграф: «Слова, сказані ним про кохання, не мають собі рівних у жодній поезії світу. Це так несподівано, так просто й бездонно. Я вже не кажу про його прозу. Тут він обігнав самого себе на сто років і в кожному творі руйнує міф про те, що проза – надбання лише зрілого віку»

(Анна Ахматова)



Хід уроку

І. Вступне слово вчителя.

Нет, я не Байрон, я другой,

Еще неведомый избранник,

Как он, гонимый миром странник,

Но только с русскою душой…

Яка душа Михайла Лермонтова? В яких умовах вона формувалась, до чого прагнула, чого бажала? Чи випадкові печаль, туга, журба, розчарування звучать у його творах?

Перегорнемо кілька сторінок з життя видатного російського поета та прозаїка.

ІІ. Літературно- музична композиція.

- Звучить мелодія ноктюрна №1 Ф.Шопена.



- Ведучий 1. Починалося життя видатного російського класика з сімейної драми.

- Ведучий 2. Коли відставний капітан Юрій Петрович Лермонтов прийшов просити руки Марії Михайлівни Арсеньєвої, її мати, Єлизавета Олексіївна, відмовила. Разом з нею і всі рідні сказали «ні», тому що вважали бідного капітана нерівнею для знатної дворянки.

- Ведучий 1. Та Марія Михайлівна відстояла своє «так». Молоді одружились. 15 жовтня 1814 року народився Мішель (так називали хлопчика у родині). Баба-повитуха при народженні кволого хлопчика сказала, що не жилець він на цьому світі. Але дитя примирило тещу й зятя, і вони переїхали у маєток Арсеньєвих Тархани.

- Звучить мелодія ІІ частини сонати №2 Людвіга Ван Бетховена.

- Ведучий 3. А біда вже була поруч. Мішелю ще не виповнилося й 3 років, коли померла його мати у 21-річному віці. Юрій Петрович був змушений залишити Тархани. Бабуся зробила онука своїм спадкоємцем за умови, що виховуватиме до повноліття його сама.

- Ведучий 1. Дуже боляче переживали батько з сином розлуку. А в день, коли майбутньому поетові виповнилося 17 років, ін дізнався про смерть батька.

- Учень читає вірш «Ужасная судьба отца и сына…» (1831)

- Звучить фрагмент прелюдії №15 Ф. Шопена.

- Ведучий 2. У1827 році Лермонтов з бабусею переїздить до Москви, де навчається у Благородному пансіоні, а з вересня 1830 року стає студентом Московського університету. Але після сутички з викладачем на екзамені у 1832 році він залишає університет і переїздить до Петербурга.

- Ведучий 3. Він починає навчання а Петербурзькому університеті, але йому пропонують здати екзамени знову на І курс. І життя Лермонтова змінилося. Порадившись з рідними, Михайло Юрійович вступає до Школи гвардійських підпрапорщиків та кавалерійських юнкерів. Що означало навчання у цьому закладі?

- Ведучий 1. Перш за все – змінити спосіб життя, стати справжнім гусаром, сховати свої здібності: вміння писати вірші, малювати, грати, а головне висловлювати свою думку. І курсант справився з цим завданням, став улюбленцем серед молодих людей вищого кола.

- Ведучий 2. Він не тільки був першим у жартах та розвагах. Він продовжував складати вірші. Та робити це можна було тільки таємно. Скоро Лермонтов стає корнетом і починає службу. Час біжить. Ось уже й 1837 рік. На дуелі смертельно поранений Олександр Пушкін.

- Учень читає уривок з книги М.І.Сизової «Из пламени и света»(ч.ІV,гл.VIII):

« Редко кто из жителів Петербурга не знал небольшого дома на Мойке с окнами, обращенными на канал, с подъездом под сводами ворот – дома, где жил Пушкин…Лермонтов остановился перед подъездом, не решаясь войти… Знаменитый врач с удивлением посмотрел на преградившего дорогу невысокого гусара, который с непокрытой головой стоял, держа кивер в руке. Гусар обратил на знаменитого доктора огромные глаза и тихо спросил:

-- Скажите мне, ради Бога, его рана опасна? Смертельна?

-- Весьма возможно…

-- Но все-таки есть надежда? Не правда ли? Надежда есть?..

Наступила пауза, потом седая дама, взглянув в темные глаза странного гусара, сказала медленно:

-- Ни-ка-кой!..

Стук колес их кареты, заглушенный глубоким снегом, уже давно смолк за мостом, а Лермонтов все еще не двигался. Потом он отошел в темный угол у подъезда и заплакал, прижав голову к стене. Никто не слышал, кА он бормотал невнятно:

-- Погиб…Погиб поэт! Дивный гений угасает…

-- Мишель! – раздался у ворот громкий голос, и Раевский быстро подошел к неподвижной фигуре, прижавшейся к стене. – Я так и знал, что ты здесь. Меня сани ждут. Едем домой!

-- Оставь меня, Святослав Афанасьевич, я один вернусь.

-- Мишель, ты все равно ничем ему не поможешь.

-- Но я хочу сказать за него! Какими словами, не знаю, но должен это сделать! Хочу сказать так, как сказала бы вся Россия – все светлое, что в ней есть! …

Лермонтов смотрел и смотрел на окно, за которым умирал Пушкин.

И толпа все стояла в ожидании перед небольшим домом на Мойке, куда весь день и всю ночь входили люди. Лермонтов не знал, сколько прошло времени до того часа, когда он снова подошел к этому дому, сколько прошло до той минуты, когда в раскрывшемся окне он увидел Жуковского и услышал его голос, внятно раздавшийся над толпою:

-- Александр Сергеевич Пушкин скончался…

Тогда бесчисленные руки поднялись к шапкам, и головы медленно обнажились…

Лермонтов возвращался к себе на Садовую поздно ночью. Он шел, не видя ничего, и сердце его горело от гнева и горя. Никогда еще он не ощущал с такой силой жажды борьбы с тем черным и страшным, что его окружало, и никогда не видел так ясно, что у него в руках есть верное оружие – его поэтическое слово…»

- Учень читає вірш « Смерть Поета»

- Ведучий 3. Виникає справа «о непозволительных стихах», яка закінчується переведенням поета до Нижегородського драгунського полку і вигнанням на Кавказ, де в цей час точилася війна.

- Ведучий 1. Не вперше Михайло Юрійович опинився на Кавказі. Ще в дитинстві його сюди привозила бабуся на лікування. Знову він лікується після застуди у дорозі, насолоджується красою кавказької природи, знайомиться з декабристами, які також були у вигнанні, та несе службу.

- Ведучий 2. Завдяки клопотанням бабусі та Жуковського перше вигнання закінчилося на початку 1838 року. Лермонтов повертається до Петербурга і продовжує писати.

- Ведучий 3. Лермонтов стає популярним, його твори друкуються і отримують схвальні відгуки.

- Виразне читання поезії «Молитва» (« В минуту жизни трудную…»)

- Виразне читання поезії «Парус»



- Бесіда:

  1. Які почуття викликав у вас вірш «Вітрило»?

  2. Що створює напружену атмосферу твору?

  3. Як явища природи розкривають внутрішній стан ліричного героя?

  4. Символом чого виступає вітрило?

  5. Знайдіть контрасти у творі. Яку роль вони відіграють?

  6. Які проблеми порушує автор у цій поезії?

  7. Яким ви уявляєте ліричного героя твору?

- Ведучий 1. Лермонтов сам пише про сприйняття своєї популярності в листі до Варвари Олександрівни Лопухіної, яка була не тільки другом поета, а й коханою жінкою.

- Виразне читання листа:

«Давно уже я не писал вам, милый и добрый друг, а вы ничего не сообщали мне ни о вашей дорогой особе, ни о ваших… Надо вам сказать, что я самый несчастный человек… в течение месяца на меня была мода, меня буквально разрывали…Весь этот свет, который я оскорблял в своих стихах, старается осыпать меня лестью, самые хорошенькие женщины выпрашивают у меня стихи и хвастаются ими, как величайшей победой…Я возбуждаю любопытство, передо мною заискивают, меня всюду приглашают… потому что я ведь тоже лев, да, я, ваш Мишель, добрый малый, у которого вы и не подозревали гривы… этот новый опыт принес мне пользу, потому что дал мне в руки оружие против этого общества, и если когда-нибудь оно станет преследовать меня клеветой (а это непременно случится), то у меня, по крайней мере, найдется средство отомстить; нигде ведь нет столько низкого и смешного, как там…»

Ведучий 2. Лермонтов боляче сприйняв заміжжя Вареньки Лопухіної, вважав її зрадницею, але з часом зрозумів, що він не зміг би зробити кохану жінку щасливою. В його ліриці ще частіше звучить мотив самотності .

- Виразне читання поезій: « Мне грустно, потому что я тебя люблю…», «Утес», «На севере диком стоит одиноко…», «Расстались мы; но твой портрет…»



- Прослухування запису романсу О.Аляб’єва «И скучно, и грустно…

- Бесіда:

  1. Яке враження справив на вас романс? Чи вдалось композиторові передати почуття поета?

  2. Що турбує ліричного героя поезії?

  3. Чому він не вірить у кохання? Як оцінює своє минуле?

  4. Які філософські роздуми про сенс буття виникають у нього?

  5. Чим викликані почуття розчарування ліричного героя?

  6. Як художні засоби та поетичний синтаксис допомагають передати напружений стан героя?

  7. Які почуття викликала у вас ця поезія?

- Ведучий 3. Знову в житті Лермонтова відбуваються зміни. За участь у дуелі з сином французького посла Е. Баранта поета знову відправили на Кавказ до Тенгінського піхотного полку. Вірш « Хмари» написаний у квітні 1840 року перед від’їздом на заслання. В.Д. Соллогуб згадував:

- Виразне читання спогадів В.Д. Соллогуба: « Друзі та приятелі зібралися на квартирі Карамзіних, щоб попрощатися з молодим поетом… Розчулений увагою до себе і щирою любов’ю товариства, поет, стоячи коло вікна і дивлячись на хмари, які повзли над Літнім садом і над Невою, написав вірш «Хмари». Софія Карамзіна і кілька чоловік гостей оточили поета і попросили прочитати щойно написаний вірш. Він подивився на всіх сумним поглядом своїх виразних очей і прочитав його. Коли він скінчив, очі його були вологими від сліз…»



- Виразне читання поезії «Хмари»

- Бесіда:



  1. Який пейзаж зображено у творі?

  2. Що уособлюють хмари?

  3. Як пейзаж допомагає розкрити настрій ліричного героя?

  4. Як ліричний герой сприймає розрив з батьківщиною?

  5. Які речення переважають у вірші? Чому?

  6. Чого прагне душа ліричного героя?

  7. Яке враження пробуджує поезія у читачів?

- Ведучий 1. Попереду лишився один рік життя. За цей час були походи, битви, в яких Лермонтов проявив себе як хоробрий воїн, навіть був представлений до нагороди. Але нагорода давала можливість вийти у відставку, а цього дуже не хотіли у верхах, тому прізвище поета ретельно викреслювалось із списків про відзначення.

- Ведучий 2. Влітку 1841 року Михайло Юрійович зустрівся з кузиною Катериною Биховець, яка була дуже схожою на Варю Лопухіну – справжнє кохання поета. Кохання між ними виникло ще в юнацькі роки. ( « Она не гордой красотою…», «К***»(«Мы случайно сведены судьбою…»), « Они любили друг друга так долго и нежно…»)

- Ведучий 3. На Кавказі створено велику кількість прекрасних віршів та поем, серед яких «Мцирі» та «Демон», роман «Герой нашого часу», художні картини. Перед самою загибеллю Лермонтов звертається до Катерини Биховець у поезії «Нет, не тебя так палко я люблю…».

- Звучить вірш «Нет, не тебя так пылко я люблю».

- Ведучий 1. 15 липня 1841 року між горами Машу та Бештау відбулась дуель між Лермонтовим і Мартиновим, де поета було вбито.

Меня могила не страшит:

Там, говорят, страданье спит

В холодной вечной тишине;

Но с жизнью жаль расстаться мне…

- Звучить вальс А. Хачатуряна з драми «Маскарад»



ІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати життєвий та творчий шлях поета; підготувати аналіз віршів «Пророк» і «Поет»; вивчити напам’ять вірш «Смерть Поета».
Література

  1. М.Ю.Лермонтов. Сочинения. Т.1.- М., Изд. «Правда», 1988

  2. Гулиа Г.Д Жизнь и смерть М.Лермонтова.- М.,1980

  3. Сизова М.И. Из пломени и света. Лермонтов.- М.,1960

Каталог: files
files -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
files -> Наталія звольська
files -> Стиль романтизм. Архітектура романтизму. Скульптура романтизму. Неоготика. Невізантійський історизм. Наполеонівський ампір
files -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
files -> Для вчителів зарубіжної літератури
files -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
files -> Только мертвый, спокойствию рад. Только мертвый, спокойствию рад
files -> Талант людини це божий дар


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconСторінками біографії Автопортрет, 1840

Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconЛітературний вечір «Без тебе немає мене» Мета
Мета: Познайомити учнів із цікавими сторінками біографії класиків, кращими зразками інтимної лірики
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconСторінками біографії поета
Шевченко народився 9 березня 1814 р у селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії у родині Григорія Шевченка та Катерини...
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconІнформація про проект Назва проекту. «Невідомий Шевченко». Виконавці. Учні 10 класу. Термін реалізації березень 2014 р. II. Опис проекту
Проект розрахований на учнів 10 кл., які працюватимуть над маловідомими сторінками біографії Т. Шевченка. Результати досліджень узагальнюються...
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика icon“…на півдорозі між злиднями і сонцем” А. Камю (сторінками біографії А. Камю). “…на півдорозі між злиднями і сонцем” А. Камю
Боротьба людей проти конкретного зла (боротьба європейського руху Опору проти фашизму), це книга про тих, хто не підкорився, а не...
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика icon1 План біографії письменника. Чим характерна історична епоха, в яку жив письменник?
Життєві віхи біографії (дати). Скласти опорний конс­пект у вигляді хронологічної таблиці
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconСценарій літературного вечора «Знаменні дати вересня 2014 року» Мета : ознайомити учнів із сторінками життєпису письменників-ювілярів(цікаві факти), розвивати навички декламування, виховувати повагу до
Мета: ознайомити учнів із сторінками життєпису письменників-ювілярів(цікаві факти), розвивати навички декламування, виховувати повагу...
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconГорда самотність Михайла Лермонтова (Життєвий І творчий шлях поета)
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях поета, на основі біографічних відомостей сформувати образ поета-романтика;...
Сторінками біографії М. Ю. Лермонтова. Лірика iconРозмежування на сході європи
Книга розрахована найширші кола читачів, які цікавляться малодослідженими сторінками української дипломатії та воєнної історії


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка